Asus A9rp - RAM upgrade problem

poruka: 22
|
čitano: 7.978
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Asus A9rp - RAM upgrade problem
Navedeni antikvitet mi je došao u posjed.
U njemu je pločica od 512MB rama, a sistem prikazuje 300 i nešto MB...ali ok nije to problem jer sistem uzima dio za grafiku i to razumijem.

Problem nastaje kad pokušam nadograditi RAM.
Oficijelno je da je RAM proširiv do 2GB, laptop ima 2 utora.

Nabavio sam 2 pločice od po 1GB dakle total 2GB kao što je rečeno na crucial.com za moj model,ali......
kad ubacim obe nove - laptop se ne pali,samo jedna lampica svijetli,sve ostalo mrtvo-monitor crn
kad ubacim jednu novu - ista stvar
kad ubacim staru od 512 + jednu novu - laptop se pali i prikazuje 800 i nešto MB RAM-a.dakle opet je uzelo dio za grafiku.

Kako to da nova pločica radi u kombinaciji sa starom dok samostalno ili u paru s drugom novom neće ni da čuje.

Resetovao sam i BIOS nebi li očitao novu pločicu ali bez uspjeha

Ima li ko kakvu ideju?
 
0 0 hvala 0
14 godina
online
Asus A9rp - RAM upgrade problem

Inače imam isti laptop kao i ti, ali ja sam svoga nadogradio prije 3 godine, ali tako da sam dao jednu pločicu od 2 GB i sve radi ok. Sad ne kužim zašto ti ne radi, ali najvjerojatnije moraš nešto podesiti u biosu.

Moj PC  
0 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Asus A9rp - RAM upgrade problem
tražio sam po biosu bilo kakve postavke ali nisam našao ništa.
samo ima na početku koliko RAM-a vidi
 
0 0 hvala 0
14 godina
online
Asus A9rp - RAM upgrade problem

A jel su ti RAM-i identični i dali su DDRII 533MHz? Da nisu neke drugi frekvencije???

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Asus A9rp - RAM upgrade problem
nisu iste frekv, veće su frekv. ali to mi na prijašnjim laptopima nije stvaralo progleme.

neznam koja je točno frekv, jer sam od jutros zakovan za krevet ali javim kad pogledam
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Asus A9rp - RAM upgrade problem
ZoneM kaže...
.. 
kad ubacim staru od 512 + jednu novu - laptop se pali i prikazuje 800 i nešto MB RAM-a.dakle opet je uzelo dio za grafiku.

..Ima li ko kakvu ideju?

 -mem.kontroler ne podržava tip-gustoću RAMa, HD-DS i broj chipova 4-8-9 na modulu su bitni.

-deklariranih 2GB se odnosi na tada dostupnu memoriju, ne na novije koje nisu identične, tj chipovi od kojih je sastavljen modul. npr 256Mb x8= 256MB pogledaj oznake na 512MBu..

Crucial je brand, ne konkretna memorija tj moraš gledati oznake...

-drugi dio, MHz i koji utor. Ponekad mora ostati jedan utor iza slobodan da bi prepoznao obje strane, pa pokušaj 1GB staviti u prvi, zatim u drugi utor, prije tog podesi ručno brzinu RAMa ako postoji opcija u BIOSu (to za notebooke često nema).. ponekad se ne može Bootati ako nema odgovarajuću postavku jer BIOS pokušava npr na 800, dok chipset dozvoljava npr 533. Tad pomaže jedan stariji-sporiji modul jer se brzina automatski podešava prema najsporijem... (pa to može biti objašnjenje zašto ti stari + novi radi).

- i uvjek pokušati par puta, jer ponekad samo kontakt nije dobar, oksidirano. Na modulu možeš kontakte pobrisati mekom gumicom.

-VGA može uzeti 1-8-16-32-64-128-... MB (stare max do 384) obično postoji opcija u BIOSu ali je sporedna, tj driver u win to radi automatski na intelici, neke VGA čak imaju dio dedicated memorije + dio RAMa ako driver traži. na 512MB bi moralo biti slobodno 384 ako je 128 rezervirano. To je previše (besmisleno za tu generaciju VGA, dovoljno je 32MB i manje, ovisno dali se želi npr AERO i dali je dx.9.0c SM.2.0 kompatibilna)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.2.2013 21:19 (ihush).
11 godina
neaktivan
offline
Asus A9rp - RAM upgrade problem
mislim da su kontakti ok jer stara radi na oba utora
ovo ostalo što si naveo ću provjerit kad budem sposoban ustat

samo da vas pitam, jeli moguće nekako povećati frekv na drugi način jer u biosu nemam tu opciju kao što si i rekao
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Asus A9rp - RAM upgrade problem

postoji soft za podešavanje FSBa, ali notebook u pravilu nije za OC. Važnija je tehnologija (generacija) CPU i VGA nego clockanje. Starija računala bez obzira na clock jedva vrte multimedijalne sadržaje uključujući internet i igre...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Asus A9rp - RAM upgrade problem
ihush kaže...

postoji soft za podešavanje FSBa, ali notebook u pravilu nije za OC. Važnija je tehnologija (generacija) CPU i VGA nego clockanje. Starija računala bez obzira na clock jedva vrte multimedijalne sadržaje uključujući internet i igre...

  živa istina imao sam taj isti asus,pa to je bila prava umjetnost otić na net s njim.

FB ga gušio nezamislivo,a i sve ostalo bogami.

Pokretaču teme ako trebaš neki dio za taj lap javi mi imam sve kod mene djeca polomila monitor a sve ostalo ispravno.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Asus A9rp - RAM upgrade problem
Promatrač kaže...
ihush kaže...

 

  živa istina imao sam taj isti asus,pa to je bila prava umjetnost otić na net s njim.

FB ga gušio nezamislivo,a i sve ostalo bogami.

 

da ne pokrecem novu temu moj Asus x55u FB gusi i ovagvog nezamislivo. NIje mi jasno zasto se to desava, ne mogu vjerovat da ovaj CPU u kombinaciju sa 2GB RAM DDR3(windows cita 1,59) nije u stanju da izgura internet cjelokupan kako treba. Grafika je radeon HD 6290. Koji bi windows preporucili da je instaliran na ovakvom laptopu, da li je pozeljnije imati Windows 7 Ultimate ili Home.

16 godina
offline
Re: Asus A9rp - RAM upgrade problem
mornar kaže...
Promatrač kaže...
ihush kaže...

 

  živa istina imao sam taj isti asus,pa to je bila prava umjetnost otić na net s njim.

FB ga gušio nezamislivo,a i sve ostalo bogami.

 

da ne pokrecem novu temu moj Asus x55u FB gusi i ovagvog nezamislivo. NIje mi jasno zasto se to desava, ne mogu vjerovat da ovaj CPU u kombinaciju sa 2GB RAM DDR3(windows cita 1,59) nije u stanju da izgura internet cjelokupan kako treba. Grafika je radeon HD 6290. Koji bi windows preporucili da je instaliran na ovakvom laptopu, da li je pozeljnije imati Windows 7 Ultimate ili Home.

Pokreni novu temu, jer uopće nije u pitanju isti model laptopa.

 

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Asus A9rp - RAM upgrade problem
Father_Dougal kaže...

Pokreni novu temu, jer uopće nije u pitanju isti model laptopa.

 

vec sam pokrenuo nesto u vezi ove teme ima par dana al nik ose nije oglasio

http://www.bug.hr/forum/topic/prijenosna-racunala/asus-x55u-ram-cpu/179395.aspx?page=0&jumpto=3461561&sort=asc&view=flat 

15 godina
offline
Re: Asus A9rp - RAM upgrade problem
mornar kaže...
..

da ne pokrecem novu temu moj Asus x55u FB gusi i ovagvog nezamislivo. NIje mi jasno zasto se to desava, ne mogu vjerovat da ovaj CPU u kombinaciju sa 2GB RAM DDR3(windows cita 1,59) nije u stanju da izgura internet cjelokupan kako treba. Grafika je radeon HD 6290. Koji bi windows preporucili da je instaliran na ovakvom laptopu, da li je pozeljnije imati Windows 7 Ultimate ili Home.

- novi AMDov APU, prvi mačići se u vodu bacaju.. ipak je rađen kao jeftikaner male potrošnje.

- OS nem aposebne veze s performansama, kod manjka snage-resursa je optimalnije koristiti 'lakši' OS. Home/Pro-x32 jer ultimate samo pali još poneki sporedan servis, x64 isto tako samo troši malo više resursa. Na prosječnom PCu zapravo neprimjetno. Može Ultimate ipak možda je optimalnije 32bita (jer za 64 nema konkretne potrebe).

Više se dobije podešavanjem / optimizacijom (isključivanje nepotrebnog, bez smeća, malwarea.. i nepotrebnih utilsa).

Pa čak treba isprobati Win8, koji je OK za takve potrebe, dok je ispod haube izvrstan. Naravno, isprobaj čist OS, sve ostalo što dodaš može biti uzrok usporavanju..

 

- internet je dans vrlo sličan igrama po zahtijevima (jer je multimedija u pitanju, directx-VGA za dekodiranje videa, flash itd..) za jednostavan test, upali task manager, učitaj browser-google stranicu, nakon tog nor jutarnji pa 24 sata (vidi razliku), pa neki YT video ili stranicu s flashom. Ako je opterećenje ispod 50% tad snage ima dovoljno, ako je iznad 80% nema dovoljno..

-grafika je najslabiji model, ako je uopće možemo nazvati .. jer je to CPU-APU. Trebalo bi biti OK za surfanje, ali dekodiranje i igranje traže više, jači hardware. Kad se uzme da AMDov CPU tu kaska za intelom, rezultat je kao kod korištenja nekoliko godina starijeg računala.. tromost.

 

Naravno, možda griješim..

- Nije mi još prošao kroz ruke (ni neće mojom voljom) da bi odgovor bio relevantniji, možda griješim.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
neaktivan
offline
Re: Asus A9rp - RAM upgrade problem
Promatrač kaže...
ihush kaže...

postoji soft za podešavanje FSBa, ali notebook u pravilu nije za OC. Važnija je tehnologija (generacija) CPU i VGA nego clockanje. Starija računala bez obzira na clock jedva vrte multimedijalne sadržaje uključujući internet i igre...

  živa istina imao sam taj isti asus,pa to je bila prava umjetnost otić na net s njim.

FB ga gušio nezamislivo,a i sve ostalo bogami.

Pokretaču teme ako trebaš neki dio za taj lap javi mi imam sve kod mene djeca polomila monitor a sve ostalo ispravno.

 

Hvala ti ali sve ostalo radi u njemu ok. Eto jedino ako ti je adapter uredan možemo se dogovorit jer mi je on kompatibilan i sa mojim Asus K72F, a to je potrošan materijal pa nikad neznaš kad će reći "Laku noć"

A evo i sad kad sam iskombinirao dvije pločice 1Gb+512MB (stara) radi nekako i za mog osmogodišnjaka je dosta.

Pokretanje se ubrzalo višestruko, idu mu online igrice bez problema čak i vlc vrti filmove i streamove dobro.

Žao mi što nemogu obje pločice o nagurat ali šta je tu je..

15 godina
offline
Asus A9rp - RAM upgrade problem

Ma nije bed,sve što trebaš javi na pp i dogovrit čemo se.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Asus A9rp - RAM upgrade problem
ihush kaže...
mornar kaže...
..

da ne pokrecem novu temu moj Asus x55u FB gusi i ovagvog nezamislivo. NIje mi jasno zasto se to desava, ne mogu vjerovat da ovaj CPU u kombinaciju sa 2GB RAM DDR3(windows cita 1,59) nije u stanju da izgura internet cjelokupan kako treba. Grafika je radeon HD 6290. Koji bi windows preporucili da je instaliran na ovakvom laptopu, da li je pozeljnije imati Windows 7 Ultimate ili Home.

- novi AMDov APU, prvi mačići se u vodu bacaju.. ipak je rađen kao jeftikaner male potrošnje.

- OS nem aposebne veze s performansama, kod manjka snage-resursa je optimalnije koristiti 'lakši' OS. Home/Pro-x32 jer ultimate samo pali još poneki sporedan servis, x64 isto tako samo troši malo više resursa. Na prosječnom PCu zapravo neprimjetno. Može Ultimate ipak možda je optimalnije 32bita (jer za 64 nema konkretne potrebe).

Više se dobije podešavanjem / optimizacijom (isključivanje nepotrebnog, bez smeća, malwarea.. i nepotrebnih utilsa).

Pa čak treba isprobati Win8, koji je OK za takve potrebe, dok je ispod haube izvrstan. Naravno, isprobaj čist OS, sve ostalo što dodaš može biti uzrok usporavanju..

 

- internet je dans vrlo sličan igrama po zahtijevima (jer je multimedija u pitanju, directx-VGA za dekodiranje videa, flash itd..) za jednostavan test, upali task manager, učitaj browser-google stranicu, nakon tog nor jutarnji pa 24 sata (vidi razliku), pa neki YT video ili stranicu s flashom. Ako je opterećenje ispod 50% tad snage ima dovoljno, ako je iznad 80% nema dovoljno..

-grafika je najslabiji model, ako je uopće možemo nazvati .. jer je to CPU-APU. Trebalo bi biti OK za surfanje, ali dekodiranje i igranje traže više, jači hardware. Kad se uzme da AMDov CPU tu kaska za intelom, rezultat je kao kod korištenja nekoliko godina starijeg računala.. tromost.

 

Naravno, možda griješim..

- Nije mi još prošao kroz ruke (ni neće mojom voljom) da bi odgovor bio relevantniji, možda griješim.

Da li bi ubacivanje jos jedne plocice od 2GB RAM-a podiglo performanse koliko toliko, pa da se ide i na Win 64-bit

15 godina
offline
Re: Asus A9rp - RAM upgrade problem
mornar kaže...
..

Da li bi ubacivanje jos jedne plocice od 2GB RAM-a podiglo performanse koliko toliko, pa da se ide i na Win 64-bit

 -ako hardware podržava, vjerojatno bi pomoglo... jer win7-8 pametno koristi (pogrešno je to nazvati trošenje) višak RAMa za keširanje, tad se npr ubrza rad s HDDom koji je inače sporija karika. U slučaju da neka aplikacija zatreba RAM, OS će ga osloboditi i dati, ali do tad je pametno iskorišten.

- dodatak, ne koristiti pretjerano neke čistaće-optimizatore-ubrzivače OSa (npr CCLeaner) s agresivnim postavkama, jer rezultat može biti suprotan. Windowsi keširaju podatke, time ubrzaju učitavanje neke aplikacije, ikona.. ako to CC počisti, win mora ponovo izgenerirati taj sadržaj.. dupli posao, tj rezultat je suprotan očekivanom. .. Win7-8 su kvalitetni OSevi, bolje radi kad ih se ne dira posebnim alatima. Samo povremeno počistiti tempove i defragmentirati, ne držati sve u jednoj particiji (OS+ osnovno treba odvojiti npr od downloada, muzike..) i tad OS može raditi glatko s manje ili više resursa.

Kao primjer, često se naiđe na dva 'jednaka' računala.. ali jedno radi brže, drugo sporije mada su im teh.spec jednake. To je razlika u podešenosti i korištenom softwareu.

Čini mi se da je ograničenje tih modela 4GB, tad je svejedno koji OS, pa čak suprotni efekt, 32bit ima malu prednost ali u normalnom korištenju je nemjerljiva razlika.

 

Treba provjeriti specifikacije prije instalacije 64bitnog OSa, ali bilo bi zgodno napraviti usporedni test i pokazati ovdje rezultate.. samo ako se ima vremena za to..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Asus A9rp - RAM upgrade problem

u kojem programu bi bilo najbolje obaviti testiranje. Svakako sam planirao ubacit jos 2GB RAM-a jer u svakom slucaju nece skodit-

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Asus A9rp - RAM upgrade problem
mornar kaže...

u kojem programu bi bilo najbolje obaviti testiranje. Svakako sam planirao ubacit jos 2GB RAM-a jer u svakom slucaju nece skodit-

 -to nije bench-test, nego korištenje OSa-aplikacija.. kako se ponaša, bolje-lošije-jednako... benchevi nisu RL. .... i npr korištenje flasha, YT, brže učitavlanje i sl.

Može se usporediti npr reboot i koliko je vremena potrebno za paljenje neke app (jer antivirus nešto radi i sl) npr postaviti shortcut na neki YT video i vidjeti razliku, 32-64 OS i 2-4 GB.. dali je brže s više RAMa, dali je razlika između 32-64 (bez obzira na RAM ili možda 32 ima prednost s maej RAMa, npr kako bi se ponašao OS s 1GB..) Tad bi se dobila realnija slika koliko pojedina stvar utječe i koliko su međuovisne takve 'sitnice' za ukupni rezultat, tj za ugodno korištenje.

 

-razlika 1-na-2 GB bi bila primjenija, s 2-na-4 vjerojatno primjetno samo u zahtijevnijim app npr igre, ali notebookić nije neki gamerski pa se ne može tako usporediti.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
neaktivan
offline
Re: Asus A9rp - RAM upgrade problem

Mene zanima da li je moguće na ovaj laptop (Asus A9RP) instalirati window 7 32bit. 

Procesor je Intel Celeron 1,866 MHz, RAM 2×512MB. Star je preko 10 godina,ali koristio bi mi kao pomoćni. 

 

Hvala svima.

7 godina
neaktivan
offline
Asus A9rp - RAM upgrade problem

Zapravo, javlja mi se problem što ne može bootati sa USB-a. Unutra je HDD formatiran. 

Postoji li način natjerati ga da boota sa USB-a (DVD čitač je pokvaren). Ili je problem što ne može podnijeti windows 7? 

 

Molim za pomoć. 

Hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Asus A9rp - RAM upgrade problem

boot s USB medija je noviji.. stara računala/BIOS ne podržava neke stvari. Pogledaj u BIOSu.. vjerojatno postoje emulacije USB-FDD/CD/ZIP.. postaviš npr usb-cd i pokušaš npr Rufusom napraviti takav medij (u opcijama..).

-jednostavnije je posuditi s drugog PCja DVD..

-provjeri teh.sec. računala, CPU-SSE2 itd. + VGA-AERO(dx90c/sm20), bez toga je besmisleno pokušavati. Za sve postoje requirementsi.

-može i 'ručni' install raspakiravanjem ... ali vjerojatno nemaš dovoljno znanja za takve stvari + ako PC nije potreban pitanje što ćeš s njim.. (samo troši struju) :) jer nije ni za surfanje..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice