Koji SSD? izdvojena tema

poruka: 11.051
|
čitano: 2.800.957
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
online
Koji SSD?

Skini portable verziju Hard Disk Sentinela pa stavi sliku na forum da vidimo kakvo je zdravlje SSDa.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji SSD?
Valentin17 kaže...

Skini portable verziju Hard Disk Sentinela pa stavi sliku na forum da vidimo kakvo je zdravlje SSDa.

 Slike u prilogu, 

 

Izgleda uredu al onda samo nakon nekog vremena dok učitavam nešto postane unknown 

LP
13 godina
online
Re: Koji SSD?
zabbax21 kaže...

 Slike u prilogu, 

 

Izgleda uredu al onda samo nakon nekog vremena dok učitavam nešto postane unknown 

Da ne tebe možda pregrijavanje muči jer 65 stupnjeva je kad ne radiš ništa, mogu mislit kamo ide kad se SSD optereti.

Možda da probaš pokrenuti Crystal Disk Mark benchmark za njega te pratiti baš da vidiš dokle se temperatura diže, možda ti baca grešku jer se SSD štiti od pregrijavanja.

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.8.2023 14:42 (Valentin17).
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Koji SSD?
zabbax21 kaže...

Ima ko iskustva s ovim SSDom možda?  SSD 2TB Crucial P5 Plus M.2 NVMe (CT2000P5PSSD8) | SSD | Tvrdi diskovi | Računalne komponente | Računala i periferija | Računala | eKupi.hr - Vaša Internet trgovina

 

Znači kupio sam jučer taj SSD i Laptop - Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ARH7, 82SB00JYSC, 15,6, WQHD, IPS, AMD Ryzen 5 7535HS, 16GB RAM, 512GB SSD, NVIDIA GeForce RTX 4050, Free Dos, laptop | Gaming laptopi | Laptopi | Laptopi i oprema | Računala | eKupi.hr - Vaša Internet trgovina

 

Spojim SSD u laptopu i uredno se pojavljuje ali malo malo izbacuje grešku npr na Steamu Disk write kad pokušavam nešto učitat, dogodi se da onda nesta u my computer pa nakon reseta se pojavi, pa kad pokušavam prebacit nešto na njega izbacuje grešku, itd.. sad jel to problem do SSDa ili do Laptopa? 

 Copy / paste s Googlea:


"The P5 notoriously runs hot. The P5 Plus is also toasty. Like most consumer SSDs, throttling begins around 70C for a composite temperature. This is basically a measure of multiple sensors although typically it is the controller that needs cooling."

 

Ako imaš mogućnost, koristi ga kao vanjski disk par dana, pa ćeš vidjeti je li pregrijavanje problem.

 

11 godina
offline
Re: Koji SSD?
Western Digital 1 TB M.2 SSD, Black SN850X, Crucial 2 TB 2,5" SSD MX500 SATA ili SSD 2TB KIN KC3000 PCIe 4.0 M.2 2280 NVMe SKC3000D/2048G
Primarno za pohranu serija i filmova ali i pokoje igre
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.8.2023 13:06 (Klipson).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji SSD?
Klipson kaže...
Western Digital 1 TB M.2 SSD, Black SN850X, Crucial 2 TB 2,5" SSD MX500 SATA ili SSD 2TB KIN KC3000 PCIe 4.0 M.2 2280 NVMe SKC3000D/2048G
Primarno za pohranu serija i filmova ali i pokoje igre

 Sto veci prostor za sto manju cijenu. Bio on m.2 ili SATA.

Kovačić
7 godina
offline
Koji SSD?

Pozdrav ljudi,

 

u potrazi sam za kvalitetnim M.2 2230 SSD-om koji ima kapaciteta od 2TB, pa bi molio ako ima koja dobra duša da baci koju preporuku.

 

Hvala

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Koji SSD?

Trebam SSD disk za gaming,sada stvarno nemam iskustva s njima previše i ne znam koju da marku uzmem.  Kupujem od minimalno 1TB do max 4TB.

Neki mi preporučuju da uzmem disk koji idem na M.2 port

Ima tko kakav savjet što uzeti ?

Dali je Samsung dobar?

Cijena nije baš bitna toliko,ali da i nije baš extra  preskupo

Može biti i od 1 tb,pa godinu dana će poslužiti kasnije lako kupim veći

 

Hvala

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.8.2023 15:09 (Atomic-7).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Koji SSD?

Ljudi, da li uzeti za storage (filmovi, slike, programi) ssd ili neki m2?

Pikiram 4tb..

 

Sto se tice ssd-a, gledal sam samsung 870 QVO.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.8.2023 16:27 (zvonac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Koji SSD?
zvonac kaže...

Sto se tice ssd-a, gledal sam samsung 870 QVO.

U redu ti je taj Samsung. Vjerujem da želiš izbjeći buku koju stvara mehanički disk, M2 je po meni nepotreban za spremanje podataka.

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.8.2023 16:45 (Valentin17).
16 godina
offline
Re: Koji SSD?
Valentin17 kaže...
zvonac kaže...

Sto se tice ssd-a, gledal sam samsung 870 QVO.

U redu ti je taj Samsung. Vjerujem da želiš izbjeći buku koju stvara mehanički disk.

 Hdd nisam uzimao u obzir. Uzimao sam u obzir m2, posto je u danasnje vrijeme to aktualno..

 

A opet, ssd se manje grije spram m2. Pitanje je, dal ima smisla nabavljat samo za storage m2, posto je cjenovno u rangu tog samsunga 870 jedino kaj je m2 znacajno brzi od ssd-a.

13 godina
online
Re: Koji SSD?
zvonac kaže...
 Hdd nisam uzimao u obzir. Uzimao sam u obzir m2, posto je u danasnje vrijeme to aktualno..

Ne znam koliko slotova imaš na ploči slobodnih, ali M2 po meni za spremanje podataka nema smisla u odnosu na obični SATA SSD.

Inače i M2 i SATA su oba SSDovi. Pogledaj si što ti odgovara cijenom, kaj god uzeo nećeš pogriješiti sigurno.

Kod M2 si pripazi da li ti ploča podržava M2 NVME, M2 SATA ili jedan i drugi što i je slučaj većinom.

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.8.2023 16:50 (Valentin17).
13 godina
online
Re: Koji SSD?
Atomic-7 kaže...

Gledaj Samsung 980 ili 980 Pro ako imaš novaca. Mislim da je cijena negdje oko 80 eura.

13 godina
online
13 godina
offline
Koji SSD?

Na crucial EU stranici ti je taj M2 197 oira. Dobrih 50 oira manje nego u adma

 

https://eu.crucial.com/ssd/p3/ct4000p3ssd8

Zajeb
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Koji SSD?
Zajeb kaže...

Na crucial EU stranici ti je taj M2 197 oira. Dobrih 50 oira manje nego u adma

 

https://eu.crucial.com/ssd/p3/ct4000p3ssd8

 Kad staviš hrvatsku u cartu piše 160.5€

16 godina
offline
Re: Koji SSD?

 Imam dva utora, nije frka.. 

 

 

Ma gledam za skladište kolko je uopće bitno imat neki brži disk, ak se uzima isključivo za skladištenje, dal se vidi neka razlika između ssd-a i m2 nvme, sumnjam.. Kolko sam čitao, dost njih preporučuje ssd.. E sad, m2 nvme se popularizirao, pa vjerojatno i radi toga se daju preporuke za isti.

Naravno, dok je u pitanju sistem, uzima se najbrže

 

Zajeb kaže...

Na crucial EU stranici ti je taj M2 197 oira. Dobrih 50 oira manje nego u adma

 

https://eu.crucial.com/ssd/p3/ct4000p3ssd8

 Bome, dobra cijena, mislim da je 160€..

 

 

11 godina
online
Re: Koji SSD?
zvonac kaže...

Ma gledam za skladište kolko je uopće bitno imat neki brži disk, ak se uzima isključivo za skladištenje, dal se vidi neka razlika između ssd-a i m2 nvme, sumnjam.. Kolko sam čitao, dost njih preporučuje ssd.. E sad, m2 nvme se popularizirao, pa vjerojatno i radi toga se daju preporuke za isti.

Naravno, dok je u pitanju sistem, uzima se najbrže

 naravno da se vidi razlika, ali ovisi sa čega prebacuješ i koliko ti je moderan sustav

ako ti ploča podržava ucb 3 gen2×2 možeš prebacivat u nvme storage disk brzinama nekoliko puta većim od klasičnog sata ssd-a

 

već sa usb 3 gen2 prebacuješ dvostruko brže

slika dolje - sa eksternog ssd-a prebacujem na nvme unutarnji, konstantna brzina prijenosa je cca 660mbps i to samo zato jer je usb 3 gen2, da imam generaciju noviju ploču išlo bi konstantnom brzinom preko 900mbps, sa boljim eksternim ssd-om i preko 1.500mbps

kad prebacuješ na sata ssd i to ako je top klasa, najviše ćeš dobit konstantnu brzinu od 450-500mbps

dakle da, itekako može biti razlike

 

EDIT:

na slici je prebacivanje sa unutarnjeg nvme na vanjski nvme ssd, ali situacija je ionako ista jer me ograničava usb na matičnoj

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.8.2023 11:09 (picajzla0707).
16 godina
offline
Re: Koji SSD?
picajzla0707 kaže...

 naravno da se vidi razlika, ali ovisi sa čega prebacuješ i koliko ti je moderan sustav

ako ti ploča podržava ucb 3 gen2×2 možeš prebacivat u nvme storage disk brzinama nekoliko puta većim od klasičnog sata ssd-a

 

već sa usb 3 gen2 prebacuješ dvostruko brže

slika dolje - sa eksternog ssd-a prebacujem na nvme unutarnji, konstantna brzina prijenosa je cca 660mbps i to samo zato jer je usb 3 gen2, da imam generaciju noviju ploču išlo bi konstantnom brzinom preko 900mbps, sa boljim eksternim ssd-om i preko 1.500mbps

kad prebacuješ na sata ssd i to ako je top klasa, najviše ćeš dobit konstantnu brzinu od 450-500mbps

dakle da, itekako može biti razlike

 

EDIT:

na slici je prebacivanje sa unutarnjeg nvme na vanjski nvme ssd, ali situacija je ionako ista jer me ograničava usb na matičnoj

 Imam četiri slobodna usb 3.2 gen 2, tak da što se prebacivanje podataka nije problem, mada, ne koristim baš vanjske diskove, eventualno, povremeno piknem usb 3.0 stick..

 

Imam hdd (stoji u ladici) 1.5 tb, a na njemu oko 900gb, pa bih to prebacio na na neki brži disk.

 

Nekak imam osjećaj da mi je možda ssd sigurniji u slučaju nekog nenadanog događaja a i trebao bi se manje grijat, da, mana mu je što je sporiji nego m2 nvme.

 

U dolasku mi je 980 pro 1tb, pa sad gledam još neki malo veći za storage, naletio na 4tb jer je cijena još dobra, sve dalje je skuplje, naravno kako tb rastu tak i cijena ide gore; još dok bi pala cijena diskovima od 6-8tb, to bi bilo odlično.

13 godina
online
Re: Koji SSD?
zvonac kaže...

 Imam dva utora, nije frka..

Onda složi to kako treba i uzmi M2 NVME SSD pa neka bude nadogradnja za na duge staze.

Neće to cijelo vrijeme pisati kao sistemski disk, kućište ima svoje hlađenje tako da nemoj brinuti za temperature.

16 godina
offline
Re: Koji SSD?
Valentin17 kaže...
zvonac kaže...

 Imam dva utora, nije frka..

Onda složi to kako treba i uzmi M2 NVME SSD pa neka bude nadogradnja za na duge staze.

Neće to cijelo vrijeme pisati kao sistemski disk, kućište ima svoje hlađenje tako da nemoj brinuti za temperature.

 Da, izgleda da bi tak moglo i bit..

 

 

Nego, dal tko od vas ima iskustva s gore navedenim m2 crucialom?

Onaj sam na brzinu izdvojio, posto je cijenovno ok.

Kakav je u praksi, ne znam..

16 godina
online
Re: Koji SSD?
zvonac kaže...

Nekak imam osjećaj da mi je možda ssd sigurniji u slučaju nekog nenadanog događaja a i trebao bi se manje grijat, da, mana mu je što je sporiji nego m2 nvme.

Osjećaj te vara :), u slučaju kvara veće su šanse spasiti nešto sa mehaničkog hard diska nego sa SSDa, bez obzira na oblik.

Iako ti je Valentin već komentirao, i dalje miješaš pojmove ... 2.5" i M.2 su fizički oblik u kojima dolazi SSD. Po načinu komunikacije 2.5" (kao hard disk za laptope) je samo SATA dok M.2 može biti i SATA i NVMe (NVMe može biti i 10x brži, najbolji PCI-E 4.0 SSD-ovi).

 

Općenito za storage, sve je lutrija, i HDD i SSD se kvare, tako da je uvijek korisnije imati više uređaja i backup.

 

11 godina
online
Re: Koji SSD?
Mladen kaže...

Osjećaj te vara :), u slučaju kvara veće su šanse spasiti nešto sa mehaničkog hard diska nego sa SSDa, bez obzira na oblik.

Iako ti je Valentin već komentirao, i dalje miješaš pojmove ... 2.5" i M.2 su fizički oblik u kojima dolazi SSD. Po načinu komunikacije 2.5" (kao hard disk za laptope) je samo SATA dok M.2 može biti i SATA i NVMe (NVMe može biti i 10x brži, najbolji PCI-E 4.0 SSD-ovi).

 

Općenito za storage, sve je lutrija, i HDD i SSD se kvare, tako da je uvijek korisnije imati više uređaja i backup.

 

 uzdat se u šanse spašavanja s hdd ili ssd, uz cijene koje se naplaćuju za takav posao, je bedastoća

pogotovo kad je cijena ssd-a desetorostruko ili više niža od cijene spašavanja

 

daleko je pametnije ovo zadnje što si spomenuo, uzet dva, tri komada ssd-a i napravit backup 

13 godina
online
Koji SSD?

Za tvoju namjenu po meni kaj uzeo nećeš pogriješiti nikako, meni recimo bi bio plus kaj M2 SSD bio on SATA ili NVME možeš uštekat u ploču i to je to, ne trebaju ti kabeli, ali tu isto treba pripazit na stazice (laneove) koji bi moglo zafaliti jer već imaš jedan NVME M2 SSD. Ne znam koju platformu imaš, pa ne mogu reći stanje sa stazicama. Inače to već dugo nitko nije spomenuo. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.8.2023 19:50 (Valentin17).
 
0 0 hvala 0
2 godine
online
Re: Koji SSD?
picajzla0707 kaže...
EDIT:

na slici je prebacivanje sa unutarnjeg nvme na vanjski nvme ssd, ali situacija je ionako ista jer me ograničava usb na matičnoj

 Ovo je brzina... sa firecuda 530 2tb na kc3000 2tb, file 5,7gb, doslovno jedva ulovim screenshot.

Izgleda kao qurčenje ali osim toga još uvijek sam zaprepašten.

 

 

Valentin17 kaže...

Za tvoju namjenu po meni kaj uzeo nećeš pogriješiti nikako, meni recimo bi bio plus kaj M2 SSD bio on SATA ili NVME možeš uštekat u ploču i to je to, ne trebaju ti kabeli, ali tu isto treba pripazit na stazice (laneove) koji bi moglo zafaliti jer već imaš jedan NVME M2 SSD. Ne znam koju platformu imaš, pa ne mogu reći stanje sa stazicama. Inače to već dugo nitko nije spomenuo. 

 Ima dva M2 PCIe 4.0 x4, nema shared resources koliko vidim i mogao bi ubaciti još jednoga u PCIe slot ali tek PCIe 3.0 x4.

Gledao sam i ja kupiti baš taj odnosno P3 plus verziju ali sam se ipak odlučio na dva brza od po 2tb, imam 4 M2 slota.

 

 

Baš gledam u Computeruniverse i Corsair MP600 CORE XT 4TB se više isplati od P3 4TB, Corsair je PCIe 4.0 x4 za razliku od P3 koji je PCIe 3.0 i nešto je brži "Write speed up to 4400 MB/s, up to 5000 MB/s" iako dramless qlc kao i P3 nudi bolji tbw 900 tb za razliku od P3 800 tb + AES-256 bit hw enkripcija i jeftiniji je 196,23 € vs. 199,57 € za P3.

 

Uf, ovaj Transcend MTE250S je pao ispod 300€, to je već za razmatranje, 4tb uberbrzog tlca za 279,40 €

Konačno guštanje u brzim diskovima po normalnijim cijenama, dosta je bilo desetljećima se mučiti sa sporim mehaničkim sranjima.

Poruka je uređivana zadnji put čet 31.8.2023 1:36 (notloB).
16 godina
offline
Re: Koji SSD?
Valentin17 kaže...

Za tvoju namjenu po meni kaj uzeo nećeš pogriješiti nikako, meni recimo bi bio plus kaj M2 SSD bio on SATA ili NVME možeš uštekat u ploču i to je to, ne trebaju ti kabeli, ali tu isto treba pripazit na stazice (laneove) koji bi moglo zafaliti jer već imaš jedan NVME M2 SSD. Ne znam koju platformu imaš, pa ne mogu reći stanje sa stazicama. Inače to već dugo nitko nije spomenuo. 

 Ploča je B660plus (12400f)

Imam trenutno u pogonu 2 nvme diska, 970 evo 256gb i 970evo plus 1tb.. Ovaj manji leti van i na njegovo mjesto ide 980 pro 1tb.. 

 

Mislim da će bit ok kombinacija jedan gen3 i jedan gen4 nvme disk.

 

Ok, a kak bi to (u mom slučaju) izgledalo imat dva gen4 nvme diska? Nisam baš pratio na nastavi

Spominjao si stazice.

Poruka je uređivana zadnji put čet 31.8.2023 8:40 (zvonac).
2 godine
online
Re: Koji SSD?
zvonac kaže...

 Ploča je B660plus (12400f)

Imam trenutno u pogonu 2 nvme diska, 970 evo 256gb i 970evo plus 1tb.. Ovaj manji leti van i na njegovo mjesto ide 980 pro 1tb.. 

 

Mislim da će bit ok kombinacija jedan gen3 i jedan gen4 nvme disk.

 

Ok, a kak bi to (u mom slučaju) izgledalo imat dva gen4 nvme diska? Nisam baš pratio na nastavi

Spominjao si stazice.

 Pročitaj iznad moj odgovor njemu.

11 godina
online
Re: Koji SSD?
notloB kaže...

 Ovo je brzina... sa firecuda 530 2tb na kc3000 2tb, file 5,7gb, doslovno jedva ulovim screenshot.

Izgleda kao qurčenje ali osim toga još uvijek sam zaprepašten.

 ....i sad se vrati na sata, kako da ne 

16 godina
offline
Koji SSD?
Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice