Router ili switch?

poruka: 8
|
čitano: 3.716
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
Router ili switch?

Pozdrav, imam ovakvu situaciju:

 

U boravku imam MaxTV i modem ZTE.

 

Gore na katu imam računalo, laptop i PS2, a samo jedan LAN kabel koji ide od kata do boravka.

 

Ako želim ukopčati sve to na jedan utor u ZTE dolje... (uz uvjet da sva 3 uređaja na katu mogu komunicirati međusobno i ići na net preko ZTE)

 

Da li mi je potreban switch ili router?

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Router ili switch?

- premjestiti ZTE na kat ( potrebno je dsl-tel. liniju spojiti do na kat i postojeći lan kabal prespojiti do MaxTV ) ....jedini problem je tada ako netko koristi wifi npr. laptop ili smartfon u dnevnom boravku jer će wifi   signal dolje biti slabiji...

 

- switch - ali tada vjerovatno nemaš dobar wifi na katu tj. ostaje isto kao i sada , samo je LAN riješen.

 

- wifi router - ( ne modem-ruter kupovati ) služio bi kao lan-wifi-switch a u postavkama wifi-rutera se može mjenjati postavke DHCP, SSID , različit wifi kanal itd. i imao bi u kući wifi i lan riješen.

8 godina
offline
Re: Router ili switch?
Slicnu situaciju sam imao i ja
Nabavio sam switch sa 5 lan portova, wifi extender i dodatne lan kablove

Iz rutera kabel spojio u switch pa iz switcha u taj wifi extender koji onda sam glumi ruter i salje wifi. Onda opet iz switcha u ps4.
Laptop po potrebi spajam ali nije potrebno kad je wifi veza savrsena nakon toga i u sobama i boravku.

Nikakvih problema sve radi perfecto.
10 godina
offline
Re: Router ili switch?

...da si uzeo neki od wifi rutera kao npr.  TL-WR841ND (sa 1WAN - 4LAN +" b,g,n"  wifi ) nebi ti trebao swifch...a i nisu preskupi..ovaj je ispod 200kn

8 godina
offline
Router ili switch?

krivo se izrazio, takvu stvar i imam samo kaj 1 lan port ima frend mi dao. A switch i lan kablove sam platio ispod 100kn tako da eto nije neki veliki trošak :)

Uglavnom preporuka je da onda tako nesto uzmes i imas wifi i spojit mozes.

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Router ili switch?

Na kraju sam kupio ovaj mali Netgear:

 

https://www.conrad.hr/?websale8=conrad-hr.02-aa&pi=419849&refKey=80qGHAtC6

 

I radi upravo to što sam tražio tako da... to je to :)

12 godina
offline
Router ili switch?

Da ne otvaram novu temu imam slicnu dilemu,od nedavno imam smartphone mob (to mi je prvi pa stoga i glupo pitanje) koliko razina tj jacina signala utjece na brzinu neta na telefonu ?

i drugo iz rutera iz susjednog stana ide mi lan kebel u komp koji switch ruter(ili nesto drugo) uzeti pa da imam i jaci wi-fi u svom stanu ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Router ili switch?
kaw_liga kaže...

Da ne otvaram novu temu imam slicnu dilemu,od nedavno imam smartphone mob (to mi je prvi pa stoga i glupo pitanje) koliko razina tj jacina signala utjece na brzinu neta na telefonu ?

i drugo iz rutera iz susjednog stana ide mi lan kebel u komp koji switch ruter(ili nesto drugo) uzeti pa da imam i jaci wi-fi u svom stanu ?

 
Dovoljno ti je uzeti nekakav rotuer sa WAN port-om u koji steknes LAN kabel koji ti dolazi iz susjednog stana.
Iz tog routera dalje LAN kablom u racunalo i napravis WIFI mrezu za mobitele po stanu.

Sa samim tim si se rjesio barem jednog zida/hodnika od susjedovog stana.
Malo teze je odgovoriti sto ti tu treba i kako ce ti biti kad nisi napisao ni koliki je stan niti raspored prostorija i gdje bi ti WIFI trebao pokrivati.
Ja bi napravio tako kako sam ti gore napisao..mozda netko drugi zna bolje rjesenje? 
Ukoliko WIFI radis na 2,4Ghz budes imao vecu pokrivenost ali i vece smetnje jer vecina ljudi ima WIFI mreze na toj frekvenciji.
Ako ides na 5Ghz budu manje smetnje ali i slabija pokrivenost jer prepreke(npr zidovi) vise utjecu na kvalitetu signala nego kod 2,4Ghz mreza.

Vjerojatno ti kombinacija jednog router-a i po potrebi range extender-a ako nisi zadovoljan signalom u ostatku stana bude sasvim dovoljna.

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.6.2016 22:47 (leo_91).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice