Windows 11 - općenito izdvojena tema

poruka: 805
|
čitano: 354.629
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 11 Insider preview, beta, developer, Windows 11 - problemi
8 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 11 - općenito
Pozdrav!
Imao bih par pitanja pa ako mi možete pomoći.
Naručio sam si laptop Acer Nitro 5 i piše da je OS linux bez grafičkog sučelja, pošto ne planiram koristiti Linux da li ga trebam nekako izbrisati pri instaliranju windowsa, malo sam nov u ovom dijelu pa ako moze mala pomoc.
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito

Napravit ćeš na drugom računalu bootabilni USB preko Media Creation Toola, uštekati USB u novi laptop, te bootati s istog. Potom kreće klasnična instalacija Windowsa gdje ćeš particionirati disk i formatirati ga. Time ćeš ujedno ukloniti taj Linux koji je došao s laptopom.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 11 - općenito
Hvala ti, znam za instalaciju sve, nego me bunilo to kako izbrisati.
Da li je bolje onda da stavim win11 ili 10?
13 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito

Tvoja odluka, ali moja preporuka—Windows 10. Stabilniji je, nema više dosadnih velikih nadogradnji koje bi mogle štošta pokvariti, a podršku ima do 2025. godine. To je sad ispoliran OS, kao što je Windows 7 bio.

 

Windows 11 je ono što je Windows 10 bio na samom izlasku, smeće puno bugova. Ali nakon 7 godina, OS je u daleko boljem stanju nego što je ikada bio.

 

Jedino provjeri ima li tvoj laptop drivere za Windows 10, da ne bi instalirao bez veze ako nema. Jer ako ima samo za Windows 11, zapeo si s istim.

 

EDIT: U prethodnoj poruci linkao sam Media Creation Tool za Windows 11. Ovdje se nalazi MCT za Windows 10.

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.8.2022 21:45 (Marko :D).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 11 - općenito
Ima, uzeo sam Acer Nitro 5.
Samo sto se isporuka ceka 10ak dana 😂
U svakom slucaju mislim da cu bolje proc ovako da uzmem windows key, nego da sam uzeo laptop s gotovim windowsom.
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito

Ako uzimaš laptop s Windowsima, to ti je najmanje 500 kn na cijenu laptopa. A ključ za Windowse možeš nabavit i preko interneta za nekih 30-ak kuna. Samo uzmi Pro, a ne Home jer je Home verzija više ograničena od Pro.

 

https://www.allkeyshop.com/blog/buy-windows-10-professional-cd-key-compare-prices/

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.8.2022 23:10 (Marko :D).
5 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Marko :D kaže...

Ako uzimaš laptop s Windowsima, to ti je najmanje 500 kn na cijenu laptopa. A ključ za Windowse možeš nabavit i preko interneta za nekih 30-ak kuna. Samo uzmi Pro, a ne Home jer je Home verzija više ograničena od Pro.

 

https://www.allkeyshop.com/blog/buy-windows-10-professional-cd-key-compare-prices/

 Razlike su za kucnog korisnika nikakve....

3 godine
offline
Windows 11 - općenito

Za početak nemaš Bitlocker što znači ako laptop bude ukraden svi tvoji browser logini i fajlovi su u rukama lopova.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Windows 11 - općenito

Ili nemaš Group Policy Editor koji sadrži mnoštvo zanimljivih postavki kojih u običnoj aplikaciji postavka nemaš. A razlika u cijeni između kupovine ključa Home i Pro je neznatna, negdje čak i identična Pro, a dobiješ manje toga.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 11 - općenito
Marko :D kaže...

Tvoja odluka, ali moja preporuka—Windows 10. Stabilniji je, nema više dosadnih velikih nadogradnji koje bi mogle štošta pokvariti, a podršku ima do 2025. godine. To je sad ispoliran OS, kao što je Windows 7 bio.

 

Windows 11 je ono što je Windows 10 bio na samom izlasku, smeće puno bugova. Ali nakon 7 godina, OS je u daleko boljem stanju nego što je ikada bio.

 

Jedino provjeri ima li tvoj laptop drivere za Windows 10, da ne bi instalirao bez veze ako nema. Jer ako ima samo za Windows 11, zapeo si s istim.

 

EDIT: U prethodnoj poruci linkao sam Media Creation Tool za Windows 11. Ovdje se nalazi MCT za Windows 10.

 Molim te možeš li nam objasniti zašto tvrdiš da je Windows 11 smeće puno bug-ova?

Softwer
6 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Softwer kaže...
Marko :D kaže...

Tvoja odluka, ali moja preporuka—Windows 10. Stabilniji je, nema više dosadnih velikih nadogradnji koje bi mogle štošta pokvariti, a podršku ima do 2025. godine. To je sad ispoliran OS, kao što je Windows 7 bio.

 

Windows 11 je ono što je Windows 10 bio na samom izlasku, smeće puno bugova. Ali nakon 7 godina, OS je u daleko boljem stanju nego što je ikada bio.

 

Jedino provjeri ima li tvoj laptop drivere za Windows 10, da ne bi instalirao bez veze ako nema. Jer ako ima samo za Windows 11, zapeo si s istim.

 

EDIT: U prethodnoj poruci linkao sam Media Creation Tool za Windows 11. Ovdje se nalazi MCT za Windows 10.

 Molim te možeš li nam objasniti zašto tvrdiš da je Windows 11 smeće puno bug-ova?

 i mene zanima isto, koristim windows 11 otkako mi je dosla notifikacija za nadogradnju i nemam nikakvih problema. 

9 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Marko :D kaže...

Tvoja odluka, ali moja preporuka—Windows 10. Stabilniji je, nema više dosadnih velikih nadogradnji koje bi mogle štošta pokvariti, a podršku ima do 2025. godine. To je sad ispoliran OS, kao što je Windows 7 bio.

 

Windows 11 je ono što je Windows 10 bio na samom izlasku, smeće puno bugova. Ali nakon 7 godina, OS je u daleko boljem stanju nego što je ikada bio.

 

Jedino provjeri ima li tvoj laptop drivere za Windows 10, da ne bi instalirao bez veze ako nema. Jer ako ima samo za Windows 11, zapeo si s istim.

 

EDIT: U prethodnoj poruci linkao sam Media Creation Tool za Windows 11. Ovdje se nalazi MCT za Windows 10.

 W11 mi radi bolje i ima puno manje bugova od W10. W10 je užasan OS.

13 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
pqweasdyxc kaže...

 W11 mi radi bolje i ima puno manje bugova od W10. W10 je užasan OS.

Jako, jako je malo onih koji ovo mogu mogu reći, pogotovo ako ovo govoriš za računalo na koje imaš navedeno pod "Moj PC".

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.8.2022 11:28 (Valentin17).
13 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Softwer kaže...
Marko :D kaže...

Tvoja odluka, ali moja preporuka—Windows 10. Stabilniji je, nema više dosadnih velikih nadogradnji koje bi mogle štošta pokvariti, a podršku ima do 2025. godine. To je sad ispoliran OS, kao što je Windows 7 bio.

 

Windows 11 je ono što je Windows 10 bio na samom izlasku, smeće puno bugova. Ali nakon 7 godina, OS je u daleko boljem stanju nego što je ikada bio.

 

Jedino provjeri ima li tvoj laptop drivere za Windows 10, da ne bi instalirao bez veze ako nema. Jer ako ima samo za Windows 11, zapeo si s istim.

 

EDIT: U prethodnoj poruci linkao sam Media Creation Tool za Windows 11. Ovdje se nalazi MCT za Windows 10.

 Molim te možeš li nam objasniti zašto tvrdiš da je Windows 11 smeće puno bug-ova?

Mogu;

 

1. Start je još više ograničen. Imaš onaj retardirani dio Recommended koji gotovo nitko ne koristi i zauzima bez veze prostor, a ne može se maknut. Da, mogu se koristiti kojekakvi programi trećih strana, ali cilj je imati što manje instaliranih nepotrebnih programa. To je opće poznata činjenica.

 

2. Neke stvari je potrebno raditi s više klikova nego prije. Primjer: kontekstualni izbornici. Podrška programa za nove kontekstualne izbornike i nije baš najbolja; mnogi programi ili nisu ažurirani da iskorištavaju novi izbornik ili ga odbijaju implementirat (iz kojekakvih razloga). To na kraju dovodi do toga da se za hrpu stvari osim jednog desnog klika na Desktopu moraju napraviti dva (otvoriš kontekstualni izbornik i onda opet klikom otvoriš onaj stari) da bi napravio nešto što si prije mogao jednim klikom.

 

3. Taskbar je ograničen. I uklanjanje Task Managera iz desnog klika nije nešto što još tome ide u korist (jer svi smo ga otvarali desnim klikom -> Task Manager, priznao ti to ili ne). Sitnica, nekome važna, nekome nije. Neka sam za sebe presudi.

 

4. Hardverski je zahtjevniji. I tu ne pričam o onim sranjima TPM, UEFI, Secure Boot. Hardverski jest zahtjevniji nešto više od Windowsa 10. Kod laptopa to znači nešto više resursa slobodno ako se koristi Windows 10.

 

5. Bugovi. Možeš tvrdit da ih nema, ali to što ti nisi dosad vidio niti jednog, ne znači da ih nema. Baš je nedavno Microsoft upozorio korisnike kod problema sa šifriranjem datoteka, da se može dogoditi gubitak istih. Baš je prošli mjesec prijavljena hrpa problema s jednom ažuriranjem; od klasične pogreške prilikom instalacije do boot loopa i Microsoft je ustanovio da stvarno ažuriranje izaziva neke probleme. I to nije samo ovo ažuriranje, od izlaska Windowsa 11 bilo je svega, pa i problema s osnovnim stvarima kao što je taskbar.

Čisto za usporedbu, ne sjećam se kada sam zadnji put pročitao vijest da Windows 10 ažuriranje izaziva masovne probleme. A znaš zašto? Microsoft više ne izdaje ažuriranja s novim mogućnostima za 10, samo popravke i sigurnosna ažuriranja koja u 99% slučajeva ne rade nikakve probleme.

 

Windows 10 je danas puno, i kad kažem puno, mislim puno, puno ispoliraniji OS nego što je bio na početku. Već negdje od početka 2018 je on u redu, ali sada otkad su prestali ubacivat nepotrebne mogućnosti preko WU, sad je najbolji. Gotovo u rangu Windowsa 7 koji je za mene i dalje kralj (zbog sučelja koje je konzistentno). A to ti kažem ja koji je bio žestoko protiv Windowsa 10 i koji ga je pljuvao na svakom kutku (eto ekipe, neka potvrdi).

 

Do 2025. godine, dokle traje podrška za Windows 10, Windows 11 bit će stabilan OS i taman onako ispoliran da svi mogu napraviti prijelaz bez straha da će nešto poći po krivu.

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.8.2022 12:16 (Marko :D).
15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Posmatrač kaže...
Marko :D kaže...

Ako uzimaš laptop s Windowsima, to ti je najmanje 500 kn na cijenu laptopa. A ključ za Windowse možeš nabavit i preko interneta za nekih 30-ak kuna. Samo uzmi Pro, a ne Home jer je Home verzija više ograničena od Pro.

 

https://www.allkeyshop.com/blog/buy-windows-10-professional-cd-key-compare-prices/

 Razlike su za kucnog korisnika nikakve....

 -nekad je razlika bila za poslovne-kućne, kao što su i biz-home licence iz tog razloga tako i nazvane.. no sve više home ima potrebe za pro, mreža jedan od važnih kriterija a time je ms elegantno kontrolirao skuplju pro licencu za firme (domain i ostali user-fičeri).. što istina kućni nije trebao tad pa ni danas.. no svakako je pro 'bolji' tj os je ekšli isti-identičan s par servisa koji su isključeni u home.

-razlike? pa veća razlika nego u izboru boje auta ili ukusa sladoleda :) .. i razlika je danas za korisnika važnija jer je mreža postala sveprisutna, internet-intranet.

-kao i razlika u cijeni, kao retail ili oem, kao iz sotrea ili alternativne jeftinije trgovine za par dollara.. keyu se u zube ne gleda :)

 

BinaryJesus kaže...

Za početak nemaš Bitlocker što znači ako laptop bude ukraden svi tvoji browser logini i fajlovi su u rukama lopova.

 -ako je računalo ukradeno tad je sve u tuđim rukama... soft zaštita je tad besmislena, tj ako nema zaštite od krađe tad je besmisleno razmišljati o logovima browsera.. itd itd.

-tj može biti važno klasi juzera jamesbond ili po novom trumpek i tajni dokumenti ili politička prepucavanja.

-zaštita? više problema nego koristi, tj više prosječnih juzera je zbog postojanja takve zaštite (enkripcije, pass-key i sl.) izgubilo svoje podatke nego što je snimljeno filmova na temu hakera, krađe podataka zajedno. Dodatno kao posljedica samog postojanja enkripcije imaš crypt-ransom 'virus' koji nije virus nego fičer sustava (čak ne samo osa)... itd.

-da, za 'običnog' ili 'prosječnog' kućnog korisnika je čak bolje home po tom kriteriju, no neće ga to spasiti od crypta .. tak da i dalje preporučam pro edišn.

 

-a kad smo kod edišna, stare navike, juzer uvjek misli da je tad os 'jači-bolji'.. no isti je, samo ima 'jaču' licencu. Workstation je extremni primjer koji se dodatno plaća na postojeći pro, dok je enterprise za institucije-kompanije (partrere).. nisu to bolji win, nego omogućeni neki fičeri, kontrola-mogućnost kao i način aktivacije tj kontrole valjanosti keya kao načina kako ms kontrolira pirateriju-zaradu.. pri čemu je win praktički poklonjen tj ms već duže praktički daje đabe os, može i bez aktivacije-keya, radi (osim customizacije), nema trial-perioda, nema ograničenja, gašenja i sl. .. radi. Sav ostali soft, svih ostalih proizvođaća ne radi (osim crackanih i sl.) pa tako ms i dalje vrlo jako brine o zaštiti-aktivaciji ms-officea kao suprotnost kako daje win-os. To je dugoročni plan, promjena modela naplate, cloud-usluge vs staro jednokratna licenca.. do tog da će se plaćati mjesečna-godišnja pretplata i eliminirati mogućnost piraterije i sl... plaćaš-imaš, pri čemu im je čak nevažno koji os korisnik koristi .. kao servis za spajanje u kojem će biti i virtualni os i širi se na linux. Paradox, ms želi ubiti win, eliminirati trošak-support, dok se sad sve više gura u browser kao chromeos.. praktički browser postane client za spajanje na servis-uslugu. Koji os koristi plejka ili neki tv-box.. juzeru je nevažno, upali-radi. Razlika, nekad je juzer kupio recimo igru za plejku i ubacio medij .. ili je imao pirat-čip, novo, online, nema pirata-čipa tj servis radi ako si platio, kao mobitel-pretplata-bon, kao tv kanali.. i soft biz ide u tom smjeru, kad će os postati samo client za uslugu, od 2025 nadalje ... i tad ćemo vidjeti kako recimo free soft nije đabe, tj tad ni pirati neće imati što piratizirati, sveti gral soft ind, beskonačna prodaja usluge umjesto jednokratne licence. Time će ms zarađivati x-puta više nego što zarađuje danas po starom modelu i uz to imati manje posla-troška recimo eliminacijom supporta, verzije-buildovi, oemi.. čak do tog da ugasi win-os i da juzer koristi lin-andorid.. dok će netko treći održavati distru i imati trošak supporta kao i njurganje za probleme, loše drivere, pokvaren hw itd..

-prigovara li netko steam servisu za gaming? .. što kad ms postane servis za os+mso+ostalo što nude u paketu, kao što već odavno postoji adobe-cc i sl. paketi.

 

-win 11 je win 10+1, samo novi broj, isti os ispod haube, drugi skin. Postoji zato da pravno-licenčno pripremi tranziciju na usluge, zato uefi+secboot+tpm.. ne zato jer to juzeru treba-kroisti ili štiti, boli ih kiki za juzera, misle na sebe i to je u bizu ok, neovisno što reklama kaže da to sve rade za nas (jer rade za novac..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Valentin17 kaže...
pqweasdyxc kaže...

 W11 mi radi bolje i ima puno manje bugova od W10. W10 je užasan OS.

Jako, jako je malo onih koji ovo mogu mogu reći, pogotovo ako ovo govoriš za računalo na koje imaš navedeno pod "Moj PC".

 Da, koristim taj PC. Iznenadilo me je koliko je više snappy od 10. W10 mi nikad nije radio ugodno. Uvijek mi se činio trom. I onda na to još bugovi, zamrzavanja i odvratan UI. W11 je ispravio sve to. Slobodno mogu reći da je W11 najbolji OS današnjice. A u zadnjih par godina sam koristio i Linux i macOS.

3 godine
offline
Re: Windows 11 - općenito
ihush kaže...
BinaryJesus kaže...

Za početak nemaš Bitlocker što znači ako laptop bude ukraden svi tvoji browser logini i fajlovi su u rukama lopova.

 -ako je računalo ukradeno tad je sve u tuđim rukama... soft zaštita je tad besmislena, tj ako nema zaštite od krađe tad je besmisleno razmišljati o logovima browsera.. itd itd.

 

Kako je besmisleno? Ako je software zaštićen tada lopov ima samo hardware na koji može stavit čiste windowse i nekome prodat.

 

Ako nije tada ti može napravit veliku štetu. Dovoljno je da si samo logiran na neki email. Preko njega ti može ukrast sve račune koje imaš kreirane preko tog e-maila (Steam, Epic, MS Store.....da ne pričam dalje...), resetirat passworde i promjenit mail na neki svoj. Pošto većina ljudi će imati linkane neke kreditne kartice kao način plaćanja može napravit veliku financijsku štetu.

 

Naravno za to mora biti neki softiciraniji lopov ne neki luftbrenzer koji krade sve šta mu dođe pod ruke....

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.8.2022 18:35 (BinaryJesus).
15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito

-previše filmova :)

-zaštita tog tipa stvara više problema nego koristi, ili probaj nabrojati na prste (dovoljno je jedna ruka.. čak ako radiš u pilani) za ukradeno računalo-laptop.. dok za gubitak 'kvarom' (hw enkripcija i kvar čipa ili bilo što..) imaš svaki dan primjer ... pri čemu nije kvar diska nego se eto zblenta nešto, kao particija, secboot, bilo što.. + u slučaju kvara kad trebaš spašavati podatke imaš dodatni problem tj onemogućen pristup koji treba zaštiti od lopova no opet, koliko računala je ukradeno? kome?.. jamesbond i tko još? .. i tad točno, možeš podići sys od nule no izgubio si podatke, ono jedino što je ekšli važno i ponekad nenadoknadivo ako nemaš odgovarajući backup što običan juzer-kućni često nema.. i tad njima upravo to stvara više problema nego koristi, kao i problem crypto-rasnoma, dok firme-institucije imaju (ponekad) odgovarajući backup no ponekad čitamo u medijima kako plaćaju za ucjenu jer nemaju itd.. a ako oni nemaju, ako su oni nesigurni, tad je još manje šanse da mali juzer ima nešto adekvatno ili da se može zaštititi.

 

-ako nisi cilj tad nisi u opasnosti.. a ako si cilj pravim igračima tad je zaštita beskorisna, nema sigurnosti, na cesti, na internetu-mreži.. ili u slučaju pravne države dovoljno za 5god kazne je odbiti dati pristup po nalogu suda.. (kako koja država..).

 

-lopovi kradu računala? .. kradu bicikle. Daj primjer krađe recimo u hr, u posljednjih mjesec, godinu? .. više se ukrade pudlica nego računala.

-ako lopov ima pristup računalu, recimo kući ili firmi.. ne vidim zašto tad ne bi uzeo i tv, novac, ostalo.. auto, tj u slučaju pljačke to je najmanji problem, veći da bilo što uspiješ vratiti tj da ga policija pronađe a paranoja o podatcima i da će netko iskoristiti tvoj mail, login pass .. onak, važan si svijetu i lopovu kao trumpek-biden-putin, kao miki+plenky ili neka starleta kojoj svaki čas pobjegnu golišave slike i filmići..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
offline
Re: Windows 11 - općenito

Bitlocker je same dodatan sloj zaštite. Ako ti se zblesira windows bootas neki recovery cd, otključaš particiju na kojoj imaš podatke s Bitlocker Recovery ključem i dalje kao da i nemaš Bitlocker.

 

Laptop ti može biti ukraden na primjer dok stojiš u redu za nekamo. Dovoljno je da samo na nekoliko sekundi ispustiš torbu iz vida i netko ti je ukrade. Ne ukrade netko laptop zato jer je laptop nego ukrade torbu a onda šta u njoj nađe nađe.

15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
BinaryJesus kaže...

Bitlocker je same dodatan sloj zaštite. Ako ti se zblesira windows bootas neki recovery cd, otključaš particiju na kojoj imaš podatke s Bitlocker Recovery ključem i dalje kao da i nemaš Bitlocker.

 

Laptop ti može biti ukraden na primjer dok stojiš u redu za nekamo. Dovoljno je da samo na nekoliko sekundi ispustiš torbu iz vida i netko ti je ukrade. Ne ukrade netko laptop zato jer je laptop nego ukrade torbu a onda šta u njoj nađe nađe.

 bla-bla-bla.. :)

-koliko pljački-krađa u godinu dana, u 5god? postoji li jedan slučaj? .. koliko znam samo pentagon-generali dok prenose topsecret torbice gube po aerodromima.. slučajno. Nasuprot tome juzeri ostaju bez podataka jer se usplahireni soft uplašio-zaključao kao i kod raznih uobičajenih problema-kvarova gdje imaš dodatni layer problema koji ti spriječava spašavanje...

-trebalo bi razlikovati dvije kategorije krađa. Krađu fizičkog predmeta, vrijednosti kao novac ili laptop-računalo, auto-sat-bilo što.. provala-đeparenje i sl. i druga vrsta krađe osobnih podataka ili podataka.

-ako ti lopov ukrade računalo tvoji podatci ga ne zanimaju... odnosno, zanima klasu jamesbonda, javne ličnosti koje su zanimljive medijima i politici. Prosječan juzer jednostavno nije target.

-bez pritupa računalu, bez krađe (fizičke) postoji prikupljanje podataka.. postoji npr google i njegovi servisi koji o tebi znaju sve što žele i kad spomeneš logove browsera.. (besmisleno dalje) :)

 

-no zaspamali smo temu nečim što nije stvar verzije-osa.. kraj na tu temu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Windows 11 - općenito

Kupio sam laptop prije par mjeseci i bio je predinstaliran Windows 11. Igrom slučaja sam iz nekih drugih razloga trebao "msconfig" pa sam otkrio ovo(Pogledati sliku). Pa me zanima je li napravljen samo Upgrade sa Windowsa 10 na  Windows 11 ili je bila čista instalacija. Mislim da je Upgrade obzirom da tamo piše Windows 10.

Softwer
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Softwer kaže...

Kupio sam laptop prije par mjeseci i bio je predinstaliran Windows 11. Igrom slučaja sam iz nekih drugih razloga trebao "msconfig" pa sam otkrio ovo(Pogledati sliku). Pa me zanima je li napravljen samo Upgrade sa Windowsa 10 na  Windows 11 ili je bila čista instalacija. Mislim da je Upgrade obzirom da tamo piše Windows 10.

 Ano nije ovko:

 

...onda nisi na Win.11

Some people are so poor... all they have is money!
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.8.2022 0:57 (andi.cro).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 11 - općenito

Stvarno mi to nije jasno. Normalno koristim Windows 11, kod Boot-a sve normalno funkcionira Windows 11. Nigdje nisam pronasao bilo kakav "ostatak" od Windowsa 10.  

Softwer
9 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Softwer kaže...

Kupio sam laptop prije par mjeseci i bio je predinstaliran Windows 11. Igrom slučaja sam iz nekih drugih razloga trebao "msconfig" pa sam otkrio ovo(Pogledati sliku). Pa me zanima je li napravljen samo Upgrade sa Windowsa 10 na  Windows 11 ili je bila čista instalacija. Mislim da je Upgrade obzirom da tamo piše Windows 10.

 Prve verzije Windowsa 11 su imale ostatke naziva Windows 10 na nekim lokacijama. Ne trebaš brinuti, to je normalno. Možeš to ispraviti s reinstalacijom s novijim ISO-om, ali nije potrebno. 

15 godina
offline
Windows 11 - općenito

-to je bootmeni, text, može pisati bilo što, 'paradajz'..

-služi samo tome da ako imamo multiboot možemo razlikovati-izabrati željeni boot-os.

-može se editirati bcdeditorom, ažurirati itd. lakše s easybcdeditorom, no nema smisla tražiti-instalirati (nepotrebno, osim kad to treba za kemijanja i češće.. praktičnije na live-minipe win itd.).

 

cmd-admin,

 bcdedit /set {current} description "Windows-Paradajz"

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
2 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Softwer kaže...

Stvarno mi to nije jasno. Normalno koristim Windows 11, kod Boot-a sve normalno funkcionira Windows 11. Nigdje nisam pronasao bilo kakav "ostatak" od Windowsa 10.  

 Svašta... to prvi put vidim da je instalirana jedna verzija winsa a u "sistem configu" piše druga verzija OS-a ( naravno ako nisi ništa čačkao i mijenjao pa zato piše nešto drugo ). 

Some people are so poor... all they have is money!
5 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Softwer kaže...

Stvarno mi to nije jasno. Normalno koristim Windows 11, kod Boot-a sve normalno funkcionira Windows 11. Nigdje nisam pronasao bilo kakav "ostatak" od Windowsa 10.  

 Ako sve radi normalno nemoj se zamarati sa time....

13 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
ihush kaže...

cmd-admin,

 bcdedit /set {current} description "Windows-Paradajz"

Izazov prihvaćen. 

 

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
andi.cro kaže...
Softwer kaže...

Stvarno mi to nije jasno. Normalno koristim Windows 11, kod Boot-a sve normalno funkcionira Windows 11. Nigdje nisam pronasao bilo kakav "ostatak" od Windowsa 10.  

 Svašta... to prvi put vidim da je instalirana jedna verzija winsa a u "sistem configu" piše druga verzija OS-a ( naravno ako nisi ništa čačkao i mijenjao pa zato piše nešto drugo ). 

 -to što piše je proizvoljan text (uz ograničenja kao duljina do 264 znaka u dos ekranu, batch skripte-ograničenja na 9x9 meni-podmenija itd. )

-normalna posljedica kod upgradea jer tad ostaje stari bootmeni + ovisi kad je upgradean sam installer-skripta recimo kao previd-propust u pvrim verzijama.

-naravno, kad ide 'pravi' clean, brisanje particije i kreiranje nove, tad se i to napravi novo, do tad je stari meni vjerojatno nasljeđen od w10.. kao i naziv-labela c: particije koja je defaultno prazno-ništa.. (ja stavim upravo oznaku osa, upravo zbog multiboota ako zatrebam + nekako razlikovati diskove-particije no za 99% korisnika je nevažno).

c

bootmeni se može obrisati, (re)kreirati.. npr formatirati boot particiju, bootati s bootmedija kao stikić i fix-automatika će odraditi ostalo, pronaći os-disk i dodati menu-stavku po osu kao npr windows..

-šteta što ms ne nudi neki 'bolji' alat kao easybcd ali realno nije ni potreban, većini.. dok se sve uobičajeno može tipkanjem. Čak je stari bootmanager od xp-a bio 'zgodniji' za editiranje tj kroz sys.prop tab i opciju edit, kao običan txt u notepadu.. na istom mjestu gdje noviji os od w7 nadalje ima timer-sekunde i izbor osa ako se želi mjenjati defaultni.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito

Ček, to je onda ova Croatian kaj u zagradi ima (Bosnian)? Jel tak i kod vas ostalih?

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 11 Insider preview, beta, developer, Windows 11 - problemi
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice