Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov

poruka: 201
|
čitano: 29.877
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov".
8 godina
offline
Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov

Ja se čudim svojim kritičarima. Ja sam "naivac", nedovoljno informiran, a oni sve znaju! Znaju frišku figu. Ne kažem da sve znam, ne kažem da i ja ne mogu biti u krivu, ali ja govorim na temelju svoga iskustva 40-godišmjeg rada u znanosti, kao urednik u znanstvenom časopisu i autor 200 što znanstvenih što stručnih radova. Ja se pozivam na činjenice, a na što se oni pozivaju? Na rekla-kazala, jer neke se stvari skrivaju, a za to da se skrivaju nema dokaza zato što se skrivaju! Prekrasne li logike. Dajte mi dokaze, dokaze hoću. Dajte mi ime urednika znanstvenog časopisa ili recenzenta kojeg su farmaceutske tvrtke potplatile da napiše pozitivnu recenziju o nevaljalom članku. Na taj biste način mogli tvrditi da i mene plaćaju, pa i urednika ove rubrike, da plasiramo ovakve članke, da branim farmaceutske tvrtke i promoviram cjepljenje. Sigurno bi im se to više isplatilo nego da potplaćuju znanstvenike - treba naime potplatiti samo dva čovjeka, a ne čitavu ekipu. 

 
14 0 hvala 3
12 godina
offline
Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov

Nebitno pitanje, nebitna argumentacija na razini ja ti on mi vi ona! Naravno da ce kapitalisticka tvrtka koristiti kapital da uredi percepciju kako bi jos kapitala prikupili.

Nije do farmaceutike, nije do znanstvenika... do kapitalizma je...

 
6 0 hvala 1
2 godine
neaktivan
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
Da sam farmaceutski lobi ne bi nikome platio da laže.

Nego bi iz postojećeg pool-a znanstvenika financirao one koji već govore u moju korist.
Poruka je uređivana zadnji put sub 21.8.2021 14:18 (Theophilus Ruy).
 
5 1 hvala 0
4 godine
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
=XFX=PlayHard kaže...

Godinama sam kucni prijatelj s jednim lijecnikom obiteljske medicine, tako da ovo sto sad pricam nije napamet. 

 

Moja majka s kojom je on također jako dobar, ima tu i tamo problema s kraljesnicom i potrebne su joj tablete za smirivanje bolova i opustanje misica. 

Dugi niz godina je koristila određene tablete za kraljesnicu, da bi nas doktor samo odjednom promijenio proizvodjaca, dao joj je neki slican lijek, ali nije bio ni priblizno djelotvoran kao ovaj prvi koji je uzimala. 

Isto joj je napravio i s tabletama za glavobolju koji tu i tamo popije.

 

Sve dok ja nisam reagirao i rekao mu da joj prepise ono sto ga je i trazila, a ne neke lijekove upitnog ucinka. Nije pravio nikakav problem oko toga (naravno, samo zato sto smo si dobri), ali mi je kasnije rekao kako mu dolazi ekipa (nesto poput trgovackih putnika koji idu po kaficima), samo ovi rade za farmaceutske kompanije, i da mu plate odredjeni iznos da umjesto drugih lijekova, prepisuje njihov. 

 

Znaci ti kao jedan doktor koji bi trebao brinuti o svojim pacijentima, stavljas profit ispred njih i nije te ni najmanje briga sto ih boli, sto nisu dobili terapiju koju su trebali dobit i sl. Promjenu je bez problema napravio samo zbog prijateljstva, a da je to netko ovako sa strane trazio, mozes mislit kako bi dobio nesto drugo. 

 

I ne radi to samo on, to radi vjerojatno vecina lijecnika opce medicine tj. svi oni koji imaju mogucnost spremiti visak novaca u dzep. Nitko ih ne kontrolira, nitko ih ne nadzire sto rade i sto prepisuju. A mozete si misliti tek sto se radi u podrucju cjepiva i PCR testova. 

 

Tko god da kaze da velikoj vecini lijecnika profit nije na 1. mjestu prioriteta, taj tesko laze. Svima njima je u glavi samo jedno, da sebi i svojoj obitelji osiguraju sto lagodniji zivot. Sredstva za to se nazalost ne biraju. Ako postoje takva lobiranja oko najobicnijih lijekova, onda postoje i za cjepiva i testove. Sve je to jedan veliki biznis. 

 

 

Nisi nikada vidio tipa s torbom kako traži sestru da kaže doktorici da je tu? Pa plaćanje konferencija, safarija..

16 godina
neaktivan
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da

Ili još bolje finansirao bi medije da "pričaju" o radovima i naučnicima koji su za vakcinaciju

7 godina
offline
Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov

ove farmaceutske gluposti od liječnika do liječnika op. su kod nas debilane, zna se što kod nas pokriva zdravstveno, sve pored toga su rijetki slučajevi koji imaju ili kontraindikacije ili im lijek iz nekog razloga ne djeluje ili nešto treće... sve u svemu premalo da bi se išlo okolo po liječnicima podmićivati, eventualno pitati može li se zalijepiti reklama u i pored ordinacije za grupe lijekova koji nisu na listama zo, poput lijekova protiv bolova, antipiretici, dodaci prehrani i slično

 

da mi liječnik opće prakse prepiše lijek koji nije na listi poslao bih ga u tri materine... a hoću li tempu skidati andolom, aspirinom ili paracetamolom ionako nije njegova briga, osim ukoliko ne postoje kontraindikacije

 

također i specijalisti, imaš jedan lijek iz porodice koji je na listi i prepisuješ njega, sad... mogu li farmaceutske kompanije utjecati na komisiju zo koja utvrđuje što će biti na listi a što ne, vjerujem da mogu pogotovo ukoliko je riječ o lijekovima sa istom djelatnom tvari... na kraju pacijentu svejedno jer isto sranje drugo pakovanje

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
Evo, primjerice znanstvenici iza zavoda Andrija Štampar svaki put kad gori Pripuzov CIOS javljaju da je kvaliteta zraka ok i da nema štetnih plinova. Cijeli zapad grada smrdi nakon toga, a ta usrana bagra, a ne znanstvenici, javljaju da je sve u redu jer gori drvo, a ne plastika i da mi se dijete praktično može igrati vani pored požara. Mrš smeća jedna potkupljena.
 
6 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov

Nesto kao sto Panasonic placa vama da ih glorificirate kad god je neki fotic u pitanju...

Indoor Vision
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
Žalostan članak jer smo vidjeli za vrijeme ove pandemije kako stvari idu. Malo je Astra za mlađe, pa malo za starije, pa za mlađe osim žena i onda nestane sa tržišta. A Pfizer i Moderna kao nemaju nuspojava. Ali dok je to isplivalo prošao je voz. A sve kao neka istraživanja. Isto i sa efikasnosti.
Ako u ovoj igri za milijarde nema politike i teškog lobiranja onda sam ja nilski konj.
Ovaj članak je o normalnim vremenima u kojima kao što je kolega lijepo linkao sudske nagodbe i dalje ima svega.
A sada živimo u kriznim vremenima u kojima se države i tvrtke bore za pozicije.
Sve to nema veze s Facebookom i internetom. Ima veze s novcima.
 
7 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov

Ovaj video mi je slikovito odavno opisao metode koje mogu dovesti do (namjernog ili nenamjernog) griješenja u logici i razloge zašto se radovi objavljuju:

 

Svima je cilj objaviti nešto što koliko toliko drži vodu.. Za demant nikoga naknadno nije briga..

Ako ima tko pametnu da kaže da nije to tako, slobodno pojasnite...

 

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
=XFX=PlayHard kaže...

Sve dok ja nisam reagirao i rekao mu da joj prepise ono sto ga je i trazila, a ne neke lijekove upitnog ucinka. Nije pravio nikakav problem oko toga (naravno, samo zato sto smo si dobri), ali mi je kasnije rekao kako mu dolazi ekipa (nesto poput trgovackih putnika koji idu po kaficima), samo ovi rade za farmaceutske kompanije, i da mu plate odredjeni iznos da umjesto drugih lijekova, prepisuje njihov. 

 

Znaci ti kao jedan doktor koji bi trebao brinuti o svojim pacijentima, stavljas profit ispred njih i nije te ni najmanje briga sto ih boli, sto nisu dobili terapiju koju su trebali dobit i sl. Promjenu je bez problema napravio samo zbog prijateljstva, a da je to netko ovako sa strane trazio, mozes mislit kako bi dobio nesto drugo. 

 

 pretjeruješ, da je istina da prepisuju lijekove za koje dobiju lovu to je već odavno poznato, ali da ti neće prepisati drugi lijek na zahtjev nekako sumnjam

osobno imam kronične bolove u kičmi i (ne)redovito već godinama dobivam tablete protiv bolova diklo-duo + normabel, odjednom mi je dokrotica počela prpisivati drugi lijek za koji kaže da bi trebao biti jednako dobar

meni nije bio i rekao sam joj neka me vrati na diklo-duo, bez ikakvih pitanja i osobnog poznanstva vratila me na staru terapiju

 

e sad, i tvoje i moje je osobna anegdota koja može i ne mora pokazivati kako to izgleda u većini slučajeva

zato ovakve anegdote i ne treba uzimati kao ništa drugo nego anegdotu, a ne 'znači ne pričam napamet' pa onda to smatrati pravilom

liječnici prepisuju lijekove za koje piše namjena, oni nemaju laboratorij niti kapacitete za istraživanje učinkovitosti pojedinog lijeka, samim time nemereš optuživati cijelu struku da ti daju govno umjesto lijeka samo kako bi zaradili

15 godina
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
Znanost je još uvijek daleko najbolji način filtriranja istine od neistine koji imamo. Napadana je, ali trebamo je cijeniti i čuvati. Jer inače ćete dijete (i sebe) uskoro liječiti kod fejsbuk gatare koja ispijanjem klora i bacanjem graha niz vjetar istjeruje covid, a reference su joj twitter sljedbenici.
Idi i radi nešto korisno!
 
7 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
Theophilus Ruy kaže...
Da sam farmaceutski lobi ne bi nikome platio da laže.

Nego bi iz postojećeg pool-a znanstvenika financirao one koji već govore u moju korist.

 

Pa to je Musk napravio, kad je htio da epidemija "nestane", pa je kupio/stvorio 3 (!) laboratorija koji su "utvrdili" da sintetski kinin (hidroksiklorokin) potencijalno ubija covid-19 (bez da ubije pacijenta), progurao to u par znanstvenih časopisa, i prije nego li je opovrgnuto, preko Fox News izbombardirao prilozima u terminima u kojima je Trump pratio isti kanal, nakon 2-3 tjedna je i Trump naredio da se klorokin uvede u liječenje, pa i sam ga uzimao.

Nije problem u tome, već da je to prošlo bez posljedica i pouke.

 

edit: i onda se mi čudimo našim kunskim milijunerčićima Loleku i Boleku što su radili isto i rade isto.
(Bakić je identičnu priču za klorokin&sumamed plasirao preko Slobodne; lab je doduše bio francuski, ne Laucov)

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.8.2021 20:55 (Zechina).
8 godina
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
picajzla0707 kaže...

osobno imam kronične bolove u kičmi i (ne)redovito već godinama dobivam tablete protiv bolova diklo-duo + normabel, odjednom mi je dokrotica počela prpisivati drugi lijek za koji kaže da bi trebao biti jednako dobar

meni nije bio i rekao sam joj neka me vrati na diklo-duo, bez ikakvih pitanja i osobnog poznanstva vratila me na staru terapiju

 

Offtopic - join the club, my man ;) da osnujemo udrugu dikloholičara? Ima nas jooš... Meni je frend dobio terapiju "sretni ku.ac", (Diclac) smijali smo mu se, kad li ni pola godine poslije eto i mene :D
Ontopic - da, potpuno ista stvar se meni desila. Meni je doduše rekla da probam, nije mi bilo ok i vratih se u okrilje znanog. Sad će oko 2 mjeseca kako nisam ništa uzimao (ljeto, tijelovježba, bicikl, plivanje...), ali čim malo zahladi i utrutim se, eto mene jopet u diklaka.
Ne kužim jesu li to neki generički lijekovi ili je stvarno drukaju farmaceuti, u zadnju godinu dana sve neki alter analgetici, antibiotici, masti, kapljice, štogod. I rijetko kad da je bar jednako efikasno poput znanih.

12 godina
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
Louis Pluto kaže...

ove farmaceutske gluposti od liječnika do liječnika op. su kod nas debilane, zna se što kod nas pokriva zdravstveno, sve pored toga su rijetki slučajevi koji imaju ili kontraindikacije ili im lijek iz nekog razloga ne djeluje ili nešto treće... sve u svemu premalo da bi se išlo okolo po liječnicima podmićivati, eventualno pitati može li se zalijepiti reklama u i pored ordinacije za grupe lijekova koji nisu na listama zo, poput lijekova protiv bolova, antipiretici, dodaci prehrani i slično

 

da mi liječnik opće prakse prepiše lijek koji nije na listi poslao bih ga u tri materine... a hoću li tempu skidati andolom, aspirinom ili paracetamolom ionako nije njegova briga, osim ukoliko ne postoje kontraindikacije

 

također i specijalisti, imaš jedan lijek iz porodice koji je na listi i prepisuješ njega, sad... mogu li farmaceutske kompanije utjecati na komisiju zo koja utvrđuje što će biti na listi a što ne, vjerujem da mogu pogotovo ukoliko je riječ o lijekovima sa istom djelatnom tvari... na kraju pacijentu svejedno jer isto sranje drugo pakovanje

 Ali bivša mi je liječnica i ima pinku od određenog "propisanog lijeka" kojeg platiš jer ti dopunsko ne pokriva čak ni jebenu kremu za išijas.

 

Ne znam kakva je situacija sa sirupom za kašalj, ali dati 70kn iako uredno plaćam mjesečno dopunsko je sranje.

 

Ono - kapi za oči - 50 kn.

 

Fun fact : 3/4 ekipe na ovakvim temama nisu pročitali ni jedan znastveni članak, niti su srodne struke, ali su zato poslušali debila sa yt kako sere po tom

 

Korupcija je u svim sferama života. Znanost nije pošteđena.

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
12 godina
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
Zechina kaže...
picajzla0707 kaže...

osobno imam kronične bolove u kičmi i (ne)redovito već godinama dobivam tablete protiv bolova diklo-duo + normabel, odjednom mi je dokrotica počela prpisivati drugi lijek za koji kaže da bi trebao biti jednako dobar

meni nije bio i rekao sam joj neka me vrati na diklo-duo, bez ikakvih pitanja i osobnog poznanstva vratila me na staru terapiju

 

Offtopic - join the club, my man ;) da osnujemo udrugu dikloholičara? Ima nas jooš... Meni je frend dobio terapiju "sretni ku.ac", (Diclac) smijali smo mu se, kad li ni pola godine poslije eto i mene :D
Ontopic - da, potpuno ista stvar se meni desila. Meni je doduše rekla da probam, nije mi bilo ok i vratih se u okrilje znanog. Sad će oko 2 mjeseca kako nisam ništa uzimao (ljeto, tijelovježba, bicikl, plivanje...), ali čim malo zahladi i utrutim se, eto mene jopet u diklaka.
Ne kužim jesu li to neki generički lijekovi ili je stvarno drukaju farmaceuti, u zadnju godinu dana sve neki alter analgetici, antibiotici, masti, kapljice, štogod. I rijetko kad da je bar jednako efikasno poput znanih.

 Pozdrav dečki. 

 

Još jedan koji cucla (prvo)diclac i sad diclo duo (skoro isti klinac).

 

Tražite od DRa onaj jači diclo. Kad ga popijem ko mačor sam.

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
Poruka je uređivana zadnji put sub 21.8.2021 21:27 (DarthMarkus).
15 godina
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
Zechina kaže...
...Offtopic - join the club, my man ;)..Sad će oko 2 mjeseca kako nisam ništa uzimao (ljeto, tijelovježba, bicikl, plivanje...), ali čim malo zahladi i utrutim se, eto mene jopet u diklaka...

Probaj sport koji je kralj za očuvanje zdravlja kičme i možeš ga raditi cijelu godinu. Znam neke suočene s operacijom kičme i potencijalnom invalidnosti - krenuli na kalisteniku i sada rade vježbe koje su i "zdravima" nezamislive. Meni jako pomaže zbog sjedećeg života da imam snažnu i zdravu kičmu koja ne boli, a uz to i doguraš do toga da možeš stvari koje ni kao mladić nisi mogao što je prilično fora i boost lijepog životnog osjećaja, diže kvalitetu života i moral definitivno, ne samo tijelo :)

Ako nikad niste mogli napraviti npr. zgib (odličan za kičmu, jednostavniji od plivanja) samo na youtube tražite "pullup for beginners" i za 6 mjeseci ćete uspjeti, možda i prije. Kičma će vam zahvaljivati.

No excuses (nema izgovora, tipa kiša pada, zima je,... pussycats)

Idi i radi nešto korisno!
Poruka je uređivana zadnji put sub 21.8.2021 21:59 (Keso).
11 godina
offline
Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov

Malo o liječnicima vidim već se zaboravilo, :

 

2014. Podatci HZZO-a o suradnji farmaceuta i liječnika iz 2012. godine kažu da je honorare od farmakoloških kompanija primilo oko 3.000 liječnika, a ukupan iznos koji je doktorima za vođenje kliničkih istraživanja ili druge oblike suradnje uplaćen od strane farmaceutske industrije u toj godini iznosio je 28.083.396 kuna, piše Glas Slavonije

 

https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/farmaceuti-lijecnicima-isplatili-gotovo-30-milijuna-kuna-20140104

 

 

2020. U tužbi se navodi da je od veljače 1997. do svibnja 2003. Pharmacia Hrvatska mjesečno plaćala 1.200 dolara na bankovni račun liječnika u Austriji koji je kao član nekoliko hrvatskih državnih odbora nadgledao registraciju farmaceutskih proizvoda.

 

https://www.maxportal.hr/premium-sadrzaj/pfizer-je-potkupljivao-hrvatske-lijecnike-kaznjen-je-s-rekordnih-23-milijarde-dolara/

 

2012. Hrvatski liječnici primali su mito od Pfizera. Američki farmaceutski div uspio se nagoditi za plaćanje 60 milijuna dolara zbog podmićivanja doktora koji su propisivali isključivo njihove lijekove 

 

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/jutarnji-otkriva-tri-modela-kako-su-potkupljivali-hrvatske-lijecnike-u-aferi-pfizer-dorh-preuzeo-slucaj-1547961

 

 

 
7 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
danen kaže...

Ja se čudim svojim kritičarima. Ja sam "naivac", nedovoljno informiran, a oni sve znaju! Znaju frišku figu. Ne kažem da sve znam, ne kažem da i ja ne mogu biti u krivu, ali ja govorim na temelju svoga iskustva 40-godišmjeg rada u znanosti, kao urednik u znanstvenom časopisu i autor 200 što znanstvenih što stručnih radova. Ja se pozivam na činjenice, a na što se oni pozivaju? Na rekla-kazala, jer neke se stvari skrivaju, a za to da se skrivaju nema dokaza zato što se skrivaju! Prekrasne li logike. Dajte mi dokaze, dokaze hoću. Dajte mi ime urednika znanstvenog časopisa ili recenzenta kojeg su farmaceutske tvrtke potplatile da napiše pozitivnu recenziju o nevaljalom članku. Na taj biste način mogli tvrditi da i mene plaćaju, pa i urednika ove rubrike, da plasiramo ovakve članke, da branim farmaceutske tvrtke i promoviram cjepljenje. Sigurno bi im se to više isplatilo nego da potplaćuju znanstvenike - treba naime potplatiti samo dva čovjeka, a ne čitavu ekipu. 

Kakve to ima veze? Nitko neće napraviti lažno istraživanje ili rad za Lancet, Nature ili Science jer mu rad prvo ne bi objavili, tj ne bi prošao čak niti peer review, a osim toga osramotio bi se. No to ne znači da znanstvenici neće javno istupati s nekom agendom za koju je plaćen i pričati nešto sasvim drugo u medijima. Farmaceutske kuće znanstvenike ne plaćaju da govore (pišu) laži u znanstvenim publikacijama jer njih oni koje žele zavarati niti ne čitaju. Ljudi se podmićuju da bi nešto izjavili za dnevne novine ili TV, jer to ima odjek. Ako potom znanstvenika netko iz znanstvene zajednice i prozove zbog iznošenja neistina za to javnost neće niti znati, a on će se pred kolegama vaditi na interpretaciju.
Mislim da ste trebali odabrati neku drugu temu, jer uopće pisanjem o njoj samo ste joj dali na težini. Rekao bih da je u ovakvim temama svaki publicitet negativan, jer ako problema nema - čemu opravdanja?

11 godina
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
Zechina kaže...

Sad će oko 2 mjeseca kako nisam ništa uzimao (ljeto, tijelovježba, bicikl, plivanje...), ali čim malo zahladi i utrutim se, eto mene jopet u diklaka.

 da, zanimljivo da niti meni nije trebao cijelo ljeto, nekidan sam ga uzeo jer sam morao stajat u mjestu sat vremena pa me odmah sjebalo

inače imam kralježak viška, sav je spigan pa su mi tri-četiri diska oko njega skočila napol u moždinu, malo je falilo da je precvikaju

nakon operacije dvije godine je bilo super, zadnjih 6-7 godina donekle ok uz povremene tablete

14 godina
online
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
Hmmm... Jel voda mokra?
VenAtoR#2231
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
picajzla0707 kaže...
Zechina kaže...

Sad će oko 2 mjeseca kako nisam ništa uzimao (ljeto, tijelovježba, bicikl, plivanje...), ali čim malo zahladi i utrutim se, eto mene jopet u diklaka.

 da, zanimljivo da niti meni nije trebao cijelo ljeto, nekidan sam ga uzeo jer sam morao stajat u mjestu sat vremena pa me odmah sjebalo

inače imam kralježak viška, sav je spigan pa su mi tri-četiri diska oko njega skočila napol u moždinu, malo je falilo da je precvikaju

nakon operacije dvije godine je bilo super, zadnjih 6-7 godina donekle ok uz povremene tablete

Ma ja imam trzajne povrede od potezne mine izbliza, pa onda još godina proizvodnje i... nakupi se. Čim muskulatura malo atrofira, krene pa se sve živo upali.
Diclac&norm izbjegavam kad mogu, ali pomirio sam se da je to povremeno jedino riješenje.

 

Dead kaže...
Zechina kaže...
picajzla0707 kaže...

osobno imam kronične bolove u kičmi i (ne)redovito već godinama dobivam tablete protiv bolova diklo-duo + normabel, odjednom mi je dokrotica počela prpisivati drugi lijek za koji kaže da bi trebao biti jednako dobar

meni nije bio i rekao sam joj neka me vrati na diklo-duo, bez ikakvih pitanja i osobnog poznanstva vratila me na staru terapiju

 

Offtopic - join the club, my man ;) da osnujemo udrugu dikloholičara? Ima nas jooš... Meni je frend dobio terapiju "sretni ku.ac", (Diclac) smijali smo mu se, kad li ni pola godine poslije eto i mene :D
Ontopic - da, potpuno ista stvar se meni desila. Meni je doduše rekla da probam, nije mi bilo ok i vratih se u okrilje znanog. Sad će oko 2 mjeseca kako nisam ništa uzimao (ljeto, tijelovježba, bicikl, plivanje...), ali čim malo zahladi i utrutim se, eto mene jopet u diklaka.
Ne kužim jesu li to neki generički lijekovi ili je stvarno drukaju farmaceuti, u zadnju godinu dana sve neki alter analgetici, antibiotici, masti, kapljice, štogod. I rijetko kad da je bar jednako efikasno poput znanih.

 Da li ima veze i to da je poželjno i promijenit lijek nakon dugotrajnog uzimanja istog? Poneki liječnici tako razmišljaju. Činjenica ili korupcija?

 

Meni je naprosto nakon cca godine dana rekla "da probamo nešto drugo". Jedan je bio također diklofenac vrlo sličnog naziva, ali nešto nije bilo ok; pa malo voltaren itd. Ispalo je da je ona prva kombinacija najdjelotvornija + traje bar 12h, ali drugi dan se osjećam čudno pa izbjegavam bilo što od tog kad mogu.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
=XFX=PlayHard kaže...

Godinama sam kucni prijatelj s jednim lijecnikom obiteljske medicine, tako da ovo sto sad pricam nije napamet. 

 

Moja majka s kojom je on također jako dobar, ima tu i tamo problema s kraljesnicom i potrebne su joj tablete za smirivanje bolova i opustanje misica. 

Dugi niz godina je koristila određene tablete za kraljesnicu, da bi nas doktor samo odjednom promijenio proizvodjaca, dao joj je neki slican lijek, ali nije bio ni priblizno djelotvoran kao ovaj prvi koji je uzimala. 

Isto joj je napravio i s tabletama za glavobolju koji tu i tamo popije.

 

Sve dok ja nisam reagirao i rekao mu da joj prepise ono sto ga je i trazila, a ne neke lijekove upitnog ucinka. Nije pravio nikakav problem oko toga (naravno, samo zato sto smo si dobri), ali mi je kasnije rekao kako mu dolazi ekipa (nesto poput trgovackih putnika koji idu po kaficima), samo ovi rade za farmaceutske kompanije, i da mu plate odredjeni iznos da umjesto drugih lijekova, prepisuje njihov. 

 

Znaci ti kao jedan doktor koji bi trebao brinuti o svojim pacijentima, stavljas profit ispred njih i nije te ni najmanje briga sto ih boli, sto nisu dobili terapiju koju su trebali dobit i sl. Promjenu je bez problema napravio samo zbog prijateljstva, a da je to netko ovako sa strane trazio, mozes mislit kako bi dobio nesto drugo. 

 

I ne radi to samo on, to radi vjerojatno vecina lijecnika opce medicine tj. svi oni koji imaju mogucnost spremiti visak novaca u dzep. Nitko ih ne kontrolira, nitko ih ne nadzire sto rade i sto prepisuju. A mozete si misliti tek sto se radi u podrucju cjepiva i PCR testova. 

 

Tko god da kaze da velikoj vecini lijecnika profit nije na 1. mjestu prioriteta, taj tesko laze. Svima njima je u glavi samo jedno, da sebi i svojoj obitelji osiguraju sto lagodniji zivot. Sredstva za to se nazalost ne biraju. Ako postoje takva lobiranja oko najobicnijih lijekova, onda postoje i za cjepiva i testove. Sve je to jedan veliki biznis. 

 hmm, da.. samo to nije prava istina. HZZO izrazito ograničava propisivanje lijekova, rade pritisak da to bude najjeftiniji za državu (u programima koje koriste liječnici obiteljske, čak je i bojom označeno što ima prioritet). 

Ne znaci da farmaceutske ne placaju izlete/kongrese, dapače pokušavaju sve što im država dopušta, ali vjeruj da samo prolazno skrenu pozornost na svoje proizvode. Vecina osluškuje ipak odgovor bolesnika na terapiju i propisuje onu koja je učinkovita i jeftina za ordinaciju/HZZO.

15 godina
offline
Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov

Znanstvenicima treba vjerovati zato jer su znanstvenici.To im je posao i dužnost.

Nemamo mi (stoka sitnog zuba) što preispitivati.

Evo nekoliko doktora i magistara znanosti kojima se mora(lo) vjerovati:

Miroslav Škoro, Ante Đapić, Ivo Sanader, Andrej Plenković, Zoran Milanović, Alemka Markotić, Ante Pavelić... (nastavi niz)

 
5 0 hvala 0
2 godine
offline
Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov

Raus je u pravu za “tvrde” znanosti, gdje ne treba i novac i potpora za istraživanje. Kada treba istraživati, recimo da li ivermektin liječi covid, gdje nema novaca u tom lijeku, čak i ako skupiš novce za neko istraživanje na pristojnom broju ljudi, treba naći instituciju, doktore i pacijente koji se usude raditi protiv ruke koja ih hrani.
Iako bi bilo jako iznenađujuće da je neki već poznati lijek “čudotvoran” i protiv neke nove bolesti.
I jedno nevezano pitanje zašto su sva testirana životinjska koronacjepiva nakon 2-3 godine odbačena, tj. zašto su morali testirati 2-3godine da shvate da ne djeluju?

 
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da

@DexCro

 

Ne slažem se za dr. Markotić, al' bum nastavio niz,..

 

,,,,.dr.F.Tuđman, dr. Hebrang (deda, otac i sin),,...

 

 

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
16 godina
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
Osobno sam se uvjerio kako obiteljski lijecnik, a i specijalist "gura" lijekove i ostale farmakoloske proizvode proizvodjaca od kojih ima odredjene bonuse. Stovise, masa njih ima pun stol letaka, postera, ormarice s uzorcima i slicno bas odredjenih proizvodjaca. Smatram da je medicina trebala ostati posve cista od takve prakse, ali svima nam je jasno da je jedini pokretac svega novac.
 
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
Inovator kaže...
Osobno sam se uvjerio kako obiteljski lijecnik, a i specijalist "gura" lijekove i ostale farmakoloske proizvode proizvodjaca od kojih ima odredjene bonuse. Stovise, masa njih ima pun stol letaka, postera, ormarice s uzorcima i slicno bas odredjenih proizvodjaca. Smatram da je medicina trebala ostati posve cista od takve prakse, ali svima nam je jasno da je jedini pokretac svega novac.

 pa normalno, mehaničar također gura dijelove na kojima ima najviše koristi, iako ti od tih dijelova ovisi život

ali nije nit na mehaničaru nit na liječniku da razmišlja o tome koji lijekovi ili dijelovi ugrožavaju život, za to postoje druge institucije koje trebaju osigurati da samo ispravni lijekovi i dijelovi dođu na tržište

za jednog i drugog lijekovi i dijelovi trebaju odraditi ono za što su specificirani, bez ali i bez možda, a najviše bez da oni razmišljaju jel neki lijek ili dio ispravan ili ne - u ponudi su, dakle mogu ih koristiti

malo ste previše odgovornosti navalili na osobe koji uopće nemaju veze s nekim stvarima

 

EDIT

za primjer, zamisli da si pekar - naravno da bi gledao smanjiti troškove ili na način da kupuješ jeftinije brašno ili da kupuješ brašno s proizvođačem koji ti ga daje jeftinije ako ga reklamiraš

nije na tebi da utvrđuješ jel brašno možda neispravno, ako je po specifikaciji tip 500 glatko, miješiš i radiš - sve ostalo treba provjeravati agencija za hranu ili koja već je zadužena

isto tako u svim ostalim poslovima, ovdje je doduše riječ o ljudskom zdravlju i slažem se da nikako nije isto kao neka druga profesija, ali ponavljam - nije na liječniku da utvrđuje ispravnost lijeka

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.8.2021 2:44 (picajzla0707).
14 godina
neaktivan
offline
Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov

Bravo  još jednom za g. Raos-a_
Za one koji misle da su doktori, medicinske sestre,... znanstvenici  je na inteligenciji crkvenog miša.
Uvijek je bilo i biti će kukolja u žitu ali istraživanja su onakva kava jesu, samo su drugaćija tumaćenja.

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov

Kada su penezi v pitanju, nema vam neke velike razlike između znanstvenika i običnog naroda. Svaka čast znanstvenicima koji drže do svoje znanstvene časti i ne daju se samo tako potkupiti, ali dovoljna je jedna trula jabuka da cijela košara propadne.

 

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice