Windows 11 - općenito izdvojena tema

poruka: 805
|
čitano: 354.728
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 11 Insider preview, beta, developer, Windows 11 - problemi
15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Valentin17 kaže...

 Štos je u tome što ja taj registarski ključ već imam. Odakle, kako, nemam pojma. Koliko vidim, iz MS-a kažu da se oni s nepodržanim hardverom mogu pozdraviti s updateovima. Živi nered vlada...

 

Imam sistem image od windowsa 10 iz srpnja ove godine. Ozbiljno sam razmišljao da ga vratim, pa onda nadogradim na ovaj release build 194 od windowsa 11 i da se maknem iz insider preview programa. Ali nakon ovog svega mislim da je bolje ostati na insider verziji dok se stvari ne slegnu i ne poslože. Ovaj zadnji preview na kojem sam sada, radi skroz dobro.

Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jaluški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše! Takvi i slični njima, brzo bi prodali dragu nam Hrvatsku za Judine škude!
4 godine
offline
Re: Windows 11 - općenito
BlackMoon kaže...
Valentin17 kaže...

 Štos je u tome što ja taj registarski ključ već imam. Odakle, kako, nemam pojma. Koliko vidim, iz MS-a kažu da se oni s nepodržanim hardverom mogu pozdraviti s updateovima. Živi nered vlada...

 

Imam sistem image od windowsa 10 iz srpnja ove godine. Ozbiljno sam razmišljao da ga vratim, pa onda nadogradim na ovaj release build 194 od windowsa 11 i da se maknem iz insider preview programa. Ali nakon ovog svega mislim da je bolje ostati na insider verziji dok se stvari ne slegnu i ne poslože. Ovaj zadnji preview na kojem sam sada, radi skroz dobro.

 Hoće li ili neće Microsoft dati updateove za instalacije na nepodržanom softveru, ne znam. Nitko to ne zna osim Microsofta.

 

Međutim, zapitaj se, zašto bi na vlastitim stranicama nudili način za zaobilaženje provjere hadrvera, a potom korisniku koji iskoristi tu mogućnost zabranili primanje updateova?

 

Jučer sam instalirao (nadogradio) Win 11 na laptop koji zadovoljava sve uvjete osim CPU-a, koji je 7. generacije, a Microsoft daje podršku od 8. generacije CPU-a. Sve je prošlo dobro, a stigao je odmah i nekakav kumulativni update.

 

Na kraju ćemo vidjeti što će biti kada dođe neki feature update.

 

Čisti ISO image Windowsa 10. Dowloadao sam ga s Microsoftovih stranica prošli tjedan, tako da ga imam kod sebe za svaki slučaj. Vjerujem da će se do njega i dalje moći doći.

10 godina
offline
Windows 11 - općenito

Apgrejdao sam windows 10 na 11 čisto iz znatiželje. Ugodno sam iznenađen sučeljem, moram reći da je dosta veliko poboljšanje u usporedbi sa desetkom. Vidim dosta inspiracije je došlo i iz opensource svijeta, što naravno nije loše ili negativno. Uglavnom, modernizirali su OS i to vrlo dobro.

Nadglednik dina
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Windows 11 - općenito

Treba to još dosta ispolirati. Meni npr. s kompom pod Moj PC sve dosta šteka, tj. response je prilično loš. Klik desnom tipkom miša, otvaranje prozora itd. dok je na Win10 sve išlo ko po špagi...

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Windows 11 - općenito

Prije nekoliko dana sam se odlucio na cisti instal win11 (win10 je nakon dosta godina i tako trebao cisti instal ali nikako da se natjeram zezati sa hrpom novih instalacija i podesavanja pa je win11 sve ubrzao :) ).

Manje vise sve radi uredno, jedini problem koji se pojavio je nenadano smrzavanje Firefoxa na nekoliko sec. Osim toga bilo je zezanja sa podesavanjem zadanih aplikacija. Sva sreca pa win dozvoljava brisanje svojih tako da mi je to sve olaksalo. Trebalo je ukljuciti i SMB, maknuti hibernaciju i omoguciti sve moguca dopustenja za pisanje i brisanje po particijama.

Sto se tice same instalacije (s obzirom da i5 7500 nije podrzan) sve je proslo bez ikakvih problema i intervencija na samom win11 instal usb-u.

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 11 - općenito
zelenapaprika kaže...
BlackMoon kaže...
Valentin17 kaže...

 Štos je u tome što ja taj registarski ključ već imam. Odakle, kako, nemam pojma. Koliko vidim, iz MS-a kažu da se oni s nepodržanim hardverom mogu pozdraviti s updateovima. Živi nered vlada...

 

Imam sistem image od windowsa 10 iz srpnja ove godine. Ozbiljno sam razmišljao da ga vratim, pa onda nadogradim na ovaj release build 194 od windowsa 11 i da se maknem iz insider preview programa. Ali nakon ovog svega mislim da je bolje ostati na insider verziji dok se stvari ne slegnu i ne poslože. Ovaj zadnji preview na kojem sam sada, radi skroz dobro.

 Hoće li ili neće Microsoft dati updateove za instalacije na nepodržanom softveru, ne znam. Nitko to ne zna osim Microsofta.

 

Međutim, zapitaj se, zašto bi na vlastitim stranicama nudili način za zaobilaženje provjere hadrvera, a potom korisniku koji iskoristi tu mogućnost zabranili primanje updateova?

 

Jučer sam instalirao (nadogradio) Win 11 na laptop koji zadovoljava sve uvjete osim CPU-a, koji je 7. generacije, a Microsoft daje podršku od 8. generacije CPU-a. Sve je prošlo dobro, a stigao je odmah i nekakav kumulativni update.

 

Na kraju ćemo vidjeti što će biti kada dođe neki feature update.

 

Čisti ISO image Windowsa 10. Dowloadao sam ga s Microsoftovih stranica prošli tjedan, tako da ga imam kod sebe za svaki slučaj. Vjerujem da će se do njega i dalje moći doći.

 Jesi nadogradio preko win updates ili?

4 godine
offline
Re: Windows 11 - općenito
ivozadro kaže...
zelenapaprika kaže...
BlackMoon kaže...
Valentin17 kaže...

 Štos je u tome što ja taj registarski ključ već imam. Odakle, kako, nemam pojma. Koliko vidim, iz MS-a kažu da se oni s nepodržanim hardverom mogu pozdraviti s updateovima. Živi nered vlada...

 

Imam sistem image od windowsa 10 iz srpnja ove godine. Ozbiljno sam razmišljao da ga vratim, pa onda nadogradim na ovaj release build 194 od windowsa 11 i da se maknem iz insider preview programa. Ali nakon ovog svega mislim da je bolje ostati na insider verziji dok se stvari ne slegnu i ne poslože. Ovaj zadnji preview na kojem sam sada, radi skroz dobro.

 Hoće li ili neće Microsoft dati updateove za instalacije na nepodržanom softveru, ne znam. Nitko to ne zna osim Microsofta.

 

Međutim, zapitaj se, zašto bi na vlastitim stranicama nudili način za zaobilaženje provjere hadrvera, a potom korisniku koji iskoristi tu mogućnost zabranili primanje updateova?

 

Jučer sam instalirao (nadogradio) Win 11 na laptop koji zadovoljava sve uvjete osim CPU-a, koji je 7. generacije, a Microsoft daje podršku od 8. generacije CPU-a. Sve je prošlo dobro, a stigao je odmah i nekakav kumulativni update.

 

Na kraju ćemo vidjeti što će biti kada dođe neki feature update.

 

Čisti ISO image Windowsa 10. Dowloadao sam ga s Microsoftovih stranica prošli tjedan, tako da ga imam kod sebe za svaki slučaj. Vjerujem da će se do njega i dalje moći doći.

 Jesi nadogradio preko win updates ili?

 Ne, sve ti piše u poruci na prethodnoj stranici ove teme: https://forum.bug.hr/forum/topic/windows/windows-11-opcenito/284940.aspx?page=2&jumpto=6422403&sort=asc&view=flat

 

Nadograditi se može i putem ISO filea, a ne samo ako se update pojavi u Windows update dijelu Win 10: "What you need is a Windows 11 ISO file you can boot from and use for a clean install or an in-place upgrade." (https://www.tomshardware.com/how-to/clean-install-windows-11).

Jasno, prvo se napravi backup svega.

 

 

15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Evo ide win11 na Latitude E7440 sa i7 četvrte generacije.

Tu je bio win10pro. Krenuo sam po uputama sa MS support stranice, dakle dodao registry key, ni nije prolazio provjeru jer u biosu nije bio uključen secure boot. Mogao sam ga uključiti samo ako boot podesim na uefi. No tad nije htio da boota windowse jer je SSD podešen kao MBR. Pokušao naredbom mbr2gpt (Microsoftov alat) koji, navodno, može bez gubitka podataka odraditi konverziju, no prc, nema šanse.

I onda krenem drugim pristupom:
-U desktop ubacimo taj SSD, obrišem particije te ka konvertujem u GPT.
-Vratim SSD nazad.
-U biosu podesim UEFI boot, secure boot enabled, legacy disabled
-Dignem nanovo win10 i dodam registry key koji stoji na MS support stranicama
-Skinem službeni ISO win11, raspakujem ga u folder na D
-Pokrenem setup odatle
NEĆE!!!!!
Poruka: nije uključen TPM

U biosu uključim TPM (nije 2.0 nego 1.2)

Ponovno pokretanje setupa, i evo ide...
(Bilo je upozorenje da HW ne zadovoljava minimum sistemskih zahtjeva, te da radim na svoju odgovornost... No prošlo je.
morrisoN
 
6 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Btw, desktop je i5 8400, tako da win 11 može ići regularno, no ja, nestrpljiv kakav sam, ušao sam ponovo u insider čim je bio dostupan prvi insiderski build win11, baš kao i na počecima win10, tako da sam već neko vrijeme na win11 kroz insider program. Sreća pa sam na vrijeme izašao iz dev kanala, i sad sam u beta kanalu, koji ima manje-više stabilne buildove i kojeg se može bezbolno napustiti.
morrisoN
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.10.2021 19:51 (morrisoN).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
Uradio sam clean install (nepodržan jedino CPU) i prilikom instalacije nisam dobio nikakvo upozorenje, sve prošlo kao i za Windows 10.
Know your world.
 
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 11 - općenito
zelenapaprika kaže...
ivozadro kaže...
zelenapaprika kaže...
BlackMoon kaže...
Valentin17 kaže...

 Štos je u tome što ja taj registarski ključ već imam. Odakle, kako, nemam pojma. Koliko vidim, iz MS-a kažu da se oni s nepodržanim hardverom mogu pozdraviti s updateovima. Živi nered vlada...

 

Imam sistem image od windowsa 10 iz srpnja ove godine. Ozbiljno sam razmišljao da ga vratim, pa onda nadogradim na ovaj release build 194 od windowsa 11 i da se maknem iz insider preview programa. Ali nakon ovog svega mislim da je bolje ostati na insider verziji dok se stvari ne slegnu i ne poslože. Ovaj zadnji preview na kojem sam sada, radi skroz dobro.

 Hoće li ili neće Microsoft dati updateove za instalacije na nepodržanom softveru, ne znam. Nitko to ne zna osim Microsofta.

 

Međutim, zapitaj se, zašto bi na vlastitim stranicama nudili način za zaobilaženje provjere hadrvera, a potom korisniku koji iskoristi tu mogućnost zabranili primanje updateova?

 

Jučer sam instalirao (nadogradio) Win 11 na laptop koji zadovoljava sve uvjete osim CPU-a, koji je 7. generacije, a Microsoft daje podršku od 8. generacije CPU-a. Sve je prošlo dobro, a stigao je odmah i nekakav kumulativni update.

 

Na kraju ćemo vidjeti što će biti kada dođe neki feature update.

 

Čisti ISO image Windowsa 10. Dowloadao sam ga s Microsoftovih stranica prošli tjedan, tako da ga imam kod sebe za svaki slučaj. Vjerujem da će se do njega i dalje moći doći.

 Jesi nadogradio preko win updates ili?

 Ne, sve ti piše u poruci na prethodnoj stranici ove teme: https://forum.bug.hr/forum/topic/windows/windows-11-opcenito/284940.aspx?page=2&jumpto=6422403&sort=asc&view=flat

 

Nadograditi se može i putem ISO filea, a ne samo ako se update pojavi u Windows update dijelu Win 10: "What you need is a Windows 11 ISO file you can boot from and use for a clean install or an in-place upgrade." (https://www.tomshardware.com/how-to/clean-install-windows-11).

Jasno, prvo se napravi backup svega.

 

 

 Ma ja bi volio preko win update volim takve stvari :)

13 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 11 - općenito
morrisoN kaže...
Evo ide win11 na Latitude E7440 sa i7 četvrte generacije.

Tu je bio win10pro. Krenuo sam po uputama sa MS support stranice, dakle dodao registry key, ni nije prolazio provjeru jer u biosu nije bio uključen secure boot. Mogao sam ga uključiti samo ako boot podesim na uefi. No tad nije htio da boota windowse jer je SSD podešen kao MBR. Pokušao naredbom mbr2gpt (Microsoftov alat) koji, navodno, može bez gubitka podataka odraditi konverziju, no prc, nema šanse.

I onda krenem drugim pristupom:
-U desktop ubacimo taj SSD, obrišem particije te ka konvertujem u GPT.
-Vratim SSD nazad.
-U biosu podesim UEFI boot, secure boot enabled, legacy disabled
-Dignem nanovo win10 i dodam registry key koji stoji na MS support stranicama
-Skinem službeni ISO win11, raspakujem ga u folder na D
-Pokrenem setup odatle
NEĆE!!!!!
Poruka: nije uključen TPM

U biosu uključim TPM (nije 2.0 nego 1.2)

Ponovno pokretanje setupa, i evo ide...
(Bilo je upozorenje da HW ne zadovoljava minimum sistemskih zahtjeva, te da radim na svoju odgovornost... No prošlo je.

 Znači ja bih mogao na svoj Intel i7-4790 samo trebam na matićnu Asus H97-Pro Gamer staviti TPM modul?

4 godine
offline
Re: Windows 11 - općenito
ivozadro kaže...
 

 

 Ma ja bi volio preko win update volim takve stvari :)

 Laptop tj. Win 10 mi nije ni javio da postoji update, koliko god ja provjeravao. Pa sam odlučio više ne čekati. Nije mi bila sila instalirati Win 11 jer je Win 10 ispoliran OS i radi izvrsno.

15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
ivozadro kaže...
morrisoN kaže...
Evo ide win11 na Latitude E7440 sa i7 četvrte generacije.

Tu je bio win10pro. Krenuo sam po uputama sa MS support stranice, dakle dodao registry key, ni nije prolazio provjeru jer u biosu nije bio uključen secure boot. Mogao sam ga uključiti samo ako boot podesim na uefi. No tad nije htio da boota windowse jer je SSD podešen kao MBR. Pokušao naredbom mbr2gpt (Microsoftov alat) koji, navodno, može bez gubitka podataka odraditi konverziju, no prc, nema šanse.

I onda krenem drugim pristupom:
-U desktop ubacimo taj SSD, obrišem particije te ka konvertujem u GPT.
-Vratim SSD nazad.
-U biosu podesim UEFI boot, secure boot enabled, legacy disabled
-Dignem nanovo win10 i dodam registry key koji stoji na MS support stranicama
-Skinem službeni ISO win11, raspakujem ga u folder na D
-Pokrenem setup odatle
NEĆE!!!!!
Poruka: nije uključen TPM

U biosu uključim TPM (nije 2.0 nego 1.2)

Ponovno pokretanje setupa, i evo ide...
(Bilo je upozorenje da HW ne zadovoljava minimum sistemskih zahtjeva, te da radim na svoju odgovornost... No prošlo je.

 Znači ja bih mogao na svoj Intel i7-4790 samo trebam na matićnu Asus H97-Pro Gamer staviti TPM modul?

 Pretpostavljam da bi mogao.

morrisoN
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.10.2021 22:39 (morrisoN).
12 godina
offline
Windows 11 - općenito

je bolje raditi clean install, ili mogu na postojecu 10-ku upgrejdat samo? jer stvarno mi se neda downloadat aplikacije sve ispocetka...

battlenet: SUGARfree#21113
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Windows 11 - općenito

Ljudi, mala pomoć!

 

Idem prvi puta napraviti clean install sa MediaCreationToolW11, pa bi me samo interesiralo, da li moram pri instalaciji brisati cijelu particiju C ?

U privitku su slike diskova.

IP
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.10.2021 10:21 (JayCutler).
 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 11 - općenito

Kada ste stavljali Win 10 imali ste spojena dva diska i zbog toga imate sada Windows particije svuda. Kod instalacije uvujek odspojite sve diske, osim onog, na kojeg ide sama instalacija. Dakle odspojite disk 1 , ostavite disk 0 i izvedite inštalacijo. Disk 1 morate posle inštalacije očistiti (Mini Partition Tool...) svih onih malih particija, koje sada imate i kreirati jednu particu za pohranu. Back up podataka obavezan.

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.10.2021 10:56 (frenky119).
4 godine
offline
Re: Windows 11 - općenito
frenky119 kaže...

Kada ste stavljali Win 10 imali ste spojena dva diska i zbog toga imate sada Windows particije svuda. Kod instalacije uvujek odspojite sve diske, osim onog, na kojeg ide sama instalacija. Dakle odspojite disk 1 , ostavite disk 0 i izvedite inštalacijo. Disk 1 morate posle inštalacije očistiti (Mini Partition Tool...) svih onih malih particija, koje sada imate i kreirati jednu particu za pohranu. Back up podataka obavezan.

 kao što se vidi na slici, dva diska su u pitanju. Disk 0 je disk trenutno sa operativnim sistemom, Disk 1 je zaseban disk koji nema veze sa prvim. Zar ne bi trebalo samo očistiti Disk 0 sa MiniPartition Tool i kreirati particiju?

IP
15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
JayCutler kaže...

Ljudi, mala pomoć!

 

Idem prvi puta napraviti clean install sa MediaCreationToolW11, pa bi me samo interesiralo, da li moram pri instalaciji brisati cijelu particiju C ?

U privitku su slike diskova.

 -svašta se 'može' napraviti (kemijati i sl..) .. ali, ono što ms želi, zamišljen sys je po uefi-gpt standardu, počevši od moda gpt-diska i tek tad kreirane particijske tablice, particije, kao i skrivene-dodatne npr boot, recovery.. i zato je clean install pravi odgovor, tj ovisi o postojećem stanju, kako je već bio podešen bios-disk, kao i to što se može konvertirati.. tj nije dovoljno samo konvert mbr u gpt nego i ostalo, dodati particije koje bi installer kreirao (može se i to raznim diskspart managerima).. tj sve se može ručno, jer zapravo je to isto, ne radi installer-skripta ništa čudotvorno, no nije isto kad ideš na clean i kad se sve može napraviti po željenom-zadanom scenariju, ili kad već imaš neko postojeće stanje .. tj ručno kemijanje je tad prilagoditi to stanje traženom-novom a to ovisi o tome kako ti je staro bilo podešeno.

 

-zato je clean jednostavan odgovor, kao pravilo pa i brzina-smisao.. tj previše vremena treba za ručno sve napraviti u odnosu na clean tj sam install osa je stvar koja se obavi u recimo 15min.

-podatci se backupiraju, nisu problem, tj veći problem je appsi-postavke, jer prosječan juzer ne želi ponovo sve instalirati-podešavati tj vrijeme za appse ili podešavanje browsera, favorita + login-pass recimo za bug-forum su stvari koje uzmu više vremena-truda nego win-os. Zato većina želi upgrade, ako može.. a može ako je prethodno staro stanje jednako-slično novom-traženom tj to ovisi o postojećem, npr jel bio u uefiju-gptu-secboot itd.. ili nije + particije + proteklo vrijeme s dodavanjem reicmo ssd pa kasnije nvme-m2 diskova u prosječno računalo recimo unazad 5 god.. tako da za svakog juzera imamo drugačiji odgovor, ne jednostavan jer sve to utječe na odgovor tj jedini 'pravi' odgovor je clean s novim postavkama biosa i clean-neinicijaliziranim diskom + ostale uvjete koje ms sad traži za win11 kao sec.boot + tpm (ptt, txt.. kako ih koji bios nazove.. + verzija 2.0 ili računala novija od 2018me koja zadovoljavaju sve uvjete..).

 

-win11 je ekšli jednak po stvarnim zahtjevima kao w10, osim recimo vga-gpu koji mora biti dx12-wddm2.0.. što su ati-nvidia unazad +5god dok u cpu-intelu ovisi o seriji, klasi, nije isto celeron-pentium-i7.. tj nije ista jezgra u kojoj je i sama gpu-generacija.. tj zato spetljana priča o gen8 intel cpu.. ostale cpu instrukcije su podržane na svim cpu-ima.. tj vga dio je jedini ispod tog uvjeta i jedina stvarna razlika s w10. Ostalo nije stvar HW tj bios-postavke kao sec.boot nisu cpu-ram-gpu.. nisu ono što os traži nego to traži ms, installer i zato se može zaobići .. jer nije stvarni uvjet, win10+1=win11 samo broj... i zaobljeni prozori. :) promjena će tek doći u sasvim drugom obliku..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
4 godine
offline
Re: Windows 11 - općenito
ihush kaže...
Promjena će tek doći u sasvim drugom obliku..

 Promjene (množina) će doći sa sljedećim tj. novim zakrpama i nadogradnjama. Tako je bilo i ranije. Meni su sadašnji Win 11 dobri taman toliko da ih se pusti svjetini da ih dalje testira. A na to smo naviknuti davnih dana, pa to nije ništa novoga. Do sada sam imao sreće i nešto pameti da izbjegnem 99% problema koje su drugi imali sa svim mogućim Windowsima koji su ikada izašli. Kada čitam što sve ljudi opisuju kao problem, vidim da sam stvarno sretan i da mi je s te strane - dosadno.

14 godina
offline
Windows 11 - općenito

Na windows 10 sam koristio hibernaciju umjesto sleep-a. Nakon updatea na w 11 se laptop pali skoro pa identično brzo kao i iz sleep-a. Koja je razlika da se sad pali u roku sekunde umjesto prijašnjih cca 10 sekundi. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Windows 11 - općenito

.

 

 

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.10.2021 14:53 (torrente).
 
0 2 hvala 0
4 godine
offline
Windows 11 - općenito

Novi update. Ništa novo.

 

Izdanje Windows 11 Pro
Verzija 21H2
Instalirano ‎12.‎10.‎2021.
Međuverzija operacijskog sustava 22000.258
Doživljaj Paket značajki sustava Windows 1000.22000.258.0

 

 

Update Update
IP
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.10.2021 20:18 (JayCutler).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
JayCutler kaže...

Novi update. Ništa novo.

 

Izdanje Windows 11 Pro
Verzija 21H2
Instalirano ‎12.‎10.‎2021.
Međuverzija operacijskog sustava 22000.258
Doživljaj Paket značajki sustava Windows 1000.22000.258.0

 

 

 problem sa skidanjem performansi na AMD procesorima još nije fixano?

15 godina
offline
Windows 11 - općenito

Po svemu sudeći ne.

Know your world.
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito

Stavio i ja Windows 11 i za sad zadovoljan kao i s Windows 10.
Laptop stara trulja ASUS k53sd iz 2011 godine, star 10 godina, procesor i5 2430m (druga generacija intelovih i5).
Provjeru TPMa, Secure Boota i ostalih cicaboca preskocio odma pri pravljenju bootabilnog USBa jer je rufus u svojoj beta verziji dodao da se može jednim klikom odabrati mogučnost bez provjere hardwarea za Windows 11 ISO instalaciju.
Za sad svi driveri koji su radili na Window 10 rade i na Windows 11. Također windows update radi najnormalnije, stigao i update koji je JayCutler danas postao.
Vizualno mi je ovaj windows ljepši nego desteka, a sitnice koje mi se sviđaju a nema Windows 10 je to što se vidi potrošnja baterije u postocima po satima, i koliko je koja aplikacija trošila baterije, koliko je ekran bio upaljen ili u sleepu (24h ili u zadnjih 7 dana).
I dobro mi je to što youtubea pjesme s playliste u chromeu mogu prebacivati klikom na notification bar.

youtube playlista youtube playlista
baterija baterija
update update
12 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 11 - općenito
dinos3 kaže...

Stavio i ja Windows 11 i za sad zadovoljan kao i s Windows 10.
Laptop stara trulja ASUS k53sd iz 2011 godine, star 10 godina, procesor i5 2430m (druga generacija intelovih i5).
Provjeru TPMa, Secure Boota i ostalih cicaboca preskocio odma pri pravljenju bootabilnog USBa jer je rufus u svojoj beta verziji dodao da se može jednim klikom odabrati mogučnost bez provjere hardwarea za Windows 11 ISO instalaciju.
Za sad svi driveri koji su radili na Window 10 rade i na Windows 11. Također windows update radi najnormalnije, stigao i update koji je JayCutler danas postao.
Vizualno mi je ovaj windows ljepši nego desteka, a sitnice koje mi se sviđaju a nema Windows 10 je to što se vidi potrošnja baterije u postocima po satima, i koliko je koja aplikacija trošila baterije, koliko je ekran bio upaljen ili u sleepu (24h ili u zadnjih 7 dana).
I dobro mi je to što youtubea pjesme s playliste u chromeu mogu prebacivati klikom na notification bar.

 Imaš li na tom laptopu UEFI bios?

12 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito

Imam, da UEFI treba biti upaljen. 

13 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito

Evo stiglo azuriranje za Win 11....Imam sve podrzano osim cpu koji je i7 6700k

15 godina
offline
Re: Windows 11 - općenito
dinos3 kaže...

Imam, da UEFI treba biti upaljen. 

 -može i bez.. stvar je u gpt-mbr i modu install medjia + bootmodu koji ovisi o tome što bios nudi + F-tipke za boot (cms-bootmeni).. za bootanje u 'pravom' modu. Ako je gpt tad traži lančano uefi ali uefi nije potreban..

-za većinu nije nužan ni gpt (boot disk veći +2tb.. npr prosječan ssd/m2 je 250-500gb..)

 

-uefi, može biti super (teoretski) ali i problem za neki postotak juzera, zbog glavnog fičera da tad os kontrolira bios, time i sve postavke pa i update.. a to može biti problem, flešanje biosa, mada to prođe 99,999% OK recimo za laptop je uvjet spojen na struju, ali problem koji automatika ne predviđa je trenutna postavka biosa, fatc.default na koji se resetira ili nešto drugo, npr uefi-legacy, mbr-gpr, secboot, fastboot, ide-ahci-raid.. i naravno ako to promjenimo stvorimo problem, nema boota itd. i tad juzer ostane u limbu (početnik, napredniji zna ući u bios i podesiti..) a dodatni problem ovisno o win i killswitchu koji tad može ubiti boot-meni pa ga treba popraviti nakon što se podesi bios tj stvori se problem tamo gdje nije trebao dok za update-upgrade-flashbiosa itd. .sam win updater ništa ne navodi prije kao upozorenje tj ponaša se jednako kao s običnim updateom-ažuriranjem npr za antivirus..

 

-teorija je ok u idealnom svijetu + u ovom slučaju ako je default jednak podešenom.. ali svaki juzer koji treba nešto drugačije od defaulta tad ima problem dok se update biosa ne bi smio raditi tako na ćoravo bez konkretne potrebe i znanja korisnika što se radi.. bar upozorenje, ne kad krene u reboot jer tad je kasno (a tad napiše poruku o negašenju..). Dio korisnika npr na poslu jednostavno ugasi računalo i ide doma itd..

 

+kao što se u rufusovoj temi vidi 'svađa' oko smisla forsiranja tpm-a i ostalih besmislenih uvjeta.. odnosno win11=10+1.. radi, uopće nije problem npr cpu, problem-promjena je želja wintela i oni će to izgurati neovisno o smislu ili potrebi korisnika.

-naravno, moramo imati ram, gpu.. dok su tpm uvjet i ostalo povezano s mbo-bios uvjetima odlučili uvesti zbog svoje kontrole, ne zaštite-sigurnosti korisnika, nego njih. Šteta što ne postoji neka pravna formulacija koja bi im to branila (ili možda postoji..), pa da bar za eu moraju dati 'normalni' edišn, .. odnosno rufus je primjer kako je to banalna stvar tj stvar installera-skripte izmišljenog uvjeta koji se može zaobići. Alternativa je recimo ručni install (diskpart+dism..) što većina korisnika ne može znati. .. i opet, rufus nije čudotvorac, ne radi ništa što ne može sam os.. tj samo omogućuje juzeru klikanje umjesto ručnog a konkretno pokazuje kako su uvjeti za win11 besmisleni-izmišljeni, radi.

-jedini problem je najava ms-a da 'nekompatibilna računala-hw' neće dobijati updateove.. ali za sad dobijaju + ms nije poznat po tome da se drži rečenog (jer win10 je posljednji win..) .. osim kad mu je to u interesu-želja.. a ovaj put je tako, pa pretpostavljam da će ipak juzeri morati zadovoljiti te uvjete, ne sad ali korz godinu.. do kranjeg roka 25te sigurno.

 

 

*** edit: .. uskoro (možda) ažuriram temu, boot, kreiranje medija, postavke biosa, nazivi (isto-različito) .. svi problemi koje muče juzera s bios-uefijem kao i opcijama npr rufusa ili kad (ne)treba kemijati.

stara temapovezano (uefi-csm..), kao i razlike mbo-bios opcija po generacijama ili zašto jedno pravilo ne vrijedi za sve pa do tog da nova računala (pogotovo laptopi) ne moraju imati opcije tj postoji opcija s jednom stavkom tj nema izbora-druge.. jer tako želi wintel +oem koji to formalno radi (brand-proizvođač kao asus-gb-lenovo-itd..).

- .. ako netko želi konciznije-jasnije jer moji postovi nisu humanreadible-juzerfrendli :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.10.2021 14:07 (ihush).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 11 Insider preview, beta, developer, Windows 11 - problemi
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice