Lubuntu na Pentiumu 3.

poruka: 8
|
čitano: 4.830
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Lubuntu na Pentiumu 3.

Ovako mogao bih napraviti eksperiment kada budem u prilici.Čisto da vidim dali je Lubuntu sa pentiumom 3(dvoprocesorskim na 733mhz-a) .radeonom 9500 i 1GB RAM-a sposoban pokretati .mkv sa VLC-om bez zastajkivanja.Testirao bih SD,HD ready i full HD.Još postm screenshot system monitora.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Lubuntu na Pentiumu 3.

Samo da te ispravim:

... dali je pentium 3 sa Lubuntu-om ... sposoban pokretati .mkv sa VLC-om bez zastajkivanja...

;)

15 godina
neaktivan
offline
Lubuntu na Pentiumu 3.

Ja na ovome ne mogu (doduše koristim Unity sučelje,trebao bih probat sa LXDE) vrtit ni 720p bez zastajkivanja.

 

Btw.

Minimum Requirements (using CoreAVC):

Processor: 1.5 Ghz (Dual core), 2.6Ghz (single core)

Graphics: Modern Intel Extreme Graphics or Nvidia or ATi with 128MB video RAM, core clock 300Mhz.

 

 Btw. koji ćeš player koristit?

--------------------------------------------------------------------------------------------
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.5.2015 18:54 (zerocool12).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Lubuntu na Pentiumu 3.

VLC za sada...Postoji li neki extra lightweight player za mkv?

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Lubuntu na Pentiumu 3.

Evo, SD mi je radio bez štucanja.
HD ready je već bila slika puna artefakta.Full HD je bila prvo minuta i pol crnog ekrana a onda su se počeli artefakti javljati.
Znači iako može bolje ja sam zadovoljan jer barem ako mi glavni laptop kada bude pokvaren budem  mogao u SD-u gledati.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Lubuntu na Pentiumu 3.
g12356 kaže...

Ovako mogao bih napraviti eksperiment kada budem u prilici.Čisto da vidim dali je Lubuntu sa pentiumom 3(dvoprocesorskim na 733mhz-a) .radeonom 9500 i 1GB RAM-a sposoban pokretati .mkv sa VLC-om bez zastajkivanja.Testirao bih SD,HD ready i full HD.Još postm screenshot system monitora.

- P3 je MMX/SSE(1) .. uobičajena granica je SSE2 od P4.. GHz su pri pri tome (skoro) zanemarivi, tj to je za 'neinformirane' oznaka koju kuže.. (kao i za VGA RAM).

- neobično, 2x proc.. pa su tvoji rezultati neusporedivi s 'normalnima'...

 

zerocool12 kaže...

Ja na ovome ne mogu (doduše koristim Unity sučelje,trebao bih probat sa LXDE) vrtit ni 720p bez zastajkivanja.

 

Btw.

Minimum Requirements (using CoreAVC):

Processor: 1.5 Ghz (Dual core), 2.6Ghz (single core)

Graphics: Modern Intel Extreme Graphics or Nvidia or ATi with 128MB video RAM, core clock 300Mhz.

 

 Btw. koji ćeš player koristit?

- taj sys može, usporediti upravo jezgre i razlike između omogućenih SIMDova, noviji Atomi imaju upravo to omogućeno i zato (teoretski) mogu zadovoljiti.

- VGA 128MB RAMa je 'konzumerska' oznaka, jer njima ništa ne znače dx9.0c/SM2.0 kao requirements, teselacija i sl. Pošto su generacije VGA u pravilu duplirale količinu RAMa u odnosu na prethodnu generaciju.. to je neko 'mjerilo', ali zapravo besmisleno/neusporedivo,... pogotvo na integriranoj VGA, pogotovo na intelicama koje su imale naziv (de)accelerator.. upravo 945G chipset je taj koji zadovoljava min.req. npr za AERO, .. (trebao je biti 9xx, 915.. ali je kasnije revokana njegova podrška jer HW jednostavno nije postojao..) AERO req. .. nevažno što je iz win svijeta, je precizniji. To traži svaki moderan player-app (za OS je sporednije) pa i browser. Za OGL se ne spominju takve specifikacije, pa preostaje prema dx-podjeli.

-Gore spomenuta Rad.9300, prva iz Radeon serije koja zadovoljava HW req. je R-9600, ako nije neka rebrendana tad 9300 ne zadovoljava...

 

g12356 kaže...

Evo, SD mi je radio bez štucanja.
HD ready je već bila slika puna artefakta.Full HD je bila prvo minuta i pol crnog ekrana a onda su se počeli artefakti javljati.
Znači iako može bolje ja sam zadovoljan jer barem ako mi glavni laptop kada bude pokvaren budem  mogao u SD-u gledati.

 .. upravo zbog gore navedenih, imaš VGA malo ispod granice (artefakti su vjerojatno posljedica nedostatka HWa tj konkretno mogućnosti, ne RAMa i GHza)

 

-svaki moderniji player korsiti VGA-GPU.. tako da bi P3 s jačom VGA to mogao i na HD.. Dok je sve prije radio CPU bili su bitniji Hz, uvjek su bitne njegove SIMD instukcije, jer ne radi samo VGA, nego rade kao coprocessor, zajedno, nije samo video, nego i zvuk, ostatak sistema.. i zato se danas navodi dualcore.. mada je sporedno koliko jezgri ima, bitno da sys. 'lakše diše'.. a ne da zapinje već kod čitanja s HDDa.

 

Zato današnji Atomi imaju te opcije omogućene, kao i razni mobači, .. relativno glatko svi to mogu.. ali je primarno grafički dio taj koji 'melje' dekoder. Da se koristi soft mod (da sve radi sam CPU) morao bi biti neki 'pravi' DC od Wolfdale naviše i to bi štucalo..

Novi Atom/Celeron/Pentium/iSerija.. se ne mogu tako uspoređivati, jer svi imaju VGA dio u CPU, taj dio se uvijek koristi kao koprocesor, za MMX, za sve što CPU radi (bez obzira dali je diskretna VGA aktivna). Tako novi Atom može, stari ne (ako nema VGA koja to kompenzira). (usporedite stare-nove atome, jezgru/omogućene instrukcije pa i PAE ograničenja koja intel namjerno postavlja kao i MS za npr Starter veziju win.).

 

Količina RAMa za VGA je skoro zanemariva kao podatak (važnij eu igrama i 3d app, količina textura i rezolucija..) jer za prikaz na ekranu ne treba toliko procesorske snage (za dekompress) koliko za kompresiranje u letu ili RT za video obradu. CPU u odnosu na GPU nema šanse u usporedbi, jer je VGA upravo idealni 'koprocesor' za takav task dok je CPU još uvijek za sve ostalo CISC (s dijelovima RISCa) i mora opsluživati čitav system..

 

btw, čak je i dristra sporedna, ali u ovom slučaju je OK izbor. Može i neka stara distra koja bi možda bila optimalnija za PC resurse ali tad bi bio problem player.. on je taj koji određuje requirementse..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Lubuntu na Pentiumu 3.

Korištenje CPU varira od 50-70% sa SD filmom a zauzeće memorije je 245MB.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Lubuntu na Pentiumu 3.
g12356 kaže...

Korištenje CPU varira od 50-70% sa SD filmom a zauzeće memorije je 245MB.

 -očekivano.. da to rade SIMDovi, opterećenje bi bilo zanemarivo kao i količina RAMa koja je zapravo potrebe OSa+app (ne nešto što interno traži video materijal za prikaz..)

 

...jer video materijali su uvjek bili veći od dostupne količine RAMa (ne miješati povijesna vremena s današnjim količinama npr DVD=4GB..). Da bi bilo moguće editiranje videa uvjek se koristio streaming način rada, ne učitavanje u RAM čitavog materijala, nego po potrebi kadar-frame + buffer (koji može uzeti više ako je dostupno). Tek na sporom HDDu je bilo nužno imati dovoljno RAMa za keširanje (zato su tad videostrojevi bili na SCSI/RAID i sl. jer je jedino tako bio osiguran dovoljan transfer). .. nitko nema dovoljno RAMa za par sati videa.. zato je sve moralo biti dovoljno jako za RT preview, bez uskih grla. Tek se posljednjih godina VGA počinje koristiti, prije su to bile posebne kartice kao Matrox, Canopus, .. one su osiguravale na takvom PCju normalan rad (jer su radile većinu posla). Ako se tad taj posao mogao obaviti, može i play jedino što je tad bio standard DVD-PAL/625.. pa nema direktne usporedbe kao što taj HW nema mogućnosti-opcije npr za SD/HD postavke ili kompresore pa je neusporedivo direktno...

 

+ moderni player neće ponuditi korištenje takvih specijaliziranih kartica, pa ni to nije usporedivo.. (ali može VGA).

 

nakon tog dolazi SATA, ili usporedba npr s Quake-Voodo 3dfx.. ista stvar, sam CPU to jednostavno ne može (Hz kao sporedni bez bitnih MMXa).. a HDD i VGA su direktno povezani s video taskom i količinom podataka, dok je RAM samo ''buffer''.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.5.2015 13:33 (ihush).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice