"Neispravna" 3D slika

poruka: 5
|
čitano: 4.002
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
"Neispravna" 3D slika

Pozdrav!

 

Jel se netko od vas bavio 3D slikama?

Imam jedan neobičan problem za koji nikako da shvatim kako je uopće moguć!

 

Imam mobitel EVO 3D koji radi 3D slike i ima 3D ekran.

 

Napravio sam hrpu slika. Na ekranu mobitela izgledaju OK. Koliko se to god može vidjeti na 4,3" ekranu.

I donesem ja slike kod buraza, uštekamo stick u Panasonic TV, odma ih prepozna i sve se odlično vidi!

Slike su 1080p rezolucije, 3D efekt odličan, čak su i boje dobre.

 

I onda, odjednom, na petoj-šestoj slici UŽAS! Bole oči, slika užasno izgleda, ništa nam nije jasno!

Slijedeća slika, opet prekrasno, sve super..

I tako na pojedinim slikama opet ista stvar! Bole oči....

 

I onda si ja na jednoj takvoj slici skinem 3D naočale i imam što vidjeti. Lijeva i desna slika nisu zamaknute lijevo - desno... nego GORE-DOLJE!

 

WTF?!

Kako je to moguće??

 

Pa ako okrenem mobitel, leće su savršeno ravno smještene jedna uz drugu, samo bi horizont i objekti morali biti nagnuti.

Pokušavam skužiti, nejde mi u glavu... Kako, zašto??

Pretražujem net već sat vremena. Nemam pojma koje ključne riječi mi uopće trebaju :D

 

Naletio sam na software za ispravljanje grešaka:

http://www.yuvsoft.com/products/stereo-processing-suite-lite/geometry-corrector/

 

Tak da je to očito jedna od 3D grešaka, al bi ju ja rađe izbjegao prilikom fotografiranja, nego s nekakvim softverom koji će naravno i narušiti kvalitetu slike..

 

Oprostite na dugom postu, samo me zanima dal se netko bavi 3D videom ili fotografijom i sreo se s ovim, ili bar da shvaća u čemu je problem da to popravim.

 

Hvala unaprijed!

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opeko i na peticu puše
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: "Neispravna" 3D slika
CyberDemonVZ kaže...
...

Nemam taj uređaj ali koliko se razumijem u stereoskopiju, dok slikaš uređaj mora biti postavljen savršeno horiznotalno. Trebali su u aplikaciju kamere ugraditi nekakvu crtu koja prikazuje nagib pomoću ugrađenog žiroskopa i onemogućiti slikanje u 3D-u ako nagib ostupa više od nekoliko stupnjeva.

 

Napravio sam sliku da lakše objasnim. Kada nagneš glavu, mozak dobiva informaciju da je glava nagnuta (kao slika 2) ali kod kamere to tako ne funkcionira. Kada nagneš stereo kameru, dolazi do pomaka (slika 3). Zelene linije moraju biti spojene (slika 1) da bi dobio ispravnu stereo fotografiju.

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.12.2015 19:44 (DragonShit).
12 godina
offline
Re: "Neispravna" 3D slika
DragonShit kaže...
CyberDemonVZ kaže...
...

Nemam taj uređaj ali koliko se razumijem u stereoskopiju, dok slikaš uređaj mora biti postavljen savršeno horiznotalno. Trebali su u aplikaciju kamere ugraditi nekakvu crtu koja prikazuje nagib pomoću ugrađenog žiroskopa i onemogućiti slikanje u 3D-u ako nagib ostupa više od nekoliko stupnjeva.

 

Napravio sam sliku da lakše objasnim. Kada nagneš glavu, mozak dobiva informaciju da je glava nagnuta (kao slika 2) ali kod kamere to tako ne funkcionira. Kada nagneš stereo kameru, dolazi do pomaka (slika 3). Zelene linije moraju biti spojene (slika 1) da bi dobio ispravnu stereo fotografiju.

 Hmm, malo si mislim da imaš pravo... al onda imam neke ideje gdje ovo ne vrijedi.... Ili..?


Npr, slikam dvije kocke ispred sebe koje su postavljene savršena ravno prema kameri.
I onda nagnem kameru npr 45 stupnjeva.

I zašto bi to bilo drugačije od slučaja da kamera ostane ravna, ali ja zarotiram kocke s postoljem za 45 stupnjeva?

Mozgu je potpuno svejedno ako se ne vidi ništa osim pozadine.
Ovak:

 
 
I ova druga izgleda potpuno isto ako okrenem kocke ili ako okrenem fotić.

Gle, dvije slike od danas pretovrene u "anaglyph" 3D:
 
 
Na prvoj su sjene (boje) jedna iznad druge, a na drugoj jedna pokraj druge!
Pa nije baš da sam na prvoj držao mobitel pod kutem od 90 stupnjeva.....

Gdje griješim?

 

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opeko i na peticu puše
15 godina
neaktivan
offline
Re: "Neispravna" 3D slika
CyberDemonVZ kaže...
...

Lijeva i desna kamera MORAJU biti u horiznotalnoj ravnini da bi lijeva i desna slika bile u ravnini. Ako mobitel tolerira nagib to znači da koristi žiroskop ili sadržaj slike za korekciju pomaka. Bez obzira na to, nastoj mobitel držati što ravnije dok slikaš. Možda žiroskop/kompas ili aplikacija za slikanje nisu dobro kalibrirani. Lijeva i desna slika moraju biti u potpunoj ravnini ali mozak ima određeni prag tolerancije nakon čega se gubi 3D efekt.

12 godina
offline
Re: "Neispravna" 3D slika
DragonShit kaže...
CyberDemonVZ kaže...
...

Lijeva i desna kamera MORAJU biti u horiznotalnoj ravnini da bi lijeva i desna slika bile u ravnini. Ako mobitel tolerira nagib to znači da koristi žiroskop ili sadržaj slike za korekciju pomaka. Bez obzira na to, nastoj mobitel držati što ravnije dok slikaš. Možda žiroskop/kompas ili aplikacija za slikanje nisu dobro kalibrirani. Lijeva i desna slika moraju biti u potpunoj ravnini ali mozak ima određeni prag tolerancije nakon čega se gubi 3D efekt.

 Hvala! :D

 

Sutra ide ponovno igranje s kćerkinim Lego kockicama :D

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opeko i na peticu puše
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice