Windows 11 - općenito izdvojena tema

poruka: 805
|
čitano: 352.809
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 11 Insider preview, beta, developer, Windows 11 - problemi
14 godina
offline
Windows 11 - općenito

Izdanje Windows 11 Pro
Verzija 22H2
Instalirano ‎28.‎9.‎2022.
Međuverzija operacijskog sustava 22621.1413
Doživljaj Windows Feature Experience Pack 1000.22639.1000.0

 

 

kod mene je ovak.

Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito

Pozdrav,

nisam siguran gdje da postavim pitanje, a nebi otvarao novu temu zbog jednog pitanja pa eto me tu..

naime, otvara mi se ovaj prozor prilikom paljenja kompjutera odnosno kad ude u windowse.. nakon nekoliko sekundi se ugasi i to je to (izgleda ko neka provjera u pozadini).. pa moje pitanje glasi jel to neko novo sigurnosno provjeravanje unutar windowsa ili je to vezano za bios i one TPM sigurnosne postavke ili sam pokupio virus ili nesto trece!?

PS.
To mi se pocelo pojavljivati updateom biosa koji sadrzava "AMD AGESA Version: ComboAM4v2PI 1.2.0.8" , upaljen je HVCI i Secure Boot.. pa jel to ima kakve veze s tim? i da li je to normalno?

I`m not Jesus, but He`s my son..
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.3.2023 16:24 (Skidy).
14 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito

posve isto

Ju je je? Je ju je!
15 godina
online
Re: Windows 11 - općenito
djigibao kaže...

Kakvo je stanje kod vas...koja je zadnja sluzbena verzija?

 

 

Edition Windows 11 Pro
Version 22H2
Installed on ‎24.‎11.‎2022.
OS build 22621.1413
Experience Windows Feature Experience Pack 1000.22639.1000.0

Tigar Krezumica
5 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Skidy kaže...

Pozdrav,

nisam siguran gdje da postavim pitanje, a nebi otvarao novu temu zbog jednog pitanja pa eto me tu..

naime, otvara mi se ovaj prozor prilikom paljenja kompjutera odnosno kad ude u windowse.. nakon nekoliko sekundi se ugasi i to je to (izgleda ko neka provjera u pozadini).. pa moje pitanje glasi jel to neko novo sigurnosno provjeravanje unutar windowsa ili je to vezano za bios i one TPM sigurnosne postavke ili sam pokupio virus ili nesto trece!?

PS.
To mi se pocelo pojavljivati updateom biosa koji sadrzava "AMD AGESA Version: ComboAM4v2PI 1.2.0.8" , upaljen je HVCI i Secure Boot.. pa jel to ima kakve veze s tim? i da li je to normalno?

 java ti je instalirana. Nije nista lose. Idi u task manager pa startup pa iskljuci to....

13 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Posmatrač kaže...
Skidy kaže...

Pozdrav,

nisam siguran gdje da postavim pitanje, a nebi otvarao novu temu zbog jednog pitanja pa eto me tu..

naime, otvara mi se ovaj prozor prilikom paljenja kompjutera odnosno kad ude u windowse.. nakon nekoliko sekundi se ugasi i to je to (izgleda ko neka provjera u pozadini).. pa moje pitanje glasi jel to neko novo sigurnosno provjeravanje unutar windowsa ili je to vezano za bios i one TPM sigurnosne postavke ili sam pokupio virus ili nesto trece!?

PS.
To mi se pocelo pojavljivati updateom biosa koji sadrzava "AMD AGESA Version: ComboAM4v2PI 1.2.0.8" , upaljen je HVCI i Secure Boot.. pa jel to ima kakve veze s tim? i da li je to normalno?

 java ti je instalirana. Nije nista lose. Idi u task manager pa startup pa iskljuci to....

 Zahvaljujem, rjeseno i vise se ne pojavljuje.. btw. neznam kako se instalirala ali dobro, bitno da nije virus ili nesto gore.. jos jednom hvala

I`m not Jesus, but He`s my son..
5 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Skidy kaže...
Posmatrač kaže...
Skidy kaže...

Pozdrav,

nisam siguran gdje da postavim pitanje, a nebi otvarao novu temu zbog jednog pitanja pa eto me tu..

naime, otvara mi se ovaj prozor prilikom paljenja kompjutera odnosno kad ude u windowse.. nakon nekoliko sekundi se ugasi i to je to (izgleda ko neka provjera u pozadini).. pa moje pitanje glasi jel to neko novo sigurnosno provjeravanje unutar windowsa ili je to vezano za bios i one TPM sigurnosne postavke ili sam pokupio virus ili nesto trece!?

PS.
To mi se pocelo pojavljivati updateom biosa koji sadrzava "AMD AGESA Version: ComboAM4v2PI 1.2.0.8" , upaljen je HVCI i Secure Boot.. pa jel to ima kakve veze s tim? i da li je to normalno?

 java ti je instalirana. Nije nista lose. Idi u task manager pa startup pa iskljuci to....

 Zahvaljujem, rjeseno i vise se ne pojavljuje.. btw. neznam kako se instalirala ali dobro, bitno da nije virus ili nesto gore.. jos jednom hvala

 Doslo ti je uz neki soft. 

5 godina
offline
Windows 11 - općenito

Kako dodati djeljeni disk iz NAS-a u win11?

Map network drive, browse i tu stane, ne vidi NAS. Uljucio sam sve moguce opcije vidljivmosti, sharinga, smb, servise...

 

Zadnja verzija win11, cisti instal.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.3.2023 18:25 (john142).
 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Windows 11 - općenito

UNC path ne radi ? \\IP adresa\

Koji je NAS, ima fiksnu IP adresu, WINS uključen ?

 

5 godina
offline
Windows 11 - općenito

Synology DS215j

 

Sve radilo uredno prije novog win11 instala.

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Windows 11 - općenito

Ne znam napamet, taj Syno ima podršku za novije verzije Sambe ?

Sa druge, Windows strane, provjeri da li je uključena podrška za stare, SMB 1.0/CIFS (Windows features).

 

 

5 godina
offline
Windows 11 - općenito

Ukljucio sam smb 1.0, nas ima podrsku i za novije verzije. Win ga jednostavno ne vidi pa ne mogu mapirati diskove.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
john142 kaže...

Ukljucio sam smb 1.0, nas ima podrsku i za novije verzije. Win ga jednostavno ne vidi pa ne mogu mapirati diskove.

Bug Windowsa 11, nisi prvi ni zadnji. Ne može odjednom prestati raditi samo tako.

Vratiti se na Windows 10 i sve će raditi bez problema.

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.3.2023 21:01 (Valentin17).
5 godina
offline
Windows 11 - općenito

Izgorio danas slazuci cisti instal nakon dugo vremena i zapeo na mapiranju. Nema sta nisam probao i na kraju se vratio na stari backup. U njemu imam mapirane mrezne diskove i sve radi ali ista stvar kao i sa cistom instalacijom, nema sanse vise dodati novi mrezni disk. Jednostavno vise ne radi. Probao na jos jednom racunalu i ista stvar. Na oba je zadnji update.

Win kao da slazu djeca u vrticu :)

 

 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Windows 11 - općenito

Meni na DS115 i zadnji Win 11 sve radi bez problema prek sambe

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
john142 kaže...

Izgorio danas slazuci cisti instal nakon dugo vremena i zapeo na mapiranju. Nema sta nisam probao i na kraju se vratio na stari backup. U njemu imam mapirane mrezne diskove i sve radi ali ista stvar kao i sa cistom instalacijom, nema sanse vise dodati novi mrezni disk. Jednostavno vise ne radi. Probao na jos jednom racunalu i ista stvar. Na oba je zadnji update.

Win kao da slazu djeca u vrticu :)

 

 Evo bas da probam. Win11 insider verzija i najnormalnije radi. usao na nas preko ip adrese desni klik map i voila. Radi najnormalnije.....

5 godina
offline
Windows 11 - općenito

Hm, ja vise ne znam sto probati i u cemu je problem.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
john142 kaže...

Kako dodati djeljeni disk iz NAS-a u win11?

Map network drive, browse i tu stane, ne vidi NAS. Uljucio sam sve moguce opcije vidljivmosti, sharinga, smb, servise...

 

Zadnja verzija win11, cisti instal.

 

 -nije važno uključiti vidljivost na win (clientu) nego na serveru-nasu, tj 99% nemaš 'pravog' juzera na nasu, tj win-login-username (+pass) treba biti identično na nasu, na nasovom shareu, user.. tad 'vidiš' mrežu, tj vidiš ono čemu imaš pravo pristupa i za to se koristi login-username+pass (mapirati se može i s drugim podatcima ali to se otežava jer je logika ili si pero ili si stipe i ovisno o useru vidiš ono što mu je dozvoljeno a to radiš na serveru, ne na klijentu.

 

Mladen kaže...

Ne znam napamet, taj Syno ima podršku za novije verzije Sambe ?

Sa druge, Windows strane, provjeri da li je uključena podrška za stare, SMB 1.0/CIFS (Windows features).

 

 

 -pazi, grupa za smb.. treba otvoriti 'folder-meni' ne kliknuti na 'grupu' jer je osim dodavanja smb-1.0 (sve, client-server.. server za ovo nije potrebno ali neće smetati) je i opcija automatsog uklanjanja i tad win deinstalira-odjavi .. glupasta opcija no postoji i treba selektivno izabrati.

 

-kod prvog spajanja računala na neku mrežu (router) win ponudi opciju izbora mreže, sigurna (kućna-radna) ili nesigurna-javna (kao kafić-hotspot..) i ovisno o tome je sve dostupno-otvoreno tj prema postavkama firewalla-pravila ili je sve zatvoreno neovisno o pravilima. Treba izabrati-podesiti pravu mrežu + dok se razlika za kućnu ili poslovnu svodi na to što se defaultno sharea, za kućnu je to multimedija i sl. za poslovnu je file-print share.. tj za ovo treba poslovna-work..

-kad se prvi put browsa mreža u filemanageru na vrhu ispod adrese se pojavi žuta traka za omogućavanje sharea.. ili sve ručno u pravilima, ovo je najjednostavniji način slično kao kod prvog pokretanja igre kad iskoči firewall pitanje na koje se mora odgovoriti ili je potreban port zatvoren a to se automatikom dogodi samo prvi put i ovisno o tom odgovoru nešto (ne) radi i to tek kad je mrežno juzer prepoznat-dozvoljen tj sigurnosni fičer je da samo onaj tko ima pravo pristupa vidi neki share i to ne podešavaš na clientu u ovom slučaju win nego na serveru.. tj nije za sve kriv win-ms, jer to je mreža pravila su univerzalna za sve oseve .. i čemu win11 dok postoji win10 tj razlika u kojem osu ms radi tamagučaste gluposti i moguće da je neka nova kao fičer.. tj ako je izbor izgleda primarni kriterij to je loš izbor, ako je nagovaranje ms strane i guranje na win11 to je opet pogrešan razlog, jer to je tako s reklamama i uvjek s nekim kemijanjem koje ms jednostavno 'mora' spetljati-otežati ...

 

-mreža, kad je sve podešeno, neovisno o osu sve radi jednako, ista pravila, ista osnova a sve kreće od imena korisnika i passworda jer to je uvjet za pristup bilo čega mrežno, share, gmail, isto-slično je..

-već duže vrijeme (opet neovisno o winver, ovisno o updateu, od već mrtvog win7 i ostalih verzija) nije dozvoljen pristup-share s drugim userom, tj u browsanju je ograničena vidljivost (i tad se utipkava unc name ili ip-adresa)..

-druga važna stvar za vidljivost je postavka mreže na routeru, jer on je mrežni šef.. npr treba koristiti dhcp-server (router je tad server, računalo-uređaji na mreži su client pa i nas u tom dijelu..), tad svi uređaji unutar iste radne grupe imaju vidljivost u browsanju a to omogući router, od njega računalo traži podatke.. tj to je jedino mjesto gdje se nešto traži jer bez tog 'ne vide' druge, odnosno ako nema traženja tad je direktno-ručno ip unos.

-opet, pitanje kako je u kojoj generaciji verziji bila definirana 'grupa', kućna-radna i sam naziv, dok se kao ip adresa isti subnet smatra grupom a vidljiva je samo ona grupa koju propušta mrežni filter tj dhcp postavke ili ručno-maska.

-jedan od mogućih problema, ovisnost o opremi-modemu-routeru operatera (bez vlastitog routera) i moguće promjene ili različita pravila.. tako je nekad davno amis-ova oprema imala firewalane lan-portove, računalo na npr lan1 nije vidjelo računalo na lan2, 3, 4.. tj iptv je radio automatski ovisno na koji lan-port se spoji prijemnik (dok je tad tcom imao podjelu na žute-crvene lan1-2 i 3-4 parove za lan ili iptv.. tj 'fixno' mada je sve samo soft u modemu no juzer nema admin pristup tj nema opcije-postavke), .. ali nije bio problem s wlan-portom, kroz koji su se računala normalno vidjela tj nije bilo defaultno blokirano pa se računalo na lanu i wlanu normalno vide, problem je bio samo za oba na lanu kad se moralo 'ručno'.. ili drugi problem nekadašnji bnet-kabelska i nasljeđe od kabelske tv .. koja je ograničavala u početku na jednog juzera (prvi model je bez wlana, nasljeđe, sasvim drugi korjeni, ne telekomunikacije-internet nego tv dok je internet i telefon kasnije dodan..) .. ovisno o tome i opremi, verziji firmwarea mogući su svakakvi problemi, dok je u prvim godinama preuzimanja od vipa sve bilo izmješano i tek sad je recimo rasčišćeno .. no možda ne za sve korisnike, ovisi o lokaciji-centrali.. tj možda pojedini korisnik ima staru opremu-postavke mada su do sad već svi trebali biti na novom.

-takav problem ovisnosit o opcijama modema-routera je najbolje eliminirati kupnjom vlastitog rotuera koji je tad mrežni šef, koji nema ograničen pristup user-admin tj router može biti identičan operaterovom, ali razlika je u soft tj onom što se nudi i može podesiti + kod promjene operatera ili zamjene opreme interna lokalna mreža se ne mijenja, nema promjene za share i sl.

 

-a to je važno kao npr rezevacija ip adrese po mac-u kad se koristi dhcp tj za sheranje nije poželjno da ip adresa 'šeta po mreži' tj spajanje raznih uređaja kao mobitel zauzme neku adresu .. i tad ako je na tome bio ručni fileshare s upisanom ip adresom imamo problem itd itd..

 

-ponovo, za mrežu, pristup.. ne podešavaju se stvari samo na clientu, tj client ne određuje što će vidjeti, tj pravo pristupa određuje server, druga strana a sve to centralizirano ovisi o routeru ili za svaki uređaj trebamo ručno podesiti ip-adrese, gw, dns itd..

 

-localhost.. može se dodati ručno ip-adresa i naziv, olakša se utipkavanje adrese.. no realno nije ništa lakše, tj ili moramo znati naziv računala ili ip.. lakše je znati ip, dok novo računalo dobije generičku kobasicu naziva (jer u jednoj mreži ne smiju biti dva ista imena-računala.. kolizija ista kao s dva ista ip ..).

 

-korištenje dns-a.. 'svi napredni' juzeri znaju za brže dnsove, google-fire, 8.8.8.8 ili 1.1.1.1 ... i klasična greška, tj ako se želi koristiti mreža, to se sve podešava u routeru (modem operatera ili vlastiti router, router je dio modema tj router je samo dio soft-kutijice koja ima neku namjenu ili se nazove nas kad služi mrežnom shareu).

-juzer koji ne korisit mrežu za share-print.. nema nas i sl. .. neće primjetiti nikakvu razliku, tj primjeti tek kad nešt neće.. a kako to radi, zašto, gdje.. obično ovo gdje napravi veći problem tj ako se nešto podešava na pogrešnom mjestu-računalu-uređaju tad ni teoretski neće završiti dobro, može samo dodatno pokvariti-zbrljaviti postavke koje su bile dobre jer juzer tad krene sve redom što god google izbaci.

-ako se želi koristiti takav dns tad ga treba podesiti-upisati u router.. tad će i dalje isti dhcp sve raditi, router će imati sve podatke o lan-uređajima-adresama dok će svi uređaji od routera tražiti podatke za prisutp.. ako se bilo što od tog promjeni, npr dns, tad uređaj-računalo ne traži podatke od routera nego od unesene adrese, dok naravno google i fire ne vide našu internu mrežu i naš nas i posljedično nema ga u browsanju.

-dhcp olakšava održavanje-brigu o pojedinom uređaju, ali sve treba biti tad podešeno na 'šefu' tj routeru, dns, rezervirani ip itd. tj što manje utipkavanja ručnog od strane korisnika, manje šanse za promašaj ili nevidljivost mreže.

 

-a kako sve to krene? pa tako da ms nešto gura, recimo username, umjesot lokalnog (normalnog) usera forsira-gura korištenje online-acc .. koji nije definiran u nasovom shareu..

-juzer koji to prođe kod instalacije opet je svako malo gurkan u online acc, svakih tjedan-mjesec ista stvar ili updateom browsera.. a dovoljno je jednom kliknuti neki button ili next.. :) i tako dobijemo problem koji čak ne postoji nego je legitimna mogućnost-izbor, no kad se nešto beskonačno puta nudi i ako je svaki put moguće preskočiti-uključit-izmijeniti tako bitnu stvar kao username-pass (za mrežni share-pristup) tad svaki juzer kad-tad naleti a pogotovo kod instalacije i ovisno o verziji home-pro kao i regiji dali će se uopće pojaviti izbor korištenja lokalnog računa li koristiti trik isključivanja mreže dok se radi install i tad je prisiljen ponuditi i lokalni..

-win10 i win11.. zapravo isti win, no ne u svemu, tj uvjeti kao tpm i secboot su samo umjetni uvjeti, ne stvarni za os tj os i rad računala s tim nema skoro ništa.. ali je za win11 nešto postavljeno kao uvjet, odnosno kad se izrađuje install stikić recimo rufusom treba i o tome misliti, npr hoćemo li koristiit uefi fičere ili ne.. tako da već izrada install stikića uvjetuje neke stvari koje se tad dalje nastavljaju pa do tog da u nekom trenutku ms neće ni dozvoliti install bez online acca.. možda sutra nekim updateom možda u win12.. ili prestanu s takvim forsiranjem kao što su popustili za startmeni u win8 i vratili nešto nalik klasičnom..

 

-razlika, kako svijet vidi ms i velike korporacije.. ili si mali-kućni ili si megakompanija (koja ima recimo domain server).. i tad dijele svijet-ljude-korisnike na ta dva tipa, odnosno login-name lokalni ili online i mrežni pristup kao i održavanje svega na malo kompleksnijoj mreži što u firmama radi domainserver a u kućnoj nema tko tj juzer-admin koji to zna ili ne.. i koji često završi gurnut u online.

-možda griješim i previše vidim username kao vjerojatni uzrok problema ili ostale mrežne postavke.. pa možda ne vidim drugi moguć odgovor za ovaj slučaj.. no to je za većinu tako, tj vjerojatno 99% pogađam :)

 

-btw, kad je win svjež, kad je lako ponoviti clean install (bez brige o dokumentima i tisućama postavki svake app, maila...), a kad se krene u čačkanje ovakvih postavki, često je optimalno ponoviti clean i paziti na svaki korak kod izbora mrežnih odgovora, od juzera online-lokalnog do klikanja na izbor kućna-javna mreža pa i kućna-poslova s razlikom da će kućna sherati multimediju a poslovna file&print..

.. a to počinje već izradom install stikića npr rufusom i ponekad treba krenuti od tog..

 

-jednom podešena mreža radi, neovisno o ms kemijanjima, ne podešava se sve na klijenut, važan je server-nas i router.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Windows 11 - općenito

Hvala svima na pomoci i isprika Majkrosoftu. Ovaj puta nije on kriv :)

Problem je bio u WS-Discovery u Synology-ju. Iz ne znam kojeg razloga je bio iskljucen sto me bas zacudilo posto sa Synology-jem stvarno nisam imao nikada problema i radi stabilno godinama. Mozda se zblesao nakon nekog update-a.

Zbog toga ga racunala nisu vidjela kod mapiranja a ranije mapirani diskovi su uredno radili.

 
1 0 hvala 0
23 mjeseca
offline
Windows 11 - općenito

zašto sam još uvijek na verziji 21H1 umjesto na 22H2? 

 

Jušer instalirao update od 11.04.2023. i dalje je stara verzija 21H1 međuverzija 22000.1817

 

da li da negdje ručno to skinem i instaliram ili će doći samo?

 

Isplati li se ta verzija u odnosu na 21H1?

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Windows 11 - općenito

Pitanje

 

Htio bi nadograditi računalo na Windows 11,  preko microsoftovog alata, sve prolazi osim procesora koji nije kompatibilan, tj Amd Ryzen 3 2200. 

 

 

Negdje sam pročitao da su neki instalirali ipak i da je radilo. e sad, dali je to doista tako ? 

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito

-radi. (jer navedeni 'uvjeti' nisu stvarno-uvjeti..) naravno trebaš modificiran install (po uputama ms-a ili lakše rufusom napraviti stikić..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
ihush kaže...

-radi. (jer navedeni 'uvjeti' nisu stvarno-uvjeti..) naravno trebaš modificiran install (po uputama ms-a ili lakše rufusom napraviti stikić..).

 a što preporučujete da bi napravio usb stick sa trenutnom instalacijom, tj aplikacijama koje sam ja naknadno još instalirao. 

 

može li taj usb biti poput live linux distre na nekom drugom kompu kad mi zatrebaju te aplikacije ? 

 

 

15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito

-ne.. (mada je moguće, ms to ne želi za juzere .. win2go..).

-svaki os može svašta, tj ono što vlasnik želi-dozvoli ili onemogući-zabrani-oteža..

-uz nešto znanja i resursa (najteži kriterij je kvalificirani server-serveri..) možeš napraviti svoj oem-custom install sa svim potrebnim apsima-postavkama itd. no to u pravilu rade veće kompanije, ne pojedinačno, nema svrhe.

 

-mada mi zapravo nije jasno pitanje... :) tj pokušat ću nagađati što ekšli želiš .. pa možda pogodim ili promašim.

..recimo imaš w10 (ili 11) i želiš ili si prisiljen preći na w11.. i čitaš requirementse koji kažu da ne možeš jer računalo ne zadovoljava uvjete. To se može, naravno ne s ms-win11 'defaultnim' postavkama installera koji to traži nego s modificiranim koji to zaobiđe, tj par načina, izrada install-usb stikića koji radi bez tog ili kad si već u win iz win kao upgrade pa može i editiranje u reg koje će jednako zaobići taj krirerij (koji je umjetan, ne postoji tj nevažan za os, tpm-uefi itd.). Pa ako želiš instalirati na po ms-u nesupportano računalo možeš, kao clean s takvim stikićem ili kao upgrade i tad nasljeđuješ appse.. tj može biti problem s ponekim appsima-driverima i to ti wizzard prijavi prije odluke nastavak ili odustajanje tj ponudi ti nadogradnju -clean ako ne može iz nekog razloga na postojeću.. i to uz ponudu installa kao clean ili uz zadržavanje postojećih appsa.. pa kad dođeš do tog dalje znaš tj to je vjerojatno odgovor na ono što te zanima s postojećim appsima.

-koje apps ne mogu ostati.. vrlo malo je takvih appsa, nešto specifično kao driveri ili prastaro za što više nema supporta-kompatibilnosti no to je već odavno ubijeno-nestalo npr dos-programi u cmd promtu i sl.

-ponekad može problem biti driver, no realno nema razloga, osim što je od 2017-8-19.. po tri verzije drivera za sve, chipset-mbo-gpu-lan-audio... no to je stvar drivera i samo mogućnost da se u installu nešto zbrlja no realno neće tj nema posebnog razloga ili kao da ti nestane struje ili kvar diska u tom trenutku.. šanse kao na lotu-male tj 99% da sve može proći glatko. (ako je to pitanje..) :)

 

-a onda kako.. može npr rufusom, jednostavnije nego izrada stikića po ms uputama, odnosno iz win kao upgrade imaš i ms upute za edit rega.. google zna ostalo da ne tražim linkove (nešto moraš i sam..) :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Windows 11 - općenito

Majrosoft biseri apdejtali Weather app i ubili onaj jednostavan izgled, guraju reklame. Postoji li koja slicna aplikacija posto ova sa reklamama vise ne moze biti kod mene?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito

-to je normalno, biz-interes.. tj nikad juzer i njegove želje nije ono što proizvođač-vlasnik želi-radi-napravi, mada reklama to sugerira.. pa ne nadaj se boljem, samo gore.

-adsi su primarni cilj svima.. pišanje protiv vjetra ili traži iduću apps..

btw, bez otvaranja kao meni-stavka u širem formatu je čisto dovoljno za info, pa možda ti to pomogne (jer tad nema reklame, nema mjesta.. dok je vrijeme-temp tu + iduća 2dana.. tek za detaljnije otvaraš app).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Windows 11 - općenito

Sve mi je jasno, davno su rekli da ce gurati reklame kroz win-se. Meni to nije prihvatljivo. Reklame ne zelim ni da mi plate da ih gledam :)

Weather je bas bila zgodna, cista i pregledna aplikacija.

 
0 0 hvala 0
21 mjesec
offline
Windows 11 - općenito

Dobar dan,
Ako budem nadogradio na windows 11, hoću li imati problema sa nekim stavrima? Npr, neke datoteke će biti corrupted ili trebam ponovo instalirate razne vrste softwera i igrica?

Hvala na pomoći!

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Htio bi instalirati win 11 na laptopu, na kojem je trenutno win 10, stariji je laptop, ne podržava tpm 2.0.
Win 10 je instaliran pod postavkama bios legacy, mbr.. Sad mislio sam na drugom disku koji je u hdd caddy-u, staviti win 11, a ostaviti i win 10 na glavnom disku u laptopu.
Al ne da mi se ponovno instalirati win10 zbog toga samo da mijenjam postavke biosa na uefi mode. Pretpostavljam da to ne smeta na win11 i kad bi ga instalirao preko mode bios legacy. Naravno preko rufusa bi kreirao win11 instalacijski medij.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.5.2023 19:03 (sage).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito

-win 11=10.. =8=7.. tj postavke na kojima ti radi win10 mora raditi i bilo koji drugi, pa će raditi i win11, naravno modificiran install jer 'normalan' traži uefi+tpm.

-što je na kraju cilj.. dva diska-dualboot (oba osa)? .. bez nekog razloga to nema 'smisla' ali može i jedini problem može biti bootmeni tj dva različita načina-potrebe ovisno što se želi ili za budućnost..

 

-prvi način, odvojeno, jedan disk je boot za prvi os, drugi za drugi.. to su dva-mono-boota, odvojeno, dok se bootmenijem (biosa, f-nešto..) može izabrati boot medij tj prvi-drugi disk.. nije baš praktično no tad je neovisno, može se izvaditi prvi-drugi disk itd.. radi neovisno jedan o drugom.

-drugi način, jedan boot disk-meni, dualboot (ili multiboot).. tad je boot na prvom-jednom disku, drugi nema boot-manager-meni.. i u slučaju vađenja-kvara prvog diska nema se od kud bootati, nema menija-managera.. tj tad sve ovisi o bootdisku u kojem je meni-manager.. ali lako se doda, fixa.. naravno može biti i teško-nemoguće tj to je stvar particija koje se kreiraju kad se particije kreiraju.. kasnije je kasno.

-zato je bolje kreirati dva odvojena-monoboota jer tad imaš na oba sve potrebno, dok se dodatno kao fix mada to nije jer nije greška-kvar ručno ili automatikom doda bootmeni u oba diska za onaj drugi (prvi) disk.. tj dovoljno je bootati prvi i dodati drugi, nakon tog bootmenijem biosa bootati drugi i dodati prvi .. (naravno, nejasno, osim meni..) :)) no kad se napravi tad je ovo sasvim razumna rečenica, ne znam kako bolje objasniti -sorry.. :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 11 Insider preview, beta, developer, Windows 11 - problemi
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice