Mono framework - iskustva

poruka: 7
|
čitano: 3.398
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Mono framework - iskustva

Zanima me jel tko od vas imao iskustva sa Mono frameworkom...

 

Sinoc sam se nesto igrao sa kompom i instalirao njega i Mono Development IDE... Posto razvijam u .Netu (ASP), a s druge strane me privlaci linux odlucio sam par projekata odraditi u njemu (a da ne moram radit dual boot ili raditi preko virtualnog stroja jer mislim ostaviti linux kao jedini OS na tom stroju). 

 

Zanima me kolika je kompatibilnost sa M$ .Net frameworkom (citao sam na netu o brojkama od 90 - 95%, gdje mi se tih 10 - 5% cini kao veliki postotak). Takodjer me zanima alternativa Mono Dev IDE-u jer je ovaj neusporediv sa MS Visual Studiom (Express) po kvaliteti.

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Mono framework - iskustva

Nemam iskustva, ali iz nekih drugih primjera mislim da to jednostavno nije to.... Puno se reklamiraju, ali pa često takve stvari padaju na onome što ti je najzanimljivije i najvažnije.

 

Kad je prvi put novell u svoj openoffice izbacio svoj port za VisualBasic skripte i Macroe to je radilo u trivijalnim zadacima i ja sam se pretrgao da nešto napravim sa složenijim macroom , ali na kraju je bilo jednostavnije napisat macro ispočetka....

 

Ovo, koliko sam upoznat je isto novellov projekt (ili on najviše participira) pa tako mislim da je slična situacija. I ono što sam čitao nitko nije pretjerano hvalio mono projekt....

 

I btw. pogledaj po netu, ode na ovom forumu su počeli malo štekat u ozbiljnijim pitanjima, ali ako te zanimaju igre i igrice i Radeonke, dobit ćeš miljun odgovora....

Tehnika narodu!!!!
Poruka je uređivana zadnji put pet 26.3.2010 9:52 (daseparo).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Mono framework - iskustva

Da... slazem se... da pitam sto je bolje 5870 ili 5890 odmah bi dobio 1001 odgovor...

 

Ali na ovom forumu ima par ljudi cija misljena cijenim pa se nadam da ce se i oni ukljuciti :)

 

Ja sam nesto sitno kucao sinoc, nisam daleko stigao... do sada nisam imao nikakvih problema (osim snalazenja u novom IDE_u)

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Mono framework - iskustva

Dižem ovu staru temu "iz groba" radi malih updatea...

 

Jel ima tko nekog većeg iskustva u Mono Frameworku? Dosta je daleko dogurao, C# 4.5 je podržan, EF također... Manje-više, radi sve osim p/invoke po raznim sistemskim funkcijama (logično) i malo ga GridViewovi muče.

 

Na Apache serveru se može pokretati ASP.Net i to MVC3 pa se to čini kao zgodna stvar. Umjesto MSSQLa MySQL radi sasvim ok i bez nekih većih problema.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Mono framework - iskustva

Ne mogu reći da imam nekakvo ogromno iskustvo u korištenju Mono-a, jer ga ne koristim profesionalno, niti sam realizovao nekakav veliki projekat u njmu. Ali već dugo vremena ga koristim privatno, za nekakve svoje projekte i nemam nikakva loša iskustva.

Mono je po mom mišljenju jako dobra platforma za razvoj Cross-Platform aplikacija, podržava velik broj operativnih sistema, a u zadnje vrijeme tu je podrška i za Android i iOS (koja na žalost nije besplatna), treba uzeti u obzir i činjenicu da je ovo mlada platforma koja se intenzivno razvija (pogotovo podrška za Android i iOS) što može nositi nekakve neugodnosti ili smanjene mogućnosti prilikom razvoja. Ipak mogućnost da se vaša aplikacija sa malim izmjenama (pazljivim programiranjem, razdvajanjem logike i interfejsa aplikacije možete postići veliku iskoristivost koda) izvršava na tako velikom broju uređaja je svakako vrijedna truda.

Treba istaći da je ulaskom Unity-a Mono postao konkurentna platforma i na tržištu video igara. Unity je jedan od najboljih 3D Engine-a, njegova popularnost raste iako se radi o mladom Engine-u koji je u stalnom razvoju, nešto lakša upotreba i veliki broj podržanih operativnih sistema čine ga sve češćim izborom developera.

Po mom mišljenju Mono nije loša platforma za početnike, jako je dobro dokumentovan, na internetu je mnogo tutorijala, a tu je i Microsoft-ova dokumentacija, jedino je GTK# mogao biti malo bolje dokumentovan, ali tu je GTK dokumentacija tako da ni tu nebi trebalo biti problema.

Primjetio sam na internetu da Linux zajednica nije baš prijateljski nastrojena prema Mono-u što je razumljivo jer je Mono baziran na .Net-u koji je Mictosoft-ova platforma na koju oni imaju nebrojeno mogo patenata, ali moje mišljenje je da Microsoft neće tužiti niti zatvoriti Mono project (u ostalom to su sami obećali), prije svega jer Mono doprinosi popularnosti C# jezika a i samog .Net-a.

Sto se tiče Mono Develop-a po meni je to jako dobar IDE, naravno nije u razini Visual Studia koji je po mnogima a i po mom mišljenju najbolji IDE trenutno, ali to ne umanjuje vrijednost Mono-a kao platforme, u krajnjoj mjeri vi možete koristiti Mono kompajler u Visual Studiu te tako imati sve njegove pogodnosti, pri tom ne možete koristiti WPF (windows penetration foundation) jer ga Mono ne podržava, ali tu je podrška za Windows Forms.

 

 
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Mono framework - iskustva
Sum_of_all_fears kaže...

Dižem ovu staru temu "iz groba" radi malih updatea...

 

Jel ima tko nekog većeg iskustva u Mono Frameworku? Dosta je daleko dogurao, C# 4.5 je podržan, EF također... Manje-više, radi sve osim p/invoke po raznim sistemskim funkcijama (logično) i malo ga GridViewovi muče.

 

Na Apache serveru se može pokretati ASP.Net i to MVC3 pa se to čini kao zgodna stvar. Umjesto MSSQLa MySQL radi sasvim ok i bez nekih većih problema.

Stvarno radi MVC3 i EF?

Moram ga update-ati. 

15 godina
odjavljen
offline
Mono framework - iskustva

Jel ima itko kakve (dobre) dokumentacije, PDFova, ičeg?

 

Ovi MonoDocs su većinom prazni, konkretno Imaging i gridovi me zanimaju. I ako netko zna kako osposobiti Medsphere.Widgets, plaćam mu pivu.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice