Europa Universalis IV

poruka: 550
|
čitano: 99.322
|
moderatori: DrNasty, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
odjavljen
offline
Europa Universalis IV

Izasla je ova grand strategija,zanima me koje su izmijene napravljene u odnosu na treći nastavak.Planira li itko igrati?

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Europa Universalis IV

Europa Universalis IV po najavama proizvođača bit će pogonjena internim pokretačem, a donijet će nam poboljšanu 3D mapu, unaprijeđen trgovački sustav, carsku zgradu, bolje sučelje i najviše povijesnih područja do sada.

 

Volim ovakav tip igre ali nazalost nisam u mogucnosti je igrati zbog starosti hardwera :D mozda nekom drugom, a do tada mogu jedino gustati u dobrim starim Medievalu i Romeu TW

Nobody Cares!
 
0 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Europa Universalis IV
Nitro233 kaže...

Izasla je ova grand strategija,zanima me koje su izmijene napravljene u odnosu na treći nastavak.Planira li itko igrati?

Najvece promjene su u trejdanju (pogledaj neki od brojin dev-diaryja ili na youtube-u), sucelju koje je em ljepse, em puno prakticnije (npr. mozes recruitat jedinice tako da samo kliknes na provincije, isto vrijedi i za gradnju zgrada), nadalje sa svakom drzavom vidis *zasto* imas bas takav odnos (to su preuzeli iz CK2).

 

Igrao sam malo i moram rec da je stvarno odlicna. Mozda treba pricekat na neki patch jer me je zadesio nakon 40ak godina Peasents War i stability hit od -6 (?!) , nakon toga se nisam vise oporavio, rebelsi su se pojavljivali svugdje i nikad kraja tome ...

15 godina
offline
Europa Universalis IV

nisam nikad igrao ovu igru..

 

koliko je slicna civilization igri?

 

isplati li mi se kupit igru? civ obožavam

 

 

Keep Calm and Carry On
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Europa Universalis IV
toxic kaže...

nisam nikad igrao ovu igru..

 

koliko je slicna civilization igri?

 

isplati li mi se kupit igru? civ obožavam

 

 

EU IV je vise kao Total War,znaci cilj je biti najjaca frakcija u igri i pokoravanje svijeta dok je civ,kao sto i sam naziv igre govori, igra u kojoj razvijas civilizaciju kroz razna razdoblja povijesti.

 

Nobody Cares!
13 godina
neaktivan
offline
Re: Europa Universalis IV
toxic kaže...

nisam nikad igrao ovu igru..

 

koliko je slicna civilization igri?

 

isplati li mi se kupit igru? civ obožavam

 

 

skini demo pa probaj. moze se igrat 28 godina s venecijom (pogodna za upoznavanje mehanizma trgovine), austrijom (diplomacija), moskvom (rat) i portugalom (kolonizacija).

10 godina
neaktivan
offline
Europa Universalis IV

Jel itko uspio igrat s hrvatskom? Ja sam jedini nacin nasao u tom da uzmem Ragusu (dubrovnik) i da na taj nacin igram s "hrvatskom".

Ali dok sam igrao nesto se zanimljivo dogodilo, prvo sam osvojio cijelu bosnu(ima 3 pokrajine) i dok sam se pripremao napast veneciju, tocnije provinciju dalmaciju, tamo su se pojavili rebelsi (croatian nationalists) i napravili drzavu koja se bas zove Croatia. S njima sam odmah napravio alliance i royal wedding, i neznam da li se moze napravit personal union i kako bi to izgledalo jer su me u tom trenutku napali turci sa 50+ regiments, dok sam ja jedva imao 20 i osvojili me za par mjeseci. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Europa Universalis IV

sa hrvatskom igraš, na način kao i u prijašnjem EU, uzmeš mađare, na diplomacy tabu odeš na create vassals, i tamo ti je jedina opcija hrvatska, i tako otpustiš hrvatsku kao vazale, sejvaš i u main menu kad odeš na single player, klikneš na saved games i odabereš novo stvorenu hrvatsku i play

igrat ćeš kao mađarski vazal, ako nemaš strpljenja čekati da te netko u ratu oslobodi od mađara ili da se ti sam oslobodiš, jednostavno nakon 4 godine u igri (11. novembar 1449., kad istekne primirje), na isti način kao i ovaj gore, uzmeš opet mađarsku i daš hrvatskoj nezavisnost, tj. break vassalage na diplomacy tabu

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.8.2013 14:51 (heisenberg031).
 
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Europa Universalis IV

Nisam osobno igrao ovu igru al dosta me posjeca na TW samo sta je ovdje fokus nekakva trgovina i diplomacija.

Pricekat cu malo da padne cijena i onda kupujem, a do tad bi mogao isprovat DEMO...

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Europa Universalis IV

za razliku od TW, ovdje je ratovanje dosta ograničeno, što se meni sviđa, da bi objavio rat trebaš casus belli, tj. razlog za objavit rat, ako ga nemaša a objaviš, značajno ti pada stabilnost carstva, također susjedne zemlje te neće baš obožavat ako provodiš agresivnu ekspanziju, a na tu ekspanziju još dobijaš i overextension penale, što utječe na mnoge stvari, tipa mogućnosti da se pojave rebeli, itd. itd.

uglavnom, tko je upoznat sa paradoxovim igrama, zna da su kompleksne, ali jednom kad pohvataš neke osnove, jednostavno uživaš u igri i sati lete, meni je ovo najbolja njihova igra dosad

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Europa Universalis IV

Kako povećam administrative i military power cap? dođe mi do 1198 i tu stane, pa ne mogu više nove tehnologije istraživati?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Europa Universalis IV

Ne možeš povećavati cap, taj preostali power, tj. onaj viška upucavaš u nacionalne ideje. Cap je na 999, bar tako kaže onaj mali tooltip, iako nisam nikada bio ni blizu capa pa da pitam jesi siguran da si imao preko?. Uveden je baš zato da se spriječi da neke nacije odlete. predaleko od ostalih.

It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not.
12 godina
offline
Europa Universalis IV

da prilično sam siguran da je 1198, iako mi je na početku bilo 999, kada dođe do maxa onda te brojke pozelene.

 

nove tehnologije ne mogu istraživati jer mi piše "ahead of time x years"... žurim naval i exploration da mogu među prvima stići u novi svijet :D

 

 

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Europa Universalis IV

ja isto exploration uzeo, jer vidim ovi otomani mi se nikako neraspadaju, pa reko da zapalim za ameriku dok ima šanse, a i sa svim susjedima sam u lošim odnosima zbog agresivne ekspanzije, jbg, al sumnjam da će i od amerike bit išta, premalen range, daleko je to

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Europa Universalis IV
heisenberg031 kaže...

ja isto exploration uzeo, jer vidim ovi otomani mi se nikako neraspadaju, pa reko da zapalim za ameriku dok ima šanse, a i sa svim susjedima sam u lošim odnosima zbog agresivne ekspanzije, jbg, al sumnjam da će i od amerike bit išta, premalen range, daleko je to

Pa pogledaj s Portugalom ili Španjolskom da ti daju Fleet Basing Rights, košta dosta mjesečno no onda koristiš njihove luke za colonial range. I dovoljno ti je da koloniziraš jednu provinciju, core na nju, i onda ti se ona računa za range i prekineš to da im plaćaš i nastaviš dalje normalno kolonizirati. 

It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not.
10 godina
neaktivan
offline
Europa Universalis IV

bravo, uopće to nisam ni znao, niti razmišljo o tom, toliko toga za naučit o igri {#}

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Europa Universalis IV

Kako popraviti odnose sa npr. portugalom, odnosi su nam niski pa ne mogu zatražiti korištenje luke da odem dalje u ameriku?

poslao sam diplomata pod opcijom improve relations, al slabo to nešto... davao sam im beskamatni kredit to neće {#}

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Europa Universalis IV

improve relations je najbolji način ja mislim ali traje dosta, možeš im poslat para ako imaš, send gift jel,  neznam kako još bi to mogo sredit, royal marriage al to bi mi bila zadnja opcija ak je i moguće

 
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Europa Universalis IV

Improve relations, ali ovisi o tome koliki ti je relation s njima, što je bliže 0 to će brže rasti. Kao i prije spomenuti royal marriage, davanje zlata kao poklona, alliance, davanje prolaza njihovoj vojsci kroz tvoj teritorij. Također ratovanje i imanje istog rivala, uzimanje provincija njihovom rivalu, također minusi ako imaš savezništvo s njihovim rivalom. Ima brdo mogućnosti, samo treba polako pogledati što se nudi i što je najbolje u određenoj poziciji i vremenu.{#}

It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not.
 
0 0 hvala 1
12 godina
offline
Europa Universalis IV

trebam se naviknuti na tepmo igre, posebno ti odnosi čiji razvoj traje, što je realno, ja sam navikao na civilizaciju i instant diplomaciju :D

 

Al igra mi je super, ima more stvari i treba vremena da se to sve skonta {#}

 

o/
 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Europa Universalis IV

prebacio sam se komplet u sjevernu ameriku, koloniziro većinu toga, istrijebio skoro domoroce, jbg, godina 1550., glavni grad mi je manhattan, income skočio drastično, sa svim troškovima je na oko 35 dukata mjesečno, na balkanu napravio vazale i ostavio si 3-4 provincije

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Europa Universalis IV

mene huroni rasturaju u sjevernoj, a azteci u južnoj americi, pirati na karibima blokirali sve luke, a u europi austrija, mađarska, venecija, napuljsko kraljevstvo i otomani ušli u koaliciju protiv mene... life's good :D

 

o/
 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Europa Universalis IV

jel igra netko od vas ovo online, da podjeli iskustva, ja sam samo isprobo jel to radi, nisam baš dugo igro

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Europa Universalis IV

Evo danas pcoeo igrat, igra me totalno ocarala, malo mi je pre tesko ne kuzim trade nista, al u ratu sam dobar, rasturam s francuskom (znam da je najjaca) al noob sam.

LoL acc THCJoshi
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Europa Universalis IV

što se trejda tiče, neznam kolko će ti od pomoći moj post bit, al eto da napišem kako ja to vidim, znači ovo nije činjenica, nego sam ja to logički nekako probo si pojednostavit sve

imaš onu trejd mapu, jel, di vidiš trejd centre, kako se trejd kreče po onim strijelicama, gdje su ti merchanti, di su trejd centri i to

e na toj toj mapi, mislim da je cilj postavit merchante tako da usmjeravaju trejd iz drugih trejd centara u tvoj trejd centar, tj. da usmjeravaš trejd tako da većina trejda dolazi u centar gdje imaš navjeći dio moči, kolko će to bit uspješno ovisi o onom trade steeringu i o tom kolki ti je trade power tamo gdje si trejd usmjerio, et, to si ja tak nekako kontam, pa sad netko više upućen nek me ispravi ili nadopuni

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.8.2013 2:45 (heisenberg031).
 
1 0 hvala 1
12 godina
offline
Europa Universalis IV

Nisam ni ja znalac, al trade power koji je jedan od elemenata uspješnosti trgovine možeš povećati izgradnjom trgovniskih zgrada u provincijama i npr. kada pobjediš u ratu, kod poraženog imaš opciju "transfer trade power" i onda ćeš dobiti 30-50% trade powera od te države, ta opcija je skupa i trebaš imati dobar warscore.

 

i naravno, što kolega gore kaže isto vrijedi, stavljaš svoje ljude (kojih je ograničen broj pa ih pametno koristi) u tuđe trade nodove, na mapi su označeni plutačom na moru i kutijama na kopnu i onda ti oni tijekom vremena prebacuju dio trgovine na tvoj trade node, koliko su uspješni ovosi o trade tehnologiji, koliko ti zemlja ima razvijenu trgovnisku mrežu i možda o advisorima, ali nisam 100% siguran (neki imaju beneficiju o global trade poweru, a u trade nodu se spominje local trade power pa treba vidjet jel jedno utječe na drugo)

 

i ovaj trade steering isto ima utjecaj al nemam pojma kako da ga prilagodim :D

 

Milsim da su u tutorijalu spomenuli još nešto, inače tutorale sam igrao 2 puta i još mi hrpa stvari nije jasna.

Dugo me neka igra nije ovako okupirala, odlična zabava :D

o/
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.8.2013 8:04 (Apachy).
 
0 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Europa Universalis IV

Eh, ta trgovina, uvijek sam u minusu, cak i kad ne ratujem jedva odem u plus kad spustim odrzavanje vojske, to mi je trenutno jedini problem.

LoL acc THCJoshi
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Europa Universalis IV

ma bježite od balkana ak igrate sa hrvatskom, zapališ prvom prilikom (kad otkriješ quest for new world) za amerike, sjevernu (ukrcat jedno 8-10 trupa na brod i onog konkvistadora il kako već) tamo creek sabiješ il kak se već zovu,  full annex, onda oslobodiš par plemena ko vazale da si smanjiš overextension, coreaš provinciju sa lukom, i onda radiš šta oš, ova plemena kasnije diplo annex, do 1550. preseliš capital u ameriku i uživaš

 
0 2 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Europa Universalis IV

hm kad bi samo u civilization uveli featurese iz EU4 igra bi bila savršentsvo za stratege

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Europa Universalis IV
heisenberg031 kaže...

ma bježite od balkana ak igrate sa hrvatskom, zapališ prvom prilikom (kad otkriješ quest for new world) za amerike, sjevernu (ukrcat jedno 8-10 trupa na brod i onog konkvistadora il kako već) tamo creek sabiješ il kak se već zovu,  full annex, onda oslobodiš par plemena ko vazale da si smanjiš overextension, coreaš provinciju sa lukom, i onda radiš šta oš, ova plemena kasnije diplo annex, do 1550. preseliš capital u ameriku i uživaš

 

Hrvatska je ovo svijetlo zeleno na balkanu, uzeo sam vecinu mađarske, dio austrije i venecije, cijelu bosnu i srbiju i sad cu anexirat dio rumunjske sto ce mi dat izlaz na crno more. Upravo se spremam sa poljskom (ova najveca zemlja u europi) napast turke i istjerat ih skroz iz europe. Trazit cu da puste albance, crnu goru, ostatak bugarske, grcku i onda cu njih polako asimilarat jedno po jedno.

 

Imam i kolonije, vecina je u karibima i brazilu kao sto se vidi, imam jednu u sj. americi (manhattan) i jednu koloniju u africi.

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.8.2013 19:38 (Irregular).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice