Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04

poruka: 41
|
čitano: 21.904
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
protjeran
offline
Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04

Recite mi kako da instaliram dual boot windowsa 7 i ubuntua 10.04 ja sam napravio i novu particiju na koju bi stavio ubuntu ali pri instalaciji ta particija se ne pojavljuje..Kako to da uradim

 

Particiju sam kreirao ovako:start - desni klik na Computer - Manage - Disk Management i izabrao particiju D i prepolovio je iso sam na nju desnim klikom shirk volume pa shirk

Poruka je uređivana zadnji put pon 31.5.2010 11:33 (Sliva22).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04

Evo našao sam neka 2 linka pa pogledaj

LINK2

Svako kapitalističko divljanje mora biti kažnjeno.- Ulrike Meinhof
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04
Dali si uspio?
13 godina
protjeran
offline
Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04

Odo pokusat isto kako je ovaj na videu uradio

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04
Sliva22 kaže...

Recite mi kako da instaliram dual boot windowsa 7 i ubuntua 10.04 ja sam napravio i novu particiju na koju bi stavio ubuntu ali pri instalaciji ta particija se ne pojavljuje..Kako to da uradim

 

Particiju sam kreirao ovako:start - desni klik na Computer - Manage - Disk Management i izabrao particiju D i prepolovio je iso sam na nju desnim klikom shirk volume pa shirk

nisi morao praviti nikakvu particiju iz windowsa, to si mogao odratit kad krene instalacija ubuntua. dakle ti imaš instalirane windowse i sad bi i ubuntu. ubaciš live cd , digneš ga i krene instalacija.  te pita gdje želiš, a ti odaberešinstall them side by side, choosing between them each startup . u slučaju greške, krivog odabira i slično mogao bi ostati bez svih podataka tako da ako to radiš prvi puta ipak potraži nečiju pomoć. imaš ovdje lijepo opisano korak po korak.

Sve što sam napisao nije moje mišljenje. Vjerovatno se nisam odlogirao pa ovo piše ili moj brat ili mama
13 godina
protjeran
offline
Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04

nece kao da nisam ni stavio usb

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04

pise mi ovako

Rebort and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key

 

Sve sam namjestio da usb bude prvi i opet nista

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04

jesi pokusao sa wubi instalirati ubuntu(ja sam tako radio vec od 7. il 8. inacice ubuntua i nikad nema problema), tj moras samo odredit velicinu podatkovnog prostora i jos popunit neke sitnice tipa username i pass.

roko
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04
Sliva22 kaže...

nece kao da nisam ni stavio usb

kakve sad veze ima usb s ovom pričom? ti želiš instalirat ubuntu s usb-a? na usb? nedorečen si. stavi cd, ako imaš cd-drive.

Sve što sam napisao nije moje mišljenje. Vjerovatno se nisam odlogirao pa ovo piše ili moj brat ili mama
13 godina
protjeran
offline
Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04

imam cd al ista prica kad stavim cd da sa njega instaliram pise ono sto sam gore napiso

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04

koje da stisnem u tom wubiu ono prvo ili drugo demo and full instalion ili install inside windows

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04
  1. https://wiki.ubuntu.com/WubiGuide http://seogadget.co.uk/the-ubuntu-installation-guide/, tu imas upute ak ti nes nije jasno, ugl da bi instalirao sa wubijem ides na install inside windows :D
roko
13 godina
protjeran
offline
Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04

a ako ga instaliram tamo gdje je windows mislim na taj  disk jel to svejedno

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04

-skini i snimi ispravan bootabilni ISO. Predpostavka da si ga već skinuo, ostaje drugi korak, snimanje. U soft. za snimanje odaberi snimanje ISO imagea, bez ikakvih drugih opcija.. u većini soft. je to dovoljno i snimi ga na (naj)nižoj brzini...

-BIOS, CD-first., ...

-kad napokon proradi, idaberi naprednu instalaciju, izbriši novu particiju (E: ili F: ... ?), na njenom mjestu kreiraj root /  (ostalo može i nemora..)i klikaj next.

 

Sliva22 kaže...

a ako ga instaliram tamo gdje je windows mislim na taj  disk jel to svejedno

 ... zašto misliš da je svejedno? Novom OSu je ali starom sigurno nije. Jer dva tijela u isto vrijeme nemogu zauzimati isti prostor.... pa od te sitnice i ostali rezultati...

Linux ima svoj FS (ex3. ext4..) kreiranjem particije i formatiranjem, .. pogodi što bi se desilo s predhodnim OSom, -windowsima.

 

edit: ovo se odnosi na instalaciju (boot), ne na wubi (u međuvremenu ubačeni postovi su za wubi, ovo nije)

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 31.5.2010 12:56 (ihush).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04
Sliva22 kaže...

a ako ga instaliram tamo gdje je windows mislim na taj  disk jel to svejedno

da, instalirat ce ti kao obican program koji mozes deinstalirat ako ti se nebude svidjao :D

i windowsi ce ti radio kao i prije, tj nece bit nikakvih promjena jedino sto ces morat dodjelit velicninu harda za ubuntu pa ce ti se slobodni prostora na hardu di je windows smanjit, ali ako neces puo koristit ubuntu dovoljno ti je nekih 10Gb prostora.

roko
Poruka je uređivana zadnji put pon 31.5.2010 12:47 (olovnj).
13 godina
protjeran
offline
Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04

vidite ovo kako sad da to sve vratim na disk D kad sam pravio novu particiju pojavilo mi se nesto 100GB free space i kako to sad sve da vratim na disk D

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04
ihush kaže...

 

Sliva22 kaže...

a ako ga instaliram tamo gdje je windows mislim na taj  disk jel to svejedno

 ... zašto misliš da je svejedno? Novom OSu je ali starom sigurno nije. Jer dva tijela u isto vrijeme nemogu zauzimati isti prostor.... pa od te sitnice i ostali rezultati...

Linux ima svoj FS (ex3. ext4..) kreiranjem particije i formatiranjem, .. pogodi što bi se desilo s predhodnim OSom, -windowsima.

s ovim se neslazem, ujedino wubi se integrira unutar windowsa kao i kod obicne instalacije nekog softwarea ili igrice, samo sto se ne pokrece sa  ikone na desktopu nego se prilikom bootanja bira koji OS zelis dignut.

roko
13 godina
protjeran
offline
RE: Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04
Sliva22 kaže...

vidite ovo kako sad da to sve vratim na disk D kad sam pravio novu particiju pojavilo mi se nesto 100GB free space i kako to sad sve da vratim na disk D

ja sam pitao sad kako da vratim prostor na disk d,prostor na kojem je ona  particija

Poruka je uređivana zadnji put pon 31.5.2010 12:57 (Sliva22).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04
Sliva22 kaže...
Sliva22 kaže...

vidite ovo kako sad da to sve vratim na disk D kad sam pravio novu particiju pojavilo mi se nesto 100GB free space i kako to sad sve da vratim na disk D

ja sam pitao sad kako da vratim prostor na disk d,prostor na kojem je ona  particija

pokusaj sa desni klik pa resize i onda povuci onu liniju prema slobodnom prostoru na disku, ili skini program easus partition master home edition, imas ga na zadnjem bug dvd-u ili evo link http://download.cnet.com/Easeus-Partition-Master-Home-Edition/3000-2248_4-10863346.html, evo ti malo uputa http://maketecheasier.com/how-to-resize-your-partitions-with-easeus-partition-manager/2008/12/04,  http://www.partition-tool.com/resource/resize-boot-partition-2.htm

roko
13 godina
protjeran
offline
Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04

kako sad idem na d kliknem resize/move i onda sta dalje

 

pokusavam botat cd al nece neznam sto

 

pomozie ljudi zar nikog nema

Poruka je uređivana zadnji put pon 31.5.2010 19:11 (Sliva22).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04

pokuso sam instalirati ubuntu na windows x7 x64 (i preko wubu-a) i javlja mi gresku kad buta NO WUBILDR :s???
probao sam sa ubuntu 32 i 64 bitni 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04

pozdrav!

ispričavam se što dižem več staru temu, upravo instaliravam na mašina na kojoj je ubuntu win 7 kad završi instalacija 7 kolko sam skužil drito ide u 7 niš ne pita za ubuntu, al mi ko može pojasn sšta trebam napravitr i kako uredit MBR ja mislim da je u tome stvar, vjjerojatno dignem live distru i kaj dalje?

 

hvala! edit: dosta mi hitno jer to upravo sad radim :)

mrakky
Poruka je uređivana zadnji put uto 2.7.2013 19:24 (mrakky).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04
mrakky kaže...

pozdrav!

ispričavam se što dižem več staru temu, upravo instaliravam na mašina na kojoj je ubuntu win 7 kad završi instalacija 7 kolko sam skužil drito ide u 7 niš ne pita za ubuntu, al mi ko može pojasn sšta trebam napravitr i kako uredit MBR ja mislim da je u tome stvar, vjjerojatno dignem live distru i kaj dalje?

Boot Repair

If it ain't broken, you're not working hard enough ...
16 godina
offline
Re: Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04
kizo2703 kaže...
mrakky kaže...

pozdrav!

ispričavam se što dižem več staru temu, upravo instaliravam na mašina na kojoj je ubuntu win 7 kad završi instalacija 7 kolko sam skužil drito ide u 7 niš ne pita za ubuntu, al mi ko može pojasn sšta trebam napravitr i kako uredit MBR ja mislim da je u tome stvar, vjjerojatno dignem live distru i kaj dalje?

Boot Repair

 nadam se da če pomoč, radi se o ubuntu 12.04 LTS

mrakky
13 godina
neaktivan
offline
Re: Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04
mrakky kaže...
kizo2703 kaže...
mrakky kaže...

pozdrav!

ispričavam se što dižem več staru temu, upravo instaliravam na mašina na kojoj je ubuntu win 7 kad završi instalacija 7 kolko sam skužil drito ide u 7 niš ne pita za ubuntu, al mi ko može pojasn sšta trebam napravitr i kako uredit MBR ja mislim da je u tome stvar, vjjerojatno dignem live distru i kaj dalje?

Boot Repair

  nadam se da če pomoč, radi se o ubuntu 12.04 LTS

  Naime Windowsow boot loader je glup i prepoznaje samo i jedino windowse.Pri instalaciji Windowsa on ti automatski instalira windowsov boot loader i prebriše GRUB loader.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04
g12356 kaže...

  Naime Windowsow boot loader je glup i prepoznaje samo i jedino windowse.Pri instalaciji Windowsa on ti automatski instalira windowsov boot loader i prebriše GRUB loader.

I? Samo treba popravit GRUB.

 

Inače ,zato postoji EasyBCD ,pa onda više neće biti toliko glup i bootat će bilo koji sistem.

 

Direct download

If it ain't broken, you're not working hard enough ...
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.7.2013 14:15 (kizo2703).
14 godina
neaktivan
offline
Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04

Ima li kakvog nacina da nastimam dual boot - Windows 8.1 i Ubuntu ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04

Najjednostavnije je ako su ti oba na istom disku onda prvo instaliras windows i ostaviš slobodnog mjesta bez particije na hard disku, nakon toga instaliraš ubuntu i on će sam ponuditi opciju da se instalira uz windows. Ako su na različitim diskovima isto nije nekakav problem, najbitnije je pripaziti da odabereš instalaciju bootloader-a na onaj disk koji ti po defaultu bios boota.

 

P.S.

Ako imaš secure boot, disableaj.

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.5.2014 0:27 (josipva).
15 godina
offline
Re: Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04
josipva kaže...

..P.S.

Ako imaš secure boot, disableaj.

 PPS, tema je stara, noviji ubuntu podržava sec.boot-UEFI, jer Canonical plaća licencu.

Važnije, ako je OS instaliran npr 8mica s OEM keyom u UEFIju, tad nebi radio isključivanjem jer je sve povezano...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Re: Dual boot windows 7 i ubuntu 10.04

Nebitna je starost teme kad je zadnje pitanje novo. Isto tako neovisno što canonical podržava secure boot u zadnjoj verziji jednostavnije i pametnije ga je isključit ako misli početi s linuxom. S obzirom da to u vrlo velikom broju situacija povlači period "distro hoppanja". Šansa da ima oem windows na desktopu u hrv nije pretjerano velika.

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.5.2014 18:34 (josipva).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice