Vista i 4GB RAM-a

poruka: 47
|
čitano: 12.090
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
protjeran
offline
Vista

Zanima me kod viste ako uzmem komp sa 4gb RAM-a cu moci install vistu 32 i da mi ona koristi sva 4gb


Play Hrad Play Cool
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Vista

Možes instalirat Vistu x86 (32 bitnu) ali ce ti davat oko 3.1GB RAM-a. Jedino 64bit-ni OS ce ti prepoznat 4 i vise GB RAM-a....

 

Nije ogranicenje u Visti ili XP vec u verziji, 32 ili 64 !

 

Pozdrav

 

AMD Phenom 9500 | Gigabyte GA-MA790FX-DS5(f4f) | Chieftec 550W, GPS-550AB-A | 3 x 1GB KingMax DDR2 800MHz
PEAK Radeon HD3850 512MB DDR3 | Seagate 320 GB, 16MB, NCQ3, 7200

--
That's all from AmosSam
Poruka je uređivana zadnji put pet 7.3.2008 14:09 (AmosSam).
16 godina
protjeran
offline
Vista

da ako ja kupim 4gb ,1gb ce ostati neiskoristen a ako odem na 64bit mi nece raditi programi i igre?


Play Hrad Play Cool
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Vista

Hoce, velika vecina barem!

 

Ali uostalom, sto ce ti 4GB?? Ja sam lud kako koristim komp, pa mi je 3GB vise nego dosta!! a mozda bi bilo cak i 2GB bilo dosta...

 

Razmisli sto ces radit, pa vidi jeli ti uopce treba toliko!!??


AMD Phenom 9500 | Gigabyte GA-MA790FX-DS5(f4f) | Chieftec 550W, GPS-550AB-A | 3 x 1GB KingMax DDR2 800MHz
PEAK Radeon HD3850 512MB DDR3 | Seagate 320 GB, 16MB, NCQ3, 7200

--
That's all from AmosSam
16 godina
protjeran
offline
Vista

igrati igrice i kodirati prziti ripati,znaci komp ce sa Vistom i 3gb odlicno raditi?


Play Hrad Play Cool
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Vista

Ovako, Vista ce ti oduzet oko 800-900 MB RAM-a, znaci ostane ti oko 2GB RAM-a. Meni s pokrenutim Crysisem i vmware player (s 512MB RAM),

i jos ohoho programa bude slobodno malo manje od 1GB, i nista ne trza i ne swapa!!

 

Zakljucak, uzmi 3GB RAM-a, neces ih vjerovatno nikad iskoristit, ali sad je jeftin, pa zasto ne!


AMD Phenom 9500 | Gigabyte GA-MA790FX-DS5(f4f) | Chieftec 550W, GPS-550AB-A | 3 x 1GB KingMax DDR2 800MHz
PEAK Radeon HD3850 512MB DDR3 | Seagate 320 GB, 16MB, NCQ3, 7200

--
That's all from AmosSam
16 godina
neaktivan
offline
RE: Vista

Ne, neće mu Vista ništa uzeti. Niti jedan OS memoriju ne puni nekakvim zrakom ili nečim takvim, već onime što korisnik treba, želi i odluči. 3GB mu je dovoljno za uobičajenu kuću upotrebu.

 

 

Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
Poruka je uređivana zadnji put pet 7.3.2008 15:01 (naxeem).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Vista

del: Obrazloži, ako ti nije problem!?

 

Hmm, dobro, znaci cista instalacija Viste nece zauzet nimalo radne memorije u radu??

 

Pa oli nisam to i reka; da mu je 3GB i vise nego dovoljno!?

 

AMD Phenom 9500 | Gigabyte GA-MA790FX-DS5(f4f) | Chieftec 550W, GPS-550AB-A | 3 x 1GB KingMax DDR2 800MHz
PEAK Radeon HD3850 512MB DDR3 | Seagate 320 GB, 16MB, NCQ3, 7200

--
That's all from AmosSam
Poruka je uređivana zadnji put pet 7.3.2008 15:03 (AmosSam).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Vista

Vista popuni memoriju skoro do pola i čak 3/4 ali ne smećem nego programima koje najčešće koristimo.


Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
16 godina
protjeran
offline
Vista

cekajte mozete sad reci tocno koliko Vista uzme radne memorije za svoju upotrebu imat cu Vista Ultimate SP1

i stalno cu igrati igrice

 


Play Hrad Play Cool
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Vista

Osobno sam jako zadovoljan Vistom Ultimate 64bit-nom i sve igre mi rade savršeno na 4GB rama. Vista mi u 'system idle' modu koristi oko 800MB rama.


Intel Core2 Duo E8400 6MB, 4GB OCZ Gold 800Mhz, Gainward GF8800GTS 640MB, Gigabyte X38-DS4 Ultra Durable 2
16 godina
neaktivan
offline
RE: Vista
The Black Iso kaže...

igrati igrice i kodirati prziti ripati,znaci komp ce sa Vistom i 3gb odlicno raditi?


 Hoće.

Potpis bez imena, takozvani bezimeni potpis ili potpis koji nema imena...
16 godina
neaktivan
offline
RE: Vista
heheheh os koji treba 800 mb u idle i kod kojeg je upitno dal ce raditi s 3gb rama:D:D:D:D neko je reko i da je stabilnija od solarisa:D
16 godina
protjeran
offline
Vista

LJudi a koji procesor da uzmem za igranje novih i nadolazecih igara 4 jezgre 2,4 GHz ili 2 jezgre 3Ghz ,naravno INtel


Play Hrad Play Cool
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Vista
devil kaže...
heheheh os koji treba 800 mb u idle i kod kojeg je upitno dal ce raditi s 3gb rama:D:D:D:D neko je reko i da je stabilnija od solarisa:D
 Ne treba 800 mb, pogledaj priloženu sliku, i radi sasvim ok i sa 2gb (vista 32).
Dali je stabilnija ili nije od nekog drugo OS neznam ali meni se još nijednom nije srušila, blokirala ili nešto treće.

 

 

Imam četverojezgreni procesor i radi sasvim ok sa svim novim igrama a vjeruje da će i sa budućim raditi još bolje 

Poruka je uređivana zadnji put pet 7.3.2008 20:23 (Perica).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Vista

Hmm, ja nisam ni spominja smece, ali cim se vista prvi put pokrene, pogledaj koliko je zauzece memorije! Znaci, nije buffer (ilikakoseveczove precache?),

jer je cista instalacija!!?

 

Dakle??

 

P.S.

Nebitno, i skrecemo se s teme, ali nisi u pravu kad si reka da vista ne zauzme do 800mb RAMa sama bez precachea!!

 

Pozdrav


AMD Phenom 9500 | Gigabyte GA-MA790FX-DS5(f4f) | Chieftec 550W, GPS-550AB-A | 3 x 1GB KingMax DDR2 800MHz
PEAK Radeon HD3850 512MB DDR3 | Seagate 320 GB, 16MB, NCQ3, 7200

--
That's all from AmosSam
16 godina
neaktivan
offline
RE: Vista
AmosSam kaže...

Hmm, ja nisam ni spominja smece, ali cim se vista prvi put pokrene, pogledaj koliko je zauzece memorije! Znaci, nije buffer (ilikakoseveczove precache?),

jer je cista instalacija!!?

 

Dakle??

 

P.S.

Nebitno, i skrecemo se s teme, ali nisi u pravu kad si reka da vista ne zauzme do 800mb RAMa sama bez precachea!!

 

Pozdrav


  Izgleda da neki ovdje ne razumiju kako neki operativni sustavi funkcioniraju.
Ne  radi  se  o  zauzimanju  memorije  vec  dobrim  iskorištavanjem  postojece.
Šta  bi  se  onda  reklo  za  linux?
skoro  sva  raspoloživa  memorija  je  iskorištena.
A  sve  radi  nema  veze  koji  program  pokreneš  i  kolko  je  zahtjevan.
Dakle  jednostavno  iskorištavanje  memorije.
To  što  na  XP-u  nije  puno  zauzeto  mislite  da  je  dobro?
Ta  sva  memorija  jednostavno  nije  optimalno  iskorištena.
A  ako  na  visti  pokreneš  neki  jako  zahtjevan  program  trebala  bi  osloboditi  nepotrebne  stvari  iz  rama 
da  bi  nahranila  taj  program.
Dali  to  funkcionira  je  druga  prica  ali  NIJE!!!!  to  negativna  stvar  oko  zauzeca  rama 

C2D@3360mhz@1,35V,GA-P35-DS4,2GB DDR2 Kingmax@960mhz@2,2V
16 godina
neaktivan
offline
RE: Vista

Ovako,imam dva giga rama i vistu,programa koliko hoćeš i savršeno radi,za igre više po meni bitna grafika.Jedino što za vistu da bi glatko radila treba imati više od 1gb rama,2 ili tri  ali s dva savršeno radi.ako imaš još zahtjeva a 2gige  ,staviš usb readyboost opciju na visti iako ni to nešto ne ubrzava nego pamti aplikacije koje najviše otvaraš i zato možda brže radi...i nabavi program koji je bio mislim u pretprošlom bug-u RamBooster koji meni savršeno prazni što mi ne treba.Inače vista uzme oko 700-850 ram-a  kad si na netu do gige a opteretio sam je do kraja skoro i sve ok.Grfička neka bude jaka za vistu.U aeru možeš pokrenuti do deset aplikacija (bar u premium verziji).Vista na laptopu odlična ali troši bateriju više za trećinu nego xp.


v_maxcpp
16 godina
neaktivan
offline
RE: Vista

Još ovaj pokušaj, i odustajem!

 

Uzmi ovaj slucaj u obzir:

 

Instalacija Viste je stara oko 15 dana. Kad "nista" ne radis, znaci kad se sistem boota, Task manager pokazuje zauzece memorije od oko 1.2 GB i 800 MB slobodno.

To je uredu, radi precache-a (ili kako se zove) tj. memory managementa (zbog kojega je tijekom 15ak dana "zauzece" memorije poraslo s 800MB na 1.2 GB).

Sad, pokrene se Prime95 (multithread verziju) i odabere torture test, te Blend mode testiranja.

U task manageru se vidi da je memorija 100% zauzeta, i otvori se process list te stavi da sortira po memory usage.

Sad, blend mode iskoristava maksimalno memorije koliko moze!

Medjutim, proces od Prime95 zauzima "samo" 1.2 GB! Dakle, Vista je sama po sebi zauzela oko 800 MB (a odma nakon instalacije Viste toliko je zauzeto! Viče).

Zakljuci sam...

 

I da, ispraznit ce Vista sve "nepotrebno" (tj. cache) iz RAMa ali ona sama zauzima oko 800 MB, dok XP bez ikakvih optimizacija zauzima oko 250-300MB!!!

 

 

Još jedna stvar; vrlo dobro razumim kako OS funkcionira. A linux ti uredno rece koliko je Used a koliko je Buffered memorije.

Meni na gentoo-u nikad nije vise od oko 80% memorije bilo zauzeto kad se "nista" nije radilo! Cak niti nakon 20-30 dana uptime-a!

 

P.S.

Ja ovdi vise necu komentirat.


AMD Phenom 9500 | Gigabyte GA-MA790FX-DS5(f4f) | Chieftec 550W, GPS-550AB-A | 3 x 1GB KingMax DDR2 800MHz
PEAK Radeon HD3850 512MB DDR3 | Seagate 320 GB, 16MB, NCQ3, 7200

--
That's all from AmosSam
16 godina
neaktivan
offline
RE: Vista
AmosSam kaže...

Još ovaj pokušaj, i odustajem!

 

Uzmi ovaj slucaj u obzir:

 

Instalacija Viste je stara oko 15 dana. Kad "nista" ne radis, znaci kad se sistem boota, Task manager pokazuje zauzece memorije od oko 1.2 GB i 800 MB slobodno.

To je uredu, radi precache-a (ili kako se zove) tj. memory managementa (zbog kojega je tijekom 15ak dana "zauzece" memorije poraslo s 800MB na 1.2 GB).

Sad, pokrene se Prime95 (multithread verziju) i odabere torture test, te Blend mode testiranja.

U task manageru se vidi da je memorija 100% zauzeta, i otvori se process list te stavi da sortira po memory usage.

Sad, blend mode iskoristava maksimalno memorije koliko moze!

Medjutim, proces od Prime95 zauzima "samo" 1.2 GB! Dakle, Vista je sama po sebi zauzela oko 800 MB (a odma nakon instalacije Viste toliko je zauzeto! Viče).

Zakljuci sam...

 

I da, ispraznit ce Vista sve "nepotrebno" (tj. cache) iz RAMa ali ona sama zauzima oko 800 MB, dok XP bez ikakvih optimizacija zauzima oko 250-300MB!!!

 

 

Još jedna stvar; vrlo dobro razumim kako OS funkcionira. A linux ti uredno rece koliko je Used a koliko je Buffered memorije.

Meni na gentoo-u nikad nije vise od oko 80% memorije bilo zauzeto kad se "nista" nije radilo! Cak niti nakon 20-30 dana uptime-a!

 

P.S.

Ja ovdi vise necu komentirat.



Ajde hvala Bogu na ovom P.S... Morao sam se registrirat samo da to napišem, jer nemrem više ovo slušat.. Slučajno počnem čitat temu gdje je čovjek lijepo pitao da li da uzme 3 ili 4 gige rama, i gle do čega dođe.. Ajde Amos molim te, nemoj više ti uopće na ovom forumu komentirat, bit će svima bolje..
Btw, The Black Iso,  uzmi slobodno 4gb ak nije stvar u novcima, budes ih iskoristio već nekad (možda te lupi i za par mjeseci hoćeš instalirat 64 bit verziju nečega, pa bi baš htio i još rama, a ono skočila cijena baš za 50% i počinješ se grist jer ga nisi upiknuo kad je bio na najnižoj cijeni ikad i to.. a ak je stvar u budgetu, uzmi 3gb, sasvim dosta za mado..)

Pozdrav ekipi
16 godina
neaktivan
offline
Vista i 4GB RAM-a

Ili 2Gb ili 4Gb. Upariš ih da ti rade u dual chanelu i sve 5! Mislim da je glupo stavit tri gige jer onda nisi ni sim ni tam... Ma dvije gige su sasvim dovoljno, jedino baš ako si gladan RAMa onda piknesh 4Gb


bobo desmra
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Vista i 4GB RAM-a

I kod mene ista odluka. Ako stavim Vistu 64 trebam nabavljat nove programe za 64 bit. zar ne?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Vista i 4GB RAM-a
Mako kaže...

I kod mene ista odluka. Ako stavim Vistu 64 trebam nabavljat nove programe za 64 bit. zar ne?

  netrebaš.
Rade  i  32bitni  programi.
 

C2D@3360mhz@1,35V,GA-P35-DS4,2GB DDR2 Kingmax@960mhz@2,2V
16 godina
neaktivan
offline
RE: Vista
zenz kaže...
Ajde hvala Bogu na ovom P.S... Morao sam se registrirat samo da to napišem, jer nemrem više ovo slušat.. Slučajno počnem čitat temu gdje je čovjek lijepo pitao da li da uzme 3 ili 4 gige rama, i gle do čega dođe.. Ajde Amos molim te, nemoj više ti uopće na ovom forumu komentirat, bit će svima bolje..
Btw, The Black Iso,  uzmi slobodno 4gb ak nije stvar u novcima, budes ih iskoristio već nekad (možda te lupi i za par mjeseci hoćeš instalirat 64 bit verziju nečega, pa bi baš htio i još rama, a ono skočila cijena baš za 50% i počinješ se grist jer ga nisi upiknuo kad je bio na najnižoj cijeni ikad i to.. a ak je stvar u budgetu, uzmi 3gb, sasvim dosta za mado..)

Pozdrav ekipi
Tako je.
Uzmi 4 Gb RAM-a.
Sigurno će se iskoristit prije ili kasnije.
Pozdrav
16 godina
neaktivan
offline
RE: Vista
The Black Iso kaže...

Zanima me kod viste ako uzmem komp sa 4gb RAM-a cu moci install vistu 32 i da mi ona koristi sva 4gb


Vista 32 će ti prepoznati 4GB ako si na to mislio. Inače ti iskorištava oko 750 MB RAM-a.

may The Force be with You
16 godina
offline
Vista i 4GB RAM-a

Evo moje iskustvo:

kupio nedavno hp (amd t58 x2), nadogradio na 3gb, instalirao vistu ulimate (+sp1), i za posao Visual Studio 2005 i 2008, SQL Server 2005, IIS7 , plus nod32, netlimiter i slicno pomocni programcici. To sve zajedno uzme oko 1-1,3gb rama, i do sada se zauzece popelo na cca 2-2,5gb, rijetko iznad, i to kada dignem sql servise (ms sql i mysql), PS CS3 (zauzece ovisi o velicini slike), VS 2008. Uglavnom, dovoljno za ozbiljan rad.

 

Inace, vista radi sasvim ok na ovakvoj konfiguraciji, ali vece usporenje se ipak osjeti kod bootanja i gasnja. Tu je xp neusporedivo brzi. I dosta se kod laptopa osjeti sporiji disk - treba sacekad pad cijena SSD diskova :)

 


#define QUESTION ((bb) || !(bb))
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Vista i 4GB RAM-a

Ključ: uzeti malu mašinu (barebone neki čak) za server i tu dignuti SQL pa rasteretiti glavno računalo :)


Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
16 godina
protjeran
offline
Vista i 4GB RAM-a

Uzeti 4gb ako hoćete crysis na very high,i ako želite biti sigurni da nemorate nadograđivat za godinu dana...


phhh,k'o da me briga,potpis...'ko to još piše...
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Vista i 4GB RAM-a

Pardon

 

Mislim da je u početku bila tema nešto o 4 gb memorije. Ok, je puno je, ali ne škodi imati puno, naime htio sam reči da ja koji koristi  Vistu i XP koji je uz to 32 bitni ni jedan ni drugi ne koristi punih 4 gb memorije maksimalno je u upotrebi  3,5 gb (toliko mi se i pokaže)dok ostalih 512 koristi za nešto drugo ili ga ne koristi. kod Viste sa puno, puno programa i sa vim i svačim i pametno i glupo i pod opterečenjem vjerujte koristi 60 % od 3,50 gig, to ti jr oko 2,30 gig do vrha glave. Tako ti je slično sa XP.

 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Vista i 4GB RAM-a

64-bitni sustav koristi puno više resursa nego 32-bitni(više RAMa za istu stvar u 64 vs 32), međutim multimedija je stvorena za 64-bit sutstav(kodiranje videa, 3D,...).

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice