Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li ga bi

poruka: 338
|
čitano: 52.808
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li ga bi".
15 godina
offline
Re: Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li g
Old Iggy kaže...

Bizarno je reći da država s jednim od najboljih zdravstava u svijetu nema zdravstva.

Problem je u plaćanju i našoj percepciji osiguranja, dok je kod nas plaćanje obavezno tamo je odgovornost na pojedincu.

 ali tamo ti osigurnje pokaže srednji prst i kad plačaš...
čim je nešto veće, oni to "ne pokrivaju", pa se sudi sa njima, prije umreš nego dobiješ sudsku tužbu (ili je već prekasno da lječnici bilo što naprave)
pun je yuotube tih priča
evo zadnja, vlasnik firme 30 godina plaća policu za osiguranje od pandemije
i sad kad ne radi, aktivirao je policu, odbili su ga, jer "corona" nije bila na listi "prije 30 godina"

tamo je zdravstvo čisti bizins,
rođenje djeteta 30.000$
lječenje od corone, pa računaj sa minimalno 50-150K$

if only you knew the power of the dark side
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.4.2020 10:03 (Darky).
16 godina
online
Re: Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li g
Darky kaže...

pun je yuotube tih priča

I mislio sam si da ti je to izvor "informacija".

16 godina
neaktivan
offline
Re: Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li g
kbenzema kaže...
 Stara je išla 5 puta na hitnu i 2 puta kod doktorice, lagano je dobila odjeb, dali su joj samo tablete za bolove. Jučer kad se počela bacat po kući od bolova, hitnoj službi je trebalo skoro 10 min da stignu do nas iako živimo cca 1km od hitne.

Hvala lijepo svim cmizdravim plačipičkama koje se boje korone, nabijem vas sve na kurac skupa s vilijem, božinovićem i onom nakaradom alemkom.

Ček, pa tebi su nebitni tuđi starci, zašto bi nekome bili bitni tvoji?

 

kbenzema kaže...

I koga briga za šupke talijanske, kaj bi ja trebal biti zatvoren godinu dvije, odjebavat putovanja i festivale samo zato jer umiru dinosauri i oni ultra bolesni? 

Ipak, žao mi je tvoje majke, prije svega jer ima takvog sina.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
4 1 hvala 1
9 godina
odjavljen
offline
Re: Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li g
U ovom slučaju uopće nije bitna moja stara već odnos zdravstvenih djelatnika koji su po nalogu zločinačke organizacije sve fokusirali na neku gripicu, a ostale bolesti su nebitne

Nekima je i jednostavne stvari teško shvatit, nema veze, svi smo uz tebe. Idi sad odmori i slušaj Alemku i njezine upute. I da, i dalje me boli kurac za talijanske šupke i svako ko ima imalo osjećaja za Talijane može slobodno odjebat.

p.s. uskoro su izbori, ne zaboravi dati glas svojoj najdražoj stranci.
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.4.2020 11:14 (kbenzema).
15 godina
offline
Re: Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li g
Visak kaže...

Ček, pa tebi su nebitni tuđi starci, zašto bi nekome bili bitni tvoji?

 

 Ovakav nivo nedostatka empatije se stvarno rijetko vidja.

 

Strasno!

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
8 godina
offline
Re: Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li g
Darky kaže...
Old Iggy kaže...

Bizarno je reći da država s jednim od najboljih zdravstava u svijetu nema zdravstva.

Problem je u plaćanju i našoj percepciji osiguranja, dok je kod nas plaćanje obavezno tamo je odgovornost na pojedincu.

 ali tamo ti osigurnje pokaže srednji prst i kad plačaš...
čim je nešto veće, oni to "ne pokrivaju", pa se sudi sa njima, prije umreš nego dobiješ sudsku tužbu (ili je već prekasno da lječnici bilo što naprave)
pun je yuotube tih priča
evo zadnja, vlasnik firme 30 godina plaća policu za osiguranje od pandemije
i sad kad ne radi, aktivirao je policu, odbili su ga, jer "corona" nije bila na listi "prije 30 godina"

tamo je zdravstvo čisti bizins,
rođenje djeteta 30.000$
lječenje od corone, pa računaj sa minimalno 50-150K$

 Ili ženska iz Mooreovog filma koja kaže da je morala platiti dolazak hitne na prometnu nesreću u kojoj je izgubila svijest. Nije unaprijed najavila da će je trebat...

Ja rekoh
14 godina
neaktivan
offline
Re: Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li g
Darky kaže...

za one koji se čude stanju u americi, jedan zanimljiv video
U americi ne želiš biti bolestan

 

 Zato je nas zdrastveni sustav fantastican. Uplacujes cijeli zivot u fond, a kada obolis lista cekanja do kraja 2022... I onda na kraju platis privatniku...

16 godina
neaktivan
offline
Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li ga bi

Kompanija koja nema još nijedno cjepivo ili lijek odobren od FDA dobila je pola milijarde $ (više od ijedne druge s iskustvom) za razvoj korona cjepiva potpuno novom dosad netestiranom metodom. Sve zato jer su Trumpu obećali da će biti brzo gotovo, a izbori su blizu.

 

Preskaču se faze testiranja na životinjama i zaobilaze regularne procedure.

 

 

Šteta od lošeg cjepiva može zbog gubitka povjerenja u cjepiva općenito, višestruko nadmašiti štetu od same korone, jer postoje daleko opasnije bolesti od kojih nas sada štite.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
5 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li g
Visak kaže...

Kompanija koja nema još nijedno cjepivo ili lijek odobren od FDA dobila je pola milijarde $ (više od ijedne druge s iskustvom) za razvoj korona cjepiva potpuno novom dosad netestiranom metodom. Sve zato jer su Trumpu obećali da će biti brzo gotovo, a izbori su blizu.

 

Preskaču se faze testiranja na životinjama i zaobilaze regularne procedure.

 

 

Šteta od lošeg cjepiva može zbog gubitka povjerenja u cjepiva općenito, višestruko nadmašiti štetu od same korone, jer postoje daleko opasnije bolesti od kojih nas sada štite.

 CNN

16 godina
neaktivan
offline
Re: Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li g
vladtepes975 kaže...

 CNN

 Pa imaš snimku na kojoj je Trump, što misliš da rade deep fake snimke?

 

Možeš i ponuditi neki dokaz da je nešto u prilogu netočno, pa ćemo razmotriti. Ovako samo trolaš.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li g
Visak kaže...
vladtepes975 kaže...

 CNN

 Pa imaš snimku na kojoj je Trump, što misliš da rade deep fake snimke?

 

Možeš i ponuditi neki dokaz da je nešto u prilogu netočno, pa ćemo razmotriti. Ovako samo trolaš.

 CNN

16 godina
neaktivan
offline
Re: Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li g
vladtepes975 kaže...
Visak kaže...
vladtepes975 kaže...

 CNN

 Pa imaš snimku na kojoj je Trump, što misliš da rade deep fake snimke?

 

Možeš i ponuditi neki dokaz da je nešto u prilogu netočno, pa ćemo razmotriti. Ovako samo trolaš.

 CNN

 Kao što sam pretpostavio, samo trolaš.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Re: Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li g
Rhodin kaže...

Super, ajmo dalje,

 

dakle brojevi kojima baratam su brojevi sa kojima se barata u javnosi i koji su jedina statistika koju trenutno imamo.

 

Smrtnost kod obične gripe je desetljećima mjerena i kreće se oko 0.1-0.2% , dok se širenje mjeri oko 1 zaražena osoba zarazi 1.1 - 1.2 osobe.

 

Smrtnost kod Covid-19 je u po najoptimističnijim tumačenjima onih koji se zalažu za prekid ove farse od izolacije oko 1.4% , što sam uveo kao "najbolji slučaj", dok su najgore prognoze u slučaju slobodnog širenja preko 10% , ali nitko zaista ne zna jer se srećom taj scenarij trenutno ne događa. Ipak, koristio sam u računici 1.4% što je "najbolji slučaj", dakle najmanje mrtvih, također širenje 1 zaražena osoba zarazi dvije, naspram 1 zarazi 1.2 kod obične gripe. Isto tako kod računice idem na najbolji scenarij, a to je da je Covid-19 sezonska gripa, što gotovo sigurno nije i da ne mutira i možeš ga dobit samo jednom, što se još ne zna, al boje se ljudi da baš nije tako.

 

Dakle neka moja zlatna računica je 1->1.2 i 0.1% smrtnosti naspram 1->2 i 1.4% smrtnosti bi jednostavno matematički bilo izračunat da se Covid-19 u najboljem slučaju širi cca duplo brže od obične gripe i da umire između 7 i 14 puta više ljudi.

 

Budući je to 14-28 puta više mrtvih, stavio sam to na ravnih 20 puta i budući umire godišnje cca 50000 ljudi ( mislim prošle 56k ) u najboljem, idealnom slučaju je to milion mrtvih ove godine da se nije krenulo u izolaciju.

 

Sad, italija je blizu 13% smrtnosti, dakle ne bi bilo 20 već 200 puta više, da se širi 1->4 što je pretpostavka, bilo bi 400 puta više, te da nije sezonska, već u ja cijele godine možete stavit puta 4 umjesto cca 2 mjeseca koliko traje sezonska ova bi ubijala i preko ljeta, samo ne bih puta 6 jer vjerojatno preko ljeta manje itd, ajmo zaokružiti.

 

Neke procjene su do 100 miliona u prvoj godini. Nisu moje, pričam logiku između računanja pojedinih scenarija. Istina je vjerojatno između najboljeg i ovih apokaliptičnih, najgorih scenarija, nitko ne zna.

 

 

 

 

 

Druga stvar je sama gripa. Kad pričamo o smrti od obične gripe, od obične gripe se ne umire. Nemojte me krivo shvatiti, ljudi dobe gripu i umru. Ljudi koji umru od gripe vjerojatno ne bi umrli da ju nisu dobili. Večina ljudi koji ima gripu ima temperaturu, bole ih zglobovi, osjećaju se ko da ih je pregazio auto, kašlju, nos im curi... piješ puno tekućine, uzmeš nešto za smanjenje upale, sniziš temperaturu, odležiš, za 10 dana, dva tjedna si ko nov. Nekih velikih komplikacija ugl. nema, umiru zaista stari i bolesni. Gotovo svi koji umru, to im se desi zbog teškog zdravstvenog stanja od prije, kroničnih bolesti, već narušenog zdravlja.

Ako se desi komplikacija poput superupale balterijske na plučima to može biti opasno i inače zdravim ljudima, liječi se agresivno antibioticima, potencijalno je opasno i zdravim ljudima i ima i nešto umrlih. To se računa kao "gripa je ubila" , ali smrt je nastala od druge upale  do koje je došlo radi gripe. Dakle sa svim tim u zbroju dođemo do 0.1% zaražene populacije.

 

 

Kod Covid-19 u težim slučajevima dolazi do virusnog oboljenja pluća. Slično gore opisanom, samo ne pomaže antibiotik. Ne pomaže nikakav lijek. Nema druge nego čekat da prođe i nadat se da će osoba preživjet. Tu dolaze u igru kisik ili respirator. Paralelno sa tim dolazi do zatajenja drugih organa.

 

Kod zdravih, mladih ljudi. Ponekad djece. Dave se u vlastitim plućima, možeš ih samo gledat kako pate.

 

Btw oni koji prežive, ostaju im doživotno ožiljci i smanjeni kapacitet pluća i stvarne i ukupne posljedica se još ni ne znaju.

 

U uzbroju sa puno, PUNO bržim širenjem, tu pucaju bolnice. Naspram svega nekoliko težih slučajeva dnevno kod obične gripe, ovdje se u italiji i španjolskoj desilo nekoliko stotina takvih dnevno. U svega nekoliko dana, u prvom tjednu, bolnice su im bile prepune takvih. Mladih, srednjih godina, starih. Radili su doslovce trijažu i nisu stare ni liječili, stavili su ih sa strane da umru. U biti sve teže bolesne sa malom šansom za izlječenje su naprosto puštali da umru, nisu imali izbora...

 

Za razliku od obične gripe gdje je medicinsko osoblje procijepljeno i vrlo rijetko obolijeva od gripe, ovdje je dobar dio osoblja uz sve mjere opreza bilo zaraženo i van pogona u roku nekoliko dana.

 

Pričam te scenarije jer talijani tu bili prvi i svi smo ih gledali, najgore su stradali, nitko nije znao sa čime se bore. U samo 2 tjedna, a znam to iz jako bliskog izvora, talijani su bili uništeni i umirale su im stotine dnevno, polijegane posvuda po bolnici, izmoreni samo su ih zamatali i čekali ponekad i satima da ih isprazne i odvezu. 

 

To je scenarij koji bi i nas čekao da se nije išlo u strogu i hitnu karantenu.

 

To je zašto ovo nije obična gripa. 

 

Da, i dalje ubija uglavnom starije i kronično bolesne - dokle god ima kapaciteta u bolnicama. Kad više nema, umire skoro svatko ko je teži slučaj... A takvih ima puno. I mladih i djece...

 

Zato se stalno ponavlja važnost distance i držanja razmaka , da se znatno uspori širenje virusa. I dalje će se širit, i dalje će nas puno obolit. Ne u 2-3 mjeseca već u puno duljem periodu, da se svi oboljeli stignu liječit, da se ne zapune kapaciteti u bolnicama, da smetnost bude bliže 2% sa adekvatnim liječenjem, a ne 13% i više kad pukne bolnički sustav.

 

 Toliko si gluposti i pretpostavki napisao u ovom i prethodnom postu da mi se ne da uopće komentirati.

Bolje biti bez one stvari nego bez srece!
15 godina
offline
Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li ga bi

Hvala, ti i kolege nemate argumenata, pa vam je ad hominen utočište kojim se rado koristite.

Imaš kaj pametno reć ili da "pišem gluposti"

 

Koji dio onoga što sam napisao ne stoji? Ispravi svaki moj navod koji smatraš krivim - svojim.  To se zove rasprava.

Reć "ti si u krivu, jer pričaš gluposti i ovo je sve pretjerano jer mi tako bolje zvuči" nije argument, već mišljenje, koje se temelji na... ne znam čemu, ali ravnozemljaši i antivaxxeri i kreacionisti i ... imaju mišljenja, podjednako se temelje na "ne vjerujem znanosti, mi imamo bolju teoriju"

 

Sve što pišem je iz druge/treće ruke, te brojke koje se lako potvrde na nekim od stranica koje prate statistike ove bolesti i gripe sa kojom ju često uspoređujete.

 

Ako imaš bolje, slobodno se poslužo njiđa, rado ću ih prokođentirati.

Moj PC  
2 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li g
Rhodin kaže...

Hvala, ti i kolege nemate argumenata, pa vam je ad hominen utočište kojim se rado koristite.

Imaš kaj pametno reć ili da "pišem gluposti"

 

Koji dio onoga što sam napisao ne stoji? Ispravi svaki moj navod koji smatraš krivim - svojim.  To se zove rasprava.

Reć "ti si u krivu, jer pričaš gluposti i ovo je sve pretjerano jer mi tako bolje zvuči" nije argument, već mišljenje, koje se temelji na... ne znam čemu, ali ravnozemljaši i antivaxxeri i kreacionisti i ... imaju mišljenja, podjednako se temelje na "ne vjerujem znanosti, mi imamo bolju teoriju"

 

Sve što pišem je iz druge/treće ruke, te brojke koje se lako potvrde na nekim od stranica koje prate statistike ove bolesti i gripe sa kojom ju često uspoređujete.

 

Ako imaš bolje, slobodno se poslužo njiđa, rado ću ih prokođentirati.

 Ma sorry stvarno mi se ne da više pobijati stvari koje se konstantno pišu a nisu istinite poput zaraznosti asimptonatskih ljudi itd. Samo se iživciram tako da neću ulaziti u rasprave. Ove sve mjere su političke naravi kako bi političari pokazali svoju spremnost i brigu za zdravlje običnog građanina a to ne može biti dalje od istine.

Bolje biti bez one stvari nego bez srece!
16 godina
odjavljen
offline
Re: Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li g
Dermentor kaže...

 Ove sve mjere su političke naravi kako bi političari pokazali svoju spremnost i brigu za zdravlje običnog građanina a to ne može biti dalje od istine.

 

Tako je, jer opce je poznato koliko im je stalo do naseg misljenja. Pogodio si tocno u sridu

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li g
Friday kaže...
 Tako je, jer opce je poznato koliko im je stalo do naseg misljenja. Pogodio si tocno u sridu

 Ma nije bas ni u "unista"

 

Izborna godina je. Glasovi se moraju prikupiti nekako.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.5.2020 13:10 (syncmaster245b).
16 godina
odjavljen
offline
Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li ga bi

BTW - meni je fora vidjeti da jedan od bugovih urednika (Oleg) zapravo kenja po svim ovim mjerama i banalizira cijelu bolest do krajnjih granica a s druge strane imamo lijecnika koji upravo na bug portalu pise ovakve clanke. Ko tu koga jebe?

Freak Show Inc.
 
4 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li g
Tko još prati tog namćora?
Ja rekoh
16 godina
odjavljen
offline
Re: Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li g
Feudalac kaže...
Tko još prati tog namćora?

 

Ma netko od mojih frendova na lisiti je nesto njegovo share-ao pa mi izletilo na FB. Nisam ga otvarao mjesec dana, ne moram jos mjesec

Freak Show Inc.
6 godina
protjeran
offline
Re: Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li g
Friday kaže...

BTW - meni je fora vidjeti da jedan od bugovih urednika (Oleg) zapravo kenja po svim ovim mjerama i banalizira cijelu bolest do krajnjih granica a s druge strane imamo lijecnika koji upravo na bug portalu pise ovakve clanke. Ko tu koga jebe?

Oleg mora istupiti pred nama i reći; "to je moje mišljenje, iza toga stojim svim svojim uvjerenjima", inače ništa.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
15 godina
offline
Re: Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li g
Friday kaže...

BTW - meni je fora vidjeti da jedan od bugovih urednika (Oleg) zapravo kenja po svim ovim mjerama i banalizira cijelu bolest do krajnjih granica a s druge strane imamo lijecnika koji upravo na bug portalu pise ovakve clanke. Ko tu koga jebe?

 Taj dio mi je čak i ok. Zašto ne bi na jednom portalu bilo suprostavljenih mišljenja posebice ako su dobro argumentirana. Dobru debatu je uvijek fora pogledati. Problem je što je Oleg lagano počeo gubiti kompas i polako ulazi u sferu fake newsa samo sa liberalne strane.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
16 godina
odjavljen
offline
Re: Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li g
Bukva kaže...

 Problem je što je Oleg lagano počeo gubiti kompas i polako ulazi u sferu fake newsa samo sa liberalne strane.

 

Pa na to sam zapravo i mislio.

A i debata je jedno, sprdanje i ismijavanje s visoka je drugo...

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li ga bi

Ja bih volio da ovdje mogu otvoreno iznostiti sve što znam iz RL, ali tiče se primjera koji se lako prepoznaju i povežu sa stvarnim likovima, osobama i institucijama. Zato o tome pričam sa "nije zahebancija" i mogu se pozivati samo na brojeve koji se vide online.

Ima ljudi koji su kroz ovo prošli neokrznuto. Ima suludih slučajeva gdje suprug leži doma u izolaciji već tjednima, pozitivan, ali bez pretjeranih tegoba. Paralelno sa njime, suproga je isto tako više puta testirana, odlazi raditi svakodnevno, na svim testovima do sada bila je negativna. Nema simptome, druže se svaki dan, tj. dijele dom, kako i na koji naćin se druže, neću komentirat.

Sa druge strane stvarno desetak RL primjera gdje su ljudi ili članovi njihovih obitelji ovo opisivali na raznorazne načine. Tipa "ko da vam drotkefom neko dere grlo i pluća svakim udahom" do "guši se i ne spava dok se ne onesvijesti" do žene od 70 godina skinute sa resporatora koja je ostala živa, a molila se danima da više umre.

Do liječnika od 60ak godina koji je rekao da je bio spreman potpisat bilo što da mu skrate muke do ... da ne nabrajam.

 

Imam svoje kolege, inženjere, koji nas nisu kontaktirali sa "medicinske strane" već kao kolege, gje je po 2-3 člana kućanstva bilo zaraženo, što su epidemiolozi otkrili u istragama, koji su bili u "samoizolaciji" a nisu imali nikakvih težih posljedica. Ovaj jedan je imao posljedice bolove u mišićima, drugi ništa, dijeca ništa.

 

Ono što je problem su oni koji imaju simptome. Ono što je gore je da jednom kad se izljeće, posljedice ostaju. Jedan je "izliječen" prije skoro 3 tjedna, i dalje otežano diše, nalazi su koma i ne zna se uopće kolika će funkcija pluća bit vraćena.

Ono što se dodatno ne zna, a sada se kreće pričat o tome malo više i testira se više, su posljedice na srce, krvožilni sustav, ne samo "stvaranje krvnih ugrušaka" već i opčenito šteta nastala na organima, na reproduktivnom sustavu, na ostalim unutarnjim organima o kojima nema nikakvih saznanja, već se nagađa i pokušava dovest u vezu sa virusom (ne zato da se virus prikaže opasnijim nego jest, već su to oštećenja koje ranije nije bilo, trenutno postoje a osoba je u međuvremenu bila pozitivni, čak u nekim slučajevima nije imala pretjerano teški oblik bolesti). Ispada da ostavlja trajne posljedice, a opet premali su uzorci i još uvijek je fokus na sprečavanju širenja i suzbijanju trenutnih posljedica, nego briga o budućim i cijeloživotnim.

 

Ja iskreno ne znam što vi svi smatrate, koji pričate kako je ovo glupost, obična gripa i slično, ko točno ima koristi od ovoga? Sve svijetske nacije imaju ogromnih ekonomskih problema. Nijedna farmaceutska kompanija nema niti lijek niti cijepivo. Za razliku od svih onih "svinjskih, ptičjih"... gripa, gdje je paralelno sa izbijanjem bolesti došlo nekoliko milijuna komada cijepiva, gdje se panika dizala "umjetno", gdje je i RH uvozila cijepiva koja nikad nisu korištena, gdje stvarno nije bilo posljedica, osim što su pojedini farmaceutski divovi imali direktnih koristi, što se ovdje događa?

Slažete li se sa trumpom, da je sve ovo Kinin potez da se njega makne sa vlasti? Urota banaka da bolje plasiraju novce koje nakon prošle krize nisu uspjevali plasirat? Grete i eko ninđi koji žele čišći svijet? Tko od ovoga točno ima koristi da se cijeli svijet odlučio uništit vlastite ekonomije, dovest si hrpu problema, mnogi od njih pred izbore, uključujući SAD, zbog "obične gripe"?

 

Niste vidjeli stvarne posljedice bolesti i dobro da niste. Ono malo što vidite je svaki dan u 14 sati gdje vam kažu "umro starac" umjesto da vam grafički opišu u kakvim mukama te u kakvim mukama je onih nekoliko desetaka/stotina koji se bore za život.

 

To je ono što je trebalo izlaziti u medije, kako stvarno izgledaju teški slučajevi, kako se bore sa bolesti i kako umiru.

 

Zar stvarno mislite da bi se medicinsko osoblje oblačilo od glave do pete u zaštitnu opremu da je ovo bezazleno? Jeste ikad pitali njih kako je raditi u tim uvjetima? Prije svakog pacijenta navuć to govno na sebe, skuhat se ko idiot, cijelo vrijeme se preznojavati, ne moć ić na WC, ne moć popit vodu, počešat nos i tako cijeli dan... Dehidrirani, što je dobro, jer brem ne moraš ić na WC toliko. Skidat se kojekuda, neki i na balkonima ili vani jer nema pedviđenih prostorija u kojoj to sigurno možeš skinut sa sebe i na ispravan način odbacit. Kako svako skidanje i oblačenje traje minutama, pažljivo se kod skidanja sve rola i pažljivo prima da se ne dira vanjski dio, da se dodatno ne izlažeš svemu.

I tako XY puta dnevno, od hitne, do ambulanti do onih koji rade sa Covid-19 pozitivnima.

 

Nitko to ne bi radio i ne na taj način, da sami ne vide što to radi pacijentima. Opčenito ih ima koji ne poštuju najjednostavnije mjere poput ne idi u kuti i bolničkoj obući preko ceste na kavu ili po cigarete, nije higijenski a ovo su mjere kojih se SVI oni pridržavaju. OK, pod svi mislim gotovo svi jer uvijek ima onih nekoliko... ali za razliku od uobičajenih situacija ovdje je i dalje disciplina.

 

Ne, pozivamo se na "švedski primjer" gdje su liječnici dobili uputeda starije simptomatske osobe puštajuda umru, u težim slučajevima da im se daje morfij da umru brže i sa manje muke... gdje situacija nije ni blizu bajne, naspram nas imaju 4 puta više oboljelin na 1mil stanovnika, ali zato imaju 24 puta više umrlih na milion stanovnika. To nam je uzor.

 

Mjere koje imamo uvelike su u skladu sa mjerama/preporukama unutar EU.

 

Zaboravljate i drugu činjenicu a to je da želimo da nam turisti dođu za ljeto. Ko će htjet ić u Italiju ili Španjolsku za mjesec dana? Koja će im bit reklamna kampanja? Dođeite u koronom najpogođeniju zemlju, imamo dovoljno i za vas?

Ili je možda bolji hrvatski model - "Među najmanje pogođenim zemljama EU - covid free zemlja"

 

Nije svako zlo za zlo i nije svako dobro za dobro, to je istina, i istina uvijek ima razne strane i kutove gledišta i moja verzija sigurno nije ni blizu "apsolutne istine", ali ovo definitivno nije obična gripa ni gripica, mjere definitivno nisu dio urote, gluposti ili paklenog plana... koga već, ništa nije izmišljeno, a nadam se da će relativno uspješna sezona bit dokaz da je put bio ispravan.

Samo se nadam da ćemo uspjet iskoristit.

Moj PC  
9 2 hvala 1
9 godina
odjavljen
offline
Re: Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li g
Vidi Papka u rtl direktu kako je dvoličan. Sad kad je sve otkazano, veli da koncerti na otvorenom mogu proći. Možeš mislit kak nebi poslali murju čim bi saznali za neki koncert.

Predizborna kampanja ide dalje.

Svaki virus dođe i ode, sezonski ili trajno, jedino se hdz virus neda
Poruka je uređivana zadnji put uto 5.5.2020 22:58 (kbenzema).
 
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li g
Rhodin kaže...

Ja bih volio da ovdje mogu otvoreno iznostiti sve što znam iz RL, ali tiče se primjera koji se lako prepoznaju i povežu sa stvarnim likovima, osobama i institucijama. Zato o tome pričam sa "nije zahebancija" i mogu se pozivati samo na brojeve koji se vide online.

Ima ljudi koji su kroz ovo prošli neokrznuto. Ima suludih slučajeva gdje suprug leži doma u izolaciji već tjednima, pozitivan, ali bez pretjeranih tegoba. Paralelno sa njime, suproga je isto tako više puta testirana, odlazi raditi svakodnevno, na svim testovima do sada bila je negativna. Nema simptome, druže se svaki dan, tj. dijele dom, kako i na koji naćin se druže, neću komentirat.

Sa druge strane stvarno desetak RL primjera gdje su ljudi ili članovi njihovih obitelji ovo opisivali na raznorazne načine. Tipa "ko da vam drotkefom neko dere grlo i pluća svakim udahom" do "guši se i ne spava dok se ne onesvijesti" do žene od 70 godina skinute sa resporatora koja je ostala živa, a molila se danima da više umre.

Do liječnika od 60ak godina koji je rekao da je bio spreman potpisat bilo što da mu skrate muke do ... da ne nabrajam.

 

Imam svoje kolege, inženjere, koji nas nisu kontaktirali sa "medicinske strane" već kao kolege, gje je po 2-3 člana kućanstva bilo zaraženo, što su epidemiolozi otkrili u istragama, koji su bili u "samoizolaciji" a nisu imali nikakvih težih posljedica. Ovaj jedan je imao posljedice bolove u mišićima, drugi ništa, dijeca ništa.

 

Ono što je problem su oni koji imaju simptome. Ono što je gore je da jednom kad se izljeće, posljedice ostaju. Jedan je "izliječen" prije skoro 3 tjedna, i dalje otežano diše, nalazi su koma i ne zna se uopće kolika će funkcija pluća bit vraćena.

Ono što se dodatno ne zna, a sada se kreće pričat o tome malo više i testira se više, su posljedice na srce, krvožilni sustav, ne samo "stvaranje krvnih ugrušaka" već i opčenito šteta nastala na organima, na reproduktivnom sustavu, na ostalim unutarnjim organima o kojima nema nikakvih saznanja, već se nagađa i pokušava dovest u vezu sa virusom (ne zato da se virus prikaže opasnijim nego jest, već su to oštećenja koje ranije nije bilo, trenutno postoje a osoba je u međuvremenu bila pozitivni, čak u nekim slučajevima nije imala pretjerano teški oblik bolesti). Ispada da ostavlja trajne posljedice, a opet premali su uzorci i još uvijek je fokus na sprečavanju širenja i suzbijanju trenutnih posljedica, nego briga o budućim i cijeloživotnim.

 

Ja iskreno ne znam što vi svi smatrate, koji pričate kako je ovo glupost, obična gripa i slično, ko točno ima koristi od ovoga? Sve svijetske nacije imaju ogromnih ekonomskih problema. Nijedna farmaceutska kompanija nema niti lijek niti cijepivo. Za razliku od svih onih "svinjskih, ptičjih"... gripa, gdje je paralelno sa izbijanjem bolesti došlo nekoliko milijuna komada cijepiva, gdje se panika dizala "umjetno", gdje je i RH uvozila cijepiva koja nikad nisu korištena, gdje stvarno nije bilo posljedica, osim što su pojedini farmaceutski divovi imali direktnih koristi, što se ovdje događa?

Slažete li se sa trumpom, da je sve ovo Kinin potez da se njega makne sa vlasti? Urota banaka da bolje plasiraju novce koje nakon prošle krize nisu uspjevali plasirat? Grete i eko ninđi koji žele čišći svijet? Tko od ovoga točno ima koristi da se cijeli svijet odlučio uništit vlastite ekonomije, dovest si hrpu problema, mnogi od njih pred izbore, uključujući SAD, zbog "obične gripe"?

 

Niste vidjeli stvarne posljedice bolesti i dobro da niste. Ono malo što vidite je svaki dan u 14 sati gdje vam kažu "umro starac" umjesto da vam grafički opišu u kakvim mukama te u kakvim mukama je onih nekoliko desetaka/stotina koji se bore za život.

 

To je ono što je trebalo izlaziti u medije, kako stvarno izgledaju teški slučajevi, kako se bore sa bolesti i kako umiru.

 

Zar stvarno mislite da bi se medicinsko osoblje oblačilo od glave do pete u zaštitnu opremu da je ovo bezazleno? Jeste ikad pitali njih kako je raditi u tim uvjetima? Prije svakog pacijenta navuć to govno na sebe, skuhat se ko idiot, cijelo vrijeme se preznojavati, ne moć ić na WC, ne moć popit vodu, počešat nos i tako cijeli dan... Dehidrirani, što je dobro, jer brem ne moraš ić na WC toliko. Skidat se kojekuda, neki i na balkonima ili vani jer nema pedviđenih prostorija u kojoj to sigurno možeš skinut sa sebe i na ispravan način odbacit. Kako svako skidanje i oblačenje traje minutama, pažljivo se kod skidanja sve rola i pažljivo prima da se ne dira vanjski dio, da se dodatno ne izlažeš svemu.

I tako XY puta dnevno, od hitne, do ambulanti do onih koji rade sa Covid-19 pozitivnima.

 

Nitko to ne bi radio i ne na taj način, da sami ne vide što to radi pacijentima. Opčenito ih ima koji ne poštuju najjednostavnije mjere poput ne idi u kuti i bolničkoj obući preko ceste na kavu ili po cigarete, nije higijenski a ovo su mjere kojih se SVI oni pridržavaju. OK, pod svi mislim gotovo svi jer uvijek ima onih nekoliko... ali za razliku od uobičajenih situacija ovdje je i dalje disciplina.

 

Ne, pozivamo se na "švedski primjer" gdje su liječnici dobili uputeda starije simptomatske osobe puštajuda umru, u težim slučajevima da im se daje morfij da umru brže i sa manje muke... gdje situacija nije ni blizu bajne, naspram nas imaju 4 puta više oboljelin na 1mil stanovnika, ali zato imaju 24 puta više umrlih na milion stanovnika. To nam je uzor.

 

Mjere koje imamo uvelike su u skladu sa mjerama/preporukama unutar EU.

 

Zaboravljate i drugu činjenicu a to je da želimo da nam turisti dođu za ljeto. Ko će htjet ić u Italiju ili Španjolsku za mjesec dana? Koja će im bit reklamna kampanja? Dođeite u koronom najpogođeniju zemlju, imamo dovoljno i za vas?

Ili je možda bolji hrvatski model - "Među najmanje pogođenim zemljama EU - covid free zemlja"

 

Nije svako zlo za zlo i nije svako dobro za dobro, to je istina, i istina uvijek ima razne strane i kutove gledišta i moja verzija sigurno nije ni blizu "apsolutne istine", ali ovo definitivno nije obična gripa ni gripica, mjere definitivno nisu dio urote, gluposti ili paklenog plana... koga već, ništa nije izmišljeno, a nadam se da će relativno uspješna sezona bit dokaz da je put bio ispravan.

Samo se nadam da ćemo uspjet iskoristit.

Pretjeruješ li ga malo, i od gripe ljudi znaju umirati u velikim mukama. Razlika između ovog i gripe je što za gripu imamo donekle učinkovita cjepiva, donekle imunitet krda i jer nam je poznata duže vrijeme.

Problem s COVID-19 je što nemamo cjepiva (još), nepoznat nam je (donekle) te nemamo razvijen imunitet (donekle). Ovo je opasnije od gripe zbog tih razloga.

Ali od ovoga raditi kao da je u najmanju ruku Ebola je idiotski. Da, karantene su potrebne da se ovo stavi pod kontrolu ali su napravljene na loš način.

Poruka je uređivana zadnji put uto 5.5.2020 23:18 (love2ml86).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li g
love2ml86 kaže...
Da, karantene su potrebne da se ovo stavi pod kontrolu ali su napravljene na loš način.

 Karantenu možeš napraviti na dva načina, prvi je da znaš parametre bolesti i imaš kompetentne ljude koji će na temelju njih napraviti precizne mjere koje će spriječiti širenje, a minimalno utjecati na sve ostalo. Drugi način je da zabraniš praktički sve, time si prilično siguran da ćeš spriječiti širenje, ali je cijena veća.

 

Na početku ove priče smo znali da ne znamo sve parametre, a sada vidimo i da je profesionalnost nekih aktera upitna, stoga je bila dobra odluka da se inicijalno ide u jače mjere. Ljudi očekuju da u izvanrednoj situaciji sve mora biti napravljeno optimalno, a u našoj državi i kada je sve u redu ništa nije optimalno. Ne možeš od dreka napraviti pitu. Još smo dobro prošli, da se ovo dogodilo u vrijeme Karamarka bilo bi kao u Americi.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
online
Re: Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li g
love2ml86 kaže...

Ali od ovoga raditi kao da je u najmanju ruku Ebola je idiotski. Da, karantene su potrebne da se ovo stavi pod kontrolu ali su napravljene na loš način.

Za Ebolu bi očekivao nešto tipa reakcije vlasti kod zaraze boginjama u bivšoj državi. Ne ovako "light".

Teško je reći da je išta napravljeno na loš način. Dapače, za RH me iznenadilo da je postojao neki vid razmišljanja u svemu ovome.

16 godina
online
Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li ga bi

Interesantni rezultati iz Češke...

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Cjepivo za COVID-19: što se radi?... hoće li g
Što je točno tu interesantno?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice