Religije i znanost... zaključana tema

poruka: 544
|
čitano: 136.887
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Religije i znanost...

Ovako... O apsurdnosti vaše rasprave uopće ne želim raspravljati, samo me jedna stvar živo zanima...

 

Otkuda tolika "eksplozija" ljudi koji se izjašnjavaju ateistima i koji tako revno brane svoje stavove? U redu... Shvaćam! Ljudi ne vjeruju u postojanje Boga i sve OK...

 

Samo mi nije jasno, čime je nadahnuta njihova intelektualna "superiornost" nad onima koji se smatraju vjernicima?

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
13 godina
offline
Re: Religije i znanost...
mbsksa, jesi se sjetio uzeti knjigu. Od toliko krscanskih autora, ti uzmes budista ili nekog istocnjaka. Odmah si na pocetku fulao jer ce ti taj autor objasniti o tvom problemu u kontekstu svoje vjere.
14 godina
neaktivan
offline
Religije i znanost...

Ekipa, preporučam vam da PROČITATE knjigu Koliba (William P. Young)

brb
16 godina
moderator
offline
Re: Religije i znanost...
cro_blue kaže...

Ovako... O apsurdnosti vaše rasprave uopće ne želim raspravljati, samo me jedna stvar živo zanima...

 

Otkuda tolika "eksplozija" ljudi koji se izjašnjavaju ateistima i koji tako revno brane svoje stavove? U redu... Shvaćam! Ljudi ne vjeruju u postojanje Boga i sve OK...

Ljudi su svjesniji svojih sloboda i konačno "biti ateist" nije više tabu tema, ne smatra se nečim lošim, zlim. To je potaknulo ljude da izađu iz ormara. Donedavno je riječ ateist pratila negativna konotacija. Valjda smo se riješili vezivanja ateizma kao uzroka komunizma i ne znam čega sve ne.

 

Ljude također sve više smeta to što im se u sekularnim državama nameću religije. Pa je bilo samo pitanje vremena kad će se početi opirati. To vrijeme je konačno došlo.

 

cro_blue kaže...
Samo mi nije jasno, čime je nadahnuta njihova intelektualna "superiornost" nad onima koji se smatraju vjernicima?

U tome što bespogovorno ne prihvaćaju religijske dogme? Pazi - relativno racionalna osoba na religijske dogme trebala bi se samo slatko nasmijati (isto kao što bi se Hrvat kršćan katolik nasmijao na dogme neke druge religije - recimo na reinkarnaciju). Problem je u indoktrinaciji, kojom se bemislene religijske dogme djeci usade kao činjenice.

 

Nitko ne kaže da su "ateisti" intelektualno superioniji teistima, no činjenica je da nisu opterećeni religijskom indoktrinacijom i da zbog toga imaju otvoreniji pogled na svijet. Uzmi si na primjer ovo - religioznoj djeci je imputirana ideja boga i oni si ne mogu zamisliti život bez istog (ili bez zamjene za istog). I kad takva djeca odrastu, ateiste ispituju - ako ti ne vjeruješ u boga, u što onda vjeruješ? Ateistima je takvo pitanje besmisleno, jer njima je koncept boga samo koncept, oni nemaju svog boga, nitko im nije imputirao potrebu za bogom te stoga ni ne trebaju zamjenu za boga. Isto je česta zabluda da će u smrtnim situacijama ateisti povjerovati u boga. Oni nemaju u što povjerovati jer isti za njih ne postoji - to je samo religijski koncept na papiru.

 

Još jedan problem je nedosljednost - u svakodnevnom životu će na neku stvar gledati vrlo racionalno, no kad je riječ o nečem analognom u njihovoj vjeri/religiji, onda postaju iracionalni. To nije racionalno. {#} To nije kritički način razmišljanja.

 

Također, zašto se tebi čini da ateisti misle da su intelektualno superiorniji teistima - zato što pobijaju besmislene teističke dogme. Na primjer - Zemlja je stara 4000 (ili koliko već) godina. Sve životinjske vrste su stale na Noinu arku. To su sve teške gluposti. Prije su te gluposti ljudi doživljavali doslovno. Sad ih malo njih doživljava doslovno, jer i sami shvaćaju da su to teške gluposti. S razvojem znanosti i informiranja, sve više takvih dogmi i tvrdnji prelazi u domenu "prenesenog značenja", metafora - sve manje ima smislenog doslovnog značenja u religijskim knjigama. I ateisti to sve više ističu. Stoga mi je jasno zašto ti to vidiš kao da se ateisti pokušavaju pokazati intelektualno superiornima teistima. Ja na to ne gledam tako. Ja prihvaćam da su teisti indoktrinirani i da imaju svjetonazor ograničen religijskim dogmama i ne smatram da su zbog toga intelektualno inferiorni. Stvar je samo u tome što svoj intelekt ispoljavaju u granicama koje im određuju religijske dogme. Nisu si za to sami krivi - krivi su im roditelji i religijska okolina (pogotovo religijske institucije).

 

Stoga kažem - educirati djecu, a ne indoktrinirati. Pa ako kad postanu punoljeti žele biti pripadnici neke religije - neka. Ali nemojte vi njima nametati svoju religiju. To bi trebao biti njihov odabir.

16 godina
moderator
offline
Re: Religije i znanost...
jurica_m kaže...
mbsksa, jesi se sjetio uzeti knjigu. Od toliko krscanskih autora, ti uzmes budista ili nekog istocnjaka. Odmah si na pocetku fulao jer ce ti taj autor objasniti o tvom problemu u kontekstu svoje vjere.

Brijem da si me zamijenio s nekim. {#}

14 godina
offline
Re: Religije i znanost...
Tino1 kaže...

Ekipa, preporučam vam da PROČITATE knjigu Koliba (William P. Young)

imam, stavljam ju na popis :)

http://g.bfbcs.com/4290/pc_Omega_HR.png
13 godina
offline
Re: Religije i znanost...
A sto objasniti kad nemas pojma o Bibliji. Trebas nauciti citati Bibliju izmedju redaka, a za to ti treba vjera. Naravno, ne. vjerujes pa mozes slobodno vrijedjati sve vrijednosti uz koje vjernik prianja. Nije bitno koliko je bilo zivotinja na arci ili jesu li sve stale, bitna je poruka. A ona se krije da je spasen onaj koji postuje Boga i koji zivi ovaj zivot u dobru. Apsolutno je nebitno gdje se dogodilo, kada, kako. Bitna je poruka u krscanstvu, poruka je bit vjere, Zato, ne vrijedjaj Bibliju kad ju ni ne znas citati. Ona je vise od knjige.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Religije i znanost...
beno101 kaže...

Automatski jer su potrebne za život, šta vi mislite tko je te radnje stavio u nas?

Majka priroda?

 

Nego dečki, ja znam da ste vi puno stariji od mene i trebao bih vam se obraćati sa vi, nadam se da ne zamjerate.

 

Uzmimo da je ta misao u redu, da je bog stavio reflekse u nas, zrak i vodu na tlo itd itd.

 

Zašto je stavio recimo http://www.ivy-rose.co.uk/HumanBody/Nerves/Nervous_Disorders.php sve ove poremećaje živčanog sustava? Da nas zabavlja?

 

Čini mi se da i sama biblija spominje evoluciju, samo u suprotnom smjeru. Adam i Eva su bili savršeni do jabuke, i onda se njihovoj djeci i štoveć život kratio svakom generacijom :)

 

Kada se čita biblija sa razumjevanjem između redaka i shvaća poruka kršćanstva dali to znači da trebam ignorirati stari zavjet?

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.4.2011 10:53 (Dr. Zoidberg).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Religije i znanost...
beno101 kaže...
mbaksa kaže...

Vjerovat ću kad će nekome bez noge narasti - noga. {#} Ma, zapravo i neću - možda bi tu došlo do nekakve genetske mutacije ili manipulacije - naime, postoje životinje kojima mogu narasti "izgubljeni" udovi. No, rast noge ipak bi bio daleko uvjerljiviji od povlačenja tumora.

mbaksa, bi li ti vjerovao u Boga da ti se pokaže?

Da ti kaže šta ti je činiti bi li to učinio?

E, ovo ja zovem kvalitetnim pitanjem za ateiste.

  Zanima me koliko bi kršćanstvo danas bilo isto,samo kada bi imali original primjerak biblije.To jest bibilija sa uključenim knjigama koje je crkva izbacila iz biblije po crkvenim saborima,a da ne   velim da se te knjige danas od crkve smatraju čak i sotonističkim...

 

A još jedna stvar:Vama teistima je teško za shvatiti jednostavna činjenica da i među ateistim,čak i antiteistima ima dobrih osoba,bez obzira na vjeru ili nedostatak nje,među nama ima jednostavno osoba koje su dobro odgojene i nemožemu naudit niti muhi.

Ja sam Plavi zmaj.
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.4.2011 10:58 (g12356).
13 godina
offline
Re: Religije i znanost...
Da, religija opada i postaje privatna stvar, a cije je to djelo? Ocito nas samih, a ponajvise sotone. Najveca je obmana u svijetu da covjek vjeruje da djavao ne postoji. A, on je taj koji radi od covjeka da se odmakne od Boga, da uziva u zivotu ne misleci na nista, pa materijalizam, prevladavanje svjetovnog nad crkvenim. Ljudi, dajte se probudite.
15 godina
protjeran
offline
Re: Religije i znanost...
mbaksa kaže...

 

Stoga kažem - educirati djecu, a ne indoktrinirati. Pa ako kad postanu punoljeti žele biti pripadnici neke religije - neka. Ali nemojte vi njima nametati svoju religiju. To bi trebao biti njihov odabir.

Svatko zdravog razuma prenosi na djecu svoju kulturu (kulturu svoje zemlje) i svoju religiju. Opet oni mogu kad porastu odlučiti hoće li biti dijelom neke religijske zajednice ili neće. Ti si to tako napisao da ispada da njima bude mozak ispran, ja ne znam što su tebi kao djetetu radili, ali to tako ne ide. Ne postoji religija koja je u svojoj jezgri loša, svaka poziva na mir i podučava čovjeka kako se ponašati. Sviđalo se to tebi ili ne mi smo po defaultu kršćanski narod, i zašto bi se radi par ateista i pripadnika druge vjere micali križevi iz ustanova.  

How many MC's must get dissed, before somebody whispers don't fuck with Bis, My survival skills surpass Kris (KRS-One), watch this...
15 godina
protjeran
offline
Re: Religije i znanost...
jurica_m kaže...
Da, religija opada i postaje privatna stvar, a cije je to djelo? Ocito nas samih, a ponajvise sotone. Najveca je obmana u svijetu da covjek vjeruje da djavao ne postoji. A, on je taj koji radi od covjeka da se odmakne od Boga, da uziva u zivotu ne misleci na nista, pa materijalizam, prevladavanje svjetovnog nad crkvenim. Ljudi, dajte se probudite.

Kako kažu: Vragov najveći trik je što je uvjerio ljude da ne postoji.

How many MC's must get dissed, before somebody whispers don't fuck with Bis, My survival skills surpass Kris (KRS-One), watch this...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Religije i znanost...
jurica_m kaže...
Da, religija opada i postaje privatna stvar, a cije je to djelo? Ocito nas samih, a ponajvise sotone. Najveca je obmana u svijetu da covjek vjeruje da djavao ne postoji. A, on je taj koji radi od covjeka da se odmakne od Boga, da uziva u zivotu ne misleci na nista, pa materijalizam, prevladavanje svjetovnog nad crkvenim. Ljudi, dajte se probudite.

  Ajme,baš si mi smiješan,te iste spike čujem 1234522127326217543826412 put,i nisu mi uvjerljivije.

epic kaže...
mbaksa kaže...

 

Stoga kažem - educirati djecu, a ne indoktrinirati. Pa ako kad postanu punoljeti žele biti pripadnici neke religije - neka. Ali nemojte vi njima nametati svoju religiju. To bi trebao biti njihov odabir.

Svatko zdravog razuma prenosi na djecu svoju kulturu (kulturu svoje zemlje) i svoju religiju. Opet oni mogu kad porastu odlučiti hoće li biti dijelom neke religijske zajednice ili neće. Ti si to tako napisao da ispada da njima bude mozak ispran, ja ne znam što su tebi kao djetetu radili, ali to tako ne ide. Ne postoji religija koja je u svojoj jezgri loša, svaka poziva na mir i podučava čovjeka kako se ponašati. Sviđalo se to tebi ili ne mi smo po defaultu kršćanski narod, i zašto bi se radi par ateista i pripadnika druge vjere micali križevi iz ustanova.  

  To doista je indoktrinacija,samo ovisi dali ćeš koristit ljepši ili grđi naziv radi boljeg naglašavanja svog stajališta.

Ja sam Plavi zmaj.
13 godina
offline
Re: Religije i znanost...
epic, slazem se s tobom. Ljudima sve vise smeta vjera i zato je nama vjernicima najteze pred ovakvim svijetom. Svi te optuzuju, a kad trebaju nesto od Crkve, tada je super.
16 godina
moderator
offline
Re: Religije i znanost...
jurica_m kaže...
A sto objasniti kad nemas pojma o Bibliji. Trebas nauciti citati Bibliju izmedju redaka, a za to ti treba vjera.

Nisi shvatio poantu. Čitate kako piše kad vam odgovara jedno, čitate između redaka kad vas se proziva za to što doslovno piše ili kad vam odgovara nešto drugo. Ne treba ti vjera za tumačenje - treba ti samo zdrav razum. A ako nemaš zdrav razum, ako ti već nemaš izgrađen određen moralni/etički okvir, ti si ni nećeš Bibliju moći protumačiti po onome što danas smatramo moralnim. Recimo robovlasništvo - koliko sam shvatio, to je po Bibliji bilo OK, da ne kažem poželjno. Hoćeš li ti danas reći da je to OK? Ne. Hoćeš li reći da je to OK zato jer to piše u Bibliji ili ćeš, zbog principa koje si dobio od roditelja i okoline (a koji su sad aktualni - ali nisu bili aktualni prije 2000 godina!), robovlasništvo u bibliji shvatiti kao nekakvu metaforu i kao nešto loše?

 

Jel shvaćaš sad? Ti nisi moralan zbog Biblije - ti si moralan zbog vrednota koje su se razvile u društvu. I te vrednote, ti principi ti omogućavaju da si Bibliju tumačiš na način da ćeš ju doživljavati kao prepunu moralnih poruka, jer ćeš si nemoralne stvari iz Biblije protumačiti kao alegorije, metafore kojima je poanta bila pokazati da je nešto loše. Ti kao čitatelj si taj koji Bibliji daje moralnost koju ona sama po sebi nema.

 

 

Stoga - rekoh -bilo bi najpametnije da se napiše Biblija koju ne treba čitati između redaka. Onda se nećete (morati) izvlačiti da su besmislice i nemoralne stvari neke stvari zapravo u prenesenom značenju. Jer to što sad radite od Biblije je logički pogrešno - to je nešto poput logičke pogeške cherry picking - izvlačite iz Biblije ono što vam paše, a ono što vam ne paše to ili prešućujete ili tvrdite da je to bilo napisano u prenesenom značenju. To nije korektno.

 

jurica_m kaže...
Nije bitno koliko je bilo zivotinja na arci ili jesu li sve stale, bitna je poruka. A ona se krije da je spasen onaj koji postuje Boga i koji zivi ovaj zivot u dobru. Apsolutno je nebitno gdje se dogodilo, kada, kako. Bitna je poruka u krscanstvu, poruka je bit vjere, Zato, ne vrijedjaj Bibliju kad ju ni ne znas citati. Ona je vise od knjige.

Reci - Isus je doslovce umro pa doslovce oživio?

15 godina
neaktivan
offline
Re: Religije i znanost...
epic kaže...

 Sviđalo se to tebi ili ne mi smo po defaultu kršćanski narod, i zašto bi se radi par ateista i pripadnika druge vjere micali križevi iz ustanova.  

Iz istog razloga što ne vozimo 150 u zoni 50 na sat. Zbog zakona. Promjetnite ustav i ja neću njurgati protiv križeva sa razapetim čovjekom (koji je meni osobno čak i malo jeziv). Vjerojatno ću onda njurgati protiv tog zakona ali to je drugi par rukava.

16 godina
offline
Re: Religije i znanost...
g12356 kaže...

  Zanima me koliko bi kršćanstvo danas bilo isto,samo kada bi imali original primjerak biblije.To jest bibilija sa uključenim knjigama koje je crkva izbacila iz biblije po crkvenim saborima,a da ne   velim da se te knjige danas od crkve smatraju čak i sotonističkim...

Čime potkrjepljuješ tvoje teze prema kojima je Crkva na bilo koji način utjecala na današnji sadržaj Biblije? Filmovima poput "Anđela i demona"?

 

Nemoj svoje "rekla-kazala" argumente iznositi kao općeprihvaćene!

Kao novinar, pročitao sam tonu literature, što duhovne, što svjetovne... Niti jedno slovo iz svih tih knjiga nije me navelo na zaključak koji si ti ovdje predstavio.

 

Štoviše, ateističke "biblije" (poput Nietzcheovih djela) samo su osnažile moju vjeru u ispravnost nauka Crkve... Iste one Crkve s kojom se ti sprdaš na tako plitak način.

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Religije i znanost...
jurica_m kaže...
epic, slazem se s tobom. Ljudima sve vise smeta vjera i zato je nama vjernicima najteze pred ovakvim svijetom. Svi te optuzuju, a kad trebaju nesto od Crkve, tada je super.

  Ne nego je to jednostavno tako...Sada samo zamislite koji vi pritisak radite na nekog ateista.Kada mu deset puta na dan neko ga   ide preobraćati,a on jednostavno ne ćeli.

To tako nije u razvijenim zemljama gdje vlada protestantizam.Tamo ni jedna crkva nema ni 10% tolkog utjecaja kao ovdje.Nije da opravdavam i protestantizam,nego samo mislim da je manje zlo.

Ja sam Plavi zmaj.
16 godina
moderator
offline
Re: Religije i znanost...
epic kaže...
mbaksa kaže...

 

Stoga kažem - educirati djecu, a ne indoktrinirati. Pa ako kad postanu punoljeti žele biti pripadnici neke religije - neka. Ali nemojte vi njima nametati svoju religiju. To bi trebao biti njihov odabir.

Svatko zdravog razuma prenosi na djecu svoju kulturu (kulturu svoje zemlje) i svoju religiju. Opet oni mogu kad porastu odlučiti hoće li biti dijelom neke religijske zajednice ili neće. Ti si to tako napisao da ispada da njima bude mozak ispran

Pa u biti - je! Imputirali su im iracionalne ideje kao činjenice. Nisu djetetu prezentirali dokaze, argumente i pustili ga da samo odluči, nego su mu u glavu usadili religijske dogme, religijske ideje. Zar nije tako? I kad ti dijete naučiš da bog postoji, to postaje dio njegovog svjetonazora i ono to prihvaća bez razmišljanja.

 

epic kaže...

Ne postoji religija koja je u svojoj jezgri loša, svaka poziva na mir i podučava čovjeka kako se ponašati. Sviđalo se to tebi ili ne mi smo po defaultu kršćanski narod, i zašto bi se radi par ateista i pripadnika druge vjere micali križevi iz ustanova.  

Nismo kršćanski narod - najveći dio našeg naroda su kršćani. Osim toga, ti isti kršćani su donijelu Ustav RH u kojem piše da smo sekularna država - dakle, da nije u redu i tim "par ateistima" (i pripadnicima religija koje nisu kršćanske) nametati kršćanske simbole i idije. Eto - zato. Ili neka u ustanovama budu obilježja SVIH prisutnih religija na našem području ili ni za jednu.

13 godina
offline
Re: Religije i znanost...
Da vam je jasno, izvan Crkve ima spasenja. Ako je covjek dobar, cini dobra djela, ako ne pljuje po vjeri, ako zivi dostojno i dostojanstveno, on je spasen. Tako da, svi smo Bozji narod. No, jedino u krscanstvu Bog trazi covjeka i on njemu pristupa prvi i daje mu iznova sansu. Koji ce ti covjek dati iznova sansu za oprost ako ga par milijuna puta iznevjeris? Nitko, a Bog ti stalno kuca i kuca, a svi se pravimo nijemi. No, dobro, tesko je to objasniti vama koji ne vjerujete jer covjek samo hoce dokaze, hoce da mu Bog dodje pred njega i pita ga je li mu sada vjerujes? E, pa nejde to tako. Bit je vjere da ti vjerujes, a ne trebas nikakve dokaze jer ti toliko ljubis Boga da ti ne trebaju nikakvi dokazi. To je vjera.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Religije i znanost...
jurica_m kaže...
epic, slazem se s tobom. Ljudima sve vise smeta vjera i zato je nama vjernicima najteze pred ovakvim svijetom. Svi te optuzuju, a kad trebaju nesto od Crkve, tada je super.

Vama vjernicima je teško, a što je sa nama nevjernicima kojima dolaze razni propovjednici i objašnjavaju nam kako nam je život isprazan jer nismo prihvatili crkvu, i kako ćemo gorjeti u vječnom paklu jer nismo primili sakramente (doživio na svojoj koži).

 

Ili kad mi dođu s nekom literaturom i pristojno im kažem da me ne zanima, hvala, a oni me gledaju kao da sam im ubio omiljenog psa.

 

Ja vjernike ne optužujem za ništa i ne izjednačavam ih sa crkvom, jer dosta vjernika su samo ljudi, i to sasvim normalni ljudi koji samo imaju neko uvjerenje koje ja ne djelim s njima, dok crkvu kao instituciju vidim u dosta slučajeva kao parazitski entitet na tim istim sirotim dobrim ljudima. Meni od crkve ne treba ništa, i jedino što sam dobio od nje je divljenje arhitektonskim dostignućima kada ih idem razgledavati. Jer ima stvarno ljepih crkvi.

 

Vjernici moraju shvatiti da to što se desilo da je neka sitnjava ljudi njurga protiv vjere ne zanči da ste siroti marginalizirani, nego kao i svaka druga zajednica morate malo potrpiti kritike.

 

Za dosta kritika u zadnje vrijeme je kriva sama crkva sa par svojih nepopularnih poteza.

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.4.2011 11:13 (Dr. Zoidberg).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Religije i znanost...
cro_blue kaže...
g12356 kaže...

  Zanima me koliko bi kršćanstvo danas bilo isto,samo kada bi imali original primjerak biblije.To jest bibilija sa uključenim knjigama koje je crkva izbacila iz biblije po crkvenim saborima,a da ne   velim da se te knjige danas od crkve smatraju čak i sotonističkim...

Čime potkrjepljuješ tvoje teze prema kojima je Crkva na bilo koji način utjecala na današnji sadržaj Biblije? Filmovima poput "Anđela i demona"?

 

Nemoj svoje "rekla-kazala" argumente iznositi kao općeprihvaćene!

Kao novinar, pročitao sam tonu literature, što duhovne, što svjetovne... Niti jedno slovo iz svih tih knjiga nije me navelo na zaključak koji si ti ovdje predstavio.

 

Štoviše, ateističke "biblije" (poput Nietzcheovih djela) samo su osnažile moju vjeru u ispravnost nauka Crkve... Iste one Crkve s kojom se ti sprdaš na tako plitak način.

  Ne,nego mislim da je bilo čak i u školi,u predmetima povijesti i vjeronauka...znam i npr. da je Icke o tome pričao,wikipedia,onda sam vidio o tome dokumentarac na HBO-u...iz više izvora...A to da je crkva ''moderirala'' sadržaj biblije je činjenica koju bi trebao znati svatko.

Ja sam Plavi zmaj.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Religije i znanost...
mbaksa kaže...
epic kaže...
mbaksa kaže...

 

Stoga kažem - educirati djecu, a ne indoktrinirati. Pa ako kad postanu punoljeti žele biti pripadnici neke religije - neka. Ali nemojte vi njima nametati svoju religiju. To bi trebao biti njihov odabir.

Svatko zdravog razuma prenosi na djecu svoju kulturu (kulturu svoje zemlje) i svoju religiju. Opet oni mogu kad porastu odlučiti hoće li biti dijelom neke religijske zajednice ili neće. Ti si to tako napisao da ispada da njima bude mozak ispran

Pa u biti - je! Imputirali su im iracionalne ideje kao činjenice. Nisu djetetu prezentirali dokaze, argumente i pustili ga da samo odluči, nego su mu u glavu usadili religijske dogme, religijske ideje. Zar nije tako? I kad ti dijete naučiš da bog postoji, to postaje dio njegovog svjetonazora i ono to prihvaća bez razmišljanja.

 

epic kaže...

Ne postoji religija koja je u svojoj jezgri loša, svaka poziva na mir i podučava čovjeka kako se ponašati. Sviđalo se to tebi ili ne mi smo po defaultu kršćanski narod, i zašto bi se radi par ateista i pripadnika druge vjere micali križevi iz ustanova.  

Nismo kršćanski narod - najveći dio našeg naroda su kršćani. Osim toga, ti isti kršćani su donijelu Ustav RH u kojem piše da smo sekularna država - dakle, da nije u redu i tim "par ateistima" (i pripadnicima religija koje nisu kršćanske) nametati kršćanske simbole i idije. Eto - zato. Ili neka u ustanovama budu obilježja SVIH prisutnih religija na našem području ili ni za jednu.

U biti ako hoćemo točnije mi smo narod koji je vjerovao u svarog-a i perun-a,a ti likovi se još uvijek pojavljuju u folklornim pjesmama...

Ja sam Plavi zmaj.
16 godina
moderator
offline
Re: Religije i znanost...
Dr. Zoidberg kaže...
Vjernici moraju shvatiti da to što se desilo da je neka sitnjava ljudi njurga protiv vjere ne zanči da ste siroti marginalizirani, nego kao i svaka druga zajednica morate malo potrpiti kritike.

Tu bi trebala mala korekcija - nisu protiv vjere, nego protiv nametanja vjere. {#}

15 godina
neaktivan
offline
Re: Religije i znanost...
mbaksa kaže...
Dr. Zoidberg kaže...
Vjernici moraju shvatiti da to što se desilo da je neka sitnjava ljudi njurga protiv vjere ne zanči da ste siroti marginalizirani, nego kao i svaka druga zajednica morate malo potrpiti kritike.

Tu bi trebala mala korekcija - nisu protiv vjere, nego protiv nametanja vjere. {#}

Istina, to je generalna misao koju sam htio prenjeti, krivo natipkano u brzini :)

13 godina
offline
Re: Religije i znanost...
Nista nije tako kritizirano u svijetu i nista nije tako napadano u svijetu kao Crkva, kao religija. Ljudi, zivite u svojem uvjerenju i u svojoj slobodi. Radite narede, optuzivajte Crkvu da je ona kriva za sve probleme u vasem zivotu. Zavaravajte se. To je to. Ali, snosite odgovornost i snosit cete ju prije ili poslje. Konacno, sve propada. Uzalud vam sva bogatstva, uzalud vam svi novci koje zgrcete na stranu, uzalud vam sav materijalizam, kada je sve to propadljivo. Svi cemo umrijeti. Jeste razmisljali o tome? Da, svi. Po tome smo svi isti. Ja vjerujem, a ti? Ne, tebi ne treba nista, samo da je zivot dobar i bezbolan, da se do sita najedem, napijem, da ne marim za nista samo uzivancija i to je to. Eh, krhko je ljudsko znanje.
16 godina
neaktivan
offline
Religije i znanost...

Ateist sam, ali za ovo sto cu sad rec to i nema neke veze:

Svatko imalo pametan, bio on ateist ili vjernik, nece se upustat u ovakve divlje rasprave. Ako je netko zeljan ozbiljno razgovora ili komentiranja mojih stavova koje cu sad iznjeti, neka to napravi argumentirano i smireno, i s dozom postovanja, koje i ja imam prema svima ostalima.

 

Dakle, moji stavovi, i objasnjenja:

1. Bog ne postoji. Na pocetku ljudske civilizacije, i najbanalnije stvari smo pridavali bogu (kao npr, vatru). Sve manje i manje stvari ostaje za boga, a sve vise i vise znanost objasnjava. Ne tvrdim da ce ikada doci vrijeme kada ce znanost SVE objasniti (iako ne tvrdim ni suprotno), ali sam uvjeren da je u nasem svemiru bog nepotreban, i da "postoji" samo da bi utazio ljudsku zelju za odgovorima. Molim vas da primjetite da ovdje ne govorim o religijama, nego jednostavno o bogu kao nekom "uzvisenom bicu", stvoritelju i slicno. I nemojte me sad pitati "A kako je onda svemir nastao?" Neznam. Ali sam uvjeren da cemo jednom i to otkriti. Kao sto smo otkrili sto je vatra, i kao sto smo otkrili da nismo u sredistu suncevog sustava. Ako, na primjer, potvrdimo da svemir nema pocetak, to opet ne zahtjeva inteligentnog stvoritelja, nego samo odredjeni skup "dogadjaja".

2. Religije su u vecini slucajeva, racunajuci kvantitativno, donjele negativne posljedice. I sam sam upoznat s dogadjajima kada je ljudima vjera dala snagu da "prezive" (posebno u ratu npr.). Ali ti slucajevi su nula, ako racunamo broj ljudi koje je ona spasila, naspram broja ljudi koji su zbog vjerskih ratova poginuli. Isto tako, moramo racunati i sve one koji su zbog svog ne slaganja s crkvom bili u velikoj opasnosti, i moramo racunati koliko je religija (posebno krscanstvo) usporilo znanost, a time i onemogucilo toj znanosti da na ovaj ili onaj nacin spasi ljudske zivote, i poboljs auvjete zivota.

3. Evolucija je cinjenica. Svatko tko je uzeo imalo vremena da ovo pitanje prouci, procita par knjiga o tome, ovo je potpuno jasno. Ali nazalost, kreacionisti ce radije vjerovati da je sve te dokaze podmetnuo vrag, nego da se stvarno radi o logickom slijedu dogadjaja. Ako cemo tako zakljucivati, onda uvijek mozemo pretpostaviti da je sve stvoreno prije samo nekoliko sekundi (skupa s nama i nasim sjecanjima), i da, posto zivimo u takvom tek stvorenom svijetu i posto su nam sva sjecanja samo "usadjena", moguce je da zemlja uopce nije okrugla, i slicne stvari. Naravno, moguce je, ali nema smisla...

4. Sva cudesna ozdravljenja su placebo efekt. Dokazano je da placebo efekt radi cak i kad osoba zna da uzima placebo. Isto tako je dokazano da je placebo zapravo efektivniji od "vjere". Kada se zbroje svi oni koji polazu nadu da ih vjera izlijeci, postane jasno da je ona "efektivna" u toliko malom postotku, da je to smjesno. Isto tako, kao sto je mbaska rekao, kako to da vjera nikada nije izljecila ljude s amputiranim djelovima tijela?

5. Bibilija je jako zanimljivo knjizevno dijelo. Neki dogadjaji u njoj su vjerojatno i istiniti, kao sto su i neke stvari iz Da Vincijevog koda istinite, pa opet nitko pametan tu njigu ne uzima za ozbiljno. Sve sto je u Bibliji "cudesno tocno" (kao ono ne mjesanje slane i slatke vode) je po meni jedno od ovog dvoje:

a) pisci biblije su stvarno bili svjesni nekih takvih jednostavnih cinjenice, sto nimalo ne cudi, ako pogledamo kakva su znanja posjedovali grci, egipcani itd...

b) dolazi do onoga "nacrtati metu oko strijele". Naravno, moze se i u Harry Potteru nastimati odredjeni broj cinjenica i iz njih dobit nekakve "sitine". Isto tako se i iz papinog imena moze nekim nategnutim matematickim operacijama dobit 666, ili nesto slicno. Ali sto nam to dokazuje? Nista.

 

edit: i molim vas, nemojte mi reci da vam dokazem da bog postoji, jer znate da nemogu, kao sto mi vi nemozete dokazat da ne postoji cudoviste iz loch nessa, pa opet vjerojatno ne vjerujete u njega (kao ni ja). Upotrijebio bih sad ovdje primjer cajnika u orbiti oko marsa, ali vec mi je zlo od tog primjera koliko sam ga puta koristio xD

edit2: da, procitao sam bibliju, da nebi sad neko dosao i rekao da nisam pa nemam pojma o cemu pricam...

Nothing is true, everything is permitted...
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.4.2011 11:38 (Assassin).
14 godina
neaktivan
offline
Religije i znanost...

Vjerujem u Boga, ali ovo što crkva danas radi nije normalno.

Prije neki tjedan su od poreza koje plaćamo mi građani sagradili "dvorac", tj. kučetinu obloženu najkvalitetnijim mramorom, ma čekajte, tko je ovdje lud?

To je masovno pranje novca, i iako vjerujem u Boga, i katolik sam, apsolutno sam protiv većine toga što crkva radi u današnjici.

Nista nije sveto sve je bruto i neto, sve je zabava!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Religije i znanost...
jurica_m kaže...
Ne, tebi ne treba nista, samo da je zivot dobar i bezbolan, da se do sita najedem, napijem, da ne marim za nista samo uzivancija i to je to. Eh, krhko je ljudsko znanje.

Zašto ti misliš da ako ne idem u crkvu i ne molim se da sam tako isprazna osoba?

16 godina
moderator
offline
Re: Religije i znanost...
jurica_m kaže...
Nista nije tako kritizirano u svijetu i nista nije tako napadano u svijetu kao Crkva, kao religija. Ljudi, zivite u svojem uvjerenju i u svojoj slobodi. Radite narede, optuzivajte Crkvu da je ona kriva za sve probleme u vasem zivotu. Zavaravajte se. To je to.

Mislim da si malo zabrazdio. Crkvu se kritizira i napada za konkretne stvari - a ne za bezveze. A ako Crkvi (i njezinim pristašama) smeta da je se napada zbog tih stvari, pa onda neka Crkva to prestane činiti! U čemu je problem?

  • Crkva se napada zbog indoktrinacije u školama. Pa neka prestane to činiti!
  • Napada se zbog misionarenja - u zamjenu za hranu i pomoć indoktriniraju i pokrštavaju kritično siromašan, gladan i nemoćan narod u Africi i u drugim dijelovima svijeta! Pa neka to prestane činiti!
  • Omogućavaju daljnje širenje spolnih zaraznih bolesti, poglavito AIDS-a, laganjem da kondomi ne štite od virusa HIV-a! Pa neka to prestane činiti!
  • Crkva se napada zbog ugovora po kojem je financiraju svi građani ove zemlje - dakle, i oni koji joj nisu pripadnici. Pa neka onda to prestane činiti! 
  • Napada je se zbog rastrošnosti, dok propovijedaju skromnost. Pa neka to prestane činiti!
  • Napadaju je (to više na svjetskoj razini) zbog skrivanja/štićenja pedofila. Pa neka to prestane činiti!
  • Napadaju je zbog širanja netolerantnosti i homofobije. Pa neka (pogotovo njezin vrhovnik!) prestanu to činiti!

 

Mislim... Ne kužim što bi ti. Zar nije svaka od ovih kritika opravdana?! Što bi ljudi trebali šutjeti?!

 

 

Nego... Nisi mi odgovorio na konkretno i jasno postavljeno pitanje: Reci - Isus je doslovce umro pa doslovce oživio? Molio bih isto takav, konkretan i jasan, odgovor.

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.4.2011 11:34 (mbaksa).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice