Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.109
|
čitano: 3.281.076
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Prebaci se na Qt Creator za C/C++. Definitivno broj jedan IDE za C/C++.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Uf ja moram barem 1-2 sata backupa radit prije prelaska. DVD pržilica mi više ne radi pa sam prvi puta radio instalaciju sa USB-a što me zeznulo za par sati jer startup disk creator ima grešku pa sam na kraju to uspio tek sa gnomeovim disks alatom.

Volim imati enkripciju cijelog diska a tu debian pri instalaciji prebrisava jedno 2 sata cijeli disk sa random podacima prije nego napravi enkriptirane particije.

Prvo sam pokušao sa stable upgradeati na testing. Uzeo sam gnome live iso od stablea zato da imam funkcionalan GUI odmah. Falio mi je nonfree driver za ethernet ali on mi nije ni trebao. Stable se instalira sli se naravno pri upgradeu na testing skrši onaj koji se uvijek skrši, tj. X server.

Nakon što sam odustao od popravka X-a reinstalirao sam stable ali samo privremeno bez enkripcije tek toliko da skinem testing live xfce image sa nonfree driverima. Ovaj puta sam to instalirao, ponovo je 2-3 sata prebrisivao hdd, ali sada imam funkcionalan debian testing.

Ujutro još štelanja, npr. instalacija i3wm.
https://en.wikiquote.org/wiki/Mikhail_Bakunin
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
GNU+Linux kaže...
Uf ja moram barem 1-2 sata backupa radit prije prelaska. DVD pržilica mi više ne radi pa sam prvi puta radio instalaciju sa USB-a što me zeznulo za par sati jer startup disk creator ima grešku pa sam na kraju to uspio tek sa gnomeovim disks alatom.

Volim imati enkripciju cijelog diska a tu debian pri instalaciji prebrisava jedno 2 sata cijeli disk sa random podacima prije nego napravi enkriptirane particije.

Prvo sam pokušao sa stable upgradeati na testing. Uzeo sam gnome live iso od stablea zato da imam funkcionalan GUI odmah. Falio mi je nonfree driver za ethernet ali on mi nije ni trebao. Stable se instalira sli se naravno pri upgradeu na testing skrši onaj koji se uvijek skrši, tj. X server.

Nakon što sam odustao od popravka X-a reinstalirao sam stable ali samo privremeno bez enkripcije tek toliko da skinem testing live xfce image sa nonfree driverima. Ovaj puta sam to instalirao, ponovo je 2-3 sata prebrisivao hdd, ali sada imam funkcionalan debian testing.

Ujutro još štelanja, npr. instalacija i3wm.

 eeeh, napatio sam se time. 

ja sam to radio ovako:

cisti debian server + na usb sastrane neki firmware od wifi ako trazi

enkriptiranje cijelog diska i gruba nakon cega nije htio bootat, zatim maltretiranje iz recoverya da bi se to namjestilo

onda instalacija i3-a i svega ostalog

debian koji radi, woohoooo 
(zapravo je trajalo malo duze :S)

 

edit: 
btw. jel netko koristi jackd2 da se snalazi dobro s njim? imam par pitanja

edit2:

snasao sam se, sve radi :)

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.6.2016 10:14 (ShadoW).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Radim dosta s embedanom elektronikom, a Qt Creator je do sada bio mušičav u radu s ARM Cortex-M čipovima.

Zbog toga sam ga i izbjegavao.

Zadnju verziju nisam provjeravao.

Za Atmel AVR, osim par amaterskih pokušaja, podrška je bila nepostojeća.

 

Eclipse CDT je tromo đubre, ali mi se barem do sada nikada nije skršio kada npr. kao projekt importiram mejkfajlu za neki tamo RTOS.

Da, indeksiranje za autocomplete mu i nije baš najbolje odrađeno, pa na "makefile" projektima prijavljuje warninge i greške za fajle koje nisu uključene u build. No, to ne utječe na kompajliranje.

Na Windowsima prednost mu je i to što zapravo nema instalaciju, pa ga mogu arhivirati uz projekt i ne moram se gnjaviti s instaliranjem ako nakon par godina treba nešto pokrpati.

 

C::B sam koristio za jednostavne stvari, testove i slično.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ShadoW kaže...

 eeeh, napatio sam se time. 

ja sam to radio ovako:

cisti debian server + na usb sastrane neki firmware od wifi ako trazi

enkriptiranje cijelog diska i gruba nakon cega nije htio bootat, zatim maltretiranje iz recoverya da bi se to namjestilo

onda instalacija i3-a i svega ostalog

debian koji radi, woohoooo 
(zapravo je trajalo malo duze :S)

 

edit: 
btw. jel netko koristi jackd2 da se snalazi dobro s njim? imam par pitanja

edit2:

snasao sam se, sve radi :)

 Eto, pokrenuo sam update-upgrade i ono 250+ paketa... u redu. Kada ono vidim, on me pita nešto za fglrx a ja iako ima radeonku, ona je stara i više ne supporta najnoviji xorg pa me bilo malo strah... za još koju minutu on me pita za nvidiu koju uopće nemam...onda me više nije bilo strah nego sam bio WTF? Sva sreća nakon reboota x se nije skršio.

Postoji li neki news site za Debian? Nešto poput OMGUbuntu ali za Debian.
To do:
Vratit stvari sa backupa-Više manje DONE
Poštelati QT i GTK teme
Poštelati boje u bashu i IRSSI-DONE
Složiti mac address randomisation.
Složiti GDM autologin-prešao na LightDM-DONE
Složiti Firefox i Thunderbird tj. IceDove temu-Firefox DONE

https://en.wikiquote.org/wiki/Mikhail_Bakunin
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.6.2016 13:56 (GNU+Linux).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Djuro von Prekoplotovich kaže...

Radim dosta s embedanom elektronikom, a Qt Creator je do sada bio mušičav u radu s ARM Cortex-M čipovima.

Zbog toga sam ga i izbjegavao.

Zadnju verziju nisam provjeravao.

Za Atmel AVR, osim par amaterskih pokušaja, podrška je bila nepostojeća.

...

Mislim da te ne razumijem bas, pa to je IDE, nakodiras, kompajliras s kompajlerom (neki za ARM) kojeg si izaberes i dobijes izvrsni program. Dalje taj program prebacujes kamo trebas na vec neki nacin.

 

Ili mozda mislis na to da bi ti htio da Qt Creator sve sam obavi, kompajliranje i postavljanje na plocicu?

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori
Ne gledam GoT i hvalim se time!
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...

Mislim da te ne razumijem bas, pa to je IDE, nakodiras, kompajliras s kompajlerom (neki za ARM) kojeg si izaberes i dobijes izvrsni program. Dalje taj program prebacujes kamo trebas na vec neki nacin.

 

Ili mozda mislis na to da bi ti htio da Qt Creator sve sam obavi, kompajliranje i postavljanje na plocicu?

 

Da, to je točno ono što očekujem.

 

Čak i na primitivnim komercijalnim IDE-ima starima više od petnaest godina mogao sam nakucati kod, ispravno ga skompajlirati, zapržiti u čip klikom na neku opciju (iako taj klik u većini slučajeva poziva eksterni SW alat), startati debager i debagirati direktno iz IDE-a, kao da razvijam običnu aplikaciju za PC platformu.

Za te Cortex-M ARM-ove i još neke druge arhitekture, u slučaju korištenja jeftilen debag adaptera, debagiranje ide preko alata koji glumi gdb server (openOCD).

 

Eclipse CDT uz par pluginova odrađuje to sve.

 

Uz to, ako je pravilno odrađena podrška za neku platformu, ako se koristi GCC kompajler, očekujem i ispravne verzije .S datoteka za različite memorijske modele (startap kod, inicijalizacija i priprema C ili C++ runtimea), kao i podršku za različite varijante određene CPU arhitekture. Dakle, izborom čipa iz nekakvog izbornika setiraju se opcije kompajlera bez potrebe za šarafljenjem po konfiguracijskim fajlama.

 

U slučaju prethodnih verzija Qt Creatora, moglo se stabilno odraditi kucanje i kompajliranje, a to baš i nije neka dobitna kombinacija.

Na nekim verzijama morao si i za svaki slučaj provjeriti jesu li svi flagovi kompajlera ispravno postavljeni.

U zadnjoj verziji dodali su profile koji omogućuju rad s više različitih platformi i kompajlera.

Jednog dana ću i to probati, ali sada ne čačkam po projektima na taj način kada su pred završetkom.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Hm, zanimljivo, ne koristim ga za nista drugo doli PC platformu, ali s obzirom da je Qt namjenjen za vise raznih platformi, cudno mi je da ne radi tako.

 

Nista, morat cu pitati prijatelja koji radi s Qt-om u Rimcu kako oni postavljaju program na cipove.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Zna li netko kako podesiti u vlc da mi prikazuje slova sa kvacicama ? Postavljao sam u onim opcijama UTF-8 ali ne radi, dok isti taj subtitle radi u winsima. 

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...

Hm, zanimljivo, ne koristim ga za nista drugo doli PC platformu, ali s obzirom da je Qt namjenjen za vise raznih platformi, cudno mi je da ne radi tako.

 

Nista, morat cu pitati prijatelja koji radi s Qt-om u Rimcu kako oni postavljaju program na cipove.

 

Sada navodno radi (verzija 4), barem sudeći po blogovima, ali nisam još testirao. Idu praznici, pa svi gnajve da se posao završi što prije.

Prethodne verzije mogle su se natjerati uz ručno podešavanje, no "natjerati" znači da nedostaje nešto onog što sam nabrojao.

Lijen sam, što ćeš.

 

Pitanje - koliko pametan im je sada parser za autocomplete?

Niti jedan IDE s kojime sam do sada radio u zadnje vrijeme (C::B, Eclipse, Visual Studio 2015), nije bio u stanju pravilno ekspandirati preprocesorski makro ako se koristi kod deklariranja varijable.

Rezultat je da se ta varijabla ne prikaže u autocomplete rezultatima.

To zna biti iritantno kod velikih struktura, ili ako čačkaš po sourceu bez čitanja dokumentacije. HW drivere da i ne spominjemo.

Primjer - Linux implementacija header datoteke in.h ima makro __SOCKADDR_COMMON u deklaraciji sockaddr_in strukture.

14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Zna li netko kako podesiti u vlc da mi prikazuje slova sa kvacicama ? Postavljao sam u onim opcijama UTF-8 ali ne radi, dok isti taj subtitle radi u winsima. 

 

WINDOWS CP-1250 Eastern Europe

Akrap
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

font

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

pozdrav, instalirao sam ubuntu 16.04, i kada sam isao dodati vpn konekcije (imam torguard vpn subscription) prvo nije uopce dalo loadati iz config filea, ali sam nasao kako, dodao 3 packega i radilo je
ok, dodam ih rucno, morao sam jednu po jednu pa sam ih samo desetak dodao, idem probati i ne radi, kao da nista nisam stisnuo... ikonica ostane nepromjenjena (od internetske konekcije u gornjem desnom kutu)
spojen sam ethernet konekcijom, jel ima netko savijet?

Poruka je uređivana zadnji put ned 19.6.2016 15:34 (1337Code_breaker).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Radi, zahvaljujem. Ne mogu vjerovati da nisam pogledao eastern europe...

8 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pitanje, kako da na Debian testing QT5 verziju Dolphina?

https://en.wikiquote.org/wiki/Mikhail_Bakunin
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav, je li netko uspio složiti Linux i Skylake generaciju procesora da rade baš onako kako treba?
Konkretno imam i7 6700HQ i isprobao sam Mint KDE(s Ubuntu 14.04) i Ubuntu 16.04 LTS i javlja se problem da kada grafiku prebacim na Intelovu, ventilator se pokrene na max i neće stati. Kada postavim Nvidia grafičku karticu, sve radi bez problema.
Planiram sada napraviti clean install, pa ako netko ima savjete za distribuciju, kernel, korake instalacije drivera, bilo što, bio bih zahvalan.
Napomena, neiskusan sam s linuxom, pa ono, svaka pomoć je dobrodošla.

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

koje sam ja srece da linux mint mi prepoznaje wierless

jedva cekam v.18

TD people now you are on my Death Note
 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
imao sam windows 10 i danas sam instalirao preko njega linux ubuntu. instalacija je prošla uspješno, ali kad oću da pokrenem laptop javlja mi ovu grešku (vidi na slici). šta da radim? očito se windows 10 nije obrisao
 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
imao sam windows 10 i danas sam instalirao preko njega linux ubuntu. instalacija je prošla uspješno, ali kad oću da pokrenem laptop javlja mi ovu grešku (vidi na slici). šta da radim? očito se windows 10 nije obrisao
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Nema slike.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Ili se GRUB nije instalirao ili secure boot zeza. Možda i legacy boot pomogne?
https://en.wikiquote.org/wiki/Mikhail_Bakunin
9 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
formatirao sam hard disk, windows se skroz obrisao, linux se uspješno instalirao

nego, ima nekog iz studentskog doma? kako se postavljaju postavke za eduroam. ništa mi nije jasno
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
linuxproblemajme kaže...
formatirao sam hard disk, windows se skroz obrisao, linux se uspješno instalirao

nego, ima nekog iz studentskog doma? kako se postavljaju postavke za eduroam. ništa mi nije jasno

 http://installer.eduroam.hr/

moras znat svoje aai podatke, to si triba dobit na upisu, ili mozda mozes pitat na referadi

9 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

lol pa znam to, zanimali su me samo protokoli i autenifikacije koje se koriste

uglavnom, ubuduće ako nekom bude trebalo:

 

NA UBUNTU SE NE MOŽE KORISTIT EDUROAM (ima neki bug, stalno traži lozinku iako je ispravna i neće se spojit)

tako da sam ja uspio nakon što sam instalirao linux mint, postavljanje je jednostavnije od windowsa i ide:

postavke mreže - wired i kliknuti na šerafciger i ključ

staviti 8021x sigurnost na ON

autenifikacija je: tunneled tls

anoniman identitet: (ostaviti prazno)

certifikat: importat certifikat s eduroam stranice

unutrašnja ovjera: PAP

i upisati svoje podatke korisničko ime i lozinku

 

i to je to, odmah se poveže

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Mint = Ubuntu 

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

onda aj, ti se spoji na eduroam preko ubunta

 
0 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Kaj ak je zupčanik umjesto šrafcigera ?

Hehheeee ☺
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
linuxproblemajme kaže...

lol pa znam to, zanimali su me samo protokoli i autenifikacije koje se koriste

uglavnom, ubuduće ako nekom bude trebalo:

 

NA UBUNTU SE NE MOŽE KORISTIT EDUROAM (ima neki bug, stalno traži lozinku iako je ispravna i neće se spojit)

tako da sam ja uspio nakon što sam instalirao linux mint, postavljanje je jednostavnije od windowsa i ide:

postavke mreže - wired i kliknuti na šerafciger i ključ

staviti 8021x sigurnost na ON

autenifikacija je: tunneled tls

anoniman identitet: (ostaviti prazno)

certifikat: importat certifikat s eduroam stranice

unutrašnja ovjera: PAP

i upisati svoje podatke korisničko ime i lozinku

 

i to je to, odmah se poveže

Neznam za sada, aii sam bio spojen na eduroam sa Ubuntuom I na FSBWireless sam bio spojen i na TVZ wireless... wireless doduše jer nisam bio u domu. Bio sam spojen i u Njemačkoj na domski internet. Pokušaj izbrisati trenutno šta imaš spremljeno, spojiti se na mrežu i dati minimum postavki, znači bez certifikata tako da pratiš wizard. Najesen se vraćam na faks pa ću vidjeti.

U njemačkoj pak kada sam bio u domu, otišao sam do informatičara koji je to održavao, rekao sam da imam Ubuntu i on je mene stavio na mrežu preko mac filteringa.

Osim toga, možda me sjećanje vara, ali ne koristi li eduroam neki od TLS-a umjesto PAP-a?

https://en.wikiquote.org/wiki/Mikhail_Bakunin
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.6.2016 13:18 (GNU+Linux).
8 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Uostalom evo ovoga:
http://installer.eduroam.hr/faq.php
"Dali je moguće konfigurirati eduroam/studom pomoću network managera na Linuxu?"

https://en.wikiquote.org/wiki/Mikhail_Bakunin
Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice