Ateisti ili teisti ili nešto treće? zaključana tema

poruka: 3.222
|
čitano: 240.198
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
protjeran
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Sum_of_all_fears kaže...
NiramX kaže...
Sum_of_all_fears kaže...
Rimski carevi su imali običaj lijepiti svoje face i imena posvuda (recimo novčiće). Uzmeš lopatu, iskopaš u dvorištu novčić sa likom nekog cara. Utvrdi se autentičnost. U drugim zapisima se potraži to ime i tko je on bio. Ili si otkrio dokaze o nekom caru o kojem se do sada nije znalo pa postaneš poznat ili se otkrije da je neki kovač imao viška slobodnog vremena i da je htio novčić sa svojim likom. Što je isto ok, jer neki muzej će to sigurno uzeti. Ako je novčić autentičan, naravno.

 

Nisam dao najsretniji primjer, a ti se na to koncentriraš. Kovanice su dobar, postojan dokaz, ali spisi nisu. Stvar je u tome da moraš potvrditi takve dokaze, a kako to učiniti?

Nisi pročitao što je povijesna metoda, jel tako?

 

Ako imaš brdo spisa koji kažu istu stvar i hrpu zlatnih kovanica sa imenom i likom koji se spominje u tim spisima, onda valjda je taj netko postojao i radio to što spisu kažu. Spisi od različitih autora koji su autentični, potvrđeni drugim spisima i ostalim dokazima... Autori za koje se zna da nisu bili dvorske lude ili šarlatani i tako to....

 

Zaboravi kovanice i rimske careve. Uzmi neku drugu osobu. Recimo, Pitagoru. Kako potvrditi te autore i njihove spise?

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2017 20:14 (NiramX).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
NiramX kaže...

 Zaboravi kovanice i rimske careve. Uzmi neku drugu osobu. Recimo, Pitagoru. Kako potvrditi te autore i njihove spise?

Drugim spisima. Drugim autorima. Dokazima. Baš kao i sve ostalo...

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
12 godina
protjeran
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Sum_of_all_fears kaže...
NiramX kaže...

 Zaboravi kovanice i rimske careve. Uzmi neku drugu osobu. Recimo, Pitagoru. Kako potvrditi te autore i njihove spise?

Drugim spisima. Drugim autorima. Dokazima. Baš kao i sve ostalo...

 

Dobro, ali kako potvrditi te druge?

16 godina
moderator
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
NiramX kaže...
mbaksa kaže...
NiramX kaže...
Zapravo i da. Na temelju čega povijest može biti istinitija od mitova?  

Sjedi, 1. Padaš razred u osnovnoj školi.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Myth

https://en.wikipedia.org/wiki/History

 

Da, i? Znam definicijsku razliku između te dvije riječi. I što to mijenja? Zar smo odjednom verificirali povijest?

Tebi su znači mitovi i povijest jedno te isto što se tiče verificiranosti. I sad implicitno kažeš da povijest nije verificirana.

 

To onda znači da priznaješ da Biblija nije verficirana. Ček, ček - zar nisi prije tvrdio da je Biblija istinita?

15 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Pa npr. imaš iskopine rimskih gradova, ceste, akvedukte od kojih se neki još i danas koriste i mnoštvo iskopina. Najčešće takvi objekti spominju careve i slične osobe... O bližoj povijesti uopće ne želim komentirati jer mi se čini da odgovaram na trolerski post. Naravno, kod oprečnih mišljenja o nekom događaju stvaraju se teorije i načini na koji se on mogao dogoditi te se ona varijanta koja je najizglednija pokušava dalje istražiti. Biblija i ostale svete knjige nude takve stvari kao činjenice i često su zapravo jedini izvor... Vezano za ovu temu, danas smo na faksu umirali od smijeha kada je kolegica rekla da je u jednom radu koji referira u svom seminaru, u zapisu korištene literature autor naveo Bibliju... Na kraju je svima misao bila ista "nadamo se da je samo citirao neku poslovicu ili slično tomu"
12 godina
protjeran
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
mbaksa kaže...
NiramX kaže...
mbaksa kaže...
NiramX kaže...
Zapravo i da. Na temelju čega povijest može biti istinitija od mitova?  

Sjedi, 1. Padaš razred u osnovnoj školi.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Myth

https://en.wikipedia.org/wiki/History

 

Da, i? Znam definicijsku razliku između te dvije riječi. I što to mijenja? Zar smo odjednom verificirali povijest?

Tebi su znači mitovi i povijest jedno te isto što se tiče verificiranosti. I sad implicitno kažeš da povijest nije verificirana.

 

To onda znači da priznaješ da Biblija nije verficirana. Ček, ček - zar nisi prije tvrdio da je Biblija istinita?

 

Zar jesam? Stvarno? Možeš li mi reći gdje? Moja greška. Da, Biblija, kao i ostatak povijesti, nije verificirana, zato imamo koncept vjere.

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2017 20:25 (NiramX).
10 godina
offline
Ateisti ili teisti ili nešto treće?

Battlelog: D3lBoy-00
12 godina
protjeran
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Manzi kaže...
Pa npr. imaš iskopine rimskih gradova, ceste, akvedukte od kojih se neki još i danas koriste i mnoštvo iskopina. Najčešće takvi objekti spominju careve i slične osobe... O bližoj povijesti uopće ne želim komentirati jer mi se čini da odgovaram na trolerski post. Naravno, kod oprečnih mišljenja o nekom događaju stvaraju se teorije i načini na koji se on mogao dogoditi te se ona varijanta koja je najizglednija pokušava dalje istražiti. Biblija i ostale svete knjige nude takve stvari kao činjenice i često su zapravo jedini izvor... Vezano za ovu temu, danas smo na faksu umirali od smijeha kada je kolegica rekla da je u jednom radu koji referira u svom seminaru, u zapisu korištene literature autor naveo Bibliju... Na kraju je svima misao bila ista "nadamo se da je samo citirao neku poslovicu ili slično tomu"

 

Kažem, carevi su loš primjer. Njih zanemari. I spomenuo sam da se to naravno ne odnosi na recentniju povijest.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
NiramX kaže...

 Dobro, ali kako potvrditi te druge?

With maaaaaagic.

 

Play stupid games, win stupid prizes.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2017 20:34 (Sum_of_all_fears).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Što se tiče samog Pitagore, postoje i neki znanstvenici koji misle da je sudjelovao u izgradnji tunela Eupalinos, iako malo vjerojatno, jer je tunel jako specifičan. Naravno ovo ne iznosim kao dokaz. Ali je očito da taj njegov poučak vrijedi. Na kraju krajeva, kao i arhimedov poučak i mnogi drugi...
12 godina
protjeran
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Sum_of_all_fears kaže...
NiramX kaže...

 Dobro, ali kako potvrditi te druge?

With maaaaaagic.

 

Play stupid games, win stupid prizes.

 

Znači, spisi se provjeravaju spisima? Zar to nije svojevrsna tautologija?

15 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?

Srećom pa spisi nisu komad papira na kojem na obje strane piše "Okreni me".

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
12 godina
protjeran
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Manzi kaže...
Što se tiče samog Pitagore, postoje i neki znanstvenici koji misle da je sudjelovao u izgradnji tunela Eupalinos, iako malo vjerojatno, jer je tunel jako specifičan. Naravno ovo ne iznosim kao dokaz. Ali je očito da taj njegov poučak vrijedi. Na kraju krajeva, kao i arhimedov poučak i mnogi drugi...

 

Da, sve to možda stoji, ali to ne potvrđuje tu specifičnu osobu ili neki specifični događaj. Sjeti se samo posla koji je obavljao Orwellov Winston Smith.

12 godina
protjeran
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Sum_of_all_fears kaže...

Srećom pa spisi nisu komad papira na kojem na obje strane piše "Okreni me".

 

Što bi to trebalo značiti?

15 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Zar nema barem malo logike da ako ima veliki broj nevezanih spisa koji spominju nekoga da bi onda vjerojatno moglo biti barem malo istine u njima. Ne možeš mi reći da u korablju od 40 lakata stanu sve životinje i to po dvije od svake vrste... Biblija je preneseno značenje, pogotovo stari zavjet, a novi je već spoj događaja kada se pisalo sa vjerovanjima. Na kraju krajeva, pogledaj način na koji su slagani blagdani u katoličkoj crkvi.
16 godina
moderator
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
NiramX kaže...
Zar jesam? Stvarno? Možeš li mi reći gdje? Moja greška. Da, Biblija, kao i ostatak povijesti, nije verificirana, zato imamo koncept vjere.

Sorry, zamijenio sam te s kolegom, ne vidim da si to igdje napisao.

 

Biblija kao mitološka knjiga sadržava nadnaravne događaje. Tako nešto ne može biti dio povijesti. Za događaje iz povijesti možemo s većom ili manjom sigurnošću reći da su se dogodili. Za nadnaravne mitološke događaje možemo sa sigurnošću koja teži znanju reći da se nisu dogodili. Zato jedno s drugim nema veze i ne razlikovati ih je u rangu nemogućnosti razlikovanja stvarnosti i fikcije.

 

Preskočio sam ovaj tvoj komentar:

NiramX kaže...
mbaksa kaže...
NiramX kaže...
Znanost je puno toga uništila u kontekstu kritičkoga mišljenja zahvaljujući svojoj aroganciji i fokusu na empiriju.

Što točno je znanost uništila? 

 

Sve što nije empirija. 

Možeš li biti konkretniji? Znanost je recimo uništila alkemiju, homeopatiju, puštanje krvi i koješta drugo. To ne vidim kao ništa negativno, već isključivo pozitivno.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2017 20:53 (mbaksa).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Tko je u pravu?

@matrix777

 

točno, nisam te dobro skužio. mea maxima culpa.

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2017 20:54 (o7o).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Spominješ Orwella da bi meni nešto dokazao, a Crkva zauzela sve poganske blagdane i promjenila nazive 😂😂 Jao, jao, loše loše. Još da ne kažem da se svi prikazuju kao čistokrvni bijelci, skoro pa arijevci 😳
15 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
NiramX kaže...
Što bi to trebalo značiti?

To bi značilo da to nisu škrabotine vucibatina na meskalinu ili čemu već.

 

Povijesni izvori se verificiraju ili drugim dokumentima ili dokazima. Dokument kaže da je izgrađeno to i to po nalogu tog i tog. U drugom dokumentu kaže da je izgrađeno to i to ali ne piše tko je to odradio. Treći dokument kaže tko je odradio i što. Četvrti (neki ljetopis?) spomene sve što je navedeno u ostalima. Autor tog ljetopisa ili kronike je očito vjerodostojan i piše istinu - sve što je naveo ipak postoji ili fizički ili eto potomci tog plemena žive tamo parsto godina. Ili tisuću. Građevinu (akvadukt, amfiteatar, groblje, crkvu ili štoveć) vidiš, ok, svi dokumenti su točni. Na građevini možda čak i piše ime onog tko je omogućio da se izgradi. Nadgrobni spomenici su u istom stilu, epitafi na istom pismu? Ok, to je groblje koje je koristilo stanovništvo pokrajine x za vrijeme kuge? Arheolozi to potvrde, sve štima. Znači i dokument koji spominje to groblje, taj grb i tog cara je vjerojatno točan.

 

Ako se u dokumentu A i dokumentu B spominje dokument C ili njegov autor kao vjerodostojni, onda vjerojatno jesu. Nažalost Isus nije imao iphone i instagram da zabilježi svoja putovanja i dogodovštine pa se za informacije o njemu oslanjamo na jednu knjigu koja je kroz povijest toliko puta prekrajana da najvjerojatnije apsolutno ništa u njoj nije točno. S obzirom na kronični nedostatak ostalih knjiga, crteža ili fizičkih dokaza o tvrdnjama iz Biblije, neki su došli do zaključka da ta knjiga baš i ne sadrži vjerodostojne informacije. Da je gore spomenuti autor kronike napisao da su Marsovci sletjeli u dvorišće ili je pak neki grm gorio ali nije izgorio, onda tog autora baš i ne bi uzimali za ozbiljno.

 

Kako ono, burden of proof? Ako misliš da nešto nije točno, dokaži.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
12 godina
protjeran
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Manzi kaže...
Zar nema barem malo logike da ako ima veliki broj nevezanih spisa koji spominju nekoga da bi onda vjerojatno moglo biti barem malo istine u njima. Ne možeš mi reći da u korablju od 40 lakata stanu sve životinje i to po dvije od svake vrste... Biblija je preneseno značenje, pogotovo stari zavjet, a novi je već spoj događaja kada se pisalo sa vjerovanjima. Na kraju krajeva, pogledaj način na koji su slagani blagdani u katoličkoj crkvi.

 

Dakako da ima logike, i vjerojatno ima tračak istine, ali kako potvrditi da je povijest u tolikoj mjeri istinita koliko znanost tvrdi?

 

mbaksa kaže...
NiramX kaže...
Zar jesam? Stvarno? Možeš li mi reći gdje? Moja greška. Da, Biblija, kao i ostatak povijesti, nije verificirana, zato imamo koncept vjere.

Sorry, zamijenio sam te s kolegom, ne vidim da si to igdje napisao.

 

Biblija kao mitološka knjiga sadržava nadnaravne događaje. Tako nešto ne može biti dio povijesti. Za događaje iz povijesti možemo s većom ili manjom sigurnošću reći da su se dogodili. Za nadnaravne mitološke događaje možemo sa sigurnošću koja teži znanju reći da se nisu dogodili. Zato jedno s drugim nema veze i ne razlikovati ih je u rangu nemogućnosti razlikovanja stvarnosti i fikcije.

 

Preskočio sam ovaj tvoj komentar:

NiramX kaže...
mbaksa kaže...
NiramX kaže...
Znanost je puno toga uništila u kontekstu kritičkoga mišljenja zahvaljujući svojoj aroganciji i fokusu na empiriju.

Što točno je znanost uništila? 

 

Sve što nije empirija. 

Možeš li biti konkretniji? Znanost je recimo uništila alkemiju, homeopatiju, puštanje krvi i koješta drugo. To ne vidim kao ništa negativno, već isključivo pozitivno.

 

 

Ne kažem da su se mitološki događaji dogodili, ali isto tako ne mogu tvrditi niti da su se (svi) povijesni događaji dogodili.

 

Uzmimo psihologiju kao primjer. U korijenu riječi nalazi se duša (ψυχή), a ona ju odbija razmotriti, jer ju ne može "dohvatiti" pomoću osjetila. Ja ne kažem da duša (nemoj se, lijepo te molim, "zalijepiti" za to, koristim samo kao primjer) mora nužno postojati (iako u kontrastu mišljenja i korporalnosti nije teško zaključiti kako i zašto zaista postoji, iako ne nužno u kontekstu "duše", ali to je druga i puno šira tema koju ne bih sada započinjao) već kako ju ne smije odbaciti i fokus staviti na mozak i živčani sustav samo zato što to nalažu osjetila, jer ništa nam ne potvrđuje ispravnost osjetila. To je problem - prvo se treba nečime dokazati ispravnost osjetila. Možda smo svi mozgovi u posudi, možda nismo.

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2017 21:13 (NiramX).
12 godina
protjeran
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Sum_of_all_fears kaže...
NiramX kaže...
Što bi to trebalo značiti?

To bi značilo da to nisu škrabotine vucibatina na meskalinu ili čemu već.

 

Povijesni izvori se verificiraju ili drugim dokumentima ili dokazima. Dokument kaže da je izgrađeno to i to po nalogu tog i tog. U drugom dokumentu kaže da je izgrađeno to i to ali ne piše tko je to odradio. Treći dokument kaže tko je odradio i što. Četvrti (neki ljetopis?) spomene sve što je navedeno u ostalima. Autor tog ljetopisa ili kronike je očito vjerodostojan i piše istinu - sve što je naveo ipak postoji ili fizički ili eto potomci tog plemena žive tamo parsto godina. Ili tisuću. Građevinu (akvadukt, amfiteatar, groblje, crkvu ili štoveć) vidiš, ok, svi dokumenti su točni. Na građevini možda čak i piše ime onog tko je omogućio da se izgradi. Nadgrobni spomenici su u istom stilu, epitafi na istom pismu? Ok, to je groblje koje je koristilo stanovništvo pokrajine x za vrijeme kuge? Arheolozi to potvrde, sve štima. Znači i dokument koji spominje to groblje, taj grb i tog cara je vjerojatno točan.

 

Ako se u dokumentu A i dokumentu B spominje dokument C ili njegov autor kao vjerodostojni, onda vjerojatno jesu. Nažalost Isus nije imao iphone i instagram da zabilježi svoja putovanja i dogodovštine pa se za informacije o njemu oslanjamo na jednu knjigu koja je kroz povijest toliko puta prekrajana da najvjerojatnije apsolutno ništa u njoj nije točno. S obzirom na kronični nedostatak ostalih knjiga, crteža ili fizičkih dokaza o tvrdnjama iz Biblije, neki su došli do zaključka da ta knjiga baš i ne sadrži vjerodostojne informacije. Da je gore spomenuti autor kronike napisao da su Marsovci sletjeli u dvorišće ili je pak neki grm gorio ali nije izgorio, onda tog autora baš i ne bi uzimali za ozbiljno.

 

Kako ono, burden of proof? Ako misliš da nešto nije točno, dokaži.

 

Znači, nebo je nebo zato što je nebo nebo? Tautologija. I ja ne kažem da mogu dokazati, stvar je u tome da ne možeš ni ti.

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2017 21:16 (NiramX).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Ja na žalost nemam toliko strpljenja kao dečki i tipkati romane, ali ako pitagorin poučak funkcionira i netko, nekad je napisao da ga je baš Pitagora sa Samosa prvi skužio i objasnio, nije li logično onda da je taj pitagora i postojao s obzirom da nema spisa koji tvrde da je u to vrijeme ili prije postojao čovjek koji je to isto znao i to isto objavio. Možda su i ljudi prije njega "instinktivno" i pogađanjem dolazili di tih rješenja, ali je on prvi to uobličio i kao takav se spominje.
12 godina
protjeran
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Manzi kaže...
Ja na žalost nemam toliko strpljenja kao dečki i tipkati romane, ali ako pitagorin poučak funkcionira i netko, nekad je napisao da ga je baš Pitagora sa Samosa prvi skužio i objasnio, nije li logično onda da je taj pitagora i postojao s obzirom da nema spisa koji tvrde da je u to vrijeme ili prije postojao čovjek koji je to isto znao i to isto objavio. Možda su i ljudi prije njega "instinktivno" i pogađanjem dolazili di tih rješenja, ali je on prvi to uobličio i kao takav se spominje.

 

Da, postojao je netko tko je to uobličio, to bez daljnjega, ali kako možeš biti siguran da je to bio Pitagora samo na temelju nekih spisa?

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2017 21:21 (NiramX).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
NiramX kaže...

 Znači, nebo je nebo zato što je nebo nebo? Tautologija. I ja ne kažem da mogu dokazati, stvar je u tome da ne možeš ni ti.

Što ne mogu dokazati?

 

Ne prebacuj na mene tko bi trebao dokazati, ti tvrdiš da dokumenti nisu vjerodostojni, ti dokaži.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
12 godina
protjeran
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Sum_of_all_fears kaže...
NiramX kaže...

 Znači, nebo je nebo zato što je nebo nebo? Tautologija. I ja ne kažem da mogu dokazati, stvar je u tome da ne možeš ni ti.

Što ne mogu dokazati?

 

Ne prebacuj na mene tko bi trebao dokazati, ti tvrdiš da dokumenti nisu vjerodostojni, ti dokaži.

 

Ja tvrdim da se ne može dokazati njihova vjerodostojnost. Očito je da se tu ne može dokazati ništa.

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2017 21:25 (NiramX).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?

Može, dokazala se.

 

Ti moraš dokazati da nisu vjerodostojni.

 

Ili metoda ne valja? Ajde povjesničaru, predloži novu.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
12 godina
protjeran
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
Sum_of_all_fears kaže...

Može, dokazala se.

 

Ti moraš dokazati da nisu vjerodostojni.

 

Ili metoda ne valja? Ajde povjesničaru, predloži novu.

 

Ali kako da ja dokažem kada tvoja metoda vodi u tautologiju? Nešto mora biti ustanovljeno na čvrstim dokazima da bi moglo biti opovrgnuto, a tautologija nije dokaz. I ne, uopće nemam ideju kako bi se povijest mogla dokazati.

9 godina
offline
Ateisti ili teisti ili nešto treće?

Momci, pretjerujete i ne držite se teme. Baksa, kako dopuštaš ovo?

 

Zato sad, uhvatimo se za ruke svi zajedno i pomolimo se...

16 godina
moderator
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?
NiramX kaže...
Ne kažem da su se mitološki događaji dogodili, 

Da smatraš da se nisu dogodili pretpostavljam da bi onda to i napisao. Pa koji je onda tvoj stav? Smatraš da je moguće da su se nadnaravni događaji iz Biblije dogodili?

 

NiramX kaže...
Uzmimo psihologiju kao primjer. U korijenu riječi nalazi se duša (ψυχή), a ona ju odbija razmotriti, jer ju ne može "dohvatiti" pomoću osjetila. Ja ne kažem da duša (nemoj se, lijepo te molim, "zalijepiti" za to, koristim samo kao primjer) mora nužno postojati (iako u kontrastu mišljenja i korporalnosti nije teško zaključiti kako i zašto zaista postoji, iako ne nužno u kontekstu "duše", ali to je druga i puno šira tema koju ne bih sada započinjao) već kako ju ne smije odbaciti i fokus staviti na mozak i živčani sustav samo zato što to nalažu osjetila, jer ništa nam ne potvrđuje ispravnost osjetila.

Zbilja te tu nisam skužio. Kako je to znanost uništila psihologiju? Time što ju je poboljšala, što danas bolje poznajemo uzroke i posljedice psiholoških stanja?

 

Kažeš nek se ne zalijepim za dušu, a daš mi pregršt razloga da upravo to napravim. Ti u biti tražiš da psihologija regresira jer te smeta što je znanost bolje upoznala vezu između fizičkog stanja mozga i živčanog sustava i uma, svijesti! Pa to je ludilo! Umjesto da se zalažeš da što prije što više toga saznamo i na temelju toga razvijemo metode za liječenje ili zalječenje mentalnih i inih tegoba.

 

Jel ima još što što je znanost navodno uništila? Psihologiju evidentno nije, nego upravo suprotno.

 

NiramX kaže...
Možda smo svi mozgovi u posudi, možda nismo.

Što i da jesmo? Kako to išta mijenja?

15 godina
odjavljen
offline
Re: Ateisti ili teisti ili nešto treće?

Zakačio si se na tko da dokument dokazuje drugi dokument ko....

 

Nema veze što su dokumenti različiti, od različitih autora i možda godinama jedan od drugog. I što nije riječ o samo dokumentima nego o mjestima, građevinama, tradiciji ili usmenoj predaji. Ili crtežima u špiljama. Crteži u špiljama su sigurno djelo arheologa koji žele da finaciramo njihove izlete u egzotične krajeve.

 

Čitao sam tvoje starije postove i zaključio sam da je sa tobom bolje ne imati posla. Vidiš - postovi koji dokazuju da tvoji postovi nisu za čitati. Tautologija, a?

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice