Windows 10 - općenito izdvojena tema

poruka: 14.711
|
čitano: 2.407.585
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
10 godina
Re: Windows 10 - općenito

Kod mene je prisutna oduvijek. Nije me toliko ni dirala da bi je maknuo, ali kad si već rekao da se može maknuti; kako?

12 godina
Dex.pwn kaže...

Jel ima neki razlog zašto se en-US tipkovnica instalira sama od sebe?

Odjednom dobijem izbor tipkovnice - hr-HR ili en-US. U postavkama imam instaliranu samo hr-HR tipkovnicu. Da bi uklonio en-US moram ju prvo instalirati pa ju tek onda mogu obrisati.

Jel to bug ili feature?

...problem rijesen...

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
9 godina
Pa odjednom šifra nije ispravna... A ono druga tipkovnica
10 godina

Da, sve je to lijepo i krasno dok neki program/aplikacija ne promijeni layout tipkovnice. Ja sam sve prečace za promijenu isključio, ali programi/aplikacije i dalje imaju tu mogućnost. Zato sam sigurniji kada u kutu piše HRV.

11 godina
Marko :D kaže...

Da, sve je to lijepo i krasno dok neki program/aplikacija ne promijeni layout tipkovnice. Ja sam sve prečace za promijenu isključio, ali programi/aplikacije i dalje imaju tu mogućnost. Zato sam sigurniji kada u kutu piše HRV.

- zato je besmileno koristiti (iz navike) eng verziju, tj defaulti.. jer hr verzija ima default hr dok je eng uvjek prisutan ispod haube i lako je dodati (lakše nego obrnuto).

+ za razliku od starih win, w10 je stalno novi, nova verzija svakih 6mj-upgrade a tad se recimo sys postavke resetiraju + upgrade je regularno moguć samo s identičnom verzijom (ne samo 32-64 ili home-pro nego i jezik što je blesavo ali tako..)

- zato sm više puta u temi sugreriao-preporučio korištenje odgovarajuće verzije, tj hr za domaću populaciju, odnosno svatko svoju, eng-ger-fra-itd.. dok su sve dodatne opcije jednake, no defaulti nisu i time prednost konkretne verzije.

- kad je 'samo' razlog naziv npr this pc ili ovo računalo tad to naprosto nije dovoljno dobar razlog, jer lako je promijeniti-dodati jezik po želji, dok su samo fahidioti neprilagodljivi, odnosno, juzer se mora prilagoditi ostatku, mada reklame sugeriraju suprotno, tj rezultat kad se piša protiv vjetra je upravo takav, nepotrebno-beskorisno kompliciranje tj problem koji uopće ne postoji kao problem nego ga stvorimo navikom i željom umjesto da se prilagodimo tj u predviđenim gabaritima prilagodimo sys sebi, ne očekivati da je obrnuto, jer to je ipak biz-reklama i manji se prilagođava većem, ne obrnuto. Lakši život, pa i pišanje.. :)

- a ako netko baš inzistira da je to njegovo pravo-izbor, tad i takve bezvezarije idu s tim izborom, pa naviknuti se.. ili prilagoditi, neće 'oni' nama.. realnost.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
ihush kaže...

- zato je besmileno koristiti (iz navike) eng verziju, tj defaulti.. jer hr verzija ima default hr dok je eng uvjek prisutan ispod haube i lako je dodati (lakše nego obrnuto).

Ali ako onda postavim Windows na engleski, opet će mi se instalirati engleska tipkovnica. Mene iskreno ta engleska tipkovnica ni ne smeta. Ja je ni ne primjetim jer isključim sve moguće načine promijene.

11 godina

da-ne.. tj ako je hr win tad imaš hr tipkovnicu, ako dodaš jezik tad je dodana i tipkovnica ili možeš samo tipkovnicu ako želiš, ali je i dalje default hr i ako se recimo upgradeom resetira opet će biti hr, dakle jednako, što se tiče posla-težine ako se želi dodati neki jezik, jer je dužina A-B jednaka mjerili od a-do-b ili obrnuto b-do-a pa time i težina-lakoća, sve isto, ali defaulti nisu isti kao ni sve ostalo što se tad na te defaulte veže. Ako je isto, zašto forsirati eng, ako nije tad opet čemu eng jer uvjek ti treba hr raspored, pravopis itd.

-eng tipkovnica će se instalirati ako je dodaš (ili jezik) no u slučaju kad si na eng verziji i logično trebaš hr jezik-raspored-tipkovnicu tad hr moraš dodati-instalirati, dok većina ne mora eng jer je nepotrebno tj dodaš ako želiš-trebaš i može jezik koji ujključuje sve ili samo tipkovnica ako želiš dodatni layout kao što možeš dodati desetke drugih jezik aili layouta ako ih trebaš ili želiš.. pri time imaš automatiku čim je više od jednog jezika-layouta pojavi se indikator u systrayu kao i mogućnost promjene kraticama i sl. dok kad je samo jedna tad nema indikatora-izbornika jer tad nemaš što birati-mijenjati..

-jednako-lako, normalno i stvarno ne vidim razlog forsiranja eng, tj jedino je stvar navike, a tad i ovakvi nepotrebni problemi tj prije promjeniš naviku i navikneš na 'novo normalno' tad je lakše (+ jedan od indikatrora inteligenntog ponašanja nekog bića, prilagodba promjenama..).

-baš, nevažna sitnica, stvar izbora.. pa opet, i uzrok problema kojeg juzer forsiranjem eng-navike dobije.. i da, možemo reći ms-bug-propust, nešto.. no tko će se kome prilagoditi? Realnost. Dok će svaki idući build imati neku promjenu, banalnu ali i iritantnu kao s tipkovnicom i sve na kraju besmisleno kao neki inat-navika. Navikneš na novo što je već recimo desetljeće prisutno (jezik) .. pa ni nije tako novo tj većina korisnika a tad i manje nepotrebnih problema, čisto zbog defaulta .. + podsjetnik o priči kad smo raspravljali o tome da se na hr verziji pod standardnom podrazumjeva upravo hr tipkovnica-layout.. jer je to dio standarda, kao jezik, pismo, datum, sve.. i ima smisla to nazvati standard, tj svaki juzer se može (i treba) pridržavati standarda osim izuzetaka s razlogom, dok pogotovo napredni juzer treba razumjeti da nije on centar svijeta nego da su to ostali-većina kojima recimo on treba olakšati rad, pomoći itd.. pogotovo kad je npr dev-programer (kao jedan od razloga navike na eng raspored + nazive u win.. jer je ispod haube i dalje sve eng..), tj programer je taj koji prvi mora razumjeti obične juzere i prilagoditi se njima pogotovo kad je jednako lako-teško ..

10 godina
Nisi je izbrisao kako treba, ako koristiš hr tipkovnicu nju staviš kao prvu i onda englesku izbriši.Nebi se više trebala instalirati
10 godina
dreadmoore kaže...
Nisi je izbrisao kako treba, ako koristiš hr tipkovnicu nju staviš kao prvu i onda englesku izbriši.Nebi se više trebala instalirati

Ja i ako stavim prvi jezik kao hrvatski opet ne mogu ukloniti US tipkovnicu. 

Osim toga, postavljanje hrvatskog kao prvi jezik mi samo zezne čitav Start izbornik jer sve automatski prevodi na hrvatski.

10 godina
Nisam kući ali uslikam cim stignem kako je u mene.
11 godina
..

Osim toga, postavljanje hrvatskog kao prvi jezik mi samo zezne čitav Start izbornik jer sve automatski prevodi na hrvatski.

-strašno, kalndar ili filmovi?.. onak, u čemu je problem? :)

tj opet, počni koristiti hr verziju, clean-install.. pa vidi kako što radi, možda ne valja a možda se predomisliš ..

10 godina

Neću, hvala. Windows mi je bolji na engleskom.

11 godina
Windows 10 - općenito

Jel koristite neki program za ciscenje windowsa..jer sad sam slucajno promjetio da nakon deinstalacije programa ostane dosta toga

0 0 hvala 0
10 godina

Ne. Za deinstalaciju doduše koristim besplatni Revo Uninstaller koji obavlja odličan posao. Ako nešto zaostane za Revom (što je stvarno, stvarno rijetko), to brišem ručno. Uz to još Disk Cleanup iako više ni to jer sam Storage Sense namjestio da taj posao radi automatski.

Windows 10 je milina naspram prethodnih verzija Windowsa što se tiče održavanja. Više nisu potrebni alati trećih strana jer sve što ti treba Windows ima ugrađeno i može se namjestiti da radi automatski.

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.11.2020 17:45 (Marko :D).
2 godine

koja ti je verzija win?

vidim da ti nedostaje dio opcija u postavkama.

moguće da koristiš neku stariju verziju

nakon instalacije hrvatske tipkovnice, samo sam nju prebacio, izbrisao englesku verziju, a win su i dalje na engleskom...

10 godina

Najnovija.

10 godina

Evo jbg malo kasnim ali valjda si se snasao

10 godina

Jesu li ti aplikacije u Start izborniku napisane na hrvatskom ili engleskom?

10 godina
Windows 10 - općenito

kako da obrisem ovu mapu?

http://trakt.tv/user/MjezZza
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
Windows 10 - općenito

Zašto vas brine ta tipkovnica na engleskom? Meni su windowsi na hrvatskom, a ENG mi stoji kao sekundarni izbor. Mislim čak da mi je par puta davno i poslužila kad sam nešto morao tipkati u komandnoj liniji, ne sjećam se više što.

@Marko: Ako je to na screenshotu tvoj starz izbornik, ježim se koje si sve UWP aplikacije ostavio: Filmovi i TV, Groove Music....

Sense Storage je retardirano ušminkani Disk CleanUp i nikad ga ne koristim. I dalje mi je draže pokrenuti ovaj drugi. Valjda mi budi uspomene na ranije verzije windowsa.

Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jaluški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše! Takvi bi prodali dragu nam Hrvatsku za Judine škude!
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
maxy0 kaže...

Ili je drži kakav proces ili servis, ili trebaš sam sebi dati dozvolu jer trenutno s njom upravlja sistem. Da sada ne filozofiram, skini scriptu "take ownership", ukucaj je u registry. Pojaviti će ti se u kontekstnom izborniku  i odraditi će posao za tebe. Onda ćeš folder moći normalno obrisati.

Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jaluški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše! Takvi bi prodali dragu nam Hrvatsku za Judine škude!
10 godina

na hrv neke od windowsa a vecina su na engleskom instalirane 

Intel i AMD fanboy Po danu navijam za AMD a preko većeri za Intel
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.11.2020 1:48 (dreadmoore).
11 godina
maxy0 kaže...

-piše ti. (pitaj 'Marka') .. tj postoji owner ili aktivan proces. Folderi appsa-installa u progs se u pravilu ne brišu nego to obavi deinstall, ovako pokušavaš nešto što nije poželjno ili dozvoljeno.

BlackMoon kaže...
maxy0 kaže...

Ili je drži kakav proces ili servis, ili trebaš sam sebi dati dozvolu jer trenutno s njom upravlja sistem. Da sada ne filozofiram, skini scriptu "take ownership", ukucaj je u registry. Pojaviti će ti se u kontekstnom izborniku  i odraditi će posao za tebe. Onda ćeš folder moći normalno obrisati.

-početnicima ne treba dati svaki odgovor, dok poruka ne upozorava za ovwnership (user-admin level) .. pa nije to, tj ne treba im davati ideje s kojima mogu napraviti veću štetu, ne s tim folderom nego idućim.. jer tako to ide.

dreadmoore kaže...

na hrv neke od windowsa a vecina su na engleskom instalirane 

-marko i ekipa ignoriraju preporuku za korištenje hr verzije, nego uprono koriste eng, no to je piškiti-kakiti.. ili prihvaća savjet ili ne, ako ne ima ovakve probleme + imat će ih svakim upgradeom svakih 6mj.. besmisleno.

-par posljednjih postova, kao suma.. nije problem win nego user, želje ili navike a tad user stvara problem tamo gdje ga nema.

-user ima izbor, ako zna ili ima razlog, može što želi, njegovo računalo, njegov izbor, ali uz izbor ide i ostalo, posljedice pa i problemi koji realno ne postoje.

-hr verzija je identična eng koja je ispod haube, s razlikom da je sve hr-defaultno, jezik-tipkovnica-regija.. i može se po želji dodati drugi jezik-tipkovnica. Jednako se može s eng, ali default je default + sitni problem kojeg stvara ms-install-upgrade, da se upgrade mora obaviti identičnom jezičnom verzijom (nepotrebno ali tako) tj eng verziju može upgradeati samo eng verzija, hr samo hr verzija.. a defaulti se resetiraju (ili nasljede). U slučaju eng, nakon reseta opet mora podešavati, dok nakon hr ne mora, jer je sve defaultno-točno + eng dodatak.

-realno je nevažno koji naziv je hr-eng, npr this pc ili računalo.. kao i stavke start menija, dok su appsi za sebe i mogu-ne moraju imati podršku za jezik. Razlika, ako je os-hr tad će sve defaultno biti za hr, pravopis-gramatika itd i ovisi kako koja app podržava, npr to je nekad bio dio officea-worda, sad je na nivou osa i to je dovoljno dobar razlog za hr (ne eng) kao defautl, kao i to da se svaki jezik može dodati, eng-njem-fra itd. no ne mora biti free ili omogućeno, tj s eng ima samo eng, a s hr ima i eng uvjek jer je osnova ispod haube i eliminira se moguć problem da dodavanje nije opcija-free (kao u officeu, nekad je bilo free više nije, isti kriterij bolje je imati hr office..).

-preuzimanje ovlasti-ownership.. sve je na desni klik a dalje čitati s razumijevanjem, ne treba dodatni alat ali olakšava + rizik-problem kojeg tad juzeri stvore jer čačkaju dalje, kao djeca sa šibicama. Razni alati nude isto, npr antimalware ali češće juzer stvori problem .. dok postojanje nekog foldera, čak i kad je višak-smeće.. čemu, zašto juzer uopće gleda foldere appsa i želi brisati, tj nigdje ne navodi da je to nešto što ne želi na računalu, samo pita zašto ne može obrisati ili kako.. a to ne znači da treba obrisati, pa čak i kad je smeće-višak tj možda je folder prazan pa ne dobije storage itd.. tj važno je znati razlog i to da juzeri čačkaju-pitaju, a kad stvore neki problem nisu ni svjesni da je i to možda uzrok-povezano ili da nešto treće neće tad raditi.

-dati im alat, skalpel pa su kirurzi? opasno, ima li potrebe? .. možda zna 'Marko' kojeg spominje jednostavna win poruka i treba samo čitati (s razumijevanjem).. tj ako je to već previše za očekivati od juzera tad mu ne nudim alate jer to nije za 'djecu' (dok se ne dokaže suprotno tj da imaju razlog-potrebu ne samo znatiželju..).

9 godina
Windows 10 - općenito

Kako su nam pod okriljem noći uvalili ovu Meet Now uslugicu, ccc, nitko te više ništa ne pita, samo evo ti na pa se misli što ćeš s njom. Još mi danas komp radi kao da je 10 MS developera istovremeno zakačeno na njega. Ode naša privatnost u 3PM, mislim otišla je odavno, ali ovo je sad next level. 

1 0 hvala 1
12 godina

??? 

...o cemu se radi?

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
10 godina
9 godina
djigibao kaže...

??? 

...o cemu se radi?

https://www.zdnet.com/article/windows-10-this-is-what-your-new-meet-now-taskbar-button-does-explains-microsoft/

pojavilo se u taskbaru pored sata bez ikakvih pitanja i obavijesti 

12 godina
...kod mene zasad nema nista...
10 godina
Svejedno windows nije full preveden na hrvatski jezik, da je onda bi ga i koristio.A ovako polu preveden mi ne treba, jer opet sam sebi moram predvoditi sa engleskog bilo kakav zastoj ili greška izbaciva na engleskom osim plavog ekrana.
Intel i AMD fanboy Po danu navijam za AMD a preko većeri za Intel
Poruka je uređivana zadnji put jučer u 7:45 (dreadmoore).
10 godina
djigibao kaže...
...kod mene zasad nema nista...

Kod mene također nema ništa, pogledao baš na dva računala, sve dostupne nadogradnje su instalirane.

Ali jučer sam vidio tu ikonu na jednoj Ryzen 3600/RTX 2060 Super konfiguraciju nakon čiste instalacije Windowsa 10,

pročitao sam da ta ikona postoji na Windows Insider DEV kanalu jedno vrijeme, baš gledam na svojoj virtulaci Windowsa 10 Enterprise v.20251,

nemam je ni tamo čak ni za odabrati u "teskbar settings" - "show system icons".

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice