C++ - Četiri matematička zadatka

poruka: 22
|
čitano: 12.057
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Programiranje zadatak???molim pomoć

Evo ovako,sutra pišem svoj prvi test iz programiranja u devc++ i imam problema s čak 4 zadatkaSramim se.Ali od 14 što i nije tako loše.Tek sam počeo s programiranjem pa zato molim vas suzdržite se od komentara,"kako je ovo lagano pa nemreš bit tolko glup" i slično.Siguran sam da svi vi ove zadatke možete rješiti u 5 min pa bi vas molio da to učinite.Ja sam pokušao ali uvijek nešto zehebem.

 

1.Program treba učitati vrijednost za udaljenost elektrona i protona te će izračunati i prikazati vrijednost sile među njima.Koristi konstante k=9*10na9 i 1,6*10na-19.

Mislim da je formula za ovaj F=k*e*e/(r*r)

 

2.Program treba učitati vrijednosti za 2 el.naboja i njihovu udaljenost te će izračunati i prikazati vrijednost sile među njima.Koristi konstantu k=9*10na9.

 

3.Program treba učitati vrijednost prijeđenog puta u sekundama te iz njega pomoću dijeljenja i ostatka cjelobrojnog dijeljenja pronaći koliko je to sati,koliko munuta i koliko sekunda.

 

4.Program treba učitati polumjer kružnice te izračunati njezin opseg i površinu.Koristi konstantu Pi=3,14.

 

Već možete shvatit da me *ebu ove konstante.Molim vas da kad rješavate da rješavate na najjednostavniji mogući način.Sumnjivo bi bilo na testu da počnem pisati funkcije koje ćemo tek raditi u 3 ili 4 razreduIzlanuo se.

 

Hvala punooo onom tko mi riješi.

The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.10.2010 1:06 (kikimania22).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Programiranje zadatak???molim pomoć

Evo ovaj 4. ali u C-u, C mi je nekako drazi za ovakvezadatcice, a ti ga nadam se lako prebacis na c++.
Ovaj sam cisto napisao da se prisjetim zadatcica sa prve godine Izlanuo se ostatak mi se ne da sad pisati... mozda sutra ako vec netko ne rijesi.

 

#include <stdio.h>

void main ()
{
    float pi=3.14;                            //konstanta bilo kakva, uneses je prije//
    float r, p, o;                            //varijable koje se koriste//

    printf ("Unesi vrijednost polumjera\n");
    scanf ("%f", &r);                        //pokupiti radijus sa tipkovnice i spremiti ga u r//
    p=(r*r)*pi;                              //povrsina moze se pisati i  (r^2)*pi//
    printf ("Povrsina kruga je %.2f. \n", p);
    o=(2*r)*pi;                              //opseg 2*r*pi//
    printf ("Opseg kruga je %.2f. \n", o);

}
Nadam se da sam bio bar malo od pomoci.

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.10.2010 1:40 (Gh0sT).
15 godina
neaktivan
offline
Programiranje zadatak???molim pomoć

Hvaaala puno,sad sam ju prebacio u devc++ i radi perfektnoSmijeh.Sutra imam školu u 2 popodne pa ako stignes ujutro riješit ove ostale bio bi ti dužnik zauvijek.Osmijeh

The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Programiranje zadatak???molim pomoć

evo i treci zadatak ako sam ga dobro shvatio:

 

#include <stdlib.h>
#include <stdio.h>

int main()
{
    int brojsekundi, sati, minute, sekunde;
   
    printf("Unesi broj sekundi: ");
    scanf("%i", &brojsekundi);
   
    sati=brojsekundi/3600;
    minute=(brojsekundi%3600)/60;
    sekunde=(brojsekundi%3600)%60;
   
    printf("\n%d:%d:%d\n", sati, minute, sekunde);
    system("pause");
    return 0;
}


Pathogenic fundamentals clearly indicate that homogenous populations are most vulnerable.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Programiranje zadatak???molim pomoć
rustweaver kaže...

evo i treci zadatak ako sam ga dobro shvatio:

 

#include <stdlib.h>
#include <stdio.h>

int main()
{
    int brojsekundi, sati, minute, sekunde;
   
    printf("Unesi broj sekundi: ");
    scanf("%i", &brojsekundi);
   
    sati=brojsekundi/3600;
    minute=(brojsekundi%3600)/60;
    sekunde=(brojsekundi%3600)%60;
   
    printf("\n%d:%d:%d\n", sati, minute, sekunde);
    system("pause");
    return 0;
}


sve bez problema radi, ako znaš ova ostala dva,punoo bi pomogao

još jednom hvala puno

The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Programiranje zadatak???molim pomoć

2.Program treba učitati vrijednosti za 2 el.naboja i njihovu udaljenost te će izračunati i prikazati vrijednost sile među njima.Koristi konstantu k=9*10na9.



pseudokod: (ako sam dobro razumio zadatak)

Na početku imamo konstantu double tipa koju moramo deklarirati,također treba deklarirati i varijablu za silu kao double sila i inicijalizirati je na neku vrijednost,
zatim učitavamo dvije varijable istog tipa kao elektron_1 i elektron_2
nakon toga također učitavamo i udaljenost također double tipa da ne bi došlo do  bilo kakvog gubitka informacija.
Izračun je ,jednostavno sve ove vrijednosti uvrstiti u formulu tj. varijablu sila i prikazati na ekranu....ovako napamet neka budu sve double vrijednosti ili float da ne bi bilo gubitka podataka....
Sličan pseudokod ti je i na prvom zadatku ,bitne su tvoje formule koje raščlaniš na varijable i samo zatim uvrstiš sve u zadnji izračun.

 

Private
15 godina
offline
RE: Programiranje zadatak???molim pomoć

Koliko sam svatio, i vidio, ni double nece podnijeti toliko velik broj. Moze li biti zadatak zadan na principu da se to racunanje radi preko stringova/karaktera. Vjerojatno je stavljeno da se i ta logika nauci (ne znam koja je skola, koji razred, i koliko je uceno programiranje). To je vec onda malo kompliciraniji problem, a ne da mi se sekati oko toga. Znam da smo imali mi takvih zadataka, da bi povezali logiku, tj skontali kako to haymo-rec komp radi (zbraja, oduzima, dijeli, mnozi).
Moze biti i da sam u krivu ali koliko vidim najveci broj koji folat podnosi je "410065408.000000".

14 godina
neaktivan
offline
C++ - Četiri matematička zadatka

@Private, @Gh0sT

 

Ne, zadaci ovakvog tipa se rade tako da računaš samo s onim dijelovima brojeva koji su ispred × 10y. Množenje/dijeljenje/štoveć s potencijama obaviš pomoću zasebnih varijabli i samo onda u konačnom rezultatu (dakle, prilikom ispisa) ispišeš rezultat bez potencija + rezultat operacija s potencijama.

 

Barem bi ja to tako riješi na tom nekom vašem levelu programiranja (nema smisla da sad ulazimo u pokazivače i sl. stvari, ne? xD).

 

EDIT:

Da pojasnim... Ako trebate izmnožiti 2 broja koja su npr. 2,34×1019 i 7,1×10-7, onda bi to bilo ovako (pseudo jer mi se ne da kucati kod):

1) 2,34 × 7,1 = 16,614

2) 19 - 7 = 12

3) Ispis: "Rezultat je 16,614×1012"

 

Shvatili?

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat. // Sve se hoće kad se može. ;)
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.10.2010 15:10 (vlad0).
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: C++ - Četiri matematička zadatka

Bravo majstore vlad0, svaka cast. Najjednostavnije, i najbolje moguce rijesenje!Smijeh

 

EDIT: evo onda rijesenja drugoga zadatka!

 

#include <stdio.h>

void main ()
{
    float k=9, pi=3.14; 
    float q1, q2, r, f;

    printf ("\nUnesite vrijednost naboja Q1:");
    scanf ("%f", &q1);
    printf ("\nUnesite vrijednost naboja Q2:");
    scanf ("%f", &q2);
    printf ("\nUnesite udaljenost izmedju naboja:");
    scanf ("%f", &r);
    f=((1/(4*pi*k))*(( q1*q2)/r*r));
    printf ("\nSila izmedju naboja je: %f*10^9.\n", f);
   
}
Mislim da bi trebalo raditi! Namigiva

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.10.2010 15:27 (Gh0sT).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Programiranje zadatak???molim pomoć

Ako tocno interpretiram podatke sa ove stranice, onda double bez problema guta takav broj jer je njegovo ogranicenje (bez gubitaka na preciznosti): 2.2250738585072014-308

 

Dok je ogranicenje za obican float 1.175494351-38

Pathogenic fundamentals clearly indicate that homogenous populations are most vulnerable.
15 godina
offline
RE: Programiranje zadatak???molim pomoć

Tako pise i na wikipedij, ali jednostavno ne radi. Probaj pa ces vidjeti!Namigiva

14 godina
neaktivan
offline
RE: Programiranje zadatak???molim pomoć

Ne znam, gle ovo:

 

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
#include <math.h>

int main()
{
    double a=1.6*pow(10,-19);
   
    printf("%.40f\n", a);
      
    system("pause");
    return 0;
}

 

Pa pogledaj na kojoj se decimali tek nepreciznost pojavljuje...

Isto tako engleska wikipedija je puno deskriptivnija sto se tice nacina na koji se brojevi s pomicnim zarezom pohranjuju u memoriju.

Pathogenic fundamentals clearly indicate that homogenous populations are most vulnerable.
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.10.2010 15:46 (rustweaver).
15 godina
offline
RE: Programiranje zadatak???molim pomoć

*ebi ga kralju, nije mi se dalo traziti, nego sam pogledao da mi se greska tu pojavljuje. Al svejedno je sad. Et' ima sada dva nacina (neka iskoristi i ovo tvoje ako hoce, pa moze koji zeli odabrati.

14 godina
neaktivan
offline
RE: Programiranje zadatak???molim pomoć

Ma no, ne proturam ja tu nekakvo svoje rjesenje nego sam primjetio onu tvoju opasku o velicini float brojeva i ucinilo mi se malo premalo, a kako nikada ne radim s tolikim brojevima, ne znam iz iskustva pa sam malo prokopao po netu.

Vlad0 i ti ste onaj zadatak sasvim dobro rijesili...

Pathogenic fundamentals clearly indicate that homogenous populations are most vulnerable.
13 godina
neaktivan
offline
C++ - Četiri matematička zadatka
U koju ti skolu ides da cpp radis s 14 godina?
&lt;&lt;Karlovačko&gt;&gt;
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
C++ - Četiri matematička zadatka

Evo hvala svima na odgovorima.Riješio sam svih 14 zadataka bez greške i dobio 5 iz testa.SmijehHvala punooo!

The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
C++ - Četiri matematička zadatka

Sigurno ide u 2 raz tehničar za računalstvo to sam i ja radio i moram reći da je to jedna od najtežih cjelina u računalstvu

xxx
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Programiranje zadatak???molim pomoć
rustweaver kaže...

Ako tocno interpretiram podatke sa ove stranice, onda double bez problema guta takav broj jer je njegovo ogranicenje (bez gubitaka na preciznosti): 2.2250738585072014-308

 

Dok je ogranicenje za obican float 1.175494351-38

Što se tiče preciznosti i sličnih - imaš (najveću) relativnu i apsolutnu pogrešku kod oboje. Iznosi otprilike 6*10^-8 za float te 1.1*10^-16 za double, a apsolutna je ta konstanta*broj koji spremate u memoriju. Dakle float i double mogu prikazat puno brojeva no gube preciznost zbog ograničenog broja mantise (23 + 1 skriveni odnosno 52 bita + 1 skriveni bit).

I'm not your buddy, friend. I'm not your buddy, guy. I'm not your guy, pal.
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.10.2010 21:40 (kajmak).
13 godina
neaktivan
offline
C++ - Četiri matematička zadatka
Ma jesam i ja debil bio kad sam gimnaziju upisivao...Umjesto da se bavim programiranjem i sl. Stvarima moje slobodno vrijeme gutaju latinski i kemija
&lt;&lt;Karlovačko&gt;&gt;
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: C++ - Četiri matematička zadatka

Drzi se gimnazije, i matematike u njoj, najvise ce ti pomoci (na fax-u)...
Eventualno elektrotehnicka, racunalni smijer (osobno iskustvo), dotice se mnogih predmeta sada,
a ovo ostalo...

15 godina
online
C++ - Četiri matematička zadatka

E ovako ljudi trebam pomoć i to hitno! Naime moram do pola noći poslati 3 programa iz c++ a ja eto nemam vremena da sada proučavam materiju svega i sam složim...Plač Uglavnom radi se o tome da radimo o naredbama za kontrolu toka programa, znači valjda ono if-then-else naredbe i tako? Bio bih beskrajno zahvalan ako netko uspije to složiti u manje od 40-ak minuta da to pošaljem da ne ispušim bodove na faksu...

Stoja
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
C++ - Četiri matematička zadatka
jbg rado bi pomogao da sam na kompu,al ako nije nesto preko 70 lajni koda potrebno mogo bi i na mobu naklesat..
&lt;&lt;Karlovačko&gt;&gt;
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice