Windows 11 Insider preview, beta, developer

poruka: 1.048
|
čitano: 384.024
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 11 - problemi, Windows 11 - općenito
9 godina
offline
Re: Windows 11
Brki1994 kaže...

pqweasdyxc kakav je boot time i potrošnja resursa?

 Imam HDD tako da je ovo worst case scenario. Boot time je isti. Cpu koristi isto. Ram koristi 500 mb do 1 gb više. Na win 10 se znalo dogoditi da odjednom bez razloga počne koristiti disk na 100% i os bi bio neupotrebljiv nekoliko minuta. Sad isto čujem podrigivanje hdd-a ali nema usporenja. Mislim da ima više popravaka ispod haube i novih stvari nego što mislimo. Windows 10 mi je bio jako loš, ali 11 se čini ok. 

7 godina
offline
Re: Windows 11

E ovo si dobro primjetio za HDD. Imao sam Lenovo laptop s HDD-om i predinstaliranom desetkom i vukao se užas. Za faks je bio okej, ali svejedno sporo. Sedmica i 8.1 su radili kao munja.

 

Za RAM je očekivano jer svaki Windows digdne potrošnju RAM-a za za jedan gigabajt. Pa sedmicu sam davno koristio na 1GB Ram i radila je kao zmaj (doduše sporiji zmaj) 

I want to believe
15 godina
offline
Re: Windows 11
Ma sve isto. Zadnji Build 10 ~ 11. Sa kozmetičkim izmjenama.

Idi u budućnost pa probaj stvari koje će se tek pojaviti a ne koje su uobičajene - budi ispred svog vremena.

Mislim, to ti je moja preporuka ako ćeš da budeš pravi informatičar.
Gamera ovdje nema, samo ljudi koji igraju video igrice, a klasificiraju se kao Gameri.
Because anything Korea does, Japan does it better.
13 godina
offline
Re: Windows 11
Envy kaže...
budi ispred svog vremena.

Baš fino radi, podesio virtualku, radi sve isto kako radi i na Win 10, jedino iz prve nisam uspio naštelati pristup fajlovima koje imam podjeljene (sharing) na drugom računalu,

ali taj problem sam riješio tako da sam odradio reset mrežnih postavki, sada radi i to bez problema.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
13 godina
offline
Windows 11

Samo zato što vidite u task manager višu potrošnju rama, ne znači da windows i troši više rama. Koja je poanta imat prazan ram, poanta da se što više toga izkešira u memoriju radi bržeg pokretanja, zato i radi 11 bolje na HDD. A ako tipa igra zahtjeva više rama taj keš se instantno oslobađa za potrebe igre ili bilo kojeg drugog programa. 

Moj PC  
2 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Windows 11
ivicask kaže...

Samo zato što vidite u task manager višu potrošnju rama, ne znači da windows i troši više rama. Koja je poanta imat prazan ram, poanta da se što više toga izkešira u memoriju radi bržeg pokretanja, zato i radi 11 bolje na HDD. A ako tipa igra zahtjeva više rama taj keš se instantno oslobađa za potrebe igre ili bilo kojeg drugog programa. 

 Slažem se. Ja sam samo napisao da je minusić jer imam 8 gb rama pa u nekim situacijama bude na knap (win 10 bi postao grozno spor nakon što bih prešao 6gb u task manageru). Nije MS kriv što nemam 16 gb rama što je sad neki standard. Macos koristi cca 6gb na 8gb pc-ima pa nema problema. Android isto radi slično. Jedino neke distre Linuxa koriste ispod 1 gb i starije verzije win 10 su se vrtjele na oko 1.8 gb. 

13 godina
offline
Re: Windows 11
pqweasdyxc kaže...
ivicask kaže...

Samo zato što vidite u task manager višu potrošnju rama, ne znači da windows i troši više rama. Koja je poanta imat prazan ram, poanta da se što više toga izkešira u memoriju radi bržeg pokretanja, zato i radi 11 bolje na HDD. A ako tipa igra zahtjeva više rama taj keš se instantno oslobađa za potrebe igre ili bilo kojeg drugog programa. 

 Slažem se. Ja sam samo napisao da je minusić jer imam 8 gb rama pa u nekim situacijama bude na knap (win 10 bi postao grozno spor nakon što bih prešao 6gb u task manageru). Nije MS kriv što nemam 16 gb rama što je sad neki standard. Macos koristi cca 6gb na 8gb pc-ima pa nema problema. Android isto radi slično. Jedino neke distre Linuxa koriste ispod 1 gb i starije verzije win 10 su se vrtjele na oko 1.8 gb. 

 Ja imam 32 gb rama I na win 10 sa skoro ni čime otvorenim, par Chrome tabova, muzika, torrent, teams, discord.. koristi mi po 10gb rama :)

 

Iso sam i gledat sa rammap sve je u cache, sve normalno. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.7.2021 21:38 (ivicask).
13 godina
offline
Windows 11

Tako je. Windowsi su skroz opušteni što se tiče RAM-a, koriste ga dosta, ali ako će neki program zahtjevati više RAM-a, Windows će mu sam udijeliti i svoj dio kolača.

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 11
ivicask kaže...
pqweasdyxc kaže...
ivicask kaže...

Samo zato što vidite u task manager višu potrošnju rama, ne znači da windows i troši više rama. Koja je poanta imat prazan ram, poanta da se što više toga izkešira u memoriju radi bržeg pokretanja, zato i radi 11 bolje na HDD. A ako tipa igra zahtjeva više rama taj keš se instantno oslobađa za potrebe igre ili bilo kojeg drugog programa. 

 Slažem se. Ja sam samo napisao da je minusić jer imam 8 gb rama pa u nekim situacijama bude na knap (win 10 bi postao grozno spor nakon što bih prešao 6gb u task manageru). Nije MS kriv što nemam 16 gb rama što je sad neki standard. Macos koristi cca 6gb na 8gb pc-ima pa nema problema. Android isto radi slično. Jedino neke distre Linuxa koriste ispod 1 gb i starije verzije win 10 su se vrtjele na oko 1.8 gb. 

 Ja imam 32 gb rama I na win 10 sa skoro ni čime otvorenim, par Chrome tabova, muzika, torrent, teams, discord.. koristi mi po 10gb rama :)

 

Iso sam i gledat sa rammap sve je u cache, sve normalno. 

Prvo riješi se tog Googlovog smeća.. a ja ću sve to isto da otvorim.. ako ne troši manje RAM-a od 10-tke ne troši ni više. Nešto tu ne štima meni. Možda neka igrica u pitanju.

6 godina
offline
Re: Windows 11
Envy kaže...
ivicask kaže...
pqweasdyxc kaže...
ivicask kaže...

Samo zato što vidite u task manager višu potrošnju rama, ne znači da windows i troši više rama. Koja je poanta imat prazan ram, poanta da se što više toga izkešira u memoriju radi bržeg pokretanja, zato i radi 11 bolje na HDD. A ako tipa igra zahtjeva više rama taj keš se instantno oslobađa za potrebe igre ili bilo kojeg drugog programa. 

 Slažem se. Ja sam samo napisao da je minusić jer imam 8 gb rama pa u nekim situacijama bude na knap (win 10 bi postao grozno spor nakon što bih prešao 6gb u task manageru). Nije MS kriv što nemam 16 gb rama što je sad neki standard. Macos koristi cca 6gb na 8gb pc-ima pa nema problema. Android isto radi slično. Jedino neke distre Linuxa koriste ispod 1 gb i starije verzije win 10 su se vrtjele na oko 1.8 gb. 

 Ja imam 32 gb rama I na win 10 sa skoro ni čime otvorenim, par Chrome tabova, muzika, torrent, teams, discord.. koristi mi po 10gb rama :)

 

Iso sam i gledat sa rammap sve je u cache, sve normalno. 

Prvo riješi se tog Googlovog smeća.. a ja ću sve to isto da otvorim.. ako ne troši manje RAM-a od 10-tke ne troši ni više. Nešto tu ne štima meni. Možda neka igrica u pitanju.

 samo EDGE! 

13 godina
offline
Windows 11

Osobno Edge bojkotiram iz nekoliko razloga:

 

1. Microsoftovo prisilno guranje istog

 

Gdje se god okrenem, nudi se Edge. Otišli su toliko daleko da se svi linkovi u samim Windowsima otvaraju automatski u Edge-u. Čak su i neke sustavne komponente usko vezane za Edge. Najgore je što ne postoji mogućnost uklanjanja istog, ili bar isključivanja kao što se za Chrome nudi na Androidu.

 

2. Sigurnost

 

Tu je Chrome broj jedan iz jednog razloga; Chromium projekt na kojem se baziraju i Chrome i Edge je u vlasništvu Google-a. Kada Google izda hitnu sigurnosnu zakrpu, Chrome je prvi preglednik koji je dobiva. Edge neće bit odmah ažuriran jer tek nakon što se pojavi nova verzija Chromiuma, Microsoftovci moraju zasukati rukave i implementirati nadogradnju u svoj sustav.

 

3. Privatnost

 

Edge je najgori od svih po pitanju privatnosti. To su potvrdila razna istraživanja sigurnosnih stručnjaka. Čak je u istim istraživanjima i sam Chrome bio privatniji od Edgea.

 

4. Dodaci

 

Da, Edge može pokretati dodatke za Chrome. Može i Opera, može i Brave. Ali ono što je važno jest da su ti dodaci napravljeni baš za Chrome i vezani za njegove API-je. Dodatak može raditi normalno na Edge-u, ali isto tako može biti i manje učinkovit nego na Chrome-u jer je Microsoft iz koda Chromiuma uklonio jako, jako puno toga. 

 

5. Nepravedna prednost

 

Zbog toga što je Microsoft izradio Windowse, Edge ima prednost jer se može dublje integrirati u OS i upravljati istim. Time dobiva neke dodatne povlastice; pokretanje servisa tiho ažuriranje u pozadini, pokretanje s Windowsima kao servis, spavajuće kartice i sl.

 
1 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 11

1. its biznis.. + google sa svojim servisima radi isto-više, kao i svi ostali. .. (+ dio integracije-uklanjanja..).

2. -smiješno, ..

3. -2+

4. -3+

5. .. ms je bio kažnjen za ie+wmp.. ovo je vanjski-dodatak, u vrijeme bete normalan instal (+pod 1.) tj nije dio osa, mada sad je .. nije, neovisno što ms radi, win itd. tj to su interesi, možda ih treba opet kazniti da se malo smire, no kakve veze ima 'prednost' ili te to nekako spriječava.. a to kako će koja app raditi pod win, naravno da ms može u svom win nešto pokrenuti kao servis, može i svaka treća app, kao što radi sve što na taj način instaliraš-pokreneš.. itd.

 

-kraće, to nisu objektivni kriteriji nego tvoji-subjektivni.. tj imaš pravo birati i biraš recimo chrome, no to ne znači da su 1-5. kriteriji objektivni, činjenice itd.. nego je to tvoj izbor a ovo treba tad poslužiti kao što? .. kao nagovor-prednost nekome tko će temeljem tih nabrajanja izabrati a-b-c browser?

-edge je chrome, po tome nema bitne razlike, dobar-bolj.. ''isti'' ili vrlo slični.

-izbačeno hrpa google servisa ispod haube, +29 po sjećanju.. višak, tj ono što google želi, što ms ne treba jer ima os-win pa ne mora gurati u browser.. tj ne znači da ne rade isto, no govorimo o browseru ili tome što koja firma radi a rade isto.. itd. po tom kriteriju, edge je 'bolji' kao što je sportski auto zapravo preuređen običan-serijski i recimo izbačen stražnji sic, lakši 20kg i zato brži, sve ostalo je identično.. i tad će pobijediti ne zato jer je bolji, jer su isti, nego zato jer nema njemu nepotreban teret, objektivno.. tj tad ako želiš biti objektivan možeš izabrati isključivo edge, ne chrome.. tj zato nisi objektivan :) no s pravom izabereš ono što želiš + radi a to je osnovni kriterij.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Windows 11
ihush kaže...

1. its biznis.. + google sa svojim servisima radi isto-više, kao i svi ostali. .. (+ dio integracije-uklanjanja..).

Nije točno. Chrome na Androidu dolazi kao zadani preglednik, ali Google ti daje mogućnost da ga kompletno zamijeniš nekim preglednikom treće strane. Imaš opciju u postavkama aplikacija opciju za isključivanje nakon čega on praktički nestaje s uređaja. Ne možeš ga ukloniti kompletno (možeš uz pomoć roota), ali možeš ga isključiti i to je ono što fali na Windowsima. 

 

Drugo, jednom kada isključiš Chrome (iako ga ni ne moraš isključiti), Android te neće uopće nagovarati da isprobaš Chrome. Neće ti dolaziti obavijesti ili pak kod promijene zadanog preglednika reći da je Chrome bolji izbor. To Microsoft u Windowsima radi. 

 

Treće, Google te ne forsira da koristiš njihovu tražilicu. Google-ova aplikacija za pretragu se također može isključiti bez ikakvih problema, a ti slobodno možeš odabrati tražilicu po želji. U Windowsima to nije moguće nego si jednostavno zaključan na Bing.

 

Ne bih rekao da je ista situacija, ali Google ti bar nudi izbor; ne forsira te da koristiš njihove usluge iako koristiš njihov operacijski sustav. I ne maltretiraju te probaj to i to, bolje je.

ihush kaže...

2. -smiješno, ..

3. -2+

4. -3+

Onome kome je stalo do sigurnosti/privatnosti i nije baš. Provjeri koliko verzija kaskaju Chromium bazirani preglednici za Chrome-om. A što se kompatibilnosti dodataka tiče, sama Opera te tako recimo upozorava prije instalacije s Chrome Web Storea da neki dodaci možda neće raditi isto kao na Chrome-u zbog API-ja koji koriste.

ihush kaže...

-kraće, to nisu objektivni kriteriji nego tvoji-subjektivni.. tj imaš pravo birati i biraš recimo chrome, no to ne znači da su 1-5. kriteriji objektivni, činjenice itd.. nego je to tvoj izbor a ovo treba tad poslužiti kao što? .. kao nagovor-prednost nekome tko će temeljem tih nabrajanja izabrati a-b-c browser?

-edge je chrome, po tome nema bitne razlike, dobar-bolj.. ''isti'' ili vrlo slični.

-izbačeno hrpa google servisa ispod haube, +29 po sjećanju.. višak, tj ono što google želi, što ms ne treba jer ima os-win pa ne mora gurati u browser.. tj ne znači da ne rade isto, no govorimo o browseru ili tome što koja firma radi a rade isto.. itd. po tom kriteriju, edge je 'bolji' kao što je sportski auto zapravo preuređen običan-serijski i recimo izbačen stražnji sic, lakši 20kg i zato brži, sve ostalo je identično.. i tad će pobijediti ne zato jer je bolji, jer su isti, nego zato jer nema njemu nepotreban teret, objektivno.. tj tad ako želiš biti objektivan možeš izabrati isključivo edge, ne chrome.. tj zato nisi objektivan :) no s pravom izabereš ono što želiš + radi a to je osnovni kriterij.

Činjenica je da je Edge manje privatan preglednik. Proguglaj malo, nemoguće je bilo izbjeći to istraživanje. Tako da, ovdje se ne radi o mojem subjektivnom mišljenju nego isključivo o činjenici. Kolega gore je sam više puta rekao da je njemu privatnost nebitna i da je prijavljen za svo moguće prikupljanje podataka od strane Microsofta. To možda nekome nije u redu, pa mislim da je red upoznati druge forumaše po čemu je zapravo razlika između Chromea i Edgea.

 

A uostalom, naveo sam svoje razloge zbog kojih Edge nikada neće biti moj zadani preglednik. Osim ako se ne opamete i naprave pravi privatni, a ne trenutni fejk privatni preglednik.

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.7.2021 22:07 (Marko :D).
15 godina
offline
Re: Windows 11

-bing? možeš..

-privatnost? .. smiješno itd. :)

-ostalo? interesi proizvođača, biz, .. svi, no zabavnije je prigovarati ms-u? onak, čemu, rezultat? .. osim 'pojadati se..'

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Windows 11

ja sam poceo koristiti Edge samo iz razloga jer puno manje trosi CPU-a nego Chrome.

 

kad sam prije Chrome koristio, CPU mi podivnja odmah pri paljenju aplikacije i to me jako nerviralo.

 

na Edgu ko da ni ne radi nista. ovo za privatnost nisam znao, jbg.

 

hvala kolegaMarko :Dza info.

 

srry na

Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Windows 11
_itsmoriarty kaže...

ja sam poceo koristiti Edge samo iz razloga jer puno manje trosi CPU-a nego Chrome.

Kad imaš slab procesor.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
6 godina
offline
Re: Windows 11
Valentin17 kaže...
_itsmoriarty kaže...

ja sam poceo koristiti Edge samo iz razloga jer puno manje trosi CPU-a nego Chrome.

Kad imaš slab procesor.

Poruka je uređivana zadnji put čet 29.7.2021 10:24 (_itsmoriarty).
15 godina
offline
Re: Windows 11
Marko :D kaže...

Osobno Edge bojkotiram iz nekoliko razloga:

 

1. Microsoftovo prisilno guranje istog

 

Gdje se god okrenem, nudi se Edge. Otišli su toliko daleko da se svi linkovi u samim Windowsima otvaraju automatski u Edge-u. Čak su i neke sustavne komponente usko vezane za Edge. Najgore je što ne postoji mogućnost uklanjanja istog, ili bar isključivanja kao što se za Chrome nudi na Androidu.

 

2. Sigurnost

 

Tu je Chrome broj jedan iz jednog razloga; Chromium projekt na kojem se baziraju i Chrome i Edge je u vlasništvu Google-a. Kada Google izda hitnu sigurnosnu zakrpu, Chrome je prvi preglednik koji je dobiva. Edge neće bit odmah ažuriran jer tek nakon što se pojavi nova verzija Chromiuma, Microsoftovci moraju zasukati rukave i implementirati nadogradnju u svoj sustav.

 

3. Privatnost

 

Edge je najgori od svih po pitanju privatnosti. To su potvrdila razna istraživanja sigurnosnih stručnjaka. Čak je u istim istraživanjima i sam Chrome bio privatniji od Edgea.

 

4. Dodaci

 

Da, Edge može pokretati dodatke za Chrome. Može i Opera, može i Brave. Ali ono što je važno jest da su ti dodaci napravljeni baš za Chrome i vezani za njegove API-je. Dodatak može raditi normalno na Edge-u, ali isto tako može biti i manje učinkovit nego na Chrome-u jer je Microsoft iz koda Chromiuma uklonio jako, jako puno toga. 

 

5. Nepravedna prednost

 

Zbog toga što je Microsoft izradio Windowse, Edge ima prednost jer se može dublje integrirati u OS i upravljati istim. Time dobiva neke dodatne povlastice; pokretanje servisa tiho ažuriranje u pozadini, pokretanje s Windowsima kao servis, spavajuće kartice i sl.

Pa Marko ja te smatram ovdje kao ozbiljnog forumaša... daj instalira pa ga probaj. Ili ako koristiš W11 već ti je instaliran. Probaj InPrivate nekim stranicama malo surfati.
Šta ti desi odjednom?

8 godina
offline
Windows 11

Meni je Edge vrh. Za moje potrebe i vise nego dovolja. Koristim ga i na pc i na mobitelu.

 
4 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Windows 11
Ista stvar je i kod mene. Star kompjuter tj. preslab procesor za današnje vrijeme.
6 godina
offline
Windows 11

upravo sam sjeo za komp i na lock screenu gore u ljevom uglu mi pise da je windows 11 uskoro dostupan, da li je to full verzija ili beta ili stogod? 

 

nisam se za nikakav dev. registrirao niti ista. 

 

hvala 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 11
Reklama
morrisoN
13 godina
offline
Re: Windows 11
Envy kaže...
Marko :D kaže...

Osobno Edge bojkotiram iz nekoliko razloga:

 

1. Microsoftovo prisilno guranje istog

 

Gdje se god okrenem, nudi se Edge. Otišli su toliko daleko da se svi linkovi u samim Windowsima otvaraju automatski u Edge-u. Čak su i neke sustavne komponente usko vezane za Edge. Najgore je što ne postoji mogućnost uklanjanja istog, ili bar isključivanja kao što se za Chrome nudi na Androidu.

 

2. Sigurnost

 

Tu je Chrome broj jedan iz jednog razloga; Chromium projekt na kojem se baziraju i Chrome i Edge je u vlasništvu Google-a. Kada Google izda hitnu sigurnosnu zakrpu, Chrome je prvi preglednik koji je dobiva. Edge neće bit odmah ažuriran jer tek nakon što se pojavi nova verzija Chromiuma, Microsoftovci moraju zasukati rukave i implementirati nadogradnju u svoj sustav.

 

3. Privatnost

 

Edge je najgori od svih po pitanju privatnosti. To su potvrdila razna istraživanja sigurnosnih stručnjaka. Čak je u istim istraživanjima i sam Chrome bio privatniji od Edgea.

 

4. Dodaci

 

Da, Edge može pokretati dodatke za Chrome. Može i Opera, može i Brave. Ali ono što je važno jest da su ti dodaci napravljeni baš za Chrome i vezani za njegove API-je. Dodatak može raditi normalno na Edge-u, ali isto tako može biti i manje učinkovit nego na Chrome-u jer je Microsoft iz koda Chromiuma uklonio jako, jako puno toga. 

 

5. Nepravedna prednost

 

Zbog toga što je Microsoft izradio Windowse, Edge ima prednost jer se može dublje integrirati u OS i upravljati istim. Time dobiva neke dodatne povlastice; pokretanje servisa tiho ažuriranje u pozadini, pokretanje s Windowsima kao servis, spavajuće kartice i sl.

Pa Marko ja te smatram ovdje kao ozbiljnog forumaša... daj instalira pa ga probaj. Ili ako koristiš W11 već ti je instaliran. Probaj InPrivate nekim stranicama malo surfati.
Šta ti desi odjednom?

Isprobao sam ga, ništa posebno. Radi mi jednako kao Chrome.

13 godina
offline
Windows 11

Ja koristim Chrome godinama i naučen sam na njega, imam fino posložen "bookmark", ekstenzije bez kojih ne bi mogao i zadovoljan sam s njime.

Edge sam isprobao, nemam ništa protiv njega, nisam primjetio neku razliku u odnosu na Chrome.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
 
3 0 hvala 2
15 godina
offline
Re: Windows 11
Marko :D kaže...
Envy kaže...
Marko :D kaže...

Osobno Edge bojkotiram iz nekoliko razloga:

 

..

Isprobao sam ga, ništa posebno. Radi mi jednako kao Chrome.

- hoda kao guska, gače kao guska, perje kao guska.. to je chrome, guska, naravno da radi 'jednako', s nešto manje viška servisa googlea-originala koji msu ne trebaju jer imaju win-os...

- ništa posebno? što bi trebao kuhati, čuvati djecu, vrtiti cryzu na high? .. browser-radi, rade i ostali (recimo), stvar je tad samo koji izabrati, chrome, ff, edge.. ili što je 'kriterij' kao privatnost.. 

 

- kraće, ne treba govoriti bolji-lošiji, jer su recimo isit, dok su ovi drugi kriteriji pitanje što je kojem korisniku primarno-kriterij, privatnost?

ostalo za ljetnu lektiru.. ne čitati! :)

 

.. uopće nije kriterij ako si ozbiljan, na internetu itd.. -nema. Primarni kriterij je 'da radi', zatim stabilno, brzo, ergonomija, izgled.. itd. i tu već svatko može imati svoj izbor, pa i naviku koja je važnija od objektinog kriterija tj čak i kad je nešto isto-slično to je već dovoljno da korisnik koristi ono što je navikao i da ako nema razlog promjene ne mijenja.. tj možeš imati i koristiti više browsera paralelno što recimo neki web dev mora ako želi testirati itd. a tad sve kreće od njega jer ako on preferira recimo chrome napravit će upravo tako da je u chromeu ok.. i ako ne provjeri stranciu u recimo ff-u možda ne vidi grešku-problem a tad korisnik više nema pravi izbor tj slobodu korištenja ff-a nego je tad 'prisiljen' na chrome i tad je dev zapravo odredio izbor .. a to nije čak 'slučajno' jer u bizu nema slučajnosti nego sponzori.. pa će većina korisnika čisto jer se ne isplati pišati protiv vjetra koristiti chrome, čak i kad imaju edge na win.. mada je isti pa i 'bolji' ovisno kako što tumačimo jer naprosto manje servisa-reusursa razbacuje tj msu nije svrha sam browser i nema razloga zaklati win-os-appse u radu bahatim rasipanjem resursa, dok google nema taj razlog tj upravo zato je bahat i troši koliko može, i samo zato je edge ''bolji'' tj realno isti. (no nije realno-objektivno reći da je chrome bolji, jer je isti + resursi tj bahatost, kao skup i podskup nisu komutativni kao redosljed zbrajanja..).

 

-sad kažeš 'isto' .. radi isto, da. Pri tome i dalje legitimno možeš reći da je neki browser isti (pa i brži-sporiji-nešto) .. no i dalje koristiti koji ti želiš iz bilo kojeg razloga, dok ja recimo mogu preporučiti umjesto ff chrome, mogu umjesto chromea edge, no ne mogu umjesto edgea preporučit chrome ako kažemo da su isti + ono što znam za razliku, tj tad je edge isti ili bolji i tad neovisno što ja preferiram objektivno moram preporučit edge, pri čemu mogu i dalje koristiti što želim jer je moj izbor.

 

-lakše je tu razliku razumjeti s automobilima, osobna vozila, namjena, cijena, potrošnja.. šleper je veći-jači-skuplji.. druga namjena, traktor, bus, vlak, brod.. sve je za neku drugu namjenu bolje ili beskorisno, pri čemu osoba kupi osobno vozilo čak i kad se na posao/po gradu ili na put vozi busom.. od osobnih automobila možemo imati kategorije, veličinu, cjenu, može boja, može klima, mjenjač.. može potrošnja biti kriterij, može veličina gepeka ili broj sjedala. Kako god izabereš auto za sebe, to ne znači da je samo to točan odgovor, ostali pogrešan, tj boja u tome nema objektivno nikakve veze, no svi ćemo izabrati onaj koji nam se više sviđa ako možemo birati i ako je to kriterij a da je ostalo isto-identično.. pri tome ako izabereš plavo-crveno-srebreno-crno.. nisi točan-pogrešan tj nije kriterij.

-privatnost browsera? .. sigurnost u prometu? nesreće-sudar? .. aute vozimo? tako i koristimo internet-browsere, nema privatnosti, nema sigurnosti, nema ni na cesti.. ista stvar. Da je to kriterij tad bi odgovor bio ne vozi, ne surfaj, prereži žicu-internet.. ili bi svi auti imali ograničenje 20kmh bez jačeg motora-gasa time i manju potrošnja, co2.. koliko stradalih bi se spasilo i manje štete? .. pa je ogrančenje ipak više, ne 20kmh. itd. ... nešto kao prihvatljiv rizik i potrebe, tj promet-komunikacije imaju sličnosti, pa i kad je rizik, benefiti su ono što odvagneš i koristiš.. dok je rizik u svemu, pa navikneš..

 

-što ćemo reći za uređaje koje cia podmetne kriminalu ili slučaj kao pegasus.. kakve tad veze ima koristiš li edge ili chrome? privatnost?.. ako nisi zanimljiv igračima tad si 'anoniman' kad si zanimljiv zaboravi, ne postoji.

-naravno i meni to recimo 'smeta', pa povremeno eu recimo kazni .. no ništa se ne promijeni, biz ide dalje do novog skandala pa zaboravimo stari-prethodni čak i kad se ponavljaju pa eu ne mora ni izmišljati kaznu može samo reći x3 viši iznos (ponavljanje djela...) i naplatiti.. tj ako može, jer eu je eu, nije ujkosem tj posotji i viši interes i tko koga i koliko može kažnjavati pa tako ujko naplaćuje folcu za dizelgate dok eu to ne naplaćuje sama sebi nego se pravi ćorava.. i već se zaboravilo a nema kome drugome naplatiti jer su uk+usa šefovi, velesile pa šuti, da postoje kisneski-ruski auti na eu tržištu tad bi ih kaznili, no njih nemamo itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Windows 11
Marko :D kaže...
Envy kaže...
Marko :D kaže...

* * *

Pa Marko ja te smatram ovdje kao ozbiljnog forumaša... daj instalira pa ga probaj. Ili ako koristiš W11 već ti je instaliran. Probaj InPrivate nekim stranicama malo surfati.
Šta ti desi odjednom?

Isprobao sam ga, ništa posebno. Radi mi jednako kao Chrome.

 

Valentin17 kaže...

Ja koristim Chrome godinama i naučen sam na njega, imam fino posložen "bookmark", ekstenzije bez kojih ne bi mogao i zadovoljan sam s njime.

Edge sam isprobao, nemam ništa protiv njega, nisam primjetio neku razliku u odnosu na Chrome.

 

Za obojicu: Edge pokupi i Bookmarkse (evo meni vuče već neke 10 godina stare) i posloži ih onako kako su bile posložene.

I radi brže i troši manje memorije i svi su Addonsi kompatibilni.. zapravo da ironija bude veća ideš na ovu stranicu: Chrome Web Store - Extensions (google.com) da bi skinuo extenzije za Chrome uređivano: za Edge.

Ali mater svih pitanja također za obojicu: Zašto, instalirati "isti" 3rd party preglednik kada već imaš u samim Windowsima taj "isti" preglednik, sa svim servisima koje nosi taj 3rd party preglednik? Zašto?
Riječ "Isti" sam stavio pod znake navodnika jer su de facto isti sa tim da je Edge bolji.

Testirao sam to i pisao romane zna @ihush zadnji put na temi o "Edge poboljšava Chromeu da troši manje memorije" tako nekako.

Inače sam jednom rekao nije ovo vrijeme Netscape Navigator vs Internet Explrera (kada su se plaćali). Sada su svi besplatni pa sam jedno vrijeme imao sve besplatne (njih 5-6 glavnih). Sad imam Edge i ja miran.

Poruka je uređivana zadnji put čet 29.7.2021 21:02 (Envy).
13 godina
offline
Windows 11

Neznam di vadite te bajke o Edgu, evo otvorio ga prvi puta, pustio da se update da bude zadnja verzija, otvorio sam 24 sata i net hr u njemu i isto napravio u chrome.

 

Edge troši jedno 20% više rama... ???

 

EDIT:Evo otvorio sam još 10 tabova u svakom, edge 570mb, chrome 450mb rama...

 

EDIT2:Cpu, 100% isti usage kod učitavanja istih stranica baš nikakve razlike nema u CPU potrošnji...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 29.7.2021 21:31 (ivicask).
Moj PC  
3 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 11
ivicask kaže...

Neznam di vadite te bajke o Edgu, evo otvorio ga prvi puta, pustio da se update da bude zadnja verzija, otvorio sam 24 sata i net hr u njemu i isto napravio u chrome.

 

Edge troši jedno 20% više rama... ???

 

EDIT:Evo otvorio sam još 10 tabova u svakom, edge 570mb, chrome 450mb rama...

 

EDIT2:Cpu, 100% isti usage kod učitavanja istih stranica baš nikakve razlike nema u CPU potrošnji...

 

 

Trebao si pratiti teme vezano za preglednike:


Microsoft tvrdi da će Edge biti web preglednik s najboljom izvedbom na Windowsima 10 - Microsoft @ Bug.hr

Microsoft Edge - obavezna oprema na smartfonu ako ga se koristi i na Windowsima 10 - APP DANA @ Bug.hr

Stari Edge imat će podršku još mjesec, a deinstalirat će se za dva - Softver @ Bug.hr

Microsoftov Edge preglednik stiže i na Linux - Linux @ Bug.hr

Chrome uskoro uvodi 'HTTPS first' način rada - Google @ Bug.hr

Chrome u verziji 91 navodno brži u prikazu stranica za 23% - Internet @ Bug.hr

itd. itd... imaš ali ne mogu da ju nađem isto tema na Bugu-u koja govori da će Edge pomoći Cromeu da krome koristi manje rama.

Evo našao sam neki link na engleskom:
Edge Memory Usage Improvements are Coming to Chrome Too

I našao si se sada da testiraš browsere na kraju 7. mjesece 2021. Gdje si bio zadnje dvije godine? Jedino od browsera više se "ratuje" u temama iOS vs Android.

Zapravo sve o Edgu u Bugu imaš ovdje:

MICROSOFT EDGE @ Bug.hr

A sve o Chrome temama u Bugu imaš ovdje:

CHROME @ Bug.hr



Dakle imaš sada ajmo reći dvije iste stvari. Edge i Chrome sa razlikom da Edge ne možeš nikakvom magijom iščupati iz Windowsa. Dakle pored već ugrađenog Edgea (čitaj: Chrome) ti bi još instalirao i pravi Goolov Chrome sa svim servisima (a ima ih poprilično) koji će ti se pokretati prilikom svakog paljenja računala.

Marko za tebe i za zabrinutost oko privatnosti: Google obećava da će ukinuti individualno praćenje korisnika.

Dakel treba vam max-maximum 3 dana da se naviknete na Edge i to je to.

I završite tu priču sa Browserima,tema je Windows 11 koja tek počinje.. vući će se ona na minimum 500 stranica do Windowsa 12-tke.

 

13 godina
offline
Re: Windows 11
Envy kaže...
ivicask kaže...

Neznam di vadite te bajke o Edgu, evo otvorio ga prvi puta, pustio da se update da bude zadnja verzija, otvorio sam 24 sata i net hr u njemu i isto napravio u chrome.

 

Edge troši jedno 20% više rama... ???

 

EDIT:Evo otvorio sam još 10 tabova u svakom, edge 570mb, chrome 450mb rama...

 

EDIT2:Cpu, 100% isti usage kod učitavanja istih stranica baš nikakve razlike nema u CPU potrošnji...

 

 

Trebao si pratiti teme vezano za preglednike:


Microsoft tvrdi da će Edge biti web preglednik s najboljom izvedbom na Windowsima 10 - Microsoft @ Bug.hr

Microsoft Edge - obavezna oprema na smartfonu ako ga se koristi i na Windowsima 10 - APP DANA @ Bug.hr

Stari Edge imat će podršku još mjesec, a deinstalirat će se za dva - Softver @ Bug.hr

Microsoftov Edge preglednik stiže i na Linux - Linux @ Bug.hr

Chrome uskoro uvodi 'HTTPS first' način rada - Google @ Bug.hr

Chrome u verziji 91 navodno brži u prikazu stranica za 23% - Internet @ Bug.hr

itd. itd... imaš ali ne mogu da ju nađem isto tema na Bugu-u koja govori da će Edge pomoći Cromeu da krome koristi manje rama.

Evo našao sam neki link na engleskom:
Edge Memory Usage Improvements are Coming to Chrome Too

I našao si se sada da testiraš browsere na kraju 7. mjesece 2021. Gdje si bio zadnje dvije godine? Jedino od browsera više se "ratuje" u temama iOS vs Android.

Zapravo sve o Edgu u Bugu imaš ovdje:

MICROSOFT EDGE @ Bug.hr

A sve o Chrome temama u Bugu imaš ovdje:

CHROME @ Bug.hr



Dakle imaš sada ajmo reći dvije iste stvari. Edge i Chrome sa razlikom da Edge ne možeš nikakvom magijom iščupati iz Windowsa. Dakle pored već ugrađenog Edgea (čitaj: Chrome) ti bi još instalirao i pravi Goolov Chrome sa svim servisima (a ima ih poprilično) koji će ti se pokretati prilikom svakog paljenja računala.

Marko za tebe i za zabrinutost oko privatnosti: Google obećava da će ukinuti individualno praćenje korisnika.

Dakel treba vam max-maximum 3 dana da se naviknete na Edge i to je to.

I završite tu priču sa Browserima,tema je Windows 11 koja tek počinje.. vući će se ona na minimum 500 stranica do Windowsa 12-tke.

 

 Živo me zaboli za browsere i kolko koji troši, koristi ću chrome uvijek i drugi me ne interesiraju. Pričali smo o potrošnji windowsa, ja sam komentirao da i Windows 10 pojede 10gb rama bez problema bez previse stvari otvorenih ako i imaš više rama u sistemu kao recimo ja(32gb), i windows 11 radi isto, a edge mi tu baš nimalo ne pomaže ni na Win10 ni 11..

Poruka je uređivana zadnji put čet 29.7.2021 23:05 (ivicask).
15 godina
offline
Re: Windows 11
ivicask kaže...
Envy kaže...
ivicask kaže...

Neznam di vadite te bajke o Edgu, evo otvorio ga prvi puta, pustio da se update da bude zadnja verzija, otvorio sam 24 sata i net hr u njemu i isto napravio u chrome.

 

Edge troši jedno 20% više rama... ???

 

EDIT:Evo otvorio sam još 10 tabova u svakom, edge 570mb, chrome 450mb rama...

 

EDIT2:Cpu, 100% isti usage kod učitavanja istih stranica baš nikakve razlike nema u CPU potrošnji...

 

 

Trebao si pratiti teme vezano za preglednike:


Microsoft tvrdi da će Edge biti web preglednik s najboljom izvedbom na Windowsima 10 - Microsoft @ Bug.hr

Microsoft Edge - obavezna oprema na smartfonu ako ga se koristi i na Windowsima 10 - APP DANA @ Bug.hr

Stari Edge imat će podršku još mjesec, a deinstalirat će se za dva - Softver @ Bug.hr

Microsoftov Edge preglednik stiže i na Linux - Linux @ Bug.hr

Chrome uskoro uvodi 'HTTPS first' način rada - Google @ Bug.hr

Chrome u verziji 91 navodno brži u prikazu stranica za 23% - Internet @ Bug.hr

itd. itd... imaš ali ne mogu da ju nađem isto tema na Bugu-u koja govori da će Edge pomoći Cromeu da krome koristi manje rama.

Evo našao sam neki link na engleskom:
Edge Memory Usage Improvements are Coming to Chrome Too

I našao si se sada da testiraš browsere na kraju 7. mjesece 2021. Gdje si bio zadnje dvije godine? Jedino od browsera više se "ratuje" u temama iOS vs Android.

Zapravo sve o Edgu u Bugu imaš ovdje:

MICROSOFT EDGE @ Bug.hr

A sve o Chrome temama u Bugu imaš ovdje:

CHROME @ Bug.hr



Dakle imaš sada ajmo reći dvije iste stvari. Edge i Chrome sa razlikom da Edge ne možeš nikakvom magijom iščupati iz Windowsa. Dakle pored već ugrađenog Edgea (čitaj: Chrome) ti bi još instalirao i pravi Goolov Chrome sa svim servisima (a ima ih poprilično) koji će ti se pokretati prilikom svakog paljenja računala.

Marko za tebe i za zabrinutost oko privatnosti: Google obećava da će ukinuti individualno praćenje korisnika.

Dakel treba vam max-maximum 3 dana da se naviknete na Edge i to je to.

I završite tu priču sa Browserima,tema je Windows 11 koja tek počinje.. vući će se ona na minimum 500 stranica do Windowsa 12-tke.

 

Živo me zaboli za browsere i kolko koji troši, koristi ću chrome uvijek i drugi me ne interesiraju. Pričali smo o potrošnji windowsa, ja sam komentirao da i Windows 10 pojede 10gb rama bez problema bez previse stvari otvorenih ako i imaš više rama, i windows 11 radi isto, a edge mi tu baš nimalo ne pomaže ni na Win10 ni 11..

Nemoj se ljutiti, nije mi namjera bila da te ispravljam ili nešto deseto, nego više da se piše o Windows 11. Jesi li ti to testirao na WIndowsu 10 (i kojoj verziji) ili na Windowsu 11.

Čovječe božiji kakvih, 10 GB RAM-a pojedu Windowsi i to kao što ti kažeš "bez problema"?
Instalirao sam Windows 10 na 64-bitnom Atomu sa 2GB rama i Edge je radio. Radilo je sve i Office, pogotovo puštanje Filmova gdje je Chipset uredno HW ubrzavao H.264, jedino je bilo otvori Word i njega koristi i otvori Edge i koristi do 5 Tabova. Vražiji Atom sa 2 GB RAM-a!!!

Trenutno imam na dva monitora preko 70 Tabova, svi Gamerski Launčeri, Skidam F9: The Fast Saga, poštu, ljude i i Task Manageru imam 5,7 GB. Ili tačnije In use (Compressed) 5.5GB (582 MB).

Još malo iskustva (inertnosti točnije) iz Windowsa 11: jeste da stalno idem desnim klikom na na taskabr da dođem do TaskManagera i stalno moram taj desni klik mišem obaviti u domenjm lijevom ćošku.

PS: Odo gledati F9, valjda nije toliko loš.

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 11 - problemi, Windows 11 - općenito
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice