AutoCAD osnove - web tutorial za početnike na HR

poruka: 30
|
čitano: 95.887
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
AUTOCAD osnove - web tutorial za početnike na HR

Za sve one početnike, samouke, neznalice koji žele naučiti osnovne korake u AUTOCADU mogu posjetiti navedeni link.

Download 2D i 3D primjera crteža ( *.dwg ) u zipu, Primjeri najčešće korištenih naredbi u Autocadu, Primjeri crtanja crteža STEP-by-STEP

 

http://www.ic.ims.hr/autocad/kazalo-autocad.html

Poruka je uređivana zadnji put ned 5.7.2009 0:14 (IvanC).
 
6 0 hvala 11
15 godina
neaktivan
offline
AUTOCAD osnove - web tutorial za početnike na HR

ja znam radidt u 2002 autocadu, po zanimanju sam drvodjeljski tehničar dizajner pa moram znat raditi sa tim programom

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
AUTOCAD osnove - web tutorial za početnike na HR

tim se i ja bavim , jos sam na početku, pa ako nekog zanima, ima jos jedna stranica za učenje...

 

http://www.we-r-here.com/cad/tutorials/index.htm

 

na engleskom je, i ima popratne video isječke..pogledajte svakako

Psssssst Zecovi spavaju
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: AUTOCAD osnove - web tutorial za početnike na

Ma nema problema, samo dajte linkove na Autocad, neka ljudi uče sami i neka si otvaraju perspektivu za bolje znanje Osmijeh

Ja sam dao link za one koji se ne snalaze baš najbolje na engleskom jeziku.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
AUTOCAD osnove - web tutorial za početnike na HR

http://www.sfsb.hr/~tgaleta/predmeti/tcrg/materijal/AutoCAD.pdf

 

ovo je tutorijal s kojim smo se pomalo služili na faxu, dosta je dobar. Netko je napisao da zna ACAD 2002.. Svi su gotovo isti, tako da ako znaš jedan, znaš sve, jedino 2009 ima drukčije sučelje, ali i to se da riješiti jednostavno klikom na gumb i povratkom na stari izgled

 
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
AutoCAD osnove - web tutorial za početnike na HR

Ja planiram da bih upisao "CAD specijalist" program obrazovanja u Algebri, pa jel bi mi neko mogao reči dali se to isplati na taj način naučiti ili je bolje krenuti ovak , pročitati koju e-book i pokoji tutorijal? I ak je ko bio na takvom nekom seminaru pa da mi kaže kak je to tamo..? Ja sam inače totalni početnik što se tiče AutoCAD-a ali me on zanima več neko vrijeme pa bih htio bar osnove naučiti.

 

Hvala!

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: AUTOCAD osnove - web tutorial za početnike na
somy kaže...

http://www.sfsb.hr/~tgaleta/predmeti/tcrg/materijal/AutoCAD.pdf

 

ovo je tutorijal s kojim smo se pomalo služili na faxu, dosta je dobar. Netko je napisao da zna ACAD 2002.. Svi su gotovo isti, tako da ako znaš jedan, znaš sve, jedino 2009 ima drukčije sučelje, ali i to se da riješiti jednostavno klikom na gumb i povratkom na stari izgled

E upravo taj T. Galeta mi je držao predavajna na faksu i baš ovu skriptu smo dobili i po tome je držao predavanje. Inače čovjek nam je stvarno dobro objasnio.

 

Ovo je odlična skripta za početnike.

Bit će!
15 godina
neaktivan
offline
AutoCAD osnove - web tutorial za početnike na HR

bravo vrlo korisni tutori

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: AutoCAD osnove - web tutorial za početnike na
Hackapell kaže...

Ja planiram da bih upisao "CAD specijalist" program obrazovanja u Algebri, pa jel bi mi neko mogao reči dali se to isplati na taj način naučiti ili je bolje krenuti ovak , pročitati koju e-book i pokoji tutorijal? I ak je ko bio na takvom nekom seminaru pa da mi kaže kak je to tamo..? Ja sam inače totalni početnik što se tiče AutoCAD-a ali me on zanima več neko vrijeme pa bih htio bar osnove naučiti.

 

Hvala!

Ako ti ne treba ''papir'' da znaš raditi u AutoCAD-u onda budi samouk, jednostavno je (pomozi si s tutorialom koji sam dao). Koristi ga za 2D, 3D je kompliciran. 2D naučiš za tjedan dana uz sat-sat i pol rada dnevno.

15 godina
neaktivan
offline
RE: AUTOCAD osnove - web tutorial za početnike na

Nama je profesor u školi izradio knjigu za AutoCAD 2004 koju smo koristili u 1. i 2.  razredu za vrijeme učenja.

.........Čovjek se potrudio i zaradio pare jer ih je on kopirao , a nas 33 u razredu.

92% tinejđera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis.
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.7.2009 12:47 (Black Vision).
14 godina
offline
AutoCAD osnove - web tutorial za početnike na HR
McLaren Mercedes:1974.Emerson Fittipaldi-1976.James Hunt-1984.Niki Lauda-1985.-1986.Alain Prost-1988.Ayrton Senna-1989.Alain Prost-1990.-1991.-Ayrton Senna-1998.-1999.Mika Hakkinen-2008.Lewis Hamilton
Moj PC  
0 0 hvala 2
15 godina
neaktivan
offline
AutoCAD osnove - web tutorial za početnike na HR

mi smo u školi crtali npr.. ormare(nacrt , tlocrt, bokocrt) , različite spojeve ..ali po meni nedovoljno , nismo učili 3d crtanje u autocadu što je ja mislim veliki minus.

tko rano rani , zajebo je kokota
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
AutoCAD osnove - web tutorial za početnike na HR

jel ima igdje za skinit 4 free :D

Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u potpis..
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: AutoCAD osnove - web tutorial za početnike na

radim u cadu od R14 tj prije nego sm ga imao u školi i znam i par profesora koji predaju u školama i neznaju ništa drugo bar večina osim toga šta radite, a za 3d ti se stvarno neisplati raditi u cadu ima i drugih programa dosta jednostavnijih i manje zahtjevni programa

13 godina
offline
AutoCAD osnove - web tutorial za početnike na HR

Ja bih dodao prvi i osnovni alat, uvijek je tu uz AutoCAD a to je Help. Najbolji Help za bilo koji software koji mi je bio na računalu. Sve je unutra. Sramota je da ga ljudi uopće ne koriste.

 

Inače problem svih tutoriala i tečaja je da uče ljude komandama, žali bože novaca za tkvo nešto. Sve komande koje ti trebaju možeš pokupiti iz Helpa u vrlo kratkom roku s detaljnim objašnjenjem što one rade. Problem tih tečajeva je da ne uče ljude onome što nema u helpu a to je pristup u crtanju. Otvori crtež kojeg je napravio netko tko je završio takav tečaj odi pogledati layer-e i sve ti je jasno. Nema sustavnosti u označavanju, šta je takav problem naučiti ljude da pišu prefiks u layer-ima. O kompliciranijim stvarima dane govorim (xref, blokovi itd).

 

Redovito sam morao iznova učiti ljude koji su završili takav tečaj kako bi se uklopili u standrad crtanja u firmi.Preodgoj je uvijek trajao dulje od školovanja sjednom neugodnosti da su stalno ponavljali pogreške naučene na tečaju.

 

Kako ne bih bio totalno OT, nisu baš neke osnove ali može poslužiti.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
AutoCAD osnove - web tutorial za početnike na HR

Jel zna neko kako se moze i dali se moze u autocadu stavit onaj znak mikro, u sa izduzenom crtom? Jer trebam nkj nacrtat, a nznm kak da stavim taj mikro.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
RE: AutoCAD osnove - web tutorial za početnike na
Pinc kaže...

Jel zna neko kako se moze i dali se moze u autocadu stavit onaj znak mikro, u sa izduzenom crtom? Jer trebam nkj nacrtat, a nznm kak da stavim taj mikro.

 

Naravno da može. Trebaš kreirati novi text style (komanda style) za kojeg odabereš greekc.shx. Postaviš ga kao aktualni style. Pokreneš komandu text i upišeš malo m.

15 godina
neaktivan
offline
AutoCAD osnove - web tutorial za početnike na HR

imam jos jedno pitanje. Napravio sam si na jednom crtezu one layerse(kad crtam kote onda si odaberem layer kote i automatski mi je debljina linije kak sam si narihto). I sad to sam si napravio na jednom crtezu al kad oce drugi crtez crtat onda moram ponovno radit te layere. Jel mogu ja kak napravit da mi na svim crtezima budi ti layeri, jer mi oduzmu previse vremena da ih svaki put ispocetka radim.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
AutoCAD osnove - web tutorial za početnike na HR

Napravi si layere na praznom i sejvaj kao drawing template. Svaki put kad crtaš crtež otvori taj file i u njemu crtaj

 
2 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
AutoCAD osnove - web tutorial za početnike na HR

jel mogu u autocadu napravit podjelu? Npr. nacrtam kruznicu i hocu da svakih 15 stupnjeva napravi neki znak(tocku...) ili na liniji da mi oznaci svakih 10 cm.

 

Evo slike kaj trebam napravit(ovo zaokruzeno)

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
RE: AutoCAD osnove - web tutorial za početnike na
Pinc kaže...

jel mogu u autocadu napravit podjelu? Npr. nacrtam kruznicu i hocu da svakih 15 stupnjeva napravi neki znak(tocku...) ili na liniji da mi oznaci svakih 10 cm.

 

Evo slike kaj trebam napravit(ovo zaokruzeno)

Naredba je array. Ima dva načina rada rectangular i polar. Tebi treba polar. Prvo moraš nacrtati osnovni element na koji želiš primjeniti komandu. Odabereš centar oko kojeg rotiraš cijelu priču, kod tebe je to centar kružnice na kojoj trebaš nacrtati oznake zavara. Nakon toga možeš kombinirati nekoliko metoda (broj elemenata i kut koji želiš popuniti; Broj elemenata i kut između elemenata i kut kojitreba popuniti i kut između).

 

Prema metodi koju si odabrao popuniš podatke (vodi računa da se stupnjevi računaju u smjeru suprotnom od smjera kretanja kazaljke na satu).

15 godina
protjeran
offline
AutoCAD osnove - web tutorial za početnike na HR

Odlična tema, naime, radi promjene radnog mjesta, nisam u ACADU više, al nadam se da ću pripomoć gospodi u nevolji :D!

Kladionicarski tipovi na http://betsandtips.blogspot.com/
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
AutoCAD osnove - web tutorial za početnike na HR

hvala puno mario, spasio si me.

 

Nego, kaj mislite da je za ovakve strojarske stvari bolje ic na CATIA-u ili ProEngineer od Autocada?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
RE: AutoCAD osnove - web tutorial za početnike na
Pinc kaže...

hvala puno mario, spasio si me.

 

Nego, kaj mislite da je za ovakve strojarske stvari bolje ic na CATIA-u ili ProEngineer od Autocada?

Dok god crteže izrađuješ u 2D nemaš potrebe za nekim drugim programom. Kada pređeš na 3D modeliranje onda trebaš razmisliti i vidjeti što je zastupljenije u tvojoj branši. Moje kolege koje se više bave 3D-om koriste i jedan i drugi (ubiše me hvaleći ih) i zadovoljni su. Kako se poslovno bavim projektiranjem strojarskih instalacija moj posao se većinom temelji na crtanju u  2D.

12 godina
neaktivan
offline
Re: AutoCAD osnove - web tutorial za početnike na
pinjo93 kaže...

jel ima igdje za skinit 4 free :D

Nema džabe ni kod babe, :-)..ima jeftiniji autocad,  ista pašta drugo pakovanje.

Time is money my friend
15 godina
neaktivan
offline
AutoCAD osnove - web tutorial za početnike na HR

Da podignemo AutoCAD

http://www.3ds.com/products/draftsight/free-cad-software/

 

^besplatna ''autocad'' aplikacija iz tvrtke tvorca CATIA-e!

Potrebno se samo registrirati, sama aplikacija ima 50-ak megabajta. 

 
0 0 hvala 3
11 godina
neaktivan
offline
AutoCAD osnove - web tutorial za početnike na HR

Imam dva auto cad crteža i sad bi trebao iz jednog crteža dio prebaciti u drugi dali mi može neko reći kako da to napravim

 

http://ebayhrvatska.com - posjetite i pitajte sve što vas zanima o kupnji i prodaji preko ebay-a
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AutoCAD osnove - web tutorial za početnike na
kresok kaže...

Imam dva auto cad crteža i sad bi trebao iz jednog crteža dio prebaciti u drugi dali mi može neko reći kako da to napravim

 

Ctrl+C (Copy) i zatim Ctrl+V (paste), najlakše za tebe. Ako trebaš točnu točku umetanja onda ti je Ctrl+Shift+C i zatim Ctrl+V.

Stručnjak za odmaganje...
11 godina
neaktivan
offline
Re: AutoCAD osnove - web tutorial za početnike na

hvala

nisam se toga ni sjetio, 

jer sam probao sa mišom copy selection ali se nemože između dva crteža.

 

http://ebayhrvatska.com - posjetite i pitajte sve što vas zanima o kupnji i prodaji preko ebay-a
14 godina
offline
Re: AutoCAD osnove - web tutorial za početnike na

Jel postoji način da mi Cad izbaci ukupnu dužinu linija u nekom crtežu? Npr otvorim kanalizacijsku mrežu nekog dijela grada i sad trebam znati koliko metara ukupno kanalizacije ima a da ne idem cijev po cijevi i mjerim dužinu za svaku pa zbrajam.

BF Nick: Xtream_Switch
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice