Windows 11 - općenito izdvojena tema

poruka: 805
|
čitano: 351.908
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 11 Insider preview, beta, developer, Windows 11 - problemi
15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Hvala puno na detaljnom odgovoru, ma da na dva odvojena diska. Čisto da malo budem u toku da vidim kako izgleda taj win 11, malo da se igram s tim malo. Nije nešto da mi treba, jel win 10 radi odlično.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.5.2023 20:29 (sage).
15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Šta ima dođe sad ovo upozorenje da bi instalacija windowsa 11 na nepodržanom hardwareu mogla 'oštetiti' pc. Pošto imam laptop na kojem bi htio instalirati windows 11 moficirani preko rufusa, sad razmišljam jel ima smisla instalirati ili ne.

https://www.google.com/amp/s/www.express.co.uk/life-style/science-technology/1502083/Windows-10-users-damage-PC-upgrading-to-Windows-11/amp
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito

-klasična generička (bezvezna ili pravno impicitna) poruka... koja mora biti i na šalici kave u usa.. bez tog moguća tužba (u usa..) itd.

-igoniraj, no to ti kaže da u slučaju kvara-problema ms nije odgovoran, ne snosi posljedice-štetu za kvar i sl. .. pa ako si ih mislio tužiti :) .. naravno, nisi.. pa ignoriraj.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
sage kaže...
Šta ima dođe sad ovo upozorenje da bi instalacija windowsa 11 na nepodržanom hardwareu mogla 'oštetiti' pc. Pošto imam laptop na kojem bi htio instalirati windows 11 moficirani preko rufusa, sad razmišljam jel ima smisla instalirati ili ne.

https://www.google.com/amp/s/www.express.co.uk/life-style/science-technology/1502083/Windows-10-users-damage-PC-upgrading-to-Windows-11/amp

 Kad instaliraš windows 11, uzmi čekić pa zatuci matičnu na računalu! Tako ćeš imati "damaged PC with windows 11"

Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jalnuški diletanti, prodane duše! Crni vragovi, a i žuti i zeleni, ne samo da se nude, već bi i prodali dragu nam Hrvatsku za Judine škude!
10 mjeseci
neaktivan
offline
win 11 ili 10 na novo računalo

kako se instaliraju windowsi na novo složeno računalo

i da li instalirati 10 ili 11

nemam ni usb ni dvd,  nikaj čvrsto s windowsima gore

jel ja samo pokrenem računalo pa ono samo preko wifi-ja se spoji na mrežu pa skida windowse na ssd

jel mogu birat koje windowse hoću ili samo 11 mogu skinut , zadnju verziju koja je izdana

 

hvala

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: win 11 ili 10 na novo računalo
Mercenary kaže...

kako se instaliraju windowsi na novo složeno računalo

i da li instalirati 10 ili 11

nemam ni usb ni dvd,  nikaj čvrsto s windowsima gore

jel ja samo pokrenem računalo pa ono samo preko wifi-ja se spoji na mrežu pa skida windowse na ssd

jel mogu birat koje windowse hoću ili samo 11 mogu skinut , zadnju verziju koja je izdana

 

hvala

 

 A joj. Od kud krenuti. Za instalirati WIN treba ti iso file (image) tog operativnog sustava. Njega skidaš sa microsoft stranica. Image mora biti na nečemu (CD, DVD, usb stick, eksterni hard disk, etc...)

Računalo upališ i  "kažeš mu" da prvi boot (prvo dizanje) odradi sa tog eksternog medija na kojem ti je image operativnog sustava.

Tada kreće instalacija i vodi te korak po korak. Ako sve odradiš kako treba, sljedeći boot, sljedeće dizanje računala, ide sa tvog internog diska na kojem su sada friško instalirani windowsi.

 

To je tako u idealnom svijetu gdje sve radi od prve. Najćešće naletiš na problem sa driverima pa se ne vide diskovi ili nemožeš iz bilo kojeg razloga bootati sa USB-a dok se ne poigraš malo u BIOS-u, itd...

 

Moj savjet bi ti bio, uzeti nekoga za ruku tko je prošao sve to, tko zna. Dat njemu da to odradi a ti sjedi pored i gledaj i uči Pa pregazite windowse i onda probaj sam. Learning by doing je najbolji način za svladati instalaciju OS-a na računalo/lap.

 

 

5 godina
offline
Re: win 11 ili 10 na novo računalo
quickr kaže...
Mercenary kaže...

kako se instaliraju windowsi na novo složeno računalo

i da li instalirati 10 ili 11

nemam ni usb ni dvd,  nikaj čvrsto s windowsima gore

jel ja samo pokrenem računalo pa ono samo preko wifi-ja se spoji na mrežu pa skida windowse na ssd

jel mogu birat koje windowse hoću ili samo 11 mogu skinut , zadnju verziju koja je izdana

 

hvala

 

 A joj. Od kud krenuti. Za instalirati WIN treba ti iso file (image) tog operativnog sustava. Njega skidaš sa microsoft stranica. Image mora biti na nečemu (CD, DVD, usb stick, eksterni hard disk, etc...)

Računalo upališ i  "kažeš mu" da prvi boot (prvo dizanje) odradi sa tog eksternog medija na kojem ti je image operativnog sustava.

Tada kreće instalacija i vodi te korak po korak. Ako sve odradiš kako treba, sljedeći boot, sljedeće dizanje računala, ide sa tvog internog diska na kojem su sada friško instalirani windowsi.

 

To je tako u idealnom svijetu gdje sve radi od prve. Najćešće naletiš na problem sa driverima pa se ne vide diskovi ili nemožeš iz bilo kojeg razloga bootati sa USB-a dok se ne poigraš malo u BIOS-u, itd...

 

Moj savjet bi ti bio, uzeti nekoga za ruku tko je prošao sve to, tko zna. Dat njemu da to odradi a ti sjedi pored i gledaj i uči Pa pregazite windowse i onda probaj sam. Learning by doing je najbolji način za svladati instalaciju OS-a na računalo/lap.

 

 

 Izgleda da ni ti nisi odavno instalirao winse.... Ne sjecam se (ima godina) da sam morao skinuti drivere za bilo šta osim za neke egzotične printere kod kolege u štampariji koji datiraju još iz vremena win xp-a.....

14 godina
offline
Re: win 11 ili 10 na novo računalo

a gle, moraš...

 

ako ništa drugo moraš ručno pod Windows Update - Optional downloads - poskidat sve drivere koje nudi...

 

mutavo ali baš moraš sam poklikati, iako su upitnici u Device manageru za sve što nedostaje (npr. Intel Core 8. gen i chipseti 300 serije)...

Ju je je? Je ju je!
13 godina
offline
Re: win 11 ili 10 na novo računalo
Posmatrač kaže...
quickr kaže...
Mercenary kaže...

kako se instaliraju windowsi na novo složeno računalo

i da li instalirati 10 ili 11

nemam ni usb ni dvd,  nikaj čvrsto s windowsima gore

jel ja samo pokrenem računalo pa ono samo preko wifi-ja se spoji na mrežu pa skida windowse na ssd

jel mogu birat koje windowse hoću ili samo 11 mogu skinut , zadnju verziju koja je izdana

 

hvala

 

 A joj. Od kud krenuti. Za instalirati WIN treba ti iso file (image) tog operativnog sustava. Njega skidaš sa microsoft stranica. Image mora biti na nečemu (CD, DVD, usb stick, eksterni hard disk, etc...)

Računalo upališ i  "kažeš mu" da prvi boot (prvo dizanje) odradi sa tog eksternog medija na kojem ti je image operativnog sustava.

Tada kreće instalacija i vodi te korak po korak. Ako sve odradiš kako treba, sljedeći boot, sljedeće dizanje računala, ide sa tvog internog diska na kojem su sada friško instalirani windowsi.

 

To je tako u idealnom svijetu gdje sve radi od prve. Najćešće naletiš na problem sa driverima pa se ne vide diskovi ili nemožeš iz bilo kojeg razloga bootati sa USB-a dok se ne poigraš malo u BIOS-u, itd...

 

Moj savjet bi ti bio, uzeti nekoga za ruku tko je prošao sve to, tko zna. Dat njemu da to odradi a ti sjedi pored i gledaj i uči Pa pregazite windowse i onda probaj sam. Learning by doing je najbolji način za svladati instalaciju OS-a na računalo/lap.

 

 

 Izgleda da ni ti nisi odavno instalirao winse.... Ne sjecam se (ima godina) da sam morao skinuti drivere za bilo šta osim za neke egzotične printere kod kolege u štampariji koji datiraju još iz vremena win xp-a.....

 Instalacija windoza ponekad ne vidi disk (intel rst) pa ili moraš isključiti opciju u BIOS-u (VMD ili tako nešto) ili "ponuditi" windowsima drivere.

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.5.2023 9:09 (quickr).
15 godina
offline
Re: win 11 ili 10 na novo računalo
Mercenary kaže...

kako se instaliraju windowsi na novo složeno računalo

i da li instalirati 10 ili 11

nemam ni usb ni dvd,  nikaj čvrsto s windowsima gore

jel ja samo pokrenem računalo pa ono samo preko wifi-ja se spoji na mrežu pa skida windowse na ssd

jel mogu birat koje windowse hoću ili samo 11 mogu skinut , zadnju verziju koja je izdana

 

hvala

 

- win nije mac :) .. tj tako se može instalirati macos na maca, odnosno može i win ako imaš server+ostalo na mreži.. (naravno to imaju veće firme, juzeri ne baš..). Dakle moguće je ali ..

- moraš imati neko funkcionalno računalo, bilo koji os koji može online na ms stranicu, skinuti aktualnu-posljednju win-ver koju želiš instalirati, w10-11.. (može i starije ako imaš key..) i napraviti install-stikić-usb (ili bilo koji bootabilan medij).

- za skidanje, kreiranje stikića imaš par (i više) načina, prvi, na ms stranici klikaš-čitaš.. mctool, drugi skineš iso (ne kreiranje medija, čitaš..) i skineš rufus (besplatan, može portable i sl.) i s njim kreiraš usb installer-stikić, s mogućnostima koje rufus nudi, kao modificiran install koji može ići na računalo bez requirementsa za w11 kao tpm-uefi-secboot.. i sl. ili normalan kao što bi napravio msov tool..

- takvim bootabilnim instlall stikićem, usb ili bilo koji drugi boot medij, ovisno o računalu-biosu.. bootaš, pokrene automatika i dalje kliknextaš uz čitanje..

- tad dođeš do mogućeg problema npr koji mod bios-install-disk uefi-gpt ili mbt, kao i ostale postavke biosa, moguć problem s driverom jer installer nema možda neki novi-najnoviji driver za chipset-kontroler pa ne može do diska i sl. ili to radi ali sec.boot ne dozvoljava pristup (zaštita-key..) .. no tad ćeš taj problem riješavati (ili pročitaj teme za install.. pravila su ista + ovisi koji win želiš, 10-11.. može biti dodatnih mogućnosti-razlika).

.. no dio posla moraš 'ti' tj onaj tko to radi, tko to zna.. nije teško kad imaš sve i teoretski imaš 99% šanse da iz prve sve radi tj da u recimo pola sata imaš računalo s funkcionalnim osom, win.. ili lin, skoro identično. Tako bi bilo i za macos da imaš macinstosha, origigi, no za hakintoša-pc se mora kemijati pa je to recimo jedina razlika za razne oseve, tj pravila su ista, kao vožnja auta.. pribaviti iso-installer, kreirati boot-medij, .. bootati i klikati.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.5.2023 9:13 (ihush).
13 godina
offline
Re: win 11 ili 10 na novo računalo
ihush kaže...
Mercenary kaže...

kako se instaliraju windowsi na novo složeno računalo

i da li instalirati 10 ili 11

nemam ni usb ni dvd,  nikaj čvrsto s windowsima gore

jel ja samo pokrenem računalo pa ono samo preko wifi-ja se spoji na mrežu pa skida windowse na ssd

jel mogu birat koje windowse hoću ili samo 11 mogu skinut , zadnju verziju koja je izdana

 

hvala

 

- win nije mac :) .. tj tako se može instalirati macos na maca, odnosno može i win ako imaš server+ostalo na mreži.. (naravno to imaju veće firme, juzeri ne baš..). Dakle moguće je ali ..

- moraš imati neko funkcionalno računalo, bilo koji os koji može online na ms stranicu, skinuti aktualnu-posljednju win-ver koju želiš instalirati, w10-11.. (može i starije ako imaš key..) i napraviti install-stikić-usb (ili bilo koji bootabilan medij).

- za skidanje, kreiranje stikića imaš par (i više) načina, prvi, na ms stranici klikaš-čitaš.. mctool, drugi skineš iso (ne kreiranje medija, čitaš..) i skineš rufus (besplatan, može portable i sl.) i s njim kreiraš usb installer-stikić, s mogućnostima koje rufus nudi, kao modificiran install koji može ići na računalo bez requirementsa za w11 kao tpm-uefi-secboot.. i sl. ili normalan kao što bi napravio msov tool..

- takvim bootabilnim instlall stikićem, usb ili bilo koji drugi boot medij, ovisno o računalu-biosu.. bootaš, pokrene automatika i dalje kliknextaš uz čitanje..

- tad dođeš do mogućeg problema npr koji mod bios-install-disk uefi-gpt ili mbt, kao i ostale postavke biosa, moguć problem s driverom jer installer nema možda neki novi-najnoviji driver za chipset-kontroler pa ne može do diska i sl. ili to radi ali sec.boot ne dozvoljava pristup (zaštita-key..) .. no tad ćeš taj problem riješavati (ili pročitaj teme za install.. pravila su ista + ovisi koji win želiš, 10-11.. može biti dodatnih mogućnosti-razlika).

.. no dio posla moraš 'ti' tj onaj tko to radi, tko to zna.. nije teško kad imaš sve i teoretski imaš 99% šanse da iz prve sve radi tj da u recimo pola sata imaš računalo s funkcionalnim osom, win.. ili lin, skoro identično. Tako bi bilo i za macos da imaš macinstosha, origigi, no za hakintoša-pc se mora kemijati pa je to recimo jedina razlika za razne oseve, tj pravila su ista, kao vožnja auta.. pribaviti iso-installer, kreirati boot-medij, .. bootati i klikati.

 

 Da neznam ništa o instliranju OS-a i da mi je ovaj tekst prvi kontakt/informacija, polio bih PC benzinom, zapalio i kupio konzolu.

 

5 godina
offline
Re: win 11 ili 10 na novo računalo
Stric_Jura kaže...

a gle, moraš...

 

ako ništa drugo moraš ručno pod Windows Update - Optional downloads - poskidat sve drivere koje nudi...

 

mutavo ali baš moraš sam poklikati, iako su upitnici u Device manageru za sve što nedostaje (npr. Intel Core 8. gen i chipseti 300 serije)...

 Ma ja sam mislio na rucno skidanje drivera trazenje koji je cip po kodu i sl veselja iz doba win xp.... Ovo sad je klik next. ne moras znati nista o driverima.....

14 godina
offline
Re: win 11 ili 10 na novo računalo

eh ništa ljepše nego po Hardware IDu googlat i nadat se naći drivere koji će raditi baš s tvojom konfom...

Ju je je? Je ju je!
5 godina
offline
Re: win 11 ili 10 na novo računalo
Stric_Jura kaže...

eh ništa ljepše nego po Hardware IDu googlat i nadat se naći drivere koji će raditi baš s tvojom konfom...

 Sad se prisjetio nforce 2 chipseta za duron procesore pa ubacivanje drivera u instalaciju da prepozna sata port i disk na njemu...  Stara dobra vremena kad je instalacija windowsa bila avantura sa neizvjesim ishodom. Ovo sad je dosadno.....

10 mjeseci
neaktivan
offline
Re: win 11 ili 10 na novo računalo

ok, hvala,

onda imam novo pitanje:

 

jel mi lakše da instaliram win 7 (njega imam  na dvd-u)

i onda sa takvim ''normalnim računalom sa windowsima 7'' pokrenem instalaciju win 10 (vidim da većina ovdje kaže da je 10 bolja od 11) sa misrosoftog site-a i pregazim 7-icu

 

eh da još nešto 

 

vidim da na njuškalu ima hrpa ljudi kaj prodaju licencne ključeve za windowse za 20-30 eura ili u paketu sa officeom 2021 za 50 eura

da li su to legalni ključevi i pri instaliranju ih upišem i sve radi, i traju zauvijek ili je to neka muljaža i ne rade

ili npr. nemogu instalirati novi os preko windowsa s tim ključem ili nemogu prenijeti windowse na novo računalo za par godina ili na računalo kojem sam zamijenio mb i procesor

 

ili je jedina sigurna opcija kupim u dučanu win 10 home za 60 eura ili win 11 za 80 eura

 

eh da još nešto 2

 

ako imam win 10 home jel vrijedi licenca ako hoću prijeći na win 11 pro ili jednog dana upgrade na win 12 pro ili samo mogu raditi upgrade na home varijante

 

 

hvala

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.5.2023 13:43 (Mercenary).
5 godina
offline
Re: win 11 ili 10 na novo računalo
Mercenary kaže...

ok, hvala,

onda imam novo pitanje:

 

jel mi lakše da instaliram win 7 (njega imam  na dvd-u)

i onda sa takvim ''normalnim računalom sa windowsima 7'' pokrenem instalaciju win 10 (vidim da većina ovdje kaže da je 10 bolja od 11) sa misrosoftog site-a i pregazim 7-icu

 

eh da još nešto 

 

vidim da na njuškalu ima hrpa ljudi kaj prodaju licencne ključeve za windowse za 20-30 eura ili u paketu sa officeom 2021 za 50 eura

da li su to legalni ključevi i pri instaliranju ih upišem i sve radi, i traju zauvijek ili je to neka muljaža i ne rade

ili npr. nemogu instalirati novi os preko windowsa s tim ključem ili nemogu prenijeti windowse na novo računalo za par godina ili na računalo kojem sam zamijenio mb i procesor

 

ili je jedina sigurna opcija kupim u dučanu win 10 home za 60 eura ili win 11 za 80 eura

 

eh da još nešto 2

 

ako imam win 10 home jel vrijedi licenca ako hoću prijeći na win 11 pro ili jednog dana upgrade na win 12 pro ili samo mogu raditi upgrade na home varijante

 

 

hvala

 

 

 

 

 A jesi zakomplikovao. Zasto win 7? ja koristim betu winn 11 na 2 lapa i to radi odlicno. JEdan je novi a drugi je iz 2017 godine. Stavi win 11 odmah i miran. 

10 mjeseci
neaktivan
offline
Re: win 11 ili 10 na novo računalo

sorry, niste shvatili poantu upita ili ja nisam precizno postavio upit

 

da li je jednostavnije (manji postotak poteškoća pri instalaciji) istalirati 7 i pregaziti ga sa 11 ili napraviti bootabilni usb sa win 11 za clean instal kak ovi na na ms site-u kažu uz pomoć mct

i otići u bios reći računalu da šnjofa za usb-om po računalu jer su tamo windowsi pa nek ih instalira

 

e još nešto 3

 

koja je razlika između mct instalacije i rufusa, kaj dobijam sa rufusom

 

hvala

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.5.2023 14:34 (Mercenary).
13 godina
offline
Re: win 11 ili 10 na novo računalo
Mercenary kaže...

ok, hvala,

onda imam novo pitanje:

 

jel mi lakše da instaliram win 7 (njega imam  na dvd-u)

i onda sa takvim ''normalnim računalom sa windowsima 7'' pokrenem instalaciju win 10 (vidim da većina ovdje kaže da je 10 bolja od 11) sa misrosoftog site-a i pregazim 7-icu

 

eh da još nešto 

 

vidim da na njuškalu ima hrpa ljudi kaj prodaju licencne ključeve za windowse za 20-30 eura ili u paketu sa officeom 2021 za 50 eura

da li su to legalni ključevi i pri instaliranju ih upišem i sve radi, i traju zauvijek ili je to neka muljaža i ne rade

ili npr. nemogu instalirati novi os preko windowsa s tim ključem ili nemogu prenijeti windowse na novo računalo za par godina ili na računalo kojem sam zamijenio mb i procesor

 

ili je jedina sigurna opcija kupim u dučanu win 10 home za 60 eura ili win 11 za 80 eura

 

eh da još nešto 2

 

ako imam win 10 home jel vrijedi licenca ako hoću prijeći na win 11 pro ili jednog dana upgrade na win 12 pro ili samo mogu raditi upgrade na home varijante

 Zašto kompliciraš? USB stickovi su bezobrazno jeftini. Kupi si jedan. Skini image windows 11, besplatno je. Pomoću besplatnog rufus-a digni image na USB stick i pikni u novo računalo. Imat ćeš windows 11 na računalu u roku 20 minuta.

 

Što se tiče licenci, bug ti svako malo ima promo članak za godeal24, windows ključevi po par eura. Pikni si jedan ako trebaš. To su digitalne licence koje nisu iskorištene pa se preprodaju. 100% sigurno i provjereno. Najbolje kupiti odmah bundle od 5 ili 10 ključeva pa si miran. A košta kao kutija cigareta.

13 godina
offline
Re: win 11 ili 10 na novo računalo
quickr kaže...
Mercenary kaže...

ok, hvala,

onda imam novo pitanje:

 

jel mi lakše da instaliram win 7 (njega imam  na dvd-u)

i onda sa takvim ''normalnim računalom sa windowsima 7'' pokrenem instalaciju win 10 (vidim da većina ovdje kaže da je 10 bolja od 11) sa misrosoftog site-a i pregazim 7-icu

 

eh da još nešto 

 

vidim da na njuškalu ima hrpa ljudi kaj prodaju licencne ključeve za windowse za 20-30 eura ili u paketu sa officeom 2021 za 50 eura

da li su to legalni ključevi i pri instaliranju ih upišem i sve radi, i traju zauvijek ili je to neka muljaža i ne rade

ili npr. nemogu instalirati novi os preko windowsa s tim ključem ili nemogu prenijeti windowse na novo računalo za par godina ili na računalo kojem sam zamijenio mb i procesor

 

ili je jedina sigurna opcija kupim u dučanu win 10 home za 60 eura ili win 11 za 80 eura

 

eh da još nešto 2

 

ako imam win 10 home jel vrijedi licenca ako hoću prijeći na win 11 pro ili jednog dana upgrade na win 12 pro ili samo mogu raditi upgrade na home varijante

 Zašto kompliciraš? USB stickovi su bezobrazno jeftini. Kupi si jedan. Skini image windows 11, besplatno je. Pomoću besplatnog rufus-a digni image na USB stick i pikni u novo računalo. Imat ćeš windows 11 na računalu u roku 20 minuta.

 

Što se tiče licenci, bug ti svako malo ima promo članak za godeal24, windows ključevi po par eura. Pikni si jedan ako trebaš. To su digitalne licence koje nisu iskorištene pa se preprodaju. 100% sigurno i provjereno. Najbolje kupiti odmah bundle od 5 ili 10 ključeva pa si miran. A košta kao kutija cigareta.

 Takav ključ ja koristim od vremena kad je 10-ka startala (kupio ga za prijelaz sa home na pro verziju, platio sam 10-12 €), vrijedio je i za update na W11.

10 mjeseci
neaktivan
offline
Re: win 11 ili 10 na novo računalo

ok hvala na pomoći

 

lijepi pozdrav

13 godina
offline
Windows 11 - općenito

Molim pomoć, za mojeg starijeg kolegu koji ima Windows računalo, ako sam dobro upamtio sa 10kom da ne zamjerite zbog ”naslova” teme! 

Pitanje, gdje potražiti ”Kontakte” u Windowsima kada bih želio upisati podatke neke osobe (klasika, ime i prezime, kućnu adresu, kućni broj telefona, broj mobitela, mail/ove, ...) da može se imati iste u kompu ?!?! 

Velika Hvala na svakom kociznom odgovoru !!!!!!! 

ATJ Lučko
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Najjednostavnije u aplikaciju mail/pošta

Ako mu je pc prijavljen na ms account, onda te iste kontakte ima gdje god se prijavi istim ma accountom

PS. Mislim da ima i aplikacija People pod win 10 koja se također veže za ms account.
morrisoN
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.5.2023 17:31 (morrisoN).
12 godina
offline
Windows 11 - općenito

danas sam install.win 11 22H2,na nepodržani hardv,prije sam imao

21H2 na isti način instal

problem na ovoj install.je taskbar kojeg ne mogu smanjiti,probao sam promjene 

kroz regedit ,restart,ali sve ostaje isto ,ne mijenja se visina

ima li tko kakvo drugo rješenje

taskbar taskbar
regedit regedit
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.5.2023 18:55 (valisaurea).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: win 11 ili 10 na novo računalo
quickr kaže...
..

 Da neznam ništa o instliranju OS-a i da mi je ovaj tekst prvi kontakt/informacija, polio bih PC benzinom, zapalio i kupio konzolu.

 

.. i propusto zabavu? :)

 

Mercenary kaže...

ok, hvala,

onda imam novo pitanje:

 

jel mi lakše da instaliram win 7 (njega imam  na dvd-u)

i onda sa takvim ''normalnim računalom sa windowsima 7'' pokrenem instalaciju win 10 (vidim da većina ovdje kaže da je 10 bolja od 11) sa misrosoftog site-a i pregazim 7-icu

 

eh da još nešto 

 

vidim da na njuškalu ima hrpa ljudi kaj prodaju licencne ključeve za windowse za 20-30 eura ili u paketu sa officeom 2021 za 50 eura

da li su to legalni ključevi i pri instaliranju ih upišem i sve radi, i traju zauvijek ili je to neka muljaža i ne rade

ili npr. nemogu instalirati novi os preko windowsa s tim ključem ili nemogu prenijeti windowse na novo računalo za par godina ili na računalo kojem sam zamijenio mb i procesor

 

ili je jedina sigurna opcija kupim u dučanu win 10 home za 60 eura ili win 11 za 80 eura

 

eh da još nešto 2

 

ako imam win 10 home jel vrijedi licenca ako hoću prijeći na win 11 pro ili jednog dana upgrade na win 12 pro ili samo mogu raditi upgrade na home varijante

 

 

hvala

 

 

 

 

 -licence od w7-8 vrijede za w10-11.

-jednom aktivirano računalo (mbo-id..) je trajno aktivirano (tj do deaktivacije ako se baš želi, npr retail licenca prenjeti na drugo računalo..), u pravilu trajno, važna je samo dobra-ispravna licenca.

-platiti euro je besmisleno, tj ili kupuješ u trgovini s r1 računom kad ti treba kao dokaz-knjiženje-trošak za firmu .. dok kriterij cijene ne može biti pravi kriterij, tj licenca radi ili ne radi a tad ovisi o tome koliko imaš sreće ili nemaš.. + win10-11 radi i bez licence-keya, preskočiš, radi, nema gašenja osim poruke-ponude i onemogućena customizacija dekstopa-ikona.. tj prvo vidi koji os, kako ćeš instalirati, tek kasnije razmišljaj o licenci ako radi.. nema potrebe prije + radi i bez..

+ koliko je razumljivo, to je novo računalo.. možda već ima licencu, možda .. itd.

+ drugi način aktivacije je korištenjem ms-online-acc-a.. (kojeg stalno guraju-favoriziraju.. tad je dovoljno koristiti taj login pa kad jednom imaš licencu, za win-office može i tako..

-win7 je mrtav.. (beskoristan tj svakim danom sve gore jer se gasi support npr browseri-ostalo..) pri čemu je soft nepoderiv-vječan, os je odličan (kao i svaki drugi) ali ne biraš ti os nego to ekšli određuju appsi, ono što trebaš-koristiš.. i tad se koristi aktualna verzija osa + još je win10 kao preporuka za većinu .. no na kraju biraš ti + tvoje potrebe i moguće da bi tebi i w7 ili bilo koji drugi bio ok za ono što (nepoznato) trebaš, tj appsi..

 

Mercenary kaže...

sorry, niste shvatili poantu upita ili ja nisam precizno postavio upit

 

da li je jednostavnije (manji postotak poteškoća pri instalaciji) istalirati 7 i pregaziti ga sa 11 ili napraviti bootabilni usb sa win 11 za clean instal kak ovi na na ms site-u kažu uz pomoć mct

i otići u bios reći računalu da šnjofa za usb-om po računalu jer su tamo windowsi pa nek ih instalira

 

e još nešto 3

 

koja je razlika između mct instalacije i rufusa, kaj dobijam sa rufusom

 

hvala

 -ako imaš računalo s win7 (licenca) .. tad možeš upgrade, čisto zbog licence.. najjednostavniji način (uz nekoliko težih).. i tad jednom aktiviran imaš trajno.. tj recimo ako je stari os 32 bit tad moraš obrisati-clean.. da bi instalirao 64bitni.. itd.. no ako je već aktiviran w10-11 na tom računalu tad preskočiš key i kad se upale win i spoje na server-internet obave automatikom ostalo..

- kompliciraš s dvd-medijom, tj danas pola računala nema cd-dvd, uz moguć problem kapaciteta +4gb.. (pa moraš paziti što biraš za download-install-iso.. tj tad moraš izabrati jednu verziju npr 32 ili 64, ne obje.. itd. itd.

- bilo koji stikić kapaciteta od 8gb (+ovisi o izabranom installu može faliti koji MB..) i sve se svodi na klik-nextanje, sve radi soft-automatika .. tj kad ne znaš ništa koristiš msov-tools jer on ne nudi opcije osim izbora winver-jezik i sl .. .dok rufus koristiš kad nešto konkretno trebaš-znaš, npr koji boot, modificirana verzija bez tpm i sl. .. nije rufus puno teži ali nudi opcije a da bi znao što radiš .. no i bez znaja 99% bi bilo ok ili ponoviš par puta dok na ćoravo pogodiš.. sve u par minuta-pokušaja, lakše-brže nego bilo koja kombinacija s dvdom i sl.

 

-ne dobiješ ništa (s rufusom) .. tj svi alati na kraju rade 'isto' tj ovisi što trebaš-želiš, cilj.. tj recimo da u jednom slučaju može biti isti medij, koji će jednako biti napravljen ms-mctoolsom ili rufusom, ili bilo koji treći ili ručno (tj to sve ekšli radi os, da to os ne može ne bi bio os.., kreiranje boot particje radi diskpart, inicijalizacija, copypasteanje itd.. to sve radi os, dism itd.. a ove apps to olakšaju juzeru, ...).

-jednako kao što bilo kojim softwareom za cd authoring možeš snimiti cd-dvd.. koji će na kraju biti 'isti' neovisno o tom alatu, jer svi na kraju moraju napraviti nešto što radi po standardu na svim kompatibilnim računalima..

+ mct ti ne nudi opcije ali zato eliminira greške koje početnih neznajući što nešto znači-posljedice može napraviti.. rufus nudi opcije i tad logično nešto više moraš znati tj kao svaki alat, za korištenje moraš nešto znati, biti 'majstor' ... no to je pisofkejk, lako.. napraviti install i instalirati win.. nema lakšeg na računalu.. naravno kad imaš znanje, kad nemaš sve je teško-nerazumljivo .. i zato ti ni jedan odgovor na pitanja nije sasvim jasan, dok ovaj gore pali računalo, ne na button nego benzinom :))) ..

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Re: win 11 ili 10 na novo računalo
Mercenary kaže...

sorry, niste shvatili poantu upita ili ja nisam precizno postavio upit

 

da li je jednostavnije (manji postotak poteškoća pri instalaciji) istalirati 7 i pregaziti ga sa 11 ili napraviti bootabilni usb sa win 11 za clean instal kak ovi na na ms site-u kažu uz pomoć mct

i otići u bios reći računalu da šnjofa za usb-om po računalu jer su tamo windowsi pa nek ih instalira

 

e još nešto 3

 

koja je razlika između mct instalacije i rufusa, kaj dobijam sa rufusom

 

hvala

 Shvatio sam ja tebe. Instalacija win 11 je jednostavna da jednostavnija tesko da moze biti... Kao sto kolega gore rece. Usb stick mct i u biosu izabers usb kao first boot device i to je manje vise to....

13 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
valisaurea kaže...

danas sam install.win 11 22H2,na nepodržani hardv,prije sam imao

21H2 na isti način instal

problem na ovoj install.je taskbar kojeg ne mogu smanjiti,probao sam promjene 

kroz regedit ,restart,ali sve ostaje isto ,ne mijenja se visina

ima li tko kakvo drugo rješenje

 ExplorerPatcher

 

 

 

 

https://gearupwindows.com/explorer-patcher-restores-the-windows-11-taskbar-like-windows-10/

 

Ja ga koristim otkad je izašao W11, jako dobar alat.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.5.2023 12:23 (HOME123456).
16 godina
offline
Windows 11 - općenito

To je defnitivno korisna novost, ali samo pod uvjetom da če Windows moč normalno(bez bugova)kontrolirat razni RGB hardver.

 

https://www.pcgamer.com/its-real-windows-11-will-soon-let-you-control-rgb-gear-without-those-annoying-apps/

AMD,........is that Epyc or what?
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 mjeseci
offline
Windows 11 - općenito

Evo i meni obavjest da je dostupan Win11 2h22... Mislim da ću se još držati one "ako radi ne diraj".

Vamonos carajo hijos te putas!
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Windows 11 - općenito

Za sve Windows 10 "nostalgičare" koji koriste Windows 11

 

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Windows 11 - općenito

Pozdrav ekipa, evo da se i ja pridružim skupini tog "zloglasnog" Windowsa 11 sa svojim Acer Aspire Gaming 7

ako imate neki savijet "za početak" svaki bi dobro došao :)

 
0 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 11 Insider preview, beta, developer, Windows 11 - problemi
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice