Problem s grafickom ili nesto vise?...

poruka: 5
|
čitano: 2.003
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Problem s grafickom ili nesto vise?...

Odnedavno mi se redovno (u 90% slucajeva) na ekranu pojavi neobican uzorak (okomite

crte u vise redova, kao niz bar kodova koji ponekad blinkaju; u drugom slucaju pojavile su

se flourecentne zelene tockice difuzno po ekranu) koji otezava, da ne kazem onemogucava

normalan rad na racunalu. Zastrasujuce je sto se 'poremecaj' javlja ponekad vec pri dizanju

sustava (ocitavanje memorije, IDE-a...) te se nastavi do u Windowse.

 

Slika matrice je u prilogu posta!

 

Dogadjalo se i da je sve ok pri startu, a onda se u jednom trenutku, kod pokretanja nekakvog

filma ili slicno, pojavi zlokobna matrica.

U par navrata, sve je, pak, bilo u redu, bez ikakve matrice na monitoru.

 

Konfig. je:

 

Powercolor AIW 9800 Pro 128MB

PSU Sharkoon 300W

AMD Athlon 3000+

MBO Albatron KX18DS II

RAM 1GB

LCD Samsung 2032BW

 

U cemu bi mogao biti problem?

 

 

Za one (mazohiste) koji zele znati vise, slijedi Zona sumraka ...

 

Problemi su zapravo poceli prije cca mjesec dana na nacin da mi se racunalo restartiralo,

odnosno zablokiralo pri igranju Medal of Honor: PA i Fable.

Zle matrice tada jos nije bilo...

Pretpostavio sam da bi problem mogao biti u grafickoj pa sam ju prebacio u Racunalo 2

iz kojega sam posudio ATI Radeon 9200.

Igre su se na mom Racunalu 1 sada pokretale normalno za navedenu graficku - bez restartiranja.

Takodjer nije bilo nikakvih artefakata.

Nakon 2tj pojavile su se okomite crte na Racunalu 2 (koji sada sadrzava moju 9800Pro).

Kako je na Racunalu 2 prastari CRT monitor pojavila se sumnja da je problem u istom, a sumnja

je dodatno potkrepljena cinjenicom da su se crte pojavile i pri prikljucenju monitora na Racunalo 1!

Nakon toga uzimam LCD sa Racunala 1 i prikljucujem ga na Racunalo 2 i ostajem bez teksta...

Pojavljuje se (ta-naa) vise-puta-spominjana matrica i baca me u ocaj jer se vise CRT monitor ne cini krivcem.

 

E sad dolazi zbilja spooky dio:

 

Vracam LCD na Racunalo 1 i ... MATRICA. (Ta je kombinacija radila ok do prije 15-ak min!!!)

AAAAAArgh! Moja logika se ovdje potpuno slomi... Nema nacina da si ovo objasnim na bilo koji smisleni nacin.

Potom cini jedino sto mi je preostalo: vracam svoju 9800 Pro u svoje Racunalo 1 i Radeon 9200 u pripadajuce

Racunalo 2 i voila! - odjednom rade oba racunala - bez greske, bez matrica i, stovise, igre na mom Racunalu 1

se odjednom vrte bez greske na max. rezoluciji i s max. detaljima.

 

Nazalost, idila nije potrajala ni par dana kada se u toku rada na mom racunalu (1)  pojavila matrica, a opis iste

je na pocetku ovog posta (slika u prilogu).

 

Ocekujem bilo kakav savjet prije nego sto odem i ulupam pare u novu graficku starog AGP standarda!

Takodjer, ako mi netko moze ponuditi logicno objasnjenje navedenih dogadjaja - pomoglo bi mi u ponovnom

rekonstruiranju vlastitih logickih postulata... Osmijeh

 

Hvala i oprostite na gnjavazi!

 

Matrica Matrica
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.5.2008 9:19 (inkasator).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Problem s grafickom ili nesto vise?...

ista stvar se meni dogodila prije tri tjedna sa grafickom ati radeon 9800 pro. znaci da je to otprilike ista graficka.

stavio sam u racunalo drugu graficku i sve radi normalno.

ali meni to nije bio veliki problem jer sam tad racunao kupiti novo racunalo tako da sam odustao od trazenja kvara.

pretpostavljam ra je graficka krepala.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Problem s grafickom ili nesto vise?...

Frendu mi se događala ista stvar.

On je imao problem za hladnjakom grafičke kartice.

Pogledaj jer radi na grafičkoj kartici hladnjak (ako je naravno aktivni, a mislim da je jer ja imam 9800 all in wonder).

 

EDIT: Kada je promijenio hladnjak, opet je sve normalno radio.

Dolazilo je do pregijavanja čipa i stvaranja takve slike.

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.5.2008 21:32 (Sonny).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Problem s grafickom ili nesto vise?...

Vjerojatno ti se pregrijava.

Za prvu silu spusti takt preko Ati Tool-a (ako uopće vidiš kaj radiš), a onda kupi hladnjak.

Hrvatski top model by: Štefica Jambrišćak
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Problem s grafickom ili nesto vise?...

Memorija grafe je otišla,vrijeme je za novu.

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice