Programski jezik - s kojim početi?

poruka: 160
|
čitano: 65.252
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Odabir programskog jezika za potpunog početnika
14 godina
offline
Programski jezik - s kojim početi?

Dakle, pošto visim non-stop za ovom kantom s kojom ne mogu čak ni igre igrati pristojno, odlučio sam naučiti nešto korisno! Dakle, pošto sam skoro pa totalni početnik u programiranju, koji jednostavniji, a koristan programski jezik bi mi preporučili? Znači glavna stvar bi bila da će mi on poslije u životu koristiti - bio to programski jezik za web aplikacije ili nešto drugo.

 

Relativno brzo kopčam, i logika mi je moglo bi se reći jača strana. Dakle, s čime početi? :) Tutorijale ne morate davati, googlati znam, ali ako znate baš neki jako dobar, feel free to share it with me :)

 

Hvala unaprijed.

 

 

Do as I say, not as I do.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?

Bilo ti je na povom podforumu par tema vezano za tu tvoju problematiku, pa pogledaj.

 

Ja ti preporučam C#, to je moderni, OO, jezik, po sintaksi sličan c++, ali jednostavniji.

S tim jezikom možeš programirati uglavnom sve. Za Windows, Linux, Mac, WP7, Web, Embeded, tako da predstavlja najkorisniji odabir.

14 godina
neaktivan
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?

ili kao ja za pocetak uzmi Flash ActionScript, pa kasnije PHP zajedno s MySQL... pa pocmes koristiti frameworke.. i tako :)

14 godina
offline
Programski jezik - s kojim početi?
pa imaš ti jezika za učenje i jezika za rad. python ti je vrlo koristan, lak, itd. kasnije c# ili c++
Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Programski jezik - s kojim početi?

Rekao bi ti da ako hoces poceti od nekog lakseg onda uzmi python, ali neki srednji bi bi Visual Basic (pocni od od 2010 verzije), a najtezi bi bio C++.

...Queter you become more able you can hear..
Moj PC  
1 1 hvala 1
15 godina
offline
Programski jezik - s kojim početi?

Da si ovo pitanje postavija prije 10 dana, reka bi ka iz topa : C#, i jos uvik stojin pri tome, ali...

 

Onda san otkrija ovo:

Rijec je o seriji lekcija sa Stanforda u kojima tip objasnjava programiranje i genijalno je. Samo sta koristi Javu, ali eto, nema veze...

 

Dakle, preporuka je da pratis to gore

DUMP udruga mladih programera
Moj PC  
1 0 hvala 6
15 godina
neaktivan
offline
Programski jezik - s kojim početi?

Kažeš da bro kopčaš - onda se odmah baci na C++.Ja sam dosta dugo vremena gubio s Visual Basicom ali s njim se ništa ozbiljno ne može napraviti.

 
1 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
Tomislav95 kaže...

Kažeš da bro kopčaš - onda se odmah baci na C++.Ja sam dosta dugo vremena gubio s Visual Basicom ali s njim se ništa ozbiljno ne može napraviti.

Npr?

 

Ako znas sto radis, programski jezik ti nije ogranicenje. U programskim jezicima opce namijene mozes raditi sve i svasta...

How much wood would a woodchuck chuck if a woodchuck could chuck wood?
15 godina
neaktivan
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
rustweaver kaže...
Tomislav95 kaže...

Kažeš da bro kopčaš - onda se odmah baci na C++.Ja sam dosta dugo vremena gubio s Visual Basicom ali s njim se ništa ozbiljno ne može napraviti.

Npr?

 

Ako znas sto radis, programski jezik ti nije ogranicenje. U programskim jezicima opce namijene mozes raditi sve i svasta...

Ne mislim na ništa konkretno.VB nije loš programski jezik za početi ali mi je žao što sam gubio vrijeme s njim.Zapravo je puno zabavniji nego bilo koji drugi i lagan za učiti ali opet nije ništa posebno

14 godina
neaktivan
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?

VB tj. .net verzija nije loš i u biti sve što možeš s c#-om možeš i s njim, ja osobno sam počeo u vb-u i nakon 2 mjeseca sam prešao na c#, jer kad počmeš razmišljati kao programer i shvatiš određene stvari sintaksa od vb-a ti se čini "glupa".

I ja smatram da je vb čisto gubljenje vremena jer kad-tad ćeš shvatiti da to nije jezik za ozbiljnjije programiranje. Najviše su me smetali even handleri, deklaracija varijabli, Dim, ByRef, ByVal(iako se ovi izrazi mogu isključiti naredbom option strict off) nekako mi je deklaracija varijabli bila naj gora. I kad pogledaš shvatit ćeš da VB nema sličnosti u sintaksi sa ostalim modernim jezicima tipa java, c#, c++, što ipak nešto govori.

15 godina
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?

Može samo jedno pitanje... Zašto forisrate C++? O ovome gore da nek krene sa Javom, to neću ni komentirati. Promašaj na kvadrat.

 

C nije nikako moderan jezik (s recimo iznimkom #). C je dosta nizak jezik (i C++) i napisati nešto u njemu je koma. Postoje puno viši i moderniji jezici koje je daleko jednostavnije za svladati i imaju daleko jednostavniju sintaksu (Python, Ruby). 

"You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility." - Kevin Mitnick
14 godina
neaktivan
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
Bukva kaže...

Može samo jedno pitanje... Zašto forisrate C++? O ovome gore da nek krene sa Javom, to neću ni komentirati. Promašaj na kvadrat.

 

C nije nikako moderan jezik (s recimo iznimkom #). C je dosta nizak jezik (i C++) i napisati nešto u njemu je koma. Postoje puno viši i moderniji jezici koje je daleko jednostavnije za svladati i imaju daleko jednostavniju sintaksu (Python, Ruby). 

Pa po čemu su c# i java previše komplicirani? Programiranje nije jednostavan posao i zahtijeva dosta truda i koncentracije, a ukoliko netko ne može savladati te jezike onda jednostavno nije za programiranje. Python i Ruby nisu loši ali oni uglavnom služe za specifičnu problematiku, Python za sistemske stvari(može i za i igre), dok Ruby za web.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.1.2011 17:56 (Joco55).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
Joco55 kaže...
Python za sistemske stvari

Odakle ti to?

14 godina
neaktivan
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
Tom69 kaže...
Joco55 kaže...
Python za sistemske stvari

Odakle ti to?

Wikipedia.

14 godina
neaktivan
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
Bukva kaže...

Može samo jedno pitanje... Zašto forisrate C++? O ovome gore da nek krene sa Javom, to neću ni komentirati. Promašaj na kvadrat.

 

C nije nikako moderan jezik (s recimo iznimkom #). C je dosta nizak jezik (i C++) i napisati nešto u njemu je koma. Postoje puno viši i moderniji jezici koje je daleko jednostavnije za svladati i imaju daleko jednostavniju sintaksu (Python, Ruby). 

Zato sto nas je puno ovdje koji znamo neki iz C obitelji jezika, pa je lakse pomoci nekome kada zapne. C i C++ nisu moderni jezici, to stoji. Ali da su *tako* komplicirani, e to je vec pretjerivanje.

 

Mislim mogu ja preporucivati uokolo, recimo, ruby. Ali ono "Ruby ti je zakon, preporucam ti ga, ali me nemoj nista pitati o njemu jer ne znam napisati niti jednu liniju u ruby-u" (karikiram, ali mislim da shvacas na sto ciljam)

 

Joco55 kaže...
Python i Ruby nisu loši ali oni uglavnom služe za specifičnu problematiku, Python za sistemske stvari(može i za i igre), dok Ruby za web.

I Python i Ruby su programski jezici opce namjene, sto znaci da s njima mozes raditi svasta.

How much wood would a woodchuck chuck if a woodchuck could chuck wood?
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.1.2011 19:15 (rustweaver).
16 godina
odjavljen
offline
Programski jezik - s kojim početi?

Ja sam počeo sa vb6, pa vb.net i naposlijetku C#. O sintaksi i njenoj ljepoti se može razgovarati ali govoriti da se u npr. vb.net ne može ništa dobroga napraviti je totalna idiotarija! Radio sam na ogromnom projektu u vb6 koji smo nakon par godina korištenja prekucali na vb.net. Radi se o kompletnom CRM sustavu sa billingom i provisioningom opreme za jedan naš ISP. Nemojte donositi paušalne zaključke koji su takvi samo radi manjka iskustva. Slušao sam jednu seriju podcast-a o ruby-ju. Neke stvari su zvučale vrlo zanimljivo, neke su mi bile kretenske ali svakako neću reći da je ruby smeće - nisam ni jednu liniju koda nakucao u nj.

Kao što rekoh, na zadnjem poslu radim isključivo u C# i unatoč prvobitnom šoku zbog silnih zagrada i "točka-zareza" sada ne mogu zamisliti ljepšu i jasniju sintaksu...

A začetniku teme svakako preporučam C# i da se paralelno s time počne baviti i bazama (SQL) jer će kao potencijalni programer biti puno kompletniji!

Freak Show Inc.
 
6 0 hvala 3
15 godina
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
Joco55 kaže...

Pa po čemu su c# i java previše komplicirani? Programiranje nije jednostavan posao i zahtijeva dosta truda i koncentracije, a ukoliko netko ne može savladati te jezike onda jednostavno nije za programiranje. Python i Ruby nisu loši ali oni uglavnom služe za specifičnu problematiku, Python za sistemske stvari(može i za i igre), dok Ruby za web.

 

Ne melji gluposti.

Ruby je najpoznatiji po Ruby on Railsu - frameworku za pisanje web-based aplikacija. Međutim, Ruby je najnormalniji jezik opće namjene. Isto tako i Python.

 

Slažem se programiranje nije nikako jednostavan posao ako se programira u nižim jezicima. Ali, ovo "ukoliko netko ne može savladati te jezike onda jednostavno nije za programiranje" je, po meni, jako bahata izjava. Ima dosta ljudi koji primarno nisu programeri i oni rade u specifičnim visokim jezicim - prvi na pamet mi pada Processing koji služi za vizualizaciju koje kakvih stvari, a prvi puta sam čuo za njega od jednog doktora matematike koji je započeo prezentaciju sa riječima "Ja nisam programer..."

 

C++ ima svoju primjenu, daleko od toga, ali je, po meni, krajnje glupo njega odabrati za prvi jezik.

Zašto? Za najobičniji program hello world, moraš upotrijebiti pretprocesorsku naredbu, namespace i pozvati program, te mu prosljediti argument OSu... Ajd sad ti nekome objasni što je što i zašto je to tako? U Javi je još gore. Prije nego napiše liniju koda, Java mu servira clase. Pa ajde, objasni ti nekome što su to klase, a nije vidio source codea u životu.

Ja sam počeo sa QB i na faksu se prebacio na C++ i prva stvar koja mi je digla živac je bilo using namespace std; -> Aaa, taj red za sada shvatite doslovno. Pa odi k vragu, stavljaš crnu kutiju pred mene. Ili me nauči što znači ili odhebi u troskocima od mene (copywrite by D.G.).

Jedno je nekome tko je upoznat sa programirajem krenuti na Javu i Woooooooow kako dobro. A druge je nekome tko nije vidio kod u životu doći na par linija koda koje ispisuju nešto na zalsonu a ništa ne razumije.

 

Mislim, realno gledajući što je jednostavnije

 

Java:

class MojPrviProgram{

public static void main (String [] args){

system.out.println ("Hello world");

}}

 

C++:

#include <iostream>

using namespace std;

int main(){

cout<<"Hello world"<<endl;

return 0;

}

 

Python (3.x):

print ("Hello world")

 

Ruby:

puts "Hello world"

 

Pa ajde, objasni meni, kao početniku, zašto moram u C++u napisati return 0? Koja je razlika između return 0 i 1? Što to znači? Zašto u Cu je dozvoljeno da ne vraća ništa, a ovdje mora nešto vratiti? Što znače ove dvije "<<" zagrade?

 

Ovaj komentar da najviše ljudi zna C++ na forumu pa da će najlakše dobiti pomoć još i stoji. Iako, opet, recimo, Python ima ogromnu zajednici i svaki open-sourceraš koji brine i malo o svome ugledu zna nešto Pythona, tako da, jel, i tu ima ogromnu podršku na svakome koraku.

 

 

&quot;You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility.&quot; - Kevin Mitnick
16 godina
moderator
offline
Programski jezik - s kojim početi?

Nekako mi se cini da se u ovoj temi malo previse mijesaju kruske i jabuke, krumpiri i paradajzi.

 

Ozbiljnost aplikacija

 

Vezano uz Fridayjev post - sto je "ozbiljna aplikacija"? Nesto za sto je netko spreman platiti 10000 kn ili vise? 50000 kn? Dakako da se takve aplikacije mogu raditi prakticki u svakom programskom jeziku koji ima mogucnost koristenja baza podataka te izradu i ispis izvjestaja. Jer ozbiljnost u tom slucaju ne cini kvalitetno napisan program, kvalitetan i brz izvrsni kod, nego sama logika tog informacijskog sustava, koja je "slucajno" implementirana bas u tom programskom jeziku ili razvojnoj okolini.

 

Ako govorimo o konkretnom slucaju, ta ista "ozbiljna aplikacija" koja je napisana u VB-u mogla je biti napisana recimo i u Delphiju - ona bi bila stabilnija, brza, vjerojatno i naprednijeg sucelja, i u konacnici laksa za odrzavanje i nadogradnju jer je Delphi/objektni Pascal znacajno bolji i mocniji programski jezik od VB-a, te je svojim karakteristikama blize C# i C++-u nego prilicno ogranicen VB. A opcenito je Delphijev framework VCL znacajno bolji od VB-ovog frameworka i nuznosti koristenja ActiveX kontrola. Bismo li onda mogli reci da je ta aplikacija napravljena u Delphiju bila ozbiljnija?

 

BTW jeste prilikom "prepisivanja" programa u VB.Net poceli iskoristavati mogucnosti OOP-a (razvoj svojih klasa) ili je to uglavnom bilo vise "prepisivanje", odnosno zadrzana je i dalje proceduralna paradigma zgurana u OOP jezik? Ako niste, onda u konacnisti i niste unaprijedili svoj program, odnosno kod svog programa - samo ste iskoristili to sto sad imate bolji i mocniji framework (.Net).

 

 

Proceduralno ili OOP

 

VB je kao programski jezik za danasnje pojmove jako problematican (dakle, u ovom slucaju ne govoim o njemu kao o alatu kojim ces nabacati par kontrola na formu i imati aplikaciju koja koristi bazu podataka) - grozna sintaksa koja nije slicna ijednom drugom popularnijem jeziku te nije OOP. VB.Net je tu napravio strasni napredak, ali jednostavno za njega nema smisla - poput VB-a sintaksa mu nije slicna ijednom drugom popularnom jeziku, a sve to sto se radi u VB.Netu moze se raditi recimo u C#-u. Jednostavno ne vidim opravdan razlog zbog kojeg bi itko danas isao uciti VB(.Net) ili isao razvijati aplikacije u njemu - eventualno ako je Basic jedini programski jezik za koji koliko-toliko poznaje sintaksu, ali i tada je napravio gresku - vrijeme je mogao bolje iskoristiti uceci C# - od toga bi imao vise koristi u zivotu. Basic je na samrti.

 

 

Java ne valja?

 

Glede Jave - ne znam zasto bi bilo lose poceti uciti programirati u Javi. Ima sintaksu slicnu C/C++-u, dakle vec to je dobar razlog za poceti programirati u njoj. U potpunosti je OOP, dakle covjek odmah usvaja vrlo vazne principe programiranja. Ujedno, moze uciti razvijati aplikacije za mobitele. Da, Java sama po sebi ima slab framework, medjutim ako recimo radis aplikacije za mobitele, dobis  SDK za odredjenu platformu (Android, Symbian...) i mozes iskoristiti sve njezine mogucnosti koje ti taj SDK nudi. No to nije ono sto sam zelio reci - razlikujte programski jezik i framework! Java je i vise nego dobar programski jezik za pocetak ucenja - zapravo, mislim da je za to bolji od C++-a, jer ima jednostavniju sintaksu. Tim vise sto covjek moze proci ona predavanja sa Stanforda i zaista nauciti bitne stvari o osnovama programiranja. A kad znas te osnove i kad ti je poznata sintaksa Jave, ucenje C++-a i drugih C/C++-like jezika zaista ti nece biti problem - jer zapravo ni nemas sto previse za uciti u pogledu samog programskog jezika - samo moras pohvatati manje razlike u sintaksi jezika!  Ostalo se tice  frameworka, odnosno trebas znati (ili bolje reci - trebas znati izguglati) nazive klasa ili funkcija koje ces iskoristiti za obavljanje odredjene zadace.

 

 

Python dobar za ucenje?

 

I upravo zbog toga ne razumijem ove koji forsiraju Python. Zasto Python? Istina je da ti s njim dobijes vrlo bogat framework  i da mozes u njemu izraditi sirok spektar aplikacija - to nitko ne osporava. No, je li to poanta ucenja programiranja? NE. Python je posebno problematican zato jer ima neke drugacije koncepte (blokovi se ne definiraju viticastim zagradama, kljucnim rijecima begin i end ili sl., nego razmacima/tabovima s lijeve strane)! I sad ti naucis Python i - sto dalje? Ako hoces prijeci na neki drugi jezik, vrlo vjerojatno ce to biti neki C/C++-like i ajmo opet ucit osnove... Iz te perspektive i objektni Pascal ili Delphi bolji su za pocetak ucenja, jer leze na vrlo slicnim principima poput C++-a ili C#-a i nije neki problem prebaciti se iz Pascala u C-like programski jezik - samo ima neke drugacije kljucne rijeci i tipovi se drugacije zovu, ali koncept je u osnovi vrlo slican.

 

Da me se krivo ne shvati - ne kazem da se Python ne isplati uciti programirati - samo kazem da je to nelogican odabir za totalnog pocetnika u programiranju. Nelogican odabir za prvi jezik. Ako covjek nije programer i hoce nauciti kako si skriptirati Blender, Inkscape ili tako nesto, onda ima smisla uciti Python, pa ostale jezike tek i ako ce za tim biti potrebe. Ili mu je cilj samo znati nesto u cemu se moze napraviti nekakav programcic. OK, Python mu, ako ga uspije svladati, moze biti jako dobro rjesenje. Ali ako netko ciljano ide uciti programirati, s Pythonom ce si samo zakomplicirati zivot. Mislim da je slicna situacija i s Rubyjem.

 

 

Koncepti i C/C++-like na realnom primjeru

 

Ne znam da li sam bio dovoljno jasan. Mogu reci nesto na svom primjeru - osnove OO programiranja znam jer sam ih naucio u Delphiju. Polozio sam kolegij na kojem se ucio C++ - nije mi bilo nesto osobito komplicirano jer sam se uceci C++ zapravo iznenadio koliko mu je konceptualno Pascal slican - skoro da mozes program iz Pascala prepisati u C++, liniju po liniju - to jest mogao bi da nema razlika u standardnim bibliotekama (znaci, u funkcijama, "frameworku"). Pa sam nakon toga ucio Javu - s obzirom na znanje Delphija (OOP) i C++-a (sintaksa), to sto smo radili mi zbilja nije bio neki problem svladati. Pa smo onda ucili na jednom kolegiju JavaScript. Opet - to mi fakat nije bio neki problem za svladati - sve je to samo jos nadogradnja na postojece znanje Delphija, C++-a i Jave. I onda sam na tom kolegiju s JavaScriptom trebao napraviti neku web-aplikaciju. I trebalo mi je nekih dvadesetak sati da napravim Ajax aplikaciju (prvi put u zivotu sam to radio), koja vuce podatke iz MySQL baze podataka, a omogucava i filtriranje podataka. Znaci, rjesenje radjeno u XHTML-u, CSS-u, JavaScriptu, jQueryju (sve ovo sam tad znao onako-onako - tek sam bio pocetnik) i - PHP-u, kojeg sam tad u biti prvi put u zivotu koristio. I nisu mi trebale nikakve knjige za PHP, nikakvi tutoriali - jednostavno sam se primio toga i uz pomoc "intellisensea" (ili kako se to vec naziva u NetBeansu) dolazio do funkcija koje bi mi bile od koristi, a za sve sto nisam mogao sam dokuciti na taj nacin, jednostavno upises u Google, odvede te na stranicu s primjerom kako se pojedina stvar radi u PHP-u i - to je to. Sintaksu PHP sam pohvatao dok kazes keks. Zapravo sam ispocetka bio frustriran, jer nisam znao da se u PHP-u stringovi spajaju tockom, a ne plusom! Ali nakon zifciranja i stalnog ispisa 0 umjesto stringova, ubacim PHP contatenate string  u Google i to je bilo to.

 

Hocu reci to da dok jednom udjes u neki C++-like  jezik, potrosit ces puno manje vremena i truda da bi svladao drugi. I gledaj jos dalje - recimo da se pocnem baviti Flashom i da hocu skriptirati - recimo da napravim program ili igru u Flashu. I u cemu cu to raditi? U ActionScriptu - jos jednom  C++-like  jeziku! Ili ako hocu poceti koristiti .Net platformu - opet imamo C++-like jezik - C#. Koji je zapravo valjda slicniji Javi nego C++-u.

 

 

Dakle, bitno je poceti uciti programirati, po mogucnosti u OOP jeziku i po mogucnosti u C++-like  jeziku, jer si time otvaras mnoga vrata.

 
31 0 hvala 20
16 godina
moderator
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
Bukva kaže...

Mislim, realno gledajući što je jednostavnije

 

Java:

class MojPrviProgram{

public static void main (String [] args){

system.out.println ("Hello world");

}}

 

C++:

#include <iostream>

using namespace std;

int main(){

cout<<"Hello world"<<endl;

return 0;

}

 

Python (3.x):

print ("Hello world")

 

Ruby:

puts "Hello world"

E, sad kad stvari tako napises... Nego, daj ti malkice slozeniji primjer, s pokojom petljom, funkcijom, uvjetom, klasom. Ovim primjerom si samo pokazao da je Java strogo OOP jezik (sve mora biti unutar klasa/objekata), da su funkcije za ispis kod Pythona i Rubyja ukljucene u njihovu standardnu biblioteku i da kod njih tijelo programa ne mora biti ukljuceno u funkciju.

 

U osnovi, usporedio si kosture aplikacija, koje ti, usput receno, napravi sama razvojna okolina. Onoga koga plasi puki kostur aplikacije (koji sam ni ne mora napisati!), tome je bolje da se uopce ni ne upusta u ucenje programiranja.  {#}

14 godina
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
mbaksa kaže...

Nekako mi se cini da se u ovoj temi malo previse mijesaju kruske i jabuke, krumpiri i paradajzi.

 

Ozbiljnost aplikacija

 

Vezano uz Fridayjev post - sto je "ozbiljna aplikacija"? Nesto za sto je netko spreman platiti 10000 kn ili vise? 50000 kn? Dakako da se takve aplikacije mogu raditi prakticki u svakom programskom jeziku koji ima mogucnost koristenja baza podataka te izradu i ispis izvjestaja. Jer ozbiljnost u tom slucaju ne cini kvalitetno napisan program, kvalitetan i brz izvrsni kod, nego sama logika tog informacijskog sustava, koja je "slucajno" implementirana bas u tom programskom jeziku ili razvojnoj okolini.

 

Ako govorimo o konkretnom slucaju, ta ista "ozbiljna aplikacija" koja je napisana u VB-u mogla je biti napisana recimo i u Delphiju - ona bi bila stabilnija, brza, vjerojatno i naprednijeg sucelja, i u konacnici laksa za odrzavanje i nadogradnju jer je Delphi/objektni Pascal znacajno bolji i mocniji programski jezik od VB-a, te je svojim karakteristikama blize C# i C++-u nego prilicno ogranicen VB. A opcenito je Delphijev framework VCL znacajno bolji od VB-ovog frameworka i nuznosti koristenja ActiveX kontrola. Bismo li onda mogli reci da je ta aplikacija napravljena u Delphiju bila ozbiljnija?

 

BTW jeste prilikom "prepisivanja" programa u VB.Net poceli iskoristavati mogucnosti OOP-a (razvoj svojih klasa) ili je to uglavnom bilo vise "prepisivanje", odnosno zadrzana je i dalje proceduralna paradigma zgurana u OOP jezik? Ako niste, onda u konacnisti i niste unaprijedili svoj program, odnosno kod svog programa - samo ste iskoristili to sto sad imate bolji i mocniji framework (.Net).

 

 

Proceduralno ili OOP

 

VB je kao programski jezik za danasnje pojmove jako problematican (dakle, u ovom slucaju ne govoim o njemu kao o alatu kojim ces nabacati par kontrola na formu i imati aplikaciju koja koristi bazu podataka) - grozna sintaksa koja nije slicna ijednom drugom popularnijem jeziku te nije OOP. VB.Net je tu napravio strasni napredak, ali jednostavno za njega nema smisla - poput VB-a sintaksa mu nije slicna ijednom drugom popularnom jeziku, a sve to sto se radi u VB.Netu moze se raditi recimo u C#-u. Jednostavno ne vidim opravdan razlog zbog kojeg bi itko danas isao uciti VB(.Net) ili isao razvijati aplikacije u njemu - eventualno ako je Basic jedini programski jezik za koji koliko-toliko poznaje sintaksu, ali i tada je napravio gresku - vrijeme je mogao bolje iskoristiti uceci C# - od toga bi imao vise koristi u zivotu. Basic je na samrti.

 

 

Java ne valja?

 

Glede Jave - ne znam zasto bi bilo lose poceti uciti programirati u Javi. Ima sintaksu slicnu C/C++-u, dakle vec to je dobar razlog za poceti programirati u njoj. U potpunosti je OOP, dakle covjek odmah usvaja vrlo vazne principe programiranja. Ujedno, moze uciti razvijati aplikacije za mobitele. Da, Java sama po sebi ima slab framework, medjutim ako recimo radis aplikacije za mobitele, dobis  SDK za odredjenu platformu (Android, Symbian...) i mozes iskoristiti sve njezine mogucnosti koje ti taj SDK nudi. No to nije ono sto sam zelio reci - razlikujte programski jezik i framework! Java je i vise nego dobar programski jezik za pocetak ucenja - zapravo, mislim da je za to bolji od C++-a, jer ima jednostavniju sintaksu. Tim vise sto covjek moze proci ona predavanja sa Stanforda i zaista nauciti bitne stvari o osnovama programiranja. A kad znas te osnove i kad ti je poznata sintaksa Jave, ucenje C++-a i drugih C/C++-like jezika zaista ti nece biti problem - jer zapravo ni nemas sto previse za uciti u pogledu samog programskog jezika - samo moras pohvatati manje razlike u sintaksi jezika!  Ostalo se tice  frameworka, odnosno trebas znati (ili bolje reci - trebas znati izguglati) nazive klasa ili funkcija koje ces iskoristiti za obavljanje odredjene zadace.

 

 

Python dobar za ucenje?

 

I upravo zbog toga ne razumijem ove koji forsiraju Python. Zasto Python? Istina je da ti s njim dobijes vrlo bogat framework  i da mozes u njemu izraditi sirok spektar aplikacija - to nitko ne osporava. No, je li to poanta ucenja programiranja? NE. Python je posebno problematican zato jer ima neke drugacije koncepte (blokovi se ne definiraju viticastim zagradama, kljucnim rijecima begin i end ili sl., nego razmacima/tabovima s lijeve strane)! I sad ti naucis Python i - sto dalje? Ako hoces prijeci na neki drugi jezik, vrlo vjerojatno ce to biti neki C/C++-like i ajmo opet ucit osnove... Iz te perspektive i objektni Pascal ili Delphi bolji su za pocetak ucenja, jer leze na vrlo slicnim principima poput C++-a ili C#-a i nije neki problem prebaciti se iz Pascala u C-like programski jezik - samo ima neke drugacije kljucne rijeci i tipovi se drugacije zovu, ali koncept je u osnovi vrlo slican.

 

Da me se krivo ne shvati - ne kazem da se Python ne isplati uciti programirati - samo kazem da je to nelogican odabir za totalnog pocetnika u programiranju. Nelogican odabir za prvi jezik. Ako covjek nije programer i hoce nauciti kako si skriptirati Blender, Inkscape ili tako nesto, onda ima smisla uciti Python, pa ostale jezike tek i ako ce za tim biti potrebe. Ili mu je cilj samo znati nesto u cemu se moze napraviti nekakav programcic. OK, Python mu, ako ga uspije svladati, moze biti jako dobro rjesenje. Ali ako netko ciljano ide uciti programirati, s Pythonom ce si samo zakomplicirati zivot. Mislim da je slicna situacija i s Rubyjem.

 

 

Koncepti i C/C++-like na realnom primjeru

 

Ne znam da li sam bio dovoljno jasan. Mogu reci nesto na svom primjeru - osnove OO programiranja znam jer sam ih naucio u Delphiju. Polozio sam kolegij na kojem se ucio C++ - nije mi bilo nesto osobito komplicirano jer sam se uceci C++ zapravo iznenadio koliko mu je konceptualno Pascal slican - skoro da mozes program iz Pascala prepisati u C++, liniju po liniju - to jest mogao bi da nema razlika u standardnim bibliotekama (znaci, u funkcijama, "frameworku"). Pa sam nakon toga ucio Javu - s obzirom na znanje Delphija (OOP) i C++-a (sintaksa), to sto smo radili mi zbilja nije bio neki problem svladati. Pa smo onda ucili na jednom kolegiju JavaScript. Opet - to mi fakat nije bio neki problem za svladati - sve je to samo jos nadogradnja na postojece znanje Delphija, C++-a i Jave. I onda sam na tom kolegiju s JavaScriptom trebao napraviti neku web-aplikaciju. I trebalo mi je nekih dvadesetak sati da napravim Ajax aplikaciju (prvi put u zivotu sam to radio), koja vuce podatke iz MySQL baze podataka, a omogucava i filtriranje podataka. Znaci, rjesenje radjeno u XHTML-u, CSS-u, JavaScriptu, jQueryju (sve ovo sam tad znao onako-onako - tek sam bio pocetnik) i - PHP-u, kojeg sam tad u biti prvi put u zivotu koristio. I nisu mi trebale nikakve knjige za PHP, nikakvi tutoriali - jednostavno sam se primio toga i uz pomoc "intellisensea" (ili kako se to vec naziva u NetBeansu) dolazio do funkcija koje bi mi bile od koristi, a za sve sto nisam mogao sam dokuciti na taj nacin, jednostavno upises u Google, odvede te na stranicu s primjerom kako se pojedina stvar radi u PHP-u i - to je to. Sintaksu PHP sam pohvatao dok kazes keks. Zapravo sam ispocetka bio frustriran, jer nisam znao da se u PHP-u stringovi spajaju tockom, a ne plusom! Ali nakon zifciranja i stalnog ispisa 0 umjesto stringova, ubacim PHP contatenate string  u Google i to je bilo to.

 

Hocu reci to da dok jednom udjes u neki C++-like  jezik, potrosit ces puno manje vremena i truda da bi svladao drugi. I gledaj jos dalje - recimo da se pocnem baviti Flashom i da hocu skriptirati - recimo da napravim program ili igru u Flashu. I u cemu cu to raditi? U ActionScriptu - jos jednom  C++-like  jeziku! Ili ako hocu poceti koristiti .Net platformu - opet imamo C++-like jezik - C#. Koji je zapravo valjda slicniji Javi nego C++-u.

 

 

Dakle, bitno je poceti uciti programirati, po mogucnosti u OOP jeziku i po mogucnosti u C++-like  jeziku, jer si time otvaras mnoga vrata.

 

Ovo je fenomenalan post. Svaka čast. Neke djelove bi trebalo kopi-pejstati po mnogim temama u ovom podforumu. Ide u arhivu.

14 godina
offline
Programski jezik - s kojim početi?

Hvala svima, pogotovo tebi @mbaksa, što ste se potrudili toliko u objašnjavanju. Dakle, počet ću s nekim od C programskih jezika, vjerojatno C#, pošto, koliko sam shvatio, ako naučim neki C++/C#-like jezik, ostali jezici s kojima ću nadograđivati svoje znanje mi neće predstavljati toliki problem, pošto su slični C#/C++-like jezicima.

 

 

Hvala još jednom, dugujem svakom po pivu ako se sretnemo ikad :)

Do as I say, not as I do.
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.1.2011 20:12 (The Unforgiven).
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
Bukva kaže...

C++ ima svoju primjenu, daleko od toga, ali je, po meni, krajnje glupo njega odabrati za prvi jezik.

Zašto? Za najobičniji program hello world, moraš upotrijebiti pretprocesorsku naredbu, namespace i pozvati program, te mu prosljediti argument OSu... Ajd sad ti nekome objasni što je što i zašto je to tako? U Javi je još gore. Prije nego napiše liniju koda, Java mu servira clase. Pa ajde, objasni ti nekome što su to klase, a nije vidio source codea u životu.

Ja sam počeo sa QB i na faksu se prebacio na C++ i prva stvar koja mi je digla živac je bilo using namespace std; -> Aaa, taj red za sada shvatite doslovno. Pa odi k vragu, stavljaš crnu kutiju pred mene. Ili me nauči što znači ili odhebi u troskocima od mene (copywrite by D.G.).

I ja sam počeo sa QB, pa onda još Bascom (QB-like jezik prilagođen za mikrokontrolere) i mogu ti reći da sam nemali broj puta u životu požalio zbog toga. Na faksu sam prvu godinu učio C, a drugu OOP u C++. Ono što mi je kod C-a predstavljalo problem su bili ostatci iz QB-a koji su mi više smetali da naučim C, nego što mi je nekakvo poznavanje bilo kakvog programiranja pomoglo. C++ sam naučio kao C++, ali OOP nisam zbog kombinacije predavača na kojem se vidi da mu se manje predaje nego prosječnom studentu sluša njegovo predavanje, skripte u kojoj nisu bile objašnjene osnove OOP-a i manjka interesa.

Onda je došao C# u sklopu algoritama i struktura podataka. Tu opet nisam ništa naučio jer je pradavanja držao asistent izvolite_primjer_na_projektoru_i_ne_pitajte_kako_dobijemo_ovaj_output. Tada sam razmišljao kao i ti sada, pa ovo je glupo, pa zašto ovo kompliciranje...

Onda sam našao tutorijal u kojem je kroz dvije stranice pojašnjeno ono najosnovnije, pa onda još na desetak stranica sve ono što ti treba da bi krenuo u izradu vlastite aplikacije i nadograđivanje znanja kroz rješavanje realnih problema i na osnovu tog iskustva ti mogu reći: To što smo ja i ti imali loša iskustva s predavačima i literaturom, ne znaći da je C++ tako složen jezik niti da je OOP komplicirano.

 

Bukva kaže...

Jedno je nekome tko je upoznat sa programirajem krenuti na Javu i Woooooooow kako dobro. A druge je nekome tko nije vidio kod u životu doći na par linija koda koje ispisuju nešto na zalsonu a ništa ne razumije.

 

Mislim, realno gledajući što je jednostavnije

 

Java:

class MojPrviProgram{

public static void main (String [] args){

system.out.println ("Hello world");

}}

 

C++:

#include <iostream>

using namespace std;

int main(){

cout<<"Hello world"<<endl;

return 0;

}

 

Python (3.x):

print ("Hello world")

 

Ruby:

puts "Hello world"

Kad ovako složiš, izgleda da je C++ puno složeniji, ali kada uzmeš realni problem riješen, onda to više nije tako. Da ne govorim o slučaju kada kvalitetno riješeni realni problem moraš izmijenit ili modificirati.

Heart: _/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_ Brain: __________________________
15 godina
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
mbaksa kaže...

Nekako mi se cini da se u ovoj temi malo previse mijesaju kruske i jabuke, krumpiri i paradajzi.

 


I opet ga ti pomješaš.

 

Pa nije isto ako ideš učiti od nule i ako imaš već neku podlogu.

Čak nije bitno niti da krene prema nekome mainstream jeziku. Barem se ja takvog mišljenja

 

Kao čistom početniku bitno mu je da usvoji OO paradigmu (nešto što, ako idemo čitati neke topice, krenično fali i nekim HC programerima na ovome forumu) i za tako nešto, po meni, puno bolje mu je da krene s Pythonom i da uhvati filozofiju razmišljanja - što su to funkcije, čemu služe, zašto ih koristiti, što su klase / čemu / zašto, metode, instance, modularnost, bla bla bla OOP.

 

Jednom kada pohvata te osnove, onda da - krenuti dalje. C-like jezici jesu mainstream i vrlo vjerojatno da, ukoliko će raditi kao programer, će završiti na jednom od njih. Međutim, opet kažem, kao nekome tko kreće od nule, nikako ne bih preporučio C kao prvi jezik. C je ipak malo prenizak po meni. Python ili Ruby bi fino odgovarali (Ruby jer u njemu sve od A do Ž se smatra objektom).

 

A ovo da si komplicira život s učenjem nekoga jezika mi je lagano O.o - jer što da recimo krene po C-like jezicima i onda prvi poslodavac mu kaže da mora naučiti Perl.

 

Da sada ne ispadne da dižem Python u nebesa... Nije istina! Samo kažem da mi je on nekako najprirodniji za prvi jezik. Ako ćemo ići raditi uspredbu sa C-like jezicima, onda mogu reći da bilo koji lib napisan za Python koji nešto vrijedi je vrlo vjerojatno napisan u Cu, jel...

S druge strane da ne ispadne da se furam na alternativu. Ne! Recimo funkcijski jezici tipa APL ili Haskell, to bi ipak bilo malo overkill u visini jezika. A alternativa u tipa, recimo, Prologu, bi bila, ono, ne! Bježi od toga.

 

 

&quot;You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility.&quot; - Kevin Mitnick
16 godina
moderator
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
Bukva kaže... 

Pa nije isto ako ideš učiti od nule i ako imaš već neku podlogu.

Čak nije bitno niti da krene prema nekome mainstream jeziku. Barem se ja takvog mišljenja

 

Kao čistom početniku bitno mu je da usvoji OO paradigmu (nešto što, ako idemo čitati neke topice, krenično fali i nekim HC programerima na ovome forumu) i za tako nešto, po meni, puno bolje mu je da krene s Pythonom i da uhvati filozofiju razmišljanja - što su to funkcije, čemu služe, zašto ih koristiti, što su klase / čemu / zašto, metode, instance, modularnost, bla bla bla OOP.

Bojim se da ne razumijem sto ovime govoris i na koji nacin je to u suprotnosti s onim sto sam napisao. Mogu konstatirati samo to zivis u nekoj zabludi da drugi OO programski jezici ne omogucavaju programeru (pocetniku) usvajanje koncepata OO programiranja. Na kraju krajeva, koji je po tom pitanju bolji jezik da usvoji OOP od Jave, koja mu nece dopustiti da pise kod izvan klase?! I nece pozivati "letece funkcije" tipa print ili puts koje tko zna odakle su dosle, nego ce koristiti objekte - od objekta system zatrazit ce objekt za izlaz out, a od ce zatrazit i ispis teksta pomocu metode  println.

 

Stoga je ucenje OOP programiranja u Javi itekako dobra stvar - Java ce ti primjerom pokazati da je OOP ono sto se trazi (poput nacina ispisa teksta) i jos ce te prisiliti da ti isto tako radis. Ako sam dobro shvatio, Pythonu je svejedno sto ces ti raditi - nece te siliti da koristis OOP.

 

Bukva kaže... 

C-like jezici jesu mainstream i vrlo vjerojatno da, ukoliko će raditi kao programer, će završiti na jednom od njih. Međutim, opet kažem, kao nekome tko kreće od nule, nikako ne bih preporučio C kao prvi jezik. C je ipak malo prenizak po meni. Python ili Ruby bi fino odgovarali (Ruby jer u njemu sve od A do Ž se smatra objektom).

Ne znam jesi li procitao moju poruku - nisam nikad preporucio nekome da krene programirati u C-u. Zapravo, ne bih nikome ni preporucio da gubi vrijeme u C-u - ako netko hoce dublje zagristi u programiranje, ima C++. I opet - ne razumijem kako si s C-a skocio na Python i Ruby - na nisu to jedini jezici koji postoje. Primijeti i da sam u svojoj poruci zapravo pokusao pisati C++-like  jezici - dakle jezici koji sintaksom podjecaju na C/C++, ali poput C++-a omogucavaju OO programiranje..

 

Bukva kaže... 

A ovo da si komplicira život s učenjem nekoga jezika mi je lagano O.o - jer što da recimo krene po C-like jezicima i onda prvi poslodavac mu kaže da mora naučiti Perl.

Promijeni poslodavca. LOL! Dobro, salu na stranu - ovo ti je "Sto bi bilo kad bi bilo" ili "Ki bi da bi". Hocemo sad razglabati i o tome sto ako uci Perl ili Python, a onda prvi poslodavac kaze da mora nauciti Cobol? Ono, mislim, ovaj argument ti je smijesan.

 

Bukva kaže... 

Da sada ne ispadne da dižem Python u nebesa... Nije istina! Samo kažem da mi je on nekako najprirodniji za prvi jezik. Ako ćemo ići raditi uspredbu sa C-like jezicima, onda mogu reći da bilo koji lib napisan za Python koji nešto vrijedi je vrlo vjerojatno napisan u Cu, jel...

S druge strane da ne ispadne da se furam na alternativu. Ne! Recimo funkcijski jezici tipa APL ili Haskell, to bi ipak bilo malo overkill u visini jezika. A alternativa u tipa, recimo, Prologu, bi bila, ono, ne! Bježi od toga.

Ma dizi ti Python u nebesa - nemam ja nista protiv. Samo od tebe ocekujem da objasnis zasto ga dizes u nebesa ili zasto ga preporucujes pocetnicima. Pazi recimo sad taj svoj odlomak - napisao si da ti je Python "nekako najprirodniji za prvi jezik", a da nisi dao ni jedan jedini argument, ni jednu jedinu karakteristiku po kojoj bi ga netko trebao smatrati najprirodnijim za prvi jezik. Molim te da argumentiras svoje stajaliste.

16 godina
odjavljen
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
mbaksa kaže...

BTW jeste prilikom "prepisivanja" programa u VB.Net poceli iskoristavati mogucnosti OOP-a (razvoj svojih klasa) ili je to uglavnom bilo vise "prepisivanje", odnosno zadrzana je i dalje proceduralna paradigma zgurana u OOP jezik? Ako niste, onda u konacnisti i niste unaprijedili svoj program, odnosno kod svog programa - samo ste iskoristili to sto sad imate bolji i mocniji framework (.Net).

 

Prekucavali smo baš iz razloga što je stari projekt sa svojim kvazi-klasama postao neprikladan za tekuće poslovanje klijenta. Stoga smo uz korištenje CSLA frameworka napravili kompletno novi model. Ne mislim da je vb6 ili vb.net bio posve prikladan ali odluka nije bila moja - moje je bilo da kucam. To sam spomenuo samo iz razloga što mi se diže kosa na glavi kad netko nastupi sa pričom da se u vb-u ne može ništa dobroga napraviti...

Freak Show Inc.
15 godina
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
mbaksa kaže...

Ma dizi ti Python u nebesa - nemam ja nista protiv. Samo od tebe ocekujem da objasnis zasto ga dizes u nebesa ili zasto ga preporucujes pocetnicima. Pazi recimo sad taj svoj odlomak - napisao si da ti je Python "nekako najprirodniji za prvi jezik", a da nisi dao ni jedan jedini argument, ni jednu jedinu karakteristiku po kojoj bi ga netko trebao smatrati najprirodnijim za prvi jezik. Molim te da argumentiras svoje stajaliste.

 

 

 

 

Zbog svoje jednostavnosti. Nema zamaranja "nepotrebnim" stvarima... Joooj, kako da sad riješim taj problem?

Python approach:

import NuclearWeapon as nuke

nuke.kill(problem)

 

 

http://osdcpapers.cgpublisher.com/product/pub.84/prod.11/m.1?

 

To ono da za igru treba jako puno znanja i da se jako dugo izrađuje, jel?

 

 

Nego, ovaj, zašto bi početnik se morao zamarati od kuda je nešto došlo? Kako nekome tko nije napisao niti liniji objasniti taj kod u Javi? Čisto me ovako zanima... Znači nemam niti sekunde iskustva u programiranju. Objasni mi Java hello world.

Prvo se treba shvatiti koncept klase da se klasa napiše, ne obrnuto! Ne mu dati ribu, nauči ga loviti ju!

 

 

@MrBlc: Imao sam i ja noćne more od QB i one ostavštine od... Pascala? Trebalo mi je godinu dana da počnem pisati normalne nazive varijabla, a ne da mi je n brojač u svakome foru...

 

Ovaj C -> mislio na C++

 

&quot;You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility.&quot; - Kevin Mitnick
16 godina
moderator
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
Friday kaže... 

Prekucavali smo baš iz razloga što je stari projekt sa svojim kvazi-klasama postao neprikladan za tekuće poslovanje klijenta. Stoga smo uz korištenje CSLA frameworka napravili kompletno novi model. Ne mislim da je vb6 ili vb.net bio posve prikladan ali odluka nije bila moja - moje je bilo da kucam. To sam spomenuo samo iz razloga što mi se diže kosa na glavi kad netko nastupi sa pričom da se u vb-u ne može ništa dobroga napraviti...

To je ono o cemu pricam - to je mozda bila "ozbiljna aplikacija", medjutim iz perspektive programiranja zaista nije nista zahtjevno (doduse ne znam sto ste sve radili, no iz perspektive programiranja, poslovne aplikacije u pravilu su jednostavne, samo sto su "kolicinski" velike). Nadam se da razumijes o cemu pricam i da neces ovo shvatiti na krivi nacin.

 

Ako gledas na to da je aplikacija "ozbiljna" iz perspektive programera, onda je ni ne bi isao raditi u VB-u, jer bi ti se to obilo u glavu. Pa vidis i na tom primjeru - obilo vam se u glavu, a da zapravo ni niste radili neku programerski zaista ozbiljnu aplikaciju. Danas ici raditi u VB-u je zaista za samo neozbiljne programere - pa ljudi vec i u PHP-u koriste OOP, tako da je VB u danasnje vrijeme cisti promasaj. A osim toga, vise se ni ne razvija. Ionako je dobar dio poslovnih aplikacija napravljenih u VB-u mogao biti umjesto toga napravljen u Accessu - napraviti bazu, forme i izvjestaje i to je to. A ne forsiranje VB-a da bi se moglo reci da se tu nesto ozbiljno programira.

 

VB.Net je sasvim druga prica, posto je to pravi OOP jezik. Ali onda nemas navodnu jednostavnost koju donosi proceduralno programiranje pa pocetnik iz tog razloga nema razloga uopce poceti uciti VB.Net, a sto se tice mogucnosti ne donosi nista vise od drugih .Net jezika. Ono, u takvoj je situaciiji da covjek zbilja ne zna kome bi ga preporucio. Osim u takvim situacijama gdje vam se cinilo da je lakse ostati na slicnom jeziku, nego krenuti sve ispocetka u drugom - vjerojatno bi vam to oduzelo daleko vise vremena i novca, barem inicijalno.

 

Stoga nemojmo mijesati VB i VB.Net - kad ljudi kazu da u VB-u ne mozes nista dobroga napraviti mislim da misle prvenstveno na klasicni VB. I da malo u tome pretjeruju, ali dobra poanta je ipak tu. Tko bi bio dovoljno lud recimo da u VB-u ide radit program recimo poput Skypea ili FL Studija? Namjerno spominjem ova dva programa, jer su, iako vjerujem da to vecini ljudi nije poznato, radjena u Delphiju.  {#}

16 godina
neaktivan
offline
Programski jezik - s kojim početi?

Sve u svemu fenomenalan post, jednom za svagda (pa dobro - narednih par godina{#}) dao odgovor na to "vječno pitanje" na forumu što učiti?.

Da se mene pita ja bi opalio u srednjoj C++, a onda uz tu osnovu na volju svakom, java, C#, ostalo

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.1.2011 21:55 (Floki).
 
2 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
Bukva kaže...

Zbog svoje jednostavnosti. Nema zamaranja "nepotrebnim" stvarima... Joooj, kako da sad riješim taj problem?

Python approach:

import NuclearWeapon as nuke

nuke.kill(problem)

 

 

http://osdcpapers.cgpublisher.com/product/pub.84/prod.11/m.1?

 

To ono da za igru treba jako puno znanja i da se jako dugo izrađuje, jel?

Sad molim te PONOVNO procitaj onu moju veliku poruku, ali ovaj put s razumijevanjem. To sto Python ima nekakav framework za izradu igara ne znaci da je pogodan za pocetnike ili da je zbog toga jednostavniji od nekih drugih programskih jezika. Isto tako bi mogao reci da je najbolji jezik za pocetnika ActionScript zato jer on omogucuje jednostavno kontroliranje grafickih objekata na ekranu! Njime bez problema mozes raditi animacije!

 

Ucenje programiranja u prvom redu znaci nauciti osnovne koncepte u programiranju, sintaksu i semantiku. Da bi programer pocetnik znao koristiti taj framework za igru (ili neki drugi - svejedno), on prvo mora znati osnovne koncepte programiranja.

 

Zar ti ne shvacas da ne govoris o jednostavnosti Pythona kao programskog jezika, pa da bi ga zbog toga ljudi najlakse usvojili, nego pricas o hrpi funkcija, biblioteka i frameworkova  koji dolaze s Pythonom i koji omogucavaju da ih koristis "out of the box" (bez da moras sam takve biblioteke ili frameworkove skidati s Interneta, mozda ih i kupiti)? To su dvije posve razlicite stvari.

 

Bukva kaže...

Nego, ovaj, zašto bi početnik se morao zamarati od kuda je nešto došlo?

Zato da shvati koncept OOP-a - sve su objekti. Objekti mogu sadrzavati druge objekte i mozemo pozivati njihove metode/funkcije.

 

Zato jer tako svijet funkcionira. Zbog hijerarhije (zbog istog razloga zbog kojeg nemas sve MP3-ce u jednoj mapi, nego si ih sortirao u odredjenu mapu). Kad pozelis slusati glazbu, sto napravis? Imas vise razlicitih puteva:

 

  • linija.radio.fm.frekvencija(radio101).sviraj();
  • linija.cd.sviraj();
  • kompjuter.disk(2).izvodjac("Metallica").pjesma("Frantic").sviraj;

 

Ti ne mislis da je korisno znati takve stvari?

 

Ima i jos jedan razlog. Utipkas linija i stisnes tocku (.). I sad ti iskoce objekti radio i cd. Pa se tek tu mozes odluciti koji objekt zelis.

 

Mozes si uzeti i ovaj svoj primjer s ispisom - ajd print je jasno samo po sebi, ali puts? To bas i nije. Ako ne znas cemu to sluzi, zar je ocito da to znaci ispis stringa? Nije! Zar je ocito da se to uopce odnosi na ispis ili string? Ne. A da se to nalazi pod system.out.puts? Pod tim ti znas da je to vezano uz ispis/izlaz podataka.

 

Mislim, govoris o ucenju OO paradigme, a dajes primjer koji nisu u skladu s njom i s kojima zapravo kontriras OOP paradigmi.

 

Bukva kaže...

Kako nekome tko nije napisao niti liniji objasniti taj kod u Javi? Čisto me ovako zanima... Znači nemam niti sekunde iskustva u programiranju. Objasni mi Java hello world.

Liniju koja ispisuje sam vec objasnio. A onome tko nije napisao ni liniju koda dovoljno je reci da je ostalo kostur programa, da se to nalazi u svakom programu i da ce se s tim baviti kad za to dodje vrijeme.

14 godina
neaktivan
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
Bukva kaže...

 

Nego, ovaj, zašto bi početnik se morao zamarati od kuda je nešto došlo? Kako nekome tko nije napisao niti liniji objasniti taj kod u Javi? Čisto me ovako zanima... Znači nemam niti sekunde iskustva u programiranju. Objasni mi Java hello world.

 

 

Ovaj C -> mislio na C++

 

 

Zar bi treba razumjet ?!? Ja san pocea sa c++ i kad su mi ljudi prvi put pokazali toliko koda samo su rekli ovaj dio uvjek pisi napoceku svremenom ces skuzit cemu sluzi, tako je i bilo pa nevidim u cemu je problem ako san moga ja zasto nebi moga bilo ko?

 

Moj osobni prijedlog svakome je da krene sa c++, jer ga to natjera da se drzi konzole i svremenom kad skuzi OOP dovoljno mu je par dana (to je i previse rec) da se privikne i nastavi sa c# on

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Odabir programskog jezika za potpunog početnika
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice