A1 - indeksna klauzula

poruka: 55
|
čitano: 16.168
|
moderatori: XXX-Man, pirat, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
A1 - indeksna klauzula
Upravo stigao mail. Smiješno - uvode klauzulu na ugovore vezanu uz indekse inflatornih kretanja DZS-a... Naravno, imate mogućnost raskida ugovora...
 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
A1 - indeksna klauzula

Ne samo oni, već svi.

 

Moj PC  
1 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: A1 - indeksna klauzula
Najbolje ukinuti ugovore i nek se narod sam snalazi di mu je najbolje i jeftinije bez ugovorne obaveze
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: A1 - indeksna klauzula
dejo74 kaže...
Najbolje ukinuti ugovore i nek se narod sam snalazi di mu je najbolje i jeftinije bez ugovorne obaveze

 Ovo bi pilo vode da su zadovoljena tri osnovna pravila:

 

1 - nepetljanje države u cijene, njih treba regulirati tržište... ne država

2 - da nas nije 3.5 milijuna, nego barem 35 milijuna... jednostavno smo premalo tržište...

3 - mentalitet paušala - primjera je bezbroj, a najbolji je ista cijena osnovnog auto- osiguranja za sve na području iste županije...

 

I na kraju, nemojmo zaboraviti da je prije par godina državi trebalo love, pa je zagrabila u kasicu telekoma extra porezom... tako da me ne čudi...

 

Ali i dalje je smiješno...

13 godina
offline
A1 - indeksna klauzula

Bit ce otkazivanja ovih A1 ugovora koji su uzeli plejku xD...plejka ostaje(naravno platiš sve rate do 5199kn), ugovor baj baj, doduše gubi se onih 1kn na još par mjeseci, ali ok...

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
A1 - indeksna klauzula

I kaj ces postic otkazivanjem kad su svi napravili istu stvar, cak su i u isto vrijeme mail poslali (upravo dobio od T-coma)... mafija

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: A1 - indeksna klauzula
Minneyar kaže...

I kaj ces postic otkazivanjem kad su svi napravili istu stvar, cak su i u isto vrijeme mail poslali (upravo dobio od T-coma)... mafija

 Ima naziv za to i kažnjivo je djelo, u normalnoj državi.

3 godine
offline
Re: A1 - indeksna klauzula
Minneyar kaže...

I kaj ces postic otkazivanjem kad su svi napravili istu stvar, cak su i u isto vrijeme mail poslali (upravo dobio od T-coma)... mafija

 Više se ni ne skrivaju.. Isti su doslovce svi.

15 godina
offline
Re: A1 - indeksna klauzula
Minneyar kaže...

I kaj ces postic otkazivanjem kad su svi napravili istu stvar, cak su i u isto vrijeme mail poslali (upravo dobio od T-coma)... mafija

 -u pravnoj državi se i takve stvari mogu kazniti, nedozvoljeno tržišno urduživanje, inače konkurenti, ako zadjedno dogovaraju cjene i sl. tad je to kažnjivo.. no problem, mi smo mali, vlasnik je veliki, tko koga i kad može kazniti, ne samo pravo-zakon nego realnost.. i mada se svi skrivaju iza tržišnih zakona ili kukaju kad država želi nešto ograničiti-regulirati, istovremeno krše iste te zakone i naravno to im prolazi, jer mogu, jer su dovoljno veliki-jaki.. kao što se sad trgovački lanci ne boje besmislene prijetnje ministra u vezi podizanja cijena, euro, inflacija, rat.. besmisleno, beskorisno, no to je biz pa čak i legitimno (interes).. i na kraju, država-zakon uz građane štiti i biz, samo je pitanje političkog pragmatizma-oportunizma kad će što 'reklamirati' pa eto ogranci raspadnutog sdpa i ostatka opozicije govore protiv vlade-plenkija u vezi regulacije cjena, promjene euro-kuna, svačeg.. ne zato jer su u pravu-krivu nego je to tako, oportuno, tj opoziciji nije dobro ako je sve u društvu idealno itd .. i možemo karikirano reći da je opozicija sretna kad su stvari loše što je oximoronizam kad sve sumiramo.. no takva je i realnost.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: A1 - indeksna klauzula
quickr kaže...
Minneyar kaže...

I kaj ces postic otkazivanjem kad su svi napravili istu stvar, cak su i u isto vrijeme mail poslali (upravo dobio od T-coma)... mafija

 Ima naziv za to i kažnjivo je djelo, u normalnoj državi.

 Kažnjivo djelo zbog čega?

15 godina
offline
Re: A1 - indeksna klauzula

- karteli, netržištno (vs tržišno).. osnova kapitalizma-zakona, urduživanje radi netržišnog podizanja cijena i sl. kao i monopol pa je ms kažnjen za ono što inače nije kažnjivo ali kad si monopol tad postane kažnjivo itd.. ili kraće, to je zabranjeno udruživanje poduzetnika, protivno tržišnim zakonima slobodnog tržišta, koje služi kao regulator cjena itd. ili za brokere kad trguju insiderskim informacijama kojima steknu dobit, pri čemu svi trgujemo svime i trgovina nije zabranjena, no pozicija pojedine osobe kao informacija je ono što u tom slučaju stvara kazneno djelo.

-tako je jednako za konkurente-telekome, koji slučajno u isto vrijeme rade istu stvar, objašnjavaju istim rečenicama, slučajno.. ili dogovor? a problem je samo što kao svaku prevaru-konspiraciju nije dovoljno 'znati' nego je za sud-presudu potrebno i dokazati što tad ispadne skandal.. no kad se nešto ne može dokazati, to ne znači da djelo nije počinjeno, kao za alcaponea i svjedoke i sl. :)

 

npr, kazna.. (po toj osnovi)

WASHINGTON, D.C. — A Swiss pharmaceutical giant, F. Hoffmann-La Roche Ltd today agreed to plead guilty and pay a record $500 million criminal fine for leading a worldwide conspiracy to raise and fix prices and allocate market shares for certain vitamins sold in the United States and elsewhere,

 

ali kažnjavati može veliki-jaki, kao ujkosem, koji je recimo za dizelgate kaznio vw.. mi baš i ne.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.1.2023 16:44 (ihush).
16 godina
offline
Re: A1 - indeksna klauzula
ihush kaže...

- karteli, netržištno (vs tržišno)..

Ovdje je upravo kontra slučaj, nema veze s kartelizacijom i (ne)tržišnim natjecanjem.

Infracija, energenti - kao da tužiš proizvođače hrane da su u kartelu, goriva, el. energije itd. jer dižu cijene.

Imaš mogućnost raskida ugovora (ne znam ima li ih još uopće), sve pet.

15 godina
offline
Re: A1 - indeksna klauzula

-ne, tj možemo se 'svađati' oko razloga, opravdanih razloga.. dižu cjene, višekratno unazad par godina, neovisno o ratu, hrani, energentima.. i to rade sinkrono-svi (oboje).. pri čemu znaju da će dio juzera preći na onog drugog operatera no na kraju se svede na neutralnu-nulu ili statističku grešku i ostaje veći profit.

-raskid ugovora? .. pa gle, ako posotji ugovorna tad obje strane moraju ispuniti ugovoreno, korisnik plaćati, operater isporučiti.. kršenje=penali-kazna pri čemu važna razlika, korisnik ima pravo raskida (s ili bez penala) operater nema.. tj mora imati opravdani-viši razlog.. a rat-energenti i ostalo je već x-puta iskorišteno, lažno.. no i prihvatljivo, tj možemo tumačiti na oba načina istovremeno (za-protiv) ovisno koju stranu izaberemo, kao što odvjetnik može zastupati stranke.. no pravo-zakon ili 'pravda' s tim nemaju puno veze ili činjenice. .. mogu se čak složiti da nema ništa neobičnog, čudnog pa ni protuzakonitog .. no ako se dokaže da su konkurenti surađivali-dogovarali-planirali.. to je tad kazneno djelo neovisno o cjeni ili postojanju ugovora-ugovorne na rok i odnosa prema pojedinom korisniku.

 

-kako to možeš 'kategorički' tvrditi da nema veze s kartelizacijom? onak, ti si generalni diša pa znaš? .. znaš zato jer voziš kombić te firme .. to ne rade poslovođe, to radi vrh a ti o tome tad ne znaš ništa.

 

-odnosno, znaš li da je opet (mada je kažnjivo) prošli mjesec išla akcija agenata o preotimanju ugovornih korisnika, nudili mi plaćanje penala za raskid postojećeg, odličnu tarifu + dva mobača koja sad ne trebam.. da trebam uzeo bi i prešao. Znaš li da imaju fond po korisniku do 2000kn za takve penale-mamce? .. a znaš da je to kažnjivo, no da usprkos tome to i dalje rade.. a pokušaj sad spojiti tu info s ovom temom, ili zašto su prošli mjesec to radili? .. novi ugovor, nova pravila, pogotovo za juzera koji je recimo u drugoj polovici isteka ugovorne na 2god pa mu penalizacija nije problem ili mu je lakše sačekati par mjeseci do isteka, zato su imali prošli mjesec tu akciju, odnosno ništa se u krupnom bizu ne događa slučajno, tj samo naivni u to vjeruju, sve je biz.

 

-da, u pravu si, ne rade ništa protuzakonitog.. dok zakon i presuda ne kažu drugačije, kao u svakom drugom djelu, tj to što ja kažem je nevažno, zaboravi, rade ok u skladu sa svim zakonima, pisanim i nepisanim.. no, ponekad i takvi plate kaznu, istina kod nas ne često mada ima i više razloga nego na zapadu, ako ništa drugo zbog kumova-veza-svega u 'malom selu' od države slučaja..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: A1 - indeksna klauzula
ihush kaže...

-ne, tj možemo se 'svađati' oko razloga, opravdanih razloga..

...

-raskid ugovora? ..

...

-kako to možeš 'kategorički' tvrditi da nema veze s kartelizacijom? onak, ti si generalni diša pa znaš? .. znaš zato jer voziš kombić te firme .. to ne rade poslovođe, to radi vrh a ti o tome tad ne znaš ništa..

 ...

-da, u pravu si, ne rade ništa protuzakonitog..

Razlozi su jasni i opravdani.

Raskid ugovora je normalna mogućnost, ako nađeš nekoga kod koga ti je jeftinije i općenito prihvatljivije.

Nisam generalni, ali znam jako puno.

Ništa ne rade protuzakonito, ako je u pitanju ZZTN.

6 godina
offline
A1 - indeksna klauzula

Super je kako su u 9. mjesecu dignuli cijene paketa na bonove (za tarifu sharealica npr. sa 69 na 79kn), a sad ce jos dizat cijene za inflaciju, a sta je onda bilo ovo 15%tno dizanje cijene?

 
6 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: A1 - indeksna klauzula
icek_picek kaže...

Super je kako su u 9. mjesecu dignuli cijene paketa na bonove (za tarifu sharealica npr. sa 69 na 79kn), a sad ce jos dizat cijene za inflaciju, a sta je onda bilo ovo 15%tno dizanje cijene?

Ne, 79 kuna ti je promotivna cijena, još samo ovaj mjesec, a onda raste, to je najavljeno.

A nakon toga onda bude i usklađivanje s inflacijom napravljeno pa bude opet raslo.

Početkom prošle godine (2022.) sam ju plaćao 59, sad bude već prek 100 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.1.2023 17:33 (fer-de-lance).
13 godina
offline
Re: A1 - indeksna klauzula
Old Iggy kaže...
quickr kaže...
Minneyar kaže...

I kaj ces postic otkazivanjem kad su svi napravili istu stvar, cak su i u isto vrijeme mail poslali (upravo dobio od T-coma)... mafija

 Ima naziv za to i kažnjivo je djelo, u normalnoj državi.

 Kažnjivo djelo zbog čega?

 Udruzivanje radi formiranja cijena - kartel. 

16 godina
offline
Re: A1 - indeksna klauzula
quickr kaže...
Old Iggy kaže...
quickr kaže...
Minneyar kaže...

I kaj ces postic otkazivanjem kad su svi napravili istu stvar, cak su i u isto vrijeme mail poslali (upravo dobio od T-coma)... mafija

 Ima naziv za to i kažnjivo je djelo, u normalnoj državi.

 Kažnjivo djelo zbog čega?

 Udruzivanje radi formiranja cijena - kartel. 

Fali "protutržišno djelovanje protiv drugih konkurenata".

15 godina
offline
Re: A1 - indeksna klauzula

-ne.. nije protiv konkurencije, nego protiv korisnika, dogovaranje cjena, svaki zajednički nastup-plan konkurenata, uz problem dokazivanja ili iznosa recimo kazne.. pa zamislimo da to sad država kazni, recimo s milijun kuna-eura kazne (jednog dana kad se država sjeti da sad mora sve iznose-kazne pretvoriti po fiksnom tečaju ..) što će operateri rado platiti (uz negodovanje) :) dok će istovremeno pokriti s recimo milijun korisnika usluga za kunu-euro višim računom, od čeg počinje priča.. tj može se ići na onu kaznu od 10% globalnog profita no to mogu jaki-veliki, ne mi mali-beznačajni.. pri čemu je zakon sporedan, kao i tržišna pravila koja su temelj zapadnog kapitalizma no svejedno se krše, jer to je biz... mora se biti jači da bi nekog kaznili ili prisiliti na poštivanje pravila igre.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
A1 - indeksna klauzula

Jebiga nek dignu, bili su puno puno bolji kao Bnet, prigovora nisam u 15 godina imao nikad a sad malo malo puca internet. S druge strane, optika mi nije dostupna u zgradi a tko mi još može ovo isporučiti? I ovo je još preko wirelessa. Zvao u ponedjeljak, tehničar došao danas, pojačao signal, zamjenio sve konektore i splitere. U moru loših operatera, A1 je najmanje loš pa i ak dignu cijene, nemam namjeru raskidat ugovor. 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
 
3 0 hvala 1
6 godina
offline
A1 - indeksna klauzula

Klasično udruživanje protiv korisnika uz amen države i oni će profitirat većim pdv-om.

Kartel kao što je kolega malo iznad napisao.

 

Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
A1 - indeksna klauzula

sljedeća dva tjedna su ključna

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
7 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: A1 - indeksna klauzula
Imaš pravo raskida ugovora zbog tog dodatka, ali kasnije kad dignu cijene zbog inflacije, onda nemaš pravo jer je ta mogućnost već dio ugovora?
15 godina
offline
Re: A1 - indeksna klauzula
silvio3105 kaže...
Imaš pravo raskida ugovora zbog tog dodatka, ali kasnije kad dignu cijene zbog inflacije, onda nemaš pravo jer je ta mogućnost već dio ugovora?

 e to ni meni nije jasno - sad mogu raskinuti ugovor bez naknade, a nisu iz A1 napisali koja mi je nova cijena???

 

I kad sad raskinuti - sad ili kad mi pošalju koliko će biti nova cijena?

 

Čitam na indexu da je HT napisao da neće biti više od 10%, a A1 nije napisao ništa i sad ako se prebacim na ht mogu popu*iti ako će njihovo povećanje biti manje nego ovo od A1???

 

 Da li je nekome jasno koje će biti onda u A1 nove cijene tarifa?

Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
16 godina
offline
Re: A1 - indeksna klauzula
silvio3105 kaže...
Imaš pravo raskida ugovora zbog tog dodatka, ali kasnije kad dignu cijene zbog inflacije, onda nemaš pravo jer je ta mogućnost već dio ugovora?

Yup.

Kako se mijenjaju uvjeti ugovora, možeš ga sad prekinuti. Ako ga ne prekineš, onda prihvaćaš moguće promjene u budućnosti, vrlo jednostavno.

13 godina
offline
A1 - indeksna klauzula

Iskreno ne vidim poantu raskidanja kad svi dižu cijene (to je onaj ilegalni i/ili nemoralni dio priče). Nije da imam negdje drugdje prijeć za manji iznos.

Još mi je sve što imam (mobiteli, televizija, internet) u A1 mozaiku. Sve živo bi trebao prebacivati.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: A1 - indeksna klauzula
Old Iggy kaže...
Imaš mogućnost raskida ugovora (ne znam ima li ih još uopće), sve pet.

Što je pet? Nek plaćaju penale za prijevremeni raskid ugovora. Otkud njima pravo mijenjanja uvjeta ugovora nakon što je isti potpisan i već sklopljen?

Koje su to gluposti, da sve pet...

Gledam te!
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: A1 - indeksna klauzula
Al ugovor možeš prekinut bez penala ako se nešto mijenja u njemu. Kasnija promjena cijene je izmjena ugovora pa bi mogao prekinuti bez penala.
16 godina
offline
Re: A1 - indeksna klauzula
quickr kaže...

Iskreno ne vidim poantu raskidanja kad svi dižu cijene (to je onaj ilegalni i/ili nemoralni dio priče). Nije da imam negdje drugdje prijeć za manji iznos.

Još mi je sve što imam (mobiteli, televizija, internet) u A1 mozaiku. Sve živo bi trebao prebacivati.

Naravno da svi dižu cijene jer je inflacija viša od normalne.

Ono što trenutno rade je uvođenje mogućnosti limitiranog dizanja cijene bez prevelike gnjavaže oko prekida ugovora i slično. Niti ima nešto nelegalno ni nemoralno, stvari su poznate unaprijed, pitanje je samo kako ćeš odlučiti.

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: A1 - indeksna klauzula
Iskon ne dodaju to inflacijsko sranje.
Jutros ih upitao.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice