Windows 11 - problemi izdvojena tema

poruka: 766
|
čitano: 318.433
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 11 Insider preview, beta, developer, Windows 11 - općenito
15 godina
offline
Windows 11 - problemi

Može li se Edge potpuno ukloniti, bez trganja sistema, ili polako postaje korov kao Internet Explorer?

Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jalnuški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše! Crni, žuti, zeleni vragovi, ne da se nude, nego bi i prodali Hrvatsku za Judine škude!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
BlackMoon kaže...

Može li se Edge potpuno ukloniti, bez trganja sistema, ili polako postaje korov kao Internet Explorer?

 pola sistema ti se za prikaz bazira na Edge-u... Uostalom šta ti smeta, ako ga ne koristiš ignoriraj ga :) jer ako i nađeš nešto što će ga ukloniti bit će za koji tjedan poruke ovdje kako ne radi ovo, ne radi ono, bem ti windowse ništa ne valjaju. A sve te neke takve probleme imaju napredni korisnici koji isključuju "šta im ne treba".

2 godine
online
Re: Windows 11 - problemi
BlackMoon kaže...

Može li se Edge potpuno ukloniti, bez trganja sistema, ili polako postaje korov kao Internet Explorer?

 Kako ne https://www.thewindowsclub.com/ultimate-windows-tweaker-5-for-windows-11

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Zaporožac kaže...
BlackMoon kaže...

Može li se Edge potpuno ukloniti, bez trganja sistema, ili polako postaje korov kao Internet Explorer?

 Kako ne https://www.thewindowsclub.com/ultimate-windows-tweaker-5-for-windows-11

 i nakon toga očekujemo žalbe kako ima razne probleme sa Win11... al niko od naprednih ne očekuje da ti tweakeri naprave probleme pa neće spomenuti da se sa time igrao.

6 godina
offline
Windows 11 - problemi

ne znam u cemu je problem, windows edge radi savrseno, brzo, lagan je na CPU-u i memoriji.

 

so far, so good.
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
online
Re: Windows 11 - problemi
Gnjavator kaže...
 i nakon toga očekujemo žalbe kako ima razne probleme sa Win11... al niko od naprednih ne očekuje da ti tweakeri naprave probleme pa neće spomenuti da se sa time igrao.

zašto misliš da prave probleme..

koristim ih od xp-a i nikada mi nisu pravili probleme odn. pogrešna je fama nastala oko njih jer kao oni sjebu registry..

nije točno.

uredno i maknem strelice s ikona, nerviraju me, i još dosta smeća, one drive itd...

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Zaporožac kaže...
Gnjavator kaže...
 i nakon toga očekujemo žalbe kako ima razne probleme sa Win11... al niko od naprednih ne očekuje da ti tweakeri naprave probleme pa neće spomenuti da se sa time igrao.

zašto misliš da prave probleme..

koristim ih od xp-a i nikada mi nisu pravili probleme odn. pogrešna je fama nastala oko njih jer kao oni sjebu registry..

nije točno.

uredno i maknem strelice s ikona, nerviraju me, i još dosta smeća, one drive itd...

 Da bar je fama... hrpica tih postavki napravi problem, možda u kombinaciji koju ti nisi pogodio ali problemi nastaju kada takve programe koriste oni koji ne shvaćaju šta i kako to funkcionira.

13 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Zaporožac kaže...

zašto misliš da prave probleme..

Nikako ovo ne bih preporučio. Vjerujem da imaš dobra iskustva, ali mene osobno bi uvijek kopalo ukoliko dođe do nekoga problema sa računalom, da li je to uzrok.

Npr. ja sam probao zadnje ovo i odmah sam počeo imati iznenadna rušenja i BSOD. Ugasio sam telemetriju, one drive i sl.

Mislim da je OneDrive kao i Edge jako dobro ukupan u sustav, barem je tako kod nove DEV verzije koju koristim i gotovo sam siguran da mi u slučaju njegovog micanja računalo postalo neupotrebljivo.

Ali dobro, na kraju dana svatko si odabere ono što je najbolje za njega, ali u slučaju problema treba biti svjestan svega što je rađeno na računalu.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.9.2022 12:49 (Valentin17).
2 godine
online
Windows 11 - problemi

e, u qrqc.. zaboravio sam kako se zvao onaj program s kojim smo i na XP- i na win 7 mogli sami napraviti "svoje" windowse, trajno izbaciti sve što je suvišno, i nikad nije bilo problema.

tražim po gugletu, ali mi nije ni na vrh jezika taj program..  nešto "lite"

 

jednostavno pripremiš instalacijski medij, uključiš taj programček,on pokaže sve što iso windowsa sadrži, i lijepo makneš strelice sa svega što ti ne treba, a možeš ubaciti najnovije apdejtove koji su izlazili na DVD-u PC Chip časopisa.. jer smo onda imali internet ne FLAt nego 1 GB mjesečno  i slično.

 

ludilo..to je zaboravljeno.

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.9.2022 13:50 (Zaporožac).
 
1 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Zaporožac kaže...

e, u qrqc.. zaboravio sam kako se zvao onaj program s kojim smo i na XP- i na win 7 mogli sami napraviti "svoje" windowse, trajno izbaciti sve što je suvišno, i nikad nije bilo problema.

tražim po gugletu, ali mi nije ni na vrh jezika taj program..  nešto "lite"

 

jednostavno pripremiš instalacijski medij, uključiš taj programček,on pokaže sve što iso windowsa sadrži, i lijepo makneš strelice sa svega što ti ne treba, a možeš ubaciti najnovije apdejtove koji su izlazili na DVD-u PC Chip časopisa.. jer smo onda imali internet ne FLAt nego 1 GB mjesečno  i slično.

 

ludilo..to je zaboravljeno.

 pa to je bio Windows XP lite, kad krenes instalirati windowse on te pita sto ti sve treba i ti stavljas kvacice.

so far, so good.
2 godine
online
Re: Windows 11 - problemi
_itsmoriarty kaže...

pa to je bio Windows XP lite, kad krenes instalirati windowse on te pita sto ti sve treba i ti stavljas kvacice.

 nije se samo tako zvao..

 

XP lite sp3 postoji kao sam windows.

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
15 godina
online
Re: Windows 11 - problemi
Valentin17 kaže...
Zaporožac kaže...

zašto misliš da prave probleme..

Nikako ovo ne bih preporučio. Vjerujem da imaš dobra iskustva, ali mene osobno bi uvijek kopalo ukoliko dođe do nekoga problema sa računalom, da li je to uzrok.

Npr. ja sam probao zadnje ovo i odmah sam počeo imati iznenadna rušenja i BSOD. Ugasio sam telemetriju, one drive i sl.

Mislim da je OneDrive kao i Edge jako dobro ukupan u sustav, barem je tako kod nove DEV verzije koju koristim i gotovo sam siguran da mi u slučaju njegovog micanja računalo postalo neupotrebljivo.

Ali dobro, na kraju dana svatko si odabere ono što je najbolje za njega, ali u slučaju problema treba biti svjestan svega što je rađeno na računalu.

 -klasična besmislica-oximoronizam.. jer insider-dev u startu daješ dozvolu, telemertija-test-fidbek kao uvjet sudjelovanja u insideru, tj to je smisao insider programa, suprotno od gašenja telemetrije + kao i ostatka uključenog u os, kao edge-onedrive.. jer npr treha otkriti bugove-probleme.. do stabilen vezrije, na što kao insider pristaješ tj recimo da nisi ušao zbog licence nego kao tester-pomoć ms-u .. :)

 

-da, optimizatori su smeće, .. tj mogu biti alat, sami po sebi tad nisu dobri-loši nego ovise o znanju (koje većina juzera nema, ako ima ne treba takve alate.. ili može ako je njima lakše, npr tipkati u cmdu ili klikanjem.. pa tad i onaj tko zna koristi alat jer je lakše..) ... no većinom nije samo alat, većinom je + nešto.. smeće, malware itd.

-kranje besmisleno što juzer gore čak koristi komercijalnu verziju, plaća.. :) no ako je s tim sretan, neka mu.. dok istovremeno, mi ostali možemo to kritizirati kao što on recimo hvali ili možemo sugerirati (ne)korištenje, savjet.. tj teme su takve da svatko postavi pitanje-problem ili daje odgovor-savjet-preporuku ... a na svakom je tad da odluči što će od tog, što je bolje ili njemu bolje.. a tad kriterij, kog ćemo poslušati?

 

- .. npr zaporožac, koliko se prisjećam ima nekih problema, nešto ga muče tipkovnice :) .. zašto bi tad njegova preporuka bila dobra? on pri tome može biti zadovoljan, sretan, uvjeren da je neki soft ok i korsiti ga, no time nema legitimitet to sugerirati ostalima, tj naprotiv, probleme koje možda ima može uzrokovati i takvo korištenje, takav soft.. ili nešto deseto što nije naveo itd itd.

-no naravno svaki juzer za sebe misli da zna najbolje ili 'meni radi'.. pa ovako, meni su moje cipele taman, ok, pašu.. (dalje znate?, ako ne znate nema ni smisla..) :)

 

-koristim li ja neki tweker? da, za par sitnica koje želim na svoj način napraviti u nekom osu, no ne sugeriram to generalno juzerima, kao što im ne kažem da si kupe štilovku-bušilicu, moj broj cipela, koji sladoled lizati itd.. jer nismo isti, nemamo iste potrebe-poslove pa ni navike ili želje do mjere da svaki juzer može customizirati svoj os recimo sliku pozadine i nekome se to sviđa drugome ne pri čemu ne postoji dobro-loše lijepo-ružno.. (osim problema s korištenjem posebnih slika kao hdr koje mogu ubijati rad-performanse ovisno o hw i driverima.. baš kao slike pozadine i sl.)

 

-alat.. alat je samo alat, lopata, calculator, to su alati, pomagala, no znanje-majstor je i dalje osoba koja to korisit i tu je razlika npr kirurg sa skalpelom u ruci ili ubojica-dijete.. jedan spasi život, drugi napravi suprotno-štetu pri čemu je alat isti. Lijek? ista stvar, osoba ima tlak, srce, bubrežni kamenac, gripu, nešto deseto ili zdrava osoba,.. jednoj jedan lijek pomaže, ostalima je taj lijek otrov.. nije riješenje popiti neki lijek ili sve lijekove, no to može znati doktor-liječnik, onaj tko zna.. a na računalu onaj tko zna, zna, često ne ovisi o alatu-pomagalu jer za sve posotji nekoliko načina no recimo lakše je kliknuti nego tipkati..

 

-smisao? potreba? primjeri.. npr alati za particioniranje diska-medija.. prosječan juzer koji se ne bavi računalima, treba jednom u više godina.. ne treba neki alat tj dovoljno je što nudi (svaki) os npr diskmanager ili jači ali tipkanje diskpart (diskmanager je samo gui-ograničen dio diskparta). .. npr minitool portable, free, ne traži install, radi.. ne treba kupovati, ne treba crackati kao zaštićenu komercijalu jer realno malo kućnih juzera kupuje soft kao os i sl. tek poneki office i igre dok poslovno adobe-corel-acad samo jer moraju..

-smisao korištenja komercijale ako može legalno free? smisao crackanja ili instaliranja nečeg što se koristi jednom u više godina? rizik da uz crack dođe i malware ili smeće? + komercijala ima zaštitu, crack možda radi ok, možda ne.. i ako se to korisit za recimo backup i sl. često se kad zatreba pojavi problem (jer nitko ne provjeri radi li napravljen backup npr image sysa, naprave ga i čekaju problem a kad zatrebaju ako ne radi?..).

 

-npr izbor softa, npr popularan winrar (popularniji od ostalih arhivera kao winzip..)... to je dobar soft, ok, radi, no komercijala.. posotji legalan-čist 7z, radi.

-twekeri.. kao alat ok, no traže znanje-razumijevanje što će neka opcija napraviti, što može biti problem itd.. bez znanja su veći problem nego korist tj korisnik-juzer je štetočina i što mu se više alata da to je veća moguća šteta, pa recimo defaultno os skriva hidden-sys fileove..

-os, ako ms zna napraviti os i ako ste zadovoljni windowsom.. zašto mislite da neka treća firma zna bolje od ms-a? ok za diskpart to ms ne želi (i za većinu nema ni potrebe..) jer to se korisit jednom za vrijeme installa i automatika napravi svoje.. kad zatreba može sve što je potrebno i jedina prednost sličnih alata je gui-klikanje + nisu trenuno izvršni pa kad smo zadovoljni i vidimo rezultat tek tad aplayamo a diskpart to radi trenutno i ako je greška.. skupa je tj zato to treba raditi onaj tko zna a takav koristi treće apps jer time eliminira i recimo tipfeler-greške koje može napraviti i guru-znalac-slučajno.. što gui ipak većinom eliminira npr pisanje pathova i sl.

-zašto izabrati winrar umjesto 7z? tj može, no važno je da juzer zna da posotji i drugi free soft a dobar dio juzera zna samo za winrar i winzip.. jer to svi imaju, naravno pirat..crack..

-svaki crack može biti i malware, tj av će upravo tako prijaviti-blokirati-obrisati.. ako isključimo av rizik, jer tad i pravi malware-virus prođe jer ga nema što zaustaviti.. kvaka-22.. tj korištenje cracka je rizik + ne mora raditi kao što svaki soft može imati bugove a svaki proizvođač se zna i može zaštititi tj primarni insteres komercijale je upravo to, ne da radi nego da zaradi.. zaštita njihovog interesa im je primarni cilj, sekundarno da radi.. juzer o tome ne razmišlja, navika-refleks i koristi komercijalu koju plaća ili cracka (ne ulazim u etiku-pirateriju, samo kao smisao-ušteda-razlog i rizik). .. + potencijalni problemi.

 

pravilo KISS, što manje, što jednostavnije.. to bolje. Ne treba vam deset alata iste-slične namjene, browseri-arhiveri-partmanageri.. treba vam jedan koji radi ono što trebate-želite pri čemu svi zadovolje 90% potreba kao što je to s autom, cipelama, mobitelom.. vrijedi za sve stvari i upotrebe, svaki mob može obaviti telefonski razgovor, svaki auto nas preveze od točke a do točke b.. itd.

-bolje je manje.. a višak je smeće, višak je bolje odbaciti.. 

-tu ulazi i smeće od ms-a, u win.. npr ako netko želi i koristi cortanu.. no ako ne želi, ne korisit? višak=smeće .. samo troši promil resursa + manje je bolje-čišće.. manje mogućnosti za problem, kiss u punom smislu potvrđuje u praksi da je čišći sys-os bolji od 'natrpanog' jer se time povećava neka moguća kombinacija kao 'kolizija' i vrjiedi ne samo za pc-soft nego i recimo aute-promet-gužvu.. po istom pravilu, tj prije će sudar biti u gužvi, veća šansa.

-takvo smeće-višak koji ms uvali može se ukloniti.. no ms to želi-gura-forsira ... i kao edge poveže dublje u os, poveže sve, av-firewall-.. sve sa svime, poveže s onedriveom što čak ima smisla, jer su stvari logično-praktično-uporabno povezane, kao auto-gorivo-cesta, ne odvojeno.. tj onedrive je online, browser je online, av-firewall.. rizici, sigurnost, zaštita dokumenata korisnika da netko treći online ne može do njegovih podataka no da on kao vlasnik-juzer može.. a tad je to sve povezano, tj ako to razbijemo.. problem, kao auto bez goriva ili guma ili bez ceste.. mada je auto pri tome ispravan, smisao-svrha. (možda ne najbolja usporedba ali ipak razumljiva..).

 

-do kud treba ići uklanjanje onog što ms ugura? .. šteta što ms ne nudi opcije juzeru za install, gura svoje, npr gura korištenje ms-acc online za login.. odbija od korištenja lokalnog (starinskog) logina-računa... jer želi jednog dana sve usluge nuditi u cloudu, a tad je važan ms-acc-juzer.. važno im je da juzer koristi njihove soft-alate kao onedrive dok je to recimo jednako važno googleu da kroistite googledrive itd.. tj opet svi oni gledaju svoje interese, ne juzerske, bahato, troše resurse, mada reklamiraju da je to sve za juzera realno je njihov interes i borba na tržištu preko leđa tj računala-osa juzera... a reklame su samo reklame, zavaravajuće-komercijala.

 

-nema jednostavnog odgovora, tj budite razumni, tek kad imate dovoljno znanja-iskustva možete znati što je bolje ili što vam treba.. da bi mogli stvarno nešto izabrati, morate probati bilo to sladoled-pizza-auto.. tako je sa softwarom-osom.. i tek tad možete znati razlike i stvarno birati, ili prepustite to savjetima iskusnijih uz problem-rizik.. postoje tzv.majstori, fahidioti, koji 'znaju svoje, jednu istinu'.. kao jehovci i sl... i kriterij 'meni radi'. Bježte od njih ako su bili majstori to je pasttense ako su samo priučeni još gore.. zato vam ja neću reći da je recimo 7z bolj od winrara.. nego da postoji, da je dovoljan, free i da ga preporučam, da je besmisleno koristiti pirata-crack bez potrebe.. no ponekad takva potreba postoji. Soft može imati fičer koij ostali nemaju.. i koji 99% juzera ne treba ali taj jedan treba, neki lakši-brži način korištenja, npr popularni cd-snimač nero, za umnažanje (više snimača istovremeno snima, kopije) .. ostali soft to ne nudi i oni kojima je to trebalo koristili su nero, ostali mogu bilo što, jednako je za acad, photoshop, word.. đabe ako ono što treba, jednu sitnicu neki drugi soft nema.. a ne koriste svi isto-jednako.. i izuzetak je izuzetak, nije pravilo za sve-ostale nasuprot.. juzer i to mora znati a dok je neiskusan ne zna ništa pa pita-traži-isprobava i tad u pravilu par godina ima raznih problema dok osobno ne prođe sve i primjeti koja kombinacja softa mu je potrebna i radi ono što on treba, pri čemu ostali ne možemo dati bolje rješenje tj možemo govoriti recimo o generički-istom win-osu, ne specifičnim potrebama-razlikama nekog posla.

-win je jedan, jedan proizvođač, ms, aktualna verzija.. no imamo dva paralelna 10-11 (kao i ostale vezije home-pro-ent-server, 32-64, jezik itd..) a ako dodamo i winver imamo od 2015ltsb.. svakih pola godine novi-build + dev-insider itd..i ako je nešto dobro radilo s jednom winver ne mora u drugoj, novoj-staroj, npr od 2018 driveri za mbo-chipset-gpu-lan.. sve je umnoženo za isti win10, 1703-18-1909.. i ako se razlikuje driver iste mrežne ili gpu naravno da može biti razlika u syssoftu-alatu za winver i time problemi koje može napraviti alat koji je do sad radio ok.. pa recimo traži patch ili noviju verziju za build.. itd itd.

 

-nije to pravilo samo za ovu temu, w11, za sve oseve, sav soft.. pogotovo primjetno za linux, koji je opet samo jedan (kernel-os) dok su sve ostalo distre-paketi, buildovi raznih nakupina dll-sys-softa i appsa koji rade outofbox no kako idu updateovi-izmjene to se sve pomalo osipa-mrvi i problemi pod dll-hellom. :) ... mac ima manje jer je zatvoren os-sustav-platforma, no pravilo je isto..

 

-samo mjena stalna jest.. kao poslovica (sheakspeareova..) tako se mijenja os, soft, driver, appsi, utilsi.. sve pa i potrebe juzera, način korištenja, brzina interneta, lan-wlan, mobiteli.. što je bilo prije 10g nije danas usporedivo, kriterij 'trebam računalo ''samo za surfanje''..' je nekad bio klasa uredski-slabi pc.. danas je to multimedija, yt-klipići ili pc igre, ista stvar, sve na gpu, aero-metal-plasma, browser traži gpu kao i ram.. i danas to mobač glatko vrti dok prije desetljeća nije ni postojala mogućnost, no kriterij koji juzer ima u glavi kao i fahidioti je ostao kao urbane legende i sl...

 

-protiv alata? nisam.. bilo bi besmisleno, tj sve to je software uključujući bios-os-driver-firmware..ostalo, tj samo je pitanje kako ćemo što klasificirati-razlikovati u recimo razgovoru ili auto dizel-benzin.. no 'isto je'. Tad nema smisla biti protiv (ili za) neki soft, os, driver.. nitko ne navija za driver, protiv drivera nego ga koristi ovisno o uređaju kojeg ima dok os to spaja i daje juzeru tj appsu koju koristi. Ali.. optimizatori su generalno smeće, laž-fejk, navlakuša, .. ne može hw postati brži (osim overclockanja) dok primarno o njemu ovisi što može + os koji to sve spoji-iskoristi tj os je samo 'ljepilo', kao što je to recimo šasija auta koja na hrpi drži motor-kotače-sic-vrata.. a da bi to moglo mora biti kompatibilno (pasati šaraf, far, prozor.. ista stvar) dok tržište to radi različito, mada bi recimo farovi-žmigavci teoretski mogli biti isti-kompatibilni kao usb priključak.. neki adapteri ili alati mogu nešto, no na kraju se svede na ljepljenje ducktrakom fara na odbojnik :) .. ili bušenje rupe na limu kao ventilacija-klima ... tj alati-optimizatori su u pravilu fejk, zavaravajući, obečaju čuda mada ne rade ništa..

 

-tj .. ok, ako juzer ne zna baš ništa, npr što je smeće, kako počistiti-pobrisati, defrag i sl. .. sam os će skupljati smeće, npr update fileove.. nakon updatea, kad je sve ok, tad je to smeće, višak, nepotrebno tj treba obrisati jer samo zauzima mjesto a to na ssd-nvme nije nevažno tj gigabayti mogu biti zauzeti smećem-viškom-nepotrebnim + istovremeno skraćuju trajnost zbog TRIManja (trošenje ćelija, vijek trajanja.. direktno povezano s kapacitetom i slobodnim mjestom na ssd-flash memoriji) kao i defrag nakon tog čišćenja za hdd koji tad treba optimalno presložiti fileove, ne razbacano.. i to sve os ima, ima čišćeje diska, ima defrag, ms radi win i zna što je dobro-bolje.. zna to bolje od neke treće firme koja uvali smeće i to želi naplatiti.

-npr jedna od popularnih soft, CC .. prije par godina (kupnja-vlasnik) je imao malware.. inače alat ko alat + fejk + kao alat ako juzer ne zna što radi može napraviti štetu recimo ukloniti reg zapise.. dok on recimo kao optimizator pokreće defrag.. ekšli radi glupost, privid-zavaravajuće no juzeri vjeruju jer 'svi ga imaju'.. a imaju ga jer ne znaju sami kliknuti-obrisati nego to prepuste takvom softu.

-u slučaju da juzer ne zna baš ništa to čak ne mora biti loše, tj ako počisti nešto smeća i optimizira disk.. no to bi juzer morao znati i sam, kao što zna natankati gorivo u auto i voziti, upaliti-pokrenuti.. ako to ne zna tad ne vozi nego ide taxijem ili busom.. cc je slično.. pa ponekad bolje od ništa, no u pravilu lošije, barem za ovaj it forum i juzere koji su ipak level iznad juzer-početnika koji ne zna baš ništa..

-osnovno, povremeno napraviti update osa, kad juzer to želi, ne kad timer prisili-pokrene.. ako što auto povremeno servisirate, ulje, prije nego motor zariba, ne poslje..

-nakon tog, počistiti smeće-višak-ostatke.. diskcleanup i nakon tog defrag.. nije teško, tj teoretski to radi i cc.. no čemu dodatni task-soft koji će čistiti smeće kad to isto može i juzer klikom na ikonu + bez rizika od malwarea ili da alatom napravi nešto loše samo zato što alat nudi a juzer ne zna što je pa čačka..

 

-npr razlika za kreiranje win-iso-a.. mstools kojeg juzer klik-nexta i napravi install-boot-medij.. ili rufus koji nudi više opcija no ako juzer ne zna što-čemu služi tad je to mogućnost promašaja, pogrešno napravljenog medija, možda boota, možda ne.. tj alat koji nudi opcije treba znati koristiti, a ako ga koristimo kao klik-next tad zapravo ne koristitie ono što u nekom specifičnom slučaju može biti razlog kao za cd-nero.. kiss i mogućnosti, što su veće mogućnosti to je veća šansa promašaja tj povezano je sa znanjem što-kako a juzer-početnik u definiciji to ne zna, tad je za njega primjereniji (ne bolji, jer rade isto, isit rezultat) mctool, dok za specifične potrebe ide rufus + znanje. .. a oba zapravo rade ono što nudi-daje sam os, tj to sve ispod haube radi os, ne čudo, duh, malizeleni.. os i možete to isto tipkanjem u cmdu ali je naporno + moguće greške tipkanja, jednako kao korištenje diskparta i dism-a itd itd.

 

-koristite računala, za ono što vam treba ili zabavu, manje se brinite o tome koji soft tj ne treba vam neki soft-alat.. ili driver, nego su oni samo karike lanca od onog što želite, npr igrati, surfati.. frontend-app u kojoj to radite a ostalo su samo karike lanca, nužno zlo kao driver dok alati služe da nešto naprvite ali traže znanje, tj ne treba vam recimo rufus ako ne trebate napraviti win-iso.. ili neku specifičnu potrebu i tad mada je free-besplatan nema smisla da ga downloadate .. tj ako nešto ne koristite tad je to smeće-višak, neovisno jel to acad-adobe-office.. ili neki sitni alat-optimizator i sl. ako koristite tad je ok i ako radi ono što vam treba bez problema, rušenja i sl. .. ako nije tako tad je smeće dok se sve može napraviti na više načina pri čemu uvjek postoji razlika bolji-lošiji, primjereniji, optimalan, lakši itd.. uz to ne zaboraviti da su reklame i priče samo to, ne činjenice a znanje imate ili ne što god da radite, računalo-auto-razno.. možete tako imati gitaru ne znači da znate svirati ili skladati a imati je ako ne svirate je besmisleno mada možda dobro izdleda na zidu .. logično? da, ali neobično da tako banalne stvari juzeri ne primjene na računalu nego sve što vide-čuju potrpaju jer im kao 'treba' recimo cc i sto drugih alata-optimizatora, drivere za hw koji nemaju, pet antivirusa itd. itd.. jer su to sve vidjeli kod drugih ili majstora :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
online
Re: Windows 11 - problemi

nlite i varijacije, slipstrimanje u install npr driver-postavke-dodatci..

-odavno nepotrebno jer driver možeš dodati ako je potreban za vrijeme installa (usb.. nekad F6-floppy..) npr za chipset-disk.. ostalo sve može kasnije.

-automatizacija.. realno ni to nije korisno, tj je kad dnevno moraš složiti desetke računala, no tad je oem-kopiranje način, image čitavog sysa s oobe-prep itd itd.

-da, korisno u vrijeme xp-a, beskorisno nakon.. i zato je pao u zaborav, kao recimo potkove-kovači koji su bili nužni tisućama godina a danas samo u muzeju :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Zaporožac kaže...

ali mi nije ni na vrh jezika taj program..  nešto "lite"

Nlite je to što govoriš. Nije zaboravljeno nikako. Link.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
2 godine
online
Re: Windows 11 - problemi
ihush kaže...

nlite i varijacije, slipstrimanje u install npr driver-postavke-dodatci..

-odavno nepotrebno jer driver možeš dodati ako je potreban za vrijeme installa (usb.. nekad F6-floppy..) npr za chipset-disk.. ostalo sve može kasnije.

-automatizacija.. realno ni to nije korisno, tj je kad dnevno moraš složiti desetke računala, no tad je oem-kopiranje način, image čitavog sysa s oobe-prep itd itd.

-da, korisno u vrijeme xp-a, beskorisno nakon.. i zato je pao u zaborav, kao recimo potkove-kovači koji su bili nužni tisućama godina a danas samo u muzeju :)

 Da, hvala što si se sjetio.

No, program je bio za to vrijeme TOP, i ne treba ga podcijenjivati.

Koristio sam početne verzije Firefoxa i hladno sam brisao IE bez bojazni da će se rušiti sistem.

 

Ne znam ni sam zašto sad ne radim ni sistemski image, da ne moram svake godine (jednom godišnje dignem nove windowse) dodavati drivere i osnovne programe koje koristim..

Baš sam se ulijenio... 

Valentin17 kaže...
Nlite je to što govoriš. Nije zaboravljeno nikako. Link.

sad ću instalirati (bude li htio provući jedan win 10, ako prihvaća osmicu, mogao bi i deseticu...) kroz njega da vidimo koliku će štetu napraviti gašenje njihovih nepotrebnih fičera.  

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
2 godine
online
Re: Windows 11 - problemi
ihush kaže...
 - .. npr zaporožac, koliko se prisjećam ima nekih problema, nešto ga muče tipkovnice :) .. zašto bi tad njegova preporuka bila dobra? on pri tome može biti zadovoljan, sretan, uvjeren da je neki soft ok i korsiti ga, no time nema legitimitet to sugerirati ostalima, tj naprotiv, probleme koje možda ima može uzrokovati i takvo korištenje, takav soft.. ili nešto deseto što nije naveo itd itd.

-no naravno svaki juzer za sebe misli da zna najbolje ili 'meni radi'.. pa ovako, meni su moje cipele taman, ok, pašu.. (dalje znate?, ako ne znate nema ni smisla..) :)

 

Nema Zaporožac više problema s tipkovnicom, jer je Zaporožac promijenio matičnu ploču, koja je pravila probleme s tipkovnicama.

 

I nažalost, tu mogućnost mi nisi ti ponudio već čovjek sa PC Expert foruma koji je s tom pločom imao isti problem.

Pitao sam i tebe, a ti si po običaju nakucao tri lista A4 formata, može ovo, hardver-softver, ovo, ono, brate, sve je moglo biti problem ?!

To sam znao i sam.

 

Ovako je rješenje bilo tu, konkretno.

Bug na ploči, vjerojatno bi to naredni update biosa ispravio, no tko će čekati.

 

I, opet se pokazalo da je iskustveni događaj najrelevantniji.

Otišao sam i na nekakve strane forume gdje se spominje ta ASrock ploča koju sam imao i dosta je ljudi prijavilo problem s tipkovnicom, a neki s mišem.

 

Dakle, nije mi problem napravio Windows Tweaker, jer sam probao tipkovnice i s čistom instalacijom nedirnutih windowsa, i opet je bio problem.

 

Veći je problem što ovi novi i win 10 i win 11 ne fermaju baš te tvikere, pa lijepo pobrišeš Edge, a on se nakon mjesec dana opet pojavi, nije kroz update, kako ?!, nemoš vjerovati.

Jedino mi se ne vraćaju strelice na ikonama i šorkatima ikona koje su me uvijek nervirale.

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
15 godina
online
Re: Windows 11 - problemi

-gle.. ako je tvoj problem bila mbo... tad samo osoba koja ima istu-identičnu konfiguraciju-pc i problem može to znati, ako se prisjetiš vjerojatno ćeš primjetiti da sam ti rekao da nije do win jer svi imamo isti win, ja ti i peroperić, jer postoji samo jedan win, onaj msov.. a ako modificiraš tad postaneš zaseban slučaj, tj sad kad znaš da je stvar u mbo-bugu to je odgovor, no da nije mbo.. tad bi jedni odgovor-razlika bio 'ti-juzer' tj ono što je kod tebe različito u odnosu na sve ostale juzere i računala-os.. a to je takvo twekanje-kemijanje, nešto što ne možemo znati da koristiš dok to sam ne navedeš tj možemo nagađati i bacati krafne no ne bavim se time nit mi čarobna kulga tome služi :)

 

-nlite.. danas nepotreban. Što ćeš s tim? kreirat neki 'bolji' install-stikić? ja nemam volje, tj da instaliraš toliko računala rutinski tad bi bilo moguće opravdanje-razlog, no to ne spominješ pa vjerojatno nije.. a za svoje potrebe raditi modificiran install-stikić uz dosadašnji tempo izlaska 6mj (sad opet godina).. je bilo zamorno + brže dođe promjena nego neka korist od tog, tj vremenski, ako mi je to cilj (ubrzati hrpu sitnih postavki i podešavana, office i sl.) tad se radi jedan install-pc, podesi i od njega napraviš za umnažanje, ostalo je copypaste tj brzina kopiranja diskova i brže od tog ne možeš a firme koje imaju takve potrebe za x-komada identičnih se nabroje na prste ruke kad radiš u pilani :)). ...

 

-no ako te veslei, udri..uživaj, tvoj izbor, kao i sve ostalo što koristiš... tj primjeti da nisam protiv da bilo tko koristi bilo što, no protiv da je besmisleno ili copypaste tuđih potreba-želja-navika (ako je to dovoljno razumljivo bez plahte texta) :)

 

-izuzetak nije pravilo, kako za tvoj problem s mbo-tipkovnicom tako i za sve ostalo.. a mi generalno možemo goviriti samo o većini-pravilu, ne specifičnosit za pojedini task, gdje ću možda dati sasvim suprotan savijet-prijedlog od onog za većinu, kao što gore spomenem nero-rar i sl. itd.

 

pogotovo pravilo KISS, koje uvjek vrijedi, pa i za nuhagićev nlite, dok sam soft mogu pohvaliti, radi.. no prošlo vrijeme

-ako te takve stvari zanimaju i ovo je w11 tema.. rufus nudi izradu normalnog (secboot-tpm..) i bez tog, kao i win2go stikića.. a win2go je zanimljiviji od slipstrimanja.

 

+ napomena, slipstirman install-medi.. ovisi što se modificira, npr za xp-driver kao ahci-sata, usb (nije bilo nativno, ili u biosu ide-kompatibilno ali tad bez fičera-brzine ahcija..) .. radi na tom računalu, za njega, u ostalima problem kompatibilnost-driver.. i tad veći problem nego imati normalan stikić + drivere ako zatreba pri ruci s kojima možeš riješiti sve probleme na svim računalima ne samo na tom jednom.. tj to je razlika radiš li za sebe-jedno računalo ili za stotine drugih a na to dodaj cikluse-winver dok je nekad win bio godinama isti-jedan +sp...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
OK, znači ne može se ukloniti. Puno nepotrebne rasprave za jedno pitanje.
I samo napomena: za One Drive još uvijek postoji uninstall. Do kad, ne znam, ali s njim sam se razdružio još u vremenu kad su smanjili free prostor s 15 na 5gb!
@Zaporožac: Nemoj više raditi pomutnju i nuditi linkove s tim tweakerima javno po Forumu, jer ima novijih korisnika i onih slabijeg znanja koji bi se mogli navuči na to i upasti u probleme s ionako problematičnim registry based OS-om kao što su nesretni windowsi.
Ja ne trzam na takve gluposti jer sam nakon skoro 30 godina bavljenja računalima vjerojatno blizu titule “expert” user!
I da stavim na znanje: Program koji si gore naveo uopće nema opciju “uklanjanja” već samo podešavanja Edge-a, a sve što ti tweakovi nude, napredni korisnik će odraditi manulano kroz regedit ili gp editor!

Pitanje za Edge sam postavio više “reda radi” mada sam već i sam skužio koliko su ga integrirali u sustav, te da neki programi koriste za rad njegov engine. I ne samo Edge…uninstalirajte WebView i pozdravite se s MS Teamsima i ko zna s čime još. Nisam provjeravao, niti imam volje.
Očekivao sam da će Edge biti jedan dobar autonoman chromium preglednik ostavljen korisniku na volju, imati ga ili ne. Na žalost, Microsoft opet ide u svom smjeru, naravno, pogrešnom! Rađa se novi, doduše kvaltetniji i moderniji, ali poznato nametljiv Internet Explorer!
Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jalnuški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše! Crni, žuti, zeleni vragovi, ne da se nude, nego bi i prodali Hrvatsku za Judine škude!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Windows 11 - problemi

Mislim da Nlite nije više free.

Za Windows 10\11 ima drugačija metoda.

 

 

Koristi se program:

https://msmgtoolkit.in/index.html

 

Napravio sam s njim Lite verziju i instalirati u virtualnu mašinu ali se nije pokazalo kao stabilno.

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
2 godine
online
Re: Windows 11 - problemi
BlackMoon kaže...

@Zaporožac: Nemoj više raditi pomutnju i nuditi linkove s tim tweakerima javno po Forumu, jer ima novijih korisnika i onih slabijeg znanja koji bi se mogli navuči na to i upasti u probleme s ionako problematičnim registry based OS-om kao što su nesretni windowsi.
Ja ne trzam na takve gluposti jer sam nakon skoro 30 godina bavljenja računalima vjerojatno blizu titule “expert” user!
I da stavim na znanje: Program koji si gore naveo uopće nema opciju “uklanjanja” već samo podešavanja Edge-a, a sve što ti tweakovi nude, napredni korisnik će odraditi manulano kroz regedit ili gp editor!

Pitanje za Edge sam postavio više “reda radi” mada sam već i sam skužio koliko su ga integrirali u sustav, te da neki programi koriste za rad njegov engine. I ne samo Edge…uninstalirajte WebView i pozdravite se s MS Teamsima i ko zna s čime još. Nisam provjeravao, niti imam volje.
Očekivao sam da će Edge biti jedan dobar autonoman chromium preglednik ostavljen korisniku na volju, imati ga ili ne. Na žalost, Microsoft opet ide u svom smjeru, naravno, pogrešnom! Rađa se novi, doduše kvaltetniji i moderniji, ali poznato nametljiv Internet Explorer!

 Expert useru, danas je svaka informacija lako dostupna, i ne treba ti 30 godina iskustva da bi znao pobrisati Edge iz Win 11

Koliko god imao iskustva na windows 95, 98, xp, to ti danas ništa ne vrijedi.

Danas moga kuma sin s 14 god. razvaljuje registry,  i zna napamet sve... što i kako promijeniti u Registry editoru.

Ako ovo dolje ne valja, morat ću dijete nazvati pa ga zamoliti da mi pomogne,  mada ne kontam što ti Edge smeta. Makneš ga s radne površine, i ne troši ni litru benzina odn. megabajta.

 

Što se tiče tvikera, najbolje naučiš kada ti se desetak puta sruši računalo.. to je za početnike izvrsna škola... (neće dobiti karcinom)

 

https://www.androidauthority.com/uninstall-microsoft-edge-windows-11-3172708/

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.9.2022 13:03 (Zaporožac).
15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Ne linkaj gluposti i ne laprdaj bezveze. Tom komandom samo strgaš sustav i dobiješ nefunkcionalni Edge!
Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jalnuški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše! Crni, žuti, zeleni vragovi, ne da se nude, nego bi i prodali Hrvatsku za Judine škude!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Čemu micati edge ? Iskreno koristim ga i prije W11 i sad na W11 i nemam nikakvih zamjerki.

Kak se veli, ak radi ne diraj, jednostavno se chrome stavi kao default i gotovo.
Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Windows 11 - problemi
Posto vec dugo ne pratim temu uvezi win 11, zanima me dali su rijesili probleme tj. Pad performanci na Amd procesorima i grafickama, imam win 10 i sada me vec nego vrijeme stalno gnjavi da ucinim update, na laptopu vec imam 11 i ajmo rec naviknuo sam se ali na pcu zbog igranja nisam zelio zbog tih navodnih problema
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Jel ko naletio na iritaciju na taskbaru dolje kad se klikne na sat ili wifi i otvori se prozorcic i napravis sta hoces ali nece da se zatvori klikom bilo gdje nego samo klikom na isto mjesto... Neznam jel to namjerno napravljeno ili sto?
VenAtoR#2231
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.9.2022 12:20 (jocommb).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
jocommb kaže...
Jel ko naletio na iritaciju na taskbaru dolje kad se klikne na sat ili wifi i otvori se prozorcic i napravis sta hoces ali nece da se zatvori klikom bilo gdje nego samo klikom na isto mjesto... Neznam jel to namjerno napravljeno ili sto?

 ne moraš kliknuti na isto mjesto, ali moraš izvan tog prozora što se otvorio.

4 godine
offline
Re: Windows 11 - problemi
jocommb kaže...
Jel ko naletio na iritaciju na taskbaru dolje kad se klikne na sat ili wifi i otvori se prozorcic i napravis sta hoces ali nece da se zatvori klikom bilo gdje nego samo klikom na isto mjesto... Neznam jel to namjerno napravljeno ili sto?

 Klikni mimo tog prozorčića. Ne mora biti isto mjesto.

14 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi
Gnjavator kaže...
jocommb kaže...
Jel ko naletio na iritaciju na taskbaru dolje kad se klikne na sat ili wifi i otvori se prozorcic i napravis sta hoces ali nece da se zatvori klikom bilo gdje nego samo klikom na isto mjesto... Neznam jel to namjerno napravljeno ili sto?

 ne moraš kliknuti na isto mjesto, ali moraš izvan tog prozora što se otvorio.

 

zelenapaprika kaže...
jocommb kaže...
Jel ko naletio na iritaciju na taskbaru dolje kad se klikne na sat ili wifi i otvori se prozorcic i napravis sta hoces ali nece da se zatvori klikom bilo gdje nego samo klikom na isto mjesto... Neznam jel to namjerno napravljeno ili sto?

 Klikni mimo tog prozorčića. Ne mora biti isto mjesto.

 bilo gdje sam mislio doslovno bilo gdje na monitoru.... znaci nigdje osim dolje gdje sam "upalio"

VenAtoR#2231
15 godina
offline
Re: Windows 11 - problemi

tako nešto bome ne vidjeh...

4 godine
offline
Re: Windows 11 - problemi
jocommb kaže...
Gnjavator kaže...
jocommb kaže...
Jel ko naletio na iritaciju na taskbaru dolje kad se klikne na sat ili wifi i otvori se prozorcic i napravis sta hoces ali nece da se zatvori klikom bilo gdje nego samo klikom na isto mjesto... Neznam jel to namjerno napravljeno ili sto?

 ne moraš kliknuti na isto mjesto, ali moraš izvan tog prozora što se otvorio.

 

zelenapaprika kaže...
jocommb kaže...
Jel ko naletio na iritaciju na taskbaru dolje kad se klikne na sat ili wifi i otvori se prozorcic i napravis sta hoces ali nece da se zatvori klikom bilo gdje nego samo klikom na isto mjesto... Neznam jel to namjerno napravljeno ili sto?

 Klikni mimo tog prozorčića. Ne mora biti isto mjesto.

 bilo gdje sam mislio doslovno bilo gdje na monitoru.... znaci nigdje osim dolje gdje sam "upalio"

 Nemam taj problem. Kad kliknem na sat ili wifi, mogu nakon toga kliknuti bilo gdje na ekranu i prozor sata ili wifi-a će se ukloniti.

9 godina
offline
Windows 11 - problemi

Ekipa pomagajte. Instalirao sam Windowse 11 prije neka 2 mjeseca. Sve mi je dosad radilo kako spada, bio sam zadovoljan. Windowsi su legalni, kupljen onaj kod tu preko bug.hr

 

Ali sad prije koji dan sam počeo imati probleme s mišem. Redovito mi se očitaju dva klika a ja kliknuo jednom. Dakle napravi double click a ja kliknuo jednom. Užasno je frustrirajuće, otvara mi aplikacije, ulazi u foldere, odem kliknuti na iksić u gornjem lijevom kutu a ono mi zatvara i prvu i drugu aplikaciju ili folder. 

 

Naravno prvo sam guglao i istražio šta mogu, napravio te neke podeske koje sam našao, naprimjer usporio taj klik i to, ali mi ništa nije vratilo situaciju na staro. Danas sam primjetio da ako jednom brzo kliknem onda mi očita jedan klik, ali ako malo duže zadržim prst onda mi učitava kao dva klika. Ali problem mi je što je jako mala razlika i redovito mi ode na dva klika, a kao što rekoh užasno je naporno kad se to događa.

 

Jedino što nisam probao je ubacit neki drugi miš, da izoliram problem, to ću tek sutra moći, a do tada tko može pomagajte molim vas.

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.10.2022 22:05 (Cansee).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 11 Insider preview, beta, developer, Windows 11 - općenito
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice