Vodič za odabir grafičke kartice izdvojena tema

poruka: 40.729
|
čitano: 5.648.319
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Koliko danas realno vrijedi RX 580 rabljena stara 4 godine?

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Ovisi......

50-70eur, ako ces biti realan. Ako neces.....

Moja je otisla za 60e....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
pc_fan005 kaže...

Koliko danas realno vrijedi RX 580 rabljena stara 4 godine?

 Ja prodao svoju za 500kn u prosincu, 4GB model.

LOL: Crobrother
16 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
pc_fan005 kaže...

Koliko danas realno vrijedi RX 580 rabljena stara 4 godine?

 Ako prodajes jednostavno se ne isplati prodavati po meni pogotovo ako je 4GB model, bolje pokloni nekome ili ostavi za neki sekundarni HTPC ili nesh slicno. 

11 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Ma gledam uzeti jednu a cijene napuhane, vidim i ja da je realno 50 tak eura opet tehnologija stara 5 godina, a ovo ludilo sa cijenama je stalo.

 

Eto ako tko prodaje neka se javi!

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.2.2023 17:43 (pc_fan005).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
ALVIN kaže...

Nisam neki gejmer, vidim na youtube, da kod testiranja grafičke kartice i procesora, puste uvijek da grafička bude stalno na nekom svom maksimumu 95-100%, pa da pokaže koliko FPS-a može postići u određenoj igrici, i to je ok za testiranje. Ali zanima me može li se u svakoj igri ili nekim postavkama grafičke kartice limitirati FPS ? Ono da dođe do nekog nivoa i tu se zadržava, tako da grafička ne mora stalno biti preopterećena i davati neke preogromne FPS-ove.

 

 

 MSI Afterburner, odnosno RivaTuner Statistics Server. Tu se može podesiti FPS limit. Najbolji alati :)

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.2.2023 0:27 (Hrci).
11 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
ivan7 kaže...

Pozdrav svima, molio bi vas za jedno glasanje i savjet..

 

 Moj savjet ti je da komplet preskočiš RTX 4000 seriju ako ikako možeš. 4070ti je trebala biti 4060 a 4080 16GB je trebala biti 4070ti. Ove godine je Nvidia zeznula, "moraju" se revanširati dogodine kad izađe RTX 5000 serija.

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.2.2023 0:35 (Hrci).
2 godine
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Smiješna mi je ta 4070 Ti sa samo 12 Gb memorije... ili 4080 s 16 GB

 

4070 TI je trebala imati 16 GB, a 4080 24 GB, uz svu snagu, i u današnje vrijeme da devloperi mogu raditi grafički još bolje naslove.

Tu ih je Radeon preduhitrio s RX 7900 XTX Phantom s 24 GB za nekih 11 t kn kao što košta i 4080 s 16 GB.

 

合氣道 Konačni cilj svih živih bića je neprestana potraga za srećom. Znanstveno dokazano.
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Propao bi developer brzo kad bi optimizirao svoj proizvod za grafe sa toliko memorije. Ne radiš igru za 0.01% gamera.
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Na 1440p treba manje vram-a, uz DLSS još i manje. Developere navjiše koči PS5, a tek je izašlo.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Zaporožac kaže...

Smiješna mi je ta 4070 Ti sa samo 12 Gb memorije... ili 4080 s 16 GB

 

4070 TI je trebala imati 16 GB, a 4080 24 GB, uz svu snagu, i u današnje vrijeme da devloperi mogu raditi grafički još bolje naslove.

Tu ih je Radeon preduhitrio s RX 7900 XTX Phantom s 24 GB za nekih 11 t kn kao što košta i 4080 s 16 GB.

 

 daleko je veći problem snaga čipa nego li količina memorije

još nisam vidio igru koju možeš pokrenuti na ultra postavkama i da ide preko 100fps, a da fali rama

 

radeonke zaostatak u snazi nadoknađuju marketingom koji adresira upravo taj 'problem', samo što je problem u tome da problema zapravo nema

ta im je taktika neko vrijeme i djelovala, no čekanje da višak rama postane prednost još od r9 390 koja je bila ista 290 s više rama, dosad se nikome nije isplatilo

kad rama postane premalo svejedno čip nemere gurat ništa više od low/medium, a onda ionako mijenjaš grafu

zato su i završili tamo gdje jesu, na bijednih 8% udjela na tržištu

 

13 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Potpuno si u krivu, AMD ništa ne nadoknađuje marketingom, jer da to rade iole uspješno kako Nvidia prodaje maglu, onda bi stajali puno bolje nego što stoje. Nvidi upravo marketing i je glavna snaga, odnosno što ljudi puše svašta, umjesto da razmišljaju malo.  Upravo tvoj komentar to i potvrđuje jer Nvidia ima najbržu grafu koje je nebitna za 99 % gamera a redom iza te RTX 4090 im je svaka slabija od AMD-ove, ali oni to okrenu i likovi ko ti "puše" da je Nvidia "jača". Tako da ono, AMD marketing nije dobar, Nvidia je. 

 

A za Vram, to što ti ne znaš, ne znači da ne postoji jer već ima i više nego jedan primjer gdje se 8GB grafe primjetno "guše", tako da ono, od viška Vrama, kao i RAM-a, glava ne boli. Od manjka pak, glava može "boljeti" kad krenu trzanja i poteškoće. 

6 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
itomic009 kaže...

Potpuno si u krivu, AMD ništa ne nadoknađuje marketingom, jer da to rade iole uspješno kako Nvidia prodaje maglu, onda bi stajali puno bolje nego što stoje. Nvidi upravo marketing i je glavna snaga, odnosno što ljudi puše svašta, umjesto da razmišljaju malo.  Upravo tvoj komentar to i potvrđuje jer Nvidia ima najbržu grafu koje je nebitna za 99 % gamera a redom iza te RTX 4090 im je svaka slabija od AMD-ove, ali oni to okrenu i likovi ko ti "puše" da je Nvidia "jača". Tako da ono, AMD marketing nije dobar, Nvidia je. 

 

A za Vram, to što ti ne znaš, ne znači da ne postoji jer već ima i više nego jedan primjer gdje se 8GB grafe primjetno "guše", tako da ono, od viška Vrama, kao i RAM-a, glava ne boli. Od manjka pak, glava može "boljeti" kad krenu trzanja i poteškoće. 

apsolutno tocna konstatacija da je 4090 nebitna za 99% kupaca.

 

Nije joj ni svrha da bude volume maker, vec da se pokaze sto se maksimalno moze, dok ne dode Ti verzija. 

 

nije to nista novo, svaki segment imat takve proizvode za pokazivanje misica

 

iza 4090 je takoder svaka graficka brza/jaca od AMD-a, ne znam od kuda ti info da je to AMD

AMD u razmatranje dolazi sam u slucajevima kada se gleda cijena, i tu moraju biti debelo jeftiniji da bi se kupac odlucio za njih, sto nije slucaj sa 7000 serijom

 

marketing puse ljudi koji se ne razumiju u materiju, bilo koju, za njih i sluzi marketing

 

od manjka RAM-a moze boljeti glava, meduti niti blizu koliko boli glava od AMD drivera 

 

suma sumarum, nvidia radi bolje graficke, sa boljim tehnologijama, sa boljom podrskom od strane proizvodaca igara, sa boljom softverskom podrskom, sa manjim problemima hardvera i softvera i u konacnici sa vecom "resale value"

 

stvarno ne vidim niti jedan razlog za kupovinu AMD grafickih, koje gube i argument cijene, kada se gleda preprodaja nakon 3 godine, gdje ta pocetna razlika ili dode na nulu ili ode u minus

 

 

14 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Još nisam našao igru kojoj bi na 1440p i high detaljima, ne MAX, 8 gb vrama bilo malo ili čak na knap. Ako ima neka prosvjetlite me.

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Kakvo je ovo svetogrđe ne staviti sve na ultra/max, i onda pratiti grafove umjesto igranja. Jos ces mi na kraju rec da uzivas igrat igre koje su starije od 6 mjeseci

/s
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

prvo se priča kak je DLSS praktički nepotreban jer se smanjivanjem detalja dobije boost u fpsu, pa se onda piše kak treba imati puno vrama kak da bi se moglo igrati sve maxano iako su ti detalji sami sebi svrha.

 

1. MAX detalji koji žedru vram, npr. max teksture su gimmick

2. smanjivanjem na high detalje boostaš fps bez vidljivih gubitaka u grafici

3. DLLS+ high detalji su puna šaka brade

 

igraš kao da nema sutra

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
itomic009 kaže...

Potpuno si u krivu, AMD ništa ne nadoknađuje marketingom, jer da to rade iole uspješno kako Nvidia prodaje maglu, onda bi stajali puno bolje nego što stoje. Nvidi upravo marketing i je glavna snaga, odnosno što ljudi puše svašta, umjesto da razmišljaju malo.  Upravo tvoj komentar to i potvrđuje jer Nvidia ima najbržu grafu koje je nebitna za 99 % gamera a redom iza te RTX 4090 im je svaka slabija od AMD-ove, ali oni to okrenu i likovi ko ti "puše" da je Nvidia "jača". Tako da ono, AMD marketing nije dobar, Nvidia je. 

 

A za Vram, to što ti ne znaš, ne znači da ne postoji jer već ima i više nego jedan primjer gdje se 8GB grafe primjetno "guše", tako da ono, od viška Vrama, kao i RAM-a, glava ne boli. Od manjka pak, glava može "boljeti" kad krenu trzanja i poteškoće. 

 ma ne uopće ne koriste marketing za vram, osim što su na sva zvona tvrdili da je 12gb minimum za gejmanje, pa su kasnije to skinuli s vlastitih stranica kad su izdali grafe s manje od 12gb

onu igricu koju su sponzorirali da na ultra bespotrebno ždere hrpu vrama i reklamirali kao primjer budućih igara, da ne spominjemo 

 

a to što su neuspješni s takvim marketingom je sasvim druga stvar, dijelom zato jer ljudi više i ne nasjedaju na prazne priče

nevidija i njezine eskapade su sasvim druga tema, whataboutizam nije nužan svaki put 

14 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Dr. Vicko kaže...
ALVIN kaže...

Nisam neki gejmer, vidim na youtube, da kod testiranja grafičke kartice i procesora, puste uvijek da grafička bude stalno na nekom svom maksimumu 95-100%, pa da pokaže koliko FPS-a može postići u određenoj igrici, i to je ok za testiranje. Ali zanima me može li se u svakoj igri ili nekim postavkama grafičke kartice limitirati FPS ? Ono da dođe do nekog nivoa i tu se zadržava, tako da grafička ne mora stalno biti preopterećena i davati neke preogromne FPS-ove.

 

 

 Ne znam kako je kod Nvidie ali kod mene su Radeonke i u driverima imas u settingsu pod Graphics Radeon Chill opciju i tu si podesis maximalni i minimalni FPS i to je to. 

Koristim vec dugo vremena jer smanjuje i temperature i buku, a naravno i samim time opterecenje kartice. 

 

picajzla0707 kaže...
Nvidia ima istu opciju u drajverima, kod mene je ograničena na par fps-a ispod maksimalnog refresha monitora, umjesto 144 stavim 140, jer zbog nekog razloga freesync tako radi savršeno, dok sa ograničenjem na 144fps zna biti flickeringa

 Ja na 1080p 60Hz monitoru mogu slobodno staviti kao max 60fps-a, nema poterebe ni malo više jer se ne vidi razlika ?

11 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
ALVIN kaže...

 Ja na 1080p 60Hz monitoru mogu slobodno staviti kao max 60fps-a, nema poterebe ni malo više jer se ne vidi razlika ?

 točno, frames per second znači koliko sličica grafa može izbaciti, a monitor ima osvježavanje 60hz, što znači da može prikazati najviše 60 tih različitih sličica (koje se spajaju u pokret)

bez ograničenja grafa može izbaciti više sličica po sekundi, ali ekran to nemere prikazati jer osvježava sliku 60 puta u sekundi, onaj višak ne prikazuje

da je ekran 120hz mogao bi prikazati 120 pojedinačnih sličica, pa imaš koristi od toga da grafa izbacuje 120fps, ovako sa 60hz ekran prikaže samo svaku drugu sličicu

 

iako neki kažu da imaju prednosti u mp pucačinama kad je fps viši, čak i kad ekran to nemere prikazati

14 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Još ne mislim igrati online, ni multiplayer, ako budem baš nekada htio, vjerovatno ću i kupiti monitor s više Hz.

Na ovom videu gdje testiraju nekoliko kartica (RTX 3060 Gainward Pegasus, RTX 3060 Gainward Ghost, RTX 3060 Gigabyte Eagle OC, RTX 3060 Gigabyte Gaming OC), Red Dead Redemption 2 igra se čini najzahtjevnija, daje manje fps-a čak i od Cyberpunk 2077 + Ray Tracing, i A.C.Vallhale koje svi spominju među najzahtjevnijim igrama.

Inače na tom linku se Eagle OC pokazao hladniji od Ghosta.

Dok se među TI verzijama, na ovom drugom video testu, Ghost pokazao malo bolji. Pa sad se ti misli...a i cijene jednake.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.2.2023 7:33 (ALVIN).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Eagle ili Ghost to ti je podjednako i na testu se ne zna koliko koja ima rpm-a tako da možda je Eagle hladnija bućnija jer vent brže vrti ili zato jer su ventovi od 100mm a ne 90mm ghost.Nečeš znati dok sam ne probaš, plus ovisi kakav protok zraka ima pc. Moj izbor bi bio Eagle po ovom testu.

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.2.2023 11:45 (dery).
14 godina
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Da, Eagle ima 100mm ventilatore, većina drugih 90mm.

Ovo je video sa najviše 3060 kartica testiranih, dosta detalja kartica su uzeli u obzir: 

Također je Eagle bolja od Ghosta po njima, bolji VRM, veće mogućnosti za overklokiranje i hlađenje itd....ali sve mi pada u vodu za eagle kad sam našao nekoliko videa, i još dosta pritužbi na njihove ventilatore, koji znaju početi stvarati nepravilan zvuk pri nekim RPM-ovima, a nekima su odmah kao novi imali taj zvuk poput kratkog grebanja.

Tako da uzimam Ghost, pa šta bude.

Meni i tako neće ventilatori biti na 100%, niti opterećena kartica, tako da mi je kvaliteta ventilatora bitnija od par stupnjeva veće temperature.

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.2.2023 12:30 (ALVIN).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

To je tzv. "fan rattling". Ova moja 2060 Super ima taj problem. Nije uopće strašno, ali je malo glupo.

14 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
Izzy kaže...

To je tzv. "fan rattling". Ova moja 2060 Super ima taj problem. Nije uopće strašno, ali je malo glupo.

 

Ako ti počne smetati može se zamjeniti ventilatore. Nisam probavao ali čitam da neki to rade.

15 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Od početka mi je tako. Kada ubrzava i usporava. Dođe do određenog okretaja u tim ciklusima (ovisno o opterećenju) i tada se čuje. To u biti je u manjini u odnosu na ostatak vremena tj. okretaja. A i kada se čuje, meni nije strašno.

3 godine
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Obzirom da sam kupio 1440p monitor jučer, treba mi sad neka adekvatna kartica umjesto moje 1070. Vrti ona sve na nekih 100 fps-a, ali low-medium. Pa sad, računam budžet neki 350 eura, šta se najviše isplati uzet rabljeno? Vidim 3060 po 250-300 eura, 3060 TI su po 350... Ima nešto jače od toga za te novce?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

Ima, zove se RX 6700 XT. Tako da za 350 eura gledaj ili RTX 3060 Ti ili jaču RX 6700 XT.

 

@ll25 - googlaj malo Youtube testove iz ove godine pa će ti sve bit jasno.

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.2.2023 23:39 (itomic009).
14 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
itomic009 kaže...

Ima, zove se RX 6700 XT. Tako da za 350 eura gledaj ili RTX 3060 Ti ili jaču RX 6700 XT.

 3060ti je jaca kartica od 6700xt

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.2.2023 22:57 (sfc_PsychQ).
15 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice
ll25 kaže...

. Ima nešto jače od toga za te novce?

 Nema

kradem mine iz minskog polja
15 godina
offline
Re: Vodič za odabir grafičke kartice

test star 2 mjeseca

kradem mine iz minskog polja
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice