C++ zadaci- srednja skola

poruka: 3
|
čitano: 3.726
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
C++ zadaci- srednja skola

Pozdrav svima. Naime, dobili smo jedan zadatak za ocjenu preko vikenda koji ja moram predati najkasnije do sutra ujutro, ali ima par problema. Posto se skolujemo online, a profesor je zaista los, a nismo nista programirali sigurno pola godine, ja sam toliko toga zaboravio. Inace nisam tip koji ovako preko foruma trazi zadatke, ali sad sam u fazi kad sam ocajan za uradjene zadatke zbog ocjene. Siguran sam da bih znao uraditi, da sam konstantno programirao, ali situacija je takva da mi hitno trebaju ovi zadaci do veceras. Hvala vam svima PUNO unaprijed.

ZADACI:
1) Potrebno je napisati program koji ce od korisnika traziti da unese broj mjeseca (1-12) i da mu se za uneseni broj (npr. uneseno je 10) ispise poruka: "Godisnje doba kojem 10. mjesec pripada je jesen. Ovo nije mjesec u kojem pocinje skolska godina."
Naravno ovaj drugi dio poruke ce se promijeniti ukoliko korisnik unese broj 9 (mozete samo rijec nije u tom slucaju zamijeniti sa je).
Jos jedna stvar koju morate uraditi u ovom zadatku jeste provjera unosa, znaci ako korisnik unese broj koji je manji od 1 ili veci od 12, trebate mu ispisati neku poruku tipa: "Niste unijeli validnu vrijednost! Unesite ponovo." i onda ponovo traziti novi unos, tako sve dok se ne unese ispravna vrijednost (broj 1-12). Za izradu zadatka mozete koristiti i if-else i switch-case strukture, kako god zelite.
 
2) Potrebno je napisati program koji ce traziti od korisnika da unese jedan pozitivan cijeli broj, a potom racunati sumu svih neparnih brojeva, pocevsi od 1 do broja koji je unio korisnik i na kraju ispisati tu sumu. Prva napomena, varijablu koju budite koristili za racunanje sume inicijalizirajte na vrijednost 0 kako bi izbjegli neocekivano ponasanje prilikom izvrsenja programa. Dakle, ukoliko korisnik unese broj 16, vi trebate izracunati sumu 1+3+5+7+9+11+13+15 i ispisati poruku "Suma neparnih brojeva od 1 do 16 je: x". Za ovaj zadatak morate koristiti while ili do-while petlju, ne smijete koristiti for petlju!
 
3) Potrebno je napraviti program koji ce od korisnika traziti da unese godinu (npr. 2019) i potom prosjecne temperature za svaki mjesec u toj godini, te ce potom obavijestiti korisnika u kojem mjesecu je bilo najhladnije, u kojem najtoplije i kolika je prosjecna temperatura za tu godinu. Prosjecne temperature koje korisnik unosi smjestate u niz koji je tipa double i velicine 12 (nema potrebe da se dekalrise veci niz, posto ce se uvijek unositi samo 12 vrijednosti). Nakon sto se unesu sve vrijednosti u niz, onda je na vama da vrsite operacije trazenja minimalne i maksimalne vrijednosti, kao i racunanja prosjeka. Za ove operacije koristite for petlju (kako bi prolazili kroz niz) i odgovarajuce pomocne varijable tipa double, mozete ih nazvati minTemp, maxTemp, avgTemp.
Dakle koraci su sljedeci:

    Od korisnika se trazi unos godine - korisnik unosi cijeli broj npr. 2019
    Od korisnika se trazi da unese 12 vrijednosti prosjecnih temperatura za svaki mjesec - korisnik unosi po jedan broj za svaki mjesec npr. 18, 24.5, 23, 25.7, 26.1 itd.
    vi pronalazite minimalnu, maksimalnu i prosjecnu temperaturu za ovu godinu i smjestate ih u odgovarajuce varijable
    ispisujete poruke: "Min temperatura u godini 2019 je bila u 1. mjesecu i iznosila je 18 stepeni."
    "Max temeratura u godini 2019 je bila u 5. mjesecu i iznosila je 26.1 stepeni."
    "Prosjecna temperatura u godini 2019 je bila x stepeni." gdje je x vrijednost smjestena u varijabli avgTemp

Jos jednom, veliko hvala unaprijed :)

 

PS za sad ovo pisem sve iz velike predostroznosti, posto zaista radim paralelno zadatke, pokusavam, ali ima velikih zapinjanja.

Mini update: Prva dva zadatka uradjena. Ostao je jos samo treci i taj mi zaista nije jasan. Bilo bi od velike pomoci kad bi mi neko mogao pomoci oko 3. :)

Kebab
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.10.2020 21:53 (kenomax).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
C++ zadaci- srednja skola

Pa u zadatku ti pise, inicijaliziraj varijablu na 0. Sta nije jasno?

 

rjesenje ide ovako nekako:

 

int suma=0;

 

int counter=1;

int uneseniBroj;

 

//unijeti broj, provjeriti da li je veci od 1, inace nema smisla

 

while (counter < uneseniBroj)

{

if ((counter % 2)==1)

suma+=counter;

 

counter++;

}

The best thing about having a penis is sharing it with people who don&#39;t
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.10.2020 20:09 (CalvinRi).
 
1 0 hvala 1
3 godine
neaktivan
offline
Re: C++ zadaci- srednja skola

#include <iostream>
#include <cmath>
using namespace std;


int main(int argc, char** argv) {
int a,b,zbroj;

cout<<"Unesite broj da pocne niz:";
cin>>a;
zbroj=0;

if(a>0)
{
while(zbroj<a)
{
zbroj++;
if(zbroj%2==1)
{
b+=zbroj;
}
}
}
cout<<b<<endl;
system("pause");
return 0;

}

Ovo je tocno

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice