Računalo škripi

poruka: 15
|
čitano: 3.597
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Računalo škripi

Nisam siguran, ali čini se da zvuk dolazi sa napajanja. Šta bi moglo biti?

Mogu snimiti zvuk ako treba.

 

Ja mislim da može biti neki od ventilatora ili hardovi.

Iznio sam ga van i nabrzaka pročistio. Ali kasnije se opet javilo.

Sutra ga planiram malo bolje rastaviti da vidim da li je gdje šta zapelo.

 

Ima tko nekih ideja?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Računalo škripi

Evo snimio sam škripanje: 

Sutra ću snimit ponovo pošto se na ovoj snimci ne može ništa vidjeti zbog mraka.

 

Mislim da se zvuk javlja kasnije postepeno. Ne odma kad upalim računalo.

14 godina
online
Računalo škripi

Možda coil whine na napajanju? Koje su komponente PC-a?

Ne obaziri se na TD. To su trollovi.
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Računalo škripi

Šta je to coil whine? Googlam sad o tome. Na jednom youtube videu ne zvuči tako glasno ko ovo moje. I ton je malo drugačiji. Moje više zvuči ko škripanje (sa videa gore). I nije konstantno. Malo škripi. Pa onda ne. Rijetko škripi tj. Budem maknuo napajanje da vidim ali se šta zaštekalo u ventulatoru ispod.

 

I šta se može desiti?

 

Corsair VX 550W (mislim da ima sad već 3 godine ili čak možda i 5).

R9 280 (možda godinu dana)

i5 2500k + ona ogromna noctua

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.8.2015 10:42 (tigerija).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Računalo škripi

Evo novi video. Nešto između cviljenja i škripljenja. Više cviljenje.

Prvo sam inače mislio da je HDD, ali uvjeren sam da je PSU. Blizu je i grafa. Ali sumnjam da bi ona mogla?

Makar po smjeru zvuka kad stavim glavu blizu, 99% sam uvjeren da je PSU. I to od ispod/iza.

 

Al ono, ovo je poprilično glasno ja mislim. I čini se da škripi sve češće i češće. Neko vrijeme ne škripi, i onda opet škripi i tako. Nije konstantno.

 

Da li smijem izvaditi napajanje, staviti pokraj, i onda zaustaviti fan of napajanja na trenutak da vidim da li FAN o nešto škripi?

 

Video: 

 

Hardware Monitor: https://gyazo.com/55e73b38e2e9e1dc401e81e8213d1ccb

 

Eto, pa neki savjeti, šta da radim.

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.8.2015 16:26 (tigerija).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Računalo škripi

Nikad nemoj prisilno zaustavljati ventilatore kad se vrte!

Izvadi napajanje, otvori ga i vidi jel sve u redu s ventom i sl.

Meni je neki komadić folije prozirne bio na ventu i culo se ko da vibrira, treperi tako da mozda je slicna stvar i kod tebe.

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Računalo škripi

Meni se isto prije 2 dana pocelo to dogadati, dok sam u idle-u nista, al kad nesto pokrenem isto tako skripi neko vrijeme pa prestane i onda opet pocne... Moje je staro vec 6 god pa sam mislio da vec polako rikava. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.8.2015 16:54 (Crofarmer).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Računalo škripi

Nisam zaustavio ventilatore. Ali mislio sam da na jednu sekundu nebi bilo ništa.

 

Pa zato i ja pitam, ako možda krepava.

 

Nisam ga cijelog otvorio. Počistio ga malo bolje. Nedugo sam ga malo počistio i primjetio sam malo paučine unutra. Po prvi puta. Inače mi kučište ne stoji dolje, i čiestim ga "redovito". Mislio sam da je možda pauk ušao u ventilator pa možda zbog toga zuji.

Ne znam, ali možda danas skroz razmontiram.

 

Kako znadeš dok krepava napajanje? Jer dok je u procesu krepavanja može ti i komponente zeznuti jel?

 

Crofarmer. Tebi konstaktno škripi? Snimi video? Tj da li je zvuk sličan ko i moj?

12 godina
protjeran
offline
Re: Računalo škripi
Ja koliko cujem ponavlja se konstantno isti zvuk dakle isti intervali! upucuje na ventilator ili nesto do ili oko njega! Svakako provjeri prvo vent to je najlakse..lp
Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
12 godina
neaktivan
offline
Re: Računalo škripi
tigerija kaže...

Nisam zaustavio ventilatore. Ali mislio sam da na jednu sekundu nebi bilo ništa.

 

Pa zato i ja pitam, ako možda krepava.

 

Nisam ga cijelog otvorio. Počistio ga malo bolje. Nedugo sam ga malo počistio i primjetio sam malo paučine unutra. Po prvi puta. Inače mi kučište ne stoji dolje, i čiestim ga "redovito". Mislio sam da je možda pauk ušao u ventilator pa možda zbog toga zuji.

Ne znam, ali možda danas skroz razmontiram.

 

Kako znadeš dok krepava napajanje? Jer dok je u procesu krepavanja može ti i komponente zeznuti jel?

 

Crofarmer. Tebi konstaktno škripi? Snimi video? Tj da li je zvuk sličan ko i moj?

 Ma nisam siguran dal rikava, to je samo bila neka pretpostavka. Zvuk je slican tvome pa ako saznas sta je, javi. Ja ga necu otvarat jer nemam bas vremena  ni volje, a i buduci da nosim slusalice ne smeta mi previse.

13 godina
offline
Re: Računalo škripi
Da li smijem izvaditi napajanje van, isključiti sve kable prema računalu. I uključit ga samostalno. Samo onda ne mogu upalit?
13 godina
offline
Re: Računalo škripi

6 godina moj ima. Otvorio napajanje, očistio sve. Ali isto.

Više nisam siguran da li je napajenje. Provjerit ću grafu sljedeće... Pošto su napajanje i grafa blizu.

 

Napajanje bolje zamijeniti prije nego krepa? Ako krepa može uništiti ostale komponente???

 

Šta ne smijem zaustaviti fan jedan po jedan na sekundi da vidim da li će prekinuti škripanje? Sumnjam da bi ta 1 sekunda šta značila. Ili?

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.8.2015 13:28 (tigerija).
8 godina
odjavljen
offline
Re: Računalo škripi
tigerija kaže...
Šta ne smijem zaustaviti fan jedan po jedan na sekundi da vidim da li će prekinuti škripanje? Sumnjam da bi ta 1 sekunda šta značila. Ili?

 Naravno da smiješ. Samo pazi prste. :D

bolje.hr - Bolje je hrvatski!
12 godina
neaktivan
offline
Re: Računalo škripi
tigerija kaže...

6 godina moj ima. Otvorio napajanje, očistio sve. Ali isto.

Više nisam siguran da li je napajenje. Provjerit ću grafu sljedeće... Pošto su napajanje i grafa blizu.

 

Napajanje bolje zamijeniti prije nego krepa? Ako krepa može uništiti ostale komponente???

 

Šta ne smijem zaustaviti fan jedan po jedan na sekundi da vidim da li će prekinuti škripanje? Sumnjam da bi ta 1 sekunda šta značila. Ili?

 Ma nemre nis unistit.

8 godina
odjavljen
offline
Re: Računalo škripi
Kako ne bi mogao? Jagodice znaju baš boljeti nakon takvih pothvata. :)
bolje.hr - Bolje je hrvatski!
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice