Windows 11 Insider preview, beta, developer

poruka: 1.048
|
čitano: 384.864
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 11 - problemi, Windows 11 - općenito
15 godina
offline
Re: Windows 11
ivicask kaže...
* * *

(1) Vidim sad, nisam ni znao za tu opciju, * * * makar ne vidim poantu previše osobno, ili koristim sve tabove ili ionako ugasim browser, ne želim da mi se reloadaju, rama imam i previše...

 

(2) Pogotovo mi nije jasno zašto se Envy  pali na to kad ima 1tb rama, isto ti dođe ko da imaš 1tb rama u izlogu u dučanu kad ga ne koristiš :D

(1) Ne vidim svrhu da te opcije nemam. Imaš QHD monitor, 30 tabova i svi moraju ti raditi aktrivno, trošiti resurse CPU-a, Etherneta i sl? To ti dobra ideja? Dok sa druge strane imaš nekativne tabopva koji se u treptaj oka aktviviraju. Postoje taboci od stranica koje nikada ne idu u stanje mirovanja kao što sam naveo primjrice facebook, ili videocardz.

(2) O RAM-u. 1 TB (do nedavno 512 GB) mi služi za GNS3 simulator. Znači sumulator mreže: Routera, Switcheva, Hostovai i čitavih L7 servera. Svakom Hostu ili Routeru dodjeljuješ jednu i dvije jezgrice ovih (koliko ih ima, mislm 44 Xeončića na 2S konfiguraciji), zasebno se "snađeš" za IOS (operativni sistem kojeg koriste Ciscova mrežna oprema), i onda kada to sve pada na koljenu čak i ovakva mašina pada na koljena, a Wiresharkom popuniš 1 TB RAM-a dok si rekao "RAM".

Dotano: Primarna namjera mu nije bila da simulira neku veću mrežu (veću po broju uređaja) nego nešto da radi sa nekim PlugIn-om u Blenderu. Komapnica nije mogla dati para, nije izganjala vizu ali je meni ostala ovaj Moj PC i jesna ASA. Nešto što objašnjavam po 5-ti put. Bog-te-vidio pa znaš li ti koliko košta takva konfiguracija danas? Morao bih kuću i djedovo nasljeđe u vidu njiva i šuma prodati da to kupim. Sve jasno? Ok.. dalje ću nastaviti o Win 11 do ihushu odgovorim.
 

ihush kaže...
Envy kaže...
..

Uređivano: PS: dodatni samo za tebe: 4,6 MB vuče PS6 u Win11 u idelu. I ja gledam i ne vjerujem!

.

 -ako kog zanima, objašnjenje (''čuda'') .. ps, za defautno a4-300dpi 32bit boja, traži 2,8mb .. ostalo je gui. .. sve iznad tog je dodatna protrošnja, npr history-undo i điđamiđe :)

 

Envy kaže...
..

.. Sjećam se to u masovno ugrađivane PCI zvučnih kartica - dok ne zaviriš u brojeve i slova na samom chipu ta neće propjevati.

..

- naravno da moraš znati sve 'brojeve i slova'.. tako se traži, tad se može pronaći sve. Jedina razlika što s nekim chipovima ne možeš info-soft nego moraš fizički pronači oznaku.

- a 15 god je kao da kažeš da nije bilo struje u kamenom dobu.. + treba znati što+kako+gdje itd kad se traži, tad je sreća ili pomoć ms-tima manji faktor :)

- sve što je ikad postojalo kao driver, jedino mjesto online osim opskurnih arhiva ili privatnih kolekcija, je ms-katalog.. i 100% ima baš sve što možeš zatrebati a jedini problem je što baš moraš znati 'brojeve&slova' jer postoje 'isti' slični-generički driveri za stotine 'istih' kontrolera pa i kad su identični važno je tko ga proizvede, tj i to je dio stringa-drivera pa ga recimo 'ne prepozna' i odbije tj installer ne napravi ništa mada bi driver bio ok. .. zato to moraš znati, pa ako treba i natjerati ga :)

 

*

katalog + info. .. deviceID, digital signature, whql = authcode. .. dok se inf-file svodi na desni klik-install.

Nije baš tako u PS-u. Govorili smo čisto PS u idlu bez ičega učitanog. Inače imaš Input-[PS+Monitor]-Output. Input može biti bilo što, skeniran dokument, digitalna .jpg slika, ili RAW slika koja ima RGRB filter koji će interpolacijom ići u RGB. Može to biti i obična A4 slika. U kojem modu radiš CMYK (za štampariju) ili .jpg ili .png (instagram i Lab (ako si hrabar) puno je faktora u igri. Možeš raditi i u Modu pilagodiš primjerice Epson sa 11 boja. I iz izbornika boja ne možeš dobiti niti jednu drugu boju koju Epson ne može izmješati.
A ostalo ću samo nabrojati -> Preferences: Stratch Disk, Memory Usage, i History & Cache. A onda učitan prazno platno imaš da li ćeš raditi sa 8bitom/kanalom ili 16 bita po kanalu ili pak suludih 32 bita po kanalu (Nepotrebno za zadnje dvije opcije, jer većina neophodnih filtera ne zna raditi u 16 bita po kanalu, ako se dobro sjećam).
A onda prikaz Color Settingsa, pa dole Stratch Size nije ništa drugo do pokazivanje kako PS barata memorijom. A nismo ni počeli raditi. Pogotovo ako se broj koraka Hisrtya poveća sa defaultnih 20 na 1000 (što sam upravo učinio). Ajde da ne pričamo puno u PS-u, jer puno je faktora koje niti ti a niti ja ne znamo što to čudo u Idlu vuče tako malo memorije. Inače PS je stvarno jedan od najbolje napisanik komada SW koje sam imao priliku doživjeti. Dobor ima i Winamp - legendu (meni aktivnu sam zaboravio).

Eh Driveri. Svi su bili ali jedan Build i sve je zamrlo (govorim o HP LaserJet 2100 koji ima drivere sad i za Mikrovalnu pećnicu a vjerojatno se da pronaći i za električni romobil) i za tu LPT karticu. Ustvari evo baš ju gledam:

 

Eh.. ajmo mi u Insider program tj. mora biti u istome tko želi da se sa Windowsom 11 ne igra uvirtualci nego da mu to bude primarni OS.

Ovim putem neću puno pričati što mi se sviđa a što ne, nego samo ću reći probleme (a i prednosti) koje sam doživio u zadnje dvije godine, a nema ih puno (mislim na probleme).

Nešto poslije nove godine došao je jedan Build i ja ne mogu da pokrenem preko Steam Age of Empires II. Vidim popjavio se XboX nešto (koji će biti u Upgaradeu ove zadnje 10-tke i naravno unutra Win 11). Džaba sam pravio (a već ga imao) račun na XBox-u kad sve što jebilo potrebno je ubiti taj proces. U Utorak problem a u Četvrak novi Build i problem riješen.
Drugi problem u jednom od ovogodišnjih BUildova jeste da mi je Quick accessu izbačeni moji favoriti, a ima jedan (ima njih više ali nisu Pinovani) a to je I:/Torrent.

Dakle, ako želite da se vozite Winowsom 11 instalirajte nativno kao jedan jedini OS, fizički a ne virtualno i AKO STE ZADOVOLJNI datim Buildom, nemojte primati nove builodove. Trenutno i za Betu i za DEV kanal Build je 22000.100. Kada izađe novi Build sačuvate stari dok ne vidite kako fercera novi pa ako ste zadovoljni novim Stari izbrište i tako iz kruga u krug. I to je to.

13 godina
offline
Windows 11

Izašla nova nadogradnja za ekipu na DEV kanalu.

 

https://blogs.windows.com/windows-insider/2021/08/05/announcing-windows-11-insider-preview-build-22000-120/

 

Za sada ne vidim ništa pretjerano zanimljivo.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Windows 11
Valentin17 kaže...

Izašla nova nadogradnja za ekipu na DEV kanalu.

 

https://blogs.windows.com/windows-insider/2021/08/05/announcing-windows-11-insider-preview-build-22000-120/

 

Za sada ne vidim ništa pretjerano zanimljivo.

Je, instalirana je, (minuta posla) ali previše sam pijan da gledam razlike izmeđi .100 i .120. Možda im je to pametan potez.. sitne nadogradnje umjesto cijelih Buildova.

Javim dojmove!  

13 godina
offline
Re: Windows 11

Ekipa, jeste li se navikli na Start u sredini?

6 Da
11 Ne
16 godina
offline
Windows 11

Ja sam ga na kraju vratio u levi ugao. Isprva sam ga ostavio tu gde su ga stavili, ali nisam uvideo nikakvu prednost toga (ni estetsku, ni funkcionalnu), a dešavalo mi se da ruka sama krene ka donjem levom uglu iako gledam u taskbar i onda sam rešio da nema razloga da se borim protiv 25 godina mišićne memorije i prebacio Start levo.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Windows 11

Start u sredini ljepše izgleda i funkcionalniji je. Treba manje vremena da dođem u sredinu nego do ruba. A i naviknut sam na središnje dockove od prije iz macos-a i linuxa tako da mi odgovara više nego standardni lijevi položaj. Ogroman plus za 11.

Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 11
Marko :D kaže...

Ekipa, jeste li se navikli na Start u sredini?

 Ne mogu glasati ni za DA niti za NE, jer sam jednom opcijom makanuo ga u normlani početak - donji lijevi kutak. I ta opcija je regularno deostupna, tj. nikakvo čaprkanje po registryu.

13 godina
offline
Windows 11

Meni više odgovara lijevo, jednostavno tako sam se naviknut.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
 
2 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Windows 11

Mislim da bi bila bolja opcija da su Start ostavili na lijevoj strani, a da su aplikacije ostavili na sredini. Nekako mi to ima više logike.

13 godina
offline
Windows 11

Bitno je da oni nama daju mogućnost da si sami podesimo onako kako nam najviše odgovara. 

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
 
6 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Windows 11
Marko :D kaže...

Mislim da bi bila bolja opcija da su Start ostavili na lijevoj strani, a da su aplikacije ostavili na sredini. Nekako mi to ima više logike.

Ubijaju oni nas u mozak sa ovim Taskbarom i sa Startom a na kraju će biti sve isti đavo. 

13 godina
offline
Re: Windows 11

U Windowsima se sve mijenja, samo je task bar ostao isti. 🙃

15 godina
offline
Re: Windows 11
U opcijama se može vratiti lijevo gdje i spada. Ovo u sredini izgleda prilično neuredno, a i ne znam koji je lumen došao na tu ideju!
Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jaluški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše! Takvi i slični njima, brzo bi prodali dragu nam Hrvatsku za Judine škude!
Moj PC  
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Windows 11
Marko :D kaže...

Ekipa, jeste li se navikli na Start u sredini?

Hvala dragom bogu na opciji Show my taskbar on all display.

Uređivano, Opcija Show my taskbar on all display je toliko smeće da to nije normalno. Samo prekopira iste ikone.. nikakvih dodatnih mogućnosti nema. Tačno ću skrenuti sa pameti dok obični taskbar srede.

 

Gore prva opcija Taskbar alignment odaberi na Left i zaboravi tu ideju da je ikada taskbar postojao na sredini. Negoo nisi valjda radio na PC-u sa Taskbarom u sredini?
Možda je fora cool, ali mislim ipak da se neko u MS žeštoko nadrogirao.

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.8.2021 22:40 (Envy).
13 godina
offline
Re: Windows 11

Ja sam ga ostavio na sredini; ne koristim Windows 11 stalno, samo ga testiram na virtualci. Zbog toga me ne živcira previše.

15 godina
offline
Windows 11

Meni je neshvatljivo da su sa taskbara makli mogućnosti koje smo imali prije kad bi stisnuli desni klik na isti.

Mislim, koji je to napredak ako moram ići kroz settings da bih došao do tih opcija koje su bile dostupne na 1 klik prije.

Taskbar kakav je u Windows 10 je za ovaj u Windows 11 tata mata akrobata.

Umjesto da dodaju mogućnosti, oni ukidaju iste. Bezveze.

On the Internet you can be anything you want. It's strange that so many people choose to be stupid.
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 11
fromcelltohell kaže...

 koji je to napredak ako moram ići kroz settings da bih došao do tih opcija koje su bile dostupne na 1 klik prije.

Klikni desni klik na sami start.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
12 godina
offline
Re: Windows 11
Valentin17 kaže...
fromcelltohell kaže...

 koji je to napredak ako moram ići kroz settings da bih došao do tih opcija koje su bile dostupne na 1 klik prije.

Klikni desni klik na sami start.

 Pa bezveze je da moram trazit start gumb, puno je lakse sa trake pokrenut te opcije, jer gumb nekad nacentriras, nekad ne.

13 godina
offline
Re: Windows 11
Cryogenic kaže...

jer gumb nekad nacentriras, nekad ne.

A kad potegneš koju previše, vidiš start u duplo. 

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
15 godina
offline
Re: Windows 11
Valentin17 kaže...
fromcelltohell kaže...

 koji je to napredak ako moram ići kroz settings da bih došao do tih opcija koje su bile dostupne na 1 klik prije.

Klikni desni klik na sami start.

 Ma, znam ja za to, no nisam na to mislio nego su opcije koje su nekad bile dostupne desnim klikom na sami taskbar, sad zakopane dublje u postavke a na Windows 10 su nadohvat.

On the Internet you can be anything you want. It's strange that so many people choose to be stupid.
4 godine
offline
Windows 11

Može pomoć!

Preko Insider Preview-a mi je počela instalacija W11 i onda dobijem ovo: (slika je dolje uploadana)
 
TMP 2.0 imam.

Kak da uključim to sigurnosno pokretanje?

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.8.2021 20:46 (JayCutler).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 11

U BIOS-u/UEFI-ju moraš uključiti secure boot.

4 godine
offline
Re: Windows 11

Marko, jednostavno ne mogu to naći.

 

Evo što sam prepisao:

 

Settings:

-System Status

Advanced

Boot

Security

 

Pod Boot imam:

 

Boot Numlock state - ON

Post Beep - Disabled

 

Boot Mode Select

 

Boot Option

1 HDD

2.UEFI USB Key

3. DVD/CD

 

Pod System Security imam:

 

Trusted Computing

 

Security Device Support - Enabled

TMP Device - On

TMP 2.o Device Found

 

Ali Secure Boot ne mogu naći nigdje.

15 godina
offline
Re: Windows 11
JayCutler kaže...

Može pomoć!

Preko Insider Preview-a mi je počela instalacija W11 i onda dobijem ovo: (slika je dolje uploadana)
 
TMP 2.0 imam.

Kak da uključim to sigurnosno pokretanje?

A da napišeš koju mašinu imaš? I zadnji Build ti je .100 a ne .120 vjeroajtno ćeš isti Update morati raditi sa .100 na .120.

Možeš iz Desktopa pokrenuti Setup.exe Windowsa (moja preporuka) samo moraš zamjeniti onaj .dll fajl. Barem tako jara radim na jednom 13 godina staroj mašini kada UEFI nije niti izmišljen bio.. i mašina leti.

Opet dok pišem moram i iskustva. Dešava mi se kada SnagIt-om uhvatim ekran kao da uhvati i još malo nečega drugoga. Izgleda da previše dobro radi SnagIt, kako sam ga ja skužio na ovim Windowsima.

Dakle još uvijek smo u letu same instalaciej Windowsa, gdje kako i šta... a tek onda ćemo da vidimo tamo na novijim Builovima kada se puno toga izbaci iz 10-tke.

PS: I ja ću se pokušati naviknuti na Start u sredini - volim da razmišljam onako kako su developeri to zamislili. Dođe mi isti đavo, a otvorio Edge u sredini a WhatsApp u sredini ili lijevo. Valjda. Mada Windows koji se nameće kao multitasking king, treba da vrati sve opcije iz 10-tke.

Tipičan primjer imam 5 (i samo to otvoreno) ok i Edge, File Explorerra i hoću da ih fino otvorim da se vidi naziv. A šta su ovdje uradili? Naredali 5 File Explorera kao špil od karata i to tek da stvar bude gora pojavi se taj špil karata kada se mišem pređe preko njega.

Znači debilana na kvadrat.

A inače ja kao Insider korisnik ne petljam puno toga oko Registriy (puno toga se može vratiti iz 10-tke) ali stvarno nemam vreman za to - imam što imam.

4 godine
offline
Re: Windows 11

Evo kompletnog infa PC-a.

 

 

4 godine
offline
Re: Windows 11

Tu se bolje vidi.

 

https://ibb.co/jzsQf6z

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.8.2021 22:37 (JayCutler).
15 godina
offline
Re: Windows 11
JayCutler kaže...

Evo kompletnog infa PC-a.

 

 

 

JayCutler kaže...

Tu se bolje vidi.

 

https://ibb.co/jzsQf6z

Samo me ploča zanima a to je MSI H310 Pro-VDH Plus pa izvoli:

 

How to enable or disable Secure Boot (maxedtech.com) [Prvi link na koji sam naišao]

 

Obrati pažnju na ovo: Enable Secure Boot

Precautionary notice: If you haven't had this enabled before, your OS will not boot if your boot disk partition style is not GPT. See "Checking MBR or GPT partition style" of this guide.

A taj This guide evo: How to convert MBR to GPT drive to switch BIOS to UEFI on Windows 10 | Windows Central.

Ako ne budeš uspio javi. Googlaj kako na ploći omogućiti to čudo + na Windowsima.

4 godine
offline
Re: Windows 11

Envy, nikako mi nejde.

 

Sve sam napravio po uputama, otišao u Advanced options, i nigdje mi ne daje UEFI Firmware Settings. Ne znam više kaj da radim.

4 godine
offline
Re: Windows 11

Jednostavno mi fali u Advanced options ovo:

13 godina
offline
Re: Windows 11
JayCutler kaže...

Jednostavno mi fali u Advanced options ovo:

Da li kod pokretanja računala nakon BIOSa vidiš logo Windowsa ili logo od matične ploče?

Envy kaže...

If you haven't had this enabled before, your OS will not boot if your boot disk partition style is not GPT. 

Ovo njega muči garant, ima instaliran Win u BIOS modu, ne u UEFI modu i zato ne vidi opciju koju je naveo, a i particija mu je MBR, ne GPT.

Nadogradnju može odraditi nekom kemijom sa interneta ili skinuti ISO Win 11, sve obrisati i napraviti čistu instalaciju kao dobar temelj za finalnu verziju,

upaliti stvari kao secure boot, preko npr. Rufusa izraditi instalacijski USB u UEFI modu i onda odraditi instalaciju u UEFI modu.

A može probat i pretvorit postojeću instalaciju iz BIOS moda u UEFI, nisam radio nikada pa ne mogu preporučiti.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.8.2021 14:57 (Valentin17).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 11 - problemi, Windows 11 - općenito
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice