Postavljanje diskova u RAID 1 polje

poruka: 47
|
čitano: 12.616
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Postavljanje diskova u RAID 1 polje

Jesi razmišljao o nabavci LTO 5/6 rabljeni, danas traku od 3TB/1.5 ima već ispod 200 kuna,  a LTFS radi kako Bog zapovjeda.

Let them taste the triple guns... Aye, Captain
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.9.2017 16:39 (Flying Dutchman).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje
Largo kaže...

.. Na to ja ne mogu utjecati  

- to napomeni šefovima, kad se nešto desi (jer se s podacima, ako su važni, ne pita ''ako''..). Tad nisi odgovoran (a kad se desi, bit će odgovoran svatko 'ispod šefa'.. koji će biti jako ljut i tako..).

- mreža, može.. elegantnije nego ručno sa stikićem.. ali što ako pokupite crypto/malware? Onak, desi se.. ili izgori PC ili poplava ili crkne disk..

- FileServer, kanta, stoji u nekoj sobici (može pod ključem, može klimatizirano..), radi, može držati radne fileove na jednom disku, može na drugom imati (automatski, ručni bilokakakv.. ili sync) backup, može biti tako posložen da je dovoljno imun na npr crypto (disk koji nije dostupan juzerima, onaj s podacima mora biti, backup NE)... obično ispod cijene NASa, bez ograničenja za npr 1-2-4 diska ili nedajbože, da je stara-fast/100 mrežna.. :) raidu u nasu je nevažan, više ga se korsiti za povezivanje diskova u jedan volumen.. ne zbog brzine, sigurnosti i sl.

- pravi raid kontroleri koštaju više od recimo gamer PCja.. nisu odgovor za backup, .. između NASa i kante-pcja, radije kanta, jer nisam ograničen firmwareom kutijice, ali je lakše za početnika, upali-i-vozi.. sve to je zparavo (mini)pc, neki OS, neki hw, radi.

btw, svaku juzersku operaciju je poželjno izbjeći ako može biti odrađeno od servera-pcja-skripte.., jer ljudi griješe, calculator ne. Kad imaš 'server' tad možeš automatizirati sve, npr paljenje-gašenje, dnevni/noćni backup itd. nas-kutijica (ograničenja firmwarea što je zapravo soft-os) ne nude to sve odnosno tad je (pre)skupo i opet nije PC koji može baš sve.

cijena? ako je pc u trgovini 1500kn, diskovi (po želji) recimo 2-4 komada po 1-2TB.. + dan posla, ako je to prevelik izdatak za firmu tad podaci nisu važni, ako je prezahtijevno za tebe (nekog tko to radi) tad to treba obaviti netko tko to radi-zna i tko će biti upoznat s potrebama firme, softwarea kojeg koristite itd.. i da je dostupan kad ga opet zatrebate.. (mali o'tetke obično nije za to).

 

usb stikić je nepouzdan (može raditi dan ili sto godina.. ali kad crkne, gotovo.. hdd se može pokušati/spašavati.. + cijena po GB, + performanse ugrađenog na sata kontroler + automazacija koja eliminira ljdusku grešku..), no svakako je bolje bilo kakva kopija od nikakve. Hoćeš li ti syncati ili kopirati.. svejedno, tvoj izbor. Sync se radi kad je npr važna brzina i/ili zagušivanje mreže uz količinu prenešenih podataka, za sync je nevažno koji soft odabereš, jer ispod haube je samo jedan, rsync.. sve ostalo je samo GUI + klikanje.. (umjesto npr batch skripte koja bi to isto radila..). Pri tome, većina softa je ipak komercijala, ako tako nešto trebaš-tražiš, tad pripazi na licence, ima free-open/fossa, ima svašta, ali time si postao ovisan o još jednom softwareu.. dok sve radi to je nevažno (tad ni backup nije važan a sve ovo je zbog backupa), no kad se problem desi, tad ti treba i takav soft koji će stvar vratiti u funkcionalno stanje.. i tad je KISS pravilo, bez tog (nepotrebnog) posrednika (app-softa za backup), odnosno, može biti sve neki VM, kojeg tad pokreneš na drugom računalu.. npr ako je kompletno računalo izgorilo-nestalo.. ne samo neki podatak. Smisao backupa nije sam backup, nego restore .. i nastavak rada kao da se ništa nije desilo. Kad imaš takav backup, tad si miran.. umjereno :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
odjavljen
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje
Largo kaže...

U zadnje vrijeme (2-3) godine nam je veličina godišnjih podataka narasla na 60-70 Gb i da bi to svaki dan kopirao na vanjski disk treba dosta vremena kojeg baš i nemam jer se to ne računa u koristan rad... To sam radio ručno na način da sa mojeg računala, na kojem su kompletni nacrti (*.dwg), preko Total Commandera stavim kopiranje na vanjski USB disk. Vanjski disk se ubrzo popunio i onda sam počeo brisati sa njega ono najstarije da bi uopće mogao išta dodati. S vremenom se to kopiranje prorjedilo na jednom u mjesec ili dva.

Znači, tvoje je mišljenje da mrežni disk nije najbolje rješenje da se sve nalazi na njemu i da se na njemu radi a da se sa njega kopira povremeno backup negdje drugdje ?

Upao mi je u oko MY CLOUD EXPERT SERIES EX2 ULTRA za tu namjenu

 Ovo pokazuje ozbiljnost firme. Toliko da mi dodje da pozelim da pogubite podatke da shvatite vaznost backupa...

Postoji "milion" nacina da se to automatizuje. Sta cete ako popusite virus?

60 gb je smijesna kolicina......

5TB onedrivea kosta godisnje 100 USD i sve ti je automatski.... Ako je to puno onda ne znam o cemu pricamo uopste.... 

16 godina
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje
Slažem se, i ja sam gledao rješenje sa OneDriveom i onu varijantu sa Office 365 i to bi po meni bilo definitivno najbolje rješenje za sve. Trebalo bi možda povećati brzinu interneta ali i to nije problem.
Čini mi se da to neće kao ideja proći kod nas jer je većina još uvijek sklona klasičnim / konzervativnim rješenjima sa nekim vanjskim diskom ili cijelim računalom na kojem će biti backup i zato sam došao do ideje da se uzme mrežni disk i sofverski automatizira izrada backupa
Largo
8 godina
odjavljen
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje
Najgore je polovično rješenje. Misliš da si miran i onda se desi najgore....
16 godina
online
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje
Largo kaže...
Slažem se, i ja sam gledao rješenje sa OneDriveom i onu varijantu sa Office 365 i to bi po meni bilo definitivno najbolje rješenje za sve. Trebalo bi možda povećati brzinu interneta ali i to nije problem.
Čini mi se da to neće kao ideja proći kod nas jer je većina još uvijek sklona klasičnim / konzervativnim rješenjima sa nekim vanjskim diskom ili cijelim računalom na kojem će biti backup i zato sam došao do ideje da se uzme mrežni disk i sofverski automatizira izrada backupa

U backupu i je najbitnija stvar SW, hoćeš trpati podatke na radnu stanicu / NAS / trake potpuno je svejedno.

Sync / mirror nisu backupi.

8 godina
odjavljen
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje
Old Iggy kaže...
Largo kaže...
Slažem se, i ja sam gledao rješenje sa OneDriveom i onu varijantu sa Office 365 i to bi po meni bilo definitivno najbolje rješenje za sve. Trebalo bi možda povećati brzinu interneta ali i to nije problem.
Čini mi se da to neće kao ideja proći kod nas jer je većina još uvijek sklona klasičnim / konzervativnim rješenjima sa nekim vanjskim diskom ili cijelim računalom na kojem će biti backup i zato sam došao do ideje da se uzme mrežni disk i sofverski automatizira izrada backupa

U backupu i je najbitnija stvar SW, hoćeš trpati podatke na radnu stanicu / NAS / trake potpuno je svejedno.

Sync / mirror nisu backupi.

 S obzirom sta sad rade onedrive je svemirski brod za njih sto se tice backupa ;)

16 godina
online
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje
Torent kaže...
Old Iggy kaže...
Largo kaže...
Slažem se, i ja sam gledao rješenje sa OneDriveom i onu varijantu sa Office 365 i to bi po meni bilo definitivno najbolje rješenje za sve. Trebalo bi možda povećati brzinu interneta ali i to nije problem.
Čini mi se da to neće kao ideja proći kod nas jer je većina još uvijek sklona klasičnim / konzervativnim rješenjima sa nekim vanjskim diskom ili cijelim računalom na kojem će biti backup i zato sam došao do ideje da se uzme mrežni disk i sofverski automatizira izrada backupa

U backupu i je najbitnija stvar SW, hoćeš trpati podatke na radnu stanicu / NAS / trake potpuno je svejedno.

Sync / mirror nisu backupi.

 S obzirom sta sad rade onedrive je svemirski brod za njih sto se tice backupa ;)

Treba vidjeti kako ga koriste. Ako će to biti samo automatizirani sync, to je djelomična zaštita.

8 godina
odjavljen
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje
Old Iggy kaže...
Torent kaže...
....

 S obzirom sta sad rade onedrive je svemirski brod za njih sto se tice backupa ;)

Treba vidjeti kako ga koriste. Ako će to biti samo automatizirani sync, to je djelomična zaštita.

 U tome i jeste fora sto ga ne koriste uopste vec samo razmisljaju... Sad kopiraju rucno jedno, mjesecno ili u dva mjeseca na usb disk ;)

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.9.2017 10:13 (Torent).
14 godina
offline
Postavljanje diskova u RAID 1 polje

gle, OneDrive sad nudi što se synca, dakle može se koristiti kao "kvazi" backup, ima i uputa za povezivanje WebDAVom kao trajni link s PC-a, samo je brzina ipak spora.....

 

no prije svega dokle god ima NASova s mjesta za dva diska (da ostanemo u nazivnoj RAID 1 temi) za ispod 1000 kn, a WD RED od 3TB (nekakav sweetspot) je cca 800 kn/kom, besmisleno je govoriti o ičemu drugome za backup malih (non domain, iako i SBS domene su pokrivene time) umreženih ureda/domova...

 

znači 2500 kn i imate rješenje (čak je Veeam Endpoint BESPLATAN, pa je i softver riješen)..

 

ili lovite na Njuški (ja sam upiknuo Lenovo ix2 s 2x 2 TB WD Green za 800 kn)

 

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 1
8 godina
odjavljen
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje

100% si u pravu ali ovi to smatraju kao nepotreban trosak ;) I ja imam wd mycloud sa doduse jednim diskom i mogucnoscu kopcanja jos jednog na usb koji bi sluzio za backup prvog ali mi nije toliko bitno jer imam i google backup.....Ali imati firmu i drzati podatke na lokalnim diskovima i raditi backup na vanjski disk jednom u 2 mjeseca je tragikomicno....

14 godina
offline
Postavljanje diskova u RAID 1 polje

jebeš firmu koja nema 2500 kn...

 

ali gazda vjerojatno fura novi VW passat dva-zapeta-nula tedeiiiiii sive metalik boje - erocku fantaziju svakog pravog Rvata...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje

 .. i u gepeku ima rezervnu gumu (backup).. a ovo će na stikić za dvaest kuna :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
online
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje
Torent kaže...

100% si u pravu ali ovi to smatraju kao nepotreban trosak ;)

Malo će se osvijestiti kad prvom direktoru odu podaci u nebo...

16 godina
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje
A slušajte, situacija je takva kakva je i kako se da sada nismo nikad opekli teško da će se ići na neke značajnije investicije po tom pitanju backupa. Ja svoje projekte nosim na svojem usb-u ili katkad Dropboxu gotovo na dnevnoj bazi a za ostalo se valjda i drugi brinu...
Pokušati ću isposlovati neki NAS i softverski automatizirati izradu backupa u nekim gušćim intervalima i nadati se najboljem.
Iskreno, mislim da će sve završiti sa novim externim usb diskom :-(
Largo
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Postavljanje diskova u RAID 1 polje

Gle, da i imaš par diskova na USBu bolje nego sve na jednom a kamoli akrobacije s diskovima čupanim iz RAID polja...

 

ali... uzmite NAS s 2 diska u RAID1, Veeam Backup, stavi da jednom tjedno drma Full backup, i taj dan kad odradi Full backup, njega prekopiraš direkt s NASa na USB disk...

 

i imaš unajgorem slučaju (znači fizičko uništenje NASa, ali to znači da je vjerojatno i sve na mreži u firmi uništeno) stanje od prije tjedan dana..

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 1
4 godine
neaktivan
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje

 

nema sanse da sync u realnom vremenu prodje bez errora, mozes probat sa dsynchronizeom od windowsima kao servisom...

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice