Više digitalnog piratstva vezano je uz manje sirom

poruka: 46
|
čitano: 10.512
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Više digitalnog piratstva vezano je uz manje sirom".
2 godine
offline
Više digitalnog piratstva vezano je uz manje sirom

Brkanje rada i, hm, radne teorije vrijednosti, me jako oduševljava. Nemam ja ništa protiv socijalizma koji ovdje zagovaraš misleći da govoriš o poštenom kapitalizmu, ali pozadina je rentijerski kapitalizam, odnosno, ono protiv čega zborim. Sve u svemu, riječnikom nekog nesvjesnog socijalizma zagovara se neka vrsta modernog protofeudalizma. To je model koji stvara nejednakosti. I da, filmska i glazbena industrija su oživjele s torrentima. Posebno poslije 1990-ih. Ne znam za korelaciju između piraterije i siromaštva, ali očigledna je ona između torrenta i povećanog profita medijskih industrija. Vjeruj mi, ja bih volio torrente (ako je o filmovima ili glazbi riječ) kao javno dobro, kao nešto za što plaćam pretplatu, a ne streaming servise zato što je usluga torrenta bolja od silnih Netflixova,HBO-a i čega sve ne (ja volim, inače, onaj o indie filmovima, MUBI, ako baš moram nešto birati). Nije bit u tome da budu besplatni ili da se rad (više ili manje materijalni) ne plaća (ja sam, inače, debelo u sferi onog nematerijalnog)... 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s

Znači, ti bi besplatno, i uz javno financiranje, a ja se kao zalažem za socijlizam?! :o)

 

To ti se, inače, popularno zove, zamjena teza.

 

Torenti su super stvar, ali njih nikad ne bi bilo da netko nije ukrao nečije autorsko djelo, i stavio ga svima besplatno na raspolaganje.

 

Zamilsli te divote, dođeš u trgovinu "Sve po 10 kuna" i vidiš u izlogu svoju biciklu koja je ukradena prije pola godine,

 

Da, ali, reći ćeš, pjesma ili film nisu kao bicikla, jer, ako ih neko ukrade, oni su i dalje tu, i može ih se ukrasti koliko hoćeš.

Znači ipak nisi oštetio autora.

 

A taj autor ipak mora ustati svako jutro, nešto pojesti, obući nešto na sebe, a vjerojatno kao i svi mi troši i struju i vodu i telefon/mobitel, a od čega će to platiti ako neki "pametni" ljudi slušaju njegove pjesme, ali mu ne žele to platiti, jer... neš ti filozofije... snimiti pjesmu.

 

Što bi slušali svi ovi korisnici torenata da svi oni umjetnici nisu smislis i reproducirali sve one pjesme?!

Zvuk gromoglasne tišine, razne zvukvoe iz prirode ili buku šuma svakodnevnice, jer jedino je to besplatno, a sve drugo što je netko kompnirao, aranžirao i izveo, traži dosta talenta, rada, truda i znanja, a sve to, osim ovog prvog, košta.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.7.2022 23:26 (maxym).
2 godine
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
maxym kaže...

Znači, ti bi besplatno, i uz javno financiranje, a ja se kao zalažem za socijlizam?! :o)

 

To ti se, inače, popularno zove, zamjena teza.

 

Torenti su super stvar, ali njih nikad ne bi bilo da netko nije ukrao nečije autorsko djelo, i stavio ga svima besplatno na raspolaganje.

 

Zamilsli te divote, dođeš u trgovinu "Sve po 10 kuna" i vidiš u izlogu svoju biciklu koja je ukradena prije pola godine,

 

Da, ali, reći ćeš, pjesma ili film nisu kao bicikla, jer, ako ih neko ukrade, oni su i dalje tu, i može ih se ukrasti koliko hoćeš.

Znači ipak nisi oštetio autora.

 

A taj autor ipak mora ustati svako jutro, nešto pojesti, obući nešto na sebe, a vjerojatno kao i svi mi troši i struju i vodu i telefon/mobitel, a od čega će to platiti ako neki "pametni" ljudi slušaju njegove pjesme, ali mu ne žele to platiti, jer... neš ti filozofije... snimiti pjesmu.

 

Što bi slušali svi ovi korisnici torenata da svi oni umjetnici nisu smislis i reproducirali sve one pjesme?!

Zvuk gromoglasne tišine, razne zvukvoe iz prirode ili buku šuma svakodnevnice, jer jedino je to besplatno, a sve drugo što je netko kompnirao, aranžirao i izveo, traži dosta talenta, rada, truda i znanja, a sve to, osim ovog prvog, košta.

 

 Da, ti zamjenjuješ teze. Ti se zalažeš za rentijerski kapitalizam koristeći socijalističku/marksističku radnu teoriju vrijednosti. 

Što znači ukradeno autorsko djelo? Samo da je netko autor. Shakespeare je napisao svoje drame, Spielberg je režirao svoje filmove, Sting pjeva svoje pjesme. S tim nitko nema problema, pa ni torrenti. Nitko tim ljudima to ne želi ukrasti. Ali lova, hej, lovaaaaa... 

A ako moj bicikl nije ukraden već je nekome podijeljen kao što su meni podijeljene neke druge stvari? I zašto ne bismo dijelili fizički stvari kao što se to može digitalno?Onda ništa od tvog primjera. Ali govorimo o digitalnom okružju. Ajd tamo traži svoje ukradene stvari... 

Pa nitko ne kaže da autoru ne treba platiti. I nekako nemam dojma da je Chris Hemsworth ovih dana oštećen bude li netko uskoro skinuo njegovog novog Thora... Jedva će to preživjeti... Ali mogao je novac i poštenije zaraditi, mnogi koji rade to znaju... 

Svi bi slušali nešto uvijek. Bilo je pjesama i prije kapitalizma. Ali nije bilo gromoglasnog izrabljivanja i zarađivanja na feudalnom načelu zemljišne rente. Braniš rimsko agrikulturno pravo na netu i odbijaš biti toga svjestan. Svakako, medijske industrije su na tvojoj strani. Iste industrije koje su od kulture napravile uglavnom poslovni model jer je kultura i mogućnost dijeljenja rezultata rada. I ne, ne brini se, ja zapravo jako puno toga ne gledam ili ne slušam jer me kakofonija te medijske industrije koju ti braniš ne zanima. Izbacuju se užasno loše stvari koje nisu vrijedne ni skidanja preko torrenta. Previše sam iskusan s filmovima (i nešto manje s glazbom) i veliki mi je, zapravo, problem nabaviti prave stvari. Međutim, ima tu i drugih problema. Naime, kad zamisliš da možeš izabrati na netu što god hoćeš (koštalo to ili ne) shvatiš da ti medijska industrija diktira i normira ukus, da zapravo nemaš uvida u raznovrsnost kulturne ponude i kulturnih događanja. Kad pogledam smeće koje nude, primjerice, Netflix ili HBO, shvaćam da bih radije plaćao, valjda, Pirate Bay. I da, zapravo, bilo da su umjetnici ili autori, mislim da trebaju promijeniti pristup, da trebaju odbaciti biznis model kulture i mislim da bi i dalje dobro živjeli i bez toga. Uf, mogao bih do jutra... Ajd, možda si nešto i shvatio ... 

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
Da li je krađa ako ja kloniram tvoj PC, auto, ženu, Xbox?
11 godina
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
maxym kaže...

Zamilsli te divote, dođeš u trgovinu "Sve po 10 kuna" i vidiš u izlogu svoju biciklu koja je ukradena prije pola godine,

 

Da, ali, reći ćeš, pjesma ili film nisu kao bicikla, jer, ako ih neko ukrade, oni su i dalje tu, i može ih se ukrasti koliko hoćeš.

Znači ipak nisi oštetio autora.

 pa osnovna razlika i jest u tome da krađom bicikla vlasnika oštetiš za isti i on ga više nema, dok skidanjem autorskog djela autora nisi oštetio za ništa ukoliko to ionako nećeš koristiti ako moraš platiti

da se razumijemo, i sam sam autor, radio sam na ugovor o autorskom djelu godinama i još uvijek dobivam od zampa naknadu za korištenje mojih autorskih djela, od onih koji to korištenje plaćaju zampu

oni koji moje autorsko djelo 'ukradu' i pročitaju besplatno nisu me oštetili za ništa, osim u slučaju da im to nužno treba i da ne mogu ukrasti morali bi platiti

malo sam zapetljao, ali ono što hoću reći je da je stvar dosta kompliciranija od jednostavne usporedbe s krađom bicikla

7 godina
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
picajzla0707 kaže...
maxym kaže...

Zamilsli te divote, dođeš u trgovinu "Sve po 10 kuna" i vidiš u izlogu svoju biciklu koja je ukradena prije pola godine,

 

Da, ali, reći ćeš, pjesma ili film nisu kao bicikla, jer, ako ih neko ukrade, oni su i dalje tu, i može ih se ukrasti koliko hoćeš.

Znači ipak nisi oštetio autora.

 pa osnovna razlika i jest u tome da krađom bicikla vlasnika oštetiš za isti i on ga više nema, dok skidanjem autorskog djela autora nisi oštetio za ništa ukoliko to ionako nećeš koristiti ako moraš platiti

da se razumijemo, i sam sam autor, radio sam na ugovor o autorskom djelu godinama i još uvijek dobivam od zampa naknadu za korištenje mojih autorskih djela, od onih koji to korištenje plaćaju zampu

oni koji moje autorsko djelo 'ukradu' i pročitaju besplatno nisu me oštetili za ništa, osim u slučaju da im to nužno treba i da ne mogu ukrasti morali bi platiti

malo sam zapetljao, ali ono što hoću reći je da je stvar dosta kompliciranija od jednostavne usporedbe s krađom bicikla

 Jesam li ja ovdje jedini idiot i ne kužim poantu ili vi tvrdite da je krađa jebene bicikle smak svijeta, a ako se piratizira software (npr. videoigra u čiji je razvoj utrošeno 200 mil. $ i 5 godina razvoja) i hipotetski 50 mil. ljudi skine to s torrenta umjesto da plati, nismo oštetili vlasnika jer njemu je to ostalo, nije ukradeno ništa, štoviše može si ju i on skinuti kolko put hoće, a plaće ljudima će dati iz one jedne prodane kopije od koje je sve krenulo. 

Ili nebuloze da je ok dok ne distribuiraš ako je za osobnu upotrebu. A ja budala do sad riskirao glavu, ulazio u dućan i ukrao 6 piva za frendove koji su čekali vani, umjesto da smo ušli unutra i pili do mile volje, jer svatko pije za sebe. I nismo nikog oštetili, pa naručit će gazda novu.

11 godina
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
NathanDrek kaže...

 Jesam li ja ovdje jedini idiot i ne kužim poantu ili vi tvrdite da je krađa jebene bicikle smak svijeta, a ako se piratizira software (npr. videoigra u čiji je razvoj utrošeno 200 mil. $ i 5 godina razvoja) i hipotetski 50 mil. ljudi skine to s torrenta umjesto da plati, nismo oštetili vlasnika jer njemu je to ostalo, nije ukradeno ništa, štoviše može si ju i on skinuti kolko put hoće, a plaće ljudima će dati iz one jedne prodane kopije od koje je sve krenulo. 

Ili nebuloze da je ok dok ne distribuiraš ako je za osobnu upotrebu. A ja budala do sad riskirao glavu, ulazio u dućan i ukrao 6 piva za frendove koji su čekali vani, umjesto da smo ušli unutra i pili do mile volje, jer svatko pije za sebe. I nismo nikog oštetili, pa naručit će gazda novu.

 gdje ja tvrdim sve ovo što si napisao ili se barem može naslutiti to?

samo kažem da ja kao autor nisam oštećen ako je netko pročitao ono što sam napisao, a da to nije platio - u slučaju da to ionako ne bi platio i čitao da mora platit

dok pivo ako ukradeš, oštetio si trgovinu jer ga više nema

 

EDIT

I ovo s korištenjem za vlastitu upotrebu nije nebuloza, kod nas je to riješeno na način da plaćaš zampu naknadu za autorska prava čim kupip bilo kakav uređaj ili proizvod na koji se nože pohranjivati ili snimati digutalni sadržaj

 

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 20.7.2022 7:05 (picajzla0707).
2 godine
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
picajzla0707 kaže...
EDIT

I ovo s korištenjem za vlastitu upotrebu nije nebuloza, kod nas je to riješeno na način da plaćaš zampu naknadu za autorska prava čim kupip bilo kakav uređaj ili proizvod na koji se nože pohranjivati ili snimati digutalni sadržaj

  

Koliko je i to naše "rješenje" legalno u okvirima EU, pitanje je.

Sve dok nam iz bruxellesa ne narede drukčije. 

 

Držimo se dok ide...

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.7.2022 7:37 (Zaporožac).
11 godina
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
Zaporožac kaže...

Koliko je i to naše "rješenje" legalno u okvirima EU, pitanje je.

Sve dok nam iz bruxellesa ne narede drukčije. 

 

Držimo se dok ide...

 dio smo europske unije od 2013. godine, sav naš zakonodavni okvir usklađen je sa europskim zakonodavnim okvirom i sustav privatnog korištenja poznat je u eu, sad-u, japanu i nizu drugih zemalja, tako da ne vidim otkud izvlačiš te pretpostavke

 

inače, ponešto o tome možeš naći u tekstu koji se nalazi na linku zampa

https://www.zamp.hr/uploads/documents/privatno/privatno_kopiranje_opsirnije.docx

 

Zakonom o autorskom pravu i srodnim pravima (ZAPSP) koji je usklađen sa svim direktivama i preporukama EU, a objavljenom u (NN 167/03) uvedeno je Pravo na naknadu za reproduciranje (umnožavanje) autorskog djela za privatno ili drugo vlastito korištenje – tzv. sustav privatnog kopiranja.
Po tom sustavu, autori za djela za koja se, s obzirom na njihovu prirodu, može očekivati da će bez njihova odobrenja biti reproducirana (kopirana, umnožena) snimanjem na nosače zvuka, slike ili teksta za privatno ili drugo vlastito korištenje, imaju pravo na odgovarajuću naknadu. Ta naknada određuje se na proizvode tehničkih uređaja za tonsko ili vizualno snimanje i prazne nosače zvuka, slike ili teksta.
Ovaj sustav, koji postoji u EU, SAD, Kanadi, Japanu itd., počeo je nastajati kada je još prije trideset godina odbačena, zbog takvog smjera razvitka tehnologije, u praksi neodrživa zakonska odredba opće zabrane bilo kakvog kopiranja glazbenih djela bez odobrenja autora.
Kako cijela industrija proizvodnje praznih nosača i uređaja za snimanje temelji svoje postojanje i snažnu ekspanziju upravo na omogućavanju reproduciranja zaštićenog autorskog sadržaja, logično i pravično je da autori za to dobiju naknadu. Upravo s ovim sustavom privatnog kopiranja autori je ostvaruju.

 

dakle, nije to nikakva hrvatska izmišljotina

 

 

15 godina
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
shiboleth kaže...

Da, ti zamjenjuješ teze. Ti se zalažeš za rentijerski kapitalizam koristeći socijalističku/marksističku radnu teoriju vrijednosti. 

 

Ne, nego ti pokušavam objasniti da iza svakog autorskog djela stoji ulaganje (vremena, novaca, znanja...) koje vlasnik tog autorskog djela može naplatiti samo ako oni koji uživaju u tom autorskom djelu, isto i plate. To što "konzumacijom" djela, isto  ne nestaje, kao što recimo nestane obrok koji konzumiraš u restoranu, ne znači da je to djelo nastalo samo od sebe i da nikoga nismo uskratili za pravičnu naknadu.

 

Da li bi ti radio da ti firma ne isplaćuje plaću?!

 

shiboleth kaže...

Pa nitko ne kaže da autoru ne treba platiti. ...

 

A tko će mu platiti ako svi "dijele"?!

 

Država?!

Sa čijim novcima?

I, koliko će ga plati?

Da damo svim kompozitorima, tekstopiscima, aranžerima, izvođačima, režirserima, producentima, glumcima, i svim ostalima, minimalac?!

 

Auuuuu, što bi se naslušao pjesama i nagledao filmova.

Kukao bi za Netflixom i HBO-om koliko god oni subjektivo ili objektivno bili loše riješenje.

2 godine
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
picajzla0707 kaže...

Ovaj sustav, koji postoji u EU, SAD, Kanadi, Japanu itd., počeo je nastajati kada je još prije trideset godina odbačena, zbog takvog smjera razvitka tehnologije, u praksi neodrživa zakonska odredba opće zabrane bilo kakvog kopiranja glazbenih djela bez odobrenja autora.

 dakle, nije to nikakva hrvatska izmišljotina

 

 Znam za taj zakon kojega je inicirao bivši precjednik Josipović, no...problem je taj, da nije podržan u cijeloj EU, cijeloj U.S.A.

 

E, sad; radi li se tu o presnimavanju CD-a nekog pjevača, skidanje s online servisa za osobnu upotrebu, ili tu ulazi i torentiranje, s dijeljenjem glazbe, i drugoga sadržaja.

 

Mislim da taj zakon ne pokriva ovo potonje ni u jednoj državi, na svitu i okolici.

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
11 godina
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
Zaporožac kaže...

 Znam za taj zakon kojega je inicirao bivši precjednik Josipović, no...problem je taj, da nije podržan u cijeloj EU, cijeloj U.S.A.

 

E, sad; radi li se tu o presnimavanju CD-a nekog pjevača, skidanje s online servisa za osobnu upotrebu, ili tu ulazi i torentiranje, s dijeljenjem glazbe, i drugoga sadržaja.

 

Mislim da taj zakon ne pokriva ovo potonje ni u jednoj državi, na svitu i okolici.

različite države, različita zakonska rješenja... no svi skupa moraju implementirati osnovna načela eu 

u koliko je država taj sustav implementiran i na koji način, sasvim je nama svejedno, nama je bitno da kod nas to nije kazneno djelo

 

primjerice, imaš pojašnjenje mup-a oko kaznene odgovornosti

https://mup.gov.hr/vijesti/neistiniti-napisi-medija-o-novom-zakonu-o-kaznenom-postupku/91524

 

Netočna je i  konstatacija, odnosno, tvrdnja da će policija moći prisluškivati građane zbog sumnje na „sitno„ djelo ilegalnog skidanja i reproduciranja glazbe ili filma s interneta.

Naime,  provođenje posebnih dokaznih radnji u smislu zaštite povrede prava autora ili umjetnika izvođača, nedozvoljene uporabe autorskog djela ili izvedbe umjetnika izvođača, povrede prava proizvoditelja zvučne ili slikovne snimke odnosi se isključivo za kaznena djela koja su vezana na umnožavanje i daljnju distribuciju u cilju stjecanja imovinske koristi. Posebne dokazne radnje se ne mogu provoditi prema osobama koje „skidaju“ i za vlastite potrebe pohranjuju muziku, filmove, fotografije i druga djela zaštićena autorskim pravima. Naime, u cijeni koštanja svih elektroničkih medija (CD-a, DVD-a, USB stickova, eksternih hard diskova) ugrađena je i naknada za zaštitu autorskih prava te se snimanje i reprodukcija za vlastite potrebe ne smatra kaznenim djelom.

 

jest da je mup-ova objava nešto starija, no koliko pratim tu tematiku, ništa se oko toga nije mijenjalo u regulama

tako da je doista promašeno izjednačavati krađu bicikla i piratiziranje, ne samo što zakonski jedno od toga nije kazneno djelo, nego i zbog razlike u naravi 'štete'

 

2 godine
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
picajzla0707 kaže...

 Netočna je i  konstatacija, odnosno, tvrdnja da će policija moći prisluškivati građane zbog sumnje na „sitno„ djelo ilegalnog skidanja i reproduciranja glazbe ili filma s interneta.

 Moj osvrt je bio na "dijeljenje" sadržaja putem torrent klijenta.

Mislim da taj oblik "skidanja za vlastitu upotrebu" nije tako reguliran, već da se to može goniti zakonski, kao prekršaj, ili kazneno dijelo...

 

Ovo drugo je sve jasno, za Hrvatsku.

 

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
11 godina
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
Zaporožac kaže...

 Moj osvrt je bio na "dijeljenje" sadržaja putem torrent klijenta.

Mislim da taj oblik "skidanja za vlastitu upotrebu" nije tako reguliran, već da se to može goniti zakonski, kao prekršaj, ili kazneno dijelo...

 

Ovo drugo je sve jasno, za Hrvatsku.

 

 izostavio si vrlo bitnu rečenicu prije te koju si izvukao

kaznene odgovornosti nema jer torrentom ne 'dijeliš' radi imovinske koristi, nego zato jer je to takav način skidanja

a mislim da niti sud to ne bi insistirao na prekršaju, jer vještak lako može objasniti sudu što su torrenti i zašto se na njima mora dijeliti da bi skidao

 

EDIT

eventualno ovi što sudjeluju u privatnim grupama, pa se može vidjeti da namjerno dijele sadržaj i održavaju visoki rate uploada

ali to je sad već sve picajzlanje i šbbkbb

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.7.2022 12:14 (picajzla0707).
12 godina
offline
Više digitalnog piratstva vezano je uz manje sirom

zakon je loše (ili dobro ) definiran tako da ti ne mogu ništa ako nemaju dokaz da si dobio novac za dijeljenje piratskog sadržaja tj. da si ga direktno nekome prodao.

 
1 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Više digitalnog piratstva vezano je uz manje s
maxym kaže...
shiboleth kaže...

Da, ti zamjenjuješ teze. Ti se zalažeš za rentijerski kapitalizam koristeći socijalističku/marksističku radnu teoriju vrijednosti. 

 

Ne, nego ti pokušavam objasniti da iza svakog autorskog djela stoji ulaganje (vremena, novaca, znanja...) koje vlasnik tog autorskog djela može naplatiti samo ako oni koji uživaju u tom autorskom djelu, isto i plate. To što "konzumacijom" djela, isto  ne nestaje, kao što recimo nestane obrok koji konzumiraš u restoranu, ne znači da je to djelo nastalo samo od sebe i da nikoga nismo uskratili za pravičnu naknadu.

 

Da li bi ti radio da ti firma ne isplaćuje plaću?!

 

shiboleth kaže...

Pa nitko ne kaže da autoru ne treba platiti. ...

 

A tko će mu platiti ako svi "dijele"?!

 

Država?!

Sa čijim novcima?

I, koliko će ga plati?

Da damo svim kompozitorima, tekstopiscima, aranžerima, izvođačima, režirserima, producentima, glumcima, i svim ostalima, minimalac?!

 

Auuuuu, što bi se naslušao pjesama i nagledao filmova.

Kukao bi za Netflixom i HBO-om koliko god oni subjektivo ili objektivno bili loše riješenje.

 Pa ja i ne tvrdim da ne postoji trud i da ne bi trebala postojati protuvrijednost. Ali ne ovako regulirana. To sam već rekao/napisao...

Ne brinem se ja za kvalitetu drugačijeg reguliranja kulture u kojem privatni kapital ima manju ulogu. Ne bismo puno izgubili bez Netflixa ili sličnih... 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice