Windows 10 instalacija neda brisati/format diska

poruka: 9
|
čitano: 2.767
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
4 godine
neaktivan
offline
Windows 10 instalacija neda brisati/format diska

Novi problem kod instalacije.
Vidi se na slici.
Uopće ne daje mogučnost brisanja ili formatiranja nedodjeljenog diska 0.
Niti daje mogućnost instalacije na taj disk.

Probao sam i preko cmd-a unutar instalacije napraviti clean, i nakon toga se ništa ne dešava.

Ukoliko idem na ''novo'' isto se ništa ne dešava.

Na laptopu je prije bio windows koji je u jednom trenutku izbacio plavi screen sa greškom (0xc0000185) pa sam odlučio instalirati novi win.

Čudno je što piše free space 931gb ako nisam formatirao disk a na mašini je bio windows i svašta nešto.

Ima li ovdje spasa ili je potreban novi disk?

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.10.2021 12:47 (apowe).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Windows 10 instalacija neda brisati/format di

stisni "novo" i kreiraj particiju. Nakon toga ćeš normalno moći istalirati

Dođi sebi dok još imaš kome
4 godine
neaktivan
offline
Re: Windows 10 instalacija neda brisati/format di
Sirotinja kaže...

stisni "novo" i kreiraj particiju. Nakon toga ćeš normalno moći istalirati

 Da, zaboravio sam napisati, nakon toga ''novo'' ne napravi uopće particiju i ne dešava se ništa.

12 godina
offline
Windows 10 instalacija neda brisati/format diska

Piše ti u upozorenju disk bi se uskoro mogao pokvariti. Vjerojatno je to razlog, valjda neki check napravi i zbog toga neda instalirati. Iskreno nisam nikad vidio ovu poruku čak i kad sam instalirao na diskove za koje sam znao da imaju greške i bad sectore i klikali su. Probaj neki linux ili stariji windows instalirati. Ja bi prvo preporučio neki linux, pa nakon toga od nule winse. A možda je disk fakat toliko oštećen da nemreš na njega niš stavit pa je za baciti i ništa drugo.

http://d-u-d.deviantart.com http://500px.com/Dado_D https://dariodrvodelic.wordpress.com/ https://www.flickr.com/photos/95774435@N02/?hide_photostream_welcome=1
 
0 0 hvala 1
4 godine
neaktivan
offline
Re: Windows 10 instalacija neda brisati/format di
Dud kaže...

Piše ti u upozorenju disk bi se uskoro mogao pokvariti. Vjerojatno je to razlog, valjda neki check napravi i zbog toga neda instalirati. Iskreno nisam nikad vidio ovu poruku čak i kad sam instalirao na diskove za koje sam znao da imaju greške i bad sectore i klikali su. Probaj neki linux ili stariji windows instalirati. Ja bi prvo preporučio neki linux, pa nakon toga od nule winse. A možda je disk fakat toliko oštećen da nemreš na njega niš stavit pa je za baciti i ništa drugo.

Hvala.

Mislim da cu ga bacit i stavit ssd.
Gdje mogu vidjet koji ssd ce bit kompatibilan?
Sta treba pripaziti kod kompatibilnosti, dali ima veze bios mod npr.?

7 godina
offline
Re: Windows 10 instalacija neda brisati/format di

Bilo koji sata ssd će ti biti kompatibilan, nemreš pogriješiti

(osim ako je 20 godina stari komp pa nema sata konektor ).

A M.2  ssd samo ako ploča podržava.

U prijevodu, uzmi najjeftiniji sata ssd kapaciteta koji ti treba, i bit ćeš zadovoljan jer je svaki bolji od mehaničkog harda.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.10.2021 13:26 (fer-de-lance).
15 godina
offline
Windows 10 instalacija neda brisati/format diska

Svaki ispravan je bolji.. ako je stvar u disku dok juzer koji otvara teme može imati razne uzroke., Npr driver i winver instalacije.. uz ostale opcije biosa kao sec boot..

Postoji dobra šansa da nije problem HDD...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
2 0 hvala 1
4 godine
neaktivan
offline
Re: Windows 10 instalacija neda brisati/format di
ihush kaže...

Svaki ispravan je bolji.. ako je stvar u disku dok juzer koji otvara teme može imati razne uzroke., Npr driver i winver instalacije.. uz ostale opcije biosa kao sec boot..

Postoji dobra šansa da nije problem HDD...

 hmm.. u tom slucaju dajem slike biosa ako mozemo sta odatle saznat, ako nije disk problem da probamo odgonetnuti sta li je?
-Bootabilni USB je napravljen preko Windows media creation tool-a.

15 godina
offline
Re: Windows 10 instalacija neda brisati/format di

-prvi (nulti) disk nije vidljiv biosu (ssd?..) nema ga, kontakt ili kvar diska.. rastavi-sastavi, mora biti vidljiv biosu. Kakav disk? ssd-hdd, m2-nvme?

-ukloni stari hdd .. tj installer voli brljati po postojećem bootu, kasnije dodaš ..

-nije važno kojim alatom/osom radiš boot medij, svi na kraju rade isto-kompatibilno.. ali je važno kad bootaš izabrati pravi mod + ostale postavke.

-to je serija koja 'nema' izbor, dolazi predisntalirano s win.. ako si zbrljavio bios-key (služi za install) tad moraš prvo to popraviti.. kreni od reseta, default postavki itd..

-u drugoj temi je vidljivo win-2015ta.. ta verzija ne može imati driver za noviji chipset koji nije postojao.. koristi novi win, skini aktualni build 21h1 ili možda već ima h2.. i napraviš stikić, koji će imati driver za hdd-kontroler, jer bez drivera ništa ne radi. Drugi način je pribaviti odgovarajući driver i daš ga installeru kad zatraži.. generički-pogrešan driver se ponaša slično kao enkripcija-secboot ili pogrešan mod (mbr-gpt..).

-pošto u biosu imaš samo uefi, trebaš napraviti installer medij u gpt modu ili univerznalni (oba) i tad f-tipkama (f12..) biraš boot-medij-mod tj ovisi o biosu, vidiš disk-boot u dva moda, uefi-legacy..

-bios je podešen na uefi-gpt, ne nudi drugo, medij moraš bootati u uefi modu, tek tad su kompatibilni.. + pošto je disk već inicijaliziran i može biti u pogrešnom modu, prvo ga obrišeš diskpartom (shift+f10 u installu, clean..) i nastaviš, tad će ga install inicijalizirati u pravom modu .. i tek tad kad su sve tri stvari jednake + kad ima driver može dalje + .. ako nije nešto dodatno kao enkripcija ili kvar diska.

 

-test-eliminacija kvara? .. bootaš bilo koji live .. linux, win-minipe kao hirens i vidiš, može i installer, ali tad tipkaš, kao i diskpart može dir itd.. i vidiš radi li disk ili ne radi, lakše je liveos-klikati nego tipkati.

-pošto disk nije vidljiv u biosu, hdd-0.. možda imaš m2, tad može biti sata ili nvme .. možda je nekompatibilan, tj ovisi što laptop-mbo podržava pa možda i noviji bios-update itd. jer čini mi se da si sad dodao neki disk, ssd.. možda ispravan, možda ne, možda nekompatibilan itd.. a tek kad je sve ispravno + podešeno može raditi pri čemu je dovoljno da je jedna stvar pogrešna a može biti i više istovremeno pogrešnih stvari-postavki.. kao i driver jer ništa ne radi bez drivera i nema nikakvog smisla instalirati stariju verziju tj win10 te natjera na novo-upgrade pa je opet isto tj treba startati s novijom pa je čišće itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice