Biciklizam, bicikli, oprema, staze... izdvojena tema

poruka: 30.363
|
čitano: 14.282.312
|
moderatori: XXX-Man, pirat, vincimus, Lazarus Long, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
bilokoji kaže...

OK, naravno, mislio sam uzeti veću ramu, za svoju visinu. Ne bi S veličinu nikako.

 

A što preporučujete za iznos do 1.500kn? 

 

Nisam baš kompetentan 

Ma ne govorim o visini... Govorim o kvaliteti bicikla...

 

Za ovo što si napisao da bi htio preporučujem dodati još 2000kn i kupiti ipak nešto kvalitetnije i zadovoljavajuće...

 

Ne znam koliko se planiraš voziti, ali s ovim nećeš daleko stići 

 

To je bicikl za po gradu i napravit krug oko Jaruna. I to za neku curu ili klinca koji su lagani i neće previše dirati mjenjač 

9 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Ekipa može preporuka ženskog bicikla do max 1500 kn, može i jeftinije naravno. 

 

Hvala unaprijed 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
polymer1234 kaže...

Ekipa može preporuka ženskog bicikla do max 1500 kn, može i jeftinije naravno. 

 

Hvala unaprijed 

 Ako misliš novi bicikl, za tu lovu dobit češ samo vrlo loš bicikl ili okvirno Pevecikl.

 

Traži samo rabljeno dakle Njuškalo, tu se može ulovit vrlo dobrih bajsova do 1500kn.

 

http://www.njuskalo.hr/gradski-bicikli/trekking-bicikl-28-gradski-zenski-oglas-22696311

 

http://www.njuskalo.hr/gradski-bicikli/carnielli-zenski-bicklo-kao-nov-oglas-22675677

 

http://www.njuskalo.hr/gradski-bicikli/polygon-sierra-ax-bicikl-oglas-21809298

 

http://www.njuskalo.hr/gradski-bicikli/ctb-28-taifun-cosmos-1100-kn-oglas-19688020

8 godina
neaktivan
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

može li i meni pliz neka preporuka za bic do 1.500kn max?

 

gradska vožnja, po tram tračnicama, pomalo jarun/bundek/sitno nešto offroad i okolo po rvackoj 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Njuškalo nešto do 1700-1800 gledaj pa spusti nešto i eto ti bajka...

Eto možda ovako nešto ili ovo. Ovo su prvi na koje sam naišao, gledaj što ti se sviđa pa to uzmi.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
9 godina
neaktivan
offline
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Ljudi sa čim oprat mjeh i crijevo koje stoji duže vrijeme?Imam onaj model koji se ne otvara po gornjoj strani.

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Šta s time namjeravaš kupit, pa može samo nek ti još spusti za 300kn jer prodavač sere kvake.Doslovno nov bez ogrebotina i oštečenja, a fotke pokazuju da ima preko nekoliko raznih ogrebotina.

 

Takva mat boja ili lak, to je nočna mora za pofarbat ogrebotine okvirno vrlo teško.Da je u pitanju glossy crna ili bijela, onda nema nikakvih problema lako pokriješ ogrebotine da se ništ ne vidi.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/automobili-motori-bicikli/biciklizam-bicikli-oprema-staze/11835.aspx?page=774&jumpto=5141543&sort=asc&view=flat

 

http://www.bug.hr/forum/topic/automobili-motori-bicikli/biciklizam-bicikli-oprema-staze/11835.aspx?page=774&jumpto=5142921&sort=asc&view=flat

10 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Pozz, dali zna netko jel na spacing od 126 mm hyperglide nabu, može ić moderna hyperglide kazeta istog broja brzina(s većim brojem zuba/veći raspon 23T mi je malo ), jer koliko vidim novi standard je 130mm tj 135 mm na mtb.

Također, jel ima davanja za narudzbe s wiggle.com, ili je isto kao i za sve kad je Eu nema carine i pdv-a.

 

Nisam vjerovao, dok nisam vidio, a kad sam vidio, nisam mogao vjerovati!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Na hyperglide uvijek idu hyperglide kazete (i uniglide), dok na uniglide ide samo uniglide (hyperglide ne).

S Wigglea nemaš dodatnih davanja za .co.uk domenu 100%, pa uvijek možeš uzet preko njih, za .com domenu na znam gdje je dućani, provjeri da ti roba ne bi išla iz USA. 

Gledam te!
10 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Veliki Brat kaže...

Na hyperglide uvijek idu hyperglide kazete (i uniglide), dok na uniglide ide samo uniglide (hyperglide ne).

S Wigglea nemaš dodatnih davanja za .co.uk domenu 100%, pa uvijek možeš uzet preko njih, za .com domenu na znam gdje je dućani, provjeri da ti roba ne bi išla iz USA. 

 Hvala, pitam jer sam nasao  specijalca panasonic, ima 7 brzina i zadnji trokut spacing 126 mm, sto je bumer, al dobro je sto za razliku od trenutnog Gitane ima "standarde" navoje a ne francuske, pa se budem iso vidit ako mi odgovara velicina...

Što se tiče hyperglide-a pretpostavljam da je hyper glide jer sam naso da na netu da je standardna kazeta na njega bila shimano cs hg50 13-23t ili se varam pretpostavljam da bi unilgide bila drugacije oznacena, a jedini drugi način da vidim je ako se nevaram kad se skine onda po freehubu, ako ima sve iste brijegove onda je uniglide, dok ako je jedan širi je hyper...

Uglavnom, ako bude odgovarala velicina mislim uzet to i zamijenit kazetu na 32 34 što je fino sad kad znam da ide 7 speed bez problema , jer je predni pogon 52 42 bio space, a poslje kad se skupi zamijenit i pogon, te felge, al za to prvo bude sireneje rame kao sto sam napravio na Gitane-u....

Any way hvala još jednom 

 

 

 

 

Nisam vjerovao, dok nisam vidio, a kad sam vidio, nisam mogao vjerovati!
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Nemaš ga što širit ako ostaješ na 7 brzina; 126 mm širina je OK za to, a ako širiš spacing nije ti uopće bitno koja je postojeća naba jer ćeš ionako morat stavit novu, koja prihvaća 8-10 sp. kazetu.

Čak i ako misliš stavljat 8 od 10 na 7 sp. nabu, opet si ograničen širinom freehuba i ostaješ na staroj nabi i starom spacingu.

Ili ja nešto nisam dobro skužio iz tvog posta... 

Gledam te!
10 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Prvo bi mjenjo kazetu i lanac, jer 23T na kazeti i 42T naprijed mi je da crknem na uzbrdici... Mjenjač mi je nebitan, jer je friction, a i ako postojeci nebi imo take up-a  imam shimano tourney koji bi posluzio svrsi...

Poslje bi vjerovatno kad se oporavim od kupovine bicikla,  kupio  lakše kotače, pa bi ga sirio na 130mm da mogu to stavit jel... 

Nisam vjerovao, dok nisam vidio, a kad sam vidio, nisam mogao vjerovati!
12 godina
odjavljen
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Već kad ste kod pogona - gdje ima za uzeti kvalitetan pogon s 52T?

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Oli vozite TT, pa vam treba 52 T    Ovisno o BB i koji je tip osovine u bilo kojem shopu pa moze i ovaj koji smo spominjali   A ovisno sto imate mozda je bolje mjenajt samo zubčanike ploču šajbu... 

Nisam vjerovao, dok nisam vidio, a kad sam vidio, nisam mogao vjerovati!
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

 Kako ovo odvratno izgleda, ne bi to nikada obukao  Uzmi normalnu kacigu i naočale, a ne ovaj smijeh.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Dex.pwn kaže...

Već kad ste kod pogona - gdje ima za uzeti kvalitetan pogon s 52T?

 To ti je pogon za cestovnjake. Koliko se sjećam ti voziš MTB... Što će ti 52T na MTB? Nisam siguran može li se to uopće montirati na MTB kak treba.

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.6.2017 9:45 (lllnuclearlll).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Pa zato što ga tjeram po cesti
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Dex.pwn kaže...
Pa zato što ga tjeram po cesti

Nebitno... Onda si uzmi trekkinga ili cestovnjaka...

 

Ne znam koji bicikl imaš i koji je omjer pogona, kazete i kotača... možda i možeš nagurat 44T šajbu, ali ja se ne bih s tim zafrkavao. Vozi kako imaš, nećeš ništa dobit s većom šajbom osim eventualnih problema s mjenjačima. Pretpostavljam i da ne voziš na dobroj kadenci pa radije malo prouči to i nauči tehniku pravilne vožnje pa ćeš vidjet da ti uopće ne treba veća šajba nego bolja kondicija i jače noge.

 

Jedino gdje bi ti 50T šajba imala smisla je na dugim ravnim strmim asfaltnim nizbrdicama ako želiš vrtiti pri 55-65km/h, znači potpuno besmisleno za MTB.

 

Osobno bez problema vrtim MTB s 27.5 2.2 gumama po ravnici 30-35km/h i ne fali mi veća šajba niti malo...

 

Ako stavim omjer 40 na pogonu i 11 na kazeti (znači najveći koji imam) pri brzini 30-35kmh kadenca bude 65-75, dakle prenisko (optimum je 80-90), znači pri najvećem omjeru trebao bi po pravilima jurit 40 da bi kadenca bila cca 85 (stoga rijetko i koristim najveći omjer), pa eto, probaj jurit na MTB 40kmh po ravnici pa ćemo vidjet koliko ćeš izdržati (pol minute? minutu?)... Nije MTB cestovnjak.  Ako hoćeš performanse cestovnjaka, morat ćeš kupiti cestovnjaka... MTB možeš eventualno pretvorit u nekakvog trekkinga ako imaš 29 kotače, staviš neke slick gume, staviš malo veću šajbu na pogon (42 ili 44)... Ali po meni to nema smisla.

 

btw. Evo ti kalkulator omjera, kadenci, brzine itd.

 

http://www.bikecalc.com/

 

Idealna kadenca ti se vrti između 80 i 90  Ovisno o tome što voziš može biti i niža i viša (za dugi makadamski/šumski uspon može biti nešto niža, a za brzi kratki asfaltni uspon i nešto viša recimo)...

 

Ako voziš manju kadencu više opterećuješ noge, a manje srce i pluća, kod više kadence je obrnuto...

 

btw. Ako voziš prenisku kadencu opterećuješ koljena bespotrebno, a to nije dobro.

 

Imaš o tome hrpu informacija na Googleu 

 

Kadenca ti je broj okretaja pedala u jednoj minuti u slučaju da ne znaš i možeš ju mjerit sa nekim boljim ciklokompom (najbolje bežičnim da ne moraš razvlačit kablove po biciklu).

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.6.2017 11:44 (lllnuclearlll).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Kad vozim na duže ture, idem 3x7, s tim da nemam nagla ubrzanja koja me umore. Kotači su 29x2.1, Fuji 1.4 je u pitanju. S tim omjerom mogu ići između 25-30km/h. Iza mi je kazeta od 9 brzina, a mjenjač je Deore XT. Mislio sam skinuti prednji mjenjač, i staviti samo jedan zupčanik od 50/52T, i koristiti samo zadnji.
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Dex.pwn kaže...
Kad vozim na duže ture, idem 3x7, s tim da nemam nagla ubrzanja koja me umore. Kotači su 29x2.1, Fuji 1.4 je u pitanju. S tim omjerom mogu ići između 25-30km/h. Iza mi je kazeta od 9 brzina, a mjenjač je Deore XT. Mislio sam skinuti prednji mjenjač, i staviti samo jedan zupčanik od 50/52T, i koristiti samo zadnji.

Koliko zubi imaš na najvećoj šajbi pogona?

 

Na kazeti na najmanjoj šajbi imaš 11.

 

Pretpostavljam da imaš 40 ili 42??

 

Ako uzmemo u obzir da koristiš 40x11 ti u kadenci od 80RPM trebaš voziti 40kmh...

 

Dakle voziš se u krivoj brzini kad ideš 25-30km/h na najvećem omjeru koji imaš, trebaš vozit u nižoj brzini jer ti je kadenca ovako između 50 i 60 što je debelo prenisko. 

 

Imas krivu tehniku vožnje... Tebi ne treba veća šajba, ti trebaš naučit vozit i pravilno koristiti omjere mjenjača.

 

50T šajba na taj bicikl ti je još jednom ponavljam besmislena. Nećeš dobit ni brži bicikl nit će ti bit lakše vozit. Nauči vozit na pravilnim omjerima i to ti je to... Kad to savladaš vidjet ćeš koliko si u krivu bio. Bit će ti malo čudno na početku vozit tak visoku kadencu, ali kad se navikneš ćeš se lupat po glavi što to nisi radio prije.

 

Cestovnjak i pogoni veći od 44T su druga priča... Cestovnjak je lagan bicikl, s laganim kotačima, laganim tankim gumama, drugačijom geometrijom... Na MTB se takvi pogoni ne ugrađuju iz razloga koje sam ti već par puta spomenuo...

 

pozdrav

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.6.2017 12:20 (lllnuclearlll).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Zašto bi mal broj okretaja bio problem? Ne znam koliko najveći ima zubaca
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Dex.pwn kaže...
Zašto bi mal broj okretaja bio problem? Ne znam koliko najveći ima zubaca

Zato jer je to neefikasna vožnja.

 

Kao da auto voziš u petoj brzini 40km/h.

 

Usput sam ti već napomenuo da ti je to opterećenje za koljena i to ti dugoročno nije dobro. Nauči vozit pravilno... Nisam ja pravila smislio, ja ih samo slijedim, smislili su ih puno pametniji i iskusniji od mene i mogu ti reći da su bili u pravu. 

 

Ja sam prije par godina dok još nisam bio toliko u biciklizmu imao slično razmišljanje kao ti, htio sam isto stavit veću šajbu naprijed, pa mi je ekipa malo pojasnila to sve kao što sam ja sad tebi... Još sam malo tupio po svom, al kad sam probao i skužio o čem pričaju brzo mi je došlo do glave da nisam ni blizu u pravu bio.

 

btw. Najveći lančanik ti ima 40 ili 42 zuba. Na 29tki ti ne treba više od toga... 26tice su imale 42/44. 

 

Da na MTB ima smisla stavit 50 zuba pogon, vjeruj mi da bi ga stavljali tvornički i ljudi bi ga kupovali. No novi MTBovi malo jači ti svi redom imaju ili dvije šajbe na pogonu ili čak jednu. I to recimo 38/24 36/22 ili samo 32T. Iza ti je 10sp ili 11sp kazeta. Mislim da sad već imaju i 12sp što je malo perverzija.

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.6.2017 12:29 (lllnuclearlll).
10 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

And the winner will be 

 

Nisam vjerovao, dok nisam vidio, a kad sam vidio, nisam mogao vjerovati!
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Najmanja brzina mi je 9., a ja vozim u 7.(što sam i napisao), znači 3x7

Naprijed je vjerojatno 42T, a koliko sedma brzina ima zubaca, ne bih znao.

 

16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Dex.pwn kaže...

Najmanja brzina mi je 9., a ja vozim u 7.(što sam i napisao), znači 3x7

Naprijed je vjerojatno 42T, a koliko sedma brzina ima zubaca, ne bih znao.

 

 A tako. To je onda druga priča... Onda se vjerojatno voziš u OK omjeru... I sad pošto imaš još 2 lančanika ako hoćeš ići brže što misliš da ćeš postići s 52T pogonom?? Apsolutno ništa. 

12 godina
odjavljen
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
lllnuclearlll kaže...
Dex.pwn kaže...

Najmanja brzina mi je 9., a ja vozim u 7.(što sam i napisao), znači 3x7

Naprijed je vjerojatno 42T, a koliko sedma brzina ima zubaca, ne bih znao.

 

 A tako. To je onda druga priča... Onda se vjerojatno voziš u OK omjeru... I sad pošto imaš još 2 lančanika ako hoćeš ići brže što misliš da ćeš postići s 52T pogonom?? Apsolutno ništa. 

 

Mislim da bi postigao nešto. Jer minimalna brzina koju koristim je peta, a brzine na pogonu šaltam u ovisnosti koliko sam usporio(stop itd...).

Kad bi imao jedan zupčanik od 52T, šaltao bi vjerojatno od druge, s tim da bi recimo vozio u petoj, a ne ko sad u 3x7 brzini. Uz to, od brzina bi mogao više izvući.

Nije problem što će mi bit teže, problem je taj što treba iskoristiti maksimano brzinu(minimalni umor), i ne ubrzavati naglo.

16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Dex.pwn kaže...

 

Mislim da bi postigao nešto. Jer minimalna brzina koju koristim je peta, a brzine na pogonu šaltam u ovisnosti koliko sam usporio(stop itd...).

Kad bi imao jedan zupčanik od 52T, šaltao bi vjerojatno od druge, s tim da bi recimo vozio u petoj, a ne ko sad u 3x7 brzini. Uz to, od brzina bi mogao više izvući.

Nije problem što će mi bit teže, problem je taj što treba iskoristiti maksimano brzinu(minimalni umor), i ne ubrzavati naglo.

Imaš krivi bicikl. Ono što ti želiš je trekking ili cestovnjak. Makar 52T je puno i za trekking.

 

Inače i cestovnjaci ti sad više slabo imaju 52T, compact je većina pogona koje sam gledao s 50T velikom šajbom i još jednom manjom.

 

Objasnio sam ti sve u prošlih par postova.

 

Stavi 52T šajbu (makar ja u životu nisam vidio nekog da ima 52T montirano na MTB i vjerojatno će ti se smijati u servisu) i sretno  

 

Pitanje dal je to uopće moguće izvesti i kako je kombatibilno s MTB kazetama. Nisam upućen jer se takve stvari ne rade.

 

Brži bit nećeš, lakše vozit definitivno nećeš. Za to ti trebaju neke druge stvari poput lakših i tanjih guma, lakših kotača i lakšeg okvira te osnovno znanje o pravilnoj tehnici vožnje bicikla. Imaš čist u redu omjer na biciklu, nauči ga koristiti kak treba i ne izmišljaj svoja pravila.

 

Ono što možeš napraviti je pretvoriti bajk u trekking s nekim slick gumama i većom zadnjom šajbom pogona, ali definitivno ne 52T nego možda 44T

 

ako se želiš brzo i lagano vozit po cesti morat ćeš u nabavku cestovnjaka ili nečeg sličnog. bicikl koji imaš je Mountain Bike (MTB)

 

živio 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.6.2017 17:04 (lllnuclearlll).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Zašto misliš da se na MTB-u s takom konfom ne mogu približit cestovnjacima? Uzeo sam MTB(inače sam iz Slavonije) samo zato što su mnogo ljepši nego cestovnjaci. Inače volim sportske motore koji su "nabrijani", tak da je za mene MTB - super sport, a cestovnjak oblik APN-a ili nekog skutera(čisto da ti približim kako ja to vidim).

Ne mora biti 52/50T, može biti i manje, samo da je veće od trenutnog pogona.

Ne znam ni šta su slick gume, ali ispod 2.1 ne idem(iz gore navedenog razloga). Možda one cross county gume bez ripni kroz sredinu?

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice