Kupnja novog laptopa

poruka: 14
|
čitano: 2.596
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
3 godine
neaktivan
offline
Pomoc molim vas

Ovako,

Naletila sam slucajno na ovaj form, skuzila da postoje decki koji ocito znaju o cemu pricaju, prvi put sam ovdje i opcenito na bio kakvom forumu, neznam kako stvari funkcioniraju ali se nadam da ce mi netko barem malo pomoci..

 

 

Znaci prica: Trenutno imam mini job za logo, trebam uredivat fotke i krenut radit animaciju (to je opcenito neki opus sta zapravo radim na laptopu osim slusanja muzike i gledanja filmova), no moj laptopic je jutros napukao, radi jos i iako mi je jedno vrijeme bila politika da cu ga imat dok ne rikne, mislim da je sad stvarno vrijeme za novi - jaci laptop definitivno jer mi ovaj zna zastekati u photoshopu, illustratoru i takvim programima sto bas nije zabavno. Nazad godinama sam pitala prijatelja, predlozio mi je ovaj, tad je bio super, no ja sam krenula vise radit a on je krenuo vise starit i nije vise to to, pa polazem nade u ovaj forum trenutno.

Nisam na taj nacin informaticki obrazovana, ne kuzim se u taj 101 kod broj sta god - tako da molim ako ce biti nekih naziva da bude i objasnjenja.

 

Ja bi rekla da mi treba neki laptop srednje klase i guees pa tako i cjenovno stojim, nebi dala preko 7-8 milja za njega sigurno, a znam da cu iskresirat jedno 5-6 za nesto bolje tako da je to neki moj cjenovni rang, znam da mi treba jaci procesor, sto bolja generacija (i7 intel mi se cini okej) - nisam sigurna da li mogu proc s jacim za ovu cijenu, graficka mi je bitna jako, i sad ti ramovi, memorije, ssd diskovi sta god, ne kuzim se bas, vjerujem da sto je veca brojka da je to bolje..

 

Zaključak: sto bolji laptop (po mogucnosti sto lakse prenosiv i da se ne zagrijava nenormalno) za ne previse nabrijanu cijenu. 

 

Mogu konkretni predlozi za modele, iskustva, na sta bi trebala obratit paznju kod kupnje za opus posla kojim se bavim, bilo sto samo pliz help 

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.10.2020 15:13 (pliz).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Kupnja novog laptopa

pričekat ću kolege i njihove preporuke no jedno si ispravno zaključila: što su brojke veće, to bolje no to se odnosi i na cijenu (veći brojevi na/za komponente, viša cijena). i to bez softvera! nisam sklon vjerovati da ćeš za posao koji ćeš obavljati pronaći nov a primjeren (snažniji CPU, bolja grafička - diskretna svakako, maksimum RAM-a, kvalitetan zaslon, dobro hlađenje ...) laptop do 8000. nadam se da nemam pravo. no da vidimo prvo što će napisati kolege ... 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Pomoc molim vas

.. i tako puna nade i vjere u svijet, forum i anonimne avatare, kreneš u traženje idealnog.. zvuči kao svaka priča, s razlikom, priče imaju happyend jer je tražen-plaćen i pisac tad tako obikuje radnju.

 

-realnost, pogledaš appse koje želiš-trebaš-planiraš koristiti i vidiš requiremnetse, npr adobe paket ili igra ili nešto deseto i tad taj requirements + možda i njihove preporuke uzmeš kao referencu, minimum-optimum (max često ne postoji).

-koliko rama? ram je nevažan, sporedan, os radi na 512mb naviše.. a browseri traže +2gb naviše, dok se na x64 bita i najmanje u ponudi već duže nađe najmanje 4gb.. ako je to dovoljno za app tad može, ako nije mora više. Tad više nije kriterij neki laptop-izbor-cijena nego koliko rama moraš imati, npr 8 je lako, što ako je recimo 16-više? A tko će to znati bolje od tebe tj one app koju želiš koristiti? Ja? eto iz graha pogađam da ti je 8 dovoljno, 16 poželjno. Pri tome sam naoko pošten pa navedem nagađanje.. dok će ti znalci predlagati svašta, najbolje za tebe a da pri tome nikad nisu radili ono što tražiš ..

evo ajar iskusno preskače :) .. i očekuje iznad 8kkn, ali može se s polovicom, pitanje je samo tko kako tumači što je rad, brzina, koliko mjesta-diska i svaki posao je specifičan, npr photoshop nije problem, afteri traže jedno, premirere drugo, dok je gpu-cuda zakon za montažu kao resolvo. Da, lako je s puno novca imati jako-najjače pa valjda radi, ali može se s polovicom ili koliko imaš tako se pokriješ + realnost jer svaka viša stepenica kao cpu-gpu koji ekšli rade taskove koštaju koliko čitavo računalo stepenicu niže pa se lako ode na npr cijenu maca 10-15-više kkn a ponekad mora biti mac zbog licenci npr quicktime-sony fileformat..

 

-pazi, početna računala-klasa sad često imaju zalemljen ram, jedan ili dva utora i kombinacije koje tad možeš dodati kao i max.. tj svi bi trebali podržavati 16-32gb rama ali ponekad je ograničeno na npr 12 fizički .. no i to je dovoljno za nabrojane potrebe osim ako se još nešto ne traži ili koliko je vrijeme-brzina=novac tj možeš li raditi nešto sat ili dva ovisno o naplaćenom jer posao treba biti rentabilan a to znači da više zaradiš nego potrošiš :)

 

-od osnovnih mogunosti zadovoljava svaki laptop, dok cuda-nvidia traže određene app, može i ati-radeon ali .. jednako kao što može amd-cpu-ryzen ali intel i nvidia su zakon itd..

-često je u toj kategoriji ista-slična cijena 15-17 inča, .. ovisi što je važnije, manji je lakši i manje troši, efektivno jednake mogućnosti.. odnosno, na kraju možda ne laptop nego klasičan desktop jer nije to nešto što se nosi pod rukom kad se radi a tad nije jeftinije nego možeš kombinirati-slagati što želiš dok s laptopom ovisiš o ponudi i što uzmeš sad to imaš pa ako u neko dogledno vrijeme nije dovoljno može biti problem koji je na desktopu lako rješiv dodavanjem.. itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
neaktivan
offline
Re: Kupnja novog laptopa

Da se razumijemo ne treba mi neki prenabrijani gejmerski laptop, ja svoje poslice obavljam laganini uz jutarnju kavu, ali uz programe koje koristim normalno da mi treba nesto jace nego nekom tko visi po fejsu i gleda filmove ili sta ja znam.. sad sam malo u soku posto stvarno ne pratim te tehnoloske trendove - sta je stvarno trenutno takvo trziste da ne mogu naci posten laptop za obradivanje fotografija i malo zezancije oko grafike i animacije za 8 tisuca kuna? Bit cemo optimisticni tako da uvijek se sve nade :) samo treba znat sta je to sto je dobro i zato sam ja dosla pitat nekog za savjet tko zna puno vise od mene 

6 godina
protjeran
offline
Re: Kupnja novog laptopa
pliz kaže...

Da se razumijemo ne treba mi neki prenabrijani gejmerski laptop, ja svoje poslice obavljam laganini uz jutarnju kavu, ali uz programe koje koristim normalno da mi treba nesto jace nego nekom tko visi po fejsu i gleda filmove ili sta ja znam.. sad sam malo u soku posto stvarno ne pratim te tehnoloske trendove - sta je stvarno trenutno takvo trziste da ne mogu naci posten laptop za obradivanje fotografija i malo zezancije oko grafike i animacije za 8 tisuca kuna? Bit cemo optimisticni tako da uvijek se sve nade :) samo treba znat sta je to sto je dobro i zato sam ja dosla pitat nekog za savjet tko zna puno vise od mene 

 napiši koje bi programe koristila, pa se na osnovu toga nađe nešto najbolje za 5-6k kn, a možda i bude nekakvih popusta za black friday pa pričekaš to

3 godine
neaktivan
offline
Re: Pomoc molim vas

Hahahha puna nade i optimizma da, to svakako 

Bome ide ti pogadanje iz graha, mogao bi se iskusati i u tim vodama - bas sam danas kako mi je bila ta cijela sitacija i gledala malo sta sta znaci, zakljucak 8 je okej, 16 pozeljno - gospodin internet je onda takoder posten. Hvala na trudu na ovakvoj poruci, pohvala sam sta sam pohvatala, cak dosta i shvatila - svakako cu malo pronjuskat programe i njihove specificnosti/requiremnetse kako god, brijem da mi to nikad nebi palo tako da mi je to trenutno new thing slash hobby

3 godine
neaktivan
offline
Re: Kupnja novog laptopa

Krecem se u adobe paketu, znaci lightroom/bridge, illustrator, photoshop, aftereffects, premiere itd.

Vidis vidis, black friday to mi treba u zivotu, ali isto tako prije toga trebam znati sta mi je najbolja opcija

 

 

Kad smo vec kod programa - dobila ponudu ako bi mogla web stranicu slozit, to mi je novina nisam to nikad radila tako da moram naci neki program za to ali da je fokus na dizajnerskom dijelu jer html nule jedinice nisu moja stvar nikako!!! tako da moze prijedlog za program usput, necu se bunit 

 

 

edit: tek sam sad skuzila da moram stinuti citiraj da se vidi na sta odgovaram, pa je sad ovako kako je haha

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.10.2020 18:19 (pliz).
15 godina
offline
Kupnja novog laptopa

recimo ovako nešto*. ali svakako valja udvostručiti RAM (pri kupnji, odmah tražiti dokup i ugradnju) i netko od mudrijaša će ti umjesto linuxa (ako ti ne valja) zveknuti windows 10 i sve ostalo na nj. kako bilo i ma što odabrala, sretno ti s poslom.

 

*najmanje (ako uopće) bloatwarea, trajnost, pouzdanost, dobro hlađenje, kvalitetne komponente. za arhivu i dokumente ionako možeš (moraš?) uporabiti dodatni vanjski usb hdd od 1-2 GB.

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Kupnja novog laptopa
pliz kaže...

Krecem se u adobe paketu, znaci lightroom/bridge, illustrator, photoshop, aftereffects, premiere itd.

Vidis vidis, black friday to mi treba u zivotu, ali isto tako prije toga trebam znati sta mi je najbolja opcija

 

 

Kad smo vec kod programa - dobila ponudu ako bi mogla web stranicu slozit, to mi je novina nisam to nikad radila tako da moram naci neki program za to ali da je fokus na dizajnerskom dijelu jer html nule jedinice nisu moja stvar nikako!!! tako da moze prijedlog za program usput, necu se bunit 

 

 

edit: tek sam sad skuzila da moram stinuti citiraj da se vidi na sta odgovaram, pa je sad ovako kako je haha

 probaj wordpress za web stranicu

15 godina
offline
Re: Kupnja novog laptopa
pliz kaže...

Da se razumijemo ne treba mi neki prenabrijani gejmerski laptop, ja svoje poslice obavljam laganini uz jutarnju kavu, ali uz programe koje koristim normalno da mi treba nesto jace nego nekom tko visi po fejsu i gleda filmove ili sta ja znam.. sad sam malo u soku posto stvarno ne pratim te tehnoloske trendove - sta je stvarno trenutno takvo trziste da ne mogu naci posten laptop za obradivanje fotografija i malo zezancije oko grafike i animacije za 8 tisuca kuna? Bit cemo optimisticni tako da uvijek se sve nade :) samo treba znat sta je to sto je dobro i zato sam ja dosla pitat nekog za savjet tko zna puno vise od mene 

 -zapravo je obrnuto, tj kao kad kupiš auto, ne tražiš neki koji ide 200-300.. ne kupuješ f1-bolid, nego osobni auto-računalo, za rad :)

-a tad je jedini kriterij, rad.. tj da radi ono što trebaš. Brže-sporije ili kad plaća firma može i najskuplje, no realnost.. npr prvo usporedi staro računalo koje si do sad korsitila, ako će novo biti jače, tad može sve što i staro + malo više. Problem je kad navedeš adobe-paket, sve.. npr ae nije photoshop koji može raditi i na starom kao word, ako ćeš radit i premieru hd ili 8k-prores opet nije isto, čak i da je identično računalo tad trebaš npr više hdd-ssd-mjesta ili thunderbolt ili maca-licence jer u takvom bizu ne ovisi sve o tebi nego i ostalima, kompatibilnost, kamera-strudio-produkcija.. no recimo da nisi u tim vodama.

-tad računalo od recimo 4kkn može raditi (bolje od starog, npr više rama, ssd i jači cpu..) no to nije dovoljno za ae-ostalo.. jer tad trebaš neku ogl-cuda gpu kao nv-rtx ili nalik gamerskom računalu jer je to ekšli isto tj isti hw samo druga app, neovisno gledaš li yt klipiće, igraš igre ili stvaraš upravo to što netko gleda-igra tj isti resursi-isti hw + za kreiranje malo jači nego za gejmanje. .. tako da ne miješaj pogrešno termine iz prošlog stoljeća o gamerskom računalu ili radnom jer danas je to isto-slično vs uredski za tipkanje u wordu dok piješ kavu .. jer danas čak ni face-farmwill ne radi ako nemaš resurse :) .. a uskoro se gasi sve na flashu.

 

-naravno, nećeš za 4kkn, nego recimo za 8kkn.. naravno da tad to već može biti upotrebljivo, tj dobro predviđaš, no korak dalje si već u klasi cijene npr maca i svaki fičer je skup dok npr same licence imaju daleko veću cijenu nego ovo 4-8kkn o čemu se govori .. a u toj branši ne možeš ti biti pirat .. ili možeš.

-možeš tako npr koristiti blackmagic-designovu opremu, bagatelno u odnosu na nekadašnje cijene (kamere, mixeri.. sve za nulu manje nego prije ali i dalje ceh od stotinjak tisuća za potrebnu opremu, tad je par tisuća za računalo sporedno, tj tad je kriterij da radi, kompatibilno ( + licence.. jer to je biz gdje se živi od autorskih prava..) pri tome imaš čak i free davinči-resolvo, može win-lin-mac.. ali lin često nije izbor zbog drugih potreba kao adobe ili font ili kodek itd.. često to mora biti mac.

gejmerska računala su čak prigodna kategorija za pogledati, nešto u tom rangu može biti s npr gtx1650-jače i s 8-više rama no problem će biti diskovi, nikad dovoljno za takav posao.. a poželjan je nvme, ssd .. dok su extrerni tad thunder ili 3.1-c jer sve ostalo nije dovoljno brzo tj nije to word doc pa stotinjak gb po projektu ode prije nego napraviš prvi fadeout :)

-dodatno, ako moraš konvertirati materijal s kamere (igre adobe-apple-licence-sony..) tad trebaš duplo itd. i ssd od recimo 500gb nije dovoljan, dok je za sve ostale poslove pa i gaming ok.. ali, ako je primarno photoshop i sl. tad je već osnovni model ok, tj tad ne trebaš toliko resursa tj usporedivo sa starim a tad je samo stvar izbora nešto 4-8kkn no zaboravi tad na video i sl.

 

ram nije problem ili najmanji problem, no diskovi već jesu problem, jer naći ćeš dosta razumnih ponuda s recimo 250gb ssd-nvme .. pa čak + neki hdd-1tb .. ali ne za ae-premier-video montaže tj tad trebaš više .. i to je najbolnija razlika s desktopom na kojem lako dodaš disk dok na laptopu ne baš.. ili barem da ima dvd (ne zbog dvd-a nego tad kupiš adapter-ladicu za disk, hdd-ssd i koristiš ga ko disketu.. tj to je jedini način kako zadovoljavajuće, bolje od ext riješiti problem kapaciteta i velikih projekata.. npr sad su jeftikaneri ssd cca 400-500kn za 400-500gb.. ili kuna po gb. Kako to s ssdom ide, za godinu će biti par puta više za manje novca ali sad ne možeš čekati.. tj to je kao s godotom, uzaludno :)

 

usporedi sa starim i svako novo je jače.. a koliko i što realno misliš raditi od nabrojanog.. lako je nabrojati no realno to nije tako tj tad skočiš svaki put duplom cijenom .. dok cijene diktira standard zapada, ne naš a treba se pokriti zaradom da bi to bio isplativi posao. Ako nekim čudom ipak trebaš jaču zvjer, tad se isplati online, preko bare i sl. pogotovo mac, ali tad su cifre 10-20-više a tek takava računala mogu ono što vidiš u reklami s nabrojenim softwareom.

 

pazi, bit će savjeta o kupnji.. ovo je super, ovo je jako.. no kriterij nije neko sufranje-gejmanje nego ono što stvarno radiš.. tj ako radiš u afteru tad takav kriterij, ako ne radiš.. tad može 4-8kkn i bit će višestruko jači od starog kojeg god uzmeš (naravo i3-i5-jače.. ne atom-celeron-pentač i sl.)

+ pripaziti na generaciju, npr starije serije mogu biti isplative, akcija, dvd-ladica.. ali može biti i ograničenje npr ram ili nvme ili koji cpu-generacija-jezgre.. kao i gpu.

-za gpu jučerašnja tema, zgodna jer na jednom mjestu imaš pregled i povezano s dekodiranjem.. pa kad vidiš ponude po tablici zaključiš što neka nvidia može tj što očekivati.. a to je direktno povezano s premierom-ae i rezolucijama za usporedbu što trebaš ako to trebaš.. itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 31.10.2020 0:10 (ihush).
12 godina
neaktivan
offline
Kupnja novog laptopa

Za 7-8kkn možeš bez problema pronaći vrlo dobar laptop.

 

Za oko 8kkn možeš uloviti Macbook Pro na akciji, sad će black friday pa će sigurno ovi modeli koji su sada 10-11kkn biti oko 8kkn.

 

Ako tražiš nešto povoljnije, a dobro, pogledaj Chuwi Aerobook Plus, odličan mali laptop u stilu Macbooka sa dobrom cijenom, kod mall.hr bude za 4500kn, a ima ga i TU, ali malo je skuplji.

Ima odličan 4k IPS display, visoka preciznost i pokrivenost boja, što ti je bitno za grafiku. Procesor je nešto stariji, ali više nego dovoljno dobar za to što ti treba.

 

Ukoliko si spremna kupiti izvani onda se za 5-6kkn može dobiti stroj.

Recimo ovako nešto za oko 4900kn, odličan 16.1" display IPS matrica, Ryzen 5 4500U, 16GB RAM, 512GB SSD... ima i 14" modela ako ti je ovo preveliko.

LINK

 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Kupnja novog laptopa

link

 

link iznad vodi na filtriranu links.hr ponudu i tu je pitanje samo izbora, koji god laptop sa ove liste da uzmes vjerujem da bi i vise nego zadovoljavao tvoje potrebe

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Kupnja novog laptopa
mzopg kaže...

Za 7-8kkn možeš bez problema pronaći vrlo dobar laptop.

 

Za oko 8kkn možeš uloviti Macbook Pro na akciji, sad će black friday pa će sigurno ovi modeli koji su sada 10-11kkn biti oko 8kkn.

 

Ako tražiš nešto povoljnije, a dobro, pogledaj Chuwi Aerobook Plus, odličan mali laptop u stilu Macbooka sa dobrom cijenom, kod mall.hr bude za 4500kn, a ima ga i TU, ali malo je skuplji.

Ima odličan 4k IPS display, visoka preciznost i pokrivenost boja, što ti je bitno za grafiku. Procesor je nešto stariji, ali više nego dovoljno dobar za to što ti treba.

 

Ukoliko si spremna kupiti izvani onda se za 5-6kkn može dobiti stroj.

Recimo ovako nešto za oko 4900kn, odličan 16.1" display IPS matrica, Ryzen 5 4500U, 16GB RAM, 512GB SSD... ima i 14" modela ako ti je ovo preveliko.

LINK

 E o tom ti ja pricam,  konkretni primjeri lapotopa pa ja lakse istrazim, usporedim, popratim recenzijeze i zakljucim sto je po meni najbolje za mene. Vjerujem da se dost dobar laptop moze nac ispod 8, cak i za 5-6 evo tipa sto si zadnje stavio za primjer, to bi mi bilo idealno ali nebi bas narucivala..

3 godine
neaktivan
offline
Re: Kupnja novog laptopa
jopasaable kaže...

link

 

link iznad vodi na filtriranu links.hr ponudu i tu je pitanje samo izbora, koji god laptop sa ove liste da uzmes vjerujem da bi i vise nego zadovoljavao tvoje potrebe

 Hvalaa 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice