[Tutorial] Kućna SIP centrala sa gatewayom

poruka: 3
|
čitano: 17.991
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
[Tutorial] Kućna SIP centrala sa ST780 gatewayom

Uvod:
Prije par dana kad mi je ST780 postao nepotreban, počeo sam se zanimati za njegove VoIP mogućnosti,
koje su kod T-Coma neiskorištene. U nedostatku ovakvih konkretnih tutoriala, odlučio sam napisati jedan.
Na brzinu objašnjeno, ako ću imati volje nadopunit ću tutorial sa detaljima kasnije.

 

Radi se o stvaranju VoIP servera na kućnoj mreži, te korištenju ST780 routera kao VoIP gatewaya za dva analogna telefona.

Ovo rješenje može biti prilično korisno i moćno ali ja sam ovdje pokrio samo podešavanje ST780 routera da daje liniju na dva analogna telefona,

što je i bio moj prvotni cilj - povezati dva telefona ali ne na glupav način preko 9V baterije.

 

Potrebno od hardvera:
*Thomson ST780WL ruter
*PC koji će služiti kao VoIP server. Ja koristim 3CX na Windowsima, no teoretski bilo koji SIP server bi
trebao raditi (Linux - Asterisk, itd.).
*Ethernet ili wireless veza prema ruteru. Ja koristim ethernet jer wireless koristim za spajanje na drugi ruter za spajanje
na internet. Nisam se zamarao svakojakim perverzijama korištenja 16 rutera u bridging/routing/WDS modovima. Opisat ću također
kako se riješava problem sa prioritetom eth/WiFi konekcija u Windowsima.
*Dva obična analogna telefona.

Da počnemo...
Prvo, ne znam je li ovaj tutorial izvediv na starijim verzijama firmwarea, ili na T-Com/Iskon/nekom drugom
brandanom firmwareu. Možete pokušati, ali moguće je da je ISP ili onemogućio VoIP (Telephony) ili zaključao
samo na svoje servere (npr. voicebit.iskon.hr). Zato ćemo napraviti debrand.

1) Prvo ćemo nadograditi firmware na 7.4.1.7 sa full resetom. (P.S. Znam da postoji i 7.4.4.7 ali to nije potpuno generic verzija).

Firmware je ovdje: http://download.modem-help.co.uk/mfcs-A/Alcatel/Modems/SpeedTouch-780WL/v5/Firmware/r7-4-1-SIP/Generic/ZZOHAA7.417.bli-r7.4.1.7.7z.php
a upute za flash: http://forums.modem-help.co.uk/viewtopic.php?t=2264&start=2

 

Vjerojatno bi trebao raditi bilo koji firmware koji podržava SIP/telefoniju, pod uvjetom da ISP (Iskon npr.) nije ograničio VoIP samo na svoje servere.

 

2) Zatim instaliramo 3CX - http://www.3cx.com/ip-pbx/index.html. Instalira se kao svaka aplikacija bez puno kompliciranja.
Nakon instalacije otvara se wizard u kojem se podešavaju početne postavke servera, npr. broj znamenki (2, 3 ili 4),
kao i podešavanje usera, ali i default IP adrese servera.
Tu sad imamo ovaj postupak:
2a) Spojimo se na router preko speedtouch.lan/
Lozinka nije potrebna i ulogirat ćete se kao Administrator ako ste flashali 7.4.1 FW.
Home Network -> odaberemo svoje računalo među povezanim uređajima -> Configure -> i označimo Always use the same address -> Apply.
Time rješavamo problem statične IP adrese na ruteru.
2b) Vratimo se na 3CX prozor. Odaberemo tu istu IP adresu kao default za 3CX server.
2c) U jednom koraku aplikacija pita za podešavanje accounta. Kliknemo Add, i automatski će biti upisani login podaci koji će nam
trebati kasnije. Zbog jednostavnosti, preporučam da se za svakog korisnika svi ID-ovi promjene u iste, npr. 100, a password i PIN na 1000,

zatim username 101, pass 1010, 102 - 1020, 103 - 1030, itd.
Bit će jednostavnije kasnije za podešavanje, a ionako se sve nalazi na local networku pa nema opasnosti "izvana".

Tu negdje ćete također biti pitani za username i password koji koristite za pristup managementu. Upišite bilo što i to zapamtite.

Podesite dva broja (npr. 100 i 101) i kliknite Next. Dalje tu možete podešavati i VoIP providera koji će onda biti također
dostupan u sustavu, pa npr. možete složiti da Skype radi na ta dva telefona. Ako ne želite, stisnete Skip.

Napokon, wizard je gotov i otvorit će se management konzola na localhost:5000/management. Možete ju ostaviti otvorenu radi kontrole.

3) Tu sad ima caka zbog koje sam izgubio 18 sati guglajući - VoIP je podešen da radi preko WAN-a, a ne preko LAN-a.
To treba ispraviti, a to se radi preko telneta.
Treba li napomenuti da Telnet Client nije instaliran u Windows 7? Idemo u Control Panel -> Programs and features -> Turn Windows
features on or off -> označimo Telnet Client -> OK.

Zatim otvorimo cmd pa upišemo:


telnet speedtouch.lan
Username: Administrator
Password: <<samo stisnemo enter>>
:voice config intf=LocalNetwork
:saveall
:exit

Vratimo se na speedtouch.lan, Toolbox, Telephony, Expert configure. Registar je 192.168.1.64, isto i proxy, a portovi su 5060.
Apply, pa se vratimo na Configure, označimo Enable Telephony, SIP URI je prvi telefonski broj iz Wizarda,
npr. 100, username je isto 100, a password je ili onaj automatski tipa 3rtWHJ2 ili u mom slučaju, 1000. Za port odaberemo
Phone 1. Kliknemo Apply.
Iz routera bi se trebao čuti klik i Voice LED-ica bi trebala zasvijetliti.
Prebacimo se u 3CX management, Extension status. Za "liniju" 100 bi trebalo pisati "Registered (Idle)", a za drugu liniju
"Not registered". Vratimo se u speedtouch.lan i podesimo i drugu liniju, username i URI 101, password koji ste odabrali,
a port Phone 2. Apply, i sad u 3CX-u i za drugu liniju piše Registered.

I to je sve! Podignite slušalicu i trebali bi čuti neprekinuti "tuuuuu". Prije nego to promijenimo, nazovite broj 101
i drugi telefon bi trebao zazvoniti. Ako zazvoni, sve je OK.

Sad, postoji mogućnost da se taj "tuuuu" zvuk promijeni. Za to se vraćamo u telnet.

 

telnet speedtouch.lan
Username: Administrator
Password:
:voice country countrylist
Available countries:
etsi
australia
belgium
chile
denmark
france1
france2
france3
germany
italy
netherlands
norway
northamerica
spain
sweden
uk

Od navedenih država odaberite onu čiji zvuk vam se najviše sviđa.
Italy će dati onaj naš klasični "tu-tuuu".
North America - čuli smo ga svi milijun puta u američkim serijama i filmovima.
Sve ostale imaju neprekinuti beep uz malo različite pitcheve, a france2 ima najveći pitch.
Promjena se vrši ovako:
:voice country config country=ZEMLJA
:saveall

 

Promjena se događa odmah, uz dva klika i ponovo uspostavljanje Voice veze, to ukupno traje 1-2 sekunde nakon čega je potrebno spustiti pa podići slušalicu.

 

Spomenuo sam prioritet eth/wifi veza... Naime, ja ethernetom spajam ST780, a na glavni router WiFi-em. Problem je u tome što eth veza zbog veće brzine ima veći prioritet

pa je korištenje interneta skoro nemoguće.

To se popravi ovako: Network and sharing center -> Change adapter settings -> Properties onog adaptera kojem želimo dati veći prioritet (WiFi) -> IPv4 -> Properties ->

Advanced -> Isključimo Automatic metric i upišemo 1. Sad je moguće pristupanje na oba routera a internet preko WiFi veze i dalje radi.

 

Na kraju bih htio ponoviti ono s početka teksta, 3CX je i u svojoj free verziji dosta moćan sustav, a vjerojatno ga je moguće i

konfigurirati i sa postojećim VoIP serverom vašeg ISP-a (Iskon) čime bismo dobili pravu kućnu centralu, sa mogućnošću unutranjih

i vanjskih poziva, a ako imate i T-Comovu liniju, kabel iz phone priključka na splitteru uštekan u PSTN na routeru bi dao i mogućnost primanja poziva

od T-Com linije na telefone spojene na router (Phone 1/Phone 2).

 

Nadam se da je tutorial jasan, a ako je potrebno editirat ću ga ako nešto nije jasno.

 

I naravno, uživajte u kućnoj VoIP centrali ;)

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.6.2012 3:28 (blagus).
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
[Tutorial] Kućna SIP centrala sa gatewayom

Zanimljivo.

 

Da li ovo moze raditi s nekim drugim routerom npr. Simens SX763?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: [Tutorial] Kućna SIP centrala sa gatewayom
Kule_zg kaže...

Zanimljivo.

 

Da li ovo moze raditi s nekim drugim routerom npr. Simens SX763?

Trebalo bi raditi sa SX763. Međutim, budući da je moj trenutno u uporabi i zaključan na Iskon, ne mogu mijenjati VoIP postavke, pa ne znam može li raditi preko LAN-a (na ST780 treba postaviti na LocalNetwork).

Ali koliko znam, na SX763 je dosta upaliti VoIP i uključiti ekstenzije i radit će samo po sebi pozivanje između dva telefona. Isprobao sam i ja, Phone 1 ima broj 1000, Phone 2 ima 1001 i to radi čak i kad nije spojen na Internet/VoIP server.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice