Windows 11 - općenito izdvojena tema

poruka: 805
|
čitano: 354.298
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 11 Insider preview, beta, developer, Windows 11 - problemi
12 godina
neaktivan
offline
Windows 11 - općenito

Prije nekoliko dana sam kupio Microsoft Surface Pro 8 sa već instaliranim Win 11. Kod instalacije jedina tlaka je bilo oko jezika i tipkovnica. Pola stvari mi na ENG pola na HR

Za sada mogu reći da dosta dobro radi, brzo, fluidno vjerovatno jer SP8 ima 120Hz ekran.

Otvaranje programa, foldera i svega ostalog je dosta brzo, nema zamrzavanja.

Jedino sam našao problem kod programa FiberDoc što koristim za posao, ali vjv jer je program zastario i nema nikakvih ažuriranja.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
_itsmoriarty kaže...
BlackMoon kaže...

Imao bi stvarno molbu i bio bi zahvalan korisniku koji radi na windows 11 sustavu, a ima icloud račun...ako bi htio instalirati UWP icloud aplikaciju s MS Storea i dati mi informaciju da li ista uopće radi na ovom OS-u, jer od Apple Suppotra ne mogu dobiti nikakvu korisnu informaciju. Osobno, na drugim računalima nemam win 11 pa ne mogu sam probati, a po googlu dobijem oprečne informacije o tome...

 kolega radi uredno app sad sam probao.  

 Hvala puno na pomoći. Očito je problem kod mene, mada mi sve to "zona sumraka" jer mi sve ostale UWP app rade bez problema, a stara win32 verzija iCluda također!

Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jaluški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše! Takvi i slični njima, brzo bi prodali dragu nam Hrvatsku za Judine škude!
16 godina
offline
Windows 11 - općenito

Ima li netko od vas problem sa trzanjem slike u videozapisima prilikom spajanja laptopa/računala sa Win 11 na TV putem HDMI-ja? Probao sam pustiti film preko VLC-a i GOM playera, kao da TV ne može progutati framerate (nije do toga jer sa drugog laptopa i Win10 ide bez problema, a video je obični full HD, ništa spektakularno.)

Moj PC  
0 0 hvala 1
9 godina
offline
Windows 11 - općenito

Fun fact: Rufus je dobio opciju da patcha usb za nepodržani hardver. Instalirao sam na svoj ssd i prošlo je bez problema.

 

 

Moj PC  
10 0 hvala 9
15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
pqweasdyxc kaže...

Fun fact: Rufus je dobio opciju da patcha usb za nepodržani hardver. Instalirao sam na svoj ssd i prošlo je bez problema.

 

 

 To postoji već neko vrijeme. Nije baš friška vijest.

morrisoN
9 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
morrisoN kaže...

 To postoji već neko vrijeme. Nije baš friška vijest.

 Nisam znao za to. Ali bolje je postati pa možda pomogne još nekome tko ne zna.

 

Beta mi je radila dobro jedno vrijeme na hdd, ali nakon clean installa finalne verzije postalo je grozno. Bio sam otprilike godinu i pol na hdd jer mi je stari ssd ripnuo. Ne znam zašto sam čekao tako dugo za kupnju novog. 

 

 

13 godina
offline
Windows 11 - općenito

Jel postoje i za windows 11 jeftini kljucevi kao za windows 10? Ako postoje, jel netko moze na PM poslat neku legit stranicu?

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Coder256 kaže...

Jel postoje i za windows 11 jeftini kljucevi kao za windows 10? Ako postoje, jel netko moze na PM poslat neku legit stranicu?

 Od tih stranica MS ne dobije ništa. Bolje imati piiii verziju.

15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito

-win10 key=11... (jer, win11 ekšli 'ne postoji', tj to je win10 s novim ikonama.. pravni razlozi ms-a.. priprema za promjenu poslovnog modela).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.12.2021 19:22 (ihush).
15 godina
offline
Windows 11 - općenito

Sinu sam kupio entry level Acer gaming laptop, treba doći početkom tjedna.

1. Još razmišljam koji WIN instalirati 10 ili 11, ne pratim temu, jesu li se smirili/pokrpali u međuvremenu pronađeni problemi na W11?

   Da krenem sa W10, pa za par mjeseci nadogradim na W11?

2. Nakon što napravim clean install i WIN povuče sve drivere sa WU, je li potrebno/poželjno instalirati drivere koje nudi proizvođač laptopa na svojim stranicama?

    Acer-ovi bi trebali „biti bolji“ nego generički od WIN, točno?

3. Što sa driverom za grafičku (Nvidia RTX 3050)?

    Instalirati driver koji nudi Acer ili instalirati direktno sa Nvidia stranice?

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Matozan kaže...

Sinu sam kupio entry level Acer gaming laptop, treba doći početkom tjedna.

1. Još razmišljam koji WIN instalirati 10 ili 11, ne pratim temu, jesu li se smirili/pokrpali u međuvremenu pronađeni problemi na W11?

   Da krenem sa W10, pa za par mjeseci nadogradim na W11?

Windows 11 ima još dosta bugova koji se konstantno peglaju. Moj savjet svima je da se još uvijek drže Windowsa 10. Ispeglani su i nema toliko problema koliko ih ima na Windows 11. Dodatno osiguranje je što više nema velikih nadogradnji, samo manje budući da je sav fokus prebačen na Windows 11.

Matozan kaže...

2. Nakon što napravim clean install i WIN povuče sve drivere sa WU, je li potrebno/poželjno instalirati drivere koje nudi proizvođač laptopa na svojim stranicama?

    Acer-ovi bi trebali „biti bolji“ nego generički od WIN, točno?

Da, itekako. Ovi driveri koje Windows sam povuče preko WU su neki generički driveri koji ti služe tek toliko da možeš normalno koristiti računalo dok ga kompletno ne prilagodiš po željama. Također, driveri sa stranica proizvođača su najnoviji dok oni, koji se nude preko WU baš i nisu najnoviji. Uz to, preko WU dolazi samo driver, ne i popratni program koji omogućuje tweakanje postavki po željama.

Matozan kaže...

3. Što sa driverom za grafičku (Nvidia RTX 3050)?

    Instalirati driver koji nudi Acer ili instalirati direktno sa Nvidia stranice?

S NVIDIA stranice, naravno. Na stranicama proizvođača laptopa gotovo uvijek se nalaze starije verzije drivera, dok stranice proizvođača hardvera uvijek imaju najnovije dostupne.

Poruka je uređivana zadnji put sub 8.1.2022 20:01 (Marko :D).
2 godine
offline
Re: Windows 11 - općenito
Marko :D kaže...
Windows 11 ima još dosta bugova koji se konstantno peglaju. Moj savjet svima je da se još uvijek drže Windowsa 10. Ispeglani su i nema toliko problema koliko ih ima na Windows 11. Dodatno osiguranje je što više nema velikih nadogradnji, samo manje budući da je sav fokus prebačen na Windows 11

Točno...

Jučer mi je ponuđena nadogradnja na win 11, sve je prošlo uredno i mislio sam da sve radi kako treba jer seje računalo normalno ponašalo.

Pobrisao sam i OLD windows, kad ono;

 

Laserski pisač Lexmark B2200 Series HBP više ne mogu upogoniti.

Zadnji driveri (ali za win 10), zadnji firmware stavljen danas, sve probao, pomoći nema.

 

Nestala ikona u Device Manageru za Bluetooth, stoga ne rade aktivni bluetooth zvučnici... pomoći NEMA.

 

Ovo bih trebao pisati u odjeljku za probleme s win 11 no iznervirao sam se danas pa sad kasno pišem na prvoj slobodnoj temi o win 11.

 

Koja me sotona  natjjerala da ga instaliiram, a 100 x rekoh da neću.

 

Sutra opet muka, instaliraj deseticu, vraćaj programe, nisam radio image desetice, vjerovao sam da će biti sve ok....

 

Glupan.

14 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Some people are so poor... all they have is money!
13 godina
online
Re: Windows 11 - općenito
Zaporožac kaže...

Glupan.

Ma nisi nego voliš ekperimentirati kao i većina nas ovdje jer da nema toga, ne bi ni bili to što jesmo.

Tako to je, nekada prođe, neka ne prođe. Idemo dalje.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
14 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Zaporožac kaže...
Marko :D kaže...
Windows 11 ima još dosta bugova koji se konstantno peglaju. Moj savjet svima je da se još uvijek drže Windowsa 10. Ispeglani su i nema toliko problema koliko ih ima na Windows 11. Dodatno osiguranje je što više nema velikih nadogradnji, samo manje budući da je sav fokus prebačen na Windows 11

Točno...

Jučer mi je ponuđena nadogradnja na win 11, sve je prošlo uredno i mislio sam da sve radi kako treba jer seje računalo normalno ponašalo.

Pobrisao sam i OLD windows, kad ono;

 

Laserski pisač Lexmark B2200 Series HBP više ne mogu upogoniti.

Zadnji driveri (ali za win 10), zadnji firmware stavljen danas, sve probao, pomoći nema.

 

Nestala ikona u Device Manageru za Bluetooth, stoga ne rade aktivni bluetooth zvučnici... pomoći NEMA.

 

Ovo bih trebao pisati u odjeljku za probleme s win 11 no iznervirao sam se danas pa sad kasno pišem na prvoj slobodnoj temi o win 11.

 

Koja me sotona  natjjerala da ga instaliiram, a 100 x rekoh da neću.

 

Sutra opet muka, instaliraj deseticu, vraćaj programe, nisam radio image desetice, vjerovao sam da će biti sve ok....

 

Glupan.

 daj malo više podataka o stvarima koje ne rade?

 

i mene je BT zaje....  pa sam skinuo zadnjes Intel stranice drivere za Win 11...

 

WIndowse sam nadogradio na postojeće Win 10 na dva laptopa i PCu i to je jedino što mi je zaštekalo... samo na PCu ....

 

 

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Valentin17 kaže...
Zaporožac kaže...

Glupan.

Ma nisi nego voliš ekperimentirati kao i većina nas ovdje jer da nema toga, ne bi ni bili to što jesmo.

Tako to je, nekada prođe, neka ne prođe. Idemo dalje.

 Večina ljudi ( pa i ja ) logično razmišlja da ako je MS nešto izbacio/ponudio kao nadogradnju, vjerovatno je bolje jer mislimo da ne bi valjda napravili nešto novo a da je lošije nego prethodno...

Ja sam se također vodio tom logikom i imao sam nekih problemčića ali nisu bili do W11 nego do mojeg diska i biosa ali to sam uspio riješiti i windowsi uglavnom rade bez problema.

Znam da su neke sitnice još za "popeglat" ali uglavnom sam zadovoljan i nisam naišao na probleme.

Some people are so poor... all they have is money!
13 godina
online
Re: Windows 11 - općenito
Zaporožac kaže...Točno...

Laserski pisač Lexmark B2200 Series HBP više ne mogu upogoniti.

Nestala ikona u Device Manageru za Bluetooth, stoga ne rade aktivni bluetooth zvučnici... pomoći NEMA.

Daj sliku iz device managera, upiši u tražilicu bluetooth i klikni na prvo što pronađe, možda ti je bluetooth ugašen samo.

Isto tako printer, možda treba probati dodati printer ručno iz control panela/add printer pa ako Win 11 nema drivera, ručno odabrati driver (have disk ili kako piše).

Nudim pomoć preko Teamviewera ili Anydeska ako treba, vjerujem da je ovo sve riješivo, samo treba malo pregledati detaljnije.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
4 godine
offline
Re: Windows 11 - općenito
andi.cro kaže...

 Večina ljudi ( pa i ja ) logično razmišlja da ako je MS nešto izbacio/ponudio kao nadogradnju, vjerovatno je bolje jer mislimo da ne bi valjda napravili nešto novo a da je lošije nego prethodno...

 

 Povijest tj. praksa je pokazala da poprave jedan problem i stvore nekoliko novih. Nakon toliko godina postojanja Win 10, oni su nedavno zeznuli i u njima i u novim Win 11 printanje u mreži u pokušaju da mrežnu komunikaciju učine sigurnijom. I ako takve svoje promašaje ne srede u kratkom vremenu, ljudi trpe štetu. Tako da je u poslovnoj okolini svakako bolje ne žuriti sa zakrpama i ne dati korisnicima da sami išta instaliraju bez dopuštenja, a doma je dobro imai neki backup ili image cijele konfiguracije koji se može brzo vratiti i nastaviti raditi.

14 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
zelenapaprika kaže...
andi.cro kaže...

 Večina ljudi ( pa i ja ) logično razmišlja da ako je MS nešto izbacio/ponudio kao nadogradnju, vjerovatno je bolje jer mislimo da ne bi valjda napravili nešto novo a da je lošije nego prethodno...

 

 Povijest tj. praksa je pokazala da poprave jedan problem i stvore nekoliko novih. Nakon toliko godina postojanja Win 10, oni su nedavno zeznuli i u njima i u novim Win 11 printanje u mreži u pokušaju da mrežnu komunikaciju učine sigurnijom. I ako takve svoje promašaje ne srede u kratkom vremenu, ljudi trpe štetu. Tako da je u poslovnoj okolini svakako bolje ne žuriti sa zakrpama i ne dati korisnicima da sami išta instaliraju bez dopuštenja, a doma je dobro imai neki backup ili image cijele konfiguracije koji se može brzo vratiti i nastaviti raditi.

 Slažem se, za posao je najbolje imati provjerenu i stabilnu konfiguraciju a razna ažuriranja neka rješava stručna osoba koja će znati da li uopče treba nešto mijenjati ili ne a i ako bude neki problem, znati će ga za čas riješiti deinstalacijom posljednjih ažururanja, vračanje iz backupa ili iz restore točke... a sa instaliranjem sljedeće verzije winsa definitivno treba pričekati barem godinu dana!!!

Some people are so poor... all they have is money!
2 godine
offline
Re: Windows 11 - općenito
Stric_Jura kaže...
i mene je BT zaje....  pa sam skinuo zadnjes Intel stranice drivere za Win 11...

 WIndowse sam nadogradio na postojeće Win 10 na dva laptopa i PCu i to je jedino što mi je zaštekalo... samo na PCu ....

 

 

 prvo što sam napravio je update drivera za win 11 i ništa.

Valentin17 kaže...
Daj sliku iz device managera, upiši u tražilicu bluetooth i klikni na prvo što pronađe, možda ti je bluetooth ugašen samo.

Isto tako printer, možda treba probati dodati printer ručno iz control panela/add printer pa ako Win 11 nema drivera, ručno odabrati driver (have disk ili kako piše).

Nudim pomoć preko Teamviewera ili Anydeska ako treba, vjerujem da je ovo sve riješivo, samo treba malo pregledati detaljnije.

 

Printer sam iskemijao i sada radi, ali bluetooth ni vau.

 

Evo fotki... označeno strelicom, "windows 10" nakon samopopravka ?!

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.1.2022 18:24 (Zaporožac).
2 godine
offline
Windows 11 - općenito

Sutra ću napraviti clean install win 11 pa ako ne bude bluetootha, onda ćeš mi (ako budeš imao vremena) pogledati preko TeamViewer-a.

 

a kakav je ovo kvadrat skoro nevidljivi, ne mogu stisnuti pošalji ni odustani, moram suziti chrome da bi kliknuo "pošalji" 

 

Neovisan je prozirni kvadratić o pregledniku.

ni ikone u njegovom dometu ne mogu kliknuti... 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 10.1.2022 6:29 (Zaporožac).
 
2 0 hvala 1
4 godine
offline
Re: Windows 11 - općenito
Zaporožac kaže...

Sutra ću napraviti clean install win 11 pa ako ne bude bluetootha, onda ćeš mi (ako budeš imao vremena) pogledati preko TeamViewer-a.

 

 

 Znaš li čiji je BT hardver u kompjuteru?

2 godine
offline
Re: Windows 11 - općenito
zelenapaprika kaže...

Znaš li čiji je BT hardver u kompjuteru?

 Nemam pojma...

Možda bih mogao vidjeti da mogu u device manageru vidjeti BT.

 

Ploča je Asrock Z590 Pro 4

 

Nisam na to prije obratio pažnju...

 

Misliš da nađem proizvođača pa da opalim nekakav upgrade firmware-a ili nekakvih hardverski drivera ?

 

Mislim da to ne ide tako..

 

Nemaju mi ni BT aktivni zvučnici nikakve drivere za BT.

 

Ma, pošto developeri još čeprkaju po motoru, danas ću ja opaliti pouzdanu deseticu stability pro , a ne, kako sam najavio, 11.

2 godine
offline
Re: Windows 11 - općenito
andi.cro kaže...
 Večina ljudi ( pa i ja ) logično razmišlja da ako je MS nešto izbacio/ponudio kao nadogradnju, vjerovatno je bolje jer mislimo da ne bi valjda napravili nešto novo a da je lošije nego prethodno...

Ja sam se također vodio tom logikom i imao sam nekih problemčića ali nisu bili do W11 nego do mojeg diska i biosa ali to sam uspio riješiti i windowsi uglavnom rade bez problema.

Znam da su neke sitnice još za "popeglat" ali uglavnom sam zadovoljan i nisam naišao na probleme.

 Logika nam je u kujcu kad se uvijek upecamo na novo... 

 

tako sam odmah s win 8.1 naletio na početnu deseticu, i bilo je isto, tri-četiri problema pa sam vozio osmicu dok se ljudi nisu prestali žaliti na win 10.

4 godine
offline
Re: Windows 11 - općenito
Zaporožac kaže...
zelenapaprika kaže...

Znaš li čiji je BT hardver u kompjuteru?

 Nemam pojma...

Možda bih mogao vidjeti da mogu u device manageru vidjeti BT.

 

Ploča je Asrock Z590 Pro 4

 

Nisam na to prije obratio pažnju...

 

Misliš da nađem proizvođača pa da opalim nekakav upgrade firmware-a ili nekakvih hardverski drivera ?

 

Mislim da to ne ide tako..

 

Nemaju mi ni BT aktivni zvučnici nikakve drivere za BT.

 

Ma, pošto developeri još čeprkaju po motoru, danas ću ja opaliti pouzdanu deseticu stability pro , a ne, kako sam najavio, 11.

Manual, stranica 86: "4.6.2 Chipset Configuration", pa stranica 88: "Bluetooth Enable/disable the Bluetooth connectivity."

 

Tako da uđi u BIOS i udri. Negdje moraš pronaći taj switch.

 

https://download.asrock.com/Manual/Z590%20Pro4.pdf

 

Sve ostalo (softver) službeno je tu: https://www.asrock.com/MB/Intel/Z590%20Pro4/index.asp#Download.

 

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 11 - općenito
Zaporožac kaže...
zelenapaprika kaže...

Znaš li čiji je BT hardver u kompjuteru?

 Nemam pojma...

Možda bih mogao vidjeti da mogu u device manageru vidjeti BT.

 

Ploča je Asrock Z590 Pro 4

 

Nisam na to prije obratio pažnju...

 

Misliš da nađem proizvođača pa da opalim nekakav upgrade firmware-a ili nekakvih hardverski drivera ?

 

Mislim da to ne ide tako..

 

Nemaju mi ni BT aktivni zvučnici nikakve drivere za BT.

 

Ma, pošto developeri još čeprkaju po motoru, danas ću ja opaliti pouzdanu deseticu stability pro , a ne, kako sam najavio, 11.

 Eto čovjek ti je sve našao. Ako ti je BT isključen u biosu, onda ti ni 10-ka, a ni bilo koji drugi OS neće pomoći... Uđi u bios i vidi je li uključen.

15 godina
offline
Windows 11 - općenito

- već više godina pravilo-zakon (sigurnost) BT mora biti on-off prekidač (ili soft) + indikator-led da bi korisnik jasno znao kad je uključen tj zato jer je sigurnosna rupa ako se koristi na javnim prostorima u dometu drugih uređaja-računala.

 

-da bi bilo koji uređaj (dio-komponenta) radio, treba odgovarajući driver za os, kao što treba biti ispravan i uključen (ne isključen-disebliran i sl.).

-provjeriti bios, provjeriti tipke, provjeriti driver (jer se modul radi zajedno wlan+bt) .. i tad mora raditi.

-win11 je novi os ili ''novi''.. ne mora postojati driver za stariji uređaj tj ovisi o proizvođaču-supportu kad će i hoće li uopće izdati driver za npr win11.. do tad se koristi po 'starosti' za w10, 8, 7.. pa i xp osim problema da ne može biti 32bit za 64bit os.. + necertificiran driver os ignorira (reboot + f7.. omogućuje install necertificiranog drivera) + kad nije ''čisti'' driver nego setup-app-paket tad je problem sam installer, ne driver tj ako installer ne prepozna, ne podržava os tad ne napravi ništa ali nije problem driver npr ako se raspakira ručno instalirati.. + naravno, nije to sve, jer neka app koja nije driver a koju instaler instalira tad nedostaje tj upravo app koja služi paljenju-gašenju modula wlan-bt.. i tad je sve ok samo nije upaljeno.. :)

 

-najmanji problem je driver ili verzija, driver je driver.. jedan-proizvođačev, ne postoji drugi-bolji ili microsoftov, razlika je 'samo' u dodatcima (ali to nije driver).. a u ovakvom slučaju je to kvaka-22.. tj ako nema taj dodatak tad nema čime upaliti .. dok neka računala imaju fizički prekidač on-off (po pravilima bi morali svi, no eu je tu malo olabavio .. možda zbog mobitela-tableta...).

 

-za nove uređaje normalno možete pronaći noviji driver, koji će u pravilu imati neke prednosti-fixeve tj ako su svi driveri ispravni prednost ima noviji, tad će u install-osu (win-lin-mac..) bazi biti recimo stariji driver i tad je bolje nadograditi novijim + dodatna app-util ako je potrebno ali je teoretski to ista stvar, isti driver..

-za starije uređaje je često ms-ov posljednji-najnoviji kojeg čak nećete pronaći na strancama proizvođača-oema (po isteku zakonskih rokova to je samo trošak, nitko ne želi vječno dok ms ima svoju bazu-katalog..) no recimo to je ok, radi.. a problem se desi kad i ms izbaci-adbanda stari hw-driver, npr za printere, skenere, .. ili bt. tad googlanje za driverom pa gdje se pronađe ili ms-katalog + opis-oem-nešto.. tj ms ima više 'istih' drivera, raznih oema, kao i za razne win-osveve i ako utipkate bolji kriterij tad ćete brže pronaći odgovarajući (kao baza-.cab ili samoinstalirajući).. .. ako netko još nije otkrio, raspakirani driver se instalira desnim klikom na .inf file.. ne treba installer-setup.exe i sl. tj sve piše u tom infofileu i sam os obavi potrebno.. (što se svodi na kopiranje u sys32 i prijavu u reg..).

 

-oprezno s F7 modom, tj tako možete forsirati install ali tad morate biti 100% sigurni da je to odgovarajući driver, ne neki sličan ili možda.. tj ovisi o uređaju-komponenti tj pogrešan driver može rezultirati nepaljenjem osa.. kao pogrešno gorivo-auto..

 

-ne postoji bolji driver, radi ili ne radi.. + noviji će imati neke fixeve + ažuriranja u skladu s osom, npr poweropcije-managment i zato je za novi os isključivo novi-noviji driver.. tj čak ne sam driver (sys-dll file koji može biti isti-identičan desetljećima) nego samo opis-info-postavke npr za sleep-power.. to je samo opis ali rezultat je da radi-pali ili zeza npr ode u sleep i ne može se više probuditi do restarta i sl. .. to je samo nova postavka-opcija upute osu-manageru, ne noviji driver kao konkretan sys file koji se često godinama ne mijenja, pa tako i danas možemo koristiit npr mrežne kartice-drivere i identični su desetljećima, slično kao i bios tj bios nije nužno nadograditi novijim tj ovisi što noviji donosi, neki fix-buga ili dodatnu opciju .. ili samo ažuriranje recimo podržanog cpu-a što za postojeće računalo koje radi nema veze osim ako planirate novi cpu ili ram i sl. .. za bios je pravilo da ne treba dirati ono što radi, često je tvornički bios najbolji (jer je najtestiraniji prije proizvodnje serije računala) dok ostali samo donose sitne ispravke ili ono što se novo pojavi ali za to računalo ne mora uopće biti korisno-važno).

 

-npr računala starosti do 5 god će u novijem biosu imati recimo defalutne postavke za win11 kao bitnu izmjenu, tj uefi+secboot+tpm uključene .. bez da išta drugo izmnene-poprave osim samog defaulta tj može isto i stari bios ali je tad default bio drugačiji recimo bez tpm-a pa ga treba uključiti ako se to želi (kao što možemo koristiti win11 bez uefi-sec-tpm.. ako to želimo + ako napravimo takav installer..).

 

-win11 je novi os, koji po najavama ms-a nikad nije trebao postojati jer je win10 bio 'posljednji' win.. realno win11=10+1.. tj isti os, novi skin. Ali.. oem ne mora dati support, može ako želi, ne mora, trošak.. + pošto je tek prije par mjeseci izašao ne mora biti brzo dostupan driver za svaki uređaj + ono što je starije od recimo 5god možete očekivati da oem ni neće željeti..

 

-a sad o driveru, oemu i proizvođaču,

- kad trebate driver prvo mjesto gdje tražite je oem-proizvođač, brand, za laptope kao hp-lenovo-asus.. ili mbo za desktope i sl. po točnoj seriji-modelu za konkretan os.

-ako nema, iduće mjesto je pravi proizvođač chipa, npr za vga znamo da su to nvidia-ati (amd).. audio-mreža.. realtek-broadcom-intel.. taj pravi proizvođač osim za vga, ne želi biti support kupcu, tj to je obveza oem-a, ne recimo intela i namjerno rade problem tj otežavaju pronalaženje odgovorarajućeg drivera.. ali može se, samo treba malo upornije tražiti, pa će tako neki bt biti zajedno s wlan driverom a može se i od drugog oema po čemu je recimo popularan dell ili lenovo (dobar support) a problem je samo installer-exe koji ne želi raditi s tuđim-oem hw, mada je isti driver-chip.. nije isti 'brand' tj logo kojeg oem stavi + jednako kao u ms-katalogu drivera.. tj za isti chip imamo x-puta umnožene drivere koji mogu biti 'generički' ili brandirani, ovisno o tome će se instalirati na drugi hw ili neće.. no uvjek možete ručno-desni klik.. itd. jer driver je jedan-isti, sys-dll file, ne proizvode ga oemi kao lenovo-asus.. kao što tcom ne proizvodi modeme, samo rebrandaju + firmware..

 

-driveri su često generički-kumulativni tj uključuju više serija-modela neke komponente, vga-audio-lan.. pa je isti driver za nvidia vga mada imate recimo gtx730 i rtx2060.. instalirat će iste stvari-driver, brandirani će se instalirati samo na svoj brand, npr dell za q-max seriju, dok će nvidijn driver raditi na svima .. isto je s bt i ostalim uređajima, no pošto wlan+bt dolaze u paru + ovise o trećoj app za paljenje + bios-driver opcije, tad imamo više mogućih uzroka problema, tj ili nije isti par ili nije brand-oem soft pa ne želi instalirati app koja bi upalila-ugasila uređaj itd..

 

-problem.. bt je recimo kao stikić nešto što se može kupiti za recimo 50kn.. ako je važno to je možda brže nego kemijati danima dok se pronađe riješenje (ako postoji). Skuplji uređaji kao printer-skener-ostalo.. naravno da ćete prvo probati sve, .. a ponekad ćete na kraju baciti ispravan printer i kupiti novi, to je tako, biz. + ne postoji obveza proizvođača, može i ne mora.. zato ne žuriti ili kad je važno prvo provjeriti stanje drivera za uređaje koje trebamo, .. pa čak i roll-back nakon nadogradnje na stari win10, tj vi odlučujete što želite ili što vam je važnije, računalo-uređaji ili win11.. a tad morate prilagoditi requirementse, neće se oni prilagoditi vama, mada reklama upravo to sugerira, ipak je to samo reklama a biz je takav da se korisnik prilagodi ili kupi novo.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Windows 11 - općenito
Zaporožac kaže...

 Logika nam je u kujcu kad se uvijek upecamo na novo... 

Kupi si ovako nešto, uštekaj u USB utor i vozi, https://www.futura-it.hr/bluetooth-adapter-asus-usb-bt400/87515/product/.

Win 11 će sam instalirat driver i to je to.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
2 godine
offline
Re: Windows 11 - općenito
zelenapaprika kaže...

Tako da uđi u BIOS i udri. Negdje moraš pronaći taj switch.

 

https://download.asrock.com/Manual/Z590%20Pro4.pdf

 

Sve ostalo (softver) službeno je tu: https://www.asrock.com/MB/Intel/Z590%20Pro4/index.asp#Download.

 

 

 to je prva od stvari koju uz update drivera radim kada imam sličan problem.

provjeravam postavke biosa....

u biosu je po defaultu na enabled..

bilo koju drugu stvarčicu da čačnem u biosu, bios je ENABLED

Bilal kaže...

 Eto čovjek ti je sve našao. Ako ti je BT isključen u biosu, onda ti ni 10-ka, a ni bilo koji drugi OS neće pomoći... Uđi u bios i vidi je li uključen.

 Hvala čovjeku na pokušaju pomoći.

Često sam vidio da ljudi na forumu pokušavaju pomoći objašnjavajući da je 2+2 jednako 4, iako sam s 10 godina naučio od starog kako instalirati windowse, pronalaziti razne probleme, rješavati ih, tu je i knjiga windows 98, DOS, naučene komande napamet s 13 godina (većinu njih)...

 

malo s vremenom odrasliji čovjek zapne, zapostavi nekakve novotarije, ali, onaj temelj koji upiješ kao klinac, ne nestane tako lako.

ihush kaže...

- već više godina pravilo-zakon (sigurnost) BT mora biti on-off prekidač (ili soft) + indikator-led da bi korisnik jasno znao kad je uključen tj zato jer je sigurnosna rupa ako se koristi na javnim prostorima u dometu drugih uređaja-računala.

 

-da bi bilo koji uređaj (dio-komponenta) radio, treba odgovarajući driver za os, kao što treba biti ispravan i uključen (ne isključen-disebliran i sl.).

-provjeriti bios, provjeriti tipke, provjeriti driver (jer se modul radi zajedno wlan+bt) .. i tad mora raditi.

-win11 je novi os ili ''novi''.. ne mora postojati driver za stariji uređaj tj ovisi o proizvođaču-supportu kad će i hoće li uopće izdati driver za npr win11.. do tad se koristi po 'starosti' za w10, 8, 7.. pa i xp osim problema da ne može biti 32bit za 64bit os.. + necertificiran driver os ignorira (reboot + f7.. omogućuje install necertificiranog drivera) + kad nije ''čisti'' driver nego setup-app-paket tad je problem sam installer, ne driver tj ako installer ne prepozna, ne podržava os tad ne napravi ništa ali nije problem driver npr ako se raspakira ručno instalirati.. + naravno, nije to sve, jer neka app koja nije driver a koju instaler instalira tad nedostaje tj upravo app koja služi paljenju-gašenju modula wlan-bt.. i tad je sve ok samo nije upaljeno.. :)

 

-najmanji problem je driver ili verzija, driver je driver.. jedan-proizvođačev, ne postoji drugi-bolji ili microsoftov, razlika je 'samo' u dodatcima (ali to nije driver).. a u ovakvom slučaju je to kvaka-22.. tj ako nema taj dodatak tad nema čime upaliti .. dok neka računala imaju fizički prekidač on-off (po pravilima bi morali svi, no eu je tu malo olabavio .. možda zbog mobitela-tableta...).

 

 

 sve je provjereno prijatelju..

win 11 je nešto sprčkao u registriju kad je instaliran odn. kad je pregazio Win 10, jer glup nisam, nema što nisam pokušao i BT NE POSTOJI, osim u nazivu Postavke -bluettoth & uređaji...

 

od sinoć lijepo ponovo kucka win 10, bluettoth se je odmah povezao s aktivnim Bt zvučnicima i miran sam dvije godine... te se čujemo na ovoj temi za nekih godinu dana.

 

Radim na tom računalu i poluprof. produkciju, snimanje ...pa sam ispao budala što nisam napravio komplet image win 10, ali sam većinu stvari spremio na sigurno, na vanjski disk, prije nadogradnje.

 

Hvala svima na pokušaju pomoći, a posebno dobrom čovjeku Valentinu, koji je uvijek tu da uskoči ako je nekakav problem.

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.1.2022 6:49 (Zaporožac).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 11 Insider preview, beta, developer, Windows 11 - problemi
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice