Black Friday 2021 zaključana tema

poruka: 452
|
čitano: 140.583
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
offline
Re: Black Friday 2021
koliko znam roku nije android based tako da maxtv to go app zaboravi,
amazon stick 4k će ti raditi provjerno sa malo igranja kad ubaciš apk u uređaj
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.11.2021 12:09 (dejo74).
15 godina
offline
Re: Black Friday 2021
Hrabar.Dabar kaže...

Nemam iskustva, ali sam jučer naručio sa amazon.de onaj Roku 4K

https://www.amazon.de/-/en/3940EU-Express-Streaming-Media-Player/dp/B09D3252PM

Ispadne nekih 35€ sa dostavom, pa čisto za probu.

 Kolko sam shvatio nema Kodi za  Roku? Tako da firestick 4k ,  po benchmarcima nisam siguran da se isplati 4k max uzimat. A chromecast ne mogu nac na amazon.de.

Hrvatska
14 godina
offline
Re: Black Friday 2021
Josiip kaže...

Da li ta verzija sticka (firestick 4k konkretno)ima engleski? Hoce raditi na tome nas maxtvtogo, hbo, netflix? Vidim da ne salju nama, samo njemacka/austrija. Ako tko zna, koliko ispadne na kraju onda preko mailbox (9 eura postarina na mailbox  pa onda jos jedna postarina u Hr?)? Mozda nekome glupa pitanja, ali zahvaljujem ako tko odgovori i pomogne sa odgovorima

 Po defaultu je možda na njemačkom jeziku, ali se u postavkama to da promijeniti.

 

Sve aplikacije rade jer ovise o lokaciji gdje se nalaziš. Ako ne koristiš VPN, a npr. u Hrvatskoj si, onda ti automatski ide hrvatski netflix.

 

Za hbo i maxtvtogo ne znam, ali mislim da nebi trebalo biti problema, ali nek ti neko potvrdi tko je probao to.

13 godina
online
Re: Black Friday 2021
zeryx kaže...

Na futurinoj stranici kad odaberem BF ponudu pise da nema artikala.

Jos nije poceo BF kod njih ili je vec zavrsio?

Sad ima

 

https://www.futura-it.hr/rasprodaja/

13 godina
online
Black Friday 2021

Zna neko jel ima još di onih USBova od 64 GB jeftinih?

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
8 godina
online
Black Friday 2021

Futura i Bits and bytes budu imali po 20 kn na crni petak.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Black Friday 2021
Luka123 kaže...

I ja gledam da li bi Xiaomi Tv box s ili firestick 4K, z KODI te Netflix.

Može netko s iskustvom dati savjet?

 

 Isto sam se i ja mislio i na kraju odabrao firestick 4k.

Meni je bilo bitno da podržava Dolby Atmos, Dolby Vision i HDR10+ što Mi Box ne podržava. Ako ti to nije bitno onda je manje-više svejedno koji ćeš uzeti, dobri su jedan i drugi. Ukoliko gledaš uređaj za duže staze mislim da je Fire Stick 4k Max na trenutnoj akciji za 37 eura odličan izbor.

 

Mi Box S je kod nas oko 430kn + dostava, dok te Fire Stick 4k ispadne 25 eura + 12 eura dostava (mailboxde, ako nisi u DE) = 280kn ili Fire Stick 4k Max 37 eura + 12 eura dostava = 370kn.

 

Josiip kaže...

Da li ta verzija sticka (firestick 4k konkretno)ima engleski? Hoce raditi na tome nas maxtvtogo, hbo, netflix? Vidim da ne salju nama, samo njemacka/austrija. Ako tko zna, koliko ispadne na kraju onda preko mailbox (9 eura postarina na mailbox  pa onda jos jedna postarina u Hr?)? Mozda nekome glupa pitanja, ali zahvaljujem ako tko odgovori i pomogne sa odgovorima

Trebalo bi sve to raditi. Moj stiže za dan-dva pa napišem dojmove.

Gore sam napisao koliko te košta sa dostavom, nema duple dostave samo ona od mailboxde do tebe i ona je GLS nešto preko 9 eura + troškovi mailboxa 3-4 eura.

7 godina
offline
Re: Black Friday 2021
dmanz kaže...
Josiip kaže...

Da li ta verzija sticka (firestick 4k konkretno)ima engleski? Hoce raditi na tome nas maxtvtogo, hbo, netflix? Vidim da ne salju nama, samo njemacka/austrija. Ako tko zna, koliko ispadne na kraju onda preko mailbox (9 eura postarina na mailbox  pa onda jos jedna postarina u Hr?)? Mozda nekome glupa pitanja, ali zahvaljujem ako tko odgovori i pomogne sa odgovorima

 Po defaultu je možda na njemačkom jeziku, ali se u postavkama to da promijeniti.

 

Sve aplikacije rade jer ovise o lokaciji gdje se nalaziš. Ako ne koristiš VPN, a npr. u Hrvatskoj si, onda ti automatski ide hrvatski netflix.

 

Za hbo i maxtvtogo ne znam, ali mislim da nebi trebalo biti problema, ali nek ti neko potvrdi tko je probao to.

 Hvala svima na odgovorima

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.11.2021 13:27 (Josiip).
13 godina
offline
Black Friday 2021

Ja naručio 1x Firestick 4K i 1x Firestrick 4K Max na mailboxde. Ukupno me sve s poštarinom ispalo oko 500 Kn.

14 godina
offline
Re: Black Friday 2021
Ako netko naleti na kakav kombo, bezicna tipkovnica plus mis. Neki best buy, treba mi za klinke. Hvala
15 godina
offline
Black Friday 2021

Ovo sam dugo cekao, al nisam siguran kolko je dobra akcija. Trebaju mi zvucnici, i od sve te ponude nez koje uzet.

https://hd-multimedia.com/tag_p/blackfriday2021/?orderby=price

 

Ovo mi izgleda zanimljivo https://hd-multimedia.com/trgovina/edifier-r1080bt/ puno jeftinije nego na Amazonu

Hrvatska
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.11.2021 15:02 (Bubabug).
14 godina
offline
Re: Black Friday 2021
Prvo ce napravit update i par puta restartirat... I onda biras sve zivo... Ima sve jezike nije na njemackom odmah uopce... Ima sideload za aplikacije... Sa es explorerom se moze uc u unutarnju pohranu, a usb otg-om stavit stik... I gledat preko kodija i filmovi ili aplikacije poskidat
VenAtoR#2231
13 godina
offline
Re: Black Friday 2021
gamer34 kaže...

Jel naletio tko mozda na kakvu dobru ponudu za smartphone do nekih 2000kn?

Pogledaj si Poco X3 Pro. Vrhunski mobitel s flagship procesorom, a može se pronaći ispod 2.000 kn.

gamer34 kaže...
Harbringer kaže...

 

Kakva je trenutno situacija s Huaweijem i Play storeom? Prema toma da osoba za koju gledam nije pretjerano informaticki zainteresirana.

Huawei i dalje nema mogućnost suradnje s američkim kompanijama, pa nema ni Google servisa. Moj savjet, zaboravi Huawei uzmi Xiaomi ili bilo koji drugi brend. Ako ti se baš sviđa Huawei, gledaj Honor mobitele. Duga priča; doslovno Huawei mobiteli s drugim imenom i Google-ovim servisima, ali i skuplji.

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.11.2021 18:01 (Marko :D).
4 godine
offline
Re: Black Friday 2021

Meni su ga poslali direktno u Hrvatsku.

14 godina
offline
Re: Black Friday 2021
gamer34 kaže...

Jel naletio tko mozda na kakvu dobru ponudu za smartphone do nekih 2000kn?

 Uzmi Mi 10T sa njuskala, mozes naci skoro nove za tu cijenu. Neces nista bolje pronaci u tom rangu.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Black Friday 2021
dmanz kaže...
Josiip kaže...

Da li ta verzija sticka (firestick 4k konkretno)ima engleski? Hoce raditi na tome nas maxtvtogo, hbo, netflix? Vidim da ne salju nama, samo njemacka/austrija. Ako tko zna, koliko ispadne na kraju onda preko mailbox (9 eura postarina na mailbox  pa onda jos jedna postarina u Hr?)? Mozda nekome glupa pitanja, ali zahvaljujem ako tko odgovori i pomogne sa odgovorima

 Po defaultu je možda na njemačkom jeziku, ali se u postavkama to da promijeniti.

 

Sve aplikacije rade jer ovise o lokaciji gdje se nalaziš. Ako ne koristiš VPN, a npr. u Hrvatskoj si, onda ti automatski ide hrvatski netflix.

 

Za hbo i maxtvtogo ne znam, ali mislim da nebi trebalo biti problema, ali nek ti neko potvrdi tko je probao to.

 Jezik se bira na početnom ekranu, mislim.

 

Hbo se da instalirati, iako treba guglati po forumima koja verzija hbo app će raditi na sticku. Kodi se isto da instalirati i radi dosta brže nego na kineskom nexboxu koji sam prije imao. Maxtv nisam pokušavo instalirati.

 

Ukupna poštarina ispadne cca 12-13 eura, ako se izabere gls.

13 godina
offline
Black Friday 2021

Radi i maxtv2go

6 godina
neaktivan
offline
Re: Black Friday 2021
mali.kresho kaže...
3dfx kaže...

kakav je to americki nacin oglasavanja?

 

jasno ti je da se u hrvatskoj ne smije lazno oglasavati, da su kazne vrlo ozbiljne?

 

koji je to nas ducan oglasio svoju BF ponuda, 10,20,30,40,50,60, ili koliko god posto, a da nije takav popust na tome oglasenom artiklu?

 

ljudi pa nije to namjestaj, odjeca, obuca ili bijela tehnika i televizori, pa da ducani imaju troznamenkaste marze na toj robi, prosjecna IT marza je 12%, periferija je jedino gdje je mozda 30% navise

 

i sad kad ti ducan stavi popust od 10% na MPC, sta mislis koliko je to njemu manja marza, skoro 50% i na to onda jos karticari uzmu 3-5%, a ne smijes po zakonu prodavati u minus, osim u slucajevima starog lagera ili sto vec.

 

kad citam postove, jasno mi je zasto niste privatnici i nemate maloprodajne ducane, ako mislite da je to sam tak spustit cijenu i zaradivat i placati radnike 

 

isto tako, tko je to povisio 30% cijenu i onda smanjio za 40%, takva matematika nikako ne stima

 

Logitech super light za 799kn, Samsung 144Hz monitor za 999kn, notebook 14" za 1999kn, SSD disk 512 za 350kn, 240gb za 200kn, razer mehanicka tipkovnica za 700kn, HDD 6TB za 900kn, Garmin sat za 1000kn, da ne nabrajam dalje, to su sve super ustede

 

ocigledno nije dovoljno, jer eto nema RTX 3070 za 2500kn 

 

 

 

 

 

 

 Nisi u pravu...sami smisao BF su:

 

1. popusti 30,40,50 pa navise govoreci u postotcima,ali na regularnu cijenu,a ne takvi popusti na prethodno poskupljene proizvode

2. americka shoping ludnica, puni ducani i sva ziva i neziva roba na bagatela popustima

3. najveci popusti na discontinued i outlet proizvode sto je logicno da se pociste police

 

Dat cu ti neka moja vidjenja za ovaj i prosli BF...prosli BF sam bio u potrazi za tv-om, tocnije samsung 65q70, i pratio sam cijene 3 mj prije i poslije BF i situacija je bila iduca...tv je na regularnoj prodaji bio 8000kn manje vise u svim trgovinama, mozda kojih sto kuna gore ovisno o trgovini...koji tjedan prije BF cijena je bila odjednom preko 9000kn i gle slucajnosti u svim trgovinama (rvackim) na BF popustima, cijena istog je bila 8000kn...

Ove godine malo je stisnutija ponuda i popusti (ajde okrivit cemo to nestasicu bla bla), ima popusta, ali ja ne vidim nigdje da su to popusti koji te mame da kupis proizvod iako ti mozda i ne treba, a bas to je i poanta BF-a...

 

Ajmo dalje, da se odmah ogradim, ne zivim i ne kupujem robu vani, ali reci mi zasto su kod nas cijene sve elektronike puno skuplje nego u DE, koja je isto clanica EU, cije trgovine isto kupuju robu kao i nasi od proizvodjaca po istoj cijeni i te iste proizvode prodaju po znatno vecoj cijeni nego nase rvacke trgovine...

 

Zasto links koji mozemo reci da je najpoznatiji ducan/brand informaticke opreme, ima gotovo najvise cijene proizvoda? Ako si brand koji je velik, ima poslovnice diljem rvacke, kupuje vise robe i sigurno po nizoj cijeni ili istoj cijeni kao manje firme, a prodaje robu po vecoj cijeni...sve je kod nas obrnuto i krivo nego vani, gdje najveci imaju najbolje cijene i popuste...

 

Znam sto govorim jer pratim ponudu kod nas i vani cisto radi usporedbe cijena... i ne, ne trazim da su cijene proizvoda da je poslodavac u gubitku, ali sam protiv toga da nas gule na pravdi boga i prave budalama, te da su kod nas cijene na BF popustima kao u DE kad su u regularnoj prodaji...jer baja moj, ne mozes ocekivat da ces na jednom poizvodu koji prodas zaradit placu za 10 radnika, a ostali robu sto prodas ide tebi u djep da mozes vozit mecku i glumit sefa...Vani veliki prodaju robu jeftinije nego mali, a da ne govorim da su nasi proizvodi jeftiniji vani nego kod nas na policama, ali to i nije tema ove rasprave...

 

 

 

Kad ti nitko već nije napisao neke elementarne stvari, ja ću:

- Nijemac ima 6% manji PDV, prošle godine je čak bio i niži

- Njemačka je puno veće tržište i uzimaju puno veće količine. Veća količina, veći rabat, manja cijena.

- neki naši zastupnici su premali da bi uzimali direktno, pa uzimaju od zastupnika u DE

- hrpa robe završi u luci u Hamburgu i aerodromu u Frankfurtu. Što misliš, kome je jeftinije dopremiti robu, nekom u HR ili nekome u DE?

- malo tko zna da je donedavno Njemačka sufinancirala i slanje paketa iz DE prema čitavoj EU (za to znam 100%, ne znam jesu li išli i dalje), ista stvar zbog koje se rogobori Kini

- Links koji je netko gore spomenuo ima velik hladan pogon i velike zalihe, i to ima svoju cijenu

 

 

I sam nekad naručim izvana, ali mi dođe muka ako moram reklamirati. Kad sam htio reklamirati MBO prije neke 3-4 godine, slanje gore su me kuriri tražili više nego što dođe ploča. Prisjelo mi je, a da stvar bude bolja, problem uopće nije bio u ploči nego prokletom PSU kablu što se uopće ni ne vidi (btw., EVGA Platinum napajanje, pinovi se nisu dodirivali kako treba, očekivao sam daleko više od takvog proizvoda). Baš bi me obradovalo da sam čekao xy tjedana na slanje amo-namo i onda opet novi trošak slanja.

Iz tog razloga dobro procijenim hoću li naručivati izvana ili ovamo, i zadnjih 5-6 godina radije ovamo platim više. I što mi je bitnija i kritičnija komponenta, to sam voljan veći % platiti ovamo.

 

S druge strane, najbolje da Nijemac pokupi kajmak odnosno maržu i uplati svojoj domovini MwsT., a onda kad bude trebalo servis, onda nek se naši igraju. Nijemac ima još veću prodaju, još bolji rabat, a pojedini se onda ovamo čude kao pura dreku zašto nam je ekonomija ovakva?

 

 

Što se tiče samog BF prošle i ove godine, shvatite da je opskrbni lanac poremećen, robe nema, i cijena svemu je otišla gore.

Na koju foru onda spustiti cijenu za bilo što? I zašto, kad se roba traži, a nove stvari stižu na kapaljku, kasne ili je uopće nema?

 

 

zelenapaprika kaže...
R4zOR229 kaže...

Pa da raspordaje, njegova poanta i je prodavanje dreka kaj stoji na skladistu i nemoze se prodat i onda se na tom fino sreze. Nitko ni kod nas ni vani ne prodaje nove stvari koji ionako idu po nekim suludim popustima mozda 10% max, eventualno se stavi jako limitiran broj arikala ak se u ducanu prodaje cisto da se privuce kupce a na snizienje ide ovo ceg se inace nemoze rjesit.

 Nemoj pričat...

 

Neki dan je Lenovo nudio X1 Carbon gen 9 i5 11. generacije 8/256 početni model za 999 dolara (popust 59%) u Americi. U sklopu Black Fridaya. Sada košta 1168 dolara (popust 50%).

 

A kod nas? Nit imaš takvu ponudu, nit su cijene takve.

 

Čuj njega, u Americi. Pa naruči u Americi!
U Americi je uvijek hrpa robe bila jeftinija, pogotovo elektronika!

Pa čak i europski auti su nerijetko jeftiniji u Americi!

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.11.2021 23:02 (justbob).
14 godina
offline
Re: Black Friday 2021
Ali i puno losije izrade... Materijali i sve zivo losiji u tim autima....
VenAtoR#2231
6 godina
neaktivan
offline
Re: Black Friday 2021

Što se mene tiče, to su puste priče. Prije 30 godina se pričalo da oni imaju bolje materijale, pogotovo kožu.

Od ovog novog, pratio sam par brendova i razlike nema. Čak razmišljam o uvozu jednog benzinca od preko bare.

Ali evo, ostavljam prostora da me netko uvjeri da sam u krivu, pa ako imaš baš neki konkretan primjer sa slikama, članak ili nešto takvo, daj da se educiram. :)

11 godina
offline
Re: Black Friday 2021
Bok, interesira me da li ima negdje ponuda za dobar gaming monitor 27" do 2000kn?

Naišao sam na lgeve ultra gear ali ne znam da li je to dobro.

Hvala unaprijed
13 godina
offline
Re: Black Friday 2021
justbob kaže...

Što se mene tiče, to su puste priče. Prije 30 godina se pričalo da oni imaju bolje materijale, pogotovo kožu.

Od ovog novog, pratio sam par brendova i razlike nema. Čak razmišljam o uvozu jednog benzinca od preko bare.

Ali evo, ostavljam prostora da me netko uvjeri da sam u krivu, pa ako imaš baš neki konkretan primjer sa slikama, članak ili nešto takvo, daj da se educiram. :)

U principu kolega, onako površinskim pregledom nećete nikako uočiti nikakve razlike. 

Ali jedna svakako je u debljini limarije, karikirano, ako je europski lim 3.5 milimetara za US tržište je Max 2.5 debljina na istom autu. 

U Ameriki imaju nešto drukčije standarde, a i porez plaćaju na kraju godine, tako da neki auto koji kod njih dođe recimo preračunato u Eure 30.000.00 kod nas bi koštao barem duplo, e sada koliko bi oni preko bare platili poreza na kraju goidine?!?! 

ATJ Lučko
6 godina
neaktivan
offline
Re: Black Friday 2021

Ovo za lim mi je malo teško probaviti jer predstavlja ozbiljnu sigurnosnu ugrozu. Može neki link na takav podatak?

15 godina
offline
Re: Black Friday 2021

prodajem ja moj od 32 za toliko

13 godina
online
Re: Black Friday 2021
justbob kaže...

Ovo za lim mi je malo teško probaviti jer predstavlja ozbiljnu sigurnosnu ugrozu. Može neki link na takav podatak?

 Da, teško je probavlivo jer bi vjerojatno trebalo mijenjati proizvodni proces cijelog auta, reprogramiranje porizvodnih linija itd, a pogotovo iz gledišta da u USA proizvođači plaćaju dosta odšteta i imaju opoziva ako se ustanovi da nešto muljaju (npr. dieselgate).

8 godina
neaktivan
offline
Black Friday 2021

Pozdrav momci, zanima me jel netko zna oce biti ili jel vec ima neka capture kartica na popustu, npr elgato ili razer ripsaw treba mi za ps4

2 godine
protjeran
offline
Black Friday 2021

Kakva bi to bila BF tema bez JAR tableta za perilicu posuđa 

Jar tablete za strojno pranje posuđa Lemon Platinum All in One 168 kom | Pranje posuđa | Dom, pranje i čišćenje | Supermarket | eKupi.hr - Vaša Internet trgovina

Manje od kune po komadu, to je top cijena za daleko najbolje tablete za suđerice.

4 godine
offline
Re: Black Friday 2021
justbob kaže...

 Fusnota tvojoj poruci: i u dobrim godinama domaće firme koje prodaju informatičku opremu ponašale su se čudno. Općenito, nevezano uz informatiku, naši trgovci nikada nisu imali popuste poput onih u inozemstvu i to je stotinama puta konstatirano i u medijima. U dobrim godinama. Pa neki ljudi ništa ne kupuju ovdje, već to rade u inozemstvu.

 

Meni je svakako lakše kupiti nešto u Hrvatskoj, zbog brzine dolaska do neke komponente. Međutim, i tada sve nije sjajno, pogotovo u slučaju Linksa. Narudžba putem Webshopa obrađuje se predugo, ponekad cijeli radni dan, pa sam znao doći do njih nakon posla i narudžba od ranog jutra još nije bila obrađena. Pa ja kao kupac moram zvati njihovu centralu, objašnjavati da sam u poslovnici i da želim kupiti nešto od njih. Morao sam tim putem otkazivati takvu narudžbu jer sam se već nalazio u poslovnici i tamo sam namjeravao kupiti traženu komponentu (i bez popusta koji se dobiva putem Webshopa), jer su ju imali i jer mi je trebala. Pa sam ja kao kupac morao zvati njihovu centralu i otkazivati narudžbu. Koji put nije bilo pametno naručiti sve odjednom, jer neke robe nije bilo premda je pisalo da je na lageru u određenoj poslovnici, pa nisam mogao dovršiti kupnju jer je jedan artikl iz iste narudžbe stvarno postojao u poslovnici, a drugi nije i trebalo ga je dobaviti u poslovnicu. Onda sam počeo raditi više narudžbi, s po jednim artiklom i sl. Uglavnom, nepotrebna gnjavaža.

14 godina
offline
Black Friday 2021

jedini Crni petak u Hrvata:

 

 

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Re: Black Friday 2021
ATJLučko kaže...
justbob kaže...

Što se mene tiče, to su puste priče. Prije 30 godina se pričalo da oni imaju bolje materijale, pogotovo kožu.

Od ovog novog, pratio sam par brendova i razlike nema. Čak razmišljam o uvozu jednog benzinca od preko bare.

Ali evo, ostavljam prostora da me netko uvjeri da sam u krivu, pa ako imaš baš neki konkretan primjer sa slikama, članak ili nešto takvo, daj da se educiram. :)

U principu kolega, onako površinskim pregledom nećete nikako uočiti nikakve razlike. 

Ali jedna svakako je u debljini limarije, karikirano, ako je europski lim 3.5 milimetara za US tržište je Max 2.5 debljina na istom autu. 

U Ameriki imaju nešto drukčije standarde, a i porez plaćaju na kraju godine, tako da neki auto koji kod njih dođe recimo preračunato u Eure 30.000.00 kod nas bi koštao barem duplo, e sada koliko bi oni preko bare platili poreza na kraju goidine?!?! 

 

justbob kaže...

Ovo za lim mi je malo teško probaviti jer predstavlja ozbiljnu sigurnosnu ugrozu. Može neki link na takav podatak?

 

sosta kaže...
justbob kaže...

Ovo za lim mi je malo teško probaviti jer predstavlja ozbiljnu sigurnosnu ugrozu. Može neki link na takav podatak?

 Da, teško je probavlivo jer bi vjerojatno trebalo mijenjati proizvodni proces cijelog auta, reprogramiranje porizvodnih linija itd, a pogotovo iz gledišta da u USA proizvođači plaćaju dosta odšteta i imaju opoziva ako se ustanovi da nešto muljaju (npr. dieselgate).

 otišli ste u offtopic, tema je BF!
a sad ću i ja:
Debljina lima, možda i tu ima razlike. Razlika je prije svega u kontroli kvalitete. Američki proizvođači su poznati po tome da nema zaustavljanja proizvodne trake. Kad u Toyoti na proizvodnoj traci nešto zabrljaju, traka se zaustavlja i ako se ne može napraviti brzi popravak automobil se označava za dodatnu završnu doradu. Kod Američkih proizvođača traka se ne zaustavlja i očekuje se da će automobil "srediti" u postprodajnom ciklusu, tj. kupac će kupiti takav auto pa ga reklamirati, pa će servis popravljati... Američki standardi su drugačiji od europskih, pa tu i europski proizvođači na američkom tlu nalaze prostor za povećanje profita. Japanci se ipak drže standarda čak i tamo, bar po pitanju izrade a materijali im ionako nikad nisu bili najbolji. 
Također, Nijemac možda svaki dan automobil vozi 200km/h na autobahnu, većina automobila u Americi nikad nije išlo više od 85MPH (136 km/h) pa je i tu prostor za uštedu.
Opozivi postoje svugdje, ali odštete uglavnom plaćaju strani proizvođači osim ako je baš bilo puno fatalnih ishoda zbog njihovog nemara. Pravila nisu ista za sve. GM je za 120 prekršaja u zadnjih 20 godina platio ukupno 1,1 milijardu kazni. Dieselgate je VW koštao čak 33 milijarde i svi su mediji brujali o tome, kao i o opozivu Toyota, a o američkim automobilima koji neispravni izalaze iz tvornice i otpadaju im dijelovi po cesti nikad se ne priča. Potpuno isto što je radio Volkswagen su radili i GM i Ford (i mnogi drugi) ali su platili siću.
U slučaju da se koristi različiti materijali ne bi bilo izmjene proizvodnog procesa već se to može smatrati drugim automobilom. Neke proizvodne linije ionako rekonfiguriraju pa ovaj tjedan proizvode jedan model a već u četvrtak neki drugi. Drugi uzorci u preše, drugi set alata, doprema drugih dijelova, i kreni. Samo je stvar organizacije.
Više-manje sve što se tamo prodaje se tamo i proizvodi, Toyota ima 3 tvornice u SAD, Honda čak 6, Nissan 4, Hyundai, Kia, VW, Mercedes i BMW po 1. Audi nema tvornicu u SAD ali se proizvodi zajedno s Golfovima za US tržište u Meksiku. Osim u Meksiku (Nissan, Hyundai, VW...) neki imaju tvornice i u Kanadi. Zato nema prepreka da modeli budu značajno drugačiji od japanskih i europskih. 
Razlika u cijeni prije svega dolazi iz manjih poreza, samo na tome automobili mogu biti 20-30% jeftiniji nego kod nas.

A sad da ne budem sasvim offtopičan:
Sony WH-1000XM4 za 239€ na Amazon.de (249€ s dostavom što je 500-600kn jeftinije nego kod nas)

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice