Distra koja se najbrze boota?

poruka: 21
|
čitano: 4.564
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Distra koja se najbrze boota?

Molim vas za preporuku neke distre koja bi se bootala što brže moguće, samo da ima sučelje i da nije baš ultraminimalistička, znači da ima neke uobičajene alate i to... Konfa je Acer Aspire One, model ZG5, nema SSD nego HDD pa prostor nije problem.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Distra koja se najbrze boota?

Probaj sa Moblinom

Sjecam se da sam negdje procitao da se Moblin boota za 10tak sekundi

 

EDIT:

ahh evo nasao sam i video i stvarno se brzo boota

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.5.2009 12:39 (syncmaster245b).
15 godina
neaktivan
offline
Distra koja se najbrze boota?

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=moblin_ubuntu_mobile&num=2

 

Malo je brži Ubuntu netbook remix.

Inače ja bi uzeo arch i složio si to 10 puta bolje. Ako želiš nešto da radi dobro, napravi to sam.

Fala ti majko što nisam gejmer!
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.5.2009 13:02 (Ammon).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Distra koja se najbrze boota?

A kakva je ta distra Moblin?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Distra koja se najbrze boota?
Proz0r kaže...

A kakva je ta distra Moblin?

 Razvijo ju Intel za netbooke do ove zadnje alfe. Pa su je dali linux foundationu. Kastm patchevi za powersave i brži boot. Krojena za netbook. XFCE grafičko sučelje.. šta te još zanima?
Fala ti majko što nisam gejmer!
16 godina
offline
RE: Distra koja se najbrze boota?
syncmaster245b kaže...

Probaj sa Moblinom

 

Da, preporuči čovjeku nešto što je u ranoj alpha fazi.

@Ammon - mislim da Xfce neće biti DE izbora u finalnoj verziji.
www.linuxzasve.com
15 godina
offline
RE: Distra koja se najbrze boota?
ambivalent kaže...

Da, preporuči čovjeku nešto što je u ranoj alpha fazi.


 
Jesi isprobao Moblin?
15 godina
neaktivan
offline
Distra koja se najbrze boota?

Prozor odusto si od archa?

 

@ambivalent

- XFCE bi sasvim odgovarao, samo umjesto xfwm-a bi stavio npr openbox. A moglo bi se i sa LXDE pokušati.

Mislim da se neće trudit da slažu cijeli DE iz nule. Naravno KDE-u i GNOME-u tu nije mjesto.

Fala ti majko što nisam gejmer!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Distra koja se najbrze boota?
syncmaster245b kaže...
 
Jesi isprobao Moblin?
 Ne.
www.linuxzasve.com
16 godina
offline
RE: Distra koja se najbrze boota?
Ammon kaže...

 

@ambivalent

- XFCE bi sasvim odgovarao, samo umjesto xfwm-a bi stavio npr openbox. A moglo bi se i sa LXDE pokušati.

Mislim da se neće trudit da slažu cijeli DE iz nule. Naravno KDE-u i GNOME-u tu nije mjesto.

 Slažem se za Xfce. U svakom slučaju, biti će zanimljivo pratiti u kojem smijeru će se cijela stvar odvijati (posebno sada kad je u igru upala Linux Fondacija, a od neki dan i Novell).
www.linuxzasve.com
15 godina
offline
RE: Distra koja se najbrze boota?
ambivalent kaže...
syncmaster245b kaže...
 
Jesi isprobao Moblin?
 Ne.
 I rest my case
16 godina
offline
RE: Distra koja se najbrze boota?
syncmaster245b kaže...
ambivalent kaže...
syncmaster245b kaže...
 
Jesi isprobao Moblin?
 Ne.
 I rest my case
E sad si sve rekao. Ako si ti isprobao volio čuti neka mišljenja iz prve ruke, umjesto da se duriš tu... Nisam mislio ništa loše sa onim gore.
www.linuxzasve.com
15 godina
neaktivan
offline
RE: Distra koja se najbrze boota?
Ammon kaže...

Prozor odusto si od archa?

 Ma da, nije mi nesto ulijevao povjerenja, nekako sam imao osjecaj kao da je bio suplji OS, valjda zbog trzanja i to i nije mi radilo par stvari... Posto mi je definitivno u planu maknuti Windowse sa Aspire Onea, vjerojatno cu probati ipak instalirati Arch (onaj put sam samo stavio na VirtualBox) iako sam se na prvi pogled zaljubio u Fedoru lol a sad sam vidio da u jedanaestici koja izlazi za dvanaest dana ima 20 seconds boot-time feature... Ne znam, mozda i ima nade za Arch jos uvijek posto sam jako puno naucio iz njega, a vjerojatno je za skoro sve, ako ne i sve probleme bio kriv VirtualBox, ali vidjet cemo hocu li ga zadrzati kada ga isprobam malo. Uglavnom, sad imam dosta malo vremena pa ce biti sve na ljeto, a Arch ce ici prvi na hard, pa javim kako je proslo vec krajem ili sredinom 6. mjeseca. Sve u svemu, nisam ga skroz odbacio, ali mi nekako nije sjeo prvi put.

Btw: Sry na off-topicu xD
15 godina
neaktivan
offline
RE: Distra koja se najbrze boota?

 
Ja sam htio probati, nisam znao montirati img file, inaće je uobičajeno da to bude ISO.
Kubuntu 9.04 Jaunty Jackalope :)
15 godina
offline
RE: Distra koja se najbrze boota?

Ma ne durim se, nego mi je neobicno kada netko osporava nesto na nevidjeno.

 

Anyway, bas danas, kako sam spomenuo taj Moblin, isao sam ga i sam provjeriti. I stvarno se prokleto brzo boota. Ima vec gotovih Vmware ili KVM imidza za skinuti, tako da se stvar moze prilicno brzo i bezbolno isprobati.

 

Distra dolazi prilicno gola, odnosno uvrsteni su u nju osnovni utiltiy programi. Isto tako bio sam siguran da sam negdje procitao da je bila bazirana na ubuntu odnosno da koristi debianov packet manager, sto ipak nije slucaj jer korisit rpm, tako da pretpostavljam da je Fedora u pozadini ili takvo nesto.

 

Sto da jos kazem? Gnjavio sam ju nekakvih 2-3 sata i nije uopce pokazala naznake nestabilnosti, no opet isprobavao sam je u KVM-u, tako da to nije mjerodavno.

 

Uglavnom distra koja ima potencijala za postati default na svim netbookovima prvenstveno zbog brzine bootanja, koje gotovo instantno.Vrijeme od stiska na power tipku pa do upotrebljivog GUI-ja, je nesto duze nego sto treba za izvuci iz djepa i otkljucati ajfon, a cak ima i copy/paste Belji se

 

U svakom slucaju preporuka za isprobati, izgubit se ne moze nista, zar ne?

15 godina
offline
RE: Distra koja se najbrze boota?
linuxuser kaže...

 
Ja sam htio probati, nisam znao montirati img file, inaće je uobičajeno da to bude ISO.
 
Instaliraj KVM, skini Moblin KVM image, raspakiraj ga i u trerminalu uleti u direktorij u koji si ga raspakirao otipkaj : "kvm moblin-netbook-core-alpha2-20090311-sda.raw" i 11 sekundi kasnije imas desktop pred sobom
16 godina
offline
RE: Distra koja se najbrze boota?
syncmaster245b kaže...

Ma ne durim se, nego mi je neobicno kada netko osporava nesto na nevidjeno.

 Nisam osporavao ništa, samo sam mišljenja da krajnjem korisniku ne bi trebalo preporučiti nešto što je još u razvoju. Ljudi često skidaju razne alphe/bete pa se žale po forumu kako Linux nevalja. Uglavnom, zainteresirao si me sada, budem sutra dignuo u VM-u.
www.linuxzasve.com
15 godina
offline
RE: Distra koja se najbrze boota?
ambivalent kaže...
 Nisam osporavao ništa, samo sam mišljenja da krajnjem korisniku ne bi trebalo preporučiti nešto što je još u razvoju. Ljudi često skidaju razne alphe/bete pa se žale po forumu kako Linux nevalja.
 U pravu si.
Posipam se pepelom!
15 godina
neaktivan
offline
RE: Distra koja se najbrze boota?

isto je još uvik u razvoju, al izgleda dobro: http://www.elivecd.org/Download/e17-compiz

 

15 godina
neaktivan
offline
Distra koja se najbrze boota?

@ Prozor

- Ima arch problem sa VBoxom, ne voli ga baš.

 

http://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=72156

 

Rade na novim init skriptama. Pogledajte ako vas zanima.

Fala ti majko što nisam gejmer!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Distra koja se najbrze boota?

Moblin nastavlja sa razvojem.. evo pogledajte, impresivno. :D

 

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=moblin_v2_ui&num=1

 

I sad je u beti...

Fala ti majko što nisam gejmer!
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice