Windows 10 - problemi izdvojena tema

poruka: 6.671
|
čitano: 1.704.452
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 - općenito
4 godine
neaktivan
offline
Windows 10 - problemi

Ako ti igrica ili instalacija izbacuje isdone.dll to se i meni dešavalo problem je do same igrice i njenog pakovanja - instalacije tu ništa ne pomaže samo da tražiš igricu na drugom mestu.

 
1 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Anđeo bez falinge kaže...

Ja baš kontra.

engleski govorim i razumijem kao i hrvatski i namjerno naguzim na računalu hrvatski...

Kod mladih ljudi je fora staviti ingliš a pola značenja teksta ne razumiju...

ne znaju osnove hrvatskoga pravopisa i gramatika ali će da metnem enjgljeski kada mi netko od lega dođe u kuću, widi winse na enjgljeskom,,, mrnjauuuuu... 

 

Nije nikakava fora nego ne razumijem sučelja na našim jezicima, jer sam navikao na engleski još od vremena kada nije postojao drugi jezik (za windowse).

5 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
AFARON kaže...
Anđeo bez falinge kaže...

Ja baš kontra.

engleski govorim i razumijem kao i hrvatski i namjerno naguzim na računalu hrvatski...

Kod mladih ljudi je fora staviti ingliš a pola značenja teksta ne razumiju...

ne znaju osnove hrvatskoga pravopisa i gramatika ali će da metnem enjgljeski kada mi netko od lega dođe u kuću, widi winse na enjgljeskom,,, mrnjauuuuu... 

 

Nije nikakava fora nego ne razumijem sučelja na našim jezicima, jer sam navikao na engleski još od vremena kada nije postojao drugi jezik (za windowse).

 Upravo tako. Kad vidim mob ili komp na bilo kojem jeziku koji nije engleski totalno zablokiram....

14 godina
online
Re: Windows 10 - problemi

nekoć sam i ja tako razmišljao i radio, onda mi je došlo iz dupeta u glavu...

 

sad je sve na materinjem....

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put pon 31.8.2020 13:22 (Stric_Jura).
5 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Stric_Jura kaže...

nekoć sam i ja tako razmišljao i radio, onda mi je došlo iz dupeta u glavu...

 

sad je sve na materinjem....

 Nema tu patriotizma vec navike... Ne vidim zasto bih se navikavao na nesto novo ako staro odlicno funkcionise...

6 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 - problemi
Stric_Jura kaže...

nekoć sam i ja tako razmišljao i radio, onda mi je došlo iz dupeta u glavu...

 

sad je sve na materinjem....

 On nju je je ili on ju je ?

nema ingliš prijevoda.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
14 godina
online
Re: Windows 10 - problemi
Posmatrač kaže...
Stric_Jura kaže...

nekoć sam i ja tako razmišljao i radio, onda mi je došlo iz dupeta u glavu...

 

sad je sve na materinjem....

 Nema tu patriotizma vec navike... Ne vidim zasto bih se navikavao na nesto novo ako staro odlicno funkcionise...

 ima malo i patriotizma, ali...

 

kad ćeš postavljati klijentska računala s različitim knjigovodstvenim programima, najebat ćeš se s kodnim stranicama, pa ćeš skopčati o čemu pričam..

 

također, kad se danas pravite Englezima, opet je bolje instalirati na  hrvatsko/srpskom/kojem god jeziku s takvog ISOa, pa onda ako ti je volja/ćef/potreba - instaliraj English (US) kao  jezik prikaza (display language) ali da ti ostanu lokalne postavke...

Ju je je? Je ju je!
10 godina
offline
Windows 10 - problemi

Dakle na 2 win 10 pca dobivam isti problem (2004 update)

Prilikom stvaranja novog filea (bilo kojeg) na C: izbaci mi 0x80070522 error. Admin sam, jedini sam account na pcu, sva adminska prava su mi dopustena (full control okacen). No jednostavno neda, UAC nije pretjerano visok, samo da mi iskace kad runam nesto kao admin, tako sam uvijek drzao.

 

Jedino obrazlozenje na netu (koje radi btw) je disableanje UACa kompletno, a s tim bas i nisam ok, volim imat kontrolu nad stvarima koje se pokrecu. Zna netko riješiti?

Battlelog: D3lBoy-00
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.9.2020 14:24 (D3lBoy).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
online
Re: Windows 10 - problemi

a jesi na rootu C: a postavio puna prava svom Adminu?

 

probaj to, znači baš poimence svom admin računu dati puna prava... (ne Administrators grupi!)

 

malo grbavo,a li na taj način bi ti trebao UAC biti funkcionalan ali bez te greške

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
Windows 10 - problemi

Muku mučin sa smrzavanjem i rušenjem,i prije i posli updateova,updatea sam BIOS i opet ništa,ja stvarno neznan koje više rješenje napravit,prije bi se popravia sam od sebe nakon par dana sad ni to neće.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
online
Re: Windows 10 - problemi

skini si s Nirsoft stranice BlueScreenView ili od Resplendancea WHoCrashed 

 

možda ti nađu uzrok...

Ju je je? Je ju je!
10 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

Jesam, svi imaju full control: Authenticated Users, System, Administrators i Users

Battlelog: D3lBoy-00
14 godina
online
Re: Windows 10 - problemi

ali baš tvoj user koji je pretpostavljam isot u Amdinistrators grup, baš NJEMU daj prava

Ju je je? Je ju je!
11 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

Ja sam imao slican problem, a problem mi je bio jer mi je account imau u imenu Ć kada sam promjenio i stavi C sve bilo ok.

10 godina
offline
Windows 10 - problemi

Sve dopušteno i nema ć/ž/đ...

Battlelog: D3lBoy-00
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Windows 10 - problemi

Flashan BIOS rješeno

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Windows 10 - problemi

Pokrenuo maloprije pc i vidim da se instalirao najnoviji update, i od toga mi se evo vec 3x smrznuo komp, 2x black screen, a sad se samo slika smrznula i nosta ne radi, ni crtl+alt+del niti se strelica od misa mice... Sta bi to moglo biti? Mozda bi trebao nanovo instalirati windowse? 

Jel ce mi ostat orginal windowsi ako preko usb napravim clean install? Nemam vise key od windowsa ali znam da su orginal jer sam prije par godina instalirao onu verziju sta se dobije free od faksa

http://trakt.tv/user/MjezZza
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

-ne postoji original ili nešto od faksa.. tj postoji samo licenca-key.

-jednom aktiviran win na tom računalu-hw (ekšli mbo) je trajno tj do deaktivacije u msovoj bazi, ne treba key nego prvo spajanje online aktivira-automatika.. ali to ne vrijedi za sve tipove licenci kao partner-enterprise koje su godišnje ili drugačije ograničene tj nema jednostavnog odgovora na to koju licencu imaš, po kojoj osnovi npr insider koji je bio đabe ili fax dok vrijedi aktivacija, dok država plaća msu paušale itd.

-normalne oem-retail licence koje dobiješ uz računalo ili kupiš su 'normalne' tj pravila-odgovori su za njih.

-licenca se može izgubiti, važeća ili nevažeća kao vozačka.

-skineš ms iso-install.. instaliraš, to je čist 'original', jedini što se tiče softa.

-tad vidiš hoće li ili neće aktivirati.

-ako se aktivira, znaš. Ako se ne aktivira, nevažno, jer ms s w10 dozvoljava normalan rad bez aktivacije osim diseblirane customizacije desktopa + obavijest, ali win radi, nema više trial i sl.

-key tad pribaviš i aktiviraš tj tad razmišljaš o tome, do tad je nepotrebna briga :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Windows 10 - problemi

I meni se je rusilo win 10 i zablokiro. Instalirao win 8.1 i radi bez problema.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Windows 10 - problemi

Napravio clean install windowsa i dalje mi se isto dogada. Sve normalno radi i odjednom black screen, ekran se ugasi i samo restart pomaze

http://trakt.tv/user/MjezZza
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Windows 10 - problemi

Ne pomaze instalacija nova ja sam probavao i home i pro isti slucaj bude.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Windows 10 - problemi

ne znam jel netko imao sličan problem pa da pomogne

do prije nekih pola godine uredno sam imao spojen tv preko nevidijine grafe, no s novom serijom drivera nestala je slika na televizoru i nikako je dobiti natrag dok ne bi vratio stari driver

nakon nekog vremena i 4-5 novih verzija drivera konačno je proradio hdmi izlaz na grafi, no onda opet nakon par dana slika je nestala

prebacio sam hdmi kabel na intelovu grafu i voila - opet sam dobio sliku na televizoru, no ne zadugo, update windoza i opet nemam slike preko hdmi, restartam komp i slika se pojavi - no za kratko, jer već sutradan je slika nestala

to je bilo prije tjedan dana, nisam imao vremena za zajebanciju s tim i danas opet probam spojiti i kako god probam, nema šanse da mi komp prepozna televiziju, niti preko intelove grafe za koju sam stavio novi update, niti preko nevidije

mijenjao sam dva hdmi kabela, mijenjao ulaze na televizoru, probao obje grafe i ništa, jednostavno ne prepoznaje tv kao drugi display

tv je inače neki jeftini hisense kupljen prije nekih godinu dana, ranije je uredno radio - sad ništa, ne znam jel treba još koji detalj...

 

jel moguće da su windowsi sjebali nešto na matičnoj ploči, da su prebrisali bios ili neki drugi softver od matične pa da tu dođe do problema?

 

EDIT:

strašno, bios verzija je bila neka iz 2014. godine - uopće nema tako stare verzije za skinuti na asusovoj stranici, a znam vrlo dobro da sam updejtao bios nekoliko puta, posebno kad su stavili verziju koja omogućuje nvme diskove preko m.2 slota

sad sam stavio novi bios i još ne prepoznaje televiziju, stavio sam i nove chipset drivere, očito nešto još ne štima

jednostavno ne mogu vjerovat da su mi windowsi vratili prastaru verziju biosa, a još sam unemogućio updejte za hardver i maloprije provjerio da to i dalje stoji isključeno

užas, pa stvarno nisu normalni da drkaju po tome 

 

EDIT 2:

riješeno, updejtao i sav ostali softver za matičnu, ponovo omogućio multiple display preko igpu + dgpu u biosu i sad opet imam sliku na televizoru

stvarno nevjerojatno da majkrošuft drka po biosu i softveru od matične, još samo da nađem kako im onemogućiti pristup tome...

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.9.2020 21:49 (picajzla0707).
Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Danas mi se dogodio Hard disk lock error na Win 10 stroju... Jako zanimljiv problem, jer zbog lockanog diska nije pomagao fixboot, nego sam morao odraditi naredbu
BCDboot c:\windows /s c: /l en-us
Disk sa windozama je bio označen slovom E... Command promptu sam pristupio preko instalacijskog usb-a. Naravno da repair nije prolazio zbog lockanog diska.
Zanima me da li se netko susretao s ovim problemom, jer vidim da je poprilično raširen...
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

-kao i svaki drugi problem, ako nemaš čarobnu kuglu.. ideš metodikom, redom, logikom, eliminacijom..

-ne pokušavati pogoditi uzrok nego eliminacijom potvrditi i tad znaš. Tek tad popravljaš ako je moguće.

-npr probaš boot neki medij, live ili wininstaller.. radi? Može i u samom biosu, tj tako eliminiraš os-driver-malware-postavke tj sve soft osim hw-bios-firmware. To je provi korak, hw ispravan, radi, neispravan =problem.

-ako je problem, tad eliminiraš dalje, kabel, tv-monotor, drugi izlaz vga-dhmi-dp-dvi.. ovisi što sve imaš (automatika kod paljenja detekrira i pali izlaz s grafičke ali mora biti spojen monitor s ispravnim kablom.. tj ako ga ne detekrira tad je isključen i pali se defaultni izlazni port-konektor. Ako je npr na tv hdmi-1, možda je postavljen hdmi-2, možda imaš više uređaja spojenih kao dvbt koji radi problem i prebacuje signal na svoj port tj jednako kao da iz tv menija izabereš drugi hdmi port..

 

-ako to radi, tad je nešto u win, driver, postavke, chipset-mbo, powermanagment, dodatci.. npr rezolicija i refresh ovisno o kablu i svemu, spustiti na normalno.

-no može biti i kvar hw-gpu/vga koji je vidljiv tek kad se koriste sve mogućnosti hw tj tek kad se instalira driver a do tad je 'ispravno'.. npr vram, starenje, napon, pregrijavanje.. i to je prvi sumnjivac za kvar pogotovo što je povezano diretkno s opisom problema (dok istom logikom najverojatnije nema veze s npr diskovima.. ali nije nemoguće, jer sve je spojeno na mbo-kontroler-chipset i powermanagment pa izmišjen scenarij da disk uzrokuje neki pad napona koji je vidljiv na vga jer je veći potrošač... izmišljeno za primjer, no to je posljednje ako prije ne nađeš uzok).

 

-za test ne trebaš ostatak hw-a, npr za live boot medij ne trebaš hdd-ssd-nvme.. tj može sve biti odspojeno, samo minimum, odspojena periferija kao mreža, printer, .. samo nužno, tj što je manje spojenih komponenti preciznije-brže otkriješ-eliminiraš. Obrnut postupak je uklanjati ili mijenjati jednu po jednu komponentu do trena kad kvar više ne vidiš i tad zaključiš da je ono isključeno uzrok.

-linux, minipe, installer ili bios.. dovoljno za vidjeti radi li vga-kabel-monitor.. i ako radi tad imaš problem u win, nešto soft ili neki manje konkretan kvar koji može pogoršati za minutu i crknuti ili ostati jednako godinama. Prvi sumnivac j evga, drugi mbo, treći napajanje, četvrti sve ostalo kao driver-postavke-malware pa i oštećen sys, može sfc /scannow ili clean install ako nemaš previše appsa za install-podešavanje, tj clean je najbrži test za soft, osnovni driver tj zbog razlike koja je od veezije 1803-nadalje, uvođenje novog wddm driver modela imaš i različite drivere za 'isti' win10 i moguće da se nešto tu zrbljavilo ali je to tad neobičan problem tj prije bi bio konkretniji da ne radi. Odnosno, možda radi ali nisi strpljiv pa kad instaliraš neki driver, možda zapravo ne napraviš ništa jer te sam win ignorira i automatika instlaira 'pravi' potreban driver, generički i sl. .. ako imaš disk viška, clean obaviš za desetak minuta i vidiš.. + ne žuriš s driverom jer će win sam obaviti potrebno  par updateova i restartova + tad skineš novi ako želiš, ne žuriti prije reda dok sys-automatika još odrađuje svoje mada to ne vidiš.

 

-ako otkriješ uzrok, npr driver ili nešto specifično za tvoju mbo-bios verziju ili neka kombinacija koja daje takav problem, tad možeš pokušati popraviti u postojećem win, no ako je došlo do greške tad je moguće da postojeći jednostavno nećeš natjerati na ispravan regfile i da će beskonačno ponavljati istu stvar i tad ideš na clean za koji znaš da će raditi.

-kad dođe do problema, npr update ili smrzavanje.. tad u idućem bootu automatika pokuša učitat rezervni reg, neoštećen.. a on je možda već potrošen-oštećen i tad se vrtiš u krug tj upravo tako izgleda opisan problem, malo radi, pa ne radi, pa restart.. tj ne kao kalsičan kvar hw nego kao zbrljavljeno sys iz bilo kojeg razloga (koji može biti uzrokovan hw-kvarom-stujom-disk-.. ili soft malware, pogrešan driver, auotmatika itd.)

 

edit.. dodatak, ne win neće instalirati stariji bios nešto treće je problem a tvoje onemogućavanje update drivera je ekšli problem koji stvaraš tj to indicira da si npr instalirao pogrešan driver. Korištenje uefi fičera ima par prednosti, no i moguće posljedice .. Ono što mi pada na pamet, koristiš kompetan ofigiigi soft-drivere za npr mbo proizvođača, s ostalim bloatwareom-dodatcima kao razni wizardi, updateovi.. i taj soft, ne win je uzrok problema iz jednostavnog razloga, jer je soft tad stariji i nema ažuriranu verziju sukladnu novom stanju.. tj tad on zbrljavi verziju biosa i sl. sam win to jednostavn ne radi.

-problem je što par godina star hw kao mbo u posljednjih par godina ima nove verzije, + ovisnost bios verzije i takvih wizarda s verzijom winver..  tj tad se mraš držati pravila pa i redosljedna updatea tj jednostavnije je ukloniti smeće-višak tj takve wizarde, čist sys radi.

 

edit 2.. eto i naravno, pljuješ po ms, dok je krivac soft-oem mbo.. tj pročitaj ponovo i zaključi što je uzrok, kako si ga riješio.. tj oem, ne ms trebaš hračnuti tj ne koristiti smeće-višak koji samo može stvoriti probleme.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.9.2020 21:53 (ihush).
11 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
ihush kaže...

...

 radi se o tome da je sve bilo updejtano i radilo je kako spada, taj setup monitor + tv sam imao godinama, ranije na starom tv-u, sad na novom i sve je ferceralo bez greške

još dok sam imao gtx 570 prebacio sam multiple monitor da mi tv radi na igpu jer se ta stara fermica ionako grijala ko luda, a pogotovo kad bi bila u dual monitor setupu

 

kad sam uzeo gtx 1050ti, pa kasnije gtx 1070 prebacio sam i tv na grafu jer je bilo nekog bljeskanja monitora kad bi se upalio tv dok je bio na igpu

zbog zajebancije s nestankom slike zbog nevidijinih drivera prebacio sam nedavno ponovo tv na igpu, dok je monitor ostao na nevidiji, sad s novim intel hd driverima za igpu nestalo je i bljeskanje ekrana kad se upali tv, znači sve radi kako spada, čak i zvuk za filmove ide preko intel hdmi na tv, sve ostalo na stolne zvučnike

 

odjednom, nakon updejta windoza sranje, tv se više ne vidi, mijenjao hdmi kablove, mijenjao ulaze na televozoru, jednostavno ga nema

maloprije provjerim bios - imam što vidjeti, windoze updejtom srozale bios na neku prastaru verziju koju su nekoliko puta ispravljali zbog raznih sranja i nestabilnosti, konačno u jednoj verziji i zbog aktiviranja nvme diskova na m.2 slotu što u startu nije bilo moguće na asusovoj h97 ploči

nabijem ja njih na nižepotpisanog što uopće postoji mogućnost da windoze sjebu bios, koji kurac imaju drkat po tome 

 

EDIT:

zamisli da sam ubacio nvme disk kako sam nedavno planirao i prebacio windoze na nvme, a update windoza zajebe bios na prastaru verziju koja ne podržava nvme

što bi se dogodilo - matična više ne bi prepoznavala nvme ssd i ostao bi sa sjebanim kompom koji ne vidi taj disk, nemere podić windowse s njega i što je najbolje - bio bi bez ideje što se zapravo dogodilo jer mi na kraj pameti ne bi bilo da windows update može sjebati bios

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.9.2020 22:09 (picajzla0707).
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

opet.. ako ima smisla, nije win ništa smrdao, update, nego dodatni soft-oem, wizard, bloaware koji nije updatean tj on je taj koji je zbrljavio bios. Pogrešan oem soft je taj koji je nešto zbrljavio. Smeće.

(ako je uopće bios povezan, tj možda imaš dual bios pa se aktivirao rezervni..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
ihush kaže...

opet.. ako ima smisla, nije win ništa smrdao, update, nego dodatni soft-oem, wizard, bloaware koji nije updatean tj on je taj koji je zbrljavio bios. Pogrešan oem soft je taj koji je nešto zbrljavio. Smeće.

(ako je uopće bios povezan, tj možda imaš dual bios pa se aktivirao rezervni..).

 nemam nikakav dodatni bloatware koji bi zbrljavio bios, čak i asus ai suite u novoj verziji (otprije par godina) nema više mogućnost update biosa iz windowsa

ploča nema dual bios, krivac su windowsi i nisam jedini kojem se to dogodilo - link

15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

-bravo, našao si temu staru godinu.. a kave to veze ima s ičim?

-naravno, update biosa je stvar koju običan update nikad ne bi smio raditi, ni os, nitko osim korisnika koji zna što, kako i zašto-kad, radi. No sve je moguće, moguće je automatizirati. Pa onda dedukcija. Ako mbo-soft ne nudi takvu mogućnost tj ako nije instaliran, sam win neće nikad updateati bios, odnosno ako to radi tad bi već svi mi-korisnici imali winbiuild koji to radi, 1809-1903-1909-2004.. tj pitanje o kojoj verziji se radi u postu od prije godine..

 

-ako to ipak radi sam win, tad je to loše, pljuč-hrač MS, tad si u pravu.. ali, ako si imao instaliran soft i ako se to ne događa bez tog dodatnog wizard-oem-softa, tad sam ja u pravu ti u krivu tj nije kriv ms nego oem i njegov soft, dok update može raditi svaki soft npr skype, antivirus, igra.. i recimo blesavo-nepotrebno-dupliranje driveri za hw kao gpu mada svi imaju svoj soft i update automatiku, višak jer isto radi i sam os. Ali recimo da barem ne naprave sranje kao što je ovaj slučaj. .. i sad scenarij, ako to radi dodatni soft vga za frimware tad to nije greška win nego tog softa, zar ne? .. a isto pravilo je za mbo, tj onaj tko to pokreće dok korsinik zapravo ne vidi razliku dali je update okinuo win ili neka dodatna app kao driver-cp-oem ..

-sve se updatea, no ovo su stvari koje bi bile iditizam, previše (čak za ms i marketing odjel koji radi idiotarije od odlaska bilmeza..).

-primijeti ako već tražiš takve teme, da će takvi problemi biti vezani uz neke brandove kao ovaj za dell, možda lenovo i sl. tj one koji imaju svoja računala + soft i aio + laptope, a to nisu normalni proizvođači komponenata kao asus-gb-ostali tj to su proizvođači računala vs dijelova .. i bloat je često vezan za računalo, ne komponentu tj te kompanije, dok je po smeću recimo ozoglašen HP..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
ihush kaže...

-bravo, našao si temu staru godinu.. a kave to veze ima s ičim?

 evo ti novija - link, imaš toga na netu čitavu hrpu

ima veze, ako windoze drkaju po biosu, itekako ima veze - to nikako ne bi smjeli raditi

 

ne da mi se dalje uvjeravati te, ono što me zanima je kako to spriječiti, u update opcijama već je unesena zabrana updejta hardvera jer mi je već slično radio s updejtom drivera za igpu, pa bi umjesto novijih stavio neku prastaru verziju, slično i sa nevidija grafom, što mi je isto idiotizam svoje vrste - što imaš koji kurac drkat po driverima, updejtaj winse i svoj softver, hardver ostavi na miru

jasno mi je da stavlja neke drivere na prvoj instalaciji samog os-a, ali čemu kasnije to drkanje - ako hoću nove drivere stavit ću ih sam, a barem da te pita hoćeš li prilikom updejta, nego ih forsira silom

 

no ovo je očito nova razina, toga prije nije bilo

sad me još jedino zanima kako spriječiti faking winse da mi opet ne stave verziju biosa 2403 koja je starija od bilo čega što i sam asus nudi na svojim stranicama

7 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

@picajzla0707

Da, stvari se mijenjaju. Samo je mijena stalna, reče neki pjesnik.

Jesi korisnik ili serviser ? Ako si korisnik onda koristi, a za ovakve probleme zovi servisera i plati tada uslugu. Ako si serviser onda se educiraj, pohađaj specijalizacije, polaži licence...i tada ćeš biti u mogućnosti rješavati opisani problem, a i bolje ćeš razumjeti kako i zašto se to dešava.

Igra postaje sve kompleksnija i prosječni korisnik teško to više može pratiti. Ali ajde, boriš se, mučiš se, pa evo kratke free edukacije, ali znaj da je i školovanje sve skuplje i skuplje...:

BIOS/UEFI je softver kojega proizvodi i ažurira ( radi nove verzije ) proizvođač te komponente. Manje nadogradnje ili zakrpe za BIOS također radi isti taj proizvođač.

Taj manufakturer/proizvođač je te zakrpe/ažuriranja/upgrade poslao Microsoftu,a Microsoft ih je uključio u Windows update i tako ti ih iskrcao na tvoje računalo.

Sada mi tu možemo do besvijesti lamentirati o moralnosti i svrhovitosti toga da se kroz wu guraju upravljački programi ( tako ti dođu i drajveri za grafiku, zvuk, pisač, skener, WiFi, a eto tako dolaze i za matičnu ploču tu firmware tj BIOS tj uefi 😉 ). Stavovi korporacija su takvi i ti za sada jedino možeš koristiti ili ne koristiti proizvode nekog proizvođača hardvera ili softvera.

Također možemo do besvijesti lamentirati o tome da win10 sam gura drajvere kroz wu ( nezaboravi tko im je dao te drajvere, a dao im je zato da ga ugrade na računalo ) no prije toga se moramo zapitati za koga se rade milioni računala i kaj se hoće postići općom automatikom. Tvoje računalo je mix hardvera i softvera, i proizvođač matične ploče je dao tu nadogradnju microsoftu sa željom da se tako ažurira tvoj BIOS. Od 25 proizvođača svega onoga kaj ti je u računalu, svi su podjednako odgovorni za situaciju. Malo je zbunjujuće zakaj tebi vraća na stariju verziju jer tendencija automatike je ta da uvjek gura najnovije verzije kojima se proširuje kompatibilnost i sl...

Malo me i čudi da netko tko voli čačkati po operativnom sustavu ( umjesto da to plati onome kome je to posao 😀 ) nezna da u upravljačkoj ploči može onemogućit download i instalaciju manufakturerovih apps-a kroz wu...

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.9.2020 8:01 (bunker).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 - općenito
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice