Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.092.450
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Vezano za jezicne pakete...

Postavio sam na pocetku sve na HR ali su uvijek neke stvari bile na ENG.

Sad sam prebacio na ENG, a ostavio samo formate u HR (slika).

 Međutim, nista se nije promijenilo u ENG vec je sve ostalo kao i prije pa ne kuzim di to jos treba promijenit?

Mozda ovdje (Regional Settings)?

 

Evo jos par slika:

 
 

Vezano za meni ostale postavke ovako je to kod mene trenutno:

 Office mi stvarno nikad ne treba, a MS font sam vec stavio, jer na dosta mjesta govore da je to pozeljno imat, a i da vidim ako znam to napravit 😉

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.3.2020 17:43 (djigibao).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...
Čak imam subjektivan osjećaj da je dio sučelja win10 kopija nekih KDE rješenja jer ih je KDE imao puno prije.

Ovo što pričam odnosi se na Ubuntu kao "main" linux desktop
Windows XP ==> Bolji od Unbuntu
Windows Vista => malo bolja od Unbuntu
Windows 7 = Unbuntu
Windows 8 <= Unbuntu je postao bolji (ne sam zbog sebe, već mu je i Microsoft pomogao svojim "genijalnim" riješenjma u win 8)
Windows 10 = Unbuntu (sa time da je osjećaj da X DE (od svih pomalo) bila jako dobra inspiracija za win 10 Desktop)
U ovom trenu je stvar na vagi
Ako trebaš igre tu su windowsi, ali ...  Steam jako brzo i široko gazi u Linux
A onda je Ubuntu izbacio svoje servere i stvari su sad totalno zakoplicirale
ovisno poslu i sistemu imaš prevagu na widowse ili linux
i windowsi i linux su odlično rješenje, ako su dobro inplementirani sa dobrim planom
jedino je prevaga na strani linuxa u licenciranju

ja osobno samo čekam da MS izbaci MS Office za Linux te Visual Studio i onda znamo da je igra gotova

if only you knew the power of the dark side
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.3.2020 17:57 (Darky).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@darkx

Ma i oko tog officea se bespotrebno radi fama. Naravno da ms office ima daleko više mogućnosti od libreoffice, no kako ovdje govorimo o home userima koji od tog officea koriste 2% mogućnost, svima njima je i libreoffice dovoljan. Kakvi bi to dokument kućni korisnik trebao kreirati a da to nemre u libreoffice ?

@djigibao

Vidio si da se jezične postavke moraju na par mjesta podesiti, i onda ti tek nakon restarta manjarova skripta ponudi jezične pakete za lokalizaciji sistema i instaliranih apk. Vraćaš li sada na eng, postupak je isti, poklikaj svuda di možeš na eng, izbriši hr u desnom prozoru kojeg smo spominjali, te nakon restarta pokreni manjarove apk za jezične pakete pa tamo odaberi eng...

Tak i tak te uskoro čeka nova instalacija, pa slobodno exprimentiraj na sadašnjoj instalaciji. Home particija ti treba iz više razloga, a niti swap netraži para, pa to uzmi u obzir kod slijedeće instalacije.

Malo mi je čudno zakaj ti BIOS prikazuje dva manjaro loadera, a i čudno da ti je automatika samo / particiju kreirala, no nema smisla se sada time zamarati.

Mint si probao, sada si malo vidio kako se i manjaro ponaša, a koliko te poznam iz win tema ti težiš čim većoj čistoći i perfekcionizmu sistema, pa možda da probaš i opensuse na dan dva, mogao bi se ugodno iznenaditi...

😀

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

@darkx

Ma i oko tog officea se bespotrebno radi fama. Naravno da ms office ima daleko više mogućnosti od libreoffice, no kako ovdje govorimo o home userima koji od tog officea koriste 2% mogućnost, svima njima je i libreoffice dovoljan. Kakvi bi to dokument kućni korisnik trebao kreirati a da to nemre u libreoffice ?

@djigibao

Vidio si da se jezične postavke moraju na par mjesta podesiti, i onda ti tek nakon restarta manjarova skripta ponudi jezične pakete za lokalizaciji sistema i instaliranih apk. Vraćaš li sada na eng, postupak je isti, poklikaj svuda di možeš na eng, izbriši hr u desnom prozoru kojeg smo spominjali, te nakon restarta pokreni manjarove apk za jezične pakete pa tamo odaberi eng...

Tak i tak te uskoro čeka nova instalacija, pa slobodno exprimentiraj na sadašnjoj instalaciji. Home particija ti treba iz više razloga, a niti swap netraži para, pa to uzmi u obzir kod slijedeće instalacije.

Malo mi je čudno zakaj ti BIOS prikazuje dva manjaro loadera, a i čudno da ti je automatika samo / particiju kreirala, no nema smisla se sada time zamarati.

Mint si probao, sada si malo vidio kako se i manjaro ponaša, a koliko te poznam iz win tema ti težiš čim većoj čistoći i perfekcionizmu sistema, pa možda da probaš i opensuse na dan dva, mogao bi se ugodno iznenaditi...

😀

 Kakvo je stanje sa suseom ? Ja sam to koristio jednom davno na kratko i ne cujem vise bas o njemu previse. Ti ga koristis ?

If Microsoft ever made a product that didn&#39;t suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.3.2020 19:48 (Santana).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

@darkx

Ma i oko tog officea se bespotrebno radi fama. Naravno da ms office ima daleko više mogućnosti od libreoffice, no kako ovdje govorimo o home userima koji od tog officea koriste 2% mogućnost, svima njima je i libreoffice dovoljan. Kakvi bi to dokument kućni korisnik trebao kreirati a da to nemre u libreoffice ?

 Office ima ciljano tržište na kojem nema pristupa trenutno
a to je RedHat carstvo, carstvo u kojem se vrte milijarde i večina svjetskog novca
možda to carstvo u brojkama bude manje od 0,5%, ali u novcima je možda veće od cijele MS imperije

if only you knew the power of the dark side
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Taj swap bio nesto kao Page file u Windowsima ili...?

Ako imam 16GB RAM-a koliko treba stavit za swap mjesta?
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...
Taj swap bio nesto kao Page file u Windowsima ili...?

Ako imam 16GB RAM-a koliko treba stavit za swap mjesta?

 da swap = page file

pa ako nemaš neki specijalni software koji ga traži ne treba ti niš, 16 GB bi trebalo bit dosta za normalne aplikacije

if only you knew the power of the dark side
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@santana

Ja nastojim nešto malo i para zaraditi na svemu tome, tako da zbog toga koristim i win i Linux.

Čak na Linuxu mogu i više zaraditi jer instalacija i održavanje koštaju podjednako, no kako je Linux besplatan onda dio cijene koliko košta win10 si ja uzmem a korisniku to u konačnici bude jeftinije ( govorimo o malim poslovnim korisnicima kojih se najčešće držim jer od home usera para nema ).

Od Linuxa sam dugo preferirao mint, no kada su odustali od KDE, i kada je postalo očigledno da jedva drže ritam, te kada su im podvalili zaraženi ISO na glavni server, tada sam se okrenuo manjaru i opensuseu.

Za manjaro je puno toga rečeno i mislim da tu nemamo kaj puno dodati. Stabilna i robusna distra, Rolling release, jaka ekipa koja ga razvija, brojna i kvalitetna zajednica, temelj na kvalitetnom archu, tako da je skoro pa idealan za home usera.

Za opensuse je situacija malo rubna. Ajmo krenuti od toga da iza toga ipak stoji nekakva tvrtka, i to njemačka, koja prodaje enterprise verziju tog os-a pa samim time cijela priča ima nekakve zdrave temelje i predvidivost. Svi znamo za sjajne distre koje su samo tako nestale sa scene ili su spale na jednog ili dva razvijatelji, pa je pozadina opensusea ipak tu u dobroj poziciji.

Možda je zbog tih korijena opensuse ipak malo više nagnut poslovnim korisnicima, pa o njemu nema niti toliko piskaranje jer je poslovnim korisnicima to alat i dok im dela nemaju potrebe niti pisati niti razmišljati niti piskarati po portalima o njemu.

Po mom mišljenju, opensuse je vrlo kvalitetna i ispolirana distra, sa nekim specifičnim rješenjima kojima je cilj stabilnost i sigurnost, pa je dobar izbor za poslovnjake tipa odvjetnici, privatni detektivi, i sl. Di god mogu, proguram opensuse u ta mala poduzeća i obrte.

Opensuse zna imati ponekad malo problema sa multimedijom, kodecima i sl, no taj dio je bitan home userima pa za njih postoje druge distre kod kojih nema tih problema.

Opensuse je malo ćudljiv i sa nekim serijama hardverskih komponenti, i jako teško ga je natjerati da na njima proradi kako treba, pa onaj tko ga baš želi treba se prije kupnje hardvera malo informirati o tome.

Tvrtka koja stoji iza opensusea oduvijek ima nekakve prisne veze sa Microsoftom, pa su zbog toga često bili na udaru kritika ostatka Linux zajednice. No ta suradnja je rezultirala time da opensuse savršeno surađuje sa uefi-em, securebootom i sl.

Za opensuse se često navodi da ima najbolju KDE implementaciju.

Suse ima i nekakva specifična defaultno rješenja ( snaper, btrfs, yast, oneclick install, recovery meni prije loada sistema... ) koja imaju veliku prednost za onoga kome to treba i tko to nauči koristiti...

Tak, nije savršen, možda i nije najbolji izbor za home usera, no za poslovnjake je možda i ponajbolji izbor.

Instalacija nije baš NeXT NeXT, više je slična debijanovoj proceduri, ima vrlo kvalitetne i detaljne fw i security opcije no valja to znati i podesiti inače taj čas dobiš neupotrebljivu kantu...

Jbg, nije baš za svakog ko mint ili manjaro, najbolje probat pa vidit jel se možeš nositi sa njime i on s tobom...

😜

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...
Jbg, nije baš za svakog ko mint ili manjaro, najbolje probat pa vidit jel se možeš nositi sa njime i on s tobom...
😜

 ako ga već očeš plašiti pošalji ga na CentOs / Red Hat 

if only you knew the power of the dark side
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Nemora ići do centosa, dovoljno si je natovariti i fedoru na vrat.. hehheeeee..




8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Hvala Bunker.

Nemojte zajebavat... di ste vi bili dok sam ja koristio centos !

 

Korstio sam ga jednom jer  je bio jedina opcija na jednom serveru koji sam iznajmio  davno. Instalirao sam kaj mi je trebalo i nisam ga vise morao dirat. Tak da nisam nit morao puno zezat s njim

Imam i danas jedan server na kojeg sam instaliro ubuntu server pa dao dalje  u najam. 5 godina radi bez problema. OVH je vrh! Koristio sam neke druge i stalno neki problemi...

 

 

Btw. Prije mjesec dana na planinarenju vidim nekog lika sa crvenim red hat šeširom, dok jos nikad nisam vidio nikog sa Windows šeširom, ak to ne dokazuje dominaciju linuxa onda ne znam...

If Microsoft ever made a product that didn&#39;t suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Sinoc isprobao malo openSUSE live usb i to je bilo dosta lose...em se sve vuklo (inace druge distro rade ok) iako je "task manager" pokazivao zauzece od samo 600MB RAM + nije mi bilo drivera od wlan kartice pa mi nije radio net (ne koristim zicu).

Tako da cu openSUSE zasad preskocit.

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@djigibao

Da, taj live suse je rudimentaran, baš samo kao demo, niti je za korištenje niti za instalaciju jer mu fali pun kufer toga kaj je inače sadržano u punom ISO-u.

Da ga pravilno instaliraš i podesiš, onda je to posve druga pjesma, no prije toga svakako valja pročitati dokumentacije ili bar da ti odradi netko tko je već to par puta prošao....

https://doc.opensuse.org/documentation/leap/startup/html/book.opensuse.startup/art-opensuse-installquick.html
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.3.2020 9:37 (bunker).
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

OSS nikad ne spava.

 

Za praćenje statusa covida u node.js i onelinerima:

https://www.ostechnix.com/track-coronavirus-disease-2019-covid-19-statistics-from-commandline/

 

And so you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Ili da ostane na manjaru sad kad si je podesio osnovne stvari i počeo se snlaziti :)

Gledam te!
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
U slucaju da/kad budem radio ponovo instalaciju nekog Linuxa, koja je preporuka za Home folder - velicina?
Linux instaliram na SSD od 250GB.
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

@djigibao

Moj najstariji mini laptop doma ( HP mini, jednojezgreni atom, 1 GB RAM-a , proizveden 2010-te ) dan danas radi sa prastarom instalacijom, spojimo sam ga na veliki ekran i na njemu kćer uredno odrađuje svaki dan online nastavu ( rade u ms teams-u, pa svemu tome pristupa i radi kroz browser ). 

 

Mozes reci o kojem linuxu se radi?

Imam i ja jedan mali laptop (Acer Aspire One) sa istim specs pa bi rado upogonio neki linux na njega i dao ga klincu neka se zeza (ima tek 3god ali da ga asimiliramo na linux odmah ).

Također ako znate mozda neku distru bas za klince da ima neke korisne stvari za njih (npr. crtanje, mozgalice ili slicno) pa da mu mozda to stavim.

 

Dao mu danas prvi put pa je odusevljen sa Paint-om i Notepad za pisat slova i brojeve 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

KDE Plasma Bigscreen stize na TV

 

Plasma Bigscreen je najnovija platforma za pametne televizore koju je predstavio KDE. Ona donosi vlastito korisničku sučelje na pametne televizore sa svime što takvi uređaji trebaju, uključujući medijske aplikacije. KDE navodi da je najveća prednost Plasma Bigscreen podrška za tradicionalne desktop aplikacije koje se savršeno prilagođavaju velikim zaslonima.

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Moj PC  
1 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@djigi

Radi se o mint Xfce, jer se radi o 32-bit hardveru pa baš i nemam neki izbor za tako staru mašinu. Instalacija je prastara ali kako mint još pruža podršku pa dolaze i update-i...

Ali Kodija vrti odlično, a i kćerki fino odrađuje ovu online nastavu.

Za novije mašine isključivo 64 bit manjaro ili opensuse, KDE naravno...

Distra za klince ? Postoji brdo aplikacije i igrica, pa onda nije problem od svake distre napraviti light show koji bu oduševljavao klince. Poigraj se malo sa notifikacijama kde-a, te desktop efektima pa vidi koliko to zabavno može biti...

Nego, kakvi su ti prvi dojmovi, usporedbe neke sa win10...?

Poruka je uređivana zadnji put pet 27.3.2020 18:47 (bunker).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

otkivaš toplu vodu? tj znaš li priču o ubuntu-win? win je kopja.. a samo je stvar da je kde prije desetljeća bio za tadašnja računala-hw preuranjen jednako kao da govorimo o gamingu tj vga-gpu/3d koji se danas koristi za sve oseve-frontend ili browser .. tj dežavu. Ili zašto u ponekom postu preporučim kde .. odnosno, kad spominješ stari laptop kao primjer, na njemu probaj i vjerojatno neće zadovoljavajuće raditi (jer stari lap nema odgovarajuće resurse, osim cpu+ram najvažniji gpu..) ali ako radi, tad je to optimalno za današnje potrebe, tek ako ne radi dobro (očekivano) ideš na neku drugu distru-gui kao gnome ili xfce .. sve imaš ubuntoovo ili koju god distru preferiraš. (no ja preferiram deb derivate, kao prva preporuka ubuntu/kubuntu ili mint.. dok su priče o fedori ili arču samo priče, ono jedu malu djecu.. a linux je jedan).

 

-drugo pitanje, /home .. (ili swap ili uopće particioniranje i multiboot itd.. preširoka tema za jedan post a nema smisla ni kao tema jer je za svakog juzera drugačije + post prođe pa ne pomaže nekom tko opet naiđe na temu čim nije posljednji ili prvi.. stranicu prije imaš za /swap + nešto za /home).

- kraće, /home je poželjan kao zasebna, ali dok isprobavaš ne moraš ništa tj možeš samo nextati ponuđeno.. čačkaj-vidi, jer ne mogu ja znati što ćeš ti sve trebati-koristiti a ne možeš ni ti dok ne vidiš.. tj ako znaš da će ti za sys biti dovoljno npr 50gb tad tako podjeliš i ostatak ostaviš za home, odnosno da imaš 120gb tad je drugačije nekog s 250 ili 1tb.. tj to ćeš znati tek dužim korištenjem, ne ovako da ti netko kaže jer npr moderne igre su veličine npr 50gb.. kako tad dati bilo koji savjet o kapacitetu particije? + imaš više diskova. Već imaš 'problem' s duplim bootom, odspoji drugi disk sve napravi prvo nextanejm nakon tog kad vidiš distru prvo jel ti radi, jel ti se sviđa.. i kad dodaš appse i ostalo e tad već vidiš koliko treba mjesta za sys (os+app..) a /home je za storage tj user-doc/desk fileovi.

-naravno da je bolje odvojiti podatke od sysa + tako se priprema i backup (podataka, besmisleno je sve-os-appsi ili boot :) ..).

-prednost, osim odvojene particije i backupa, možeš bootati bilo koji linux, automatski kao swap on to vidi i koristi (naravno ako je podržan FS i user-pass-permisioni i sl.. odnosno tad skužiš probleme enkripcije-secbot itd ili gpt-mbr ili stara-nova distra tj kernel itd.) Ja npr radije korsitim ext3 nego ext4 upravo zbog supporta starih verzija.. kompatibilnost mi je važnja, no to kao kriterij ne mora tebi biti važno (i nije).

 

-dodatno, pošto imaš dva diska (više od jednog) ako kreneš od nule (brisanje diska, sve i boot gpt/mbr.. jer tek tako ubijaš postojeće bootsektore/managere tj inicijalizacija diska kao tvorničkog-praznog-raw i tad možeš birati gpt-mbr ..) napraviš normalan install i recimo sve na jednu partciju 'nextaš' .. tad pazi foru, dodaš drugi disk, formatiraš ga kao /home i to je to.. bit će mountan kao home i koristiš ga upravo tako. (linux nema 'slova' i početnike uvjek zbunjuje path mountanog medija dok se s izmjenjivim vanjskim diskovima to još nekako razumije ali izmjenjivi rade automatikom, interni ne). Možeš i odmah podijeliti možeš bez swapa (trajnost-trim-ssd.. i imaš dovoljno rama + može i kao file) dok bi na klasičnom npr 1tb hdd svakako napravio swap bar 4gb .. jer je nevažno pa nek se nađe, ali kreira se u startu, ne kasnije jer bi tad došao na zadnji-najsporiji dio diska i time ubio performanse, tj zato ide na početni-najbrži dio ali je danas recimo nepotreban.

 

-prvo probaj i tad ćeš imati odgovor, ne nekim gatanjem i čarobnom kuglom .. tj mada 'ja znam sve'.. ne vrijedi nagađati tj veća šansa je promašiti pa čak i kad sve znaš (kad to radim za sebe) nakon nekog vremena možda promjenim mišljenje-potrebe i poželim drugačiji raspored-kapacitet.. to je tako :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

 

@ihush

 

Pa ti ko da se baš trudiš da čovjeka otjeraš od linuxa.

 

Nemoj zaboraviti da smo svi mi nekad bili u toj situaciji, i svaka pomoć je dobrodošla u tim prvim koracima... Neke distre su odustale od swap particije, neke nisu, /home particiju negdje forsiraju a negdje ju zaobilaze, i naravno da surfanjem naiđe na različite informacije pa je logično da i nas pita kakva su nam iskustva i mišljenja oko svega toga...

 

@djigi

 

Zasebna home particija je dobra stvar, kao i d particija na Windowsima, a swap uz toliko memorije nije fizički nužan ali neki dijelovi sistema i apk ga očekuju ( makar ga nikad i nekoristiš ) i onda možeš dobiti čudne poruke o greškama za koje bu opet sizifova muka naći kaj ih generira ( govorimo naravno o distrama koje nisu još prešle na swap file i odustale od swap particije ).

 

 

16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

@djigi

Radi se o mint Xfce, jer se radi o 32-bit hardveru pa baš i nemam neki izbor za tako staru mašinu. Instalacija je prastara ali kako mint još pruža podršku pa dolaze i update-i...

Ali Kodija vrti odlično, a i kćerki fino odrađuje ovu online nastavu.

Za novije mašine isključivo 64 bit manjaro ili opensuse, KDE naravno...

Distra za klince ? Postoji brdo aplikacije i igrica, pa onda nije problem od svake distre napraviti light show koji bu oduševljavao klince. Poigraj se malo sa notifikacijama kde-a, te desktop efektima pa vidi koliko to zabavno može biti...

Nego, kakvi su ti prvi dojmovi, usporedbe neke sa win10...?

Na koju verziju mislis (klik)?

 Prvi dojmovi su da treba dosta ucit, citat, trazit, kopat, a sa druge strane je fora jer je novo, uzbudljivo, interesanto, zanimljivo...

Nije fer radit usporedbe sa necim sto koristis 20+ godina vs nesto sto koristis par dana.

 

Ima dosta fora i interesantnih stvari vezanih za prilagodbu ali ima i nekih koji me irittiraju kao npr. ovo sa postavkama jezika...jos uvijek mi je na HR ijako sam namjestio da mi bude u ENG

 
 
 
 

 Ne znam sta ili gdje jos treba namjestit da bi mi prikaz bio na ENG?

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.3.2020 22:20 (djigibao).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Ako si svuda u postavkama sistema i u KDE postavkama postavio eng, onda restart, pa onda pokreni manjarovu apk za upravljanje ( u sistemskoj traci ti je pokretačka ikona, ako ju nisi maknuo ) te u njoj podesi na eng i opet restart...

Desni klik na sistemsku traku ti omogućuje dodavanje i uklanjanje koječega na tu traku, kao i njenu veličinu, boju, prozirnost i sl...

16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Sve je postavljeno kako treba, u Manjaro Upravitelj postavki i u Postavkama Sustava.

 
 
 

 

Ne znam gdje jos treba, ako ima negdje neki link/slika gdje se nalaze jos neke postavke bio bih zahvalan.

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put sub 28.3.2020 13:18 (djigibao).
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

...također sam sad i uklonio HR jezik skroz ali mi je i dalje sve isto...???

 

 Edit:

Najnovije veselje... Stavio novi Kernel (5.5) i nakon restarta dobio ovu sliku...

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put sub 28.3.2020 14:25 (djigibao).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ne znam kaj glume s tim jezikom. Jucer sam stavio Manjaro iz znatizelje i neke stvari su mi na hrvatskom, a to definitivno nisam nigdje odabrao osim tipkovnice i vremenske zone.

Download update-a je bio uzasno spor. Promjenio sam mirror i onda je bilo oke, da bi danas opet bilo sporo.
Hocu stavit da dvoklik otvara stvari i nema nigdje te opcije, tamo gdje bi trebala bit nema je i onda bi se kasnije nakon 1h pojavila sama od sebe...

Borim se jos sa nekim sitnicama, al iskreno ne kuzim hype oko te distre. Nije nist brza od MXlinuxa kojeg sam imao do sad tak da bi se on mogo vratit na komp mozda cak i danas.

If Microsoft ever made a product that didn&#39;t suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Imam pitanje mozda neobicno Ali me zanima.

Je li moguce pokrenuti preko linux distre neki Programm da preopteretim Internet. Neki Programm ili nesto.

Nemam direktan pristup ruteru kablom nego se spajam preko wifi-a. Spojeno je vise od 10 laptopa/mobitela wifijem.

Jednostavno ne funkcionira,na moj zahtjev da se to poboljsa je negativan. Ima nacina itd sad nebitno.

Ja bi da kad se spojim da preopteretim i izbacim nekako sve ostale uredaje. Znam da mogu konstantno download nesto ali to nema smisla. Tek toliko da ruter primjeti neku gresku ili Tako nesto. Je li moguce? 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Kolacic kaže...

...........

 sve je moguće, moguće je to i sa windowsima, ali....
to je ilegalno i spada pod zlonamjerne radnje kao DDoS napad.
Ako se baš neko zakači za to i na tvoje radnje, u najboljem slučaju slijedi otkaz, a u najgorem i zatvor i dolazak na crnu listu hakera (to je maltene ko da si terorist)
ja se ne bih igrao sa time...

if only you knew the power of the dark side
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.3.2020 17:38 (Darky).
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Kolacic kaže...

Imam pitanje mozda neobicno Ali me zanima.

Je li moguce pokrenuti preko linux distre neki Programm da preopteretim Internet. Neki Programm ili nesto.

Nemam direktan pristup ruteru kablom nego se spajam preko wifi-a. Spojeno je vise od 10 laptopa/mobitela wifijem.

Jednostavno ne funkcionira,na moj zahtjev da se to poboljsa je negativan. Ima nacina itd sad nebitno.

Ja bi da kad se spojim da preopteretim i izbacim nekako sve ostale uredaje. Znam da mogu konstantno download nesto ali to nema smisla. Tek toliko da ruter primjeti neku gresku ili Tako nesto. Je li moguce? 

 Moguce je. Googlaj:
python udp flood script

You have to be odd to be number one
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

KDE Dolphin popravio brzine samba kopiranja velikih fileova

https://cgit.kde.org/kio-extras.git/commit/?id=46b5fb425c148b9a6b02eed3ef25f14feb5996ba

Mislim, dakle half adder
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.4.2020 19:58 (hrvooje).
 
2 0 hvala 2
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice