Suhe oči od monitora

poruka: 47
|
čitano: 22.006
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Suhe oći od monitora

Pozdrav!

 

Nedavno sam uzeo Samsung S24D590L,zadovoljan sam kvalitetom prikaza ali imam dojam da mi jače umara oći i brže se suše nego kod starog monitora što sam imao(samsung 22" Tn matrica).

Postavke na monitoru su svjetlina 60,contrast 75 i oštrina 60.

Jel se to može postavkama riješiti ili što da radim?

Intel i5 3350p 3.1ghz,12gb ddr3 1600mhz,ssd intel 330 120gb,2x 640gb WD,msi gtx 650 ti boost oc 2gb,asrock b75 pro3,corsair cx 430w
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Suhe oči od monitora

Skini flux (prvih par dana će izgledat čudno ali kasnije nećeš moć ugasit a niti ćeš moć gledat a neki ekran koji ne koristi flux) ili izvrši kalibraciju monitora. Preko godinu dana sam koristio flux i na starom monitoru je program bio life-saver dok mi na novom ne treba.

Moj PC  
6 0 hvala 6
16 godina
moderator
offline
Re: Suhe oći od monitora
chingy-os kaže...

Jel se to može postavkama riješiti ili što da radim?

Natoči vodu u posudicu na radijatoru, redovito prozračuj sobu (možda ti oči reagiraju na kemikalije u plastici kućišta), još smanji svjetlinu ako je potrebno, sredi adekvatne uvjete osvjetljenja u sobi (ne radi u mraku, nego u ravnomjerno osvjetljenoj sobi u kojoj ti se izvor svjetla neće reflektirati od ekrana, a dobar trik je i iza monitora staviti stolnu svjetiljku koju ćeš uperiti u zid iza monitora).

11 godina
protjeran
offline
Suhe oči od monitora

ako ništa ne pomogne , idi u apoteku (ljekarnu) i kupi kapljice za oči

 
1 2 hvala 0
16 godina
offline
Suhe oči od monitora

Prevelike svetlina i kontrast mogu da izazovu taj efekat. Ako mnogo čitaš sa monitora (ne mislim na običan web browsing, nego na čitanje e-knjige), onda bi, prema mom iskustvu, trebalo spustiti svetlinu i kontrast niže nego obično.

Moj PC  
3 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Suhe oči od monitora

Slican problem imam i ja nakon nekog vremena dosta oci pocnu boliti,monitor je Benq GW2760 . O podesavanju za oci sam citao dosta kontradiktornih informacija tako da ni sam vise neznam kako bi ga podesio ?

9 godina
neaktivan
offline
Re: Suhe oči od monitora

Zanimljivo, ja sam se upravo regao jer tražim monitor a taj benq bi trebao imati flicker free te bi trebalo biti manje problema s očima.

 Kakvo ti je osvijetljenje u prostoriji gdje je monitor? Imaš li inače dioptriju ili problema s očima? Čini li ti se 27" incha preveliko? Ja trenutno imam problema sa suhim očima na 22" Samsungu T220, vjerujem da je dio problema u lošem osvijetljenju u sobi ali mi se i monitor čini prevelik i presvijetao iako brightness držim na 25 i kontrast na 75.

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.12.2014 0:17 (Asistente).
12 godina
protjeran
offline
Re: Suhe oči od monitora
Asistente kaže...
dasan kaže...

Slican problem imam i ja nakon nekog vremena dosta oci pocnu boliti,monitor je Benq GW2760 . O podesavanju za oci sam citao dosta kontradiktornih informacija tako da ni sam vise neznam kako bi ga podesio ?

 

Zanimljivo, ja sam se upravo regao jer tražim monitor a taj benq bi trebao imati flicker free te bi trebalo biti manje problema s očima.

 Kakvo ti je osvijetljenje u prostoriji gdje je monitor? Imaš li inače dioptriju ili problema s očima? Čini li ti se 27" incha preveliko? Ja trenutno imam problema sa suhim očima na 22" Samsungu T220, vjerujem da je dio problema u lošem osvijetljenju u sobi ali mi se i monitor čini prevelik i presvijetao iako brightness držim na 25 i kontrast na 75.

 

inace taj benq imam i ja i sam po sebi dolazi s dosta nabrijanim brightnesom, dakle svaka preporuka je da ga se smanji na odgovarajucu razinu(osobno ga drzim na 80%) a i tu je ipak 27" ispred ociju tako da taj problem ipak nije 100% rijesiv!LP

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.12.2014 0:24 (Stjepanj).
16 godina
moderator
offline
Re: Suhe oči od monitora
Asistente kaže...

Zanimljivo, ja sam se upravo regao jer tražim monitor a taj benq bi trebao imati flicker free te bi trebalo biti manje problema s očima.

Iako mislim da nisu rađena nikakva znanstvena istraživanja u tom pogledu, intuitivno bih rekao da treperenje nije uzrok suhim očima. Prije bih rekao da bi bilo uzrok glavoboljama, naprezanju očiju, umoru, a neki su se žalili da im se počeo mutiti vid.

 

Mislim da je glavni faktor zrak u prostoriji - vlažnost, temperatura, blizina radijatora. A tek nakon toga eventualno ambijentalna rasvjeta te razlika u svjetlini ekrana i okoline. Čovjek se treba zapitati ima li suhe oči kroz cijelu godinu i pogoršava li se to kad je za ekranom ili ima suhe oči kad zahladi, kad se prostor počne grijati (pogotovo ako se radi o centralnom grijanju). Moje oči loše reagiraju na hladnoću i na suhi zrak, tak da znam da mi je upravo to u ovo doba godine krivac za probleme s očima. Također i kad su sezonske alergije u pitanju, a i ako imam temperaturu.

 

Asistente kaže...

Ja trenutno imam problema sa suhim očima na 22" Samsungu T220, vjerujem da je dio problema u lošem osvijetljenju u sobi ali mi se i monitor čini prevelik i presvijetao iako brightness držim na 25 i kontrast na 75.

Jedan od problema treperavih pozadinskih osvjetljenja, kao što ima i tvoj monitor, je taj da se čovjeku čini da nikad ne može dovoljno potamniti sliku. Tj. imaš dojam kao da te "zabljeskuje" svjetlinom i kad potamniš, a ako još potamniš slika bi ti bila pretamna. Taj efekt je najizraženiji kad je monitor skroz nov jer onda ima maksimalnu svjetlinu (CCFL cijevima svjetlina kroz prvih nekoliko mjeseci osjetno padne) pa ga imaš potrebe jače zatamniti, no tad je efekt treperanja najizraženiji, jer te monitor stroboskopski zabljeskuje s trenutnom (maksimalnom) svjetlinom pozadinskog osvjetljenja u vrlo kratkim pulsevima (a dobar dio vremena monitor je crn) - što više sliku zatamniš, to su kraći pulsevi svjetla i dulja razdoblja mraka.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.12.2014 0:45 (mbaksa).
9 godina
neaktivan
offline
Suhe oči od monitora

Inače me znaju boliti oči i mutit se vid nakon duljeg rada (glavobolje baš i nemam još od CRT-a), no u zadnje vrijeme imam primarno problema sa suhočom očiju pa me počne smetati puno ranije nego dođe do magljenja :D Budem onda probao stavit nešto na radijator da se poveća vlaga u prostoriji.

Odlično si opisao i moje probleme sa svjetlinom monitora... dakle definitivno trebam poraditi na osvjetljenju radnog mjesta i dignuti malo brightness.

Ipak i dalje mislim da trebam neki manji monitor tipa 19" ako bude moguće pošto na kompu najviše čitam tekstove, članke, forume te pogledam tu i tam youtube video tako da mi veličina neće smetati a biti će mi manji ekran pred očima te mi neće zaokupljati kompletni periferni vid (što za zdravlje očiju isto treba izbjegavati ako je vjerovati internetu?).

Problem je da su najmanji benq monitori s tim ok matricama 21.5" što je slične veličine kao ovo što imam a imaju veću rezoluciju tako da će sve biti sitnije...no to je offtopic pa ću o tome pitati na temi koji monitor.

 

 
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Suhe oči od monitora

Zbilja ne razumijem ovu priču o malim dijagonalama i periferfnom vidu. O čem se tu radi? Što bi dobio malim ekranom?

 

Ako išta, trebao bi kupiti netreperavi (znači, koji ne koristim PWM za regulaciju svjetline) monitor solidne dijagonale (recimo nekih 23-24", FullHD rezolucije), s IPS matricom (TN matrice gube boju/kontrast/svjetlinu pod kutem, kod većih dijagonala čak i kad gledaš izravno u njega cijeli ekran nema isti kontrast/svjetlinu/boju) i mat površinom ekrana (ali ne onakvom groznom zrnatom, kakva je bila prisutna na starijim modelima Dellovih monitora).

 

Još jedna stvar na koju treba paziti je udaljenost na kojoj sjediš ispred ekrana. Ne bi trebalo sjediti bliže od 50 cm, idealno bi valjda bilo nekih 60-70 cm. Ja sjedim na 100-110 cm, ali uvijek sadržaj imam malo zumiran (recimo surfam tako da su mi web-stranice na zumu 125%).

10 godina
offline
Suhe oči od monitora

mene zanima nekad mi oci znaju biti krvave ili me peku dali mi mogu pomoci one gunnar naocale?

Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Suhe oči od monitora
toma20 kaže...

mene zanima nekad mi oci znaju biti krvave ili me peku dali mi mogu pomoci one gunnar naocale?

Prvo - treba riješiti uzrok problema, a tek onda, ako se uzrok problema ne može riješiti, baviti se umanjivanjem posljedica. Jesi pročitao prijašnje poruke i pobrinuo se da ti uzrok problema nije nešto drugo?

 

Nisam inače nikad koristio te naočale, ali sam vidio ponešto recenzija na YouTubeu... Dosta ljudi se kune u naočale tog tipa.

14 godina
offline
Suhe oči od monitora

A da malo sjašete sa računala i odete da igrate lopte sa prijateljima?!

Moj PC  
11 3 hvala 0
10 godina
offline
Re: Suhe oči od monitora
phoenix2003 kaže...

A da malo sjašete sa računala i odete da igrate lopte sa prijateljima?!

ne hvala {#}

16 godina
offline
Suhe oči od monitora

Vecina ljudi ima brightness na 100%, a bez problema može na 50 ili niže.

Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Suhe oči od monitora
crozoki kaže...

Vecina ljudi ima brightness na 100%

Odakle ti to? Prvi put čujem za tako nešto. Zapravo ne znam za nikog tko bi svjetlinu držao na 100%, osim ako se ne radi o starom monitoru kojem je svjetlina dosta pala zbog starosti/radnih sati CCFL pozadinskog osvjetljenja (drugim riječima, s razlogom ih drže na 100%, a vjerojatno bi neki htjeli i da svijetli jače).

 

Svjetlina je zapravo zeznuta stvar - trebala bi se prilagođavati ambijentalnom osvjetljenju i sadržaju koji se prikazuje na monitoru.

 

 

(PS ja ekran svog laptopa i 22" monitor držim na 100% svjetline zato jer na toj svjetlini ne trepere - smanjio bih svjetlinu da ne koriste PWM - zapravo prije nego li sam saznao za PWM, nikad nisam držao na 100%; na drugom laptopu koji ne koristi PWM svjetlinu si prilagođavam onome kako mi u danom trenutku paše)

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.12.2014 18:37 (mbaksa).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Suhe oči od monitora
mbaksa kaže...

Zbilja ne razumijem ovu priču o malim dijagonalama i periferfnom vidu. O čem se tu radi? Što bi dobio malim ekranom?

Ma to sam nešto čitao, ko zna gdje, dok sam tražio moguće savjete. Zato sam i naveo "ako je vjerovati internetu" :) Mislim da je bilo vezano uz tunnel vision i percepciju. Sad koliko je manji  problem buljiti u monitor i po 10 cm sa svake strane od buljenja u sam monitor je naravno diskutabilno.

 

No ipak najmanje problema imam s ASUS-om EEE koji je mat ekran od 10.1" no njega korisitim u drugom okružju pa je možda doista do toga. Mislio sam i manju dijagonalu jer kod uobičajenog korištenja koje sam naveo (dakle uglavnom surfanje i čitanje) imam samo masu neiskorištenog prostora pa bi rađe sjedio pred manjim nego većim ekranom.To je možda želja nastala uslijed navedenih problema s očima i možda i nije posve realna. U svakom slučaju ću još razmisliti i o ovim monitorima od 22"-24" iako, koliko vidim, ima dosta preporuka i za ove AMVA matrice između ostaloga jer navode da je bolji prikaz  u tamnijoj prostoriji... nema famoznog IPS glowa (pošto nisam vidio ni jednu od matrica samo ponavljam što sam pročitao na forumu).

 

Monitor mi je uglavnom bio između 50 i 70cm od očiju. S time da dok je bio na 70 sam se malo naprezao ali opet nisam ni u tolikoj mjeri zoomirao kao sada. 

Također općenito sam dosta ćorav i trebao bi skoro do okuliste jer nisam dugo bio pa sva iskustva koja napišem molim uzmite sa zrnom zadrške. Tko zna jesam li ikad zapravo doista dobro namjestio taj Samsung monitor :D

 

 

16 godina
offline
Re: Suhe oći od monitora
chingy-os kaže...

Pozdrav!

 

Nedavno sam uzeo Samsung S24D590L,zadovoljan sam kvalitetom prikaza ali imam dojam da mi jače umara oći i brže se suše nego kod starog monitora što sam imao(samsung 22" Tn matrica).

Postavke na monitoru su svjetlina 60,contrast 75 i oštrina 60.

Jel se to može postavkama riješiti ili što da radim?

Evo, upravo sam i ja kupio ovaj monitor, ali D390HL varijantu. Isti, ali sa drugacijim stalkom.

I imam isti problem. Oci me peku vec nakon 10 minuta. Uzasno. Smanjio sam brightness prvo na 75, pa na 50, pa na 30, sad cak na 15 samo, i dalje nista. Ovo je koma.

A prije sam imao neki stari TN LG od 21" i nikad problema. Da, panel je bio grozan naspram ovog sta se tice kuteva, ali nikad me nisu pekle oci, nikad.

Ne znam sta da radim.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Suhe oči od monitora
mbaksa kaže...
crozoki kaže...

Vecina ljudi ima brightness na 100%

Odakle ti to? Prvi put čujem za tako nešto. Zapravo ne znam za nikog tko bi svjetlinu držao na 100%, osim ako se ne radi o starom monitoru kojem je svjetlina dosta pala zbog starosti/radnih sati CCFL pozadinskog osvjetljenja (drugim riječima, s razlogom ih drže na 100%, a vjerojatno bi neki htjeli i da svijetli jače).

 

Svjetlina je zapravo zeznuta stvar - trebala bi se prilagođavati ambijentalnom osvjetljenju i sadržaju koji se prikazuje na monitoru.

 

 

(PS ja ekran svog laptopa i 22" monitor držim na 100% svjetline zato jer na toj svjetlini ne trepere - smanjio bih svjetlinu da ne koriste PWM - zapravo prije nego li sam saznao za PWM, nikad nisam držao na 100%; na drugom laptopu koji ne koristi PWM svjetlinu si prilagođavam onome kako mi u danom trenutku paše)

 Ja koristim BenQ GW2760 na 100% svjetline. Najbolje mi je tako.

samo nešto struže..
12 godina
offline
Suhe oči od monitora

možda će ovo zvučati glupo...

ja imao isti problem, 2 monitora mijenjao i nije pomoglo, nakon nepunih 2 sata rada na pcu užasno peklo i smetalo očima.

igrom slučaja, uređivao sobu i ubacio na monitor sa stražnje strane traku ledica (bright white), čisto da osvjetli zid ispred kojega je monitor...

nakon toga, 4 sata komotno radim na pcu i odigram igru i nikakvi problemi sa očima!

 

vidim da je gore ne'ko spominjao lampu, pokušaj tako, ništa te ne košta... meni je ovo pomoglo! :)

weedafuqyee
Moj PC  
1 0 hvala 2
14 godina
protjeran
offline
Suhe oči od monitora

Jedino "pravo" rješenje za probleme s očima (crvenilo, peckanje, osjećaj pijeska u očima i sl..) nakon dugotrajnog gledanja u monitor su naočale, točnije stakla na naočalama sa anti-reflexivnim premazom (kad ih pogledate sa strane stakla su zelenkasta). Pomažu, ju mast trast mi. Meni su oči odavno otišle od buljenja u monitor (profesionalna bolest), long story short - izgledal sam ko da sam konstantno napušen. Zaboravite na kojekakve kapi za oči (eventualno za prvu silu u ljekarni kupite "umjetne suze" koje su sigurne za korištenje), ali to nije dugotrajno rješenje, baš naprotiv, one popularne Visine protiv crvenila nakon česte upotrebe uzrokuju kataraktu (očnu mrenu) i s tim se ne treba igrat.

Ako kupujete kod nas kod optičara, najjeftinije naočale (jeftini okviri i jeftinija stakla) su oko 500 kn (bez tzv. "socijalnih" okvira koji su besplatni), odnosno barem su mene toliko koštale prije kakvih 5 godina, ali preko ove stranice možete proći duplo jeftinije (anti-reflexni premaz se dodatno odabire prilikom kupovine).

Ja nemam dioptriju, nego samo stakla sa anti-reflexnim premazom i otkad ih koristim preporođen sam, uopće mi se oči ne umaraju, nema crvenila niti filinga pijeska u očima čak i nakon 8 sati pred monitorom.

Ne morate mi vjerovati na riječ, pitajte bilo kojeg okulista.

Pozz.

Trust me, I'm a Jedi!
Poruka je uređivana zadnji put ned 22.2.2015 23:58 (ITman).
Moj PC  
0 1 hvala 1
13 godina
offline
Suhe oči od monitora

Sa svojim monitorom nemam s tim problema, ali kad koristim nečiji komp/laptop, oči postanu suhe. Užas 

Jednostavno sam navikao na to da mi svjetlina smanjena, meni je mislim na 40-50%. Možda slika ne izgleda tako dobro, ali nemam problema. Također, rijetko kada gledam nešto u mraku. Ne znam, nekako mi je bolje sa upaljenim svjetlom. Ugođaj pati, ali oči su zahvalnije, pogotovo jer nosim leće.

Ništa ne ostavljam nezavrš
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Suhe oči od monitora
ITman kaže...

Jedino "pravo" rješenje za probleme s očima su naočale, točnije stakla na naočalama sa anti-reflexivnim premazom.
Zaboravite na kojekakve kapi za oči baš naprotiv, one popularne Visine protiv crvenila nakon česte upotrebe uzrokuju kataraktu (očnu mrenu) i s tim se ne treba igrat.

Ako kupujete kod nas kod optičara, najjeftinije naočale (jeftini okviri i jeftinija stakla) su oko 500 kn (bez tzv. "socijalnih" okvira koji su besplatni), odnosno barem su mene toliko koštale prije kakvih 5 godina, ali preko ove stranice možete proći duplo jeftinije (anti-reflexni premaz se dodatno odabire prilikom kupovine).

Ja nemam dioptriju, nego samo stakla sa anti-reflexnim premazom i otkad ih koristim preporođen sam, uopće mi se oči ne umaraju, nema crvenila niti filinga pijeska u očima čak i nakon 8 sati pred monitorom.

Ne morate mi vjerovati na riječ, pitajte bilo kojeg okulista.

Da, okulist će sigurno reći čovjeku da ne kupi od njega antiglare naočale.  
A izjava da kapi za oči IZAZIVAJU MRENU je opasna tvrdnja i mora biti podastrijeta dokazima.
A ja sam našao samo suprotno:
http://www.ehealthme.com/ds/visine-a/cataract
Netko je vjerojatno sumanuto po cijeli dan u oči kapao kapi sa kortikosteroidom, i to pripisao Visine kapima. 
No takve se kapi ne dobijaju bez liječničkog recepta i služe za specifične situacije (alergijske reakcije)
Nikakav refleksivni premaz ne utječe na sušenje očiju (što je ime ove teme).
Mogu pomoći na lošim presvijetlim i neoštrim malim monitorima smanjiti zamor očiju, ali malo ljudi takve doista danas rabi. 
Proizvođači naočala naravno pronašli su izvrsnu nišu i plaše ljude i nude čuda. 
Evo jednog osvrta na to. Naravno, onaj koji mora nositi naočale, i ima novca, svakako 
bi dobro učinio da uzme neki bolji "antirefleksivni" premaz. Ali nema refleksije na 
monitoru koju će naočale maknuti.
"zaštitne" naočale za pc čovjeku sa zdravim vidom... po meni spadaju u klasu 
držača kablova za gamerske miševe.
Ekran današnjih lcd monitora je jednostavno i izvor male topline (ccd veće, Led manje).
Kada je velike površine (a danas su praktički svi takvi), to je dovoljno da pojačano suši oči. 
Dakle, valja češće treptati i povremeno se prisiliti na zijevanje zatvorenih očiju, koje pospješuje 
lučenje suza. Ljudi jednostavno nisu svesni koliko premalo trepću, i ne miću pogled s ekrana.
A u suhim grijanim prostorijama to je gadna stvar, membrana oka u stanju se doslovno odvojiti poput vrećice (Conjunctivochalsis)
Ja sam si to uspio napraviti trljanjem suhih očiju koje su svrbile od napada alergije od ambrozije.
Neprestano izoštravanje samo elemenata na fiksnoj maloj udaljenosti kao što je monitor, također izaziva 
permanentni grč mišića leće i s vremenom je čovjek u stanju tako postati kratkovidan, + imati glavobolje.
Postoji uvriježeno pravilo 20-20-20, tj. svakih 20 minuta pronaći nešto udaljeno 20tak metara, i gledati u to 20 sekundi.
Postoje programi za podsjetnik tipa BreakTaker za Windows,http://www.workrave.org/ ili Time out za Mac
I naravno gore navedeno: podesiti da nema refleksija na monitoru, da se ima ambijentalno svjetlo, vlage u zraku i 
da se sjedi ispravno i ergonomski.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
14 godina
protjeran
offline
Suhe oči od monitora

To za Visine mi je rekla okulistica, daklem osoba od struke. To kaj pročitaš na netu možeš ponekad uzet ozbiljno ko i ono "kaj je pisalo na plotu", svi lijekovi imaju nuspojave i bolje ih je ne koristiti ako baš nije nužno. Ja ne radim reklamu niti optičarima ni okulistima. Govorim iz vlastitog iskustva, anti-reflexni premaz na naočalama stvarno pomaže.

Trust me, I'm a Jedi!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Re: Suhe oći od monitora
chingy-os kaže...

Pozdrav!

 

Nedavno sam uzeo Samsung S24D590L,zadovoljan sam kvalitetom prikaza ali imam dojam da mi jače umara oći i brže se suše nego kod starog monitora što sam imao(samsung 22" Tn matrica).

Postavke na monitoru su svjetlina 60,contrast 75 i oštrina 60.

Jel se to može postavkama riješiti ili što da radim?

 

Skoro si me prevario no to je PLS matrica aka "Samsung IPS". A IPS ima puno dinamicnije boje i color bloom sveprisutan. Mislim da je ipak to do razlike u kontrastu koji ovaj monitor ima. Pokusaj staviti neku rasvjetu u blizini monotora da ti smanji naprezanje ociju. Znaci poboljsaj ambient light oko prostora monitora.

 

Ivan(4) kaže...

Prevelike svetlina i kontrast mogu da izazovu taj efekat. Ako mnogo čitaš sa monitora (ne mislim na običan web browsing, nego na čitanje e-knjige), onda bi, prema mom iskustvu, trebalo spustiti svetlinu i kontrast niže nego obično.

 

Upravo ovo. No ipak je to efekt IPS matrice i vrlo vjerojatno slabe osvjetljenosti prostorije. Cak i mnostvo onih malih spot-lighta od 30W halogenki 12V na zici koje ljudi koriste je lose osvjetljenje ... osim ako ti monitor nije unutar +/- 1.5m unutar te linije i ako je postavljena na nekih standardnih 2.30-2.50m visine prostorije.

 

 

dasan kaže...

Slican problem imam i ja nakon nekog vremena dosta oci pocnu boliti,monitor je Benq GW2760 . O podesavanju za oci sam citao dosta kontradiktornih informacija tako da ni sam vise neznam kako bi ga podesio ?

 

Jel to istina ili se samo hvalis? To je opet high contrast monitor AHVA odnosno kak kazu MVA matrica. Iako ti monitori nmaju problema s color bloomom. Sve se nekako se cini da dugogodisnje buljenje u 60Hz TN monitore unistava vid. Iako nema zrake koja skenira bljestavi fosfor na CRTu

Poruka je uređivana zadnji put pon 30.3.2015 4:17 (gljinoliga).
15 godina
protjeran
offline
Re: Suhe oči od monitora
baso533 kaže...
mbaksa kaže...
crozoki kaže...

Vecina ljudi ima brightness na 100%

Odakle ti to? Prvi put čujem za tako nešto. Zapravo ne znam za nikog tko bi svjetlinu držao na 100%, osim ako se ne radi o starom monitoru kojem je svjetlina dosta pala zbog starosti/radnih sati CCFL pozadinskog osvjetljenja (drugim riječima, s razlogom ih drže na 100%, a vjerojatno bi neki htjeli i da svijetli jače).

 

Svjetlina je zapravo zeznuta stvar - trebala bi se prilagođavati ambijentalnom osvjetljenju i sadržaju koji se prikazuje na monitoru.

 

 

(PS ja ekran svog laptopa i 22" monitor držim na 100% svjetline zato jer na toj svjetlini ne trepere - smanjio bih svjetlinu da ne koriste PWM - zapravo prije nego li sam saznao za PWM, nikad nisam držao na 100%; na drugom laptopu koji ne koristi PWM svjetlinu si prilagođavam onome kako mi u danom trenutku paše)

 Ja koristim BenQ GW2760 na 100% svjetline. Najbolje mi je tako.

 

Eto rijesili smo problem tvojih suhih ociju. Pozdravi svog okulista. Treba ti biti zahvalan.

13 godina
neaktivan
offline
Suhe oči od monitora

Nadam se da bi nekom moglo pomoći. Imao sam isti problem i mislio sam da je do lošeg monitora, aliproblem se nastavio i s novim bez obzira na flicker free monitor s IPS matricom. Mislim da je najveći problem uz onaj očiti (previše vremena na PC) neprimjereno osvijetljenje u prostoriji. Ovi simptomi bi mi se uvijek javljali kad je soba u mraku ili s slabim svijetlom, dok ih preko dana nebi bilo ili su rijetkost. Probao sam spustiti svjetlinu ali mi ne pomaže, a isto vrijedi i za više trepraja.

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Suhe oči od monitora

Pozdrav svima..

Razlog zašto pišem u ovu temu je što ću možda dobiti najprecizniji odgovor i najprije ću ga dobiti.

Naime, kako sam bio dugogodišnji korisnik DELL-a U2312HM, zamijenio sam ga danas s LG 29UM57-P (ultrawide masterrace).
E sad, na prvo ukljčivanje, gledajući defaultne postavke ostao sam paff koliko je to prostora i koja je to dijagonala.
No primijetio sam i kako mi ne pašu preddefinirane postavke.

Menu je šarolik i bogat i ima nekih opcija koje "stari" DELL jednostavno nije imao. Nastranu s postavkama.
Cijelo popodne muku mučim pokušavajući dobiti "jednaku" sliku i boje kao na DELL-u, no nikako mi ne polazi za rukom.

Nisam ih još spajao side-by-side jer sam DELLa odmah spakirao u kutiju.

Uopće ne znam kako da vam opišem.
Jesam li se toliko navikao na DELL-ov panel pa mi je ovaj "toliko" drugačiji ili što je.
Imam i flux instaliran, naravno. Probam ga disejblat, baca mi na plavičasto..

Batllelog: sudy_freak || Xiaomi MI3W crew || Jeftine igre - https://www.g2a.com/r/sudy_freak ||
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: Suhe oči od monitora
sudy_freak kaže...

Cijelo popodne muku mučim pokušavajući dobiti "jednaku" sliku i boje kao na DELL-u, no nikako mi ne polazi za rukom.

Nisam ih još spajao side-by-side jer sam DELLa odmah spakirao u kutiju.

Uopće ne znam kako da vam opišem.
Jesam li se toliko navikao na DELL-ov panel pa mi je ovaj "toliko" drugačiji ili što je.

Nema nekog relevantnog razloga zašto ne bi bio ili mogao biti toliko drugačiji. Ako nisu korištene iste LED-ice za pozadinsko svjetlo (možda se malo razlikuju u temperaturi boje i/ili u spektru) - eto, jedan od uzroka razlike. Ako RGB filtri za boju na matrici nisu 100% identični - eto, drugi faktor za različitost. Treći faktor mogu biti različiti profili monitora (znači, monitor softver, tj. firmware), drugačije uštimana gama.

 

Uglavnom, bez korištenja kalibratora teško da ćeš ih "uskladiti". A pretpostavljam ni s kalibratorom nećeš novi monitor uskladiti sa starim, jer pretpostavljam da kalibrator pokušava napraviti idealnu sliku na monitoru, a ne imitirati neki drugi monitor.

 

Možeš se ti igrati s profilima na novom monitoru, igrati s temperaturom boje pozadinskog osvjetljenja, gamom i možda još pokojom opcijom. Ako ne možeš tako dovesti novi monitor bliže starome - onda je to to - morat ćeš se pomiriti s tim. Kako si se naviknuo na stari, tako ćeš se i na novi. Ja recimo imam stari LG s CCFL pozadinskim osvjetljenjem i noviji Dell s LED pozadinskim osvjetljenjem. Slika na njima je evidentno drugačija, u početku sam je pokušao malo približiti, ali na kraju se jednostavno pomirio s njihovim različitostima. Znam da mi je slika na LG-u malo žućkasto-zelenkastija, na Dellu su toplije boje, ali s druge strane siva nije siva kroz cijelu svjetlinu nego dijelom vuče prema crvenkastome. Slika mi je oku ugodnija na Dellu, ali što reći o sivim tonovima i njihovoj "vjernosti"?

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice