Ateisti ili teisti ili nešto treće? zaključana tema

poruka: 3.222
|
čitano: 240.199
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
moderator
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
BlackDog22 kaže...
mbaksa kaže...
matrix777 kaže...
Što ako Bog postoji a znanstveno ga je nemoguće dokazati?

Onda ti je to isto kao i da ne postoji. 

 Osim što ćemo nakon smrti ispaštat u mukama zbog svega ovdje rečenog.

LOL  Mi smo funkcije svog mozga. Nema mozga, nema nas. Nema nakon.

16 godina
moderator
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...
To si u pravu, no odgoj prestaje kad odrasteš.

To govoriš kao da se, kad odrasteš, počinje od prazne ploče, što ne može biti dalje od istine.

 

matrix777 kaže...
Netko je prešao u druge vjere. Dok je netko okrenuo totalnu drugu stranu kovanice (sotonizam).

Toliko rijetko da nije vrijedno spomena.

 

matrix777 kaže...
Kad "odrasteš" biraš što misliš da je ispravno. Nitko te ne tjera da vjeruješ u nešto ili ne vjeruješ.

Mislio da smo apsolvirali da ne biramo što ćemo vjerovati. Možemo birati što ćemo raditi, ali ne i što ćemo vjerovati. A to što ćemo vjerovati ovisi o našem cjelokupnom dotadašnjem životnom iskustvu, uključujući i odgoju (i prije nego smo "odrasli").

8 godina
online
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...
Netko je prešao u druge vjere. Dok je netko okrenuo totalnu drugu stranu kovanice (sotonizam)

 

Ajme meni, ak ova tema poživi još par dana, došli budemo do toga da su svi `rvatski nekatolici sotonjare zato kaj su partizani koji glasaju za HDZ 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2017 1:16 (fer-de-lance).
9 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
mbaksa

 

matrix777 kaže...
Kad "odrasteš" biraš što misliš da je ispravno. Nitko te ne tjera da vjeruješ u nešto ili ne vjeruješ.

Mislio da smo apsolvirali da ne biramo što ćemo vjerovati. Možemo birati što ćemo raditi, ali ne i što ćemo vjerovati. A to što ćemo vjerovati ovisi o našem cjelokupnom dotadašnjem životnom iskustvu, uključujući i odgoju (i prije nego smo "odrasli").

 Ne znači generalno za sve. Netko je odgajan u ne toliko značajno religioznom smislu, gdje na kraju krajeva sam odlučuje želi li ostati na tome ili opredjeliti se za nešto. To može reći samo za djecu roditelja koji su značajno teisti ili ateisti.

16 godina
offline
Re: Tko je u pravu?
mbaksa kaže...
boxer kaže...
Kada kažem subjektivan mislim na  primjer molitve, jer sigurno ima onih koji će reći da im se molitve/želje nisu ispunile, isto tako ima i onih koji će reći da su se ispunile. Većina će reći da su im se neke ispunile a neke nisu.

Dao sam ti konkretne kontraargumente za to u prošloj poruci - molim reakciju.

 Ti očigledno ne razumiješ da je to stvar perspektive. Spominjati molitvu i rezultate je promašeni argument i sa njime nećeš uvjeriti bilo koga da je to dokaz ne postojanja Boga. Jedina objektivna stvar koju si naveo jeste molitva, a postojanje ili nedostatak rezultata molitve nije objektivna stvar, nego stvar perspektive i subjektivnog dojma. Netko će reći da je molio za nešto i to dobio, a netko suprotno, da je netko ozdravio bez medicinske intervencije a ti da je to placebo efekat, itd. Netko je molio i izvukao se iz nekih teških životnih situacija, a netko nije. Po pitanju molitve gledaš crno bijelo, a to nije tako i to mi je čudno za jednog čovjeka koji promišlja. Ti moliš da ti sutra pred kućom osvane Ferarri, a ne osvane i molitva ti nije uslišena i to je dokaz ne postojanja. Smiješno, s obzirom da to tako ide onda se nebi zvalo vjerovanje, nego bi to bilo dokazivanje i bilo bi u konfliktu i sa slobodnom voljom. Hipotetički gledano da se ispunjava sve i svašta, možda bi nestali u tren oka  s obzirom da smo vrlo pokvareni i ima vrlo sebičnih i opasnih želja.

Da ispravim i tvoje pogrešno razumijevanje moje konstatacije - ja te za sada ne uvjeravam u postojanje Boga, nego ti skrećem pažnju da je tvoj argument molitve promašen, slab i subjektivan i neće posignuti tvoj cilj.

I ja sam poprilično skeptičan po mnogim vjerskim stvarima, tražim dokaze pro i contra, ali ovaj tvoj "dokaz" odnosno "nedostatak rezulata molitve" ni poljuljanog vjernika neće preobratiti.

Nadam se da sam malo bolje objasnio svoj stav. Također od jednog skeptika očekujem malo objektivnijia naučna obaranja vjerskih uvjerenja, dogmi, stajališta i sl.

 

 

Daj dokumentirane primjere molitvi koje je ispunio nečiji bog.

 

Koje su karakteristike tvog boga? Što on može, što on radi, što je navodno napravio?

 

Nešto sam zeznuo sa citiranjem:

Kao što sam rekao radi se o subjektivnom doživljaju. Netko će biti uvjerenja da mu ih je Bog ispunio a netko da su se stvari posložile sudbinom, njegovom pameću i promišljanjem itd.

 

Svemoguć.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
16 godina
moderator
offline
Re: Tko je u pravu?
boxer kaže...
Nadam se da sam malo bolje objasnio svoj stav.

Ponavljaš nešto što si već par puta napisao i nešto na što sam već reagirao (u osnovi pobio retoričkim pitanjima), a ti to ignoriraš. Znači, u ovoj poruci imaš pitanja koja pobijaju tvoj stav, stoga ih ignoriraš. Ne trebaš više ponavljati jedno te isto - jednostavno iskreno odgovori na postavljena pitanja.

 

boxer kaže...
Također od jednog skeptika očekujem malo objektivnijia naučna obaranja vjerskih uvjerenja, dogmi, stajališta i sl.

Nisi mi dao nikakav materijal za obaranje. I sad je u meni problem što ne obaram, a nemam što obarati. Skepticizam je reakcija na tvrdnje. Na nekonkretne tvrdnje ne možeš očekivati konkretnu reakciju.

16 godina
offline
Re: Tko je u pravu?
mbaksa kaže...

Ponavljaš nešto što si već par puta napisao i nešto na što sam već reagirao (u osnovi pobio retoričkim pitanjima), a ti to ignoriraš. Znači, u ovoj poruci imaš pitanja koja pobijaju tvoj stav, stoga ih ignoriraš. Ne trebaš više ponavljati jedno te isto - jednostavno iskreno odgovori na postavljena pitanja.

 

Nisi mi dao nikakav materijal za obaranje. I sad je u meni problem što ne obaram, a nemam što obarati. Skepticizam je reakcija na tvrdnje. Na nekonkretne tvrdnje ne možeš očekivati konkretnu reakciju.

 Koja to pitanja ignoriram kada sam na njih odgovorio u prethodnom postu? Molitva je subjektivan "dokaz"  i nisi ništa pobio, i dalje je moj odgovor jasan, samo ga ti zbog crnobijelog gledanja na tu stvar ne želiš prihvatiti da je tvoj primjer samo stvar perspektive. 

LOL, jedan skeptik nema materijala za obaranje?

Ajde kada uhvatim vremena, obaveze stistle nisam bio 2 dana na forumu pa se nakupilo, malo ćemo prodiskutirati o nekim stvarima na koja bih želio čuti mišljenja. Trebam i pročitati šta se nakupilo u ovih 6-7 stranica, možda je već o tome bilo govora pa da se ne ponavljamo.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
16 godina
moderator
offline
Re: Tko je u pravu?
boxer kaže...
mbaksa kaže...

Ponavljaš nešto što si već par puta napisao i nešto na što sam već reagirao (u osnovi pobio retoričkim pitanjima), a ti to ignoriraš. Znači, u ovoj poruci imaš pitanja koja pobijaju tvoj stav, stoga ih ignoriraš. Ne trebaš više ponavljati jedno te isto - jednostavno iskreno odgovori na postavljena pitanja.

 

Nisi mi dao nikakav materijal za obaranje. I sad je u meni problem što ne obaram, a nemam što obarati. Skepticizam je reakcija na tvrdnje. Na nekonkretne tvrdnje ne možeš očekivati konkretnu reakciju.

 Koja to pitanja ignoriram kada sam na njih odgovorio u prethodnom postu?

Ova pitanja ignoriraš:

Jesu li mu se ispunile ili samo kaže da su mu se ispunile? Ako su se doista ispunile, zašto si siguran da je tome nekome molitve ispunio njegov bog, a ne da je efekt rezultat/posljedica nečeg drugog? Možeš li dati konkretne primjere?

16 godina
offline
Re: Tko je u pravu?
mbaksa kaže...

Ova pitanja ignoriraš:

Jesu li mu se ispunile ili samo kaže da su mu se ispunile? Ako su se doista ispunile, zašto si siguran da je tome nekome molitve ispunio njegov bog, a ne da je efekt rezultat/posljedica nečeg drugog? Možeš li dati konkretne primjere?

 Odgovorio sam kada sam sumirao odgovor da je to subjektivan argument i stvar perspektive. I na kraju, pitanja  si postavio pogrešno.

Osoba tvrdi da su mu se želje ispunjavale, osoba tvrdi da je dobila efekat kao rezultat molitve Bogu bez upliva efekata ruzultata/posljedica nečeg drugog. Osoba također tvrdi da ima rezultat molitve i sa uplivom i drugih stvari kao hajde da kažem postupno ispunjavanje molitve. Da ti dadnem primjere npr. kako ljudi tvrde da su nakon što su otpisani ozdravili, preživjeli, izvukli se iz teških situacija? Osoba će biti uvjerena da je to Božji upliv direktno ili indirektno nastao nakon molitve, tako da im tvoj argument nije nešto. Zato je subjektivne prirode. 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
16 godina
moderator
offline
Re: Tko je u pravu?
boxer kaže...
Odgovorio sam kada sam sumirao odgovor da je to subjektivan argument i stvar perspektive. I na kraju, pitanja  si postavio pogrešno.

Dakle, nisi mi odgovorio ni prije ni sada. Ti odgovaraš na ono što želiš čuti, a ne na ono što te ja pitam. To nisu pogrešno postavljena pitanja - to su postavljena pitanja upravo tako kako bi ti uvidio u čem griješiš - kad bi na njih odgovorio.

 

Ti i dalje tupiš o tome da osoba tvrdi da mu se molitva ostvarila, kao da nije moguće utvrditi je li došlo do ostvarenja ili ne. Ak osoba bez noge moli da mu izraste noga, može ona koliko god tvrditi da joj se molitva ostvarila, kad je očito da nije. Ak osoba moli da dobi jackpot na lotu, može ona koliko god tvrditi da joj se molitva ostvarila, kad možemo objektivno utvrditi je li dobila na lotu ili nije. Ak osoba moli da se izliječi od raka, može ona koliko god tvrditi da joj se molitva ostvarila - ako još uvijek ima rak, evidentno je da nije. Daj prijeđi već jednom preko tog "tvrđenja".

 

OK, sad kad si prešao preko tog tvrđenja, recimo da se čini da se osobi ostvarila molitva. Recimo da je dobila na lotu. Kako ćeš sad povezati boga s dobitkom na lotu? Statistika jasno govori koja je šansa za dobitak na lotu, od toliko i toliko ljudi koji su igrali loto, očekivano je da će određen postotak tih ljudi osvojiti jackpot. I sad se potrefilo da baš osoba koja je molila za jackpot dobi jackpot. Gdje je tu veza molitve, boga i jackpota? Ili osoba moli za ozdravljenje od raka. Malo hod kod liječnika pa odustane. I rak se povuče. Na temelju čega ćeš sad zaključiti da se rak povukao zbog molitve? I da je povlačenje raka rezultat božje akcije? Tim više što znamo da se neke vrste raka u nekom postotku mogu same od sebe povući.

 

I na kraju dolazimo do mojeg zadnjeg pitanja koje si ignorirao, a to je "Možeš li dati konkretne primjere?". Dosad nisi dao, a pretpostavit ću da ni ne možeš. Činjenica je da nemamo dokumentirano ni jedno jedino pravo (pod "pravo" ciljam na to da je božje djelo) ostvarenje molitve. To onda znači da tu nešto ne štima. Ako netko tvrdi da njegov bog ispunjava molitve, morali bi imati barem poneki primjer toga. A nemamo. Onda ili taj bog ne postoji ili nije takav. I onda tako ideš navodnu karakteristiku po navodnu karakteristiku, i što ti na kraju ostane? Deistički bog ili filozofski apsolut. Koji nema previše veze s konkretnim konceptima teističkih bogova.

 

To je razlog zbog kojeg, kad ulazim s nekim u raspravu o vjerovanju u boga, tražim da osoba objasni kakav je njen bog (tj. koncept boga). Fora "bog je samo jedan" u današnje vrijeme više ne pali. Ljudi se ne ravnaju po deističkom bogu ili filozofskom apsolutu, nego po svojem osobnom konceptu boga, posljedice kojega mogu biti ponešto pozitivne, benigne, mogu biti ponešto negativne (recimo osoba osjeća krivnju zbog seksa prije braka; ili recimo negira znanstveno utvrđene činjenice - imaš i u ovoj temi ljude kojima je evolucija "samo teorija"), mogu biti značajno negativne (recimo kad osoba smatra da žene nemaju ista prava kao i muškarci), a mogu biti i patološke (kao kod ISIS-ovaca). A sve "isti bog"? Ne bu išlo. 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2017 3:54 (mbaksa).
10 godina
neaktivan
offline
Ateisti ili teisti ili nešto treće?

@boxer

 

 

16 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
mbaksa kaže...

 Mi smo funkcije svog mozga. Nema mozga, nema nas. Nema nakon.

 

Vrlo hrabra izjava... budes se sam jednog dana suocio sa tom tvrdnjom dali nesto ima ili nema nakon...

 

Da ne citiram bas sve... u svemirce vjerujes ? Jer ako molitvu ne mozes povezati sa bogom tj. rezultat molitve moze biti obicna statistika kod dobitka na lotu onda moras vjerovati u svemirce iako ni jednog nikada nisi vidio no postoji toliko relavantnih dokaza i zapazanja koji ih opravdavaju da postoje ?

 

Od vjere se ne trazi nikakav dokaz niti vjeru treba dokazivati bilo kakvim primjerima, vjerujes ili ne. Nema nesto izmedju. Ako sad izadjes van i slomijes nogu na ledu mozes se tjesiti da je to usljed vremenskih uvjeta a moze biti da te "netko pogurao" da padnes... Imanje mozga u vlasnistvu ne znaci da je isti sposoban sve obrazloziti, protumaciti ili shvatiti.

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2017 5:03 (spaljeni).
16 godina
moderator
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
spaljeni kaže...
mbaksa kaže...

 Mi smo funkcije svog mozga. Nema mozga, nema nas. Nema nakon.

 

Vrlo hrabra izjava... budes se sam jednog dana suocio sa tom tvrdnjom dali nesto ima ili nema nakon...

Znam da je mnogima to teško shvatljivo i još teže prihvatljivo, ali što ćeš... Zapravo je šteta što ljudi to ne prihvaćaju - svijest da ti je ovo jedan jedini život može biti dobar motivator za proživjeti ga maksimalno kvalitetno.

 

spaljeni kaže...
u svemirce vjerujes ?

Ako me pitaš za male zelene koji posjećuju Zemlju - ne. Ako me pitaš vjerujem li postoji li, postojao je ili će postojati, drugdje u svemiru još neki život (koji nema veze s nama), odgovor je - da. Bilo bi izrazito čudno i neobično da ne postoji, nije postojao ili neće postojati.

 

spaljeni kaže...
Jer ako molitvu ne mozes povezati sa bogom tj. rezultat molitve moze biti obicna statistika kod dobitka na lotu onda moras vjerovati u svemirce iako ni jednog nikada nisi vidio no postoji toliko relavantnih dokaza i zapazanja koji ih opravdavaju da postoje ?

Ne pratim te. O kojim konkretno "svemircima" pričaš i kakve veze imaju s bogom i molitvama?

 

spaljeni kaže...
Od vjere se ne trazi nikakav dokaz niti vjeru treba dokazivati bilo kakvim primjerima, vjerujes ili ne. Nema nesto izmedju.

Si siguran da pričaš o vjeri, odnosno da si se dobro izrazio? Jer nitko nije tražio tako nešto na ovoj temi.

 

Ako netko javno kaže da vjeruje u nekog boga, zar nije logično postaviti mu pitanje - zašto? Nije da hodamo pokućama i tražimo ljude da se opravdavaju. Za razliku od nekih. 

 

spaljeni kaže...
Ako sad izadjes van i slomijes nogu na ledu mozes se tjesiti da je to usljed vremenskih uvjeta a moze biti da te "netko pogurao" da padnes... Imanje mozga u vlasnistvu ne znaci da je isti sposoban sve obrazloziti, protumaciti ili shvatiti.

Slažem se s ovim što si rekao za imanje mozga. Također, imanje mozga u vlasništvu ne znači da je isti sposoban postavljati smislena pitanja.

7 godina
protjeran
offline
Ateisti ili teisti ili nešto treće?

mario, ti si dezurni moderator danas/nocas 

da sam znao da ste tu jos bih malo pricao s vama. nisam zaspao cijelu noc, znojim se i imam bronhitis.

9 godina
offline
Re: Tko je u pravu?
mbaksa kaže...
boxer kaže...

OK, sad kad si prešao preko tog tvrđenja, recimo da se čini da se osobi ostvarila molitva. Recimo da je dobila na lotu. Kako ćeš sad povezati boga s dobitkom na lotu? Statistika jasno govori koja je šansa za dobitak na lotu, od toliko i toliko ljudi koji su igrali loto, očekivano je da će određen postotak tih ljudi osvojiti jackpot. I sad se potrefilo da baš osoba koja je molila za jackpot dobi jackpot. Gdje je tu veza molitve, boga i jackpota? Ili osoba moli za ozdravljenje od raka. Malo hod kod liječnika pa odustane. I rak se povuče. Na temelju čega ćeš sad zaključiti da se rak povukao zbog molitve? I da je povlačenje raka rezultat božje akcije? Tim više što znamo da se neke vrste raka u nekom postotku mogu same od sebe

 

 Da bi tako mogao govoriti, tj argumentirati, morao bi znati barem nešto o Bogu i kako se Bog tumači. Da bi to imalo smisla. 

Kao da ja pobijam mehaničara koji tvrdi da puknuo blok motora, a o mehanici nemam blage veze. 

 

Dakle, jako je bitno biti "osviješten" o onome što pobijaš. 

 

Rekao si ovim što sam te citirao, veliku glupost, jer ispada da Bibliju nisi nikad čitao niti išta znaš o Bogu (barem ono što teist tumači) iz sljedećih argumentiranih razloga:

 

Molitva ne djeluje tako da ti sad izmoliš Očenaš npr i očekuješ da si želja ispuni. Niti možeš očekivati da ćeš se izlječiti od raka izrečenom molitvom, pogotovo ako nikad do te bolesti nisi vjerovao u postojanje Boga. Mnogi se "okrenu" Bogu kad dođu u razne nedaće, što je za očekivati tada? Izmoliti se i sve će proći? 

 

Pa upravo je Isus zagovarao da se ne trguje i da se mase ne bogate, dok je sitomašnima pomagao. Da si čitao Bibliju, znao bi što je Isus napravio na tržnici gdje se sve i svašta prodavalo. I ti onda od takvoga Boga očekuješ dobitak na lotu? LOL 

 

Nisi razmišljao o tome da molitvom možda nećeš dobiti čudo, ali da je možda upravo to čudo da ti se neke stvari (bolest, nesreće) neće dogoditi u životu.

 

mbaksa kaže...
spaljeni kaže...
mbaksa kaže...

 

Znam da je mnogima to teško shvatljivo i još teže prihvatljivo, ali što ćeš... Zapravo je šteta što ljudi to ne prihvaćaju - svijest da ti je ovo jedan jedini život može biti dobar motivator za proživjeti ga maksimalno kvalitetno.

 

 Hehe... Daj mi dokazani primjer za nešto što vjera navodno brani a rebi čini beskrajan užitak u životu da bi ti živio kvalitetnije bez vjere?  Seks prije braka? Pa to nije smrtni grijeh i nitko neće u pakao radi toga. Imas jos koji primjer? 

 

Naravno, ako ubijes ili ukrades, za to odgovaras i na ovom i na onom svijetu. 

 

Što je to kvalitetniji život? Poznaješ li barem jednu osobu koja recimo ima brdo love a nije sretna? Ja ih znam poprilicno. Vjera se zasniva na tome da osoba bude ispunjena duhom, i nema veće sreće i kvalitetnijeg življenja kad si "u sebi" ispunjen i radostan. A to ne čini novac niti opipljive stvari. Mislim da se možemo obojica s tim složiti, bez pardona. Da tvoje viđenje "kvalitetnijeg" života nema pokriće za "kvalitetan" život, što god ti smatrao kvalitetnim i "najbolje moguće proživljenim"

 

Zašto od Boga tražis dobitak na lotu? Tj novac? Možemo zaključiti da ti novac predstavlja "kvalitetniji" život pošto Boga uspoređuješ sa dobitkom na lotu nastavljajući na "kvalitetniji" život.

 

Za takve stvari ti ne treba Bog. Sve je u čovjekovim rukama. Jer na svijetu postoji dovoljno resursa i prirodnih blaga, i ako hoćeš novca (prije se koristilo zlato, srebro...) a postojalo je i prije (za Isusovog života) da nijedan čovjek na svijetu ne može biti siromašan i bez krova nad glavom.

 

Sve imamo, i odgovor je u nama samima.

Tako je i zagovarao Isus. Što je istina.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2017 10:37 (matrix777).
16 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
mbaksa kaže...
svijest da ti je ovo jedan jedini život može biti dobar motivator za proživjeti ga maksimalno kvalitetno.

 

 

??? Ovako zvuce Jehovini svjedoci  kada idu okolo po kucama... to bi trebao biti pokusaj nekakvog smislenog argumenta ?

 

mbaksa kaže...

 Bilo bi izrazito čudno i neobično da ne postoji, nije postojao ili neće postojati.

 

 Tu se vracamo na onaj dio da imanje mozga ne znaci da je isti sposoban nesto tebi cudno shvatiti....

 

mbaksa kaže...
Ne pratim te. O kojim konkretno "svemircima" pričaš i kakve veze imaju s bogom i molitvama?

 

Pratis.. pratis ali nemas mogucnost procesuiranja informacije koja ti je ne shvatljiva.

 

 

Tvoja logika kojom opravdavas neuljudnost ili neprimjerenost netkome osobno postaviti pitanje "zasto" je tebi logicna jer pokusavas nesto shvatiti ili procesuirati sa "svojim vlasnistvom" ali ti ne uspjeva...

 

 

 

 

 

10 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?

@spaljeni

 

Frende, spaljeni zašao si u krivi sokak.

Naime, po upisima mbaksa vidim da on razmišljanja o onome što piše, te je vrlo kvalitetan sugovornik.

Dočim, spomenute Jehovne su jedostavno moralno-psihiloški povodljivi ljudi, nesigurni u svoju duhovnost koji su nakon dvije pročitane "Kule stražara", jednostavno dobili "životnu misiju", te su se pronašli među tom ekipom koja je žešća sekta, te svoje probleme idu riješavati po kućama i druge ljude gnjaviti sa svojom "istinom", jer eto je to "jako super" kaj su oni otkrili kod Jehova.

 

Ne želim ometati raspravu, al' sam se našao pozvanim da ukažem na razliku između kvalitetnog sugovornika(s kojim se ne moram slagati), te ovih amatera koje ti spominješ na koje ne treba trošiti niti vrijeme niti novac.

 

BTW, meni je zanimljiv ova rasprava oko i vezi religija.

Osobno, vjerujem na svoj način, te ne volim raspravljati o tome, al' volim pročitati, čitati ili slušati ovakve rasprave.

 

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
14 godina
offline
Re: Tko je u pravu?
matrix777 kaže...

 Hehe... Daj mi dokazani primjer za nešto što vjera navodno brani a rebi čini beskrajan užitak u životu da bi ti živio kvalitetnije bez vjere? Seks prije braka? Pa to nije smrtni grijeh i nitko neće u pakao radi toga. Imas jos koji primjer?

 Dakle, u vjeri slobodno možemo one stvari koje nam se sviđaju zanemariti i onda poslije tražiti oprost? To je kao u onom vicu: : "Kao dječak često sam molio Boga da mi da bicikl. Zatim sam shvatio da stvari ne funkcioniraju na taj način pa sam bicikl ukrao, a zatim molio za oprost".

matrix777 kaže...

Što je to kvalitetniji život? Poznaješ li barem jednu osobu koja recimo ima brdo love a nije sretna? Ja ih znam poprilicno. Vjera se zasniva na tome da osoba bude ispunjena duhom, i nema veće sreće i kvalitetnijeg življenja kad si "u sebi" ispunjen i radostan. A to ne čini novac niti opipljive stvari. Mislim da se možemo obojica s tim složiti, bez pardona. Da tvoje viđenje "kvalitetnijeg" života nema pokriće za "kvalitetan" život, što god ti smatrao kvalitetnim i "najbolje moguće proživljenim"

 Znam za puno onih upravo zbog novca nisu sretni. Rade 12h za crkavicu s kojom jedva mogu preživjeti te im stvari poput kupovanja obuće djeci predstavljaju investiciju. Teško je biti u sebi ispunjen duhom i radostan kad si stalno pritisnut dugotrajnim napornim poslom za koji dobivas mizernu plaću.

9 godina
offline
Re: Tko je u pravu?
captain_soap_McTawish kaže...
matrix777 kaže...

 Hehe... Daj mi dokazani primjer za nešto što vjera navodno brani a rebi čini beskrajan užitak u životu da bi ti živio kvalitetnije bez vjere? Seks prije braka? Pa to nije smrtni grijeh i nitko neće u pakao radi toga. Imas jos koji primjer?

 Dakle, u vjeri slobodno možemo one stvari koje nam se sviđaju zanemariti i onda poslije tražiti oprost? To je kao u onom vicu: : "Kao dječak često sam molio Boga da mi da bicikl. Zatim sam shvatio da stvari ne funkcioniraju na taj način pa sam bicikl ukrao, a zatim molio za oprost".

matrix777 kaže...

Što je to kvalitetniji život? Poznaješ li barem jednu osobu koja recimo ima brdo love a nije sretna? Ja ih znam poprilicno. Vjera se zasniva na tome da osoba bude ispunjena duhom, i nema veće sreće i kvalitetnijeg življenja kad si "u sebi" ispunjen i radostan. A to ne čini novac niti opipljive stvari. Mislim da se možemo obojica s tim složiti, bez pardona. Da tvoje viđenje "kvalitetnijeg" života nema pokriće za "kvalitetan" život, što god ti smatrao kvalitetnim i "najbolje moguće proživljenim"

 Znam za puno onih upravo zbog novca nisu sretni. Rade 12h za crkavicu s kojom jedva mogu preživjeti te im stvari poput kupovanja obuće djeci predstavljaju investiciju. Teško je biti u sebi ispunjen duhom i radostan kad si stalno pritisnut dugotrajnim napornim poslom za koji dobivas mizernu plaću.

 Odgovorio si onako kako želiš slušati i kako tebi odgovara. No da li je to istina? 

Nisi se uhvatio onoga kad sam rekao da mnogi imaju i previše materijalnog sadržaja a da nisu ispunjeni duhom i radosni. Zašto ovdje ne daješ argument nego odgovaraš na nešto čega se ja nisam dotaknuo u svom postu.

A zašto rade za crkavicu? Jer je narod takav, a ne zato što to Bog tako zagovara ili ga nema u takvim situacijama. Bog je dao jasnu poruku kako bi se narod trebao ponašati jedni prema drugima, kao što sam opisao Isusovu poruku kroz njegovo življenje. Zašto to danas nije tako, je na narodu, ne na Bogu. Zato ti je Bog dao um da sam odlučiš kako želiš živjeti. A ne da te vuče za uši i pokazuje prstom što trebaš a što ne.

 

Možemo li se složiti da nitko ne bi radio za crkavicu i bio gladan da živimo po Bibliji? Dakle onako kako je Isus zagovarao? Da se jedni ne bogate i uzimaju sirotinji, dok drugi kopaju po kontenerima? Razmisli malo o tome. 

 

Uostalom tko je za to kriv što je tako? Bog ili narod? 

 

Sve imamo i sve je na nama. Odgovori na cijeli post a ne samo na ono što želiš.

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2017 12:52 (matrix777).
16 godina
offline
Re: Tko je u pravu?
mbaksa kaže...

Dakle, nisi mi odgovorio ni prije ni sada. Ti odgovaraš na ono što želiš čuti, a ne na ono što te ja pitam. To nisu pogrešno postavljena pitanja - to su postavljena pitanja upravo tako kako bi ti uvidio u čem griješiš - kad bi na njih odgovorio.

 I dalje se vrtimo u krug i ovo postaje besmisleno. Kako kažu ljepota je u oku posmatrača, tako je i po pitanju molitve koja je duhovna stvar. Ti tražiš materijalni dokaz za duhovnu stvar, dakle opipljivu i logičku vezu između molitve i rezultata. Ovdje se radi o ubjeđenju, tvom nedostatku i njegovom ubjeđenju da ima ili nema kauzaliteta. U nekim stvarima ih ne možete obojica viditi a u nekim ti ne vidiš a on vidi rezultat. Ja ne mogu dokazati da je nekome izrasla noga, ali ni ti ne možeš dokazati da je netko npr. izvukao život nego svesti pod slučajnost ili skup akcija i posljedica ili osobnosti koje su dovele do nečega. Niti on tebe niti ti njega možeš uvjeriti u suprotno. Čitava rasprava se svodi na to da tvoj argument molitve nije dovoljno jak da razuvjeri. 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
7 godina
protjeran
offline
Re: Tko je u pravu?
boxer kaže...
mbaksa kaže...

Dakle, nisi mi odgovorio ni prije ni sada. Ti odgovaraš na ono što želiš čuti, a ne na ono što te ja pitam. To nisu pogrešno postavljena pitanja - to su postavljena pitanja upravo tako kako bi ti uvidio u čem griješiš - kad bi na njih odgovorio.

 I dalje se vrtimo u krug i ovo postaje besmisleno. Kako kažu ljepota je u oku posmatrača, tako je i po pitanju molitve koja je duhovna stvar. Ti tražiš materijalni dokaz za duhovnu stvar, dakle opipljivu i logičku vezu između molitve i rezultata. Ovdje se radi o ubjeđenju, tvom nedostatku i njegovom ubjeđenju da ima ili nema kauzaliteta. U nekim stvarima ih ne možete obojica viditi a u nekim ti ne vidiš a on vidi rezultat. Ja ne mogu dokazati da je nekome izrasla noga, ali ni ti ne možeš dokazati da je netko npr. izvukao život nego svesti pod slučajnost ili skup akcija i posljedica ili osobnosti koje su dovele do nečega. Niti on tebe niti ti njega možeš uvjeriti u suprotno. Čitava rasprava se svodi na to da tvoj argument molitve nije dovoljno jak da razuvjeri. 

Ako je molitva duhovna stvar onda je prilično jasno da neće imati nikakve materijalne posljedice.

Dakle, ako je netko u nevolji bilo koje vrste molitva mu može pomoći duhovno ali ne materijalno?

15 godina
neaktivan
offline
Ateisti ili teisti ili nešto treće?

Mene samo zanima što se to čovjeku okrene u glavi pa da u 21. stoljeću otvori ovakvu temu.

16 godina
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
matrix777 kaže...
AMD_IT kaže...
@matrix777 je li Kuran u pravu?

 Nisam ga čitao iskreno. No po pričama da je uglavnom prijepis Biblije, sa razlikom, gdje se pojavljuje Mojsije, tamo se pojavljuje Muhamed. No nemoj me držati za riječ, možda sam rekao glupost. Nemam ništa protiv nijedne vjere, svaka vjera tumači Boga na svoj način. 

 Nije baš prijepis, ugrubo i humoristično hajmo reći nastavak ili doradak gdje se ponavaljaju primjeri, dodatno pojašnjavaju ili blago derogiraju neke stvari, zablude i sl. Mojsije i Muhamed nisu isti likovi, niti su živili u istom periodu, svako za sebe. 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
16 godina
offline
Re: Tko je u pravu?
AMD_IT kaže...

Ako je molitva duhovna stvar onda je prilično jasno da neće imati nikakve materijalne posljedice.

Dakle, ako je netko u nevolji bilo koje vrste molitva mu može pomoći duhovno ali ne materijalno?

 Nema potrebe da se ponavljam pročitaj moje postove ponovno. 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
8 godina
neaktivan
offline
Re: Tko je u pravu?
AMD_IT kaže...
Pozdrav, ova tema mi je interesantna te bih volio sa ljudima koji dijele interes da prodiskutiraju o tome.
Dakle, moje prvo pitanje bih bilo: smatrate li da su vjernici bliži svojim vjerovanjem istini ili su to ateisti ili pak neki treći način razmišljanja?

AMD_IT, oprosti,

ali meni to što se prikavčiš na forum i odmah pucaš o religiji, vjeri i "istini" ne da nije teško žutilo, pa nije čak niti erotika - to je čista pornjava.

Jake reference si ponudio, među kojima se čak niti filozofi s FF-a ne bi snašli.

16 godina
moderator
offline
Re: Tko je u pravu?
matrix777 kaže...
Rekao si ovim što sam te citirao, veliku glupost, jer ispada da Bibliju nisi nikad čitao niti išta znaš o Bogu (barem ono što teist tumači) iz sljedećih argumentiranih razloga:

Ja bi te lepo prosil da me ti onda tak neukoga naučiš o Bogu. Naime, samo mi pišeš što ja krivo kažem, a ne kažeš kako jest. Kad si ti već tako veliki stručnjak o Bogu, onda ti to ne bi trebao biti problem, zar ne?

 

matrix777 kaže...
Nisi razmišljao o tome da molitvom možda nećeš dobiti čudo, ali da je možda upravo to čudo da ti se neke stvari (bolest, nesreće) neće dogoditi u životu.

Ti dakle smatraš da su svi oni vjernici koji mole svog boga da im pomogne da im se nešto dogodi - budale. Jer boga se može/smije tražiti da spriječi da se nešto dogodi, ne i da se nešto dogodi.

 

Ajde recimo da je tako - možeš li dati propisno dokumentirane primjere gdje je bog poslušao molitvu pa onda spriječio da se dogodi to za što se molilo?

 

matrix777 kaže...
Hehe... Daj mi dokazani primjer za nešto što vjera navodno brani a rebi čini beskrajan užitak u životu da bi ti živio kvalitetnije bez vjere?  Seks prije braka? Pa to nije smrtni grijeh i nitko neće u pakao radi toga. Imas jos koji primjer?

Zato što ti ne živiš po svojoj religiji, pa slijediš ono što ti paše i ignoriraš ono što ti ne paše (logička pogreška cherry picking), to znači da ne žive ni drugi?

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2017 22:10 (mbaksa).
8 godina
online
Re: Tko je u pravu?
mbaksa kaže... 
matrix777 kaže...
Hehe... Daj mi dokazani primjer za nešto što vjera navodno brani a rebi čini beskrajan užitak u životu da bi ti živio kvalitetnije bez vjere?  Seks prije braka? Pa to nije smrtni grijeh i nitko neće u pakao radi toga. Imas jos koji primjer?

Zato što ti ne živiš po svojoj religiji, pa slijediš ono što ti ne paše i ignoriraš ono što ti ne paše (logička pogreška cherry picking), to znači da ne žive ni drugi?

 Pusti ti to baksa, ovi današnji vjernici su jako dovitljivi kad treba balansirati na rubu, i izbjegavati vjerom zabranjene stvari; uvijek se nađe neka siva zona, i neki loophole 

 

Kruha i igala...
16 godina
moderator
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
spaljeni kaže...
mbaksa kaže...
svijest da ti je ovo jedan jedini život može biti dobar motivator za proživjeti ga maksimalno kvalitetno. 

??? Ovako zvuce Jehovini svjedoci  kada idu okolo po kucama... to bi trebao biti pokusaj nekakvog smislenog argumenta ?

WTF?!

 

Osoba koja računa da će se super provoditi "nakon smrti" možda neće iskoristiti ono što joj ovaj (jedini) život pruža. Jer će računati na to "nakon smrti". Da smatra da joj je ovo jedini život, bilo bi za očekivati da ga se potrudi provesti maksimalno kvalitetno - čak i kad joj ovo ne bi bio jedini život! Znači čak i kad bi postojao "život nakon smrti", puno više toga dobrog bi proizašlo da osoba živi ovaj život kao da joj je jedini.

 

To se recimo posebice odnosi na nemoralne osobe koji smatraju da je dovoljno da se pred kraj života ispovijede i da će im sve biti oprošteno pa će nakon smrti uživati u vječnom životu u raju. Ili recimo na bombaše samoubojice - ubiju sebe i hrpu ljudi oko sebe radi religijskih motiva u nadi da će ih nakon smrti dočekati 72 djevice. Bi li se odlučili na tako nešto da znaju da je smrt kraj njihova postojanja i da ih nikakve djevice nigdje ne čekaju?

 

spaljeni kaže...
mbaksa kaže...

 Bilo bi izrazito čudno i neobično da ne postoji, nije postojao ili neće postojati.

 

 Tu se vracamo na onaj dio da imanje mozga ne znaci da je isti sposoban nesto tebi cudno shvatiti....

WTF?

 

spaljeni kaže...
mbaksa kaže...
Ne pratim te. O kojim konkretno "svemircima" pričaš i kakve veze imaju s bogom i molitvama?

 

Pratis.. pratis ali nemas mogucnost procesuiranja informacije koja ti je ne shvatljiva.

Ili tvoj mozak ne kuži da valja bedastoće? Zašto se, umjesto da bezrazložno pokušavaš omalovažavati, ne izraziš tako da te svatko može razumjeti?

 

Ja nemam namjere pokušavati interpretirati što je pjesnih htio reći, jer ne želim da me se onda hvata da krivo interpretiram. Na takvu zlonamjernu taktiku ne pristajem. Ili reci što želiš reći tako da bude jasno i razumljivo svima - ili nemoj. Ali onda nemoj srat da netko drugi ne može shvatiti tvoje "duboke misli".

 

spaljeni kaže...
Tvoja logika kojom opravdavas neuljudnost ili neprimjerenost netkome osobno postaviti pitanje "zasto" je tebi logicna jer pokusavas nesto shvatiti ili procesuirati sa "svojim vlasnistvom" ali ti ne uspjeva...

Dovraga i bestraga - kakva neuljudnost i neprimjerenost!? Pa baš sam u ovoj temi pazio da ne budem grub. Pa čovječe - na forumu si - na mjestu gdje se vode rasprave. Kako ćeš voditi kvalitetnu raspravu ako ćeš se ograničavati u tome što smiješ, a što ne smiješ pitati? Osim toga, zar je itko ikoga tjerao da se javlja u temu? Ak se netko javlja u temu, onda se podrazumijeva da je voljan raspravljati, diskutirati, debatirati. Ako to nije voljan, onda neka lurka sa strane.

16 godina
moderator
offline
Re: Tko je u pravu?
boxer kaže...
mbaksa kaže...

Dakle, nisi mi odgovorio ni prije ni sada. Ti odgovaraš na ono što želiš čuti, a ne na ono što te ja pitam. To nisu pogrešno postavljena pitanja - to su postavljena pitanja upravo tako kako bi ti uvidio u čem griješiš - kad bi na njih odgovorio.

 I dalje se vrtimo u krug i ovo postaje besmisleno.

Pa da. Kad opstruiraš raspravu izbjegavanjem rasprave.

 

Koliko je sad već poruka prošlo kako odbijaš odgovoriti na moja pitanja? Pet, šest poruka? Ti lako možeš prekinuti vrtnju u krug tako da odgovoriš na postavljena pitanja. Nemoj se žaliti na nešto što si sam uzrokovao.

7 godina
protjeran
offline
Re: Tko je u pravu?
Angel_003 kaže...
AMD_IT kaže...
Pozdrav, ova tema mi je interesantna te bih volio sa ljudima koji dijele interes da prodiskutiraju o tome.
Dakle, moje prvo pitanje bih bilo: smatrate li da su vjernici bliži svojim vjerovanjem istini ili su to ateisti ili pak neki treći način razmišljanja?

AMD_IT, oprosti,

ali meni to što se prikavčiš na forum i odmah pucaš o religiji, vjeri i "istini" ne da nije teško žutilo, pa nije čak niti erotika - to je čista pornjava.

Jake reference si ponudio, među kojima se čak niti filozofi s FF-a ne bi snašli.

Kakve reference? Zanima me ta tematika te o njoj raspravljam, komentiram.

Nemoj brzati sa zaključcima vezano za broj profila koji netko ima.

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2017 17:34 (AMD_IT).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice