Izrada strojnog dijela na cnc glodalici

poruka: 24
|
čitano: 9.506
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
izrada strojnog dijela na cnc glodalici

evo ovako za maturalni rad dobio sam temu tehnološki proces izrade strojnog dijela na cnc glodalici pa bih molio da mi netko kaže svoja iskustva s tim,i neke važne informacije ako je moguće,uglavnom neki kvalitetan materijal kako bih mogao dodati u svoj maturalni rad....unaprijed hvala :)

15 godina
offline
Re: izrada strojnog dijela na cnc glodalici
predator198 kaže...

evo ovako za maturalni rad dobio sam temu tehnološki proces izrade strojnog dijela na cnc glodalici pa bih molio da mi netko kaže svoja iskustva s tim,i neke važne informacije ako je moguće,uglavnom neki kvalitetan materijal kako bih mogao dodati u svoj maturalni rad....unaprijed hvala :)

koja si škola?

koji materijal?drvo,plastika,metal,staklo?

opiši malo konkretnije o cemu moras radit u maturalnom radu,ima o cnc-u brdo za pisat.

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.10.2011 22:48 (razer1911).
12 godina
neaktivan
offline
Re: izrada strojnog dijela na cnc glodalici

tehnička...
hmm pa po mom zakljkučku ako je strojni dio onda bi valjda trebao biti od nekog čelika...
dakle trebao bih opisat koje alate trebamo da bi izradili taj dio,plan rezanja,opisati radne operacije. 

15 godina
offline
Re: izrada strojnog dijela na cnc glodalici
predator198 kaže...

tehnička...
hmm pa po mom zakljkučku ako je strojni dio onda bi valjda trebao biti od nekog čelika...
dakle trebao bih opisat koje alate trebamo da bi izradili taj dio,plan rezanja,opisati radne operacije. 

Pa gledaj, aj ti objasni što točno trebaš.

Ja znam dosta toga o diy cnc-ovima, pa ti mogu dosta toga objasniti, ali opet, neznam što ti treba...

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
15 godina
neaktivan
offline
Izrada strojnog dijela na cnc glodalici

Ima netko tko zna odrediti G kod konture da mi pojasni to malo?

┌∩┐(◣_◢)┌∩┐ (̅_̅_̅(̲̲̲̲̲̅̅̅̅̅̅(̅_̅_̲̅м̲̅a̲̅я̲̅l̲̅b̲̅o̲̅r̲̅o̲̅̅ _̅_̅_̅()ڪے
14 godina
neaktivan
offline
Izrada strojnog dijela na cnc glodalici

a da nam daš slikicu toga

http://www.youtube.com/glodalica
15 godina
offline
Izrada strojnog dijela na cnc glodalici

To sam mu i ja rekao (na pp), ovako neam pojma o čemu govori{#}

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
15 godina
neaktivan
offline
Izrada strojnog dijela na cnc glodalici

Ma pišem sutra test nekakav,bit će zadan predmet i iz toga treba izraditi G kod.Vidim u bilježnici da mi piše nešto CHF,RND,te nekad naredba G0 a nekad G1.Zanima me kad se koriste CHF,RND,G1 i G0.
Također će biti odrediti posmak,brzinu rezanja,dubinu rezanja itd...

┌∩┐(◣_◢)┌∩┐ (̅_̅_̅(̲̲̲̲̲̅̅̅̅̅̅(̅_̅_̲̅м̲̅a̲̅я̲̅l̲̅b̲̅o̲̅r̲̅o̲̅̅ _̅_̅_̅()ڪے
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.11.2011 17:32 (big_guy).
14 godina
neaktivan
offline
Izrada strojnog dijela na cnc glodalici

a bude se on vratio, a da nebi bilo zabune i na klasičnij i na cnc glodalici opis operacija mu je isti a ako bude trebalo pisati sve po redu a kidam naljevo glavom bez obzira, dosta mi je mojih praktikanata što me dave cijeli tjedan. A cnc kod riješimo na brzinu u grubo.

http://www.youtube.com/glodalica
14 godina
neaktivan
offline
Izrada strojnog dijela na cnc glodalici

g1 ti je radni hod kada je alat u dodiru sa materijalom, a G0 ti je brzi hod kada atat prilazi ili se odmiće od materijala

http://www.youtube.com/glodalica
15 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada strojnog dijela na cnc glodalici
spojka kaže...

g1 ti je radni hod kada je alat u dodiru sa materijalom, a G0 ti je brzi hod kada atat prilazi ili se odmiće od materijala

A CHF i RND?
I kako da prepoznam kada je brzi a kada radni hod?

┌∩┐(◣_◢)┌∩┐ (̅_̅_̅(̲̲̲̲̲̅̅̅̅̅̅(̅_̅_̲̅м̲̅a̲̅я̲̅l̲̅b̲̅o̲̅r̲̅o̲̅̅ _̅_̅_̅()ڪے
14 godina
neaktivan
offline
Izrada strojnog dijela na cnc glodalici

recimo primjer brzog G0 X20 Y30 Z1 M7

radni                         G1 Z-5F20

                                 G1 X-80 Y-50 F200

                                 G0 Z200 M9

                  M30 

a ovaj chf rhf ti je od upravljačke naprave a sad koje to ti zna samo profesor

http://www.youtube.com/glodalica
15 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada strojnog dijela na cnc glodalici
spojka kaže...

recimo primjer brzog G0 X20 Y30 Z1 M7

radni                         G1 Z-5F20

                                 G1 X-80 Y-50 F200

                                 G0 Z200 M9

                  M30 

a ovaj chf rhf ti je od upravljačke naprave a sad koje to ti zna samo profesor

Naletio sam na nešto u bilježnici da su CHF I RND zaobljenje i skošenje?{#}

┌∩┐(◣_◢)┌∩┐ (̅_̅_̅(̲̲̲̲̲̅̅̅̅̅̅(̅_̅_̲̅м̲̅a̲̅я̲̅l̲̅b̲̅o̲̅r̲̅o̲̅̅ _̅_̅_̅()ڪے
14 godina
neaktivan
offline
Izrada strojnog dijela na cnc glodalici

neke upravljačke naprave ti imaju u sebi simulator u kojem crtaš pa ima jako puno predefiniranih funkcija: od bridova, radijusa, rupa, zabušivanja i hrpe toga- pa samit time imaju i svoje oznake sa tim se ne brini previše jer u svakom stroju možeš upisati što koji alat radi da i ostali koji dođu poslje tebe u smjenu znaju koji alat što radi.

 

eto malo G-kodova sa objašnjenjima u grubo što rade.http://en.wikipedia.org/wiki/G-code

http://www.youtube.com/glodalica
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.11.2011 17:56 (spojka).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada strojnog dijela na cnc glodalici
spojka kaže...

neke upravljačke naprave ti imaju u sebi simulator u kojem crtaš pa ima jako puno predefiniranih funkcija: od bridova, radijusa, rupa, zabušivanja i hrpe toga- pa samit time imaju i svoje oznake sa tim se ne brini previše jer u svakom stroju možeš upisati što koji alat radi da i ostali koji dođu poslje tebe u smjenu znaju koji alat što radi.

 

eto malo G-kodova sa objašnjenjima u grubo što rade.http://en.wikipedia.org/wiki/G-code

Ma sutrašnji test je na papiru....
A da li posmak i dubinu rezanja računam ili se oni izvlace iz tablica?

┌∩┐(◣_◢)┌∩┐ (̅_̅_̅(̲̲̲̲̲̅̅̅̅̅̅(̅_̅_̲̅м̲̅a̲̅я̲̅l̲̅b̲̅o̲̅r̲̅o̲̅̅ _̅_̅_̅()ڪے
14 godina
neaktivan
offline
Izrada strojnog dijela na cnc glodalici

donekle iz tablica a najviše zavisi od alata i materijala a u mom slučaju na ruteru mi zavisi od stroja baš i nije stabilan sa čelikom ili kromom, javljaju se vibracije.

pogledaj si ovaj video ima par posmaka opisanih

http://www.youtube.com/glodalica
15 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada strojnog dijela na cnc glodalici
spojka kaže...

donekle iz tablica a najviše zavisi od alata i materijala a u mom slučaju na ruteru mi zavisi od stroja baš i nije stabilan sa čelikom ili kromom, javljaju se vibracije.

pogledaj si ovaj video ima par posmaka opisanih

A da li je posmak različit za fino i grubo tokarenje na fi 60,isto tako i na fi20?

┌∩┐(◣_◢)┌∩┐ (̅_̅_̅(̲̲̲̲̲̅̅̅̅̅̅(̅_̅_̲̅м̲̅a̲̅я̲̅l̲̅b̲̅o̲̅r̲̅o̲̅̅ _̅_̅_̅()ڪے
14 godina
neaktivan
offline
Izrada strojnog dijela na cnc glodalici

e ti si mi prvi koji je to pitao i svaka čast. posmak je isti a brzina se mjenja. primjer u tokarenju ti je G96 V200 -  na vanjskom recimo promjeru do 100 ti je brzina 800 okretaja a u samom centru komada 5000 okrataja. Brzina je varijabilna a posmak stalni.

 

  to ti je moja maza na poslu isti takav.

http://www.youtube.com/glodalica
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.11.2011 18:19 (spojka).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada strojnog dijela na cnc glodalici
spojka kaže...

e ti si mi prvi koji je to pitao i svaka čast. posmak je isti a brzina se mjenja. primjer u tokarenju ti je G96 V200 -  na vanjskom recimo promjeru do 100 ti je brzina 800 okretaja a u samom centru komada 5000 okrataja. Brzina je varijabilna a posmak stalni.

 

  to ti je moja maza na poslu isti takav.

Hvala ti,valjda će bit pozitivno! {#}

Možeš reći gdje radiš i da li plaća zadovoljava jer se namjeravam bavit tom vrstom posla...

┌∩┐(◣_◢)┌∩┐ (̅_̅_̅(̲̲̲̲̲̅̅̅̅̅̅(̅_̅_̲̅м̲̅a̲̅я̲̅l̲̅b̲̅o̲̅r̲̅o̲̅̅ _̅_̅_̅()ڪے
14 godina
neaktivan
offline
Izrada strojnog dijela na cnc glodalici

da vidimo: radi se več 19 godina: od klasičnih glodalica i tokarilica a i živih nakarada koje su otišle po kili jer su bile starije od 50 godina i umjetnost na njima raditi do cnc tokarilica traub tnd 360 i tns 65 koje sad više zaje... nego rade godine ih sustižu, do bravarije i izrade konstrukcija i varenja tig,mig,mag a u zadnje vrijeme i proizvodnja ograda od kroma je skoro na nuli i da za kraj plača je 3.194 kune na tekuči sa prijevozom pa si misli, sjedni dobro pa te možda prođe volja za ovim poslom. i da na kraju sam broj 4 u firmi po odgovornosti pa mi je onda još više muka. A firma ti je RMP d.o.o. Kutina. ni u zg i okolici nije bolje čujem se sa ljudima koji rade na obradnim centrima pa navuku sa svim subotama možda 6k

http://www.youtube.com/glodalica
15 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada strojnog dijela na cnc glodalici
spojka kaže...

da vidimo: radi se več 19 godina: od klasičnih glodalica i tokarilica a i živih nakarada koje su otišle po kili jer su bile starije od 50 godina i umjetnost na njima raditi do cnc tokarilica traub tnd 360 i tns 65 koje sad više zaje... nego rade godine ih sustižu, do bravarije i izrade konstrukcija i varenja tig,mig,mag a u zadnje vrijeme i proizvodnja ograda od kroma je skoro na nuli i da za kraj plača je 3.194 kune na tekuči sa prijevozom pa si misli, sjedni dobro pa te možda prođe volja za ovim poslom. i da na kraju sam broj 4 u firmi po odgovornosti pa mi je onda još više muka. A firma ti je RMP d.o.o. Kutina. ni u zg i okolici nije bolje čujem se sa ljudima koji rade na obradnim centrima pa navuku sa svim subotama možda 6k

Slaba plaća...bit će red na fax pa upecati možda biti nekakav inžinjer strojarstva....

┌∩┐(◣_◢)┌∩┐ (̅_̅_̅(̲̲̲̲̲̅̅̅̅̅̅(̅_̅_̲̅м̲̅a̲̅я̲̅l̲̅b̲̅o̲̅r̲̅o̲̅̅ _̅_̅_̅()ڪے
15 godina
neaktivan
offline
Izrada strojnog dijela na cnc glodalici

@spojka

Evo slike:

 

┌∩┐(◣_◢)┌∩┐ (̅_̅_̅(̲̲̲̲̲̅̅̅̅̅̅(̅_̅_̲̅м̲̅a̲̅я̲̅l̲̅b̲̅o̲̅r̲̅o̲̅̅ _̅_̅_̅()ڪے
12 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada strojnog dijela na cnc glodalici

Ako ti treba pomoć oko toga javi mi se u PP, imam ti kompletnu dokumentaciju planovi rezanja stezanja itd, a ovo CHF to ti je skraćenica za chamfer i to je vrsta ciklusa na tim malim EMCO školskim strojevima. za ovo drugo neznam napamet moram pogledat u starim bilježnicama.

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.4.2012 10:57 (m.skripelj).
6 godina
online
Izrada strojnog dijela na cnc glodalici

Ahh, dizem temu iz groba jer... Postoji. Zanima me ima li itko iskustva sa Hurco obradnim centrima? 3 ili maksimalno 5 osi. Naime, to su konverzacijski strojevi. Moze runat cisti normalni G kod, ali glavna namjena mu je programiranje u windowsu, ima nekakav windows os, stroj runa neku verziju windowsa. GUI je totalno drugaciji od Haasa, a tek Heller i Fehlman su prica za sebe, to nije opcija ni u snovima koliko kosta. Bas me zaintrigirao stroj, financijski se moze stariji 3 osi, 2013. godiste. Iako je to dosta staro, svejedno bih riskirao. 

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice