SSD cijena i kapacitet

poruka: 64
|
čitano: 13.219
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
SSD cijena i kapacitet

kad bi cijene ssd-a mogli početi padati.. I što se tiče kapaciteta ne ističe se ssd baš po tome. Maximala za uzet je 160-tak gb otprilike, pa oče li se raditi s većim kapacitetom

http://gtabalkan.com
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: SSD cijena i kapacitet
već se rade 256gb+,ali cijena je vrlo visoka. Zasad su oni od 64gb dosta (većinom su na njima os i profi projekti)
14 godina
neaktivan
offline
RE: SSD cijena i kapacitet

cijena SSD-a je usko vezana sa cijenom flash chipova, veci kapaciteti takoder ovise o razvoju i napretku tehnologije flash chipova

14 godina
offline
RE: SSD cijena i kapacitet

kud žurba to će za par godina biti bagatela,jer će uzimijeti nešto novo pa će od naprednih izvlačiti novac,kaže se strpljen spašen,moj je moto uvijek treba malo kaskati za novim tehnolgijama ,jako puno novaca se uštedi

dovoljan mi je jedan uređaj sa os u sebi
15 godina
neaktivan
offline
SSD cijena i kapacitet

Kako vam se čini ovaj Intelov X25-V serija SSD?

Tip bi ga stavio samo kao sistemskog.

World championships: 7, GP started: 254, GP wins: 91, Podium finishes: 154, Pole positions: 68, Fastest laps: 76, Points: 1,379
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: SSD cijena i kapacitet
F1-IVO kaže...

Kako vam se čini ovaj Intelov X25-V serija SSD?

Tip bi ga stavio samo kao sistemskog.

mislim da ispod 64 gb netreba ići jer bi bilo dobro i neke programčiće/igru stavit usput na njega...

15 godina
neaktivan
offline
RE: SSD cijena i kapacitet
value serija? Ja bi radije raid 0 bržih diskova (210/205-read/write i odaziv 12 ms) za 820 kn dobiješ 935gb pa sve na njih
Možda i short strokaš ga
15 godina
neaktivan
offline
RE: SSD cijena i kapacitet
smrad06 kaže...

mislim da ispod 64 gb netreba ići jer bi bilo dobro i neke programčiće/igru stavit usput na njega...

Ovaj mu se dopada zbog cifre.

pod009 kaže...
value serija? Ja bi radije raid 0 bržih diskova (210/205-read/write i odaziv 12 ms) za 820 kn dobiješ 935gb pa sve na njih
Možda i short strokaš ga

I ja sam mu savjetovao 2 diska u raidu ali čim je vidio da ima ssd ispod 1k kuna odmah je zapeo za njega:)

World championships: 7, GP started: 254, GP wins: 91, Podium finishes: 154, Pole positions: 68, Fastest laps: 76, Points: 1,379
14 godina
neaktivan
offline
RE: SSD cijena i kapacitet
F1-IVO kaže...

Ovaj mu se dopada zbog cifre.

rađe nek doda 200 kn pa nek ume kingstona od 64 gb... neće sigurno svijet propast za 200 kn a bit će puno zadovoljniji...

14 godina
neaktivan
offline
RE: SSD cijena i kapacitet
smrad06 kaže...
F1-IVO kaže...

Ovaj mu se dopada zbog cifre.

rađe nek doda 200 kn pa nek ume kingstona od 64 gb... neće sigurno svijet propast za 200 kn a bit će puno zadovoljniji...

točno ali će on vidit razliku

Society leans ever heavily on computers, if you have the power to take out computers you can take out society.
15 godina
neaktivan
offline
RE: SSD cijena i kapacitet
smrad06 kaže...

rađe nek doda 200 kn pa nek ume kingstona od 64 gb... neće sigurno svijet propast za 200 kn a bit će puno zadovoljniji...

Predložit ću mu pa bumo vidli:)

Uglavnom javim app (ako prođe prijedlog).Cool

World championships: 7, GP started: 254, GP wins: 91, Podium finishes: 154, Pole positions: 68, Fastest laps: 76, Points: 1,379
15 godina
offline
RE: SSD cijena i kapacitet
F1-IVO kaže...
smrad06 kaže...

rađe nek doda 200 kn pa nek ume kingstona od 64 gb... neće sigurno svijet propast za 200 kn a bit će puno zadovoljniji...

Predložit ću mu pa bumo vidli:)

Uglavnom javim app (ako prođe prijedlog).Cool

Jao ne...

Intel -> 170/35

Kingstone -> 100/80

 

Intel, Corsair, eventualno OCZ.

Istina, bilo je tamo nekih Kingstonova koji su zapravo bili rebrandirani Inteli (čak su na sebi imali Intelove naljepnice). Ali...

 

Za usporedbu, Samsungov F3 ima bolje read brzine nakon formatiranja od Kingstonea.

A i pitanje je jel ovaj KS podržava TRIM... Što je, takoreći, must have za SSD.

Every hole is a goal!
15 godina
neaktivan
offline
RE: SSD cijena i kapacitet
ja gledam ovako:
64gb=5-6 igrica i malo podataka
930gb=60-ak igrica,podatci,os i još ostane slobodnog mjesta
Za mene tu nema "ekonomske računice" (ko što bi Grospićka rekla)
15 godina
offline
SSD cijena i kapacitet

Bili se hard i ssd mogli spojit da rade kao dva harda

http://gtabalkan.com
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
SSD cijena i kapacitet

Pa oni i rade kao 2 harda...

 

Ja sam nedavno dobio X25-M G2 80GB... brzina citanja je 260MB/s... Razlika u brzini se pogotovo vidi kod malih fajlova gdje mehanicki diskovi apsolutno zaostaju za SSD-ovima.

 

Photoshop CS5 upali doslovno za 2 sekunde. Windovsi se dizu/gase neusporedivo brze nego prije. Sve leti. Kopiranje 1GB podataka tako brzo prodje da ti se ucini ko da nisi ni kopirao, pa ides provjerit jel to stvarno kopirano.

 

Uglavnom, to je najbolja investicija u komp koju sam napravio u zadnjih par godina.

I'm going woo woo
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
SSD cijena i kapacitet

Kako to funkcionira kad se hard i ssd spoje. Recimo da li se dobije sveukupna memorija ili ipak imaš podjelu. Amo reć da Imaš jednu particiju na kojoj instaliraš photoshop. Da li on koristi ssd ili hard ili miješano

http://gtabalkan.com
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.4.2010 9:22 (joze).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
SSD cijena i kapacitet

Evo malo cu karikirati:


SSD stavis za sistemski disk, dakle C:

 

mehanicki disk stavis da je storage disk (dakle D:, E: etc.)

 

na SSD instaliras samo i jedino OS i aplikacije

 

na mehanicki trpas torrente i ostalo...

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
SSD cijena i kapacitet

ja ću čekat malo veću kapacitivnost ssda jer za aplikacije i os nije dosta koliko trenutno ssd nudi.. bar nije meni jer imam dosta aplikacija..

http://gtabalkan.com
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.4.2010 9:53 (joze).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
SSD cijena i kapacitet

Imam jedno pitanje, u iducu konfiguraciju koju cu raditi krajem godine planiram staviti dva ssd diska u radi 0 polje...

 

E sada (novac i nije neki problem, ali necu se rasipat sa njim!) da lisu tocni podaci koji se mogu vidjeti na ovoj stranici ?

 

Tocno me zanima read / write speed! Vidim da negdje pise da (primjer) 150/35 a negdje 220 / 190!? Da li su tocni ovi gdje pise da je write speed 190?

 

Planiram uzeti dva ssd u vrijednosti od oko 1500kn po komadu!

 

 

VERBA VOLANT, SCRIPTA MANENT.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
SSD cijena i kapacitet

Mislim da neces profitirati sa SSD-om u raidu...

 

dovoljan ti je jedan... I da... deklarirane brzine malo odstupaju od stvarnih... smao moras uzeti u obzir da je to sekvencijalni read... kod manjih datoteka ce stvar ici nesto sporije, ali definitivno ne sporo kao kod meh. diskova...

I'm going woo woo
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: SSD cijena i kapacitet

Slažem se. Radije uzmi jedan veći nego dva manja. Negdje sam pročitao da je dobitak na preformansama tek 20% ili tako nešto.

Uglavnom, uzmeš jedan, osjetit ćeš veliku razliku (po meni daleko bolja investicija nego,  recimo sa ATI 4xxx na 5xxx ili sa Qxxxx na i5/7), a realno je za očekivati da će im cijene samo padati. Tako da, za neko vrijeme uzmeš drugi i staviš u RAID ili što već.

Every hole is a goal!
15 godina
offline
SSD cijena i kapacitet

Da li ima razlike u brzini u windowsima ako imaš ssd i neki c2d (noviji) i i7 s hard diskom

http://gtabalkan.com
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: SSD cijena i kapacitet

SSD će biti dosta brži.

Every hole is a goal!
14 godina
neaktivan
offline
RE: SSD cijena i kapacitet
Bukva kaže...

Slažem se. Radije uzmi jedan veći nego dva manja. Negdje sam pročitao da je dobitak na preformansama tek 20% ili tako nešto.

Uglavnom, uzmeš jedan, osjetit ćeš veliku razliku (po meni daleko bolja investicija nego,  recimo sa ATI 4xxx na 5xxx ili sa Qxxxx na i5/7), a realno je za očekivati da će im cijene samo padati. Tako da, za neko vrijeme uzmeš drugi i staviš u RAID ili što već.

Mislim da je kod ssd diskova dobitak na brzni skoro 100%! Bar je tako prije bilo.

 

Hvala na odgovoru

VERBA VOLANT, SCRIPTA MANENT.
15 godina
offline
SSD cijena i kapacitet

Pazi... same operacije sa fajlovima (dakle citanje/pisanje) ce ti biti visestruko brze.

 

Dakle odnos performansi mijenjana meh. diska > SSD je daleko veci nego sto ces dobit prebacivanjem QXXXX > i5/i7

 

Naravno, ukoliko se radi o operacijama gdje se sirovo obradjuju podaci bez pisanja/citanja, odnosno gdje je potrebna velika procesorska moc onda neces puno profitirati od SSD-a, ali za svakodnevni rad (igranje, obrada slika, sve sto ima veze sa file IO) SSD znaci puno...

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: SSD cijena i kapacitet
Co7 kaže...
Bukva kaže...

Slažem se. Radije uzmi jedan veći nego dva manja. Negdje sam pročitao da je dobitak na preformansama tek 20% ili tako nešto.

Uglavnom, uzmeš jedan, osjetit ćeš veliku razliku (po meni daleko bolja investicija nego,  recimo sa ATI 4xxx na 5xxx ili sa Qxxxx na i5/7), a realno je za očekivati da će im cijene samo padati. Tako da, za neko vrijeme uzmeš drugi i staviš u RAID ili što već.

Mislim da je kod ssd diskova dobitak na brzni skoro 100%! Bar je tako prije bilo.

 

Uf, da, sad malo po netu zujim da vidim što je od toga točno... Izgleda da zapravo zavisi od SSDa do SSDa (kontroler, inicijalna brzina).

 

Every hole is a goal!
16 godina
offline
SSD cijena i kapacitet

Ja sam odlučio piknut si SSD za sistemca (dakle Win7, Office, ključne aplikacije gore) negdje za godinu dana - proljeće 2011.

Do tada bi kapacitet mogao malo porasti kao i brzina, a cijene (po GB) bi se čak mogle i dodatno spustiti (a nije da mi se trenutačno toliko žuri).

Lijep pozdrav ;)
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: SSD cijena i kapacitet
F1-IVO kaže...
smrad06 kaže...

rađe nek doda 200 kn pa nek ume kingstona od 64 gb... neće sigurno svijet propast za 200 kn a bit će puno zadovoljniji...

Predložit ću mu pa bumo vidli:)

Uglavnom javim app (ako prođe prijedlog).Cool

Ali pazi se ovog Kingstona...

Taj Intel 40 GB je doslovce pola onog kvalitetnog Intela od 80 GB. To znači da dok veći model zapisuje preko deset kanala, manji zapisuje preko pet, što mu daje upola manju propusnost. Intel od 160 GB također ima desetkanalni kontroler 8mislim), pa bi trebao imati i jednake performanse. Ali svi oni imaju identičan kontroler.

 

Kingston je druga priča... Imaš V i V+ verzije od 64 ili 128 GB, plus ovaj rebrandirani Intel od 40/80/160 GB. Prva verzija (V) ti ima kontroler temeljen na JMicronovom (dorađen od strane Toshibe i Kingstona, ali i dalje smeće), druga verzija (V+) mislim da ima Indilinixov kontroler i puno je bolji, dok je ova treća varijanta najbolja (i sukladno tome - najskuplja).

 

U izboru između prvog i trećeg (jer V+ npr. niti nema u Linksu) uz te cijene, ja bi i dalje radije išao na Intel varijantu. No i to je samo 'zlu ne trebalo', jer bi svakako savjetovao nešto veću investiciju i dao 1900 kn za 80 GB SSD, jer iskreno - mislim da vrijedi te pare. Ionako sve podatke staviš na HDD i imaš ~60 GB za sistem i programe, što bi ti u principu trebalo biti dovoljno. Ako ti treba išta više od toga, vjerojatno si možeš priuštiti, a ako si ne možeš priuštiti, vjerojatno ti niti ne treba :)

 

I na kraju, ovaj najjadniji Kingston, SSDNow V serije... Imam ga i ne mogu se požaliti - sve dobro što je tnakir napisao u svom postu vrijedi i ovdje (uz niže vrijednosti, dakako). Hibernaciju sam ugasio jer nema smisla, sistem sam konfigurirao tako da se dokumenti drže na drugom a multimedija na trećem disku (silom prilika, ali nije da se žalim) i za kućnu upotrebu nemam nikakvih problema. Još uvijek čekam trenutak kada bi se sve slabosti JMicronovog kontrolera trebale pokazati (da se popune svi blokovi podataka na SSD-u), ali iskreno - mislim da sam taj trenutak odavno premašio, uz sva testiranja i preinstaliravanja koja sam radio sa diskom od kada sam ga kupio do kada sam na njega instalirao OS. Intela svejedno nisam kupio kada sam kupovao ovoga samo zato jer ga tada nije bilo, a ovaj sam dobio dosta povoljno (700 kn). Ipak, Intela bi preporučio uvijek i svuda, jednostavno zato jer je sigurnija varijanta.

 

No, ako je svaka kuna bitna i ako sistem nije pretjerano zahtjevan i ovo ti može biti OK (kao meni npr. - meni je super), ali onda je pitanje koliko ti uopće treba SSD. Samo za informaciju - ne igram igre, ne programiram, ne koristim zapravo računalo za neke poslove kod kojeg bi trebao uzeti u obzir mogući pad performansi kod nasumičnog zapisivanja, tako da sam znao točno u što ulazim. Kao i uvijek, sve ovisi o tvojim (znam, ne tvojim, nego frendovim :) potrebama. Neka čovjek odvagne pa odluči. U tom smislu, ako misli da mu kapacitet može biti problem i ne očekuje probleme karakteristične za JMicronove kontrolere ima i opciju Kingstonovog SSDnow V od 128 GB - ovo je bitno jer je za SSD uputno da barem 20% kapaciteta ostane slobodno, inače se performanse bitno degradiraju. Cijena ovog većeg u Linksu je nekih ~1400 kn koliko vidim. E sad, koliko je od toga do 80 GB Kingstona (~1900 kn), opet ovisi o tvom prijatelju... :)

Gledam te!
14 godina
neaktivan
offline
SSD cijena i kapacitet

Najbolje bi bilo uzeti GMonster-PROMISE PCI-Express SSD 1TB, no samo je cijena mana 4500$  Plač za 1TB, 512 GB 2000$, te 128 GB 1600$, no osobno misljenje o ssd je sve najbolje no mozda za god. dvije max. dok omjer cijena/kapacitet ne bude isplatljivija obicnom puku. Inace procitao sam da je netko postao kao sto ce mu ssd, eh.. nema nista ljepse od instant responda programa kratkih kopiranja i da najvaznije nema vjecnih 40min instalacija gta 4, da sad kupujem isao bi na model Intel X25-M SSDNow M Series G2 80GB, trenutna cijema u adm-u 1750 HRK.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: SSD cijena i kapacitet
Bukva kaže...
Co7 kaže...
Bukva kaže...
Mislim da je kod ssd diskova dobitak na brzni skoro 100%! Bar je tako prije bilo.

 

Uf, da, sad malo po netu zujim da vidim što je od toga točno... Izgleda da zapravo zavisi od SSDa do SSDa (kontroler, inicijalna brzina).

 

 

Ali vecinom su performanse od 95% do 100% bolje u raid polju 0, kod ssd diskova.

VERBA VOLANT, SCRIPTA MANENT.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice