MB i boot vrijeme

poruka: 9
|
čitano: 1.776
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
MB i boot vrijeme

Postovanje

 

Nedavnim saznanjem, imam sumnju na normalan rad moga sistema.

Svjestan sam da je moj star 9 godina, htio sam malo unijeti zivosti ugradnjom SSD (01-2016)

i skratio mi je boot vrijeme nekih 10-tak sec (45 sec) od ranijeg s HDD kojem je trebalo blizu 1 min,

 

Moj pc

CPU Intel Xeoon E5430 (adaptiran)

MB Gigabyte EP45-DS4

RAM 2x2 GB Mushkin DDR2 (u Bios-u uzet njegov prodil1)

GPU A-R-HD 6870

PWS BeQuiet 650W

Windows 10 x64

testirao s 3 SSD Samsung 830 128GB, Toshiba A100 120GB, Patriot Spark 256GB

 

Mislio sam da je to OK vrijeme , uzevsi u obzit da imam SSD za SATA3 a moj MB ima samo SATA2, mada mogu SSD raditi i na starijim standardima.

 

Nedavno sam htio prijataelju pomoci s SSD-om, njegov PC je bio moj, prije ovog sto imam i koristim,  star je 11 godina

njegov PC

CPU INTEL Core2 Duo E6600

MB Asus P5B Deluxe

RAM 2x1 GB Cordair XMS DDR2

HDD Hitachi 400GB

Windows 10 Ent

etc.....

 

Njegov boot vrijeme je trajao 1.09 min i nakon ugradnje  mojeg Samsung SSD i nakon par restarta sistema. skratio  je boot vrijeme na 25 sec, za moj dojam  IMPRESIVNO!!!!

Stvarno mi je drago da moj stari PC i s novim SSD-om radi jako dobro. nemam rijeci. Izmedu ostalog sam htio potvrditi da ugradnjom SSD isplativo.

 

Problem je ....ocito.....

gdje je problem kod mene? Zasto kod mene ima malo poboljsanja ugradnjom SSD-a, isprobao sam s tri SSD-a

AS-SSD imam takav ali nisam isprobao kod frenda,  bio sam malo van sebe s poboljsanjem pa nisam se sjetio.

 

Da li pitate koji su mi periferni uredaji,? 2 web-kamera (Microsoft WebKamera iskljucen), printer, monitor hub (Logitech WebKamera i Logitech Mouse MX Master adapter), microsoft sidewinder  gamevoice i produzni kabel s TV stickom.

 

Nesto imam problema s Monitorom Hubom jer sam nekoliko puta vidio problem4 s APPLE tabletom da nestaje USB konekcija, kao i s web-kamerom. Doticna kamera ima problema i kad je direktno spojen na PC.

Logitech QuickCam Pro mi uredno radi na mom sistemu dok Microsoft LifeCam Studio ima problema  radi pa prekine i Windows detektira njegovo iskljucivanje i ukljucivanje, pa tako sam sebi to radi.

 

Da li je netko imao takvo nesto...

U kojem grmu lezi zec....

Sto da radim.......?

 

Hvala

-->-->--@
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
MB i boot vrijeme

jesi probao ustekati u druge sata portove taj svoj SSD? mozda ti je chipset od maticne neki drlog i ne podrzava vece brzine prijenosa preko SATA protokola..

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.4.2017 15:18 (Fanu).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: MB i boot vrijeme
Fanu kaže...

jesi probao ustekati u druge sata portove taj svoj SSD? mozda ti je chipset od maticne neki drlog i ne podrzava vece brzine prijenosa preko SATA protokola..

 

Hm-----

Kazem sto sam saznao preko interneta....

zadnji chipset za 2 jezgrene CPU Core2 Duo  je taj P45 ima poslije jos jedan Q ili X ne bih znao...

Nisam o tome znao , nego sam se vodio kao zlazna sredina pa sam uzeo taj model Gigabyte dpl Asus ima I965p chipset koji dobro osjeca s novim SSD

 

Sad si me naveo da procitam MB Manual i shemu da vidim sto s SATA utorima...

stvarno me cudi da moj noviji nema ucinkovitosti s  novim SSD-om a stariji briljira..... vidi se to i tokom rada  u windows ... opet se smijem svpm starkelji kako radi,,,,,

 

idem ja pa cu vidjeti i javiti

 

hvala

 

EDIT....... prosao sam malo internetom  pogledao tematiku  SSD u SATA portove  i isprobao sam

uvijek je isto.

pokusam li stp promijeniti, windows 10 mi prilaze sliju s :( facpm pa moram nazad u Bios vratiti postavke npr enabled Sara ports 0-3 in SATA Native Mod

 

nisam shvatio rijec DRLOG....!?

 

`0-10 sec crna slika i pojavljuje se Energy star i Dual Logo slika

10-22 sec Energy Star Logo i vrijeme chekiranja CPU. RAM, IDE device i na kraju tabela Portova

22-31 sec slika Prozora i pikule vrte

31-39 sec  crns slika

39-43 sec konto mog PC

43-46 sec desktop do start zvuk

 

sramota me poslati video na internet ali ovako to ide kod mene,

prihvacam mogucnost da ovaj moj polako daje svoje... steta

opet se nadam da mogu popraviti to stanje

-->-->--@
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.4.2017 17:16 (Jebodiah).
14 godina
offline
Re: MB i boot vrijeme
Jebodiah kaže...
Fanu kaže...

jesi probao ustekati u druge sata portove taj svoj SSD? mozda ti je chipset od maticne neki drlog i ne podrzava vece brzine prijenosa preko SATA protokola..

 

Hm-----

Kazem sto sam saznao preko interneta....

zadnji chipset za 2 jezgrene CPU Core2 Duo  je taj P45 ima poslije jos jedan Q ili X ne bih znao...

Nisam o tome znao , nego sam se vodio kao zlazna sredina pa sam uzeo taj model Gigabyte dpl Asus ima I965p chipset koji dobro osjeca s novim SSD

 

Sad si me naveo da procitam MB Manual i shemu da vidim sto s SATA utorima...

stvarno me cudi da moj noviji nema ucinkovitosti s  novim SSD-om a stariji briljira..... vidi se to i tokom rada  u windows ... opet se smijem svpm starkelji kako radi,,,,,

 

idem ja pa cu vidjeti i javiti

 

hvala

 

EDIT....... prosao sam malo internetom  pogledao tematiku  SSD u SATA portove  i isprobao sam

uvijek je isto.

pokusam li stp promijeniti, windows 10 mi prilaze sliju s :( facpm pa moram nazad u Bios vratiti postavke npr enabled Sara ports 0-3 in SATA Native Mod

 

nisam shvatio rijec DRLOG....!?

 

`0-10 sec crna slika i pojavljuje se Energy star i Dual Logo slika

10-22 sec Energy Star Logo i vrijeme chekiranja CPU. RAM, IDE device i na kraju tabela Portova

22-31 sec slika Prozora i pikule vrte

31-39 sec  crns slika

39-43 sec konto mog PC

43-46 sec desktop do start zvuk

 

sramota me poslati video na internet ali ovako to ide kod mene,

prihvacam mogucnost da ovaj moj polako daje svoje... steta

opet se nadam da mogu popraviti to stanje

Daj sliku iz Samsung Magiciana da vidimo što on kaže kako je SSD konfiguriran.

16 godina
offline
Re: MB i boot vrijeme
sof

Daj sliku iz Samsung Magiciana da vidimo što on kaže kako je SSD konfiguriran.

 

 

 

Nazalost vise nemam taj SSD Samsung 830, taj je kod frenda

sad trenutno imam Patrot Soark a na drugom sisremu je Toshiba A100.

ma pomirio sam se cinjenicom da je ploca mozda i bila .... kako da kazem .. lose stancana, ali nisam vidio dosad

ne znam ....

 

EDIT..........

 

ima jedan software, ovo je sve o stanju., a ostalo je ono ... tek toliko da ima nesto, takav dojam stavlja ovaj program.

Firmware ne radi, jer nije za ovu vrstu TLC  typ chipa.   :)

ma bio, ne bio firmware, sve tri SSD su jednaki po brzini. samo me cudi i to jako cudi da MB s chiopsetom  i965p dobro iskoristava SSD a 2 god stariji od mog

prilazem sliku

 

-->-->--@
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.4.2017 10:15 (Jebodiah).
16 godina
offline
MB i boot vrijeme

eto mene naon nekog vremena testiranja

orilazem slike......

 

U Bios-u sam isao iskljuciti USB2 controllers i Legacy USB

Boot je trajao vidno krace ,,,,24 sec

Isao sam na razne kombinacije ,,,

Uglavnom kad iskljucim USB2 controllers imam krace vrijeme.

 

Da li to znaci da je USB controler problematican, da li je neki uredaj preko USB problematican,

Zasad mi pada  da je to monitor..... kad god sam tablet spojim preko njegovog Hub-a  uvijek je derektirao USB komenkcija negostaje. a problematicna kamera Microsoft isto nije normalno radila ,, ali nije ni kad je direktno bila spojena iza .. hmm

 

ili da zakljucim da je MB otisla od strane USB kontrolera...!?

-->-->--@
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: MB i boot vrijeme

Kako ti se sistem ponasa? Uporedi podizanje nekih programa. Boot time zavisi od ploce i chipseta ali ionako dizes komp jednom dnevno....Ako se programi dizu brze to ti je i bitno.... Ja imam 2 xSSD u raid 0 i boot time je duplo duzi nego bez raida ali zato uobicajeni rad je duplo brzi a ionako je bio brz....

16 godina
offline
MB i boot vrijeme

.....eh....

 

pa znam ga ostaviti upaljenog i svira radio ,,, navratim do skype , ponekad odradim neke podatke, nemam nista lose misljenje o podizanju programa jer ih poznajem ,, kompleksnost dizanja programa itd,,, u redu je to..

uocljjiva je razlika izmedu sistema na HDD, brze  je kad je SSD, ali jos brze kad iskljucim USB2 u Biosu tad boot vrijeme znatno kraci i otvaranje programa,

samo me mucilo ta razlika izmedu ispravnog i neispravnog MB (ja bi tako detektirao svoj problem oko USB-a)

 

otvaranje programa ide normalno... za moj poiam dosta dobro.

sve zajednicko je da imaju tu crnu rupu 0-10/11 sec crnu sliku i kad prode RAM detekcija ali skraceno onda proleti tabelu IRQ pa Logo Windows, konto do desktopa to traje 15 sec ako u Biosu isklljucim USB2 kontroler....

 

sad idem vidjeti da li me koji kabel koci, mada sumnjam

 

EDIT,,,,,,,

 

nista ne mijenja. osim iskljucivanje u Bios-u

evp reze iz AS-SSD

i da znam, svjestan sam da moja MB ima samo SATA2 a ne SATA3 pa shodno tome mora biti teoretki upola sporiji, ali opet kako moj exPC ide tako brzo mada nisam stigao AS-SSD izvrsiti

 

-->-->--@
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.4.2017 16:04 (Jebodiah).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
MB i boot vrijeme

....nitko ne zna sto je ....

evo ios necega.....

trenutno sam mislju, da iznova instaliram Win 10 1703 pa  sam skinuo sinoc

i sad treba to staviti na DVD.RAM to rado koristim nego DVD-/+RW jrt mi je puno bolje RAM verzija

i gle cuvda treba mom BD plaxer DVD snimacu 1.48 min da to snimi.... a iskustva su mi da je gotovo za max 20min jer stavljam na srednju brzinu radi kvalitetnije snimanje ,,, a i vremena imam zasto ne,,,$

 

ovo  je sad nesto novo da mi je snimac jako spor ... je li on pokvaren ikli je maticna problematicna?

pokusao sam isntalirati i intel chipset INF driver.... nepoznati uredaj izade..... moram samo ono sto proizvodac Gigabyte da za moj model i to ide... novije izgleda ne ide

 

ima li to veze s brzinom ??

svaka ideja je dobrodosla ... ispricavam se ako ne odgovorim jer cu neko vrijeme biti odsutan

svkao dobro....

-->-->--@
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice