Internet preglednici - ultimativna tema

poruka: 7
|
čitano: 4.028
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
online
10/2022 benchmark

Pokrećem ovu temu sa željom da imamo sve rasprave na jednom mjestu jer ako pogledate za neki specifični browser, teme znaju biti poprilično mrtve.

I tako bi nedjelja, sakrio se online od gospođe jer mi se nikud nije išlo, a ne volim lagati te sam odlučio odvrtjeti par testova (prvo iz osobne znatiželje) što se onda odužilo u višesatno testiranje popularnih desktop browsera i to na način kako ih neki XY korisnik koristi. Vanilla + uBlock Origin gdje je ad blocker naravno maknut kada gledamo privatnost te u slučaju Bravea. Uz trenutni benchmark na PC-u (vidi moj PC za test konfu) u tabovima testiranog preglednika su bili otvoreni: BUG naš svakdašnji, HCL, Youtube home i facebook profil, dok je na desktopu svirao AIMP FLAC format. Svaki test na svakom browseru (ne volim riječ 'preglednik') odvrtio se 2x te sam gledao viši score (odstupanja su bila minimalna).
Što se tiče RAM usagea oko kojeg su se prije 10+ godina lomila koplja, po meni danas kad više nemamo 2-4Gb RAM-a to nema smisla. Svi su relativno gladni, +/- koji postotak te sam stao ubrzo s tim kad je ionako sirova brzina i točnost ono što je bitno.

1) da predstavim ukratko neki moj Top 6 desktop browsera.

Vivaldi browser:
- od original tvoraca Opere
- inicijalno je bio vidljivo sporiji od konkurencije, no od cca verzije 2.x to se promijenilo
- pravi GEEK browser; dakle apsolutno svaki aspekt sa stajališta dizajna/funkcionalnosti može se promijeniti i to je razlog zašto ga osobno koristim kao default browser
- opcionalno integrirani full email klijent i kalendar
- veća pažnja na privatnost čak i od Firefoxa (Chrome/Edge ne vrijedi spominjati)

Opera browser:
- danas Norveško/Kineska te osim imena ne dijeli puno s onom starom
- veoma upitna privatnost budući da i "besplatan" VPN radi solidan data collect
- super integracija s društvenim mrežama/messengerima; Telegram, Messenger, Whatsapp, Instagram i sl. su u sidebaru
- nit je najbrži, niti najsporiji, onako nekakva sredina

Mozilla Firefox:
- prije Chromea prvi izbor većine ovdje
- solidan privacy protection
- "bori" se protiv Google monopola, no na žalost polako i sigurno gubi udio na tržištu
- za one koji ne žele Chrome/Edge, a opet im neki manje popularni browseri nisu privlačni
- redizajn je hit ili miss s "debelim" tabovima

Microsoft Edge:
- RIP IE i puno bolji zadani browser na Windows OS-u koji je sad konačno veoma brz

- jednako kao Vivaldi/Opera - Chromium baziran (dakle rade Chrome ekstenzije bez međukoraka)
- Microsoft integracija (Office/Outlook, Bing)
- upitne privatnosti (vidi rezultate)

Brave:
- Chromium bez sveg Googleovog što se moglo >> za privacy freakove
- ne treba mu dodatni ad blocker budući da ima svoj "shield"
- VEOMA brz
- nešto sporiji update cycle

Google Chrome:
- i dalje veoma brz
- zatvorenog koda s full Google integracijom - čitaj, ako vas nije briga za sve što skuplja, onda u redu
- s pozitivne strane sinkronizacija korisničkog računa je odlična (opet AKO vas ne dira što se s tim radi u pozadini)
- bogat proširenjima

2) testovi objašnjenje

a) 
Speedometer 2.0 - u principu responzivnost web aplikacija
b) JetStream 2.1 - JavaScript/WebAssembly
c) Basemark 3.0 - fokus na browser grafičkim testovima
d) MotionMark 1.2 - fokus na sposobnosti browsera da animira kompleksne scene
e) EEF Cover Your Tracks - koliko je neki browser sposoban prikriti naš jedinstven digitalni otisak što prema vidljivim što prema nevidljivim trackerima 

INFO: 'a-d' - bolji je veći score, 'e' je prolaz ili pad za nevidljive trackere i tzv. "fingerprinting"

 

3) rezultati

 
 
Umjesto zaključka:

Ako ima netko neka pitanja, komentare, prijedloge testova - otvoren sam pa kad bude vremena. Ili iste sami provedite pa ostavite komentar. Nadam se da je ok jedna zajednička tema za naš "interface preka cybersvijetu" 
Isto tako pišite vaše favorite, zašto baš određen browser, koje postavke/proširenja koristite i sl.

Živjeli 

The sky above the port was the color of television, tuned to a dead channel.
Moj PC  
5 0 hvala 5
14 godina
neaktivan
offline
Internet preglednici - ultimativna tema

Koristio sam dugo Mozillu Firefox, prešao sam na Microsoft Edge. Zadovoljan sam kako radi, konačno su napravili normalan web-preglednik koji funkcionira kako spada. Ako ima netko neki prijedlog za dodatak pregledniku vezan za sigurnost onda je svaki prijedlog dobrodošao. Nema više IE(Sada ga je zamijenio Edge), otišao je u povijest kao i Windows XP. Ipak to su bila neka zlatna vremena. 

Softwer
 
1 0 hvala 0
16 godina
online
Internet preglednici - ultimativna tema

Ako na njemu ne surfaju klinci, dosta ti je spomenuti uBlock Origin (pretpostavljam da već imaš). I naravno, ne bih koristio built-in password manager. Bitwarden besplatna verzija ti je ono što je prije x godina bio LastPass. Napraviš dobar master password i to je sve što ti treba; desni klik i bude ti u meniju za popunit login.

The sky above the port was the color of television, tuned to a dead channel.
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Internet preglednici - ultimativna tema

LOL nije Microsoft konačno nešto napravio nego je konačno odustao od pravljenja i stavio svoju masku na Chromium.

Usput, postoji Chromium iz kojeg se deriviraju i Chrome i Edge i Brave i drugi. Zašto svi zaobilaze chromium kao opciju?

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Internet preglednici - ultimativna tema

Pretpostavljam da zato jer je poprilično "gol". Vivaldi i Brave recimo moraju dodati svoje feature. Al bitinije, ako si na Chromiumu nemaš automatski update ili prompt da je isti dostupan već treba manualno otići na link i povući novi build (barem je tako bilo).

The sky above the port was the color of television, tuned to a dead channel.
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Internet preglednici - ultimativna tema

Za korisnike Firefoxa svakakor prepuručam Firefox UI Fix. Dodaje hrpu ikonica u opcije u menijima i tweaka cijeli UI da bude puno bolji od onog default Firefox smeća.

 

 
2 0 hvala 0
18 mjeseci
neaktivan
offline
Internet preglednici - ultimativna tema

Za svakog kome je security bitan, preporucio bih LibreWolf.LibreWolf je ustvari kao Firefox samo bez Mozille.

https://librewolf.net/

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice