Bootable program za formatiranje diska

poruka: 13
|
čitano: 4.369
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Bootable program za formatiranje diska
Jel ima neki jednostavan free bootabilni program za kompletno formatiranje diska, znači da pobriše sve i mbr. Nakon svake instalacije linux ne mogu se riješiti grub-a, kako formatiti disk te to riješiti, da mogu ponovno instalirati windows..
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.7.2020 22:10 (sage).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Bootable program za formatiranje diska

-diskpart (clean), bootrec /fixmbr, bootsect /nt60 /mbr-gpt... itd.

-installer napravi svoj bootmanager (pregazi postojeći u mbr/gpt-u..).

-formatiranje s tim nema neke veze (kasniji viši level pristupa sektorima diska, kao što to nema veze s korištenim FSom). Tako da tražiš pogrešno tj formatiranje nema veze s bootsektorom pa ni free alati ne pomažu, odnosno to je za svaki os sam installer-boot medij od prve dos diskete nadalje (i tad je i linux install koristio dos kao fdisk dok nisu napravili svoje nativne alate..).

 

-moguć problem kad imaš više diskova.. i možda više bootsektora (ponekad poželjno no tad možda brišeš pogrešan disk i nakon reboota opet vidiš neobrisani boot manager..), odspojiš i radiš s jednim diskom.

 

npr s win boot medija, cmd..

 

Bootrec /fixmbr

Bootrec /fixboot

Bootrec /scanos

Bootrec /rebuildbcd

 

tj scanos i rebuild su za postojeći win (kreiranje menija) dok na praznom tog nema (rezultat prazan meni) :)

 

edit: .. ah, + bios boot ako je u uefi-gpt modu, tad je tamo i boot kao i key ili oem key.. (oprezno, bez keya nema ni boota, malo zeznuto na laptopima koji nemaju legacy-mbr opciju i sl.).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.7.2020 12:11 (ihush).
6 godina
offline
Bootable program za formatiranje diska

ili, ako ti se boota u shell:

 

Ako hoces part tablicu:  dd if=/dev/null of=/dev/sdX bs=512 count=1

Ako hoces samo mbr: dd if=/dev/null of=/dev/sdX bs=446 count=1

NULL!=NULL
 
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Bootable program za formatiranje diska
Pa dobro jel ok da napravim primjera quick low level format na ssd disku.. Mislim to ne škodi ssd-u ništa?

I još jedno pod pitanje usput. Kod kreiranja bootable usb_a, sa rufusom recimo, jel šta treba mijenjati kod opcije target system.. Ovaj pc na kojem se igram malo sa Ubuntuom je stari pc, znači p35 intel chipset i kad god napravim bootable usb ništa mi neće učitati stog usb-a.. Pretpostavljam zato jel ploča ne podržava očito to bootanje sa usb-ova..

Isto tako kad sa media toolom kreiram windows 10 na usb stick, preko tog istog usb-a kad ga želim bootat na toj staroj ploči neće da se pokrene instalacija.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.7.2020 13:57 (sage).
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Bootable program za formatiranje diska
sage kaže...
Pa dobro jel ok da napravim primjera quick low level format na ssd disku.. Mislim to ne škodi ssd-u ništa?

I još jedno pod pitanje usput. Kod kreiranja bootable usb_a, sa rufusom recimo, jel šta treba mijenjati kod opcije target system.. Ovaj pc na kojem se igram malo sa Ubuntuom je stari pc, znači p35 intel chipset i kad god napravim bootable usb ništa mi neće učitati stog usb-a.. Pretpostavljam zato jel ploča ne podržava očito to bootanje sa usb-ova..

Isto tako kad sa media toolom kreiram windows 10 na usb stick, preko tog istog usb-a kad ga želim bootat na toj staroj ploči neće da se pokrene instalacija.

 odaberi MBR a ne GPT

NULL!=NULL
15 godina
offline
Re: Bootable program za formatiranje diska
MBR je, recimo napravim low level format, kad treba disk formatirati ponovno, windowss izbaci poruku You must initialize a disk before Logical Disk Manager can access it.

Samo ne znam jel smijem to napraviti na ssd disku, taj low level format. Znam da svi ssd imaju svoj software. Probao sam sa ssd dashboard napraviti disk sanitize, al nije uspjelo. Al ima tih programčića za low level format masa
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
6 godina
offline
Re: Bootable program za formatiranje diska
sage kaže...
MBR je, recimo napravim low level format, kad treba disk formatirati ponovno, windowss izbaci poruku You must initialize a disk before Logical Disk Manager can access it.

Samo ne znam jel smijem to napraviti na ssd disku, taj low level format. Znam da svi ssd imaju svoj software. Probao sam sa ssd dashboard napraviti disk sanitize, al nije uspjelo. Al ima tih programčića za low level format masa

 abort! :D govorim o rufus-u (kada radis instalaciju za stare kompove) trebas odabrati "partition scheme" MBR

 

 

NULL!=NULL
15 godina
offline
Re: Bootable program za formatiranje diska
sage kaže...
.. stari pc, znači p35 intel chipset..

 -to je iz vremena kad je usb .. početni problemi (ne)kompatibilnost + ovisno o proizvođaču, npr asus-gigabyte-intel.. (najgore gb) pa moraš pogađati koji tip emulacije podržava osim hdd + tad je počeo uefi (mac).

-kad znaš kombinaciju napraviš, dok ne znaš tražiš-pipaš.. nije problem koji 'alat' jer sve to radi (svaki) os nego kombinacija + verzija biosa + postavke biosa + koristiti cms-bootmeni (ne order, tj kad bios podržava oba moda tad vidiš-biraš i tad znaš kako si bootao) a na to sve ovisi kako je disk inicijaliziran jer ako je u jednom modu tad mora i ostalo biti u tom modu, tj brisanje-clean i ideš od nule kao tvornički.

 

-npr na nekim računalima zbog standarda, moraš bootati kao superdisk (fat32, do 32gb, npr 2-8gb je ok. veći ne može jer nisu supportali particije na removeableu a tad je pogrešan clustersize koji mora biti 512 za bootmedij dok storage može biti veći, u 1803 uvedene particije na revomeableu... bios npr kad flashash možda podržava samo fat32 + licence koje se za ntfs moraju plaćati dok je fat32 đabe itd.. a za boot mora biti nativni supprot).

-tako, zbog tad svježeg uvođenja usb-boot standarda i bezbrojnih kombinacija-evolucije postoje razlike mada je to teoretski sve isto. Nije problem napraviti ali moraš imati zajednički nazivnik tj to je elementarna kompatibilnost + standardi koji su neovisni o osu, tj win-lin-mac su svi na istom hw-u, isti bios itd.. i rade istu stvar praktički na isti način kao što svaki burning soft snimi jednako cd-audio.. tj to je standard i to je smisao standarda.

 

-npr napravi mctoolom win, radit će, može i win2dvd (tudumski alat kao mctool, nemaš nikakve opcije, za sve ostalo = rufus).

-ili zasuči rukave i kreni u CMD.. sve možeš tipkanjem, help je dovoljan da ne moram tipkati sintaxu + imaš temu nešto kao boot.. ili brže google.

-npr win10 možeš iz cmda napraviti bilo koji (stariji) boot, npr xp-w7-w10.. dok stariji ne nude za novije (jer nije postojalo), razlika je samo u defaultu.

-jednom kreiran boot tj aktvina primarna particija koja ima oznaku boot je sve što treba, ostalo je obično kopiranje, razlika, kopiraš npr dos-boot fielove ili installer.. za install medij, tj ili os ili instaler koji je ekšli mini-os tj minipe..

-gpt-mbr.. gpt radi samo s novijim osevima + odgovarajući bios i postavke, + nije isto danas i 'jučer' tj standard se mijenjao pa sad traže nešto kao ver.2.3 ili koja već za uefi-gpt boot (recimo da je gpt jače počeo prije +5godina s recimo win8, prije w10.. za nova računala kao defalutni mod, dok je za starija 5-10god defalut xp-w7 tj legacy-mbr i u pravilu nemaš više update-support biosa koji bi nešto popravio pa moraš ono što hw-bios podržava.. + bugovi koje ima ovisno o proizvođaču dok je npr asrock imao svoj patch-alat za 'fix' usba.. tj sve je to igra wintela koji time uvode umjetnu nekompatibilnost i onemogućavaju install starog osa na novi hw i obrnuto, mada je sve ista x86 platforma time kompatibilna tj može win-lin-mac ali ms ne želi stare win kao dos-xp-w7.. i zato to kemijanje-problemi + ljenost proizvođača koji nemaju razlog/želju updateati bios nego žele prodati novo..

 

-ako napraviš recimo 2-3 stikića (na različite načine) tad ćeš moći bootati saki pc, ali naravno ne moraju svi stikići raditi na svim računalima, slično kao kad radiš neki multiboot npr yumijem i sl. + problem je i kapacitet medija, pa je poželjno kad naiđeš na dobru cijenu-akciju uzeti šaku malih-jeftinih stikića vs jedan veći, jer to je boot, ne storage.. i sve povezano s tim.

 

-ne treba miješati lowlevel format.. tj stari alati i smisao, da, time se pregazi particijska tablica, + nekad je medij-disk stvarno bio foramtiran ovisno o postakvama CHS (cilindri..) odavno to nije tako, ne postoji.. tj imaš samo na nivou FSa i služi kao DoDanje (prebrisavanje) ili kao test-repair bad sektora.. kao chkdsk.. stari-novi lowlevel nije isto, namjena + nema direktne veze s bootom pa je besmileno trošiti vrijeme na fullformat jer sve ostalo (medij-kapacitet, dio koji korsinik koristi tj FS) osim bootsektora s tim nema veze.

-rufus nudi sve, kao i sasvim druge bootmanagere, npr slax ili dos tj danas ne možeš bez takvih alata jer nemaš dos-disketu-file za kopiranje npr format /s .. nemaš sys-file, dok ga alati kao rufus imaju u imageu  (isti image koji se koristio za boot cd, emulacija fdd-1.44.. tj prva disketa installa dosa je bootabilna-installer i ona se kopira, može i image kao iso/img.. zapravo se ništa bitnog nije promijenilo osim što korsinik više nema npr floppy pa ne može ništa ni napraviti osim ako skine s interneta itd..)

 

edit: .. i jedan jednostavn trik, dok se traži boot-kombinacija, isključiti sve ostale diskove, jer nisu potrebni tj tad se ne ovisi o kašnjenju-detekciji medija (ako ga ne vidi na vrijeme kao bootabilnog nema ga ni ponuđenog..). Ako je medij bootabilan, tad će bootati jer nema drugog + za pokušaje raznih načina npr promjene postavke emulacije u biosu i sl. je to brže. Možda drugi usb port-kontakti itd..

-za to ne treba baš ništa na bootmediju, tj ako javi da nema filea to je ok.. tj to znači da je bootabilan i da na takvoj kombinaciji još samo treba iskpirati željene boot ili install fielove. Ako ne javlja ništa, tad nije bootabilan i bios ga ne vidi kao bootmedij tad se mijenja kombinacija, traži se dalje..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.7.2020 18:00 (ihush).
15 godina
offline
Re: Bootable program za formatiranje diska
sage kaže...
Pa dobro jel ok da napravim primjera quick low level format na ssd disku.. Mislim to ne škodi ssd-u ništa?

I još jedno pod pitanje usput. Kod kreiranja bootable usb_a, sa rufusom recimo, jel šta treba mijenjati kod opcije target system.. Ovaj pc na kojem se igram malo sa Ubuntuom je stari pc, znači p35 intel chipset i kad god napravim bootable usb ništa mi neće učitati stog usb-a.. Pretpostavljam zato jel ploča ne podržava očito to bootanje sa usb-ova..

Isto tako kad sa media toolom kreiram windows 10 na usb stick, preko tog istog usb-a kad ga želim bootat na toj staroj ploči neće da se pokrene instalacija.

 pogledaj u BIOSU da ti USB ne izlista kao HDD...
znači u BIOS => Boot i tamo nađi USB-HDD

if only you knew the power of the dark side
15 godina
offline
Re: Bootable program za formatiranje diska
Da ima ta opcija usb-hdd i nekad neki bootabilni usb hoće očitati al to očitavanja traje i traje, cca 10-15min, dok sa cd-a ili dvd-a očita u roku minute dvije, ovisi o čemu je riječ.
Recimo Linux Ubuntu sam htio bootat tako nije uspjelo, a sve sam radio prema nekom tutorialu kako napraviti usb bootable sa rufusom.
Isto tako i windows 10 sa usb-a ide jako sporo. Jednostavno stara ploča i to je to.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.7.2020 15:31 (sage).
15 godina
offline
Re: Bootable program za formatiranje diska
sage kaže...
Da ima ta opcija usb-hdd i nekad neki bootabilni usb hoće očitati al to očitavanja traje i traje, cca 10-15min, dok sa cd-a ili dvd-a očita u roku minute dvije, ovisi o čemu je riječ.
Recimo Linux Ubuntu sam htio bootat tako nije uspjelo, a sve sam radio prema nekom tutorialu kako napraviti usb bootable sa rufusom.
Isto tako i windows 10 sa usb-a ide jako sporo. Jednostavno stara ploča i to je to.

 ne, krivo si me shvatio
neki BIOSi prepoznaju USB kao običan hdd
znači traži pod HDD, dobro bi bilo da sa Rufusom napišeš labelu na USB nešto lako pamtljivo, pa pogledaj u Bios ti ga lista

if only you knew the power of the dark side
7 godina
offline
Bootable program za formatiranje diska

Koliko se sjećam s jedne druge teme, jedan kolega je napisao da u rufusu pod opcijama ima neka opcija za fix za starije čipsete, to se uključi i onda nema problema.

 

Kruha i igala...
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Bootable program za formatiranje diska
fer-de-lance kaže...

Koliko se sjećam s jedne druge teme, jedan kolega je napisao da u rufusu pod opcijama ima neka opcija za fix za starije čipsete, to se uključi i onda nema problema.

 

 -rufus ima opcije, problem je samo što juzer mora znati što mu bios podržava, što je emulacija hdd-cd-fdd.. i izabrati potrebnu kombinaciju + ta serija chipseta-biosa (dok je uvođen usb-boot standard, + nativna podrška usb-2.0) pogotovo na nekim serijama-brandovima koa gigabyte (dok na drugima identičnima radi..) problematično, tj ne radi, ne boota, ne vidi boot medij ali npr vidi ga kad uključimo uefi-gpt i napravimo superfloppy na fat32..

 

-neke kombinacije moraju biti na fat32 (kao zajednički boot-standard) a tad je problem npr kapacitet (veći od 32gb win ne dozvoljava, jer to je standard, tj cluster-boot mora biti određene veličine.. ne za storage). Sage ima stikić od 128gb.. i to je problem clustera tj fat32 standarda, dok ntfs ili ext rade samo s nativnim osom ali ne moraju biti podržani od biosa i rufus ovisno o izboru mijenja FS u koji će formatirati disk tj juzer mora znati, jer rufus ne može, na kojem chipsetu-biosu će bootati, tj radi na svim novijima, dok generacija +10god ima problem tj možda radi.

-noviji bios bi vjerojanto riješio stvar, ali većina je odavno ugasila support i nema novijeg biosa više od 5 god (koji bi tad biosu pravilno objasnio boot medij).

-problem je bios, verzija, ne sam chipset-kontroler i naravno da se može sve ali moramo sve dijelove lanca povezati tj biti kompatibilno s takvim računalom i ne pomaže to što na drugima radi.

-prosječnom juzeru je daleko lakše napraviti npr dvd koji nema tih problema oko standarda-boota (ali ima sasvim drugi problem, player + sam medij kvaliteta pa hoće-neće, + kapacitet itd..)

 

edit:

+ to zapravo ne radi sam rufus, nego sve to radi i može sam os, ne treba ništa osim znanja, cmd iz win ili boot-install medija, svaki os može kreirati particije, boot itd tj napraviti bootabilni medij. Rufus samo ima dodatni file-image npr dos-boot ili slax ili što već dok se npr medij može i drugim alatima 'promijeniti' tj usb-flash je označen kao removable u firmwareu (interni kontroler medija, kao i kapacitet..), stari standard ne dozvoljava particije na removableu, dok dozvoljava na hddu.. na isti-identičan način možemo npr kreirati 1tb hdd boot particiju za install i bios će normalno bootati, tj formatirano u fat32 npr 8-16gd paritcija primarna-aktivna=boot, ali istu stvar ne dozvoljava na flashu-removableu... i to se uvodi 2018te, ali ne podržavaju još sve distre, tj često se ovakvi standardi-fičeri ne uvode pa neke linix distre podržavaju, neke ne.. odnosno, kristile su casper-trik-particiju za live-persistent medij (live-boot + živi install koji ima usera-desktop-postavke...) i izbacuju npr swap particiju a sve to je tek posljednjih par godina pa još nije rašireno-standard-pravilo.

-isti medij, možemo napraviti na bilo kojem osu, bez rufusa ili nekog takvog alata-softa koji zapravo ne radi ništa nego juzeru olakša klikanjem umejsto tipkanje naredbe-switcheva, kao zipiranje i sl.

-stari dosov format x: /s je ono što može svaki os, ali mijenja se, evoluira pa i bootmanager, tako w10 može kreirati boot za dos-xp-w7.. no kod dosa se tad kopiraju sys-boot feileovi kao io-sys i ms.dos a njih novi os nema, tj morali bi imati disketu i bootati s nje tad bi switch iskopirao sys file, rufus zato ima image kojeg raspakira-iskopira i to je to.. tj to je sva 'čarolija' takvih alata.

-naravno, kao i cd-dvd-fdd.. i usb medij može biti problematičan, npr kontakti ili loš copy.. ponekad je dovoljno ponoviti sve i stikić radi, ponekad je dovoljno preštekati usb port jer boot je 'osjetljiv' i ako u tom trenutju kad boota ne vidi botomedij nema ga u izboru, preskoči ga.. npr cd-dvd relativno često ako je stariji player ili packavi medij dok su diskete bile notorne za kvar od malo prašine.. hdd je u tome skoro nepogrešiv no ovi su sve izmjenjivi mediji pa time i problemi same čitljivosti dok pod osom čitljivost nije takav problem tj CRC-korekcija progura, dok boot jednostavno ne može, ne stigne.. boota ili preskoči.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 8.7.2020 12:29 (ihush).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice