Vodič za izbor RAM memorije izdvojena tema

poruka: 2.901
|
čitano: 937.569
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Bok! 😊

 

Nadograđujem rame, procesor i matičnu.

 

Procesor kupujem ryzen 5 1600, trebam preporuku za matičnu i rame koji bi dobro išli uz sve ovo.

 

Napajanje imam xfx 450w

Grafa je gtx 750 ti

Ssd 120gb

Hdd 1tb

Hladnjak lc cc 120

 

Komp bih najviše koristio za video montažu i igranje LoL-a i nekih starijih igrica na full hd rezi. Budžet je poželjno oko 2000kn

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije
Marko_95 kaže...

Bok! 😊

 

Nadograđujem rame, procesor i matičnu.

 

Procesor kupujem ryzen 5 1600, trebam preporuku za matičnu i rame koji bi dobro išli uz sve ovo.

 

Napajanje imam xfx 450w

Grafa je gtx 750 ti

Ssd 120gb

Hdd 1tb

Hladnjak lc cc 120

 

Komp bih najviše koristio za video montažu i igranje LoL-a i nekih starijih igrica na full hd rezi. Budžet je poželjno oko 2000kn

 Ryzen 5 1600 AF (gledaj da ima AF oznaku, tj. da dolazi sa stealth coolerom, to je zapravo R5 2600) + B450M Pro4(f) + 2x8 Ballistix Sport 3000 CL15 ili 3200 CL16, to troje ti je oko 2000kn.

14 godina
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije

 Ballistix Sport 3000 CL15 ili 3200 CL16.

 Pozz,jedna od te dvije memorije odgovara i na Msi b450 gaming plus max i Ryzen 5 3600,ovu od  3200mogu dobiti za dobru cijenu.lp

4 godine
protjeran
offline
Vodič za izbor RAM memorije

moze li dual channel raditi sa 24gb rama, tj 2x8 + 2x4? treba li svaki channel imati isti kapacitet tj da slozim 8+4+8+4 ili moze 8+8+4+4

 
0 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Zar nitko ne zna, ovo bi trebao biti forum kompjuterskih stručnjaka?

 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Moze

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Nema veze koliko gb imas..ide do koliko ti ploca podrzava..moras pazit da su isti mhz i latencije..i pozeljno da su isti rami proizvodjac..to bi bilo optimalno

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Kolika je uopće razlika danas izmedu tih Mhz u performansama?

Gledam po webu već dva dana, i nekako ne vidim isplativost baš u skupim ramima koji rade više od 3000Mhz, možda ćak i na nižim taktovima.

Znači pričamo samo o gamingu, i ne vezano za APU.

Gledam uzeti neki ram, ali rgb i neki space ultra mega hladnjaci me isto ne zanimaju.

Vidim da se preporučuje Ballistix Sport, hyperx fury....

Valjaju što viper steel i viper 4?

Izbor rama kao pljeve.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Jel ima netko provjerenu informaciju dali je Kingston hyperx fury white kompatibilan s istim modelom, ali obicnim crnim. Naime imam bijelu verziju koje vise nigdje ne nalazim, a volio bih dodati jos jedan keks. Konkretno se radi o HX426C16FW2/8, a gledam da dodam jos HX426C16FB3/8.

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.4.2020 14:32 (gamer34).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Jednom davno, osoba koja je tata mata za hardwaer mi je rekao da je optimalno ako je HZ memorije naspram herza CPU-a u odnosu 1:1 ili 2:1.

Po toj logici, ako se kupuje procesoe na 3600HZ memorija bi trebala (pošto poto) biti na isto toliko. 

Drži li to vodu?


Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije
HaM kaže...

Jednom davno, osoba koja je tata mata za hardwaer mi je rekao da je optimalno ako je HZ memorije naspram herza CPU-a u odnosu 1:1 ili 2:1.

Po toj logici, ako se kupuje procesoe na 3600HZ memorija bi trebala (pošto poto) biti na isto toliko. 

Drži li to vodu?


 Iso miki, otkud ti to lol.

 

Ako se radi o ryzen 3xxx seriji onda je dobro da je brzina memorije 2 puta brzine infinity sabirnice, ali to bio podesi automatski.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
12 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije
Pozdrav,
Moze neka preporuka za ram?
Uzimam ryzen 5 3600 i msi b450 tomahawk max plocu.
Mislio sam uzet g skill aegis 2x8 3200mhz c16 ili ima nesto bolje za te novce?
 
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije
Jakovp kaže...
HaM kaže...

Jednom davno, osoba koja je tata mata za hardwaer mi je rekao da je optimalno ako je HZ memorije naspram herza CPU-a u odnosu 1:1 ili 2:1.

Po toj logici, ako se kupuje procesoe na 3600HZ memorija bi trebala (pošto poto) biti na isto toliko. 

Drži li to vodu?


 Iso miki, otkud ti to lol.

 

Ako se radi o ryzen 3xxx seriji onda je dobro da je brzina memorije 2 puta brzine infinity sabirnice, ali to bio podesi automatski.

 Onda je možda govorio za ovo što ti govoriš - naime prošlo je više od 20 godina pa se baš i ne sjećam točno haha

Hvala dakle ne mora CPU biti iste brzine ko' RAM... nemoj nikome reći, spuštao sam takt memorije na mojim kompovima da bi herci bili isti CPU (2:1) hahaha lol

14 godina
odjavljen
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije
HaM kaže...
Jakovp kaže...
HaM kaže...

Jednom davno, osoba koja je tata mata za hardwaer mi je rekao da je optimalno ako je HZ memorije naspram herza CPU-a u odnosu 1:1 ili 2:1.

Po toj logici, ako se kupuje procesoe na 3600HZ memorija bi trebala (pošto poto) biti na isto toliko. 

Drži li to vodu?


 Iso miki, otkud ti to lol.

 

Ako se radi o ryzen 3xxx seriji onda je dobro da je brzina memorije 2 puta brzine infinity sabirnice, ali to bio podesi automatski.

 Onda je možda govorio za ovo što ti govoriš - naime prošlo je više od 20 godina pa se baš i ne sjećam točno haha

Hvala dakle ne mora CPU biti iste brzine ko' RAM... nemoj nikome reći, spuštao sam takt memorije na mojim kompovima da bi herci bili isti CPU (2:1) hahaha lol

 

Prije 20 godina je to moglo biti bitno za brzinu sabirnice, bilo je puno manje dostupnih omjera, danas je to puno fleksibilnije.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
10 godina
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije
hrza kaže...
Pozdrav,
Moze neka preporuka za ram?
Uzimam ryzen 5 3600 i msi b450 tomahawk max plocu.
Mislio sam uzet g skill aegis 2x8 3200mhz c16 ili ima nesto bolje za te novce?

 Ballistix Sport 3000 CL15 ili 3200 CL16, oba dva E-DIE rami koji idu 3600 cl16/3733 cl16 na toj ploci.

15 godina
protjeran
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije

Aha hvala puno :)

Što se tiče izbora RAM, otkrio sam da

1) overclockanje RAM-a je vrlo bitno naime, može povećati FPS u X igri za čak 50%! Čak možda i bitnije od ocerclocka CPUa. Ovo posebno važi za Ryzen procesore, nikad tako nije bilo prije.
2) Overclockanje je toliko komplicirano i  ako se ne zna TOČNO što se radi (koristi se više programa), može se više štete napraviti nego koristi tako da bih radije dao 20€ i kupio optimizirani nego kupio X i overclockao uradi_sam.

Ovo iznad sam naučio na ovom linku: https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-memory-tweaking-overclocking-guide/



12 godina
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Pozdrav.

 

Zašto kod ove ploče i RAM-a koriste riječ "Long" ?? https://www.asrock.com/mb/Intel/Q1900M/

 

Inače, piše DDR3 / DDR3L ...

Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije

nije long nego low kao low power 1.35v umjesto 1.5v koliko standardni ddr3 ram koristi

12 godina
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije
dejo74 kaže...

nije long nego low kao low power 1.35v umjesto 1.5v koliko standardni ddr3 ram koristi

 Ma to "low" su mi prije objasnili ali na njihovoj stranici piše "long"...

 

I, može li se ploča poštimati da koristi i DDR3 i DDR3L ? Tojest ili jednu ili drugu...

Nisam ja ništa prčko.
6 godina
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije

pa to nebi znao treba probat, normalan ddr3 ide po slici,ne ide so-dimm od laptopa to su mislili pod long dužina

13 godina
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije
gamer34 kaže...

Jel ima netko provjerenu informaciju dali je Kingston hyperx fury white kompatibilan s istim modelom, ali obicnim crnim. Naime imam bijelu verziju koje vise nigdje ne nalazim, a volio bih dodati jos jedan keks. Konkretno se radi o HX426C16FW2/8, a gledam da dodam jos HX426C16FB3/8.

 

Ima tko ideju?

11 godina
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Ako su iste latencije i mhz radit ce...po siframa je razlika samo boja...

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije
mariolla79 kaže...

Ako su iste latencije i mhz radit ce...po siframa je razlika samo boja...

 

Prema ovim kodovima, jedina razlika je boja i revizija (2vs3-zadnji broj). Sad ne znam jel to ima kakav utjecaj.

11 godina
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Po meni nebi trebalo bit problema...

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
1 0 hvala 1
6 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije

Da li bi ova odgovarala KINGSTON HYPERX Fury Black 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 ?

https://bit.ly/2z4Nc6Q
11 godina
neaktivan
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Pozdrav!

Trebao bih preporuku za ram memoriju.

Kupio bih amd ryzen 3 3200g i matičnu ploču asus prime a320m-k

 

Hvala!

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije
Trebam preporuku za ddr3, imam 8gb hyperx fury koji se nalazi pod moj pc. Dali su igdje dostupni, htio bih nadograditi sa jos 2x4 ili da zamijenim 2x8 sa vecom frekvencijom?
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Idu li zajedno ova dva keksa; oba su HyperX Fury 4 gb DDR 3, ista megahercaža, ali razlika je u jednom slovu u nazivu?

 

Jedan je HX318CFB/4, a drugi nema slovo -B.

 
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije
Eric Prydz kaže...

Idu li zajedno ova dva keksa; oba su HyperX Fury 4 gb DDR 3, ista megahercaža, ali razlika je u jednom slovu u nazivu?

 

Jedan je HX318CFB/4, a drugi nema slovo -B.

 Ma idu, čak i ako su latencije različite bios će uzeti latencije od memorije s višom latencijom...

samo nemoj očekivati još da ih clockaš.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
4 godine
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Nazalost keksić su prodali, ako bi uzeo jedan od 4gb 1600 mhz uz postojećih  4gb1866,, jel bi bila kakva šteta?

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice