Windows 10 - općenito izdvojena tema

poruka: 15.417
|
čitano: 3.430.468
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
commit kaže...
ihush kaže...
commit kaže...

Aj mi molim te objasni. Ako platim 1000kn, dobijem nazad 200kn na ima PDV-a i pod trošak još preko poreza na dobit i dividendu recimo "uštedim" daljnjih 200kn.

No ipak sam platio 600kn.

A ako kupim za 10€, preko R1 računa, onda sam de facto (trošak) platio samo 8€. I zašto da platim 600kn ako mogu 8€?

Za razliku odem i fino uživam u Guinnessima.

U oba slučaja firma neće propast, samo ću u jednom moći dodatno sebe počastiti sa nekoliko Guinnessa.

 -koji smisao je kupovati licencu za 10€ ili za 1kn? dobiti komad papira na kojem piše R1? .. isprintaš sam, brže-jeftinije dok je taj komad papira jednake vrijednosti wc papira ako misliš na valjanu licencu i mir pred institucijama...

-ako nemaš licencu, to je to, nemaš licencu.. ako imaš pirata i sl. tad je to x-puta veći problem-kazna. Tad je besmisleno plaćti neki fejk lipu, ili-ili, ili štediš ili si miran.

-želiš li uštedjeti još 200kn? .. lako, pogledaj po drugim trgovinama cijene.

-želiš li kupiti gajbu pive? kupi ako želiš-gušt.. kakve to veze ima s licencnom ili je to tad nekako postalo ok? jednako platiš sladoled-prarking-ostalo neovisno koliko potrošiš na ginnija.

 Zašto je ta licenca valjana kao wc papir prema institucijama?

Bug.hr reklamira jedne koji to prodaju. Misliš da je lažno?

 -pitaj bug, .. dobit ćeš odgovor da oni ne odgovaraju za reklame-oglase.. tj da je to stvar trgovca. Povremeno se desi takav problem, npr ne radi key.. i bug se ogradi, mada za poslovne reklame postoji neki trag, tj uplata-račun.. institucije? boli ih kiki, jednako kao da ti sad netko ukrade auto, boli tebe ostatak globusa baš i ne.

-ili ovako, ne reklamira bug nekog, nego netko plati reklamu koju bug objavljuje.. (nije govno nego se pas posto..) :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
2 godine
protjeran
offline
Windows 10 - općenito

Gdje se nalazi cache of Windows Store aplikacija(UWP)?

Izgleda da mi je Vantage aplikacija zbugana, reinstall nije pomogao.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Dex.amx kaže...

Gdje se nalazi cache of Windows Store aplikacija(UWP)?

Izgleda da mi je Vantage aplikacija zbugana, reinstall nije pomogao.

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.7.2021 22:00 (Marko :D).
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
commit kaže...
ihush kaže...
commit kaže...

Aj mi molim te objasni. Ako platim 1000kn, dobijem nazad 200kn na ima PDV-a i pod trošak još preko poreza na dobit i dividendu recimo "uštedim" daljnjih 200kn.

No ipak sam platio 600kn.

A ako kupim za 10€, preko R1 računa, onda sam de facto (trošak) platio samo 8€. I zašto da platim 600kn ako mogu 8€?

Za razliku odem i fino uživam u Guinnessima.

U oba slučaja firma neće propast, samo ću u jednom moći dodatno sebe počastiti sa nekoliko Guinnessa.

 -koji smisao je kupovati licencu za 10€ ili za 1kn? dobiti komad papira na kojem piše R1? .. isprintaš sam, brže-jeftinije dok je taj komad papira jednake vrijednosti wc papira ako misliš na valjanu licencu i mir pred institucijama...

-ako nemaš licencu, to je to, nemaš licencu.. ako imaš pirata i sl. tad je to x-puta veći problem-kazna. Tad je besmisleno plaćti neki fejk lipu, ili-ili, ili štediš ili si miran.

-želiš li uštedjeti još 200kn? .. lako, pogledaj po drugim trgovinama cijene.

-želiš li kupiti gajbu pive? kupi ako želiš-gušt.. kakve to veze ima s licencnom ili je to tad nekako postalo ok? jednako platiš sladoled-prarking-ostalo neovisno koliko potrošiš na ginnija.

 Zašto je ta licenca valjana kao wc papir prema institucijama?

Bug.hr reklamira jedne koji to prodaju. Misliš da je lažno?

 

ažno?

 Zato jel često uvaljivaju ključeve za količinsko licenciranje , tipa škola dobije 1000 licenci, a iskoristi 500, i onda ovi prodaju te licence vama.

 

Naravno prolazi aktivacija kad je original ključ, al nije legalno, i često ključevi budu blacklistani kad Microsoft skuzi da se zloupotrebljava

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.7.2021 22:41 (ivicask).
2 godine
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito
ivicask kaže...

 

 Zato jel često uvaljivaju ključeve za količinsko licenciranje , tipa škola dobije 1000 licenci, a iskoristi 500, i onda ovi prodaju te licence vama.

 

Naravno prolazi aktivacija kad je original ključ, al nije legalno, i često ključevi budu blacklistani kad Microsoft skuzi da se zloupotrebljava

 Osobno ne znam nikog da mu je blacklistan ključ, a čitajući po redditu to su više mitovi stvoreni od nekih pojedinaca, volio bih vidjeti screenshot kako to izgleda kad ti blacklistaju ključ.

13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Osvrtnik kaže...
ivicask kaže...

 

 Zato jel često uvaljivaju ključeve za količinsko licenciranje , tipa škola dobije 1000 licenci, a iskoristi 500, i onda ovi prodaju te licence vama.

 

Naravno prolazi aktivacija kad je original ključ, al nije legalno, i često ključevi budu blacklistani kad Microsoft skuzi da se zloupotrebljava

 Osobno ne znam nikog da mu je blacklistan ključ, a čitajući po redditu to su više mitovi stvoreni od nekih pojedinaca, volio bih vidjeti screenshot kako to izgleda kad ti blacklistaju ključ.

 Izgleda tako da ne prihvaća nove aktivacije, ništa se ne desi sa trenutnim..

 

I osobno sam to vidio da su nam blacklistali u školi jednoj, al to su problemi našeg blesavog Carneta.. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 4.7.2021 5:22 (ivicask).
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Osvrtnik kaže...
ivicask kaže...

 

 Zato jel često uvaljivaju ključeve za količinsko licenciranje , tipa škola dobije 1000 licenci, a iskoristi 500, i onda ovi prodaju te licence vama.

 

Naravno prolazi aktivacija kad je original ključ, al nije legalno, i često ključevi budu blacklistani kad Microsoft skuzi da se zloupotrebljava

 Osobno ne znam nikog da mu je blacklistan ključ, a čitajući po redditu to su više mitovi stvoreni od nekih pojedinaca, volio bih vidjeti screenshot kako to izgleda kad ti blacklistaju ključ.

Čak i da Microsoft blacklista ključ, jedan poziv 0800 300 300 i pitanje aktivacije Windowsa je riješeno. Pa čak i ako im kažeš da si ključ nabavio preko eBaya, opet će ti aktivirati Windowse.

15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

-to sa školama je više stvar (ne)znanja osoba koje to vode u pojedinoj-konkretnoj školi.. negdje imaš osobu koja to 'kuži', negdje gdje je samo popunjavanje satnice.. i 'nevjerovatno' je kako većina baš ništa s licencama ne razumije.. pa do tog da neki ravnatelj neće tražiti nešto na što ima pravo i da zatraži-dobije.. tj imaju 'pirate' mada mogu imati legalno.. a realno ih nije briga, jer nema inspektora koji bi to kaznio.

-ms to daje, gura, reklamira.. pogotovo školama (dok država plaća paušal i sve je pokriveno).. ms želi, jedino je stvar u tim osobama koje to (ne)obave iz (ne)znanja.. ili kad ode osoba ostane 'rupa' pa tko uskoći..

-pola računala koja vidiš su neke donacije s nekim licencama iz tko zna kojeg izvora 'tako smo dobili..' .. ili nešto što su učenici instalirali, 'kućna radinost'..

 

-na nastavak prijašnjeg pitanja, 'zašto je besmisleno kupiti licencu i preznojavati se vrijedi li..' .. jer je to tako, tj firma koja mora kupiti licencu, imati uredno poslovanje, r1 kao dokaz poreznoj.. ako zbog uštede cijene osa to radi, to je besmisleno tj to ne može spasiti firmu od propasti.

-licenca je ugovor-dozvola, kao vozačka dozvola.. ne kupuje se nego se polaže-dobija od nadležnih, sve ostalo ne vrijedi, fejk ili tuđe. Fejk je dodatno kazneno djelo (krivotvorenje) kao i piraterija-hack-crack tj kršenje kaznenog zakona, daleko veći nego porezni prekršaj (bez računa) ili problem korištenja bez važeće-valjane licence.. koje je naprosto to, korištenje bez licence, tj ako nema kaznenog djela 'piraterije' tad je to stvar vlasnika microsofta (ili zastupnika-bsa) i korisnika.. privatna tužba, nema, ms to ne radi. tj samo bsa-diskretno to upozori i tad firma pribavi licence ili će doći inspektor i nešto kazniti..

-škole s tim nemaju problem, ne diraju ih.. a stvar je samo u neznanju, nesnalaženju ... dok firme, prije su plaćale povremeni 'paušal' inspektoru, no ulaskom u eu je to rasformirano, i već par godina nema nekih značajnih akcija, kazni po toj osnovi (realno većina završila kuvertom).. pa se ljudi opuštaju i ponovo žele jeftinije.

 

-meni je besmisleno.. tj može đabe, koristiš bez licence, radi... a kad dođe neki inspektor (može samo u firme-institucije, nema veze s kućnim korisnicima) tad te upozori i dojavi nadležnima (tj bsa-zastupnik) jer bez nekog kršenja zakona (kaznenog ili poreznog) inspektor nema ništa, samo primjeti da nemaš licencu.

-ako nema kršenja copyrighta, piraterije (hack-crack-distribucija itd..) .. tad je to ništa, ako ima piraterije tad..

-od ulaska u eu, to nije više pod inderencijom inspektora, nego ako je prekršaj, tad pod carisnkom.. a kazne su u odnosu na nekadašnje 5.000 dobile nulu više.. pa kome se isplati znojiti?

-tj ako imaš korisnika koja koristi win bez licence-keya-aktivacije .. i durgog jednakog korisnika koji u neznanju cracka licencu.. mada koriste isti os, djelo je različito, piraterija-kazna i zakon po kojem se tad postupa, ako je pribavljen iso downloadom s ms stranice to je ok, ako je torrentom s tpb-a, tad je piraterija-distribucija, durgo kazneno djelo, kazna itd..

-zato mi je besmisleno da netko za firmu, neovisno što uštedi za cijenu licence uopće pomišlja na 'uštedu' vs znojenje hoće li proći kad dođe inspektor, dok firmu ako spasi 1000kn cijena, tad je firma neovisno o cijeni zapravo propala.

 

-mali kućni korisnik (osobni) može, bez problema ili straha od kazne, skinuti iso, instalirati, koristiti.. ako u neznanju postane pirat tad može biti i kažnjen, tad mi je besmislen sam rizik ili želja za piraterijom tj oni mogu jeftino do keya za par dollara .. i nemaju problem porezno-knjigovodsveni kao firma-institucija koji to moraju imati knjiženo, kao i račun r1 formata koji tad nemaju..

-mali-kućni ili škole.. nije isto kao firma-komercijala, nije isti rizik, kazna.

 

-ima li blacklistanih keyeva? ima, tj online se prodaje svašta-svatko.. i naravno da ima dio koji ne prolazi.. npr sad izmislimo neki 'key' 12345-67890 itd i to prodam nekome online za dollar, što me briga što njemu ne radi, zaradio sam dollar.. prevara, u moru sličnih prođe.. ne samo za win-os, sve ostalo npr igre i appsi kao office-acad.. u odnosu na što je win licenca zanemariva-jeftina tj prosječna igra jačeg nalsova je 40-60€ jeftinije 10-30€ na rasprodaji i sl.. a klinac godišnje kupi par komada.. office košta daleko više, ostali soft kao adobe da ne spominjemo, više od računala.. kome je to tad win preskup ako igra nije ili acad? .. tj ako to računamo, tad ćemo imati vjerojatno sve piratsko.. tj koji smisao je imati win licencu ako nemam photoshop-acad-igru itd.. tj kazna i djelo ostaju isti + umnožak za svaki soft pa je tad logičnije piratizirati sve, tj tad je najmanji problem r1 za win-licencu ako nema ostale licence koje su višestruko skuplje od win.

-zato mi je to besmisleno, pa čak i platiti 1$ .. ako se već brinem o kazni, ako ne brinem, tad ne plaćam ni taj dollar, ili-ili, čemu platiti bilo što fejk ili što ne vrijedi kao prava licenca.. tj to pomaže samo onim korisnicima koji žele ukloniti watermark oznaku o neaktivaciji i žele podešavati izgled.. jer ms nam daje i win radi bez keya.. a hoćemo li pri tome kršiti neki zakon ovisi o nama, znanju i prihvaćanju rizika takve odluke često u neznanju tj daleko veći rizik od realno potrebnog, besmislen-nepotreban. A to početnik upravo napravi kao po pravilu, suprotno od dobrog izbora..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...
Osvrtnik kaže...
ivicask kaže...

 

 Zato jel često uvaljivaju ključeve za količinsko licenciranje , tipa škola dobije 1000 licenci, a iskoristi 500, i onda ovi prodaju te licence vama.

 

Naravno prolazi aktivacija kad je original ključ, al nije legalno, i često ključevi budu blacklistani kad Microsoft skuzi da se zloupotrebljava

 Osobno ne znam nikog da mu je blacklistan ključ, a čitajući po redditu to su više mitovi stvoreni od nekih pojedinaca, volio bih vidjeti screenshot kako to izgleda kad ti blacklistaju ključ.

Čak i da Microsoft blacklista ključ, jedan poziv 0800 300 300 i pitanje aktivacije Windowsa je riješeno. Pa čak i ako im kažeš da si ključ nabavio preko eBaya, opet će ti aktivirati Windowse.

 Ajd mi objasni kako će ti ms aktivirati blacklist ključ koji ni Windows ne prihvaća, znači niti ne dođeš do telefonske aktivacije?

 

U slučaju takvih ključeva valjda je gore imat ukradene ključeve nego da instalirate KMSPico ionako nemate ništa legalno.

 

Normalno koga briga za kućne korisnike, al kad vidim firme koje kupuju te ebay ključeve pa se čude poslje kad dobe kazne.. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 4.7.2021 13:23 (ivicask).
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

ovisi .. tj telefonska povijest se stalno mijenja, pa je tako bilo moguće uz sekretaricu aktivirati bilo što.. win-mso.

-s osobom (ne tel.sekretarica) se može bilo što, ako si 'dovoljno uvjerljiv' jednostavno ti izdiktira key.. no moraš biti 'pravi' kupac, korisnik, uvjerljiv.

 

-to je što se tiče aktivacije, npr scenarij ide ulicom billy (gates) i pitaš ga za key.. i on ti da, par komada. Čisti, originalni, legalni-legitimni.. i rade + jamačno neće završiti blacklistani, zar ne? ..

a problem? pa taj key možeš koristiti 'ti' (ja, perica-ivek..) kao mali-kućni ili osobni korisnik i nikad nikome ne moraš dokazivati kupnju, račun itd.. ali, firma ne može, nema licencu, nema račun, nema ništa ni povelju-darovnciu djedmraza, nema potvrdu billya da im je on to dao-poklonio-donirao.. tj nema pravne osnove kako to navesti u vlasništvo firme što inače ima s računom (koji kod nas mora biti R1...).

idući problem je da je bili računao na te naše probleme, pa doma u jueseju isprintao račun-potvrdu.. čak i pečatirao + potpisao osobno.. opet to ne vrijedi za firmu, jer nema recimo oib-matični broj, kojeg ako billy ne zna slučajno nije ni mogao navesti na računu pogotovo što ako nije u r1-formatu nema ni te stavke pa nema gdje biti vidljivo pri izdavanju takvog računa (kao A4 format vleprodaje trgovine.. tj ono što te pitaju kad plaćaš npr gorivo, običan ili r1.. upravo zato).

 

-eto, par izmišljenih scenarija s legalnim, važećim pravim keyevima i što je licenca, kako itd.. tj firma je firma, komercijalana djelatnost i pravila su druga, zakoni kao porezni, knjigovodstvo + naše specifičnosit kao fiskalizacija i r1 ... zato nema smisla firmama o tome razmišljati, tj već su propale ako ih to kao trošak potapa ili spašava..

 

-firme jednostavno trebaju druge kanale, ne maloprodaju nego direktno, druga cijena ili tip licence, npr partner program, naravno ako nije firma s jednom osobom.. jer se to tad ne isplati, tj moraš biti prava firma da to ima smisla.. ako si par ljudi ili jedna osoba, tad kupiš u trgovini i to je to.. da, može manje može đabe, pirat, par dolara ili 800-više kuna.. tj ta osoba treba odvagnuti rizik-kaznu i znojenje vrijedi li to 800-1200kn ili kako će do licence ako je već potrebna za posao.. a postoji i free alternativa, tj teško me netko može danas uvjeriti da nešto ne može na npr ubuntuu.. a ako ovisi o appsima tad je os najmanja stavka tj tad sve ostalo košta daleko više, npr domaći knjigovodstveni soft ili office a ostalo je još skuplje. Win je tad kap u moru i nema smisla ušteda čak i da je đabe ako je neki rizik, podsjetnik na billya koji nam pokloni key.. i problem koji bi nastao kad inspektor traži račun..

 

.. a zapravo inspektor ne treba tražiti taj račun, tj on to traži po staroj navici, jer zna da će tad dobiti 'kuvertu' .. tj ako win nije zaveden u knjigama kao trošak, tad win kao stavka ne postoji za tu firmu i inspektor s tim nema ništa, tj može prijaviti nadležnima kao BSA koji će tad privatnom tužbom nastaviti ako želi.. a samo za pirateriju ide automatizam-kazna jer je tad kršenje kaznenog zakona (nema potrebe privatna tužba koja je i dalje moguća..). Tj oni koji piratiziraju u takvom slučaju su .. prihvatitli rizik, tj žive u starom-kamenom dobu prije ulaska u eu i starog inspektorata.. sad je to daleko gadnije ako do tog dođe, 50.000 naviše.

 

edit: .. kao šlag na torti.. priča o billyiju je ekšli točna-činjenična i ne samo moguća nego postoji, npr ako se netko ne sjeća, friday.. povremeno kao bonbone podjeli keyeve :)

edit-2: a ja ih ne dijelim jer (ne volim podjele-segregaciju) nisam djedmraz, + znam da bi time stvorio ovakav problem 'firmama' dok kućnom nije potrebno, tj bisere pred svinje kriterij (ne da su forumaši svinje, nego se tad poklon ne cijeni, ne razumije.. neke stvari treba zaslužiti) .. nepotrebno 'trošenje' ključa jer kućni može sad ako želi skinuti čisti-origigi iso, instalirati i radi.. a aktivacija nije nužna. Kad kućni juzer to recimo 'zasluži' tad mu se može pokloniti key, no do tad je edukativno učinkovitije da su bez keya, nrp da svaki mejsec iznova instaliraju win-os.. ili sad win11.. tj dok uće ne treba im + jednom aktiviran key za neko računalo (mbo) je trajan, pravi key.. i tad je dovoljno install bez keya a win će se aktivirati automatizmom online. U neko skoro vrijeme ms prelazi na free-soft, free-win i time eliminira kompletno problem keya-aktivacije, no tad će sve biti skuplje, tj plaćat će se usluga-cloud-online-mjesečno, neovisno koji os, android-ubuntu ili win.

-kao i to da treba znati što je licenca, dozvola i kao što ne dajemo svoju vozačku nekome mada možemo posuditi-dati auto.. tj time bi radili kazneno djelo + problem u slučaju nesreće ili odgovornost za smrt neovisno što je kažnjivo .. a svi koji su u ITu bi morali poštivati uvjete-licence i recimo copyrght jer od tog žive i tad barem ne širiti ideju ili popularizaciju piraterije... neulazeći u recimo moralnost, dovoljno je upozoriti da je to rizik i moguća kazna (kao u dojčlandu) a često-prečesto nepotrebno, jer postoji free-legalno-legitimno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.7.2021 13:56 (ihush).
13 godina
offline
Windows 10 - općenito

Naravno da nećeš koristiti ključ s eBaya u firmi jer ti za isti treba R1 račun kojeg preko eBaya ne možeš dobiti. Zato poslovni korisnici ili kupe računalo koje već dolazi s instaliranim Windowsima ili kupe Windowse posebno po punoj cijeni. Ili se pak odluče Microsoft Volume Licensing program ako im je to isplativije.

 

Kupovanje ključeva na eBayu ili pak drugim stranicama koje ih nude jeftino je prihvatljivo za kućne korisnike, ali naravno da nije za firme. Microsoft Windows is financira dijelom od prodaje Windowsa firmama.

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

kad kažeš 'naravno da nećeš..' primijeti da upravo takva pitanja postavljaju u temama za kupnju keya za firmu .. jer je jeftinije. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
2 godine
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...
Dex.amx kaže...

Gdje se nalazi cache of Windows Store aplikacija(UWP)?

Izgleda da mi je Vantage aplikacija zbugana, reinstall nije pomogao.

 

A msm, zar ne bi i reinstall trebao isto napraviti? Imam osjećaj da aplikacija i dalje ima neke ostatke, da li kao fajlove ili ulaze u registriu.

13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Pa bi, ali te UWP aplikacije su takvo smeće da je čudo kako one uopće rade.

15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Dex.amx kaže...
Marko :D kaže...
Dex.amx kaže...

Gdje se nalazi cache of Windows Store aplikacija(UWP)?

Izgleda da mi je Vantage aplikacija zbugana, reinstall nije pomogao.

 

A msm, zar ne bi i reinstall trebao isto napraviti? Imam osjećaj da aplikacija i dalje ima neke ostatke, da li kao fajlove ili ulaze u registriu.

 -svaka app je svoj mali svemir.. može što želi, gdje želi (mada postoje pravila-standardi.. no prije vidmo primjer gdje se dila i malware nego da se drže standarda..)

-app tako osim sys dijela npr definirana ikona, naziv, stakve u meniju.. može koristiti svoje interne fileove-foldere ili confige, može koristiti razne juzerske temp-folder-pathove kao local-roaming.. paralelno i kao kokoši po dvorišču seru svugdje.. jer su tako navikli, prljavo programiranje bez brige za korisnika (ili red-urednost rada i računala)... recimo bahato, dok se to možda uređuje kao zadnja stavka kad je sve ostalo obavljeno na nekom razvoju appsa, tj važnije im je izbaciti app na neki datum nego da kvalitetno radi i ne ostavlja smeće...

+ kao zaštita, dio appsa (freware-shareware-trial.. komercijala) imaju konkretan razlog, pa tako kompletan adobe soft provjerava ono bitno adobeu, npr reader je đabe ali ako koristiš acrobat trebaš dobru licencu tj provjerit će to reader i štiti svoj interes vlasnika.. pa ako nemaš 'dobar key' imaš problem a zato je i recimo podatak o trialu zavučen-skriven, jer bi inače mogao imati vječni trial.. legitimni interesi onih koji se štite + rutina onih koji ne brinu o smeću.. pogotovo ako su đabe-free, npr google, bahato do boli. + nemaju nikakve komercijalne obveze upravo zato jer su free.. i tad će umjesto u uvođenje reda uložiti novac-razvoj u zaradu, ne u to da 'bolje' (urednije) sama app radi, jer nije ni smisao posotjanja te app da radi, nego neka reklama-interes vlasnika neovisno što reklama kaže nešto drugo.

+ takvim stanjem oboje imaju benefit, tj kao zaštita lakše se skriti u šumi nego iza jednog stabla (pogotovo ako si slon..) :) a kad to tako rade svi tad je 'ok'..

 

app koje su smeće, ne treba koristiti.. tj ako možeš birati, no dio tog ms ugura juzeru bez izbora, za ostalo 'sam si kriv' tj prihvaćaš sve kao u slučaju googlea i ostalih servisa, prihvaćaš doniranje bubrega, sve.. ne čitajući eulau, itd.. jer ništa nije napravljeno da bi juzer imao kontrolu, nego da bi oni nešto nekako zaradili dok održavanje reda s tim nema neke veće veze ili prioriteti..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
2 godine
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito

Lenovo Vantage. Ne moram koristiti, ali mi treba zbog ograničenja punjenja baterije na 60%.

Šef ima istu seriju laptopa kao moj, i njemu se ne gasi ta opcija.

Meni se nasumično gasi, tako da mislim da je do nje.

15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

rad baterije kontrolira bios-firmware, driver.. ne app koja može samo biti neki lijep frontend gui koju juzer recimo očarano gleda.. nepotrebno, tj to isto bez app radi svaki pristojan uređaj, tj morao bi.. upravo zato da ne uništi bateriju barm ne prebrzo.. a pošto sve radi ipak par godina, jasno je da upravo to i rade svi uređaji, .. ne app-frontend kao taj vintage-bloat.. koji jedino služi da bi brand istaknuo svoje ime i malo crvene boje :) .. jer sve je reklama..

-deinstaliaj i manje brini, uređaj ili trajnost baterije najmanje ovise o tome, više o sreći jer nisu sve baterije identične, neka će trajati godinu neka deset.. mada su teoretski ista serija-identične.. to je tako, svaki primjerak za sebe kao i ostali elementi, ram, disk, ekran.. bilo koje računalo-žarulja-mobitel ili šaraf.. tj zna se samo približno-statistički predviđen vijek trajanja a svaki pojedinačni komad oscilira.. extreme odbacuješ i prosjek je samo prosjek (na primjeru dva čovjeka, prvi visine 160cm, drugi 180cm, prosjek je 170cm.. tj čovjek koji zapravo ne postoji.. paradox) itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Dex.amx kaže...

Lenovo Vantage. Ne moram koristiti, ali mi treba zbog ograničenja punjenja baterije na 60%.

Šef ima istu seriju laptopa kao moj, i njemu se ne gasi ta opcija.

Meni se nasumično gasi, tako da mislim da je do nje.

 Zasto bi ogranicio punjenje? 

3 godine
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito

Čuva bateriju, to je dobro napraviti ako je laptop stalno na punjaču.

5 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
user2206 kaže...

Čuva bateriju, to je dobro napraviti ako je laptop stalno na punjaču.

 Cuva za sta i od cega? Ako je stalno na unjacu ne znaci da se baterija stalno puni. Ne mogu vjerovati da u 2021 godini jos neko o tome razmislja i misli da ce time nesto postici. Baterije su smart vec puno godina i same se brinu o prepunjavanju ili praznjenju....

16 godina
online
Windows 10 - općenito

Nije stvar u klasičnom prepunjavanju, navodno za bateriju ne valja ni ako se dugo održava na 100%. Neće joj se ništa desiti odmah, ali kao, da, ako laptop seliš od jedne utičnice do druge i baterija ti je stalno puna, polako se dešavaju određene promene i kad ti jednom bude trebala, zdravo. ASUS je kod mene dao sličnu opciju, s tim što ovaj laptop ionako nema sjajnu autonomiju, pa držim na 80%, da bih, ako mi nekad neplanirano zatreba, ipak imao koliko toliko autonomije. 

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

-pogrešno.. tj relikt vremena kao vjerovanje u vještice koji nikako da nestane :)

-baterije, klasični akumulatori-olovni.. imaju tzv-memory efekt. Problem. .. lithiumske ne, odavno riješeno.

-ali su kraćeg vijeka trajanja od prosječnog akumulatora (auto).. kao i skuplje.

-problem su proizvođači i trgovci tj jamstvo.. pa oni pošto daju jamstvo, žele da se ne pokvari brzo, unutar jamstva, nego po isteku i preporučaju svašta, kao 'čuvanje' dok sama baterija traje praktički jednako, čak i da je u skladištu nekorištena, jednostavno kemija ju razgradi i ovisi o 'sreći' tj kako je konkretno radnik ili robot napravio određeni spoj-lem, bolje-lošije, kao što ni pizzamajstor ne ispeče sve pizze jednako ili komad mesa..

 

-baterije imaju svoj vijek trajanja, statistika-prosjek. Neke crknu prije, neke kasnije.. dok čuvanja nema, tj to prodaju muda pod bubrege ili neznanje i vještice.

-da, ono što se koristi će se prije potrošiti, punjenje-pražnjenje je kao i svaka sklopka, broj ciklusa koje će izdržati, kao rad recimo ssd-flash memorija i ćelija zapisa koje su deklarirane na cikluse R/W..

-besmisleno je čuvati disk, tj ne koristiti ga, kao i bateriju.. jer smo je platili i treba je koristiti a produžiti vijek možemo skoro neznatno tj više je faktor sreće nego čuvanje kao rezultat.

-da postoji bilo koji test, dokaz, za čuvanje, bio bi dostupan-poznat kao podatak. Nema.

osim da jednostavno stoji u skaldištu na idealnoj temperaturi.. a i tad se kvari, no može duže nego korištena kao i većina ostalih stvari-upotrebom ..

 

-npr prije da će punjač kvarom izazvati kvar nego čuvanje nekgo soft, prije da će temperatura skratiti životni vijek nego korištenje kao što se odavno automatizmom regulira punjenje i posebno extremno za aute-elektro kao jake punjače.. ili punjač mobitela, običan-turbo.. tj takav punjač koji brže puni skraćuje živorni vijek.. pa opet koristimo ga, ne čuvamo bateriju jer ona služi nama, ne mi njoj ili nam tad ne treba i nepotrebno smo je platili.

 

-batierija i automatika rade svoje, korisnik treba koristiti.. većina na npr laptopu radi recimo +5god kad počne pad kapaciteta neovisno kako se čuva, dok su jamstva na računala 2-3 god a na baterije obično kraće recimo 6mj.. i sl.

-ako se ne koristi tad je po jednoj teoriji maximalni životni vijek, no tad je besmisleno imati bateriju.

-normalno korištenje i neovisno čuvaš li je ili ne, da netko paralelno radi test, dobiješ rezultat da crknu jednako ili da prva crkne prije ili kasnije od druge, dobiješ random rezultat koji tad dokazuje da zapravo rezultat ne ovisi o korištenju nego o nečem trećem, tj više samoj bateriji-sreći i ostalim dijelovima kao punjač (mob-auto, brzi-spori..) tj naponima i naporima kao i temperaturama kojima je izložena.

 

-prosječna laptop baterija daje cca 2-3-4 sata rada, ali ovisi što se radi, kako se mjeri i kako se troši, npr svjetlina ekrana, potrošnja cpu-vga-ram .. pa i to imaš li manje-više rama jer više troši više, mada je ostalo identično i tad će računalo s više rama u jednakom testu prije potrošiti sturju, logično, fizikalni zakoni.

-time direktno utječeš na cikluse tj što više trošiš-radiš to je kao s autom-gorivom logično da ćeš češće morati puniti, jer trošiš, a to znači da će se prije ishabati, pokvariti ako koristiš.. a smisao računala je koristiti ga, ne držati na polici i ne koristiti tj isključivo radni sati kad je uključeno-korišteno imaju smisla, ne kad ne radi.. a to je jedini način kako se može 'čuvati' baterija, tj kao čuvati gorivo u auti, ne trošiti... no i tad se troši, 'hlapi'..

 

-kraće, računala treba koristiti, reklame i priče o vještiacama su samo to, zablude, ne činjenice. Test? više ovisi o sreći nego što i kako radiš, bolji-točniji podatak jednostavno nećeš pronaći kao neki dokaz-provjerljiv test koji bi dokazao nešto treće npr kako čuvati (a ipak koristiti).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
2 godine
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito

Nema goreg nego grijat punu bateriju.

A kako mi je laptop radna stanica, grije se dosta. Baterija je na strani gdje je ekran, a tamo je u hladnjak.

Znam dobro zašto to radim. Uostalom, radim svaki dan s elektronikom i baterijama.

15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
ihush kaže...

-pogrešno.. tj relikt vremena kao vjerovanje u vještice koji nikako da nestane :)

-baterije, klasični akumulatori-olovni.. imaju tzv-memory efekt. Problem. .. lithiumske ne, odavno riješeno.

-ali su kraćeg vijeka trajanja od prosječnog akumulatora (auto).. kao i skuplje.

 A nebi se složio... Imao sam službeni Lenovo R500, stavio njegov utility za održavanje baterije i podesio ga da održava bateriju tako da je puni do 75% i poslije toga da je ne puni dok se ne isprazni do 60%. Jedino ako sam baš znao da ću morati na teren gdje će mi trebati više autonomije sam ga punio do kraja... I vidi vraga, kada sam ga 5 godina kasnije mjenjao za drugi, baterija je trajala jednako dugo kao kada sam ga zadužio... Svi ostali koji nisu koristili dotični softver nego drže laptop sa baterijom na 100% su nakon 4-5 godina imali baterije "bez života"... Trenutno dužim Lenovo L430 iz 2013 godine, preko ThinkVantage podešen da puni do 90% i da je onda ne dira dok ne padne na 80%... Nedavno protjerao kalibraciju kapaciteta gdje laptop napuni bateriju do kraja pa je isprazni do 3-5% pa je opet napuni i ispalo je da baterija ima svoj "nazivni kapacitet" koliko kaže da joj je kapacitet po specifikaciji... 8 godina stara baterija. A drugi koji se nisu "igrali" battery managementa sada laptope iz tog doba koriste sa trećom baterijom ili su im na struji bez baterije. Tako da, neke opcije čuvanja ipak postoje jer ne vjerujem da eto slučajno baš meni dođu beterije koje su superizdržljive... A i kakvi su to nesposobnjakovići ti kinezi iz Lenova kada rade takav softver i daju preporuke o korištenju da ovi koji su stalno na struji ograniče punjenje do nekih 60%...

15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

-ne moramo se slagati.. :)

-mišljenja ili iskustva (na dovoljnom broju uzoraka..) prosječno traje upravo tako, 4-5god bez pada.. a ostalo je loto, tj ekstremi osim aritmetičke sredine.

-bez takvog čuvanja, .. savršeno radilo 9god i u mjesec svaki tjedan pao kapacitet za pola.. došlo vrijeme, dvostruko od prosjeka, isti brand-model-serija, po isteku 3g jamstva mjesec kasnije crkla.. jednako održavano a prosjek je opet 6god što je malo iznad jer ipak je elite serija.. stotine takvih primjera, kupljeno i korišteno paralelno, traje različito, kako se desi.

-čuvanje? nema ga...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
neaktivan
offline
Windows 10 - općenito

Jednostavno ne razumijem što trebam napraviti - dakle maknuo sam Egde, ne treba mi, smeta mi itd. i stavio sam da Chrome defaul bowser.

E sada kad nešto tražim u searchu nudi ti opciju otvori u browseru i to ne žele otvoriti jer to može otvoriti kao jedino u tom j**** Edgu!?!? Pa mislim zašto to želi kada sam mu rekao koji mi je koristim Chrome, a ovoga više niti nemam???

Govorim o search aplikaciji Win 10.

 

Kako to podesiti da otvara u Chromu?

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.7.2021 14:56 (tapiros).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Za to ćeš morat koristiti program treće strane—Edge Deflector.

15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
tapiros kaže...

Jednostavno ne razumijem što trebam napraviti - dakle maknuo sam Egde, ne treba mi, smeta mi itd. i stavio sam da Chrome defaul bowser.

E sada kad nešto tražim u searchu nudi ti opciju otvori u browseru i to ne žele otvoriti jer to može otvoriti kao jedino u tom j**** Edgu!?!? Pa mislim zašto to želi kada sam mu rekao koji mi je koristim Chrome, a ovoga više niti nemam???

Govorim o search aplikaciji Win 10.

 

Kako to podesiti da otvara u Chromu?

 -win je MSov.. kao i recimo edge. Ako želiš koristiti win na 'normalan' način (kako je proizvođač napravio-zamislio) nema problema, tj tad imaš edge. Kad iz nekog razloga ne želiš ono što želi ms imaš recimo moguć problem.. recimo normalno-očekivano. Tko će se kome prilagoditi? .. ljudi su prilagodljivi, evolucija i ostalo i imaš recimo izbor.

-chrome? edge je chrome, .. pa koristiti iz bilo kojeg razloga jedan ili drugi, ne željeti jedan ili drugi.. je besmisleno, + prednost ipak edge (mada je isti), jer je izbačen dio servisa (koje google koristi za svoje potrebe, dok ms ne treba jer ima win-os) i time u istim uvijetima daje isti ili bolji rezultat, mada su isti, manje smeća. Kad se baš iz nekog razloga tvrdoglaviš, tad možda otkriješ da je ms jači ili pronađeš riješenje, neki tweak-fix.. no čemu, što s time dobiješ + potencijalni problemi možda ne trenutno nego upgrade i sl.. .. možeš koristiti edge, dok teško možeš imati argument za chrome pošto je to isto-osnova, tj sve razloge za chrome jednako primijeni za egde + ms tako želi.. pa se na kraju svede na to želiš/moraš li koristiti win ili imaš pravu alternativu, ne ograničenu kao ovo s browserom.. ne vrijedi truda.

-da je neki drugi browser recimo firefox.. moglo bi se reći da je to tvoj izbor, no čemu tad uklanjanje edgea? smeta? .. pri tome uopće ne govorim o tome koji je bolji i sl. jer je to tvoj izbor i tvoj kriterij niti sugeriram koji browser trebaš koristiti nego to da se ne vrijedi inatiti s jačim-ms + da je to u slučaju edge-chromea besmisleno-nepotrebno tj po tim kriterijima nemaš razlog koristiti chrome osim što je to stvar izbora (ne argumenta-činjenice) pa se jednostanvo ne isplati boriti protiv ms želje, trebaš koristiti računalo, ne mučiti se nepotrebnim problemima mada imaš pravo na takav izbor.

-da ms želi omogućiti to u drugom browseru to bi i omogućio.. ako ne želi, ako ima razlog tad naravno neće.. logično. Tad možeš samo nekim zaobilaženjem a to je potencijalno veći problem nego korist tj koristi edge ako želiš savijet, ne zato jer je bolji (isti) nego zato jer koristiš win10 i proizvođač je ms koji to želi, u paketu, ili-ili.. i možeš koristiti deset drugih browsera, no to nije isto kao ukloniti edge (ili ie11.. kojeg će ms uskoro ukloniti s 21h2 na jesen...).

-nije sve msovo loše, tj tad ne trebaš ni win ako je sve loše a ovo je na kraju ipak chrome, dominantni browser s razlogom jedino što mu je naziv edge.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.7.2021 16:02 (ihush).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - općenito

Ma ne stvar je u tome da imam stvarno jako staro računalo, ali još uvijek radi jako dobro. No kako želim da mi je što "lakše" mičem sve što ne upotrebljavam. Isto tako ja nemam flat rate, samim time ne želim updatetirati aplikacije i programe koji mi ne trebaju. Ok mogu i sam izabrati što ću, ali svi oni u backu troše moj internet i provjeravaju dal ima novih verziva ...

Zapravo koristim Brave browser koji je Chrome, tako da sam i Chrome maknuo ...

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.7.2021 17:44 (tapiros).
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

..i dalje si kategorija 'iz šupljeg u prazno' :)) .. tj koristi edge (ili što već želiš..).

-računalo kakvo je -je, tj ako je tako granični problem tad nisi za 'normalne' oseve ovog desetljeća nego za upravo tako optimizirane + komplet s odgovarajućim apsima uključeno i browseri, kao npr xubuntu..

-pošto je ovo tema w10, za sve je tad isti requirementst.. i 99% da normalno podešeno računalo može normalno raditi (jer ti već radi).. pri čemu je najmanje važan browser i daleko više je važna recimo vga-gpu koju recimo nemaš (adekvatnu današnjim potrebama) .. tj to spada osim u requiremetns osa u današnje potrebe browsera i koriste hw ako postoji... a tad opet to rade jednako, bez hw slabo. Nije odgovor os ili browser, tj ako je tad moraš sve, ne samo browser itd. odnosno ako je nešto preslabo tad .. je preslabo. A često je recimo stvar nedovoljnog iskustva korisnika kako se što treba podesiti jer čak nije interes ms-win-biznisa ili kompletnog ITja.. tj svi ostali ti žele nešto prodati novo.. ne da koristiš staro (i slabije).. tj nema ms ništa od tog da ti koristiš slabo računalo, dok ćeš na jačem misliti da je to kvalitetniji os ili browser jer će raditi brže.. a pri tome je os i browser zapravo isti.

 

-no tema je w10, ne slobodan izbor browsera..

-a kao btw, ako si ograničen resursima kao staro računalo (slabije) tad nemaš slobodu izbora kao ostali-noviji-jači.. tj tad ti je to primarni kriterij, ili-ili.. pa tad probaj lakši os-distru + što manje trećih dodataka jer taj treći soft je upravilu bahat pogotovo browseri s resursima. Realnost vs reklame ili zabluda.. (pa i to da ništa od ms ne valja.. mada je u slučaju edge-chromea = isto pa i bolje..) :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice